I Koffiedrinkend Nederland ligt lieel ver achter bij bijv. Zweden w li Y m jii\: i A |%,i ML i|j| Kansen van Senator Humphrey in presidentschapsrace gestegen Piiblikatie van interview met Kroesjtsjef op bijzonder gewiekste wijze uitgebuit DINSDAG 23 DECEMBER 1958 WIE DRINKT DE MEESTE KOFFIE?. 6.1 kg. 6 Kg. 4.6kg. 39Kg 3Bkg 2J3kg Scandinavische landen aan de spits der gebruikers Er zijn miljoenen mensen op aarde voor wie het kopje koffie een ochtend en een avond noodzaak is geworden. Dit laatsite ondanks het feit, dat een AraJbisoh spreekwoord zegt ,De koffie is een neger, die ons van onze slaap be rooft". Kenden de Arabieren de koffie reeds eerder dan Europa, tusisen 1620 en 1650 kwam de koffie naar ons werelddeel en wat er in Europa ook veranderde, de koffie was er en zij bleef er. Het is niet te zeggen hoeveel belangrijke beslissingen er genomen zijn onder het genot van het kopje koffie. Het is ook niet te zeggen hoeveel miljoenen guldens er dagelijks aan arbeidstijd verloren gaan door het BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Franciscus, zn van J. T. F. Hogervorst en J. C. de Grauw. Paula, dr van C. A. Korevaar en J. J. van Fruchten Robert, zn van W. van der Pluijm en E. Stol, Geraldine, dr van I. Rljsbergen en M. A. Zandvliet, Maria Everdina Cornelia, dr. van F. A. van der Boog en C. A. van der Steen. Antonius Bernardus. zn van A. B. Hamaker en M. Beij, Quirina Johanna Hubertina, dr van L. A. Zonneveld en C, M. Sosef, Gusta Maria. dr. van J. P. de Melj en T. H. Manusma. Aplonia Geertruida. dr van J. Hollebeek en N. van Beelen, Antonius Johannes, zn van H. J. Veldt en M. C. Bartels, Johanna dr. van P. P. Verstraaten en M. J. Bilder- beek, Geertje Arentina, dr van J. Krikke en N. van Toor, Hendrik, zn van A. Neu teboom en W. Hartevelt, Ingrid, dr van R. Zandvliet en G. van der Linden, Johan nes Wilhelmus Cornells, zn van W. van Meijgaarden en C. J. Turk. Gertrude, dr. van R. van Looij en G. M. Montanus, Gijs- bertus Adrianus, zn van K. van der Vel den en J. Haasbroek, Maria Anna Petro- nella, dr. van W. P. van Rijn en A. M. P. Scheer. Hendrik, zn van H. Landwaart en J. M. Teske, Florls Ferdinand, zn van J. H. Waller en S. R. van Veen, Johanna Gerarda Bernardina Maria, dr van J. G. Priemus en C. Zonneveld, Johann Frie- drich, zn van J. F. Wempe en C. van Rensen, Wilhelmina, dr van P. Schaap en J. van Duijvenvoorde, Herman, zn van H. Slagman en A. Derogee, Nicolaas, zn van G. de Vink en B. Hoefstra. GETROUWD A. Swanepoel en J. van Dam, A. H. Oostra en M. K. Hodjes. N. den Hoed en P. C. van Wijland, B. Schaap en P. H. Kuil, W. T. Koevoet en E M. Philipsen, J. R. F. Meuleman en A. M. H Traversin, L. A. Willebrand en H. Paal vast, G. van Eljgen en M. A. Meijer, T. Maaskant en J. Karel. OVERLEDEN A. J. van Steenveldt, 67 jaar, man. J. G. van Riemsdijk, 50 Jaar, man. I. Meyer, 76 jaar, man. M. L. Bakker. 84 Jaar, vrouw G. Stakenburg, 80 jaar, echtgenote van K. Vijlbrief. P. Schouten, 74 Jaar, man. J. H. P. Stafleu, 56 Jaar, echtgenote van H. de Nle. C. W. Baan. 94 jaar, man, P. Drie bergen. 85 Jaar. man. P. Landkroon, 55 Jr. man, J. van Leeuwen, 60 Jaar. man. C. Gyseny, 81 Jaar, weduwe van J. Schroef. G. M. W. Lahme. 57 jaar, weduwe van G. Lorist, B. J. Kluts. 79 Jaar, man, C. Broek huizen, 74 Jaar, man. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL Op le en 2e kerstdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men wordt verzocht op die dagen geen emmers aan de openbare straat te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op donderdag worden bediend, zal nu plaats hebben op maandag 29 december e.k. en uit die per celen, welke gewoonlijk op vrydag worden bediend op dinsdag 30 december e.k. De Directeur Gem. Reinlglngs- en Ontsmettingsdlenst. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de ge meente-secretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, behou dens het hierna vermelde, op zaterdag 27 december a.s. voor het publiek gesloten zullen zyn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden geopend zyn van 9.00 10.00 uur. Het gemeentelijk badhuis en het stedelijk museum „De Lakenhal" zul len geopend zyn als op andere zaterdagen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouder van Lelden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente-Ontvanger en dat van de Gemeentelijke dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen, met uitzon dering van de kas aan de Nieuwsteeg. op 30 en 31 december 1958 voor het publiek gesloten zullen zyn. gebruikelijke ochtend-kopje koffie. La ten wij er ook maar niet te lang bij stil blijven staan want het kopje koffie brengt voor de verloren gegane arbeids tijd wel iets terug, opgewektheid en energie en dat is beslist iets dat toch ook weer van grote invloed is op de we rkzaamhe den Wie drinkt nu eigenlijk de meeste kof fie op de wereld? Op deze vraag geeflt bijgaande grafiek een duidelijk ant woord, door een overzicht van de grote koffiedrinkers der wereld, uitgedrukt in het jaarlijks verbruik van koffie, in kg, per hoofd der bevolking. Duidelijk blijken de Zweden 's werelds grootste koffiedrinkers te zijn, want zij verbruikten jaarlijks omgerekend per hoofd der be volking, 7,8 kilo koffie. Nummer twee op de rangryst zyn de Denen die 73 kilo per jaar verbruiken, hetgeen ook een zeer respectabele hoeveelheid is ver geleken met andere landen. Van de lan den op de grafiek is Nederland het laagste met een verbruik van 2,8 kilo. Tussen de 7.8 kilo van Zweden en de 2,8 kilo van Nederland ligt dus wel een hele wereld, een geurige mogen wij wel zeg gen. Gelukkig voor de koffie-aanhan- gers in Nederland zijn er landen die nog veel lager liggen met hun verbruik. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 iec. Veemarkt. Aanvoer: 15 melkkoeien. 6 vette koeien, 7 vare- koelen, 2 vette kalveren, 13 nuchtere kal veren, 28 vette schapen, 400 vette lamme ren. 15 varkens (zeugen), 55 schrammen, 169 biggen ,2 paarden, 2 geiten. Notering: melkkoeien f850 tot t 1125. vette koeien per kg slachtgewicht 1 2.75 tot f3.30. varekoeien f550, tot f900, nuchtere kalveren per kg lev. gew. f 1.20 tot f 1 60. nuchtere kalveren per stuk f 40 tot f 65. vette schapen f 65 tot f 95. vette lammeren f65. tot f95, zeugen f 27ó. tot f375. schrammen f75, tot f 105. biggen t42 tot f 45 tot f 54. Handel: in verband met verzette markt geringe aanvoer. Handel rustig. De eerstvolgende veemarkt wordt ge houden op vrydag 2 Januari 1959. In 1958 werden op de Leidse veemarkt ruim 90.000 schapen aangevoerd. LEIDEN. 24 dec. Kaasmarkt. Aan voer 2 partijen Goudse Kaas. Geen note ring Dc eerstvolgende kaasmarkt zal worden gehouden op vrijdag 2 januari. GOUDA. 24 dec Kaasmarkt. Aanvoer 22 partijen kaas. Eerste kwaliteit per kg. 12.252.29, tweede kwaliteit f2.202.24. Handel kalm. STADSNIEUWS Handel en politiek De heer C. F. Meerpoel, vice-voorzit- ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft voor de leden van de R.-K. Handelsreizigers- bond „St.-Christoffel" een boeiende cau serie gehouden over „Handel en Poli tiek" of liever over „Handel en han delspolitiek". Spreker haalde enige inte ressante geschiedkundige bijzonderheden over de handel aam. Oorspronkelijk was het doel van alle menselijke inspanning: het voorzien in zijn levensonderhoud. Zodra er van overproduktie sprake was, begon men met de eerste vorm van handel: de ruilhandel. Na de ontdekking van grote hoeveelheden goud In Zuid- Amerika wilden velen dit metaal gaarne als ruilmiddel accepteren. Later nam papier de plaats van het goud in. Maar dat dit goud niet altijd blinkt bewezen talrijke voorbeelden in de geschiedenis, waarbij grote bankroeten ontstonden door ongedekte waardepapieren! Ook de oorlog heeft men in de ge schiedenis aangegrepen als middel om geld te verdienen. De ontwikkeling van de economie, waarin de koloniën een rol speelden culmineerde in de periode na de eerste wereldoorlog. Duitsland had geen kolo niën, het land moest een uitweg zoeken en bereidde zich voor op een nieuwe oorlog. Rusland eveneens door gebrek aan koloniën achtergebleven ging een uitweg zoeken naar zee. Dit alles leidde naar de oorlog '40'45 en deze juist heeft in het kolonialisme een aanzien- lyke verandering gebracht. Koloniale mogendheden zagen hier door hun machtspositie verloren gaan, ook Nederland kan men hierbij betrek ken. Spreker toonde vervolgens aan, dat er over de gehele wereld enorme ver schillen bestaan in materiële welstand. Nadat de heer Meerpoel hierna nog enkele facetten had belicht van de we reldeconomie en de vaak „moordende concurrentie", welke bij deze economie op de voorgrond treedt, sprak hij als zijn verwachting uit, dat de geest op den duur de materie zal overheersen. De christelijke geest, zo duidelijk sprekend uit het werk van mannen als Ignatius van Loyola, Abbé Pierre en Albert Schweitzer, moet hier de oplos sing brengen. Maar veel tijd heeft men niet meer, want de nood in de onder ontwikkelde gebieden wordt steeds drei gender en een gevaar voor het Westen zélf. De toehoorders volgden de lezing met gespannen aandacht en na afloop kwa men tal van vragen los. De voorzitter, de heer L. van Leeuwen, sprak een har telijk dankwoord. Medische Dienst Voorschoten Dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527 (eerste kerst dag). Dokter Th. van Schaik, Juliana van Stolberglaan 62. tel. 3344 (tweede kerstdag). Beide dagen voor de wijkver pleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177, Wassenaar Eerste kerstdag (tot vrijdagmorgen 8 uur) dokter R. S. ten Cate, tel. 3027 en dokter J. H. Jaarsma, tel 9676. Tweede kerstdag (tot zaterdag morgen 8 uur): dokter M. de Haan, tel. no. 2501 en dokter H. S. Boogaart, tel. no. 4466. Apothekersdienst: tot vrijdagmorgen. 8 uur: Apotheek Siderius, Joh. de Witt- straat 9, tel. 3806. Daarna tot nieuw jaarsmorgen: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828 (beide dagen, tot vrijdag 24 uur). Zuster Hartman, Dorpsstraat 20, Koudekerk, tel. 505. Oegstgeest Dokter J. M. Meissner, tel. 24865 (eerste kerstdag tot 24 uur). Dokter E. W. F. van Walchren, telef. 22030, en dokter A B. J. v. d. Vliet>— De Vries, tel. 22331 (tweede kerstdag) VERBOUWING HOLLANDSE SCHOUWBURG GOEDGEKEURD Ged. Staten van Noord-Holland heb ben hun goedkeuring verleend aan het raadsbesluit van de gemeente Amster dam, waarbij een krediet van f. 240.000 beschikbaar was gesteld ten behoeve van de verbouwing van de voormalige Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan als „plaats van gedachtenis voor de vele joodse stadgenoten, die tij dens de bezettingsjaren van hieruit werden gedeporteerd naar de vernieti gingskampen. LEIDERDORP Gezellige ouderavond Willem de Zwijgerschool MEVR. WOUDSTRA OVER NIEUWE CHR. HUISHOUDSCHOOL Maandag werd er in „Irene" ouder avond gehouden van de Willem de Zwijgerschool. De wnd. voorzitter, de heer T. van Ingen Schenau, heette met een enkel woord alle ouders hartelijk welkom, in het bijzonder mevr. Woudstra, die kwam spreken over de op 1 september 1959 te openen chx. huishoudschool aan de Toussaintkade te Leiden. Het hoofd der school, de heer G. van Houwelingen, gewaagde van de grote dankbaarheid, die er leeft en bij het bestuur èn bij het personeel, over de enorme groei der school. Zij telt nu reeds 290 leerlingen. Er is nog geen dag gewerkt zonder voltallig personeel. Onder leiding van de onderwijzeres sen De Vos, Monster en Mokkestorm droegen verschillende leerlingen van klasse 1 en 2 een versje voor en voerden een geslaagd kabouterstukje op. Mej. Monster vertelde op welke wijze thans de kinderen lezen wordt geleerd. Mevrouw Woudstra sprak namens het bestuur van het Ohr. Nijverheidsonder wijs en vertelde het een en ander over de nieuwe chr. school, die 1 september a.s. aan de Toussaintkade in Ledden zal worden geopend. Zo zei mevrouw Woudstra, dat de nieuw benoemde directrice reeds 10 jaar ervaring heeft met het Dalton-systeem. Dit systeem zal ook op de nieuwe school worden ingevoerd. Het betreft indivi dueel onderwijs, dat het voordeel heeft, zelfstandig denken en werken te bevor deren. Ook werkt de leerlinge dan in eigen tempo. Het systeem is ook sterk Ingesteld op groepswerken. Verder be handelde mevrouw Woudstra de ver schillende opleidingen, die mogelijk zullen zijn. De heer B. Ouwerkerk liet met het lezen en zeggen van enkele proza en poëzie stukjes zien hoe ryk en mooi onze taal is. Met algemene stemmen werd besloten om, bij wijze van proef, gedurende de maand januari van het komende jaar de school om half twee te laten begin nen, met het oog op de grote afstand, die nog veel kinderen dagelijks af moe ten leggen en die dan niet vóór donker thuis kunnen zijn- De heer Van Ingen Schenau bracht aan allen dank voor het verrichte werk, waarna de heer v. Houwelingen sloot met dankgebed. Volkskerstzang Gisteravond was er ook in ons dorp ter voorbereiding op het kerstfeest een volkskerstzanfcsamenkomst georgani seerd. die plaats vond op het grasveld bij de Hervormde Kerk. Velen hadden aan de uitnodiging gevolg gegeven. Drie koren verleenden hun medewer king. t.w. het R.-K. Kerkkoor, „Excel- cior" en „Hart en Stem". Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de Harmo niekapel. Ds. Honnef sprak een kort ovenings- woord, terwijl verschillende bijbelge deelten gelezen werden door pastoor Kouwenhoven en ds. Banga. Burgemeester Van Diepeningen ver telde het kerstevangelie. Zo kwam ook in ons dorp de gemeen schapsgedachte weer goed naar voren. OEGSTGEEST Ongevallen op de weg DAG VAN DICHTE MIST. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur had een vrij ernstig verkeersongeval plaats in de Geversstraat ter hoogte van de Deutzstraat. Een kraamverpleegster uit Rijnsburg, die een zich aan de rech terkant van de weg bevindende bestel auto wilde ontwijken, reed op een gege ven ogenblik over een vluchtheuvel en kwam op het trottoir te vallen. Zij liep een hoofdwond op en moest per zieken auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. Haar toe stand is zeer ernstig. Op de Rijksweg nabij de Drie Witte Palen botste maandagavond omstreeks 6 uur een uit de richting Amsterdam ko mende bestelauto, waarvan de bestuur der een voor hem' rijdende auto trachtte in te halen, tegen een uit tegenoverge stelde richting naderende trekker met oplegger. Deze aanrijding eiste drie ge wonden, die alle naar het Academisch Ziekenhuis werden gebracht. Beide voertuigen liepen schade op. Eerder op de dag omstreeks half negen, deed zich een ongeluk voor op de Rijksweg nabij het Rijnzichtviaduct Een bestelwagen uit Amsterdam die in de richting Den Haag reed, vloog, nl. in volle vaart tegen de achterzijde van een op het rechtergedeelte van de weg stilstaande personenauto op. De bestuur der van laatstgenoemde wagen, een HU- legommer, had daar gestopt omdat zijn stuur niet geheel in orde was. De twee inzittenden van de bestelauto liepen ver wondingen op en moesten naar het Academisch Ziekenhuis worden ver voerd Beide voertuigen werden bescha digd. Een kraanwagen moest de bestel auto wegslepen. Nabij de Haagsche Schouw reed even eens om half negen een door een Ryns- burger bestuurde vrachtauto tegen de achterzijde van een personenauto die op de Rijksweg voorgesorteerd stond. De auto schoot naar de linkerkant van de weg en kwam vervolgens in aanraking met een uit de richting Den Haag na derende personenwagen, bestuurd door een inwoner van Wassenaar. Alle voer tuigen die btj dit ongeluk betrokken waren, werden beschadigd. PeTsoonlyke ongevallen deden zich echter niet voor. 's Middags omstreeks half zes reed in de Dorpsstraat een personenauto tegen een paard en wagen. Er ontstond slechts materiele sohade. PADVINDERS OLIEBOLLEN- VERKOOPACTIE Het actie-comité „Pavima", dat in september j.l. met veel succes in Oegst- geest een padvindersmarkt organiseer de. heeft thans het initiatief genomen tot een oliebollen-verkoopactie, waarvan de baten wederom ten goede komen aan de troephuizen en terreinen van de Oegstgeester padvinders, die vernieu wing en verbetering behoeven. De olie bollen worden óp oudejaarsdag door de padvinders thuis bezorgd. VOORSCHOTEN DAMNIEUWS Uitslag wedstryd DES (Voorschoten) —Nooit Gedacht (Ter Aar). De ontvan gende vereniging, Ter Aar won deze wedstryd met 11 tegen 9 punten W. J. van der 8tarren (Ter Aar)G. van Bemmelen (DES) 1—1; D. SpekJ, van Bemalen 0—3; N. Broer—S. 2—0; A. HarteveldN. Ju 2—0; J. v d. Starren-^J. J. Sauthamer 1—1; J. v.' d. Starren jr.—Th. v. d. Hulst 11W. van VlietJ. M.de Bruyn 02; N. Kaas hovenJ. Westerbeek 1—1; J. Bezemer W. H. J. Ju (res.) 2—0; W. Snaters-J. v. d. Velden 11. WARMOND v. Beverningkstraat wordt doorgetrokken Raad kwam bijeen Onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond in openbare vergadering byeen. Afwezig met bericht van verhindering was de heer J. van Vliet (KVP). De heer K. Gunther werd benoemd tot lid van het armbestuur. De jaar wedde van de wethouders werd ver hoogd van 1000 tot 1200 gulden. Aange nomen werd een voorstel tot beschik baarstelling van een krediet voor de doortrekking van de Van Beverningk straat. Een minderheid van B. en W. alsmede een minderheid van de finan ciële commissie waren tegen dit voor stel. De heer Willemsen (KVP) merkte op dat van de kosten ad f. 11.466 reeds f. 8500 is gereserveerd, zodat de finan ciële last niet zo hoog wordt. De heer Heyl (PG) blyft het zonde van het geld vinden temeer daar het door te trek-, ken stuk nooit bebouwd wordt en de straat dan bovendien uitmondt op een laantje dat afgesloten is voor alle ge motoriseerd verkeer. De aangehouden „zwarte lyst" betref fende het verstrekken van alcoholhou dende dranken werd vandaag ingevoerd, metdien verstande dat aan kandidaten voor deze lijst eerst een waarschuwing zal worden gegeven. De heer Van Bladel (PvdA) blyft het echter beknotting van de menselyke vryheid vinden en wil geacht worden tegen te hebben gestemd. Over de toe komstige gang van zaken by de re creatiecommissie bleek nog enig misver stand te bestaan, doch hierop zal wor den teruggekomen by aanwezigheid van de heer Van Vliet. Mevr. Meskers-Hendriks vroeg ten slotte nog eens de aandacht voor het pad achter de huizen van de Juliana- straat, welk pad in een erbarmelijke toestand schynt te verkeren. KERSTLOTERIJ De trekking van de grote geheime kerstlotery georganiseerd door de R.-K. Jeugdafdelingen, heeft plaats gevonden. Vaandrig C. de Vroomen opende de avond met een welkomstwoord aan de ongeveer 200 belangstellenden. Hij dankte allen voor het vlot afnemen der loten, waardoor zy een belangrijke mede werking hebben verleend aan de goede gang van zaken by de diverse jeugdgroe- peringen. Hierna ging het rad van avontuur draaien. Vele malen ging het rad rond en even zoveel malen werden prachtige pryzen aan de man gebracht. Het ge heim werd bekend gemaakt door kape laan Wynands. De avond werd besloten door kape laan Wynands die een woord van dank liet horen aan de leiders in het byzonder vaandrig De Vroomen voor het vele werk dat werd verricht. PERSONEELSAVOND P.W.P. Gisteren had in de Padoxikantine de laatste speelavond plaats van dit jaar. De voorzitter, de heer J. Bekkering, heette alle aanwezigen welkom en hoop te, dat er sportief gestreden zou worden. De uitslagen over twee avonden luiden: Klaverjassen: 1. H. Koenen; 2. J. v. Leeuwen; 3. J. Vaber; 4. B. v. Koperen; 5. J. Jansen sr.; 6. Lagendyk. Kruisjassen: 1. T. Lagas; 2. J. Zwaan. Bridge: 1. mej. Ramp; 2. F. Blom. Pandoeren: 1. mevr. v. Beek; 2. J. de Koning; 3. W. v. d. Heuvel; 4. S. Oosterbeek. Sjoelen: 1. J. Brakels; 2. D. Versfluys; 3. W. Betram; 4. L. Voogd. WASSENAAR SCHIETWEDSTRIJD POLITIE In de met groen en kerstklokken ver sierde schietloods aan de Johan de Witt- straat heeft de schietvereniging van de Wassenaarse politie maandag de jaar lijkse kerstschietwedstryd gehouden waaraan niet alleen door de leden, maar ook door de echtgenoten kon worden deelgenomen. De belangstelling voor deze wedstryd was weer zeer groot. 's Avonds reikte commissaris J. J. Maandag de prijzen uit. Van de dames genodigden wonnen mevrouw Zonneveld en mevrouw van Rye op de geluksbaan de eerste en de tweede prys met resp. 286 en 278 punten. De buks- en KSO- wedstryd voor de heren-genodigden werd gewonnen door de heer Hendriks met 102 pnt., terwyi F. Temmerman met 100 punten de tweede prys behaalde, C. P. van Lede met 81 pt., de derde prys en D. Egan met 74 pnt. de vierde prijs. Op de gel-ukSbaan voor de dames van de leden werden de voornaamste pryzen gewonnen door: 1. mevrouw Salverda 290 pt.; 2. mevrouw v. d. Krogt 285 pt.; 3. mevrouw Smeeman 282 pt.; 4. mevrouw Joling 281 pt.; 5. mevrouw Haverkotte 278 pt. De geluksbaan voor leden leverde de volgende resultaten op: 1. P Zwanenburg 295 pt.; 2. J. Toet 294 pt.; 3. J. Geurts 293 pt.; 4. A. de Vreugd 293 pt.; 5. W. Smeeman 290 pt. De uitslag van de buks- en KSO-weri st rijd voor leden was: 1. P. J. v. d. Krogt 161 pt.; 2. J. van Haastrecht 155 pt.; 3. H Mulder 155 pt.; 4. J. Flamman 155 pt.; 5. S. v. d. Aart 166 pt.; 6. A. de Vreugd 155 pt. Op verzoek van de commissaris van politie alhier werd door de recherche te Amsterdam aangehouden een 29-jarige bouwvakarbeider aldaar, die zich alhier ten nadele van een firma had schuldig gemaakt aan verduistering van een auto. Door de recherche werd een 20-Ja- rige inwoner onzer gemeente aangehou den, die ten nadele van een plaats genoot een partij oud yzer had ont vreemd. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: TryntJe A. A., dr van L. J. v. Veen en J. den Hertog. Phillppus C. M.. zn van B. C. van Velzen en M P. M. van Benten. Bernadette M. J., dr van B. J. van Dlemen en A. M. F. Versteegen. Maria Th. A., dr van G. P. van Bemmelen en Th. M. van Beusekom, Gerardus C. J., zn van N. C. de Groot en C. M. Rotteveel, Maria J. C. dr van C. J. Overdevest en J. H. Welp, Eduard, zn van J. W. den Eisen en M. Mlczinsky. Hendrik G. J., zn v. J. J. Ver- voorn en Th. J. Zandbergen. Ondertrouwd: H. J. Zonderdop, 24 Jaar en M. Th. A. dé Boer. 20 Jaar. P. J. J. van Baren. 26 Jaar en M. J. de Vogel. 25 Jaar. Getrouwd; J. H. Kentle en M R. Ker- ver, P. J. Rotteveel en J. E. M. Janmaat. C. L. Janmaat en C. J. Rotteveel. Overleden: W. P. van der Wal, 89 Jaar. wed. van O. P. van Loenen. pagina M g»de»l«im geoorrtgeevd) Links is in Amerika heel wat anders dan in Europa (Van onze Amerikaanse correspondent) De race om het Amerikaanse presi dentschap is als een zeilwedstrydiedere mededinger probeert gebruik te ma ken van elk briesje dat in zijn zeilen komt. Senator Humphrey heeft enkele weken geleden een fikse vlaag opgevan gen. Dat hjj daardoor plotseling zo ver naar voren geschoten is, heeft hij letter lijk aan de „wind" te danken: aan de lange adem van Kroesjtsjef, die acht uur lang met hem heeft gesproken in het Kremlin. Voordat dit gesprek plaats vond, werd de 47-jarige Humphrey nauwelijks mee geteld, wanneer men de Democraten op noemde, die kans maakten om in 1960 hun intrek te nemen in het Witte Huis. Niet dat Humphrey een obscure figuur was. Vrijwel ieder die weieens een paar zittingen van de Senaat heeft bijge woond, zal zich die felle, gearticuleerd sprekende man uit Minnesota herinne ren, die ietwat kefferige vechter, intelli gent en luidruchtig. Vrijwel algemeen achtte men Humphrey echter te „links" voor presidentieel kandidaat. Het partij congres heeft meestal voorkeur voor een midden-figuur. Toen echter Kroesjtsjef acht uur lang met Humphrey had gesproken, ver scheen er in de Washington Post een karikatuur-tekening, waarop een onge ruste N'ixon aan de angstig kijkende Kennedy, Johnson en Rockefeller de vraag stelde: „Weet Kroejstsjef soms meer af van de race in 1960 dan wü?" Humphrey liet het zich gaarne welge vallen, dat de democraten in Minnesota hem omhoog staken als toekomstig pre sident en veel meer nog moet het voor hem betekend hebben, dat mevrouw Roosevelt, de weduwe van Franklin D. Roosevelt, als haar mening te kennen gaf, dat Humphrey, meer dan alle an dere Democratische kandidaten, die „vonk van grootheid" bezit, die men in het Witte Huis nodig heeft. Toen men Humphrey op een persconferentie te Washington vroeg, wat hij van die uit spraak. dacht repliceerde hy: „Eleanor Roosevelt is een charmante vrouw". Niet alleen in Washington, ook in Lon den en Moskou heeft Humphrey pers conferenties gehouden na zyn bezoek aan Kroesjtsjef. Hy heeft waarlijk alle publiciteit uit zijn buitenkans gehaald, die er in zat en dit toont, zoal geen grootheid dan toch in elk geval ge wiekstheid. Wanneer men buiten Amerika over Humphrey leest, dat hy een democraat Breuk in gasleiding Het jeugdige echtpaar Siere—Tee- kens.wonende aan de Noordbuurtseweg no 25a, alhier, werd vanmorgen door het gerinkel van de wekker wakker. Dit dagelijks gebeuren is niets bijzonders, maar by het wakker worden namen beiden een sterke gaslucht waar. Enigs zins bedwelmd strompelden beiden naar beneden, waar de man in elkaar zakte. De vrouw kon de buren nog waarschu wen, die onmiddellijk de ramen open wierpen en een dokter riepen. Per auto is het echtpaar naar de ouders van de man in Leiden vervoerd. De oorzaak van deze gasvergiftiging moet word engezocht in een breuk van de gasleiding. Het terrein voor het huis wordt met zand opgehoogd en de daar bij gebruikte auto is by die werkzaam heden weggezakt. Hierdoor moet de gasleiding gebroken zijn, zodat het gas vrij onder de woning kon doordringen. Het echtpaar maakt het thans weer goed. Gelukkig dat dit alles niet is ge schied op zondagmorgen, wanneer de wekker niet afloopt! is van de linker vleugel, dan kan dat licht misverstand wekken. Men kan zich afvragen, of Kroesjtsjef van tevoren wel duidelijk' heeft beseft, dat Jinks" in Amerika nog heel iets anders is als in West-Europa! Het zou by voorbeeld vol komen onjuist zijn om Humphrey op één lyn te stellen met Aneurin Bevan in En geland. Humphrey is een democratische kapitalist, die echter daarom als links geschouwd wordt in de Verenigde Sta ten omdat hij een groot voorstander is van sociale wetgeving en van gelijke behandeling der rassen, bovendien is hij beslist wat minder afkerig van het in- grypen der overheid in het economische leven dan vele van zyn mede-senatoren. De welbespraakte senator verklaarde in Washington, dat Kroesjtsjef het meest aan het woord was geweest gedu rende die acht uur. Maar ongetwyfeld heeft Humphrey zyn kans benut toen Kroesjtsjef hem vroeg wat hy verstond onder democratisch kapitalisme. Toen Humphrey in het Kremlin de op merking maakt, dat zowel werken van Adam Smith als van Karl Marx klas sieken waren geworden in onze on-klas sieke tyd noemde Kroesjtsjef dat „een formidabel antwoord", iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiinii!inin Hel Leidsch Dagblad Als van ouds d© MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii BEURSOVERZICHT Philips krachtig in herstel AMSTERDAM, 24 december Deze in de ochtenduren gehouden laatste beurs van de kerstweek blonk niet uit door grote drukte in zaken. Daarvoor was het kenneiyk te vroeg op de dag. De stemming was rustig maar de ondertoon van de markt viel heel erg mee, hoewel Wallstreet is tegenge vallen en na vandaag vier dagen ach tereen gesloten blyft. Het fonds van de dag was Philips. Gisteren een koers daling van 20 punten, vandaag een her stel waarmee byna dit hele verlies werd ingehaald. Het biykt dat wanneer de Amerikaanse kopers even uit de markt blijven, zoals dinsdag het geval was, dit terstond zyn terugslag heeft op het Philipsaandeel. Niet zodra keren zy terug, of het herstel breekt baan. Voor Kon. Olie was de stemming aan de vaste kant met een koers verbetering van byna f. 2 op f. 176, en dus boven New Yorkse pariteit. Veel ging er echter niet om, de arbitrage deed het kalm aan en het publiek was gereserveerd met vier vakantiedagen voor de boeg en nog maar twee beursdagen in 1958. Unielever keerde terug tot het niveau van maandag en kwam vlak by de vier maal parikoers. Ook AKU was goed ge stemd en 3 punten beter, maar ook daar: weinig affaire. Obligaties Philips herstelden tot vrywel het niveau van maandag op 213. Het viel byzonder mee dat de Scheepvaart deelde ln de betere stemming. Diverse soorten ontmoetten enige vraag. In de oultuurhoek zetten Senembah de opmars voort en over schreden de 130. Dell bleef ook vandaag beneden de vorige koers. Amsterdam Rubber en HVA goed pryshoudend. Ne derlandse Staatsfondsen onveranderd en stil. In de binnenlandse Industrieën heerste weinig be dry vig held. De markt blyft tot maandag gesloten. w-» 4 i Industr. Obligaties Beurs van Amsterdam Phlllps Doiiaring 51 Woensdag 24 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 99A 99*è Ned. '53 3% 93% 93 %B Grootboek obl. 3% 79 Ned. '47 3% (3) 90% 90% 93% 92 %B 91% 92% 91% 92 86% 86 %B 88B 88B 87% 87% Ned. '55 II 3% 89% 89% Ned. '37 3 87 H 88 Dollarlng '47 3 88 y4 90 Investeringscert. 3 95% 95% 94 94A Cert. NWS 2% 58% 94% 94% Grootboek '46 3 87 Ned. W.B. 6% 109% 109A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert. Miiller en Co. NJ3 Ned. Kabelfabr. Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Billton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f.20.— Idem <50 a f.20.— Holl. Amer iyn Java China Paket K.L.M Ned. Stoomv My Kon. Paket My Stoomvaart My. Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% Den Haag 1954 3% 85% Leiden 1947 3% 94B R'dam '37 I-IH 3% 92% 34% 34% 136 136 181% 180 83% 86% 114 116B 127% 128% 25% 25% 128% 130% 9% 9 241% 244% 205 390 395 187% 188% 335 330 3f0 320 296 295 447 465 186 190 394% 399% 195 197 174 175 698 702 177.40 175 17415 175.95 156% 160% 134 134% 100.20 102 156% 158% 128% 129 159% 160 129% 130% 240% 240 137% 140 136% 137% 94 97 y4 97% B 88 87% 86% 86% 96 95% 81% 81% L 81% 82% 95% 95% 94% 96% 96% 95% 95% 106% 106% 99% 103% 103% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam'56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 246 244% H.B.U. eert197 196% Rott. Bank 204 204% Twentsche Bank 179 178% Industrie Ondernemingen Albert Heyn268B Borneo Sum. H.My. 39% Ned. G. en Sp. fabr. 245 248 Kon. Ned. Grofsm 116B 119 Internatio 86 85 Rott. Droogdok Mij. 570 575 Sikkens Lakfabr '53 470 467 Tieleman en Dros 7 Ned. My. Walv.vrt 80 80 Spoorwegen Deli 8poorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacifio R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 5% 28% 2«« 86% 85% 59 58% 49 48% 60% 61 46A 46% 96% 97 74 72% 79% 80% 36 88% 87% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 23/12 Edelmet. Kon. AA 52 48% Pref w.a idem 58 Electrolas B 300L Holl Constructie 310exd 310 Ing our v Bouwnyv 158% 157% ld. div 1958 150% 150 Int Kunststotl Ind 42% Leldsche Wolsplnn 192GB 192 Ver Touwfabrieker 191 %GB 190% Wernlnk's Betonm 103% 101% Van wyk Textiel 60%B 60%QB Zaalberg 104 101

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5