Laatste nieuws Leidse jeugd zag (goed) toneel Kerkelijk Leven LEIDEN-ZUID SPOEDIG UIT ZIJN SPOORWEGISOLEMENT 97ste jaargang Maandag 29 december 1958 Tweede blad no. 29631 Hoe Jail Klaassen de kous op de kop kreeg Teneinde de jongens en meisjes in onze stad ook gedurende de vrij lan ge kerstvakantie wat verantwoord amusement te verschaffen belegde de Leidse Jeugd Actie in samenwer king met de Leidse Bond van Speel tuinver. zowel zaterdagmiddag als vanmorgen en vanmiddag een aan tal jeestelijke bijeenkomsten in de Stadsgehoorzaal. Dat de kinderen veel plezier hebben gehad bleek wel uit de opgetogen reacties, niet alleen tijdens maar ook na de voorstellin gen. De toneelgroep „Arena" uit Den Haag - zij die van deze groep deel uitmaken hebben reeds meerdere malen op Leidse planken gestaan - voerde ditmaal het vrolijke spel „Hoe Jan Klaassen de kous op de kop kreeg" van Hep van Delft op. Het stuk deed ons aan de Middel eeuwen denken. Evenals vroeger op de jaarmarkt in Breda, de kermis in Am sterdam of het carnavalsfeest in Den Bosch een troepje kluchtspelers de aan dacht van de feestgangers op zich wis ten te vestigen, lieten nu de Haagse artiesten, op een zelfgetimmerd plankier spelende, de kinderen schateren van pret. Hep van Delft maakte het stuk naar het beroemde verhaal van Meester Patelijn, die zelfs de rechter voor de gek Rel op Steenstraat Drie jongens aangehouden na gevecht met de politie Reeds vele jaren is de Leidse Bees tenmarkt het trefpunt van een bepaald slag jongens en meisjes. Iedere zater dag- en zondagavond kan men ze op de Steenstraat of Stationsweg heen en weer zien slenteren. De jongens weten niets beters te doen dan handtastelijk heden te begaan, dikwijls nadat som mige meisjes daar aanleiding toe geven. De politie, die de orde in deze rumoe rige omgeving zoveel mogelijk tracht te handhaven, staat meer dan eens voor een schier hopeloze taak. Zaterdagavond was er voor de zoveel ste maal een rel. Omstreeks halfacht bevonden zich nl. enkele opgeschoten jongelieden in de hal van het Lido- theater, waar zij zich bezighielden met het afschieten van knalkurken en rotjes. Twee politie-agenten, die de bioscoop hal wilden ontruimen, stuitten daarbij op hevig verzet van drie jongens. Een van de agenten liep tijdens de vecht partij verwondingen aan het gelaat op. De drie belhamels konden na verloop van enige tijd worden aangehouden. Het waren een 22-jarige fabrieksarbei der uit Uithoorn en zijn 20-jarige broer (zij waren hier op familiebezoek!) als mede een 20-jarige Leidse schilder. De jongens zjjn opgesloten in het bureau van politie aan de Zonneveldstraat en zullen morgen voor de Officier van Jus titie in Den Haag worden geleid. POSTDUIVENVERENIGING „DE BONTE DUIF" Zaterdag en zondag organiseert de Postduivenvereniging „De Bonte Reis duif" haar jaarlijkse clubtentoonstelling in hotel-restaurant „Bellevue". Aan deze show zal in verband met her 35-jarig bestaan van de vereniging een feestelijk tintje gegeven worden. Als bijzondere attractie zal de heer L. ten Berge te Voorburg een tiental rode duiven rechtstreeks betrokken van het hok Hermans (België) en 2 bijzondere kweekkoppels van het ras Jansen-Aren- donk ter opluistering inzenden. Aangezien ook de kampioen-generaal van de LCC en andere sterke vliegers, die de vereniging telt hun duiven in zenden, belooft deze tentoonstelling in teressant te worden. Keurmeester is de heer André Saers. DE BLAUWKRAS „De Blauw Kras" komt zaterdag in het clubgebouw Kooipark (eind Borneo- straat) eveneens met een fraaie show. OUDE DAME AANGEREDEN Zaterdagavond omstreeks kwart over tien vond op het Rapenburg, ter hoogte van het Rijksmuseum van Oudheden, een verkeersongeval plaats. Een 81-ja rige voetgangster, die, zonder op het verkeer te letten, de rijbaan overstak, werd n.l. aangereden door een perso nenauto. De bestuurder van deze auto kon een botsing niet voorkomen. De oud dame liep een linkeronderbeenbreuk en wonden aan het gelaat op. Zij moest naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht worden. Kapitein R. J. Schurink zal tijdens de oudejaarsavondoverdenking van het Leger des Heils woensdag a.s. in het ge bouw aan de Hooigracht 30 spreken over „U kunt het nog goedmaken. De Stal van Bethlehem is nog geopend!" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jofoan Bernb/ard Eduard, zn. van P. J. M. Beslinga en G. R. van Hees; Alfred Jan, zn. van A. J. Hansen en S. Ouwe hand; Engel Johan. zn. van R. Appel- melk en A Koolhaas; Pleter Florts, zn. van P. F. Scheepmaker en H. Lous; Eli sabeth WHihelmina Adriana, dr. van D. H oogendoorn en B. M. J. G. Heuschen; Mario, zn. van A. Sloos en M. Holverda; Arjen Anne. zn. van G. Costermans en W. H. Liese; Johanna Margaretha, dr. van D. Langedijk en M. A. A. E. Tuljnman. ONDERTROUWD A. J. M. T. Pieters en A. A. M. van de Staak; P. Groenendijk en H. J. F. van Wilgen; D. J. van Kooten en C. M. Haas noot; C. M. A. van Hees en J. P. M. Biesjot; J. J. Janssen en E. Niemeijer; H. J. M. Cornelissen en T. A. M. Huigsloot; T. Hoogkamer en J. M. G. van der Post. OVERLEDEN S. van Hooidonk. 1 jr., dochter; W. Klarenbeek. 63 jr.. echtgenote van H. van Arkel; N. R. Groenveld. 76 jr.. weduwe van M. van Andel; M. van der Voet, 76 jr. echtgenote van C. G. Kersten; G. M. van Wakeren. 87 jr.. echtgenote van P. J. van Emmerik; M. Blansjaar, 46 jr.. echtgenote van A. Struijk; W. van der Pluijm. 3 jr.. zoon; A. van den Burg. 59 Jr.. echtgenote van F. van Nieuwenhuijzen; C. M. Lens, 92 jr.. vrouw; W. Verhoeven, 73 Jr., man. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 29 december Vee- mar/kt: aanvoer in totaal 1520; vette ring: vette koeien le kw. 305335, 2e koelen en ossen 976; varkens 544. Note- kw. 290305, 3e kw, 270280; varkens (lew. gew.) 197, 194, 192 per kg. probeerde te houden. In dit geval is het Jan Klaassen, die iedereen bij de neus neemt. Hij bedriegt echter zo dikwijls, dat hij op zekere dag de kluts kwijt raakt en zelf voor het lapje wordt ge houden. Gelukkig is ook hier het ge zegde: eind goed, al goed, van toepas sing. Jan Klaassen. die op allerlei ma nieren aan rode kousen tracht te komen voor zijn geliefde Katrijn met wie hij het overigens ook wèl eens aan de stok heeft komt n.l. tot de conclusie, dat men beter doet alle ondeugden opzij te zetten. Erik Vos, de artistieke leider, voerde op straffe wijze de regie. Succes was ook, mede dank zij het uitstekende spel van Peter van der Linden als Jan Klaassen, verzekerd. Nettie Noordhoff was een alleraardigste Katrijn, die goed met de bezem om kon gaan De rol van rechter werd vertolkt door Ton Verwey. Verder speelden in dit komische stuk nog mee Arthur Boni als de ondeugende Koos en Frans Koppers als de voor de gek ge houden Willem. Aan de kleurrijke kos tuums was veel zorg besteed. Trouwens de gehele aankleding was goed. Tot slot nog een woord van lof voor het initiatief van de L.J.A. en het be stuur van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen Lezers schrijven ONJUISTE WEERGAVE? Evenals waarschijnlijk al uw lezers, stel ook ik hoge prijs op een juiste en serieuze berichtgeving. In het artikel van uw blad van 24 december 1958 „Debat over Regeringsverklaring" staat o.m. „Principiële en praktische bezwa ren had ds. Zandt (S.G.P.) tegen het kabinet, omdat aan het hoofd iemand staat, die de soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië heeft bevorderd." Aan dit verslag ontbreekt m.i. de hoofdzaak, waardoor menige lezer de bezwaren van ds. Zandt en daarmede die van de Staatkundig Gereformeerde Party belachelijk kan vinden. Ds. Zandt heeft gezegd, dat hij principiële bezwa ren had tegen dit Kabinet, omdat hij niet anders verwachtte dan dat het indruist tegen Gods Woord en Zijn Wet en praktische bezwaren, omdat aan het hoofd daarvan iemand staat, die de soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië heeft bevorderd. Wanneer, mijnheer de Redacteur, uw verslaggever het gesteld had zoals het gezegd is, zou iedere lezer recht hebben kunnen lezen, waarom ds. Zandt principiële bezwaren heeft. Ondergete kende is geen lid van de Staatkundig Gereformeerde Partij, maar is in hart en nieren gekant tegen verkeerde, ge brekkige of scheve verslagen. Met vrien delijke dank voor de plaatsing, Hoogachtend, C. V. Hiillegommerdijk, Haarlemmermeer. Zaterdag namen twee leden van het Leids Politie Muziekgezelschap deel aan een federatief solistenconcours te Maassluis. In de ere-afdeling behaalde de heer G. van Delft (B-bas) met 163 punten een eerste prijs. In de supe rieure-afdeling behaalde de heer P. v. d. Akker (bariton) met 194 punten een eerste prijs met lof van de jury en het hoogste aantal punten over het gehele concours. Beide solisten werden begeleid dooi de 12-jarige George Anderson. 30 inbraken gepleegd (Speciale berichtgeving) In samenwerking met de politie van Haarlemmermeer heeft de Haarlemse recherche zaterdag drie mannen aange houden, die ervan worden verdacht in Haarlem en omgeving 30 inbraken te hebben gepleegd, ondermeer in een kin dertehuis, in tuinhuisjes en schuren. Uit een brandkast van de Haarlemse Fust centrale zouden zij f. 1500 hebben ge stolen. NED. HERV. KERK Beroepen te Ommen A. J. de Jong te Scheveningen. Bedankt voor Opheusden J. Hovius te Dordrecht. GEREF. KERKEN Bedankt voor RotterdamIJsselmonde K. Schouten te Lisse. DS. J. WIT BLIJFT PREDIKANT Ds. J. Wit blijft, in tegenstelling met reeds verspreide berichten, predikant van ae Waalse gemeente te Nijmegen. Met ingang van 1 januari gaat hij ech ter te Ede wonen, waar mevrouw Wit het ambt van lerares heeft aanvaard. N.O.V. te Scheveningen bijeen Tegen verwaarlozing der jeugd (Van onze Haagse redactie) Onder grote belangstelling is vanmid dag in de Kurzaal te Scheveningen de 13de algemene vergadering van de Ned. Onderwijzersvereniging begonnen, welke tot en met woensdagochtend a.s. zal duren. Ongeveer 500 onderwijskrachten uit alle delen van het land waren bijeen gekomen om deze driedaagse vergade ring. waarop o.a. verschillende rapporten behandeld zullen worden, bij te wonen. Onder de aanwezigen bevonden zich af gevaardigden van zusterorganisaties uit Engeland. Frankrijk, België, Luxem burg en West-Duitsland. Een welkomstwoord werd gesproken door de plv. voorzitter van de ontvan gende afdeling, de afdeling Den Haag, de heer G. H. van Ooyen. Spreker hoopte dat het congres vruchtbare resultaten zou afwerpen.. Hierna voerde de algemeen voorzitter, de heer Jac. Lootsma het woord om de genodigden en de buitenlandse gasten te begroeten. Spr. wees op de vele span ningen in de huidige wereld, waardoor men een geestelijke crisis doormaakt. Het tegenwoordige geslacht groeit op in een materialistische wereld en ons land maakt daarop geen uitzondering. Hier onder gaat wel speciaal de opgroeiende jeugd gebukt: zij kreeg geen opvoeden de vorming. De jeugd, aldus spreker, is onverschillig geworden, waardoor zij in conflict komt met de samenleving. „Wat deden wij daartegen?" vroeg spreker. In de jaren van de opbouw werd het onderwijs schandelijk verwaar loosd en van vorming der jeugd kwam niet veel terecht. Spr. waarschuwde voor het lot van de komende generatie als dc dreigende gevaren niet bezworen worden. Meer geestelijke vorming van de jeugd is noodzakelijk, aldus de voor zitter, voor het onherroepelijk te laat is. Niets is fnuikender voor een volk dan het opgroeien van een verwaarloosde jeugd. Hierna werden staande de in de loop van dit jaar aan de vereniging ont vallen leden herdacht. De controle op de oliemaatschappijen Naar aanleiding van de maatregel der Indonesische regering tot het uitoefe nen van controle op de olie-exploitatie in Indonesië met inbegrip van de afzet daarvan in binnen- en buitenland men zie elders verklaarde een woord voerder van de Brits-Nederlandse Shell, dat de maatregelen zullen leiden tot een veel nauwere en meer constructieve re latie tussen de Indonesische regering en de olie-industrie, omdat tot nu toe zo vele regeringsinstanties met de olie zaken bemoeienis hadden. De Shell is echter onder de indruk van de bekendmaking van de minister van voorlichting en hoopt dat zij het begin Dr. ir. F. Q. den Hollander dankt Leiden „Schrijf maar in het Leidsch Dagblad, dat het in het ernstig voor nemen van de Nederlandse Spoorwegen ligt om Leiden-zuid zo spoedig mogelijk uit zijn isolement te verlossen. Mijn opvolger, ir. J. Lohmann, hoopt daarover binnenkort nadere mededelingen te doen". Met deze summiere mededeling moesten wij hedenochtend genoegen nemen toen wij dr. ir. F. Q. den Hollander, die hedenmiddag onder grote belangstelling te Utrecht afscheid nam als president van de N.S. de vraag voorlegden, wanneer in Leiden begonnen zal worden met de aanleg van een spoorwegovergang in de lijn Leiden—Utrecht ter hoogte van de Lammenschansweg. Hoewel ook ir. Den Hollander er van overtuigd is, dat deze ontsluiting van een „achtergebleven" gebied, met bijko mende werken, Leiden veel vreugde zal schenken, zyn er ook voor hem nog enkele kanten aan dit spoorwegpro bleem, welke geen volledige opening van zaken dulden. Een probleem, dat z.i. spoedig vermoedelijk in het begin van het komend jaar is opgelost. Moesten wij het op dit moment met deze hoopgevende mededeling doen, meer uitvoerig wijdde ir. Den Hollander te genover ons uit over de samenwerking welke hij van Leiden mocht ontvangen bij de aanleg van een aantal viaducten in Leiden en de bouw van een nieuw station. Een samenwerking, welke erop gericht was Leiden aan een modern „spoorwegbedryf" te helpen. Voordat ir. Den Hollander zich uitliet over deze specifiek Leidse vraagstuk ken, dankte hij de pers, die daartoe in het hoofdgebouw van de Spoorwegen te Utrecht bijeen was gekomen voor de steun, welke zij in de na-oorlogse jaren had verleend by de opbouw van het to taal ontwrichte spoorwegnet. Ir. Den Hollander dankte zijn mede werkers. Hij zei de grootste bewondering te hebben voor die duizenden werkers uit zyn bedrijf, die vaak met extra les sen in veel vrije tijd de snelle evolutie hebben aangevoeld en naar de mate van hun krachten hebben gewerkt. Voor de komende veertig jaar, om slechts tot het jaar 2000 te zien, voorspelde de heer Den Hollander een nog grotere, nog meer versnelde technische ontwik keling. Maar hoe het ook zal lopen, pre cies is het niet te zeggen. De N.S. zul len him rol in het verkeer blijven ver vullen. Ook en met name als het delta plan is gerealiseerd en vooral ook als het verkeer binnen Europese gemeen schap onder een noemer is gebracht, en in de verre toekomst te maken krijgt met landen buiten die gemeenschap. Voor de N.S. is een grote toekomst weg gelegd. Spoorwegen houden zich immers niet aan grenzen en in dat opzicht ver heugde de spreker van vanmorgen zich erop, dat hij in het research-werk op internationaal gebied wellicht nog iets zou mogen doen. Het seinwezen zal ver beterd worden, het rollend materiaal geperfectioneerd, het vraagstuk van de koppeling is nog niet opgelost. Er komt een hogere efficiency en zo wel voor de reizigers als voor de ver lader is meer comfort in uitzicht ge steld.. Het materiaal zal in de komen de jaren een rustiger gang krygen, de luchtverversing wordt verbeterd en ook het licht in de treinen zal beter worden. Wat de TEE-treinen betreft, ze zyn getoetst aan het inzicht zowel van de leidende spoorwegfiguren als aan het publiek en straks als de zeven samenwerkende landen de kinderziek ten achter de rug hebben, komt er een perfect treinreizen uit de bus. In gedachten zag de heer Den Hol lander de treinen al volop elektrisch rijden van Amsterdam naar Rome. En wat de overwegen betreft, deze bleef hij noemen verkeersvyand no. 1. Het grote gevaar van de kruising van weg en rails zal voorlopig blijven, en nogmaals bond de president de persvertegenwoordigers op het hart een beroep te doen op de weggebruikers, die veel zo niet alles aan de veiligheid kan bijdragen. Want een trein in volle vaart zal altijd een vry lange remweg houden en dan zyn onge lukken bij niet voorzichtig gebruik van de overwegen helaas niet te vermijden. zal zijn van een nieuw tijdperk van aan pak van tal van hangende problemen, zoals nieuwe concessies, de prijsstruc tuur der olie-produkten, e.a. De Shell heeft in Indonesië, aldus de woordvoerder tot besluit, sinds juli j.l. maandelijks 100 miljoen roepiah verlo ren, als gevolg van de ongunstige valu takoers. LEIDERDORP Tentoonstelling „De Rijnklievers" Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Leiderdorpse Postduiven vereniging „De Rijnklievers" werd in het Patronaatsgebouw, Hoge Rijndijk, te Zoeterwoude 'n tentoonstelling geor ganiseerd, die mede de 250 inzendingen en het ingezonden materiaal buitenge' woon is geslaagd. Keurmeester was de heer J. F. Heer schap uit Haarlem. De voornaamste uitslagen waren; Klas I: Oude doffers van 500800 km 1. Chr. v. d. Pluym, 2. C. de Ridder. 3. J. Wassenburg, 4. M. Jongeleen, 5. Chr. v d. Pluym. Klas 2: Oude duivinnen van 500-800 km: 1. C. W. Betcke, 2. W. Jacobi. 3. C. ae Ridder, 4. Chr. v. d. Pluym. Klas 3: Oude doffers van 300-500 km: 1. M. Jongeleen, 2. J. Truyers en Zn, 3. P. Griensven, 4. J. Wassenburg. 5. H. J. Kettenis. Klas 4: Oude duivinnen van 300-500 km: 1. Chr. v. d. Pluym. 2. P. Griens ven. 3. N. Hoogervorst. 4. Reyers-Borst. 5. Chr. v. d. Pluym. Klas 5: Oude doffers van 100300 km 1. C. de Ridder, 2. Fr. Wassenburg. 3. W. Jacht. Klas 6: Oude duivinnen van 100300 km: 1. W. Jacobi, 2. Reyers-Borst. 3. J. Truyers en Zn. Klas 7: Jonge doffers van 150300 km: 1. N. Hoogervorst. 2. W. J. Habra- ken, 3. C. de Ridder, 4. Lolkes de Beer. 5. C. M. van Dam. Klas 8: Jonge duivinnen van 150-300 km: 1. Reyers-Borst, 2. Chr. v. d. Pluym 3. C. de Ridder, 4. C. de Ridder, 5. J. Truyers en Zn. Klas 9: Jonge doffers van 70150 km: De wereldsnelheidskampioen op het water Donald Campbell is in Engeland in het huwelijk getreden met de cabaret-zangeres Tonia Bern. 1. J. v. d. Wal. 2. Fr. Hoogervorst, 3. J. Wassenburg. Klas 10: Jonge duivinnen van 70-150 km: 1. Chr. v. d. Pluym, 2. P. Griensven 3. C. de Ridder. Klas 11: Oude doffers, onbevlogen: 1. Chr. v. d. Pluym, 2. J. Truyers en Zn.. 3 P. J. de Vos. Klas 12: Oude duivinnen, onbevlogen: 1. Chr. v. d. Pluym, 2. Reyers-Borst. Klas 13: Jonge doffers, onbevlogen: 1. J. Truyers en Zn. Klas 14: Jonge duivinnen, onbevlogen: 2. A. v. d. Helm. Klas 15: Late Jonge doffers met min stens 2 oude pennen: 2. A. v. d. Helm. Klas 16: Late jonge duivinnen, idem: 2. J. Truyers en Zn. Beste van het geheel: Chr. v. d. Pluym. Beste oude doffer: Chr. v. d Pluym. Beste oude duivin: Chr. v. d. Pluym. Beste jonge doffer: N. Hoogervorst. Beste jonge duivin: Reyers-Borst. NIEUWE AGENT L.D. Met ingang van heden zal de heer Voorma niet langer als onze agent op treden. Onze nieuwe agent is de heer I. Mioch Jaagpad 47 by de Doesbrug. die zich gaarne aanbeveelt voor het aannemen van abonnementen en het plaatsen van advertenties. Nieuwjaarsreceptie Het gemeente bestuur houdt op nieuwjaarsdag des middags van 46 uur een nieuwjaars receptie. BOTSING MET ERNSTIGE GEVOLGEN Zaterdag had een aanryding plaats op de kruising Nieuwe wegLeidse weg. Een bromfietser uit Leiden verleende geen voorrang aan een personenauto uit Rypwetering. De bromfietser werd met een gebroken heupbeen, hoofdwonde en gekneusde armen en benen in zorgwek kende toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. OEGSTGEEST KERSTFEEST HERV. KINDERKERK De kinderkerk vierde haar kerstfeest in het fleurig versierde gebouw „Irene". Mevrouw Ketting, voor het laatst als voorzitster, leidde deze dienst. In de li turgie was veel kinderzang opgenomen, hetgeen met schriftlezing werd afgewis seld. Bij de eerste vertelling zag men alles op het podiüm echt gebeuren: Grootvader sneed uit hout engeltjes, die ren en herders. Zijn kleinzoon Christie, die op bezoek kwam viel van vermoeid heid spoedig in slaap, en zag de uit hout gesneden voorwerpen tot leven komen, en kwam zelf by het kindeke Jezus op bezoek. De meisjes en jongens, die de kinder kerk gingen verlaten ontvingen een bij bel of psalm- en gezangenboek. Mej. Wika M. A. de Vlieger sprak hen toe, te vens om hen welkom te heten in' de jeugdkerk of andere nog te formeren groep. Hierna sprak de Wika mevr. Ket ting toe, en overhandigde haar een ca deau, erop wijzende hoe moeilijk het zal zijn een plaatsvervanger (ster) te vinden; de heer Segaar voegde hier nog enkele woorden aan toe namens de kinderkerk- commissie. Mevr. Ketting bedankte bei den, doch hoopt als spreekster de kin derkerk nog te bezoeken. Na de pauze vertelde de Wika een kerstvertelling, terwijl een filmstrook de belevenissen van het lelijke kleine kameeltje liet zien. WARMOND VOETBAL Op het sportveld 't Overbos werd 2de kerstdag een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tussen Warmunda 1 en Lugdunum 1. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan, wist Lugdu num na de rust 2 doelpunten te maken, zodat de eindstand 0—2 werd. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer A. Veldmaat behaalde het politie- diploma Aa. Strand bezaaid met palen Tussen de Zuiderpier te IJmuiden en Bloemendaal zijn vanmorgen honderden paaltjes aangespoeld, z.g. stutten voor mijnbouw. Men neemt aan, dat deze tij dens een storm van het dek van een vrachtschip zijn geslagen. De palen worden nu verzameld door de strand vonderij en zullen na verfoop van tijd publiekelijk worden geveild. VERGADERING SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD De Sociaal-Economische Raad zal op vrijdag 2 januari om elf uur des mor gens in het gebouw van de raad, Bezui- denhoutseweg 60 te 's-Gravenhage, zijn eerste openbare vergadering in 1959 houden. Tijdens deze vergadering zal de voorzitter van de raad, prof., dr. G. M. Verrijn Stuart;, de nieuwjaarsrede uit spreken. Na afloop zal (van 12.00 tot 13.15 uur) de nieuwjaarsreceptie van het Neder landse georganiseerde bedrijfsleven wor den gehouden. Het Leidsch Dagblad Als van ou-ds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken- BEURSO VERZICHT Vaste markt AMSTERDAM. 20 december De devaluatie van de Franse franc en de genomen monetaire maatregelen van vele Europese landen, waren vandaag op het Damrak het gesprek van de dag. Hoewel deze maatregelen geen directe Invloed hebben op de aandelen, werd een en ander ter beurze gunstig ontvangen. Na het lange weekeinde, wegens Kerstmis, waren de koersen vanmiddag voor de eerste beursdag van deze week over de gehele linie aan de vaste kant. De handel bleef echter binnen nauwe grenzen. In verband met valuta moeilijkheden kon de arbitrage vrijwel niet tot zaken komen en gaf er tevens de voorkeur aan om de posities glad te stellen en de kat eerst eens uit de boom te kyken. De vaste stemming op het Damrak dient hoofdzakelijk te worden toege schreven aan de hogere slotkoersen van Wallstreet van woensdag j.l. De olie waarden aldaar lagen goed in de markt, in het bijzonder die van Kon. Olie. De koers van deze papieren schommelde vanmiddag om de f. 180.60 tegen f. 176 zijnde de vorige slotprijs. De aandelen lagen pariteit New York. In overeen stemming met de vaste stemming voor de oliewaarden lagen aandelen Philips op circa 474, 9 punten hoger, terwijl de certificaten Unilever op 407 ruim 7 punten beter in de markt lagen. AKU's ruim een punt beter, doch KLM werd lager geadviseerd. De Scheepvaarten ontmoetten lichte vraag, waardoor de prijzen merendeels boven die van woensdag j.l. uitkwamen. Van de cultures opende Amsterdam Rubber op 92. Dit bleek wat te hoog gegrepen, waardoor een reactie volgde tot 88 In het verdere beursverloop schommelde de koers rond de 90, waar door een koerswinst t.o.v. de vorige slot prijs kon worden behaald van circa 4 punten. Deli's en Senembahs ontmoet ten goede vraag, waardoor de prijzen hoger kwamen te liggen. HVA goed prijshoudend. Staatsfondsen aan de vaste kant. Aandelen Heineken's werden zowel voor de nieuwe als de oude aandelen een paar punten hoger geadviseerd. De Vries Ijzerhandel werd hoger geadviseerd i.v.m. het voorgestelde dividend van 9% (7%%). De intrinsieke waarde voor aandelen Amsterdam Rubber, volgens beursge- ruchten geschat ver boven de 100%, wordt door de directie van de maat schappij als „overdreven optimistisch" aangemerkt. glaasje! WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 december Londen 10.58%10.58%; New York 3.77H—^^tV. Montreal 3.92%—3.92%; Parijs 77.12%—77.22%: Brussel 7.58%— 7.59; Frankfort 90.47%—00.52%; Stock holm 73.08—73.13; Zürich 87.70%— 87.75%; vervallen Milaan 60.54% 60.59%; Kopenhagen 54.72%—54.77%; Oslo 52.88%—52.93%; Wenen 14.61— 14.62; Ankara 3.77%—3.78%; Praag 52.84—52.94; Lissabon niet genoteerd. Beurs van Amsterdam Maandag 29 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99H Ned. '53 3% 93%B 93% Grootboek obl. 3% 79 79% Ned. '47 3% (3) 90% 90ft Ned. '51 3% 92%B 93%B Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92 92% Ned. '48 3% 86%B 87 Ned. '54 3% 88B 88B Ned. '55 I 3% 87% 88%B Ned. '55 II 3% 89% 89% Ned. *37 3 88 88% Dollarlng '47 3 90 88% Investeringscert. 3 95% 96 Ned. 62-64 3 94 ft 94% Cert. NWS 2% 58% 59% Indië '37 A 3 94% Grootboek '46 3 87A Ned W.B 6% 109ft 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34% 35 Nat. Handelsbank 136 138 Ned. Handelmy180 183 Amst. Rubber 85% 80 y4 Deli Mij .en (Ver.) 116B 116B H.VA128% 128% Java Cult25% 25% Senembah130% 131 Vorstenlanden9 8% A.K.U244% 246% Berkei's Patent (v.) 205 210B Calvé Delft cert. 395 400 Kon. Pap. v. Gelder 188% 189% Hoogovens cert330 330% Müller en Co. N.B 320 330 Ned. Kabelfabr295 298 Philips 465% 474% Philips pref190 190 Undever 399% 406% Wilton Feyenoord 197 197% Biliton 2de r 175 175 Dordtse Olie gew. 702 711% Kon Petr. (f.20.—175 181.50 idem (50 A f.20.—175.95 180.35 Holl. Amer. Ujn 16q% 159% Java China Paket.. 13434 136 KliM102 101 Ned. Stoom»Mi). 158y4 lssy, Kon. Paket Mij129 129 Stoomvaart Mij. Ned 16q \G\y2 Ntevelt Goudr cert 130% 131 Ms v. Ommeren cert o4q 238 Kon Rott Lloyd 140 143% Ned Scheepv Unie 137% 138 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% Den Haag 1954 3% 85% 85%L Leiden 1947 3% 94B 93B R'dam 37 I-HI 3% 92% 92% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam *53 3 97% B 97%B A'dam 31 2% 87% 88 A'dam '56 I 2% 86% 86% A'dam'56 U 2% 95% 96 Eindhoven 34 2% 81% L 81% Enschede 34 2% 82% 83 Den Haag '52 I 2% 95% 95% Idem H 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 96% 96% Idem H 2% 95% 95% idem 37 2% 106% 106% Utrecht 32 2% 99% Z.-Holl. 1957 2% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank244% 246 H3.U. eert196% 197% Rott. Bank 204 205% Twentsche Bank 178% 178 Industrie Ondernemingen Albert Heyn268B Borneo Sum. H.My 39% 39% Ned. G. en Sp. fabr. 248 245L Kon. Ned. Grofsm. 119 119 Internatio85 85 Rott. Droogdok Mij. 575 575B Sikkens Lakfabr. '53 467 478 Tieleman en Dros 7 Ned. MU. Walv.vrt. 80 80% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28fj 28% Intern. Nickel85% 86% Anaconda 58% 60 Bethlehem Steel 48% 48% Cities Service 61 62% General Motors 46% 47% Kennecott97 Republic Steel 72% 75% Shell OU 80% 82% Union Pacific 36 36 Un. States Steel 87% 90% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 24/12 Edelmet. Kon. AA 48% Pref. w.a. idem 58 57 300L HolL Constructie 310 Ing. bur v Bouwnyv 157% ld. div. 1958 150 149% Int. Kunststof!. Ind 42% Leidsche Wolspinn 192% 191% Ver Touwfabrieken 190% 194% Wernink's Betonm 101% 102% Van Wyk Textiel 60%GB 60%GB 103 103%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3