LEXINGTON Ui Italië dreigt op korte termijn regeringscrisis, en een ernstige! BLIJFT EISENHOWER STEEDS „PAS OP DE PLAATS" MAKEN? al van Fanfani machtiger dan ie ookzou het einde van de lemocratie kunnen betekenen Ongerustheid in Amerikadat regering sociaal en militair teveel op uitgaven beknibbelt Een Kerstgroet van Desi Hulde in Tweede Kamer aan de minister van Staat, dr. W. Drees ite jaargang Woensdag 24 december 1958 Vijfde blad no. 29629 (Van onze Romeinse correspondent) bestaat een zekere mogelijkheid, dat ook Italië over enkele dagen een rege- scrisis zal hebben en dan een zeer ernstige. Valt het kabinet-Fanfani, en dat zeer waarschijnlijk, dan zou dit wel eens het spoedige einde der democratie Italië kunnen betekenen. Fanfani, die onmiddellijk na de verkiezingen het md in handen heeft genomen, is niet alleen eerste minister en minister van enlandse Zaken, maar tevens secretaris van de christen-democratische partij, heeft dus een macht in handen, zoals zelfs De Gasperi maar bij uitzonde- heeft bezeten. En Fanfani is zeker geen man van het formaat van De peri. Buitengewoon eerzuchtig en geneigd altijd teveel hooi op zijn vork te en heeft Fanfani onvermijdelijk talloze vijanden. Niet alleen in andere par- maar vooral ook in zijn eigen partij. De Gasperi was een voorzichtig man ehoorde tot het centrum van zijn partij. Fanfani vertegenwoordigt de gema- linkervleugel. Hij heeft meer dan De Gasperi oog voor de grote sociale n van het Italiaanse volk en zou graag de democratische partijen bij de ring betrekken. Dit is hem gelukt met de sociaal-democraten, maar niet met tpublikeinen en de radicalen. zijn portefeuille ter beschikking heeft gesteld. Saragat, de secretaris van zijn partij, heeft hem bezworen daarop terug te komen, daar dit een ministercrisis zou betekenen met een clitervleugel met de fascisten zijn poging om Nenni te bewe- eindelijk eens alle banden te reken en met hem samen een it et te vormen is Fanfani zacht drukt, zeer onhandig geweest. \eeft Nenni dan ook veel moei- ',den bezorgd. Geen toonder. Ie socialistische leider zo nega- ip de regering reageert. In link- ringen ziet men namelijk in mi de man, die het in Italië dillen brengen tot een gematigd ".aal regime, in de geest van \ar in Portugal. iets kunnen de socialisten stel let goedkeuren. De liberalen en eer rechtse partijen beschuldi- anfani er van te willen samen- in met de socialisten en dus, zij het uitdrukken, met de lunisten. Zij doen alles om deze ing ten val te brengen. Boven- heeft Fanfani de gehele rech- mgel van zijn eigen partij te- ich en het is vooral Scelba, die op de.meest vinnige wijze aan- Het is niet onwaarschijnlijk, Fanfani valt, Scelba zijn op- zal worden, maar aangezien laal-democraten beslist niet in m rechts-georiënteerd kabinet zouden willen nemen, krijgen n rechtse christen-democra- tet liberalen en waarschijnlijk \enl echts-reactionair kabinet zonder De Gaulle finker-vleugel van de christen- raten zou daartegen zijn, met het dat de grote partij, die eigenlijk artij is maar een aantal politieke ringen, die tezamen worden ge- door him rooms-katholieke ipvatting, wel eens uiteen zou i vallen. Italië zou dan een reactionair regime krijgen doch., een De Gaulle! Dit alles dreigt naandenlang, maar nu is de zaak listiger geworden door het rap- er de sneeuwbal-bankier, Giuffrè zer dagen door de parlementaire sie werd uitgebracht. In die sie hadden Kamerleden en Se van alle partijen zitting. Uit de blijkt wel, dat Giuffrè misbruik «maakt van de goedgelovigheid gere en lagere geestelijken, voor vrijwel voor niets kloosters en herstelde of bouwde. Het geld bouwbedrijvigheid kreeg hij 6t beheer van de spaarcentjes tine spaarders, aan wie hij heel ente uitkeerde, vaak meer dan procent per jaar. Maar die stand dan uit het geld van weer spaarders en de bouwonderne- werden niet of op lange termijn .Hij zit dus nu met een enorme nlast van vele miljarden en de leerderheid van de personen, die in geld hebben toevertrouwd zijn aarduitjes kwijt. Dat deze man Ifschoppen, oversten van kloos- dorpspastoors tot samenwerking vond, hangt samen met de actie, die in Italië de laatste sterk naar voren komt. In an- den zou hij met vakbondsleiders 'lieden hebben samengewerkt. Vas minister niet op de soqte van zaak-Giuffré? let rapport blijkt, dat reeds in pr de politie een onderzoek werd naar de bedrijvigheid van Dat onderzoek werd echter it toen een belangrijk Capucijner de bankier in bescherming nam. unalige minister van Financiën 1 zegt thans, dat hij van de zaak de hoogte was. Eerst zijn opvol- huidige minister van Financiën, !al-democraa/t Preti, bracht de n het rollen en oefende daarbij kritiek uit op zijn voorganger, minister va.n de schatkist ook heeft in het huidige kabinet. Het 'as een wrijving tussen de beide J. Nu wordt in het rapport een negatief oordeel geveld over reden van minister Preti, die zaak teveel ruchtbaarheid zou gegeven. Wie het rapport leest ijna de indruk, dat niet Giuffrè "de voornaamste schuldige is. ivolg is dat minister Preti begin van het einde der demooratie. Fanfani stelt alles in het werk om Preti van gedachte te doen veranderen, maar hij kan niet ingaan tegen het bewuste rapport, daar hij dan stelling zou nemen tegen het parlement. Aan een zijden draadje... Nu heeft Fanfani gedaan of er niets aan de hand was. Hij heeft eenvoudig aan verschillende van zijn ministers, ook aan minister Preti, gevraagd om de maatregelen te nemen, die de parlemen taire commissie heeft voorgesteld om herhaling van het geval-Giuffrè in de toekomst onmogelijk te maken. Maar Preti, opnieuw beledigd door zekere uitlatingen van andere personen, heeft thans ten tweede male zijn portefeuille ter beschikking gesteld. Alles hangt nu af van de handigheid van Fanfani om een crisis te voorkomen. Het is mogelijk dat er, wanneer hij tot eind januari aan het bewind blijft, dat wil zeggen tot na het congres der Nenni-socialisten, red ding opdaagt. Zou de socialistische par tij een flinke versterking van de invloed van Nenni persoonlijk goedkeuren, dan wordt de Italiaanse democratie versterkt door de socialisten, die dan meer dan totnutoe het geval was zich kunnen losmaken van de communisten. Maar voor het zover is, zal Fanfani nog heel moeilijke dagen hebben en 'hangt het lot van de Italiaanse democratie aan een zfjden draadje! iburgse gasten gisteren vertrokken Jothertog Jan van Luxemburg echtgenote Prinses Josephine zijn gisterochtend van het te Utrecht naar Luxemburg en. Zij hebben naar bekend afgelopen weekeinde als gasten Nederlandse Koninklijke fami- een jachtpartij op de Veluwe Jttien. Daar zij incognito reisden, Mj het vertrek uit Utrecht geen ^emonieel. Actie betere honorering van schrijvèrs een succes De actie van het bestuur der Vereni ging van Letterkundigen voor een betere honorering van schrijvers is - zo wordt van die zijde medegedeeld - een groot succes geworden. Onlangs zijn aan de leden vijf punten voorgelegd, met het verzoek deze door ondertekening als richtlijn te willen aanvaarden. De voor naamste zijn: het niet-uitgeven zonder voorafgaand schriftelijk contract; het niet-overdragen van het auteursrecht aan de uitgever; en een minimum-ho norarium van tien procent royalty ook voor pocket-boeken. De Vereniging van Letterkundigen wil op deze wijze komen tot een openlijke en algemene erkenning van bepaalde normen, waarvan noch de uitgevers Een telefoto van het slot van de afscheidsreceptie van president Coty van Frankrijk, toen de nieuwe president-generaal De Gaulle hem de hand drukte. noch de schrijvers zullen atwijken, ten- zii onder buitengewone omstandigheden. Het bestuur meent, dat ook het pu bliek er recht op heeft te weten, dat er voor de geestelijke arbeid van de auteurs een verantwoorde honorering bestaat, en dat de boeken die men koopt niet ten koste van de schrijvers goedkoop zijn Een grote meerderheid van de leden heeft de gestelde vragen onvoorwaarde lijk met hun handtekening bekrachtigd en daarmee blijk gegeven van een ver heugende solidariteit. Voorstellen gevraagd voor atoomcentrales Hoewel de overeenkomst voor samen werking tussen de Verenigde Staten en Euratom nog niet in werking is getre den, hebben de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie en de commissie van Euratom reeds bekend gemaakt, dat zfj bereid zijn research- en ontwikke- lingsvoorstellen voor de bouw van atoomreactoren onder het gemeen schappelijke programma voor de oprich ting van research- en ontwikkelingscentra in ontvangst te nemen. De beide com missies hopen, dat het research en ont wikkelingsprogramma onder de over eenkomst van samenwerking onmid dellijk kan worden begonnen, zodra deze overeenkomst in werking treedt hetgeen medio februari 1959, wanneer de wette lijke formaliteiten zijn vervuld, wordt verwacht Het algemene doel van het programma van samenwerking tussen de Verenigde Staten en Euratom is, zoals bekend, in de komende vijf zeven jaar in de ge meenschap atoomcentrales te bouwen met een gezamenlijke capaciteit van 1 miljoen kilowatt. Voor de beoordeling van de in te die nen research- en ontwikkelingsvoorstel- len hebben de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie en de commissie van Euratom een gemeenschappelijk comité in het leven geroepen, dat voor lopig te Brussel gevestigd is. Tito in Djakarta doer duizenden begroet President Tito van Zuid-Slavië is gisteren met zijn jacht Galeb de haven van Tandjong Priok binnengeva ren. Hij brengt naar gemeld een officieel bezoek van tien dagen aan Indonesië. Radio Djakarta meldt, dat duizenden hem op de kade een welkom toeriepen. Bij het verlaten van het jacht werd maarschalk Tito begroet door president Soekarno, die in een welkomstrede zeide, dat de Zuidslavische president door zijn sociaal idealisme zich tot een wereldburger had gemaakt. Hij noemde Tito een groot strijder voor de vrijheid van zijn land en volk, en verklaarde verheugd te zijn over het bezoek van de president en diens echtgenote. Tito sprak zijn verheugenis uit over zijn bezoek, dat gelegenheid zal bieden tot gedachtenwisseling op verschillend gebied. De voornaamste doelstellingen van Zuid-Slavië en Indonesië zijn ge lijk: strijden voor het welzijn van het volk en het handhaven van een neutra liteitspolitiek in wereldzaken. Na de begroeting reden de beide pre sidenten naar het staatspaleis, waar Tito gedurende zijn bezoek zal logeren. Onderweg werden zij toegejuicht door talloze Indonesiërs, die langs de kant het voorbijrijden van de twee presiden ten gadesloegen. Het bezoek aan Indonesië van pre sident Tito van Zuid-Slavië kan een belangrijke rol spelen by de bepaling van Indonesië's politiek ten aanzien van het internationale communisme, zo meent men in diplomatieke kringen te Washington. Diplomaten, die zich specialiseren op het Verre Oosten achten het zeker, dat de Zuidslavische leider president Soe karno enige „harde waarheden" zal ver tellen over het gevaar onder invloed van Moskou of Peking te komen. 168 miljoen meer deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is tengevolge van een deviezen- aanwas van 168 miljoen de totale goud en deviezenvoorraad vermeerderd van f. 5299 miljoen tot f. 5467 miljoen, het geen een recordstand betekent. De Ned. Bank heeft een deel der deviezen ten bedrage van f. 75 miljoen omgezet in goud, waardoor de goudvoorraad steeg van f. 3882 miljoen tot f. 3957 miljoen. DR. IR. F. Q. DEN HOLLANDER COMMANDEUR ORDE ORANJE NASSAU H. M. de Koningin heeft de president der Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, bij bevordering be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Dr. ir. den Hollander zal op 29 december a.s. afscheid nemen als president der Ned. Spoorwegen. (Van onze Amerikaanse correspondent) Begin januari moet president Eisenhower zijn „State of the Union"-boodschap uitspreken of aan het Congres toezenden. Die boodschap over de toestand des lands kan men vergelijken met een troonrede en pal daarop wordt ook de begro ting bekend gemaakt. In grote trekken begint het duideRjk te worden hoe beide documenten eruit zullen zien en vele Amerikanen maken zich ernstig bezorgd over de inhoud van deze twee staatsstukken. Het is niet toevallig, dat juist in deze periode de com missie voor economische ontwikkeling een groep van leidende zakenlieden in Amerika een verklaring heeft gepubliceerd, waarin met nadruk wordt betoogd, dat het Amerikaanse volk, wanneer dat nodig is, beslist meer kan uitgeven voor defensie dan thans geschiedt! In het kort komt dit betoog neer op de stelling: „wij kunnen ons financieel veroorloven wat we ons moeten veroorloven". Zelfs verdubbeling van de militaire uitgaven zou economisch nog te dragen zijn. Actie „van onderop" voor hoger belasting! Niet dat Iemand zoiets wens<t. maar verhoging van de uitgaven voor defen sie wordt door velen toch noodzakoink geacht. De commissie-Gait-her en de studiegroep-Rockefeller hebben beide gepleit voor belangrijke verhoging van militaire uitgaven. Verscheidene kran ten hebben hoofdartikelen gepubliceerd waarin werd aangedrongen op snellere aanschaffing van moderne wapenen Militairen hebben geprotesteerd tegen vermindering van manschappen, enz. enz., doch de president blijft maar vasthouden aan een defensie-budget, dat in feite niet hoger zal zijn dan dat van het vorige Jaar. Wel zal die begroting thans ongeveer 41.8 miljard dollar bedragen tegenover 40.8 het vorig jaar, maar dat miljard extra dekt ongeveer de hogere kosten die de inflatie met zich heeft gebracht. Zouden echter de commissies van Gai- ther en Rockefeller hun zin hebben ge kregen, dan zou Amerika niet één. doch tien miljard meer gaan uitgeven voor defensie. Er zijn verscheidene projecten waar uit militair oogpunt haast bij is, doch die met de beperkt gehouden middelen niet krachtig genoeg kunnen worden aangepakt. Om een voorbeeld te noe men: men gaat in Europa minder bases aanleggen voor raketten met „middel bare" reikwijdte. Maar dan moeten de bases voor de strategische luchtmacht in Amerika en de afschietplaatsen voor intercontinentale raketten in dit land belangrijk groter worden in aantal. Verspreiding van deze bases is heel be langrijk. Men gaat wel aan het werk in die richting, maar naar veler oor deel lang niet energiek genoeg. Het geld ontbreekt Advertentie from America's Best Tobaccos Op één punt vrijwel eenstemmigheid „Enorme ervaring en bezonken oordeel Raketten met droge brandstof zouden Amerika een veel minder kwetsbare en sneller reagerende defensie geven dan raketten, die vloeistof verbruiken. Het geld ontbreekt echter om die dringend wenselijke verbetering te bespoedigen. Verder heeft men hard behoefte aan de raket, die polaris heet en die vooral goede diensten kan bewijzen op de vloot. De produktie daarvan laat echter in snelheid veel te wensen over. Boven dien hebben vele hooggeplaatste mili tairen erop gewezen, dat het juist voor het voeren van locale oorlogen van be lang is om over voldoende manschap pen te beschikken. De vermindering van personeel wordt door deze deskundigen funest geacht. Geen volk is spoedig geneigd om zelf aan te dringen op belasting-verhoging, maar indien de regering vasthoudt aan een beperking van de uitgaven voor vitale belangen, dan zal het ertoe komen, dat men in Amerika „van on derop" om hogere belastingen gaat vragen! In het huidige begrotingsjaar zal de regering ongeveer 32 miljard nodig heb ben, maar in het volgende zal men het waarschijnlijk proberen te doen met 78 miljard. l)at betekent een bezuiniging op de gezondheidsdienst, minder geld voor afbraak van krotten en voor de bouw van menswaardige woningen in de grote steden, geen herziening van de immigratiewetten, enz. liet Amerikaanse volk heeft nooit geloofd in „de pas op de plaats". Het maakt zich thans ongerust, dat Eisen hower tot aan het einde van zijn ambtstermijn die pas gaat beoefenen... (Van onze parlementaire redacteur) Met uitzondering van de communisten hebben gisteren alle sprekers in de Tweede Kamer hulde gebracht aan dr. W. Drees, die sedert 24 juni 1945 onafgebroken als minister en sedert 7 augustus 1948, wederom zonder onderbreking als minister-president de last van het regeringsbeleid heeft getorst. Men verheugde zich er over, dat H.M. de Koningin hem heeft be noemd tot minister van Staat, een bijzonder eerbewijs. In zijn gebruikelijke afscheidsrede voor de kerstvakantie heeft voorzitter dr. L. G. Kortenhorst hem namens de Kamer hartelijk gelukgewenst met zijn eervolle benoeming. „Hij is een eenvoudig mens", aldus de voorzitter, „en op de eretitel „excellen tie" heeft hij nooit bijzonder prijs ge steld. Hij moge het echter als een ver dien/de hulde beschouwen, dat hjj als gevolg van deze benoeming nu deze titel ook na zijn aftreden behoudt. Met de hem eigen gemoedsrust zal hij ongetwij feld ook deze hulde aanvaarden zonder er innertljk anders van te worden". „Bijna dertien jaar achtereen hebben wij Dr. Drees hier achter de groene tafel gezien. Mocht hij niet in ons midden terugkeren, dan weten wij echter, dat H.M. de Koningin ook in de toekomst een beroep zal kunnen blijven doen op zijn ongeëvenaarde ervaring en op zijn bezonken oordeel. Wat ook onze eigen politieke inzichten mogen zijn, wij zijn overtuigd, dat hij, die zich zijn leven lang met volstrekte onbaatzuchtigheid in dienst van het algemeen belang heeft gesteld, zich ook bij zijn toekomstige adviezen uitsluitend door dat belang zal laten leiden". „Er zijn in ons midden vandaag en de vorige week", zo besloot dr. Korten horst, „soms vrfj scherpe opmerkingen gemaakt. Het is het recht en de plicht van de volksvertegenwoordiger sommige dingen duidelijk te zeggen wanneer hij meent, dat het landsbelang dat mee brengt. Moge dit echter niet beletten, dat de vrede van Kerstmis in ons aller harten neerdaalt. Laten wij onze ge dachten in de komende dagen allereerst richten op de betekenis van het kerst feest, dat van alle tijden is. Daarbij vergeleken zullen onze eigen moeilijk heden van vandaag zo niet wegvallen, dan toch wel sterk verbleken". Het ligt in de bedoeling van de voor zitter de Tweede Kamer pas weer bijeen te roepen op 3 februari. K.P.M.-DIRECTEUR DIENT ONTSLAG IN Mr. W. A. J. Lucas, directeur van cte Kon. Paketvaart-Maatschappij, heeft op eigen verzoek aan de Raad van Com missarissen ontslag gevraagd per 1 april 1959. Commissarissen hebben dit ver zoek ingewilligd. Omtrent de beweeg redenen van het ontslag kon niets wor den meegedeeld. Jfnmns Tere huid? Voorraad koelhuisboter bedraagt 4500 ton Boterverbruik verdubbeld (Van onze correspondent) Er is thans nog een voorraad koel huisboter aanwezig van 4.500 ton. Of deze voorraad toereikend zal zijn voor het verbruik in het komende seizoen, is nog zeer de vraag. Het boterver bruik in ons land is na de prijsverla ging van april j.L praktisch verdub beld. Ondanks het feit, dat sindsdien de winkelprijs van boter weer is aange trokken tot 50 60 cent boven de ln- leveringsprijs, heeft het verbruik zich op dit niveau gehandhaafd. Vele men sen. die gewend waren verse boter te gebruiken, zijn nu overgeschakeld op koelhuisboter, omdat de prijs hiervan ongeveer op dezelfde hoogte als van de verse boter na de prijsverlaging ligt. Op het ogenblik wordt dé koelhuis boter alleen vrijgegeven voor binnen lands gebruik. Deze boter wordt per in schrijving verkocht. Vandaag werd een Inschrijving afgesloten. Voor de ko mende weken lopen nog twee inschrij vingen voor 2 maai 300 ton. De produktie van verse boter is op het ogenblik gering. Er is hiervan alleen nog wat export naar Engeland.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7