SPARTA KWAM NIET VERDER DAN 0-0 TEGEN ELINK WIJK UVS haalt ook de volle winst uit tweede treffen tegen De Valk: 4-2 Willem II verraste vriend, vijand en DWS/A In tweede helft liing Leidse winst aan zijden draadje 97ste jaargang Maandag 29 december 1958 Derde blad no. 29631 FEIJENOORD WON WEER VAN DOS Herfstkampioen Sparta heeft zich de weelde van een gelijk spel kunnen veroorloven, want de naaste concurrent DOS beleefde „donkere" dagen rond Kerstmis. In drie dagen tijd werden de Utrechtse kanaries tweemaal door Feyenoord ver slagen. Tegen die vier verliespunten konden de Rotterdamse Kasteelbewoners er wel één stellen. De voorsprong is inmiddels toch vergroot tot twee punten. Sparta mag zich eigenlijk nog gelukkig prijzen, dat de schade in Zuilen gisteren tot een doel puntloos gelijk spel beperkt is gebleven. De Rot terdammers hebben het in de uitwedstrijd tegen Elinkwijk altijd heel moeilijk. Onder leiding van een voortreffelijke Piet Kraak hebben de Utrech tenaren zich gistermiddag op een uitermate zwaar veld tot het alleruiterste gegeven. Daardoor ontstond een zeer fel, levendig duel, waarin Sparta meermalen griezelig dicht bij een nederlaag is geweest. Dat het zover niet gekomen is danken de gasten aan hun solide verdediging en de zui verheid, waarmede Kruin en zijn mannen de kansen behandelden. Maar als één van de twee ploegen meer verdiend had dan deze draw, dan was het Elinkwijk en niet Sparta. Jan van Geen kon SHS ook niet redden Dus achteraf gezien mogen de Rotterdammers nog niet eens mopperen, temeer daar hun stadgenoten in een stampvolle kuip van Bas van Krimpen DOS voor de tweede maal in het zand lieten bijten. Het gevolg van dat alles is, dat het dringen is geworden in de hoogste regionen van ons topvoetbal. Sparta heeft nog wel de leiding met twee punten voorsprong, maar er zitten drie levensgrote kapers op de kust: DOS, Feyenoord en Rapid. Want ook de ploeg uit Kaalheide heeft de volle winst uit de kerstdubbel kunnen halen. Nu lag dat wel in de lijn der verwachtingen, daar deze Limburgers het moesten opnemen tegen Scheve- ningen Holland Sport, dat de laatste weken erg zwak voor de dag was gekomen. Daarom heeft het menigeen verbaasd, dat de zuiderlingen zo hard voor de puntjes hebben moeten vechten. vaarlijke zone is geraakt. De Hagenaars hebben in deze kerstdubbel maar één punt in de wacht kunnen slepen. Zij hebben doelpuntrijke duels geleverd met Ajax. Tweede kerstdag was het in het Zuiderpark 43 voor de Amsterdam mers, gisteren in de hoofdstad eindigde een nogal harde strijd in een gelijke verdeling van zes doelpunten. Halver wege deze spannende en aantrekkelijke ontmoeting had Ajax met 21 de lei ding, maar het hard werkende ADO trok na de thee de balans weer in even wicht, waardoor het nog enig loon naar werken kreeg. PSV gehavend Tweede kerstdag werd het in Kaal heide 21, gisteren in Den Haag was de nederlaag zo mogelijk nog kleiner 01. Jan van Geen was evenals Wim Land man weer van de partij op Houtrust, maar veel heeft Van Geen niet durven De kat (Feyenoord) en de kanaries Drie en zestig duizend toeschouwers zagen gistermiddag in het Rotterdamse stadion, eén natte reprise van de ge schiedenis van de kat en de kanarie. De kanarie die door een paar heilloze blun ders, aan d« genade van de kat was over geleverd, diardoor in werkelijkheid het leven had gelaten en nu met de herin nering aan een zeer bittere 41 neder laag de thuisreis naar de kampioensstad moest aanviarden. De 10 r.ederlaag van tweede kerst dag is dus nog maar een voorproefje ge weest van de plumpudding, die in Rot terdam op DOS stond te wachten. Plumpuddinrhet mocht wat. Azijn was het, dat DOS van Feijenoord te drinken kreeg. Maar niet ten onrechte Men noemi de Utrechtse geelhemden kanaries, maar in plaats van deze lieve diertjes hadden we elf arenden ver wacht, maar pan één gedachte vervuld: wraak voor de nederlaag van Utrecht. Maarwargn dat arenden, die op de fluittoon van scheidsrechter la Croix van start gingen Nee, dat waren elf ietwat gezapife kanaries, die van de kat geen kwaad visten. Wacht even, zei de kat enna vijf minuten zag de slim me Rijvers zün Cor van der Gijp al in een zalig niemandsland, waarin de klei ne generaal de bal maar behoefde te prikken om Frans de Munck de eerste lauwertak van het hoofd te rukken. Geen kanarie in de buurt om Van der Gijp te beletten het eerste doelpunt te 6Coren Toch wel iets geschrokken schudden de kanaries de regendroppels uit de veren, maar vooralsnog mochten ze blij zün, dat een herhaling van het eerste doelpunt uitbleef. Want wat Moulijn in de buurt van De Munck uitspookte Avas voldoende om onze nationale doelman grijze haren te laten krijgen. Een paar verre schoten konden Pieters Graafland niet bijster verontrusten. Wat er in de 13e minuut van de wedstrijd gebeurde was voor DOS heel wat minder prettig. Opnieuw was het Rijvers wel de schrik van de kanaries die Schouten lan ceerde en zoals Meerman de voorzet met een simpele beweging van de rech tervoet transformeerde tot doelpunt was voldoende om het stadion als een kruitvat te doen ontploffen. (20). Wij zullen voor dit doelpunt geen straf- punten uitdelen, maar dat de verdedi ging van DOS weinig weg had van een füne kam bleek Avel uit volgende mo menten, toen Meerman en Moulijn zich de weelde mochten veroorloven voor open doel te missen. Zo'n kans kregen de kanaries nimmer. Voor het doelpunt, waardoor het in de 35e minuut 21 zou worden moest nog door v. d. Linden be hoorlijk worden gevochten. Misschien was het voor DOS pech, dat v. d. Bogert even A'oor rust moest uitvallen waardoor Krommert ging verdedigen en de voorhoede v. d. Heijde er bij kreeg maar dat alleen was niet de oorzaak voor het kansloos falen van de kampioensploeg. Grove blunders heb ben DOS laten vailen als een baksteen. Even had het de schijn of Feijenoord in de verdediging zou gaan, maar plotse ling waren reeds na zes minuten Meerman en Schouten samen voor het Utrechtse doel waar zij nog ruim schoots de tijd hadden er over te rede kavelen wie van de twee het doelpunt zou maken. Enfin, Meerman deed het en het Avas 31. Tenslotte was het De Munck zelf, die voor de klap op de vuur- pül zorgde door na 25 minuten een on schuldige stuitbal een verre trap uit de verdediging van Van Woerden te missen en in de dramatische wedloop om de bal het duel te verliezen met Schouten, die geen minuut tevoren nog argeloos toeschouwer was. Wie toen nog twüfeldc aan de nederlaag van DOS moet wel het toppunt zijn geweest van Utrechts optimisme! en dus kunnen doen. Hij hield zich ver van het strijdgewoel en nam vaak nau welijks deel aan de strijd. Zijn steun beperkte zich voornamelijk tot een mo rele. Het mocht niet baten. Na afloop tekenden de Scheveningcrs protest aan tegen het doelpunt, waarmede Haenen voor Rapid de ontmoeting besliste. Vol gens de thuisclub zou deze schutter in buitenspelpositie de bal hebben ontvan gen. De scheidsrechter heeft dit niet ge constateerd en bleef ook na afloop van de strijd bij zijn beslissing: geen buiten spel. Het lijkt dus verspilde energie en centjes. Het ziet er niet naar uit, dat Rapid nog iets van zijn behaalde winst zal moeten afstaan. Naast Feyenoord en Rapid behaalde ook nog Sportclub Enschede een dub bele zege in die drie dagen. Blauw Wit was het slachtoffer. Maar was het in het Olympisch Stadion vrijdag j.l. met 30 door een superieur Enschede naai de slachtbank gevoerd, gisteren in de textielstreek hebben de zwarthemden heel wat meer moeite gehad. Eerst in de laatste minuten konden zij hun tweede en winnende doelpunt langs de ama teur-doelman Koper jagen (21). Ver moedelijk zullen velen van de toeschou wers deze treffer niet eens meer hebben gezien. Zij zijn van ellende maar eerder naar huis gegaan. Het was immers droevig om aan te zien. Een ongeïnte resseerd Enschede tegen een uiterst zwak spelende Amsterdamse ploeg. De thuis club was technisch juist iets beter en dat gaf tenslotte de doorslag. PSV heeft het op het moment wel heel erg moeilijk. Wij vertelden reeds van Trevor Ford, die zijn voetbalschoe nen aan de kapstok moest hangen, van Fons van Wissen, die voorlopig rust moet houden en van Coen Dillen, die geblesseerd is. Het is nog niet alles. Piet Kruiver is ook al geblesseerd en het ziet er naar uit, dat dit een langdurige kwestie zal worden. En Ekner kon gis teren door familie-omstandigheden even min van de partij zijn. Dat de Eindho- venaren onder deze bar vervelende om standigheden nog tot een 11 konden komen in Geleen tegen Fortuna '54 kan men dus rustig als een verdienste be schouwen. Maar het lag toch niet alleen aan de energie van de overgebleven Eindhovenaren en de kundige wijze, waarop twee jongere amateux-s in het eerste elftal debuteerden, bij Fortuna beging men de fout het aanvalsspel zo doorzichtig en simpel op te bouwen, dat Wiersma en de zijnen er wel raad mee wisten. Maar desondanks, het was een kranige pi-estatie van PSV. Onderaan de ranglijst is het ook een gedrang van jewelste. NOAD ge steund door het gelijke spel tegen MVV op tweede kerstdag ging gisteren stevig van start in Maastricht. En zo waar in de eerste spelhelft domineerden de hekkesluiters en bereikten een 02 voorsprong. In het eerste kwartier van de tweede speeltijd had het er veel van weg, dat MVV zich bij een nederlaag zou neerleggen. Het lauwe, matte spel letje, dat de thuisclub op de grasmat legde, kon niemand ovei-tuxgen. Maar toen kwam plotseling het eerste tegen- punt eix dit succesje inspireerde de ploeg, die spoedig de gelijkmaker pro duceerde. Het vuur leek hiermede ge doofd. De laatste drie minuten werden NOAD echter noodlottig. Twee doel punten vielen er nog en zij werden beide door MVV op het lijst bijgeschre ven (42). Met een wedstrijd minder en acht punten staan de Tilburgers dus met evenveel verliespunten als SHS, dat tien punten verzameld heeft. Willem II is na gisteren even ver. Want deze Til burgers leverden een huzai-enstukje. Tweede kerstdag gingen zij volmaakt kansloos in het Olympisch Stadion ten onder tegen DWSA. Gisteren werd dat zelfde DWSA in Tilburg met 2—1 ver slagen. Het was op een spekglad veld niet eens een slechte wedstrijd. De thuisclub vocht met een verbeten ener gie om iedere modderkluit en bracht daardoor de op kort, technisch spel ge baseerde Amsterdamse ploeg volkomen uit balans. Het leverde rendement op: twee goed bruikbare punten. Want Elinkwijk wy vertelden het reeds wist ook een punt in de wacht te slepen en NAC kwam zelfs tot volle winst in de uitwedstrijd tegen VW. Het waren trouwens goede dagen voor NAC: drie punten uit twee wedstrijden Gisteren speelde de Bredase ploeg in Venlo niet best, maar beslist beter dan de thuis club en verdiende de 23 overwinning zeer zeker. Al met al hebben de staartploegen dus fel strijd geleverd in de laatste dagen, waardoor b.v. ook ADO weer in de ge- Drie keepers onder Valkenswaardse lat (Van onze sportredacteur) UVS heeft uit het „kerst-dubbel" tegen De Valk het volle profijt gehaald. Vrijdag werd het in Valkenswaard een 0—1 zege voor de blauwwitten, gisteren trokken Frans van der Zeeuw c.s. op eigen veld met 42 aan het langste eind. Deze tweede wedstrijd tegen de Brabantse roodwitten heeft een wonderlijk verloop gehad. De ontmoeting was nog geen vijf minuten oud of de Valkenswaardse doelman Daamen moest met een voet blessure al weer de kleedkamers opzoeken. Invaller-doelman Lee mans kwam hem vervangen en.hield het twintig minuten onder de lat uit. Toen moest ook hij met een geblesseerd been naar de warme douche hinken en was De Valk genoodzaakt een veldspeler - rechts half Geldens in het habijt des keepers te hullen. Van deze drie doelmannen is Leemans de onfortuinlijkste geweest. In zijn kortstondige regeringsperiode onder de lat sloegen drie Leidse treffers achter hem tegen de touwen. Leemans had nauwelijks de keepers trui van Daamen overgenomen dat gebeurde in de vijfde minuut of het was al raak. Een hard schot van Gerard Devilee, gelost vanaf de vleugel, wilde hij terug in het veld stompen, maar het gladde leer de conditie van het veld was verschi-ikkelijk schampte via de vuisten van Leemans in het doel. Dit onfortuinlijke begin is Leemans' gemoedrust bepaald niet ten goede ge komen. Ook de roodwitte verdediging geraakte er door van de kook. En stop per Vei'steegen en zyn mannen hadden het toch al niet gemakkelijk. Want UVS was er van meet af flink aan gaan trekken. Met gevarieerde aanvallen, lange trappen en listige combinaties tussen de Bekkerings, die elkaar steeds beter gaan aanvoelen, kreeg de Valkenswaax-dse achterhoede het zwaar te verduren. Er dienden zich voor de blauwwitten aan trekkelijke kansen aan, maar vooralsnog werden die niet benut, wat voor een niet onbelangrijk deel op het conto van het vrijwel onbespeelbare terrein moest worden geschreven. Toch liet de tweede treffer niet zo heel lang op zich wachten. Na een snelle, zeer soepel lopende combinatie loste Wim Bekkex-ing onverwacht, van zeker twintig meter afstand, een kogel- hard schot. Het verraste Leemans vol komen20. Vijf minuten later volgde een derde UVS-treffer. Ditmaal droegen Gexard Devilee en Freek Filippo de bouwstenen aan met een gladde com binatie en Cor van der Zeeuw legde er met een knappe schuiver de laatste hand aan. Vrij spoedig daarop moest Leemans het veld ruimen. Zoals gezegd ging rechtshalf Geldens onder de lat staan en werd laatst genoemde in het veld vervangen door Van Goor. Het typische was, dat deze Geldens, de veldspeler dus, het in het doel aan zienlijk beter deed dan zijn voorganger. Hij stopte weliswaar de meeste schoten met de voet, maar hij hield ze er uit en daarmee haalde hij een streep door het denken aan prijsschieten, waar velen van de 4000 toeschouwers zich al ple zierig mee bezig hielden. Trouwens, er viel toch al een begin van een ommekeer in het spelbeeld te constateren. Bij UVS vlotte het niet meer zo best. Een aantrekkelijke 30 voorsprong, de wedstrijd van vrijdag nog in de benen en dan niet te vergeten het loodzware veld, het waren factoren, die de blauwwitten deden overscha kelen naar een lager tempo. Zij deden dat niet bewust, het ging automatisch Invaller-doelman Leemans van De Valk heeft te laat gereageerd op een verrassend schot van Wim Bekkering en UVS' tweede doel punt is een feit (Foto L.D./Vam Vliet) en het lag op dat moment in de lyn van het spelbeeld. Maar De Valk kreeg er „lucht" door, ging gemakkelijker spelen en we kregen een paar goede aanvallen te zien. TOCH PRETTIG.... Aanvankelijk zei men op de tribune nog opgeruimd: „Toch prettig, dat die jongens van De Valk er, ondanks de keepers-tegenslagen en die grote ach terstand zo hard voor blijven werken". Hoe hard de Valkenswaarders werk ten werd men eerst na de rust gewaar. De roodwitte Brabanders startten de tweede periode met een fel offensief en UVS kreeg het benauwd. Eerst toen werd het duidelijk, dat deze Valkens- waardse ploeg enkele bijzonder goede spelers in haar gelederen telde. Een rechtsbuiten Rijkers bijvoorbeeld was Jacques van Leeuwen niet alleen in snelheid maar ook in behendigheid ver uit de baas. De blauwwitte linksback heeft het in de tweede helft dan ook bepaald niet plezierig gehad. Keer op keer stoof Rijkers hem voorbij en de ge vaarlijke momenten begonnen zich voor de blauwwitte veste aan de lopende band aan te dienen. Doelman Frits van Duyl redde nog fraai toen de snel inkomende links buiten Seuntjes kogelhard inschoot, hü dook ook, op formidabele wijze, een door Frans van der Zeeuw van richting veranderd schot van Rijkers uit zijn veste, ranselde vervolgens een nieuwe punter van de Valkenswaardse rechtsbuiten uit de benedenhoek, maar moest tenslotte het hoofd buigen voor een fraai schot van rechtsbinnen De Wit. Dat was dus na acht minuten spelen 31 en men werd ongerust. Niet ten onrechte. AA-ant enkele minu ten later knalde linksbuiten Seuntjes op een prachtige voorzet van Rijkers de tweede Valkenswaardse treffer achter Frits van Duyl3—2. BENAUWD.,.. Op dat moment kwam de reeds zeker gewaande winst van UVS aan het be ruchte zijden draadje te hangen. De blauwwitten moesten om het verloren gegane terrein te herwinnen, op een Een van de vele spannende mo menten voor het doel van De Valk (Foto LD./Van Vliet.) hoger tempo overschakelen en hoe moeilijk dat gaat behoeven wij niet te vertellen. Het was dwangarbeid op dit modderige veld. Maar het gelukte UVS verdexe orxheilen af te wenden, dank zij vooral knap spel van rots-in-de-bran- ding André Hak, dank zij ook het harde zwoegen van aanvoerder Frans van der Zeeuw en dank zij voorts het voortref felijke keepen van Frits van Duyl. Zij slaagden erin de zaak overeind te hou den. Er kwam weer wat gang in de blauwwitte aanval. Het spel was welis waar niet meer van die kwaliteit van de eerste twintig minuten, maar het hield toch nog voldoende in om Cor van der Zeeuw in de achttiende minuut vrij voor doelman Geldens te brengen. De blauwwitte aanvalsleider faalde niet en met een mooi schot bracht hij de stand op 42 en daarmee eigenlijk UVS in de veilige haven. Want al bleef De Valk gevaarlijk, het spel van de rood witten ging nu toch wel aan overtuiging inboeten. In de resterende tijd gingen de ver moeidheid heel wat spelers liepen op hun tandvlees en het houtwerk schoten van P. Rijkers, Freek Filippo en De Wit vonden daarop een eindpunt een woordje meespreken en bleven ver dere doelpunten uit. Alles bijeengenomen een verdiende zege van UVS, want de blauwwitten grepen de kans toen die er was en slaagden erin een kritieke pex-iode met succes te overwinnen. Tevens een ere saluut voor De Valk, dat ons bijzonder is meegevallen en zonder de keepers perikelen misschien wel een beter resul taat zou hebben bereikt. De leiding van arbiter Nieuwenhof uit Eindhoven was voortreffelijk. Opstellingen: UVS Van Duyl, Kluivers, Van Leeuwen, F. v. d. Zeeuw, Hak, Verkuy- len, Wim Bekkering, Hennie Bekkering, C. v. d. Zeeuw, Filippo, Derilee. De Valk Daamen (Leemans, Gel dens, Jobse, Maanen, Geldens (Van Goor), Versteegen, P. Rijkers, H. Rij kers, De Wit, Verreyken, Fiers, Seuntjes. Voetbalranglijst van Willy Meisl Dr. Willy Meisl, voetbalexpert bij uit stek en redacteur van het Engelse maandblad Worls Sports", heeft voor het jaar 1958 een voetbalranglijst sa mengesteld, die hem, zoals hij zelf zegt, „meer vijanden dan vrienden zal ople veren". Wat dit laatste betreft zal Meisl in Nederland alleen maar vrienden verwerven, want ons nationale team wordt op één lijn gesteld met ploegen als Noord-Ierland, Peru, Hongarije, Wales, Schotland, Chili, Tsjecho-Slowa- kije. Oostenrijk en Paraguay. Het is onmogelijk volgens Meisl om elk land apart te klasseren, aangezien vele landen elkaar nooit ontmoeten. Hij heeft dan ook de ploegen zoveel moge lijk in groepen onderverdeeld met in achtneming van de behaalde resultaten van dit jaar. De ranglijst ziet er als volgt uit. Groep 1: Brazilië: groep 2: Frankrijk. Zweden, West-Duitsland. Zuidslavie; groep 3: Engeland, Argentinië, Uruguay. Spanje. Bulgarije. Rusland: groep 4: Noord-Ierlarid. Peru, Hongarye, Wales. Schotland. Chili, TsjechoSlowakije, Oos tenrijk. Nederland, Paraguay; groep 5: Italië. Portugal. Zwitserland. Belgie, Oost-Duitsland, Roemenie, Mexico, Po len. Ierland Denemarken. K.JN.V.B. TOTO (Van onze Haagse redactie) Bij de KNVB kwamen gisteravond drie meldingen binnen van deelnemers aan de toto, die 14 uitslagen juist hadden voorspeeld. Zij delen de eerste prys van 121.394 gulden. De animo voor de tAveede prys Avas aanmerkelijk groter: 20 deel nemers maken hierop aanspraak (52.026 gulden). Zij hadden 13 punten. De totale inzet bedroeg 433.550 gulden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5