TIP van BOOTZ SIEMENS „De kleine caroussel", mengvorm van speelfilm en documentaire we.v'ie.r'en weer keM evtzijnnu.'."-. 'indie steer. metkaanjes ew ster ren, engelenhaar, en wat at met weer met kerstkransjes - keystbvooA-kerstkip we voelen en doen (nog) o( we echte engeltjes ziin we zijn nu lieel... anders dan anders. we leve win ee Yi kerst- bomen inplaats van in eriand. 97ste Jaargang Woensdag 24 december 1958 Tweede blad no. 29629 Voor de Leidse kantonrechter Strenge straf geeist wegens een ernstige overtreding jachtwet Besmettelijke schapenziekte was door veehouder verzuimd aan te geven: f35... Honderd gulden boete of zestig dagen hechtenis èn een week hechtenis eiste de officier van Justitie by het Leidse kantongerecht, mr. Van der Schans, wegens een ernstige overtreding van de jachtwet tegen een landbouwer uit Rünsburg. Er werden in deze zaak, waarvoor veel belangstelling bestond, niet minder dan zeven getuigen gehoord, onder wie vijf a décharge. Verdachte had op 27 augustus j.l. in een polder onder Katwijk op eenden geschoten, die door jongens uit het water waren gejaagd. Een der getuigen had verdachte met een dubbelloopsjachtgeweer in het land gezien en horen schieten. Een ander had gezien, dat verdachte een geschoten eend in de hand had, terwijl nog twee van de geschoten vogels in het water dreven. De raadsman, mr. H. C. de Graaf, achtte overtreding van de jachtwet niet bewezen. De pl.v. kantonrechter mr. De Koning zal over acht dagen schrifteiyk vonnis wijzen. Voorts moest een veehouder uit Zoeterwoude zich verantwoorden, omdat hij aan de burgemeester en de veeartsenykundige dienst geen kennis had gegeven van het feit, dat twee van zijn schapen aan een besmettelijke ziekte, rotkreupel, leden. Verdachte verklaarde, dat hij niet geweten had, dat de schapen deze ziekte onder de leden hadden. De officier van Justitie, die wees op het grote gevaar voor de veestapel, wanneer verzuimd wordt aangifte te doen, eiste f 50.boete of tien dagen. De pl.v. kantonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte tot f 35.boete of acht dagen. Vele verkeersdelicten Een inwoner van Lisse stond te recht, omdat hij met zyn auto op de Leidse Steenstraat onvoorzichtig naar links was uitgeweken om de Binnenvest- graoht op te rijden, waardoor hij met de auto van een passerende Leidenaar in botsing was gekomen. De schade had f 100 bedragen. Verdachte verklaarde, de Leidenaar niet gezien te hebben en tijdig zijn richtingaanwijzer te hebben uitgestoken. De officier van Justitie wees erop. dat verdachte de doorgang niet had vrijgelaten en eiste f 45 boete of tien dagen. De kantonrechter, mr. De Bruijn, veroordeelde verdachte tot f35 boete of tien dagen. Ook een Leidse timmerman had de doorgang niet vrijgelaten, toen hij zich met zijn bromfiets op de hoek van de Zonneveldstraat en de Langebrug be vond, waardoor hij in botsing was ge komen met een wielrijder. Eis f 25 boete of vijf dagen. Uitspraak f 20 boete of vijf dagen. Ook de schade moet betaald worden. Voorts stond een inwoner van Val kenburg terecht, omdat hij met zijn auto op de Breestraat, terwijl dit niet nodig was, links uit de file was uitge weken. waardoor hij eerst tegen een koopman uit Nootdorp, die met zijn mo torfiets stond te wachten, was opgere den en daarna tegen de tram. die ook stond t» wachten. De officier van Ju stitie vond deze overtreding niet zo on schuldig en eiste f20 boete of 8 dagen De kantonrechter veroordeelde verdach te tot f 15 boete of 4 dagen. Een inwoonster van Leiden stond te recht omdat zij met haar rijwiel op de Rijnsburgerweg bij het Academisch Zie kenhuis. zeer onvoorzichtig de weg was overgestoken, waardoor zij het verkeer in gevaar had gebracht. De officier van Justitie eiste f 16 boete of 4 dagen. Uit spraak f 10 boete of 4 dagen. Er werden nog meer verkeersovertre dingen berecht. Een Amsterdammer stond terecht, omdat hij op 7 okt. zijn auto midden op de Rijksweg no 4 bij de Uiver onder Sassenheim. had ge plaatst. waardoor het verkeer in grote moeilijkheden was gekomen. Een Haag se koopman moest zich verantwoorden omdat hij gereden had zonder rijbewijs, na een paar borrels en bier te hebben gedronken, waarna hij tegen een andere auto was opgereden. Een andere Hage naar was ook tegen een auto opgereden, waardoor dit voertuig in de berm van de weg terecht was gekomen. De officier van Justitie eiste resp. f 100 boete of 40 dagen, f 50 boete of 20 dagen en f 25 gulden boete of 4 dagen. De plv. kanton rechter veroordeelde verdachten resp. tot f 80 boete of 20 dagen, f 50 boete of 20 dagen en f20 boete of 4 dagen. Een Haarlemmer had op 16 oktober met zijn auto onder Wassenaar met te grote snelheid (65 km.) gereden, waar dit verboden was. Eis f 35 boete of 5 da gen. Uitspraak f 25 boete of 5 dagen. Een Leidenaar had op de Hoge Rijn dijk met zijn bromfiets op een vreemde wijze gereden. Op het rijwielpad had hij niet gereden, maar wel naar links, en dan weer naar rechts op de rijweg, met tot slot een stevige aanrijding met een Woninginrichting Poptie zestig jaar Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gistermiddag in het bedrijfspand Haarlemmerstraat 115 concentreerde rond de heer en mevr. L. J. H. Poptie. Aanleiding hiertoe was het feit, dat de grootvader van de heer Poptie vóór zestig jaar in het pand Oude Rijn 28 de grondslag legde voor de hui dige Woninginrichting Poptie. Korc voor de eerste wereldoorlog werd het bedrijf verplaatst naar de Haarlemmerstraat, aan welk pand in de loop der jaren vele uitbreidingen zijn gegeven. Bij het over lijden van de oprichter in 1927 werden de zaken voortgezet door de heer W. F. Poptie, die al spoedig assistentie verkreeg van zijn zoon. de huidige eige naar. Op zijn beurt nam deze in 1955. het jaar waarin zijn vader overleed, de bedrijfsleiding over. Onder de velen, die gisteren geluk wensen en geschenken aanboden, be hoorden behalve zeer vele zakenrelaties en vrienden, ook de heer Joh. v. Weeren, voorzitter van de Ned. Bond van Wo ninginrichters, en de heren A. Kettenis. F. W. Corpel en M. J. Dool, vertegen woordigende de afd. Leiden van deze Bond. Ook het personeel zorgde deze dag voor een verrassing en bood de heer Poptie een elektrische klok aan. Kerstboomverbranding op zaterdagavond 3 januari Voor de vierde achtereenvolgende maal zullen er in onze stad kerstboomver brandingen plaatsvinden. In de vroege avonduren van de derde januari wordt èn op het Schuttersveld èn op een ter rein bij de Rooseveltstraat het vuur ont stoken. Voordat het echter zover is, zullen de kinderen, die op de daartoe bestemde plaatsen een of meer kerst bomen hebben ingeleverd, onder geleide vanaf het Kooipark en de Hoge Mors- weg naar het Schuttersveld en vanaf de Kamerlingh Onneslaan en de Willem Klooslaan naar de Rooseveltstraat kun nen marcheren. Het meevoeren van kerstbomen in de optocht is ditmaal niet toegestaan. De kerstbomen kunnen op vrijdag 2 januari van negen tot vijf uur en zaterdag 3 januari van negen tct elf uur op de volgende speeltuinen worden ingeleverd: Noorderkwartier. Oosterkwartier. Ons Eiland, Rondom de Watertoren, Zuiderkwartier, Om de goorbraak, Professorenwijk, Morskwar- er, Wester kwartier, Vogelenwijk «o andere wielrijder, die f 57 schade had gekregen. Verdachte gaf dit toe. Zijn broek was beklemd geraakt, zodat hij niet goed kon sturen. Eis f 20 boete of 8 dagen. Uitspraak f 10 boete of 3 dagen. v) DIVERSE TYPEN VAN F 100,— TOT F 350,— BEIAARDIER T HART NAAR BRAZILIË De stadsbeiaardier Leen 't Hart heeft een uitnodiging ontvangen om zijn medewerking te verlenen bij de inwij ding van het nieuwe carillon voor de kathedraal van Sao Paulo in Brazilië, een ensemble van 61 klokken. De heer 't Hart heeft deze uitnodi ging aangenomen en zal op 29 december per vliegtuig naar Zuid-Amerika ver trekken. ZWEMVERENIGING „DE LEIDSE WATERVRIENDEN" In „De Overdekte" zwommen weder om 47 jongens en meisjes van „De Leid se Watervrienden" om hun diploma. De namen van de geslaagden zijn: Diploma A, meisjes: Corrie Bekooy, Mia Sloos, Elsje Bavelaar, Maja Taf fijn. Catrien Rijsbergen, Willy Bekooy, Netty Hogendorp, Annemarie Delsasso, Catrien de Kier, Marijke Onderwater, Ria v. Wijk, Cily Muysert. Cobie Floris- son, Dikkie Wiggers, Ellij v. Assen. Diploma A, jongens: Herman Taffijn, Berry de Zwijger, Gerard Lagas, Dirk Verbrugge, Ilco Piena, Rienes Link, Ton v. d. Mark, Cor Bey, Henny Wiggers, Robert Piena, Bert Assië. Diploma B, meisjes: Ingrid Serdijn, Jeanne Heemskerk. Gonny v. Es, Han- ny Zaalberg, Ankie Heymans, Lucie Kikkert, Ria Ravensbergen, Olga v. Staden, Eef de Laaf, Hanneke Dubbe- laar. Diploma B, jongens: Cor v. Helden, Tonny Heemskerk, Kees v. Ark, Frans Kalthoff, Sjaak Disselvelt, Hans v. Ton geren. Wim Beekman, Wim Veerman, Gerard v. d. Blom. Elf kandidaten wer- Hongaars werk voor Filmstudiekring Regisseur laat toeschouwer heeneten door een rijstebrijberg van realisme Aan het slot verrassende spanning en vaart Menigeen zal zich gisteravond in de filmzaal van de Universiteit bij de vertoning van Zoltan Fdbri's „De den afgewezen; totaal zijn dit jaar 180 juniorleden van „De Watervrienden" geslaagd. Leidse Pluimvee en Konijnenliefhebbers in het goud Vereniging Kersttentoonstelling in het Slachthuis Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Leidse Pluimvee en Konij nenliefhebbersvereniging (LPKV) zal eerste en tweede kerstdag in de hallen van het Openbaar Slachthuis een grote nationale tentoonstelling van pluimvee, sierduiven en raskonijnen worden ge houden. Voor deze nationale expositie, waarbij is ondergebracht de Zuidhollandse show van de Ned. Pluimvee- en Konijnenfok kers Bond bestaat zeer grote belang stelling, met een massale inschrijving uit alle delen van het land, zodat het bestuur zich genoodzaakt zag de laatst binnengekomen inschrijvingen te re tourneren. Het aantal insehrijvingen is derhalve gehouden op 900 dieren verdeeld over diverse klassen. Hierondei- zijn o.a. 180 grote en dwerghoenders, 110 sierduiven, voorts kalkoenen, fazanten, eenden, ca via's en ongeveer 550 konijnen in vrij wel alle rassen, met 78 Vlaamse reu zen in 7 kleuren, 80 Weners 58 Hollan ders en 40 Franse hangoren. Het best vertegenwoordigd zijn de dwergkonijntjes met een maximaal ge wicht van 1 kg, nJ. 110 stuks in 17 ver schillende kleuren. Bijzondere aandacht vragen de Chin- 't PANNEKOEKENHUYSJE ANNEX RÖTISSERIEOUDT LEYDEN M/ L i i\ 4061 M chilla's edelpelsdiertjes van het LPKV-lid, de heer de Graaf, een zeer kostbare diersoort, voor het eerst in Leiden geëxposeerd. Het geheel zal door 10 keurmeesters worden beoordeeld. Wethouder J. C. van Schaik zal de expositie, welke eerste kerstdag tot 's avonds 10 uur en tweede kerstdag van 10 tot 7 uur geopend is, morgenmiddag om één uur openen. Het bestuur recipieert tweede kerst dag van 23 uur in het restaurant van het Slachthuis De in 1908 opgerichte LPV kende aan vankelijk een zeer voorspoedige tijd: diverse tentoonstellingen waarvan vele een nationaal karakter droegen, werden gehouden, de fokprestaties namen toe en het ledental groeide. Financiële moei lijkheden waren oorzaak, dat de expo sities na 1930 geen doorgang meer kon den vinden, waardoor de leden genood zaakt werden hun liefhebberij op andere Prinses Beatrix en Prinses Marijke in actie met het uitdelen van ver versingen tijdens het kerstfeest van de Koninklijke Familie in het Paleis het Loo. tentoonstellingen uit te leven, hetgeen na verloop van tijd toch. maar matige voldoening gaf. Het jaar 1947 toen een fusie werd aangegaan met de in 1934 opgerichte Vereniging van Konijnenldef- hébbers L.E.O. bracht een keerpunt in het verenigingsleven. Het jaar daarop kon reeds weer een grote nationale ju bileumtentoonstelling in de Stadsge hoorzaal inzending ruim 1250 dieren worden gehouden. Bovendien deed de burgemeester in dat jaar de LPKV de hoge eer aan om het beschermheerschap van de vereniging te willen aanvaar den. Ondanks het feit. dat enkele jaren als gevolg van de pseudo-vogelpest geen tentoonstellingen mochten worden ge houden, bleef de geest in de vereniging prima en konden intern vele activiteiten worden ontwikkeld. Thans in dit gouden jubeljaar, telt de LPKV honderd leden, die momenteel alle zeilen bijzetten om de morgen te openen nationale expositie tot een evenement te doen uitgroeien. kleine caroussel" (de derde voorstel ling van de Filmstudiekring van K. en O.) hebben afgevraagd, waar nu eigenlijk de grens ligt van speel film en documentaire. Deze Hon gaarse regisseur is, kennelijk met opzet, in een wijde boog om de defi nitie heen gelopen, dat kunst „her scheppen van de werkelijkheid" is. Hij stelde zich, althans in deze film. welbewust op het standpunt, dat omstandige uitbeelding van de reali teit de ware grondslag van een kunstwerk dient te zijn. Een riskan te opvatting, want wie een speelfilm als een worst volstopt met documen taire ingrediëntenontneemt er alle vaart aan. In zijn verlangen om be paalde toestanden en verhoudingen bloot te leggen begeeft hij zich her haaldelijk op zijpaden. Dat is zeer interessant voor de toeschouwer met grote sociologische en historische belangstelling, maar uiterst netelig als de opzet is om een speelfilm te vervaardigen. Menige toeschouwer zal zich dan ook verveeld hebben door het trage tempo, dat Fabri zich zélf had opgelegd. Het Hongaarse boerenleven verloopt nu eenmaal uiterst langzaam, met uitzondering dan van de czardas De inhoud van deze film is weinig origineel: een jong meisje wordt door haar vader volgens oud gebruik min of meer weggeschonken aan een huwelijks kandidaat, die hem, de vader, wel ligt vanwege bijkomstige voordelen. Maar Mari komt in verzet, omdat zij houdt van Mati, die dan ook de overwinning behaalt op de eerste kandidaat, Sandor. Niet ten onrechte is „De kleine carous sel" (haar naam ontleent deze film aan de ontmoeting van Mari en Mati op de kermis, waar zij heerlijke ogenblikken van jong geluk doorbrengen) twee jaar geleden op het Filmfestival te Cannes bekroond. Want Fabri verstaat de kunst om de werkelijkheid in scherpe trekken aan de toeschouwer voor te zetten. De primitieve verhoudingen tussen de echtgenoten op het Hongaarse platte land. het totaal ontbreken van goede wegen, de strijd tussen zelfstandige boer en coöperatie, dit alles komt goed uit de verf. Maar het werd toch als onderdeel van de speelfilm te breed uitgemeten. Pas aan het slot schudt de regisseur alle realistische krampachtigheid van zich af en toont hij zich een meester in het maken van een boeiend verhaal, dat uitmunt door filmische kwaliteiten. Het samensmelten van de beelden tijdens het dansen van de czardas met de her innering aan de kermis is bepaald in drukwekkend, een hoogtepunt van dit werk. Men kan het natuurlijk ook zó stellen, dat de regisseur de toeschouwer weloverwogen door een rijstebrijberg van realisme laat heeneten om hem dan tenslotte bij verrassing te brengen in het luilekkerland van de goede speel film, vol spanning en vaart. Het begin moet men dan op de koop toenemen. Niettemin is Fabri door deze werkwijze .zwischen zwei Stühlen" komen te zitten. Als mengvorm van doorgaans streng gescheiden filmsoorten is ,,De kleine ca roussel" evenwel een hoogst interessant werk. dat de moeite van het zien zeker waard is geweest. Vooraf een korte film „Steine, Bur gen und Menschen", waarin de schoon heid van het Hongaarse grensgebied in voortreffelijke fotografie aan het licht treedt. Advertentie het vanouds bekende aperitief VOETBAL BEROEPSCLUB LEIDEN Op tweede kerstdag speelt een beroeps- elftal, waarin vijf Leidse spelers zijn opgenomen, een wedstrijd in Munten dam. Behalve deze vijf stadgenoten, die overigens nog niet gecontracteerd heb ben en wier namen wij om deze reden vooralsnog niet kunnen noemen, maken van dit elftal drie Hagenaars deel uit en de Amsterdamse profs De Vos, De 2de kerst- en nieuwjaarsdag geopend. A la carte. Merribrë de la ChoTne des Rótisseurs 'sZondags gesloten Ruime Parkeergelegenheid Steenstr. S3 LEIDEN felef. 21217 Groenoord. Bovendien bestaat de .moge lijkheid om op de dag van de verbran ding, van negen tot vier uur, kerstbo men óf naar het Schuttersveld óf naar de Rooseveltstraat te brengen. Alle kinderen, die een boom inleveren, krijgen een kaartje voor de optocht en voor een plaats op het afgezette ge deelte by een van de verbrandings plaatsen. De op de speeltuinen verza melde bomen worden van gemeente wege naar de verbrandingsplaatsen ver voerd. Zaterdagavond 3 januari tussen kwart vóór acht en acht uur zal het I feest een aanvang nemen. Muzikale me- 1 dewerking verlenen het jeugdorkest „Den I Burcht", de St.-Paulusband, de band van het Ned. Padvindsters Gilde, de junioren van K. en G. en de drumband „Echo I der Duinen" uit Noord wijk. Leidse bejaarden gingen in Den Haag „lichtjes kijken" OP UITNODIGING VAN DE N.R.V. Ruim 300 bejaarden uit Leiden, Den Haag, Voorburg, Delft en Rotterdam hebben gisteravond, gezeten in gemak kelijke stoelen in een zevental autobus sen, al rijdende de feestverlichting van Den Haag bewonderd. Deze tocht was voor de oudjes, die veelal niet in staat zijn om op eigen ge legenheid de drukte te trotseren om de feestelijk verlichte Hofstad te zien, een groot succes. Temeer omdat met de rondrit dit uitstapje nog niet afgelopen was. Aan het slot werden de glundere oudjes namelijk onthaald op koffie met gebak, dat in een gereserveerd gedeelte van een lunchroom werd geserveerd. Er werd tijdens de rit, die startte van het Plein 1813, volop genoten van de ieestverlichting, die in de verschillende wijken ontstoken was, de verlichte eta lages en niet te vergeten de verlichte, metershoge kerstbomen in de binnen stad. Dit uitstapje werd de bejaarden aan geboden door de commissie voor het Weldadigheidsfonds „De Daad", die 20 jaar geleden werd ingesteld door de Nederlandse Reis Vereniging. Deze organisatie stelt zich ten doel regelmatig voor groepen ouden van da gen en lichamelijk of maatschappelijk minder bedeelden uit heel Nederland uitstapjes te organiseren. Zo werd bij het 50-jarig bestaan van de N.R.V. een stertocht naar Apeldoorn gemaakt met niet minder dan 1350 bejaarden. Voorts werden in de loop der jaren dagtrips gemaakt met blinden, slechthorenden, doofstommen enz. BUREAU BURGERLIJKE STAND Het Bureau van de Burgerlijke Stand is zaterdagochtend niet van 10 tot 11 rnu^ doch mq ft toé W wur geopend. Volksgebruiken bij veeziekten in Rijnland In de Volksgebruiken bij veeziekten neemt de tortelduif een eerste plaats in. Als zij oud wordt krijgt zij rode pootjes en zij is derhalve by de men sen een voorbehoedmiddel tegen roos. De „koekeroe" om het eens goed Zuidhollands te zeggen kan heel oud worden. Zij is ook wel een hu welijkscadeau; ja, in andere streken meent men zelfs, dat alleen het ge schonken dier de zo gewenste heil brengende hoedanigheid bezit. Het kooitje met de koekeroe hangt niet alleen in de kamer, maar ook in het achterhuis, bij de ingang naar de stal. Het dier waakt ook over het vee in de stal. Voor de Commissie van Volken kunde van de vereniging „Oud-Leiden" trad als inleider op de heer N. A. Commandeur te Leiden, adjunct-in specteur van de Veeartsenijkundige Dienst, die het onderwerp behandelde: „Volksgebruiken bij veeziekten in Ryn- land". Spreker, die uitvoerig inging op deze volksgebruiken, vertelde, dat het eertijds veelvuldig voorkwam, dat men een kalfje, dat diarree had olie of spek gaf. Of ook wel melk, waarin tevoren een gloeiende pook of een kooltje vuur was gedompeld. In het geval van verstopping kon men een zielsbenauwd diereen pijp laten roken, zo'n mooie lange gouwenaar, en dan gestoken niet in de mond, maar in de endeldarm! Doet zich koliek voor, dan geve men een levende paling in. Men speekt in Rynland van ,,'t vuil", „pootjesblaas" of „voetepog" in verband met de nageboorte. Sap van gekauwd gras en vooral het natuurzuivere vel- letje-van-het-ei zijn eveneens uitermate Heeft een merrie pas „geveulend", dan worde prompt de nageboorte of het „haam" in de hoogste boom geplaatst. Het dier zal dan, eenmaal volwassen zijnde, fier daarhenen stappen en het hoofd hoog dragen. Men mag dit haam vooral niet in de sloot smijten! Op een Rijnlands dorp waren zeer onlangs twee veulens verdronken, waarop de verzeke ringsagent oordeelde: „Ze zullen het haam wel in de sloot gedeponeerd heb ben!" Men kan het haam ook aan de hoogste „bergroe" (berg hooiberg) hangen Bij de „teeltboeren" vooral is het paard in hoge ere. Moet er een veulen komen, dan slaapt de boer desnoods tien dagen achtereen in de buurt van de merrie. Een veulen immers kan zich met het haam verstikken, doordat dit om de neusgaten sluipt. Paardemelk is probaat tegen sproeten en puistjes, paardevet helpt tegen ver stuiking en manevettegen kaal hoofdigheid. Een stukje gedroogde paar- dehoef bestrijdt steenpuisten. Geitemelk heeft een gunstige repu tatie. Het heeft een wat hoger vetge halte dan koemelk. Ofschoon de geit even vatbaar is als de koe, komt t.b.c. bij een geit toch minder voor, aangezien het dier veelal bij de een-of-andere „daggelder" op z'n eentje leeft, lustig grazend in de wegberm. Haar melk is geschikt voor strumapatiënten, mits de schildklier van het dier op een nogal gevaarlijke wijze is weggenomen. De zelfkazers er zijn er nog in Oud-Ade, Rijpwetering, Warmond en de Weipoort doen wat geitemelk door de koemelk heen, ter vermijding van „losse kaas". Tenslotte stelde spreker het „strijken" en het „bezweren" aan de orde by- wyze van magisch religieuze apo theose. Dit is het aanraken van het zieke dier onder het prevelen van een formule door iemand, die met geheime krach! begaafd ta. De netten moeten eis VuftYlt by af en men mag er geen geld voor vragen; zelfs een vriendelyk „dankje wel" is uit den boze. De bezweringsfor mule houdt men strikt voor zich, zij zal onder geen beding oververteld worden. Zij bestaat nauwelyks uit woorden het is een soort van tongentaaL

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3