KAMER STEMT MOTIE-BURGER TEGEN KAMERONTBINDING AF HERSENKRONKELS: WEERBERICHT Belastingverhogingen verlengd Voetbalpool en helmenaffaire VORSTELIJKE HULP BIJ DE VERZAKKING IN DE KEMPEN Nasser beschuldigt communisten in Syrië van sterke tegenwerking 97ste jaargang WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 No. 29629 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week f.750 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Debat over regeringsverklaring (Van onze parlementaire redacteur) „Het belang van het land vordert geen Kamerontbinding". Een motie met deze strekking diende de heer Burger (P. v. d. A.) gister middag in tijdens het debat over de regeringsverklaring in de Tweede Kamer. De motie kreeg in de avondvergadering aan het slot van het debat alleen de steun van de P. v. d. A. en de communisten, zodat zij met 54 tegen 86 stemmen werd verworpen. Als de motie zou zijn aangenomen, had prof. Oud (VVD) gezegd, zou het nieuwe kabinet direct al moeten aftreden. En wat dan, met verkiezingen over drie maanden. Minister-president Beel had de motie volstrekt van de hand gewezen op grond van de motieven in de regeringsverklaring. Een behoorlijk kabinet is met de huidige verhoudingen niet te vormen. mr. Burger (P. v. d. A.) heeft, evenals de communisten, het kabinet-Beel reeds gekenschetst als een „rechts" ka binet. althans als de voorloper daartoe. Alleen de voorgevel (prof. Beel), zei hij, zou twijfel kunnen wekken of het defi nitief is. Bij deze kabinetsformatie, al dus mr. Burger, is Romme's onvermo gen om een kabinet te vormen, gecom penseerd door het offer van Beel, die nu echter niet meer neutraal is en na de verkiezingen niet meer de hand kan uitsteken ter verzoening als een „rechts" kabinet niet mogelijk blijkt. De ministers noemde hij „zaakwaarnemers van het conservatisme" en stekelig noemde hij prof. Romme reeds de nieu we baas van prof. Oud. De juiste be ëindiging van de kabinetscrisis zou volgens prof. Romme (K.V.P.) zijn ge weest, indien het kabinet-Drees met een andere minister van Financiën de taak en de verantwoordelijkheid op zich had genomen, die nu op het kabinet-Beel rust. De breuk tussen de partijen, met de kabinetscrisis als gevolg, is niet ont staan in de Kamer, maar in het kabi net door de socialistische ministers, die gezamenlijk ontslag vroegen. Op hen (en niet op de K.V.P.) zou dus de plicht hebben gerust de crisis op te lossen. In antwoord op de vraag van de heer Burger of het kabinet van plan is op korte termijn politieke beslis singen te nemen, bijvoorbeeld over de voetbalpool of het stakingsrecht, antwoordde prof. Beel, dat wanneer er in 's lands belang voorzieningen nodig blijken die geen uitstel dulden, het kabinet maatregelen zal treffen en eventueel voorstellen zal doen. Het is echter de vraag of de AR- ministers nu nog, vlak voor de ver kiezingen, akkoord zouden gaan met wijziging van de loterijwet). Indien de Kamer het te verwachten rapport over de helmenaffaire zou wil len behandelen, is het kabinet daartoe bereid. De nieuwe minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, had in de regerings verklaring zijn best gedaan zijn kabi net te karakteriseren als een politiek neutraal kabinet, teneinde alle moge lijkheden open te houden voor de kabi netsformatie na de verkiezingen. Maar Portefeuille-everdracht Ten departemetite van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft gis termiddag bij protocol van overname de portefeuille-overdracht, plaats gehad. Minister ir. C. Staf nam als minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim het beheer over het depar tement van dr. ir. A. Vondeling over, Dr. ir. Vondeling heeft in de loop van de middag afscheid genomen van het ambtenarenkorps, bij welke gelegenheid de scheidende dank heeft gebracht voor de ondervonden medewerking. Namens de ambtenaren heeft de secretaris-ge- generaal, dr. J. H. Patijn. gesproken. Indonesische leger bezet smokkelcentrum Blijkens een mededeling van de leger- woordvoerder in Djakarta, hebben troe pen van het centrale leger het plaatsje Inobonto, in Noord-Celebes, bezet. Ino- bonto werd door de opstandelingen in Noord-Celebes gebruikt als smokkel- basis. De woordvoerder zeide, dat verschei dene onder buitenlandse vlag varende schepen tijdens de militaire acties tegen deze havenplaats met hun lading tot zinken werden gebracht. Droog, rustig weer tijdens kerstdagen In de algemene circulatie is de afge lopen dagen een belangrijke verande ring opgetreden. Nabij de Britse eilan den, waar enkele dagen geleden nog een diepe depressie lag. is namelijk een rug van hoge luchtdruk tot ontwikke ling gekomen. Deze vormt nu een ver binding tussen het Azorenhogedrukge- bied en een maximum nabij Nova Zembla. Zowel ten westen als ten oos ten van de rug worden depressies aan getroffen. De storingen op de Oceaan volgen een baan, die in de richting van IJsland wijst, terwijl een depressie boven Italië zich in hoofdzaak in noordoostelijke richting naar de Bal kan uitbreidt. De laatste veroorzaakt in het Alpengebied en in Italië over vloedige regenval. Aangezien de rug van hoge luohtdruk vermoedelijk dicht in de buurt van ons land blijft, is de kans dat de genoemde depressies het weer gedurende de kerst dagen zullen verstoren niet groot. Over wegend droog en tamelijk rustig weer is dan ook het meest waarschijnlijk. Vomt van betekenis is niet te ver wachten. Droog weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt en droog weer. Matige noordelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 december Zon op: 8.48 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 16.33 uur; onder: 7.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 251 en 15.03 uur. Laagwater te 10.51 en 23.09 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Brede samenwerking Over de vorming van een kabinet na de verkiezingen, zei prof. Romme, dat hij persoonlijk de beste oplossing nog altijd zou vinden de brede samenwer king met de P.v.d.A. Het gezamenlijk standpunt van de K.V.P.-fractie is. dat zij van samenwerking geen enkele de mocratische groepering (dus ook niet de P.v.d.A. of de V.V.D.) bij voorbaat wil uitsluiten, die zich bewust is van haar minderheidspositie en bereid is dienovereenkomstig te handelen. De bewering dat het kabinet-Beel een „rechts" kabinet is, wezen de heren Bruins Slot (A.R.) en Tilanus (C.H.U.) van de hand, maar zij zegden het kabi net wel steun toe. En de heer Bruins Slot voegde er nog aan toe. dat de Anti- Revolutionairen bereid zouden zijn ge weest mede te werken aan de vorming van een kabinet zonder socialisten en zonder vervroegde verkiezingen. Het gaat er bij deze verkiezingen om. aldus de A.R.-fractieleider, hoe het staat met de groei van de Pacifistisch- Socialistische Partij (P.S.P.), of Neder land zijn woord tegenover Nieuw Guinea gestand zal doen en of we berusten in de verwording van de democratie, waar door de Kamerfractie van de P.v.d.A. ministers naar huis stuurt, met inbe grip van dr. Drees. Politieke onrust De heer Tilanus maakte er op attent dat de politieke onrust is begonnen na de verkiezingsnederlagen van de P.v.d.A. Om interne redenen wilde de P.v.d.A. zich losmaken van de regering uit par tijoverwegingen. Wat de verkiezingen betreft, was prof. Oud (V.V.D.) van mening dat de kansen voor de V.V.D. gunstiger zouden zijn geweest, indien de regeringscombinatie nog tot 1960 had doorgesukkeld. Daarom heeft hij vervroegde verkiezingen niet gewild, maar in de huidige omstandigheden is het de beste oplossing. Hij was er er kentelijk voor dat de niet-socialistische ministers zich voor de overgangstijd beschikbaar hebben gesteld en hij dankte prof. Beel voor het offer zich aan het hoofd van het rompkabinet te willen stellen. Principiële en praktische bezwaren had ds. Zandt (S.G.P.) tegen het kabi net omdat aan het hoofd iemand staat die de soevereiniteitsoverdracht Indonesië heeft bevorderd. Zeven minuten Op de redevoeringen van de Kamer leden, die ruim vijf uur in beslag hadden genomen, antwoordde prof. Beel in nauwelijks zevert minuten. De personen van het kabinet bepalen niet het karakter ervan, zei hij. Uit stel van sociaal-economische maat regelen gaat niet ten koste van de minder draagkraehtigen. Belangrijke beslissingen op dit terrein kunnen met worden genomen zonder het ad vies van de S.E.R., al zal de regering geen verantwoordelijkheid afschuiven op de S.E.R. Alleen de heer Burger en de commu nisten repliceerden, de andere sprekers zagen van repliek af. Na het afleggen van korte verklarin gen werden vervolgens zonder hoofde lijke stemming de wetsontwerpen aan genomen tot verlenging van de ven nootschapsbelasting en de vermogens belasting, de benzinebelasting, de om zetbelasting, alsmede de wetsontwer pen tot wijziging van de investerings aftrek en de vervroegde afschrijving, plus de verlenging van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren, alle tijdelijke verhogingen. Alleen de heren Welter (K.V.P.), Duijnstee (K.V.P.), de leden van de S.G.P. en de communisten verzochten aantekening, dat zij geacht wilden wor den tegen de verlenging van de verho gingen te hebben gestemd. Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen Het gisteren uitgegeven staatsblad no. 619 bevat het K.b. tot ontbinding van de Tweede Kamer met ingang van 19 maart 1959. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de nieuwe Tweede Ka mer is voor alle kieskringen gesteld op 28 januari 1959. Donderdag 19 maart om drie uur des middags zal de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en PBO in een verenigde vergadering der beide Kamers de zitting van de Staten-Gene- raal sluiten en de dag daarop, vrijdag 20 maart, zullen de Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer in een verenig de vergadering voor het eerst bijeenko men. Een en ander is reeds in een gedeelte onzer oplage van gisteren vermeld. Weinig hoop voor de ingeslotenen - - Het schijnt aan voorzorg ontbroken te hebben (Van onze correspondent in Brussel) De grondverzakking, welke geleid heeft tot het ineenstorten van een cham pignonkwekerij nabij Ziehen, Zussen en Bolder in de Belgische Kempen, heeft aan de vooravond van Kerstmis in geheel België en Nederlands Limburg een diepe ontroering verwekt. In 1952 hebben aldaar eveneens grondverzakkingen plaats gevonden, zonder echter mensenlevens te kosten. Thans vermoedt men dat de achttien bedolven arbeiders en meisjes reddeloos zyn verloren, daar men honderdduizenden kilo's aarde zal dienen te verplaatsen om de ongelukkigen te kunnen bereiken. Er is nog een kleine kans, dat de bedolvenen in een van de nog ondersteunde galerijen in de heuvel zijn ingesloten, maar die kans wordt met het uur kleiner. Koning Boudewjjn en zyn broer, Prins Albert, de voorzitter van het Rode Kruis, de gouverneur van Limburg, reddingsploegen uit Maastricht en elders waren reeds gistermiddag ter plaatse. De catastrofe is daarom zo groot, omdat de champignonkwekerij in een heuvel is uitgegraven en het de heuvel zelf is, die door een onderaardse grondverzak king in beweging is gekomen. Een van de eigenaars is zelf slachtoffer geworden Die grondverzakkingen zijn in Bel gisch-Limburg overigens niet nieuw. In de zeven Belgisch-Limburgse kolenmij- w Tivaalf puzzels77 prijzen, 700 gulden Ieder jaar zetten wij onze lezers in de dagen rond kerst en jaarwisseling een prijsvraag voor. De laatste jaren was dat in de vorm van een serie puzzels van uiteenlopende aard. Het is ons gebleken, dat deze vorm zeer in de smaak valt. zodat we ook dit jaar weer een puzzelserie hebben samengesteld, welke U elders in dit blad aantreft. Ditmaal zijn het niet tien maar twaalf puzzels onder het motto HERSENKRONKELS PER DOZIJN. Het plezierige van deze prijsvraag is, dat U al kans maakt op een prijs wanneer U slechts één van die twaalf puzzels goed oplost! De 77 prijzen variëren van honderd tot vijf gulden en bedragen tezamen zevenhonderd gulden. Waarlijk dus wel de moeite om een poging te doen er een in de wacht te slepen hoewel het in de eerste plaats om het genoegen van het puzzelen moet gaan. Wij zijn ervan over tuigd dat U dat genoegen vinden kunt. al zal er heel wat knarsetanden te horen zijn in deze vredige dagen in de huizen, waar men zich op deze prijsvraag werpt! De bekende rechtsbuiten van het Nederlandse elftal en van Ajax, Piet van der Kuiltrad gister- midday in het huwelijk met mej. C. A. Aardenburg. Devaluatie van de franc? De notering van de dollar en die van het pond sterling bereikten gisteren op de Parijse beurs de hoogste stand van dit jaar doordat de waarde van de Franse franc daalde als gevolg van nieuwe geruchten over een mogelijke devaluatie. De geruchten worden in verband gebracht met de veronderstel ling, dat de vergaande reorganisatie van de Franse economie, waartoe de Franse regering naar verluidt het voornemen heeft, mogelijk ook een of andere vorm van monetaire herziening zal inhouden, welke vroeger of later zal plaatsvinden, in het bijzonder met het oog op de han- delsconcurrentie waarvoor Frankrijk zich op de gemeenschappelijke markt gesteld zal zien. Acht-jarige jongen in Aarianderveen verdronken Gisteren tegen net middaguur is aan de Achterweg nabij de ouderlijke wo ning de achtjarige Dick van Harten in een langs de weg liggende wetering ge raakt en daarbij verdronken. De jongen, die de dag te voren een nieuwe fiets van zijn ouders had gekre gen. was op deze stille weg de rijwiel- kunst aan het leren. Toen hij de macht over het stuur verloor raakte het ventje in de wetering. Een -beider, die van enige afstand het ongeluk zag gebeuren, haalde de knaap vrij spoedig daarna uit het water, maar toen bleken de levens geesten reeds geweken. nen immers moeten de galerijen met betonnen muren of stalen stukken wor- gestut. Naast de grondverzakkingen is ook het doorsijpelende water een grote vijand van de bodem. Grote brokken mergelaarde, die de ga lerijen steunden, werden gisteren hon derden meters ver geslingerd en deden enorme stofwolken opstijgen Men vraagt zich af, waarom de eige naar van de kwekerijen - een van de gebroeders, de heer P. Heynen bevindt zich onder de slachtoffers - niet meer voorzorgen hebben genomen toen zij hun kwekerijen enorm uitbreidden. De in de heuvel uitgegraven galerijen zijn honderden meters lang en zo breed, ti.M. Koningin Juliana deelt chocolademelk uit tijdens het kerst feest, dat de Koninklijke Familie gisteren heeft gevierd in het Paleis het Loo met het personeel van dat paleis en van de houtvesterijen dat de heer Heynen er gisterochtend meteen kleine vrachtwagen binnenreed. Het onderzoek zal moeten uitmaken, in hoeverre de verantwoordelijkheid by de eigenaars zelf ligt. Men herinnert er verder aan, dat bij de ineenstortingen van 1952 grote materiële schade werd aangericht. Momenteel is de voornaam ste taak van de redders met de dorpsbe woners in de heuvel de plaatsen te vin den, waar de arbeiders en meisjes aan het werk waren. Het reddingswerk wordt voornamelijk door de geoefende mijn werkers van de kolenmijn van Winter- slag verricht. De gouverneur van Lim burg, de heer Roppe, richtte reeds gis teren een stichting op „Limburg helpt", en de Belgische bevolking is opgeroe pen om bijdragen te gireren op de post rekening van deze stichting. Koning Boudewijn bleef tot in de avonduren in het dorp en troostte de wenende familieleden Zijn broer organiseerde de hulpactie van het Rode Kruis. Het is een van de groot ste rampen, die het anders zo rusti ge Limburg heeft getroffen. Het reddingswerk werd de gehele nacht voortgezet. Vanochtend had men echter nog geen succes mogen boe ken. Het eerstvolgend nummer van H het Leid so h Dagblad zal verschy- |f - nen op zaterdag 27 december. Onze bureaus zullen beide kerst- j| §j dagen gesloten zyn. IllllllllllllllllllllllllllllllH Sommigen zouden streven naar af scheiding Communisten in één adem genoemd met reactionairen President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren in een rede te Port Said de communisten in Syrië ervan beschuldigd niet mee te willen doen aan de poging van de Egyp tisch-Syrische Republiek „een natie te bouwen". President Nasser zei voorts, dat enkele leden van de Syrische communistische partij vorige week hebben meegedeeld, dat zij streven naar afscheiding van Syrië van de Verenigde Arabische Repu bliek. „Uw kracht heeft hen doen vluchten", zei Nasser in verband met het verzet van de communistische partij in Syrië tot zijn gehoor. Nassers aanval op de Brits-Franse „agressie" in 1956 was bij zonder fel. Hij zei. dat de toenmalige Franse minister-president, Mollet, hem had vergeleken met Hitier. Het is be kend, zei Nasser, dat Mollet in 1942 als spion voor Hitier heeft gewerkt. De rede van Nasser werd uitgespro ken ter gelegenheid van het terugtrek ken van de Brits-Amerikaanse strijd krachten uit Port Said. Met luide stem riep Nasser: „Wij zullen iedereen neer slaan, die tegen het Arabische nationa lisme is". De president noemde als tegenstan ders van het Arabische nationalisme de communisten in één adem met reactio nairen, Zionisten en Israëliërs. Bijslag premie Alg. Ouderdomswet In verband met de verhoging van de inkomensgrens tot welke volgens de Al gemene Ouderdomswet premie verschul digd is, heeft het college van Rijksbe middelaars - blijkens een in de Staats courant van gisteren verschenen be schikking - bepaald, dat aan werkne mers beneden 65 jaar door de werkgever over het gedeelte van het loon, dat bo ven f. 575 per maand uitgaat een bijslag moet worden uitgekeerd tot 5,6 van het loon boven genoemd bedrag. Deze bijslag zal niet meer bedragen dan t. 3050 per jaar. „In het verleden hebben wy tegen Israël en de grote mogendheden ge streden. In de toekomst zullen wy ook stryden voor de zaak van het Arabische nationalisme", ook zullen de Arabieren tegen „opportunisten" stryden. De communistische party in Syrië verzet zich tegen het Arabische natio nalisme en de Arabische eenheid, omdat met ervan overtuigd is, dat het Arabi sche nationalisme opportunisme niet zal dulden,aldus Nasser. Radio-Moskou gaf gisteravond in de Arabische uitzending een samenvatting van 75 woorden van Nassers rede. In die samenvatting werd geen melding gemaakt van Nassers aanval op de Syrische communisten! Voorschot op premië voor woningen De minister van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid heeft de mogelykheid tot het verkrygen van een voorschot van 50% op de toegezegde premie uitgebreid tot alle premien met uitzondering van die. welke zijn toegezegd op grond van de premiebeschikking woningbouw 1957 Deze uitzondering moest worden ge maakt, omdat de premien die op grond van genoemde regeling zyn toegezegd, zullen worden uitbetaald aan hen die ten tijde van de eerste bewoning eige naar van de woning zullen zijn. De rechthebbende op de premie is in deze gevallen dan ook eerst bekend nadat de woningen gereed en bewoond zijn. De aanvragen om voorsohot moeten by de gemeentebesturen worden inge diend als de woningen glas- en water dicht zyn. Dollars voor Joego-Slavië Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een serie nieuwe maatregelen voor hulpverlening aan Joego-Slavië bekend gemaakt, neerko mend op een waarde van 129 miljoen dollar. De totale waarde van de Ameri kaanse economische en militaire hulp aan Joego-Slavië,, verleend sedert no vember 1950, zal daarmee sty gen tot ruim 1.600.000.000 dollar. Ongeveer 700 miljoen dollar bestond uit hulp van mi litaire aard.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1