INWISSELBARE VALUTA IN EEN ELFTAL W.-EUROPESE LANDEN De betekenis van de monetaire maatregelen WEERBERICHT Nieuwe devaluatie van Franse franc met ruim 17 procent en instelling van een „zware franc" EBU vervangen door EMO Nederland zij op zijn qui vivel l'JiL. IN FRANKRIJK STIJGEN DE PRIJZEN EN BELASTINGEN 97ste jaargang MAANDAG 29 DECEMBER 1958 No. 29631 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 „De kleine wereld" nog boven Oceaan Of vaart gondel op zee? Elf Westeuropese landen zijn zaterdag overge gaan tot het herstel van de „externe inwisselbaar heid" van hun valuta om zodoende een gezon dere monetaire situatie en een vrijere handel te bereiken. Het waren Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Luxemburg, De nemarken, Noorwegen, Zweden en Engeland die voorgingen op de weg naar „gezond geld". Bin nen enkele uren nadat dit nieuws in de diverse hoofdsteden was bekend gemaakt, deelde de Zwit serse regering mede, dat ook de Zwitserse franc het voorbeeld zou volgen in feite slechts een gebaar, aangezien Zwitserland sinds lang de hardste en best te verhandelen valuta heeft. Enkele landen lieten de maatregel onmiddellijk van kracht worden, andere met ingang van heden, maandag. „Externe convertibiliteit" betekent, dat voort aan iedere buitenlander, die in het bezit is van geld van een dezer landen het vrijelijk mag inwis selen tegen „harde" Amerikaanse of Canadese dollars. Tot dusver kon het alleen tegen „zachte" valuta worden ingewisseld. Dit is nog lang niet zoals de situatie voor de tweede wereldoorlog was, toen er volledige inwisselbaarheid bestond, of het recht valuta's vrijelijk te kopen en te ver kopen. Het is bijv. nog niet mogelijk dat Engelsen zomaar dollars kunnen kopen, kapitaal naar het buitenland exportreen of onbeperkte hoeveel heden dollars of Zwitserse francs als toeristen uitgeven. Onze Parüse correspondent telefoneerde ons hedenochtend: Generaal Charles De Gaulle heeft gisteravond persoonlek vla de Franse radio en de televisie, geflankeerd door zijn minister van Financiën Antoine Pinay, tekst en uitleg gegeven inzake een nieuwe devaluatie van de franc, die nu officieel met 17.55 procent in waarde is verminderd. De generaal verklaarde, dat hij besloten had radicaal orde op de zaken des lands te stellen en de devaluatie vloeide voort uit deze beslissing. Deze devaluatie van de franc volgt ruim een jaar op eenzelfde operatie, ter waarde van twintig procent, die door de toenmalige regering van Felix Gaillard echter niet als zodanig werd gepresenteerd. Men sprak toen van de „operatie- waarheid" ter sanering van het internationale monetaire verkeer. Ditmaal wordt het woord devaluatie tenminste rondborstig en openhartig uitgesproken. Minister Pinay verklaarde dat deze maatregel geen schakel is in een keten, doch nu een eindpunt zal betekenen. Om die bedoeling ook tastbaar uit te drukken, zal de Franse franc weer worden teruggebracht naar de waarde, die zij in 1914 ver tegenwoordigde, de tijd, dat Frankrijk bankier van Europa en zelfs van Amerika was. In de loop van het komende jaar zal er een nieuwe of „zware" franc worden geschapen, waarin honderd tegenwoordige francjes zullen worden opgelost. Frankrijk staat vóór 1 januari 1960 een inwisseling van alle biljetten en munten, die nu nog in omloop zijn, te wachten. Ongeveer vijf van die zware franken zullen dan samen de waarde van een dollar vertegenwoordigen. Tot de gulden wordt de verhouding van de Franse franc ongeveer 1 1,3. Tot zover onze Parijse correspondent. Frankrijk, dat een schuld van ruim 600 miljoen dollar aan de EBU heeft, zal waarschijnlijk door West-Duitsland en andere landen worden geholpen. Britse financiële deskundigen voor spelden dat al deze maatregelen bijna onmiddellijk gevolgd zullen worden door een grote toeneming van de handel in West-Europa. Ook uit andere delen der wereld zijn gunstige reacties hierover binnengeko men. Per Jacobsson, directeur van het Internationale Monetaire Fonds, ver klaarde zaterdag in Washington dat de nieuwe monetaire maatregelen in West- Europa getroffen zijn „uit een machts positie" en een teken zijn van „de terugkeer van Europa in wereldaange legenheden". Herstel van Franse aanzien Onze Parijse correspondent geeft nog de volgende toelichting: Wanneer deze devaluatie onmiddellijk is voortgevloeid uit de Engelse beslissing het pond weer inwisselbaar te makenen dus onder buitenlandse druk genomen werd, dan waren er toch ook talrijke omstandigheden van binnenlandse eco nomische aard, die op kortere termijn een dergelijke ingrijpende maatregel noodzakelijk maakten. De afstand tussen werkelijke koop kracht en de nominale waarde van de Franse munt was het laatste jaar ge leidelijk aan weer groter geworden en met het oog op de inwerkingtreding van de Euromarkt wisten alle deskundigen, dat een correctie onvermijdelijk zou zijn. Door nu tevens het liberalisatie- cijfer voor de vrije invoer van buiten landse artikelen van 40 tot 90 procent op te voeren, en, met een tiental an dere landen, ook de franc inwisselbaar te maken, hoopt de regering van gene raal De Gaulle het Franse aanzien thans ook in de internationale financiële en economische kringen weer te kunnen herstellen. De regering streeft er naar buitenlandse kapitalen aan te trekken voor de industrialisering en modernise ring in Frankrijk, en vooral in Algerije en ook in Zwart-Afrika, en de deva luatie kan een stap vormen in deze richting. Gunstige reacties Het besluit het vond sterling en de andere valuta's inwisselbaar te ma ken, werd vorige week genomen op een geheime bijeenkomst in Parijs van de ministers van Financiën van Engeland, Frankrijk en West-Duits land, resp. Heathcoat Amory, Pinay en Etzel. De andere Westeuropese regeringen werden hiervan op de hoogte gesteld en kwamen overeen het voorbeeld te volgen. Gepaard aan het besluit tot exter ne inioisselbaarheid van de diverse valuta's werd overeengekomen de Europese Betalings Unie (EBU) die de laatste acht jaar had gediend als een „clearing house" voor handels schulden e.d., te doen vervangen door een Europees Monetair Ak koord (EMO) dat reeds in 1955 was gesloten. Dit alles vormde de gezamenlijke krachtsinspanning der Westeurope se landen de handelsbarrières neer te halen en orde op zaken te stellen in de monetaire situatie. Het nieuwe monetaire akkoord zal functioneren onder toezicht van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) en zal beschik ken over een kapitaal van 600 miljoen dollar. Evenals de EBU zal dit akkoord de OEES-landen met elkaar verbinden en het betalingsverkeer tussen de leden- landen regelen; het belangrijkste ver schil met de EBU zal zijn, dat niet auto matisch kredieten worden verstrekt. Amerika en Perzië De Verenigde Staten zullen hun mili taire hulp aan Perzië meer dan twee maal zo groot maken als thans, verder gaan de Amerikanen het aantal vlieg velden uitbreiden en in het zuiden troe pen aan land brengen, aldus zei een commentator van Radió-Moskou giste ren. Deze Amerikaanse besluiten maken, aldus de commentator, deel uit van de voorbereidingen tot het sluiten van nieu we militaire akkoorden met Perzië, Tur kije en Pakistan. De Sovjet-Unie kan niet werkeloos blijven toezien terwijl de Verenigde Sta ten militaire voorbereidingen in Per zië treffen. De grenzen van de Sovjet- Unie zijn daarvoor te dichtbij, aldus de commentator. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 DECEMBER Zon op: 8.49 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 22.00 uur; onder: 10.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.50 en 18.05 uur. Laagwater te 1.35 en 13.54 uur. r bestaat utt 12 pagina's Tot dusver is weliswaar de positieve uitwerking van een devaluatie voor Frankrijk altijd maar van korte duur De ballon „De kleine wereld" waarmee vier Britten drie mannen en een vrouw trachten de Atlantische Oceaan over te steken, vaart nog boven de At lantische Oceaan, aldus is in de nacht van zaterdag op zondag uit Port of Spain op Trinidad gemeld. De radiozen der van de vier ballonvaarders zou de fect zijn. De radioboodschap volgens welke de ballon in Venezuela geland was is volgens de berichten uit Port of Spain verzonnen. De zakelijke organisator van de reis van „De kleine wereld" heeft verklaard te geloven, dat de ballonvaarders door regen gedwongen zijn geweest op zee te landen en nu de gondel als boot gebrui ken. Hij verwachtte dat zij binnen en kele dagen in een Westindische haven zouden aankomen. De organisator. Peter Elstob. verklaarde dit in een vraagge sprek voor de Amerikaanse radio. Zoals bekend is de ballon op 12 decem ber van de Canarische eilanden opge stegen. Twee dagen later werd de bal lon het laatst waargenomen Op 17 de cember werd de laatste radiobood schap opgevangen Zaterdag werd gemeld, dat de ballon- va arders in het mondingsgebied van de Orinoco in Venezuela waren geland. Ve nezolaanse en Amerikaanse vliegtuigen die waren opgestegen om het gezelschap op te sporen en naar de bewoonde we- geweest en m hoeverre de resultaten dit ^brengen t7nö7n «dht« keer vruchtbaarder en vooral penna- niets ontdekken Het bleek later, dat het SSS®™!?bericht van de landing was verzonnen ment nog moeilijk te voorspellen. Slot pag. 2 door een paar „grappenmakers" op de Canarische eilanden. (Van onze financiële redacteur) De monetaire maatregelen, welke na Kerstmis min of meer bij ver rassing door elf Westeuropese landen w.o. ook Nederland zijn genomen, moeten aan de ene kant worden gezien tegen de achter grond van de op 1 januari a.s. in werking tredende Euromarkt, aan de andere kant als een verdere stap op de weg naar de algehele sanering van de in en na de oorlog scheef getrokken valuta verhoudin gen. Men weet, dat daartoe destijds enige instanties in het leven werden geroepen o.a. de OEES (Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking) en de EBU (Europese Betalings Unie) welke de internationale handel en internationale betalingen mogelijk maakten zonder dat de verschillende Europese valuta's geheel vrij tegen elkaar konden worden verwisseld. De desbetreffende bepalingen zijn nogal ingewikkeld en alleen valuta-experts en valuta-arbitrageanten weten daarvan het naadje van de kous. Bekend is, dat in de loop van 1957 de moeilijke positie van enkele Europese landen scherp aan het licht trad door dat men bij de V.S. tot steeds grotere bedragen in het krijt kwam te staan. In de EBU - een soort verrekeningsor gaan - hadden met name Engeland en Frankrijk een groot tekort, Duitsland een groot tegoed. Voornamelijk tenge volge van de grote invoeren liepen de voorraden goud en deviezen van Frank rijk en Engeland voortdurend terug, zo dat de regeringen door enkele disconto verhogingen, kredietbeperkingen, verho ging van belastingen enz. daaraan paal en perk trachtten te stellen. Frankrijk was, zoals men weet, een prooi aan innerlijke verdeeldheid en een telkens wisselende regering welke nala tig bleef de voor het binnenland nood zakelijke maatregelen te treffen. De Franse franc is enige malen gede valueerd, zonder dat dit echter tot het gewenste resultaat leidde, terwijl men ook over het Engelse pond niet gerust was, evenals trouwens ook ten aanzien van de gulden geruime tijd de vrees voor een devaluatie werd gekoesterd. De recessie heeft de ogen voor deze drei gende situatie geopend, en zowel in En geland als in ons land werden, zoals be kend, drastische maatregelen genomen om de economische positie en het ver trouwen in de valuta te versterken. Voor ons land is dat, zoals men weet. gelukt eri ook in Engeland zijn op dat punt goede resultaten bereikt. De Engelse handelsbalans toonde het eerste half jaar 1958 voor het eerst in deze eeuw weer een overschot, en op de Engelse betalingsbalans wordt voor het gehele jaar weer een flink overschot verwacht. De goud- en deviezenvoorraad van de Bank of England is aanmerkelijk geste gen, ook al wordt zij nog niet voldoende geacht voor een algehele en onbeperkte inwisselbaarheid van het pond sterling. De Gaulle deed wonderen In Frankrijk heeft het optreden van De Gaulle wonderen gedaan. Niet alleen de staatkundige positie van het land onderging een gedaan teverwisseling, sinds medio 1958 kan, ook wat betreft de financiële posi tie en de valuta van een vertrou- wensherstel worden gesproken. Ge ïnspireerd door De Gaulle, geacti veerd door Pinay. De inflatie kon worden gestuit. Het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud, jaren achtereen gestegen, kwam in juni 1958 tot staan en is sindsdien zelfs gedaald Het invoer saldo van de handelsba lans voor de eerste elf maanden was aanmerkelijk kleiner dan in de zelfde periode van het voorgaande jaar, en Frankrijk is ongetwijfeld op de goede weg. De Amerikaanse Marine heeft dit op afstand bestuurbare vliegtuig in dienst genomen als vliegend doel voor afweer- projectielen. Het toestel kan een hoogte bereiken van ruim tienduizend meter. Een radio-oproep aan het Franse volk om de scheidende president Coty door middel van een brief of kaart dank te betuigen voor wat hij gedurende vele jaren als staats hoofd voor het land heeft gedaan, heeft een ongedacht gevolg gehad. Meer dan 700.000 kaarten en brie ven stroomden reeds naar het Ely- sée en nog steeds blijven de post zakken binnenkomen. Een kijkje op het sorteren van deze enorme stapel post. Socialistische ministers zullen wegens meningsverschil in de oppositie gaan Moet „kleine man" het hoogste gelag betalen? (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft bij monde van generaal De Gaulle en van minis ter Pinay een plan gepubliceerd, dat in derdaad gezondere economische verhou dingen zou kunnen scheppen. Er wordt in het budget voor 1959 sterker dan vorig jaar met de noodzaak van hogere investeringen rekening gehouden en voorts worden tal van subsidies afge- Hoofdbestuur V.V.D. sprak over politieke toestand Het dagelijks bestuur van de VVD heeft zaterdagmorgen in Den Haag vergaderd ter bespreking van de poli tieke toestand en de voorbereiding van de kandidaatstelling voor de tussentijd se verkiezingen, 's Middags heeft het hoofdbestuur van de VVD zich beraden over dezelfde onderwerpen. Op zaterdag 3 januari zullen zowel het hoofdbestuur als het dagelijks be stuur weer in vergadering bijeenkomen. De buitengewone algemene vergadering van de VVD. waar de definitieve kan didatenlijsten zullen worden, samenge steld, zal worden gehouden op zaterdag 10 januari 1959 te Hilversum. Nieuwe fase De Euromarkt, die thans geleidelijk in werking treedt, betekent een nieuwe fase in de economische ontwikkeling van ons werelddeel. Zoals bekend, zullen de zes aangeslo ten landen - Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Nederland, België en Luxemburg de invoertarieven met 10% van de thans geldende rechten verlagen. Frankrijk doet hieraan wel mee, maar voelt zich toch in de ontwikkeling van zijn econo mie blijkbaar bedreigd. Het vreest een verruiming van de invoer, welke juist de laatste tijd was beperkt, en teneinde deze tegen te gaan wordt de Franse franc officieel gedevalueerd. Dat wil zeggen dat men voortaan in Frankrijk voor de buitenlandse valuta meer francs moet betalen en de buitenlandse impor teurs voor de betaling van Franse goe deren met een kleiner bedrag eigen va luta kan volstaan. Niet officieel was de internationale waarde van de franc trouwens reeds lager dan de officiële koers, zodat met deze nieuwe devaluatie dan ook op zekere hoogte een bestaan de toestand wordt gesanctioneerd. Duidelijk is echter dat de devaluatie van de Franse franc alleen succes kan hebben, als sluitstuk van een veelomvat tend geheel van saneringsmaatregelen en een sterk financieel beleid, waarbij met name lonen en prijzen in de hand worden gehouden. De mogelijkheid be staat thans ook, dat de verborgen goud schatten van de Franse richards voor de dag komen, en aan de versterking van Frankrijks innerlijke en interna tionale positie medewerken. Slot op pag. 2 schaft, die de werkelijke prijsverhou dingen verdoezelden. Doch door de op heffing van die subsidies zuilen ander zijds tal van prijzen voor transport, gas, kolen, elektriciteit en ook voor levens middelen automatisch stijgeo in prijs, waardoor de franc opnieuw bedreigd zou kunnen worden. Weliswaar zullen er ook nieuwe belastingen worden afge kondigd, waardoor in het bijzonder de kapitaalkrachtiger bevolkingsklasse zal worden getroffen. Doch niettemin lijkt de vrees niet on gewettigd, dat het vooral weer de kleine man zal zijn, die hoogste gelag moet betalen. Het belastingsysteem, dat in Frankrijk vanouds vooral op indirecte inkomsten is ingesteld, werd namelijk niet herzien en de sociale onrechtvaar digheden werden vroeger gedeeltelijk nu juist door die subsidies op levensmidde len en dagelijkse gebruiksartikelen enigszins gecorrigeerd. De socialistische ministers in de regering De Gaulle hebben zich met de plannen van hun conservatieve collega Pinay ondanks een lichte salarisverhoging, die voor 1 februari a.s. wordt afgekondigd, dan ook niet kunnen verenigen en slechts door de persoonlijke tussenkomst van de generaal hebben zrj hun portefeuilles nog enkele dagen willen behouden. Er is echter geen twijfel aan. of dr socia listen zullen in de oppositie gaan. zodra na 8 januari a.s. een nieuwe regering is gevormd. De zwaarste hypotheek, die op de Franse economie blijft rusten en die. trots zijn krachtige pogingen in die richting, ook door generaal De Gaulle niet kon worden opgeheven, betreft ech ter nog steeds de oorlog in Algerije. Door deze oorlog zal Frankrijk in de komende maanden, zo geen jaren, nog altijd voor uitzonderlijk hoge militaire en dus improduktieve lasten blijven ge steld. De Franse regering heeft het afge lopen weekeinde een beslissing van zeer verre draagwijdte genomen, zowel voor het binnenlandse als voor het buiten landse financiële en economische ver keer. Generaal De Gaulle staar sterker dan een zijner voorgangers uit de Vierde Re publiek en onmiddelijke politieke reac ties heeft hij niet te duchten Terecht konden regeringskringen ook nog op merken. dat Frankrijk bij net referen dum en bij de jongste verkiezingen zich voor het behoud van Alge-ije en voor een politiek van nationale grootheid on miskenbaar heeft uitgesproken. Met de devaluatie en vooral met de nieuwe belastingen en de prijsverhogin gen, die weer in uitzicht ztju gesteld, is het Franse volk nu de rekening van die politiek overhandigd De vraag is nu. of de Fransen, die de hand altijd graag dicht op de portefeuille willen houden zodra dc belastinginspecteur in zicht is gekomen, dit keer die rekening «onder morren en loyaal zullen willen betalen En uit het antwoord op die vraag zal dan tevens blijken, of Frankrijk zijn ambtieuze rol opnieuw wereldmogend- heid te worden „op deze basis van waar heid en gestrengheid", zoals De Gaulle zich gisteren uitdrukte, metterdaad zal kunnen spelen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1