g«da J Door bestraling ontstaan nieuwe variëteiten bloemen en planten 00OGGOOO Nederland presteert hierin nog weinig, doch ir. C. Broertjes uit Boskoop maakt bescheiden begin Zoeken wordt nog voortgezet MAANDAG 29 DECEMBER 1958 (Van een onzer redacteuren) Evenals men op het gebied van de techniek steeds weer iets nieuws ontdekt en van nieuwe methoden gebruik maakt, zo ontdekt men in de land- en tuinbouw ook telkens weer iets nieuws en neemt men proeven met nieuwe vindingen. Over de gehele wereld zijn weten schappelijke onderzoekers bezig nieuwe behandelingsmethoden van zaden en gewassen te zoeken, waardoor een beter produkt of een ander produkt kan worden verkregen. Er zijn op dit gebied al vele goede resultaten bereikt, terwijl men anderzijds nog vol spanning afwacht of een proef geslaagd zal blijken te zijn. Op landbouwgebied heeft men in Zweden bijv. zeer gunstige resultaten geboekt bij de produktieverhoging van graan. Door bestraling heeft men gerst ge kweekt met korter en steviger stro dat een hogere opbrengst geeft. In andere landen zijn soortgelijke verbeteringen in de graanoogst te verwachten. m »«i r i m ar I. Hhéd Ir. C. Broertjes bekijkt een van de plantjes, waarvan het zaad bestraald is. (Foto Leidsch Dagblad) men in Boskcop neemt, zijn dan ook met zaden, die in Amerika bestraald zijn. Vroeger bracht men de zaden naar Kjeller in Noorwegen, doch thans maakt men uitsluitend gebruik van de reactors in.Amerika. Reactor in Wapeningen Binnen enkele jaren hoopt men ook in ons land een reactor te hebben, zodat men niet langer op het buiten land aangewezen is. Het is n.l. de be doeling dat in Wageningen een atoomreactor wordt gebouwd, bij het Instituut voor toepassing van de atoomenergie in de landbouw, het ITAL. Met ingang van 1 januari zal ook ir. Broertjes naar dit Instituut overgaan en zodoende Boskoop ver laten. Na enige maanden in Wage ningen gewerkt te hebben, zal hij een studiereis van een jaar maken naar Amerika en wanneer hij terug komt. hoopt hij het laboratorium van het ITAL gereed te vinden. In 1961 rekent men het gehele Instituut volledig te kunnen laten werken. Witte forsytia Terugkomend op de veranderingen van degenen door bestraling, kunnen wij het beste met een voorbeeld dui delijk maken wat men beoogt. Ieder kent wel de forsytia, een struik, wel ke in het voorjaar kleine gele bloe metjes geeft nog voordat er blaadjes aan de takken zitten. In een grote vaas in de huiskamer doen de forsy- tiatakken het uitstekend. Nu bestaat echter by de handel de wens ook witte forsytia te heb ben. De wens is echter gemakke lijker geuit dan het nieuwe ras wordt gekweekt. Voor de weten schapsmensen ligt hier een be langrijke taak. Ér zou een moge lijkheid bestaan de gele forsytia te kruisen met een witte variëteit in de hoop een nieuwe witbloeiende plant te krijgen. De moeilijkheid is echter, dat er geen witte variëteit bestaat! Wil men aan de wens van de handel tegemoet komen, dan zal men andere wegen moeten bewan delen. wegen, welke pas de laatste jaren geopend zijn. Men gaat nu proberen met bestra ling degenen, welke verantwoordelijk zijn voor de gele kleur te veranderen of te doden, zodat er een witte bloem tevoorschijn komt. Men heeft goede hoop, dat men dit resultaat inderdaad zal bereiken. Was er bijv. vraag naar een rode forsytia, dan zou dat moeilijker worden, want het is ge makkelijker van een gekleurde bloem een witte te maken dan een andere bloemkleur. De vernietiging van de dragers van de gele kleur is eenvou diger dan de verandering van die dragers. die dan ineens verantwoor delijk zouden moeten worden voor een geheel andere kleur. Overigens is men hierover nog erg voorzichtig, want de bestraling is een nieuwe we tenschap. en men weet nooit met zekerheid wat er tenslotte tevoor schijn zal komen. Voorzichtig zijn Bij de bestraling moet men uiterst voorzichtig te werk gaan. □et is mogelijk de planten aan een zeer grote hoeveelheid straling bloot te stellen, doch dan loopt men het risico alle zaden te doden. Geeft men anderzijds een te kleine dosis, dan bestaat de kans dat men hele maal geen mutaties teweeg brengt. Men moet dus een middenweg zoeken en algemeen neemt men aan dat pr een zo grote dosis gegeven moet werden, dat de helft van de zaden blijft leven. Bij deze dosis mag men ook een redelijk aantal mutaties ver wachten. Voor iedere plant ligt deze dosis anders. De forsytia moet een dosis van 5000 röntgen krijgen, de clematis slechts 400. Proeven in Boskoop In Boskoop heeft men een groot aantal forsytiazaden laten bestralen. Enig resultaat is nog niet bekend, want voor 1960 kan men geen bloemen venvachten Dan zal men kunnen zien óf er inderdaad bloemen aan deze planten komen, of dat men een zodanige hoeveelheid straling heeft gegeven, dat er helemaal geen bloe men komen. Intussen kan men reeds voorlopig vaststellen of er zich veran deringen voordoen in de groei, de bladkleu/r en de bladvorm. Een defi nitief oordeel over het al of niet slagen van deze proef kan men ziich op z'n vroegst in 1960 vormen Wijde perspectieven Ongetwijfeld hebben zich voor de land- en tuinbouw wijde perspec tieven geopend. Wat de voedingsge wassen betreft, zal men waarschijn lijk goede resultaten kunnen boe ken bij de produktieverhoging. Bij de sierteeltgewassen zal men door het vermeerderen van het aantal variëteiten aan méér mensen kun nen geven wat zy verlangen. Dat produktieverhoging van de voedingsgewassen belangrijker is dan het vergroten van het aantal varië teiten is. lijkt ons, duidelijk, doch ook dit laatste mag men niet onder schatten. Als men rekent hoeveel sier- teeltprodukten worden geëxporteerd, kan men gemakkelijk nagaan van hoeveel belang het is, dat het aantal soorten vermeerderd wordt. In het belang van de export ook is het zaak dat Nederland spoedig zijn achter stand op dit gebied, in vergelijking met andere landen, inhaalt. Dat men in Boskoop en met name ir. Broer tjes heeft dat gedaan een beschei den begin heeft gemaakt met dit on derzoek. is een verheugend verschijn sel. Misschien plukt heel Nederland eens de vruchten van dit initiatief! Russische hulp aan Indonesië Indonesië en de Sovjet-Unie zullen op 3 januari een overeenkomst tekenen betreffende de uitvoering van een aan tal ontwikkelingsplannen in Indonesië krachtens het krediet van 100 miljoen dollar, dat door de Sovjet-Unie is ver leend. In Nederland is men met dit we tenschappelijk onderzoek nog niet ver. Totnutoe heeft men slechts inciden teel aan dit onderzoek deelgenomen, als eerste schrede op de weg naar een permanent en intensief weten schappelijk onderzoek. Ook in Bos koop. in het Proefstation voor de Boomkwekerij, heeft men proeven genomen met bestralingen. Hoewel de resultaten daarvan pas in 1960 be kend zullen zijn. staat de onderzoe kers toch duidelijk voor ogen wat men traoht te bereiken. Het zijn geen proeven „in-het-wilde-weg", waarvan men de uitkomst niet kan voorspellen als alles gunstig verloopt. Men werkt wel degelijk naar bepaal de resultaten toe. Wat is nu de bedoeling van de nieuwe bestralingsmethoden, die ook bij Boskoopse sierheesters is toegepast? Ir. C. Broertjes, verbon den aan het Proefstation voor de Boomkwekerij heeft er ons iets van van verteld. Deze gehele materie is uiteraard zeer moeilijk en inge wikkeld en wij kunnen hier dus slechts zeer oppervlakkig vertellen wat er geschiedt en wat de bedoe ling is. In iedere plant vindt men chromo somen, die de dragers zijn van de erfelijke eigenschappen. Dit zijn mi nuscuul kleine deeltjes, die echter in de plant een belangrijke functie heb ben. In de chromosomen vindt men degenen, welke de stoffelijke erfe lijke eigenschappen vertegenwoordi gen. Zij zijn dus verantwoordelijk voor de groei, de kleur, kortom voor de gehele uiterlijke verschijnings vorm van de plant. Ndet iedere plan tensoort blijft gedurende een lange reeks van jaren geheel gelijk, er doen zich soms veranderingen voor, waar voor verschillende oorzaken zijn te noemen. Een van de bekendste is wel de verandering door het kruisen van twee soorten, hetgeen zowel kunstma tig als zonder menselijke hulp in de natuur kan plaats vinden Bestralen Daarnaast komen ook mutaties voor tengevolge van straling, een zeer normaal verschijnsel in dc na tuur, al is de dosis zeer klein. Men heeft nu ontdekt, dat men de na tuur kan verhaasten door de stra lingsdosis te vergroten, waardoor dus sneller veel dieper ingrijpende mutaties kunnen optreden. Kan men volgens de weg van het kruisen een nieuwe variëteit niet krijgen, dan kan men gaan bestralen en zodoende mogelyk het gewenste resultaat verkregen. De bestraling geschiedt met rönt- fenstralen. neutronen (pas sinds en- ele jaren) en alfa-, betha- en gamma-stralen. In Amerika is men reeds zeer ver op het gebied van deze straling. In Brookhaven heeft men een groot veld met gamm astral en van kobalt 60. Voortdurend worden hier proeven genomen met diverse planten en zaden. De proeven, welke demonstratie op touw gezet tegen deel van hun land, Helikopters naar N.-Guinea VOOR EXPEDITIE NAAR BINNEN LANDEN (Van onze Haagse redactie) De Stichting Expeditie Nieuw-Guinea, die in het komende jaar de binnen landen van Oostelijk-Nieuw-Guinea zal gaan exploreren, heeft voor het vervoer naar de meest afgelegen stuk ken van het te onderzoeken gebied een contract getekend met Aero Con tractors C.V. te Den Haag. Aero Contractors zal dit vervoer ver zorgen met twee speciaal voor deze op dracht aangeschafte helikopters, van het type Agusta Bell. Deze toestellen, waarin drié personen of een overeen komstig gewicht aan vraent kunnen worden vervoerd, zijn in het bijzonder geschikt voor vluchten op grotere hoog ten. zoals die in het berggebied van Nieuw-Guinea vaak nodig zuilen blijken. Half januari komen de vliegtuigen in Nederland aan. Per schip zullen zij worden vervoerd naar Biak. waar zij worden gemonteerd om vandaar op eigen kracht naar Hollandia. de start plaats van de expeditie te reizen. Eind februari vertrekken de twee vliegers en de twee monteurs per vliegtuig naar Biak. D» directie van Aero Contractors C.V. sprak er tegenover ons haar vreug de over uit. dat het vervoer van deze Nederlandse expeditie in een Neder lands overzees gebiedsdeel is toever trouwd aan een Nederlands bedrijf. Tot dusver vlogen alleen Amerikanen met helikopters boven Nieuw-Gumea. Advertentie RUYS Advertentie) BEAUJOLAIS 1955 13— p. fl. ENTRE DEUX MERS 12.75 p. fl. ZOETE SP. WIJN f 2— p. fl. Koningin en Prinses Irene bij toneelgroep „Studio" Zaterdagavond hebben Koningin Ju liana en Prinses Irene op uitnodiging van de Amsterdamse Oecumenische Jeugdraad, in de Engelse Kerk op het Begijnhof te Amsterdam een voorstel ling bijgewoond van de coneelgroep Studio, die het stuk ..Droom der gevan genen" van Christopher Fry ten tonele voerde. Vergadering Ver. van Chr. onderwijzers Vanmorgen is in Esplanade te Utrecht de algemene vergadering begonnen van de Ver. van Christelijke Onderwijzers. Nadat de huishoudelijke zaken afgedaan waren sprak dr. Joh. van der Spek, psy chiater te 's-Gravenhage, oud genees heer-directeur van „Maasoord" te Poor- tugal over het onderwerp „De taak van de school in verband met de geestelijke volksgezondheid". Men is het er over eens. dat de gees telijke gezondheidszorg curatief en pre ventief, 6treeft naar een lichamelijk en geestelijk gezonde, gave, dus goed ge ïntegreerde persoonlijkheid, die zich weet aan te passen aan zijn enger en wijder milieu en zich daarin weet te handha ven. aldus dr. Van der Spek. Ook het re ligieuze facet vraagt en krijgt steeds meer belangstelling en bemoeienis van de werkers op het terrein van de geeste lijke volksgezondheid, Wat het kind be treft betoogde spreker, zal op diens weg naar' volwassenheid hét preventieve in de geestelijke gezondheidszorg als regel over het curatieve overheersen. Op deze preventie ligt juist tijdens de school jaren voor de onderwijs gevende perso nen het hoofdaccent. School en gezin zullen in de toekomst een nog engere belangengemeenschap, het kind ten goede, moeten vormen, dan dit in het verleden is geschied, en nu nog vaak, het geval is. Groepsbespre kingen, zo besloot dr. v. d. Spek, van groepen ouders tezamen mét onderwij zers indien mogelijk ook in aanwezig heid van schoolarts, schoolverpleegister, schoolmaatschappelij'ke werkster, school psycholoog, zullen op het terrein der geestelijke gezondheidszorg het kind zeker ten goede kunnen komen. Comité van toezicht op exploitatie olieprodukten De Indonesische regering heeft een „comité van toezicht" op de exploitatie van alle olieprodukten in de Indonesische Archipel gevormd. De minister van voorlichting, Soedib- jo, die dit meedeelde, zei verder dat deze maatregel alleen bedoeld is om het te kort aan olie te verminderen, de verde ling van de olieprodukfên op de plaat selijke markt te regelen en de Indone sische olie-ondernemingen de mogelijk heid te geven zich te ontwikkelen. Hij legde er de nadruk op dat de vor ming van het comité in het geheel geen verband houdt met een eventuele na tionalisatie van de buitenlandse olie ondernemingen in Indonesië centraal Vietnam hebben [iets taxi-bestuurders een grote protest- het lot van hun minder bedeelde I naar het vrije deel van Vietnam collega's in het communistische mogen reizen, die niet meerj k a ntoo r ma c h i n e Maria Callas eist schadevergoeding van opera te Rome De sopraan Maria Meneghini Callas, die op 2 januari 1958 in de tweede acte van de opera ..Norma" wegens heesheid het toneel verliet, en daarmee een enorme sensatie creëerde, heeft van de Romeinse Opera, die haar sindsdien j niet meer heeft laten optreden, zaterdag een enorme schadevergoeding geëist. De directie van de Romeinse Opera heeft de eis „belachelijk" genoemd, en direct een tegeneis ingesteld, die nog hoger is dan wat Maria Callas vraagt. De wereldberoemde sopraan vraagt 2.7 miljoen lire aan gederfde salarisinkom sten voor de tijd dat zij niet, zoals aan vankelijk was vastgesteld, in de Ro meinse Opera kon optreden, 73.600 lire aan vergifcding van gemaakte reiskos ten, een boetesom wegens door de opera gepleegde contractbreuk, en een later vast te stellen uitkering van smarte- geld. De eis is zaterdag door twee be roemde advocaten ingediend bij een Romeins scheidsgerecht. De directie van de Romeinse Opera verklaarde terstond dat men door het weglopen van Maria Callas tijdens een voorstelling die door de Italiaanse president, de premier, talrijke ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders werd bijgewoond een schade had ge lopen van ruim 15 miljoen lire. „De eis van mevrouw Callas wordt belachelijk geacht, en de Opera behoudt zich het recht voor dat tot dusver uit over wegingen van discretie niet gebruikt werd om vergoeding van deze schade te eisen", verklaarde de directie. Ramp bij Ziehen Het tempo, waarmee sedert tweede kerstavond in de instorting van de mer gelgroeven te Ziehen wordt geboord, is aanzienlijk vertraagd. Men had gehoopt dat reeds gisteravond de plek bereikt zou zijn, waar men hoopt de slachtoffers aan te treffen, doch gistermiddag was men - na 42 uur onafgebroken boren met een mijnschachtkoker - tot een diepte van 12 meter gekomen. Dit is de helft van de totaalhoogte der ingestorte massa grond en mergel. Nu is men in de bovenste mergellaag gestuit op een si- lexlaag. Dit vuurgesteente. dat dicht op een gehoopt zit, vertraagt het verder doorboren van de ingestorte massa bo ven de koel- en pakruimte. In de omgeving hiervan vermoedt men dat een aantal der bedolven mensen nog liggen. Ook grote bulldozers zijn al bijna twee volle' etmalen bezig om brede sleuven te graven tot op de bodem van de mer gelgroeven, omdat men zodoende het terrein van het ingestorte gebied meter voor meter kan nazoeken naar stoffelij ke resten der slachtoffers. De burgemeester van Ziehen, de heer W. Vos, deelde ons mede, dat de kans om overlevenden onder de dertien slachtoffers aan te treffen wel heel ge ring is, maar dat men zelfs de kleinste kans niet wil veronachtzamen. En ook als alle hoop op redding van overleven den moet worden opgegeven, dan nog zal het opruimingswerk worden voortge zet, aldus de burgemeester. Men verwacht zeker niet voor van avond de bodem van de mergelgroeve, die bijna 30 meter onder het normale maaiveld ligt, te bereiken. Dan zal mis schien nog een hele tijd gezocht moeten worden. Laat het Westen relaties met Nasser verbeteren Het Britse blad "Observer" pleitte er gisteren voor. dat de Westelijke mo gendheden hun betrekkingen met Nas ser, de president van de Verenigde Ara bische republiek, verbeteren. Het blad zegt, dat Nasser na eerst uiting te heb ben gegeven aan zijn bezorgdheid over het communisme in Irak, thans- ook openlijk een aanval heeft gedaan op de communisten in Syrië, dat tot de VAR behoort. Het Westen heeft thans, aldus de Observer", in het Midden-Oosten niet meer de keus tussen Westersgezinde Arabieren en aanhangers van Nasser, maar tussen neutralische nationalisten en communistisch gezinden. De ver schillen tussen het neutralisme van Nasser en Kassem. de sterke man van Irak. zijn veel minder belangrijk dan hun gemeenschappelijke streven, na melijk handhaving van de onafhanke lijkheid van de Arabieren. Tito naar Bali vertrokken President Tito van Zuid-Slavië, die een bezoek van tien dagen aan Indo nesië brengt, is met zijn jacht van Java vertrokken. HU zal nog enkele dagen op Ball vertoeven. Tito verklaarde bij zijn vertrek, dat er bij de besprekingen met de Indonesi sche leiders volledige overeenstemming is bereikt. Hij is door president Soe- karno onderscheiden met de guerilla- medaille, Indonesië's hoogste onder scheiding. Tito heeft beloofd, dat hy naar In donesië zal terugkeren voor een lang duriger bezoek, aldus bericht het persbureau Pia. Tito gaf die belofte aan Soekarno, tij dens een rede aan een diner, dat ter ere van Tito en diens echtgenote zater dagavond in het .paleis „Merdeka" in Djakarta werd gegeven. Het persbureau Pia meldt, dat het diner werd bijgewoond door premier Djoeanda en andere leden der regering, vooraanstaande leden van de Indone sische algemene vergadering, hoge offi cieren van de Indonesische strijdkrach ten, de deken van het corps diploma tique, de ambassadeur van de Ver. Ara bische Republiek Ali Fahmi en andere hoogwaardigheidsbekleders. Tlto zal op nieuwjaarsdag naar Joego-Slavië terugkeren. Na afloop van zijn bezoek aan Java werd verklaard dat de besprekingen met Soekarno hebben plaats gehad in een sfeer van vriendschap. De Joego- In West-Berlijn nu een coalitieregering (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijnse SPD heeft besloten het voorstel van burgemeester Brandt te aanvaarden om ook in de komende vier jaar te West-Berlijn een regering te vormen, welke bestaat uit.de SPD en de CDU. Dit geschiedde na een urenlang debat over de voorstellen van enkele linkse socialisten, die niet wilden sa mengaan met de CDU. In het West berlijnse parlement zijn slechts twee par tijen na de verkiezingen van 7 december j.l. vertegenwoordigd, de SPD met 73 en de CDU met 55 zetels. Brandt gaf gis teren te kennen, dat hij geen burge meester wilde worden als de CDU zou worden uitgesloten van de regering. On rust in de SPD-vergadering ontstond er voorts over het voorstel te waarschuwen tegen de gevaren van de atoombewape ning en tegen het vasthouden aan een slechts militaire denkwijze in het geheel van de wereldproblemen. Dit voorstel was kennelijk bedoeld om de West- duitse SPD te Bonn een ruggesteun te geven, maar ook dit voorstel kon. zij het met een kleine meerderheid, 'worden weggewerkt. Brandt heeft in een grote redevoering met genoegdoening verklaard, dat West- Berlijn thans opnieuw als een hoeksteen wordt beschouwd van de Westelijke we reld en de Europese vrijheid. Vrede en vrijheid, aldus Brandt, kunnen slechts dan bewaard blijven, wanneer het de Sovjet-Unie wordt duidelijk gemaakt, dat zij bij het voortzetten van haar hui dige politiek het laatste risico zal moe ten nemen. Hij viel de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromyko fel aan. Berlijn aldus Brandt, brengt de vrede niet in gevaar en is geen tweede Serajewo. zoals Gromyko had gesteld. Brandt zal in januari voor de Raad van Europa te Straatsburg spreken en gaat in februari naar de Verenigde Staten. Labour - leider ziet het somber in (Van onze correspondent in Londen) Het Britse besluit inzake de inwissel baarheid der valuta's heeft bittere te genstand bij de Labour-oppositie opge wekt. De socialisten achten de Britse re serves nog veel te laag om een snelle voortgang naar volledige omwisselbaar- heid te rechtvaardigen. Nu het pond zyn beschermend schild heeft verloren, zal dit, indien zioh nieuwe moeilijkheden voordoen, alleen kunnen worden gered door drastische invoer- en produktiebe- perkingen met als gevolg grotere werk loosheid. Hugh Gaitskell, Labours frac tieleider in het Lagerhuis en oud-mi nister van Financiën, verklaarde dat hij de besluiten tot opheffing van de Euro pese Betalings Unie en tot beperkte om- wisselbaarheid van het pond als ernsti ge fouten beschouwt. De Europese Beta lings Unie vormde de grondslag voor een opmerkelijke vergroting van produktie en handel in West-Europa sinds 1950. Gaitskell acht het hoogst onverstan dig om de Europese Betalings Unie te vernietigen op een ogenblik dat werke lijk gevaar voor nieuwe handelsbelem meringen dreigt. Men kan dit volgens hem alleen maar beschouwen als een capitulatie voor krediteurlanden en kre- dlteur-instellingen, welke Europa nog meer deflationaire maatregelen willen opleggen. Het is in werkelijkheid een te rugkeer naar de oude gouden standaard uit de jaren '20 en zal ongetwijfeld lei den tot aandrang voor een politiek van nog meer restricties en inkrimping van kredieten. Dit zal het voor Engeland nog moeilijker maken om volledige werk gelegenheid in Industriële expansie t« herstellen. Caltex onder Indonesisch regeringstoezicht Behalve Shell en Stanvac is nu ook do Amerikaanse oliemaatschappij Caltex onder toezicht van de Indonesische regering geplaatst. Caltex exporteert alle in Indonesië gewonnen olie. In het binnenlandse verbruik in Indonesië voorziet Shell voor 70 en Stan vac voor 30%. Enkele maanden geleden hebben Shell en Stanvac meegedeeld, dat zij samen eij verlies van 5 miljoen roepiah per dag lijden als gevolg van het feit. dat zij sinds juli dure ex portcertificaten moeten kopen om de door verkoop in Indonesië verkregen roepiahs om te wisselen tegen vreemde valuta. Een verzoek van Shell en Caltex om de benzineprijs die thans 1.03 roepiah per liter (volgens de officiële koers circa 3.5 Amerikaanse dollarcents) bedraagt, met 50% te mogen verhogen, is door de Indonesische regering afge wezen. Congres Jeugdbond voor natuurstudie Van de 2000 leden, die de Nederland se Jeugdbond voor Natuurstudie telt, waren er zaterdag ruim 500 naar Amersfoort gekomen om daar het vijf daagse congres bij te wonen. Congres- voorzitter Harry Wals uit Amsterdam sprak de wens uit, dat de N.J.N. zijn dynamisch karakter zal behouden. Burgemeester H. Molendijk van Amersfoort, opende hierop het congres, dat o.m. bijgewoond werd door de heer Jac. Berkhout, directeur van de afde ling jeugdvorm en volksontwikkeling van het ministerie van O. K. en W., mej. Buwalda van het Unesco-centrum Nederland en de heer H. P. Gorter na mens de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland. Slavische ambassadeur in Djakarta had verklaard dat de beide staats hoofden ook geconfereerd hebben over een „derde macht" tussen oost en west, een punt dat niet vermeld stond op de agenda van hun besprekingen. Op welke wijze deze „derde macht" benaderd werd is niet bekend gewor den.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9