ensselaer Koninklijk brons voor brugwachters Laatste nieuws NIEUWJAARSADVERTENTIES Raad Zoeterwoiide behandelde 18 punten in drie kwartier DINSDAG 23 DECEMBER 1958 Discussie over De heren F. van Dissel en K. van Staden Twee brugwachters van de Schrij- versbrug, de heren F. van Dissel en K. van Staden, zijn vandaag ter ge legenheid van hun veertigjarig jubi leum bü de Markt- en Havendienst te Leiden Koninklijk onderscheiden. De plechtigheid had plaats in de sfeervolle directeurskamer in het Waag gebouw, waar onder anderen een groot aantal personeelsleden en oud-perso neelsleden aanwezig was. Ook de oud directeur van de dienst, de heer L.. A. Mennris, en de oud-adjunct-direeteur, de heer D. kooiman, gaven van hun belangstelling blijk. Wethouder mr. J. Drijber sprak namens het gemeentebestuur. Na de lof te hebben bezongen van de brugwachter in het algemeen, die „ongewild de men sen een rustbrengend ogenblik geeft in deze haastige tijd", merkte hij op, dat beide jubilarissen dienst deen op de drukste brug van Leiden, de Schrijvers- brug, die vorig jaar 9400 keer werd ge opend en die in totaal door 13.932 sche pen werd gepasseerd. Op lefwaardige wijze heeft U steeds uw taak vervuld, aldus de wethouder, en beiden was U steeds een prettige collega voor de andere personeelsleden. De heer Van Dissel maakte zich bovendien verdien stelijk in de dienstcommissie en als voorzitter van de personeelsvereniging. Tot slot speldde mr. Dryber beide brug- Wethouder mr. J. Drijber speldt de Koninklijke onderscheiding op de borst van de heer F. van Dissel. Rechts zijn mede-jubilans, de heer K. van Staden. (Fo<to L.D./Van VMet) wachters de bronzen medaille, behorend by de orde van Oranje Nassau op. Vervolgens sprak de directeur van de dienst, de heer M. Weima, die de loop baan van de heren Van Dissel en Van Staden sociaal, maatschappelijk en etisch belichtte. Namens het gemeente bestuur bood hy een oorkonde en een enveloppe met inhoud aan. De heer Mennes, die hierna het woord kreeg, haalde een aantal herinneringen op uit de tijd, dat hy directeur was. Leidse militairen zagen operette 's Middags kerstwijding Ieder jaar tegen Kerstmis komen de militairen, die in Leiden gelegerd zijn, op uitnodiging van de Dienst Welzijns zorg Leger in de Stadsgehoorzaal bijeen. Er wordt dan een voorstelling gegeven, terwijl na afloop daarvan een „wild"- verloting plaats vindt. Gisteravond stonden de Haagse Ope rettezangers, geen onbekenden bij de Koksschool. op de planken van een vrij goed gevulde, maar af en toe wel wat bijzonder rumoerige zaal. Zy gaven een opvoering van Ralph Benatzky's be kende operette ,,Im weissen Rössl". Een vrolijk stuk met tal van gezellige en ge makkelijk in het gehoor liggende melo dietjes. Reeds onmiddellyk na de ken nismaking van de gasten onderling be ginnen in ,,'t Witte Paard" de liefdes verwikkelingen. De intriges werden met spanning gevolgd. Dat alles tenslotte op zyn (liefdes) pootjes terecht komt. weet iedereen die de operette kent. Aan de opvoering verleenden medewerking: Margie Roelofs, Bart Ravensteyn, Lex Goudsmit, Ans van Baaien, Rinze Gor ter, Jacq. de la Rue, Cor Wijgers, Mitzi Waller, Huib v. d. Steen en Willie Stut- terheim. Aan het Haanmondorgel zat ditmaal Guus Jansen. Artistieke leiding en regie waren in handen van Cor Wijgers. De decors waren, evenals de kostuums, kleurryk en het aanzien meer dan waard. Na afloop van de voorstelling werd een aanvang genomen met de reeds eerder genoemde verloting, die vanzelf sprekend nogal wat tijd in beslag nam. In de mansdhappenkantine werd 's middags een kerstwydingsdienst ge houden. die o.m. werd bijgewoond door It.-kolonel H. G. J. de Leeuw Zowel de aalmoezenier Gitmans als ds. Bos voerden het woord, terwijl het Soldaten- koor onder leiding van Louis van Wijn gaarden liederen zong. Zo konden dus cok de koksschoolmilitairen zich vast bezinnen op het naderen kerstgebeuren. Voor het eerste gedeelte van het Staatspiraktijkexamen voor handel en administratie zijn geslaagd de heren T. Pont, Leiden: J. de Jeu, Nieuwe 'Wete ring en Q. Wendt te Voorhout. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna W. M„ <ir van C. G. van Winsen en P. C. Fr. Hoek Ondertrouwd; D. Huisman, 25 Jaar en J. ter Beek, 24 Jaar. Getrouwd: A. L. Hoogstraten. 26 Jaar, en P. H. Verhoef, 25 Jaar. A. P. Nannes, 25 Jaar en C. M. van Kempen, 23 Jaar. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 23 dec. Er ls vandaag geen aanvoer en geen notering. LEIDEN. 23 dec. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: appelen 1231, peren 7, andijvie 3573, kroten, gekookt 1725. boerenkool 914, rode kool 916, gele kool 812, groene kool 714, witte kool 8, prei 12-26, stoof- sla 261.03, spruiten A 3956, B 23 44, uien 212, waspeen 1020, witlof 40 96; per 100 stuks: bloemkool B 3169, C 2936, knolselderle 114, sla A 29.40 31.80, B 21.7023,00; per 100 bos: peter selie 6.10—13.10, selderie 10.— tot 15.70. BODEGRAVEN, 23 dec. Kaasmarkt. Aanvoer 41 partijen, eerste soort f 2.25 2.30, tweede*soort f2.202.24, extra en zware soort f2.312.36. Handel kalm. ROTTERDAM. 23 dec. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2120, weektotaal 3294. vette koelen en ossen 250, gebruiksvee 602 vette kalveren 239. graskalveren 107. nuchtere kalveren 622, varkens 76. biggen 22. paarden 25. veulens 2. schapen of lammeren 155, bokken of geiten 20. Prijs in cents per kg. Vette koeien le kw. 295/325, 2e kw. 280/290, 3e kw. 250/ 260, vette kalveren 280/300, 260/270, 210/ 250, slachtpaarden 210, 180, 170. Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kw. 450, 2e kw 375, 3e kw. 280, nuch tere kalveren 73. 60, 50, biggen 60. 45. 40, schapen 85, 70, 60, lammeren 95, 75. 60. kalfkoelen 1200, 1000, 850, melkkoeien 1200, 100, 850, vare koelen 875, 750, 600, vaarzen 900, 800, 600, pinken 650, 500, 400. Geünieerde Loge van Theosophen De Broederschap der Mensheid Het onderwerp, besproken op de open bare bijeenkomst van 21 december, was „De Broederschap der Mensheid". Reeds in 1880 schreef een Mahatma: „De term Universele Broederschap is geen holle fraseZij is de enige ze kere basis voor universele zedelijkheid. Als zij een droom is, dan is zij ten minste een edele droom voor de mens heid en zij is het doelwit van de ware Adept." Voor de huidige wereld is zij helaas wel een hol gezegde. Men hoort wel schuchter zeggen, dat alle mensen broeders zijn, maar wat komt er in het leven van terecht: de rechten van de mens overal vertreden, staatsslavernij in de grootste twee landen, overal een do delijke strijd om het bestaan, d.w.z. een makkelijker, weelderiger, rijker be staan stoffelijk gesproken. Van een uni versele zedelijkheid is geen sprake en wat voor zedelijkheid doorgaat is con ventioneel, of ziet men voortdurend zak ken. In de zogenaamd christelijke landen ligt de oorzaak vooral in het gebrekkige godsbegrip en het gemis aan besef van universele oorzakelijkheid, waarvan op zedelijk gebied reeds Paulus sprak (Ga- latiërs, 6:7). De Theosofie kent geen buitenkosmisch, persoonlijke God. Het Goddelijk beginsel is onpersoonlyk en voortdurend in alle delen aanwezig en werkdadig. Die werkdadigheid verschilt in hoge mate; zij kan in de mens haar hoogste vormen, dat deze aarde betreft, bei-eiken. In ieder mens werkt dus een vonk van het Goddelijke Vuur en zo doende zijn alle mensen in hoogste zin niet alleen één, maar verbonden met alle vormen in het Heelal. De hoogste taak van de mens is deze band, deze Universele Broederschap, de liefde van Paulus, als basis voor universele zede- leer tot uiting te brengen. Wij allen zijn verre van volmaakt en zelfs de enkelen, die zich van die band bewust zyn, gelukt het nog maar onvolkomen hem te ver wezenlijken. Hun geestelijke evolutie is nog onvoldoende. Maar het afgrijselijke van deze tijd is, dat voor het overgrote deel van de mensheid die Broederschap niet eens een mogelijkheid, laat staan een schone droom is. Zij is een hersen schim. Om redenen, die hier niet uiteen gezet kunnen worden, zijn er zodoende voortdurend weerstanden, welke de hoogste ontplooiing van 's mensen mo gelijkheid, verhinderen. De enige weg daartoe is de algemeen geldende ik- middeipujjtigheid door broederlijk al truïsme te vervangen en du te leren zien aals een kosmische noodzakelijkheid Niet als de uitkomst van innerlijke emo ties, zoals de Kerken die leren hoe schoon ook maar als onvermijdelijk gevolg van begrip voor en aanvaarding van 's mensen bestemming en taak in het Heelal. Niet aleer dan in brede lagen de overtuiging post vat, dat een radicale wijziging in de levenshouding van de enkeling en de staat nodig is, zal het de mensheid mogelijk worden, zich op te werken uit de huidige poel van zede lijke ellende. Dit is alleen mogelijk door ons te bevrijden van de beperkingen, die in het persoonlijk godsbegrip wortelen en door zelfuitgedachte en op het univer seel geestelijke gerichte pogingen om de ware menselijke waardigheid deelachtig te worden. Voor de struikelende horde, die wij thans zyn, is dit een moeizame weg. Maar gelukkig toont de Theosophie ons, die voor het Westen, als bruikbaar stelsel, hoe wij als geestelijke wezens op die weg de ware inspiratie, gepaard aan juiste wijsheid, kunnen verwerven. De overige, gangbare levenshoudingen falen hier. LEIDSE AMATEUR. FOTOGRAFENVERENIGING De Leidse Amateur-Fotografenver eniging kwam gisteravond bijeen om te luisteren naar mr. F. E. de Wilde, kleu renfotograaf te Oegstgeest, die iets te LEIDERDORP - De gemeente-secretarie is zaterdag a.s. gesloten. Voor aangifte van geboorte en overlijden is het bureau van de bur gerlijke stand geopend van 9 tot 9.30 u. vertellen en te vertonen had over het Agfa-kleurenprocedé, zowel in negatief- positief als in omkeerfilm. Voor de pauze deelde spreker aan de hand van geprojecteerde voorbeelden bijzonder heden mee over de vervaardiging van een kleurenfilm en de principes, waar op dit procédé berust. Hij deed dat op bevattelijke wijze, zodat allen een goede indruk kregen van de moeilijkheden, die moeten worden overwonnen om tot goede resultaten te komen. Wat met het negatief-positief-prccedé valt te berei ken in handen van iemand, die deze werkwijze beheerst, werd in de pauze getoond docr een aantal kleur vergrotin- gen. Zeer fraai werk was dat! Na de pauze werden kleurendia's ver toond. De commentaar en het grote aantal tips waren voor elk lid van veel waarde. Na de voordracht werd ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid vragen te stellen. Met een dankwoord aan de spreker werd de bijeenkomst gesloten. regeringsverklaring Bij de discussie over de regeringsver klaring in de Tweede Kamer betoogde hedenmiddag allereerst mr. Burger (PvdA) dat bij de nieuwe formatie van het kabinet Romme's onvermogen ge compenseerd wordt door het offer van Beel. Spreker acht het een teken van hoogmoed om nu reeds als vaststaand aan te nemen dat de a.s. verkiezingen een rechts liberaal kabinet zouden ople veren. Volgens spreker hebben de romp leden van het kabinet Drees politiek ge faald onder invloed van de reactie. Het kabinet Beel presenteert zich thans als een nieuw kabinet, dat blij kens de regeringsverklaring bijvoorbaat zijn onmacht demonstreert. Het zal wel weer zo zijn, dat de KVP er de lakens uitdeelt, doch zonder zich naar Rommiaanse trant ergens aan te binden en de verantwoordelijkheid te aanvaarden. De aanloop is genomen tot terugkeer naar de voor-oorlogse verhou dingen, zeker niet alleen tot spijt van de socialisten. Wat denkt men eigenlijk met kamer ontbinding te bereiken, zo vroeg spre ker. Waarom worden de aanwezige mid delen niet aangegrepen om tot verla ging der lasten te komen inplaats van deze taak jiaar een later tydstip te ver schuiven? Het opbreken van het kabi net Drees blijft spreker ais een licht vaardige daad beschouwen, waarvoor in de eerste plaats prof. Romme aanspra kelijk is. De noodzaak daartoe was al lerminst aanwezig en spreker zag dan ook geen enkele reden om in een zo be langrijke kwestie van de parlementaire en democratische beginselen en zelfs van de Grondwet af te wijken. Bij de uitvoering van zijn regerings programma kan het kabinet niettemin op de loyale steun van sprekers fractie rekenen. Motie Tenslotte diende spreker namens zijn fractie een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat Kamer ontbinding NIET door 's lands belang wordt gevorderd. Aan het einde van zijn betoog drong spr. aan op spoedige beslissingen van het kabinet inzake de voetbalpool en het stakingsrecht. De heer De Groot (Comm.) pro testeerde tegen een voorstelling van zaken als zou het Kabinet Beel „slechts" een tussenkabinet zijn. Het is een vol ledig rechts kabinet. Spreker achtte vervroegde verkiezin gen in strijd met de parlementaire democratie. Prof. Romme (KVP) kon zich geheel verenigen met de gedachtengang van de Regeringsverklaring en sloot zich van ganser harte aan by de daarin aan dr. Drees gebrachte hulde. (De zitting duurt voort.) Advertentie KING SIZE FILTER f Ia- In de laatste vergadering van de raad in 1958 werd het record bereikt van 18 agendapunten in drie kwartier. Afwezig met kennisgeving waren de heren Van Mil en van der Geest. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van mej. Bleys, waarin zy mede deelde, dat zij de voorwaarde voor aankoop van grond in de Kruisbuurt, tot het stellen van een bankgarantie niet kan aanvaarden. Zy kwam met enkele andere voorwaarden. Conform het voorstel van B. en W. wordt met algemene stemmen beslpten de bankgarantie te laten vervallen en de gestelde voorwaarden niet te aanvaarden, doch wel zo veel mogelijk medewerking te verlenen. Van Rijkswater staat is bericht ontvangen dat een bijdrage van f 2675.wordt verleend in de kosten van het aanbrengen van een verlichting op het viaduct over de Rijks weg 4 a. Van E. van der Valk en dokter Kort- mann ls een schrijven ontvangen, waarin gewezen wordt op hun doorvaartrechten onder de Steenbrug, zulks in verband met de voorgenomen amovering van die brug Aangezien deze stukken te laat zijn binnengekomen om in deze verga dering te worden behandeld, stelden B. en W. voor deze terug te zenden aan hun college om preadvies. Aldus werd besloten. De r.-k. woningbouwvereniging wil aan alle bewoners in het gebied tussen Zwetkade en de Korte Miening een cir culaire doen toekomen, waarin wordt aangedrongen de aangebrachte beplan tingen te sparen. De gemeente wordt verzocht hieraan medewerking te ver lenen. De gemeente zal de circulaire stencillen, opdat de kosten zo laag mo gelijk blyven. Op het verzoek van het r.-k. school bestuur aan de Hoge Rijndijk om inge volge artikel 50 van de Kleuteronder wijswet medewerking te verlenen voor de stichting van een school werd gun stig beschikt. Deze medewerking zal be staan in het beschikbaarstellen van de houten noodschool aldaar. De voorzitter deelde nog mede, dat hij spoedig bezoek ontvangt van de inspectrice van het kleuteronderwijs. Mogelijk moeten er nog enige voorzieningen worden getrof fen in de school, doch dit wordt dan door B. en W. geregeld. De vergoeding voor de vakonderwyze- ressen nuttige handwerken aan de r.-k. meisjesschool over 1957 werd vastgesteld op f 3889.19. Aan Ged. Staten zal worden geadvi seerd de jaarwedden van de wethouders dezer gemeente met ingang van l-l-'58 eerst op te trekken tot f 1400 en deze dan te verhogen met 20 Ged. Staten hebben gevraagd de mening van de raad te mogen vernemen over de voorgestel de wijzigingen van de jaarwedderegeling van de secretarissen en de ontvangers. B. en W. stelden voor aan Ged. Staten te berichten de jaarwedde van de ont vanger vast te stellen op 70 7o van de wedde van de secretaris. De ambtenaren ontvangen per 1-1-1959 een huurcom- pensatie van 2 en een verhoging van de kindertoelage. Aan de Ned. Ver. voor Rheumatiek- bestrijding werd een subsidie van een halve cent per inwoner toegekend, ter wijl op het verzoek van de Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurig zieken om subsidie afwijzend werd be schikt. STRAAT EN BRUG Voor de doortrekking van de Jan v. Banningstraat en de verlaging van de Nieuwev. egsbrug moet de gemeente de beschikking hebben over 200 m2 grond van het R.-K. Kerkbestuur in de Zuidbuurt. Deze grond wil het kerk bestuur om niet aan de gemeente overdragen als de gemeente de nodige voorzieningen treft als drainage, aan sluiting op de riolering enz. Conform het voorstel van B. en W. werd dien overeenkomstig besloten. In de Geer- polder zullen 6 lichtpunten worden aangebracht, waarvan de kosten f 3.395.bedragen. Bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd een geldlening geslo ten van f87.650.ten behoeve van de financiering van het verlagen van de Witte Brug, het amoveren van de Steenbrug en het aanleggen van een sportterrein aan de Hoge Rijndijk. Op de vraag van de heer De Vrind of de kwestie van het sportterrein nu rond is, antwoordde de voorzitter, dat het wach ten nog is op de beslissing van de Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken. Het van de heer G. M. Hansen ont vangen bezwaarschrift tegen het uit breidingsplan Hoge Rijndijk werd voor kennisgeving aangenomen. Bezwaren tegen de wijziging van de bebouwings voorschriften moeten worden ingediend bij Ged. Staten. Besloten werd niet toe te treden tot de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De heer Van der Ploeg wijst erop, dat de mogelijkheid toch bestaat om bij dit fonds te sparen ook al is de gemeente niet toegetreden De afschryvingspercentages voor het waterleidingbedrijf werden bepaald op de minima genoemd in de beheersverorde- ning, te weten 2 op de gebouwen, 3 op het buizennet, 5 op de dienstlei dingen en 8 op de watermeters. Bij de rondvraag informeerde de heer De Graaf nog naar de verlichting in de Rijnegommerstraat. De voorzitter ant woordde, dat in de volgende vergade ring een voorstel terzake zal wórden gedaan. J' voor ons nummer van 31 december a.s. moeten UITERLIJK ZATERDAG a.s. 27 DECEMBER in ons bezit zijn. Nieuwjaarsadvertenties welke ons op een later tijdstip bereiken, komen niet meer in aanmerking voor berekening tegen het speciale lagere tarief voor deze advertenties. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD N.V. .f Nieuwe Tweede Kanver 20 maart bijeen (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de nieuwgeko- zen Tweede Kamer op vrijdag 20 maart in vergadering bijeenkomen. De kandidaatstelling zal op 28 januari plaats hebben, de verkiezing is definitief vastgesteld op donderdag 12 maart. Ontslag aan prov. Beel als lid Raad van State Aan ae nieuwbenoemde minister president prof. dr. L. J. M. Beel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State, bij K.b. van 22 december en met ingang van die datum. Het K.b.. waarbij prof. Beel tot mi nister-president en minister van Alge mene Zaken wordt benoemd, is even eens van 22 december, zo blijkt uit de Staatscourant van vandaag. Afgetreden bewindslieden onderscheiden Bij K.b. van 22 en 23 december heeft H.M. de Koningin benoemd: tot Groot kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw dr. W. Drees. oud-minister-pre- sident. Tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. I. Sam- kalden, oud-minister van Justitie; tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau de heer H. J. Hofstra, oud-mi nister van Financiën: tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw dr. ir. A. Vondeling, oud-minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening; tot Grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau de heer J. G. Suurhoff, oud minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid; tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de heer E. H. van der Beugel, oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken: tot Comman deur in de Orde van Oranje Nassau mr. dr. A. A. van Rhijn, oud-staatsse cretaris van Sociale Zaken. Britse filmprijien De Britse .Nationale Raad voor de beoordeling van films" heeft de Zweedse filmster Ingrid Bergman als de beste filmspeelster van 1958 aangewezen, en wel voor haar rol in „The inn of the sixth happiness", welke film thans te New York en Londen wordt vertoond. Volgens de raad was Specer Tracy de beste filmspeler van 1958, Deze titel werd hem toegekend in'verband met zijn rollen in „The old man and the sea" en „The last Hurrah". De titel „Beste Amerikaanse film van 1958" werd toegekend aan „The old man and the sea", welke film kortgeleden te Londen werd vertoond. John Ford werd de beste regisseur ge noemd voor zijn regie van „The last Hurrah" terwijl de Indische film „Pa ther Panchali" werd uitverkoren als de beste buitenlandse film. Eerste „Friendship" nu ook naar Noorwegen Gisteren is van Schiphol vertrokken met bestemming Oslo de eerste Fokker F 27, LN-SUN, die door de Noorse lucht vaartmaatschappij Braathen's South American and Far East Air Transport A's (SAFE) op de binnenlandse lijnen in gebruik zal worden genomen. Braa then's heeft drie toestellen van dit type besteld. De ..Friendships" zullen worden ingezet op de lijnen tussen Oslo ener zijds en Tromsö en Sta vanger ander zijds. Op het ogenblik is de F 27 reeds af geleverd aan luchtvaartmaatschappijen in Canada, Alaska, de Verenigde Staten, Venezuela, Ierland en Noorwegen. GECRSO VERZICHT Lager door winstnemingen Amsterdam, 23 december De stemming voor de internationale waarden was vandaag vrijwel prijshou dend tot flauw tengevolge van winstne mingen. De zwakke tendentie voor de olie-aandelen bleef ook vandaag aan houden. De slotkoersen van deze waar den uit Wall Street werkten hiertoe mede. Een en ander op de olie-politiek van de interimregering in Venezuela. Aandelen Kon. Olie noteerden rond de f. 174. Dit niveau lag nog circa een hal ve gulden beneden pariteit Amerika en circa f. 2.50 beneden de slotkoers van de vorige dag. Aandelen Philips misten de aankoop orders van het buitenland waardoor de verkooplimites vrijwel in een lege markt terecht kwamen. De sloplosorders zorg den voor een fikse koersdaling in Philips die rond de 488 werden verhandeld te genover de vorige slotprjjs van 467. De converteerbare obligaties verloren cir ca 9 punten. Unilevers waren slechts een paar punten lager. AKU's waren met een opening van 24212 onveranderd bij gisteren. Later werd de koers een puntje lager gesteld. KLM werd een gulden lager geadviseerd. Scheepvaarten gemakkelijk en Staats fondsen prijshoudend tot vast. In de cultuurmarkt ging in HVA's bijna niets om. Senembah's openden op 125 en lie pen op tot 131 waardoor het fonds ruim 3 punten boven het niveau van gisteren kwam. Amsterdam Rubbers lagen zeer vast op speculatieve vraag. Certificaten Deli liepen terug van f. 136 tot f. 134 te genover een slotprijs van de vorige dag op f. 136.20. In verband met de viering van het kerstfeest zal er morgen van 10.30 tot 11.30 uur beurs worden gehouden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 december Londen 10.59%—10.59%: New York 3.7611—3.77*; Montreal 3.90H—3.90}J; Parijs 89.75—80.85; Brussel 7.60—7.60%; Frankfort 90.49%—90.54%; Stockholm 73.19%—73.24%; Zürich 86.91%—86.96%; Ztirich (vr. fr.) 87.97—08.02; Milaan 60.74%—60.79%; Kopenhagen 54.79%— 54.84%: Oslo 52.94-52.99; Wenen 14.61 14.02V4: Ankara 3.79%—3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. 1 Industr. Obligaties Beurs van Amsterdam Dinsdag 23 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. ÏOPO. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 414 99ft 99A Ned. '53 3V, 9354 93% Grootboek obl. 3% 29 Ned. '47 314 (3) 89!S 90% Ned. '51 3% 93% 93% Ned. '53 13%) 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned. '48 3% 86'a 86% Ned. '54 3% 87% 88B Ned. '55 I 354 87H 87% Ned. '55 II 3% 89% 89% Ned '37 3 87H 87H Dollarlng '47 3 88V, 88% Investeringscert 3 95 ft 95V2 Ned. 62-64 3 94 94 V, Cert. NWS 2% 58% 58% Indië '37 A 3 94% 94% Grootboek '46 3 87ft Ned. W8. 6% 110A 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B Nat Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.— idem (50 ft f. 20. Holl. Amer. Hjn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv My Kon Paket Mij. Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% 92% Den Haag 1954 3% 85% Leiden 1947 3% 94b R'dam '37 I-III 3% 91% 92% Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 12% A'dam'56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 12% Idem II 2% idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 241 246 H.B.U. eert195exd. 197% Rott. Bank 201% 204 94 94% 97 97% 87% 88 87% 86% 95% 96 81% 81% 81B 81% 95% 95% 94% 94% 97 96% 95% 96% 106 106% 99% 103% 103% Twentsche Bank 179 Industrie Ondernemingen 35L 34% 135 136 180 181% 80% 83% 114 114 129 127% 25% 25% 131 128% 9U 9% 242% 241% 204% 205 389% 390 187 187% 334% 335 316 3X0 297 296 467 447 190 186 399% 394% 195 174% 174 709 li 698 177.40 176.55 17415 154% 156% 132% 134 101 100.20 154% 156% 12714 128 Va 156 159% 129 V* 129 239% 240% 137% 137% 134% 136% Albert Heyn Borneo Sum. H. My Ned G en Sp. fabr Kon Ned. Grofsm Internatio Rott. Droogdok My Sikkens Lakfabr '53 Tieleman en Dros Ned. My. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 267 39% 243 115 86 575 457 7 80 5% 29 88% 59% 48% 60% 47 96% 75% 79% 36 179 245 116B 570 470 28% 86% 59 49 60% 46* 96% 74 79% 88% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w.a idem Electrolas B Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv ld. div. 1958 I Int Kunststofl Ind J Leidsche Wolsplnn j Ver Touwfabriekei I Wernlnk's Betonm Van Wyk Textiel I Zaalberg VK 22/12 52 57% 58 exd. 300L exd 310exd. 158% 158% 150 150% 42% 42% 191GB 192GB 188 191 %GB 103% 103% 60% 60 %B 102 B 104

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9