PHILIPS GA FLITSEN ISRAEL HEVIG VERONTRUST OVER SYRISCH INCIDENT Hampteau-Notton in de Ardennen wordt een toeristisch centrum kerstboomverlichting Egypte—Syrië volhardt in zijn vriendschap jegens Sovjet-Unie Voetbal op tweede kerstdag Mis die aansluiting niet! DINSDAG 23 DECEMBER 1958 Gevaarlijke toestand aan de grens Zo nodig zeer krasse tegenmaatregelen.... (Van onze correspondent in Jeruzalem) Het heeft enige tijd geduurd voordat de volle omvang van het grensincident tussen Syrië en Israël d.d. 4 december tot de openbare mening in Israël is door gedrongen, al reageerde het bewind van Ben Goerion vrij snel met een klacht bij de Veiligheidsraad. In elk geval was dit de hevigste aanval, welke de Israëliërs sinds de Arabisch-Israëlische oorlog van 1948 te verduren hebben gehad. De situatie was zo, dat acht Israëlische nederzettingen, welke ruim zes Britse mijlen, dus ongeveer tien kilometer op Israëlisch gebied lagen, door de Syriërs op zeer hevige wijze werden beschoten. Die nederzettingen liggen in het dal en de Syrische bunkerstellingen liggen op de lange bergketen, welke dat dal omgeeft. Iets hogerop staat het zware Syrische geschut opgesteld, dat van het dal uit onzichtbaar is. De zware 122 mm. kanonnen van Russisch maaksel bleken scherp te hebben gemikt, juist op de meest kwetsbare en vitale gebouwen der Israëliërs. Dezen hebben thans het onbehaaglijke gevoel, teruggegleden te zijn naar die periode van constante onrust en oorlogsgevaar, welke voor de Sinai- oorlog van 1956 als dreiging aanvaard werd. Hammarskjöld krijgt het bepaald niet gemakkelijk Het was een onaangename verrassing, die aanval, omdat de VAR hiermede bewezen heeft, dat zij niet meer voor drastische maatregelen terugschrikt. Het commentaar in politieke kringen is, dat de aanwezigheid van Russische in structeurs en de grote wapenleveranties welke de VAR in het afgelopen jaar van Rusland en Tsjecho-Slowakije ontvan gen heeft, Ifolonel Nasser een driestheid hebben gegeven, die de Israëlische re gering volkomen overbluft heeft. On danks de Israëlische klacht tegen Syrië in de Veiligheidsraad der V.N. bleven Egyptische vliegtuigen over militaire doelen in Israël vliegen. Men heeft in Israël beseft, dat een Israëlische mili taire tegenmaatregel niet door de Ver enigde Naties en Noord-Amerika goed gekeurd zal worden. De Israëlische rege ring heeft overigens niet veel verwacht van de discussie in de Veiligheidsraad der V.N., aangezien geen der leden be lang heeft bij een Russisch veto, daar dit enkel de VAR en Rusland ten goede zou komen. Zelfs voor een openlyke discussie was het ogenblik slecht geko zen, aldus de Israëlische zienswijze, aan gezien men in het Westen, en vooral in Noord-Amerika, nog geen daadwerke lijke politiek voor het Nabije Oosten heeft uitgestippeld. Het schijnt tevens, dat in Washington verscheidene in vloedrijke kringen de ondersteuning van kolonel Nasser als het kleinste euvel gaan beschouwen omdat men daar ge looft, dat Nasser tenminste het ont staan van een communistisch en pro- Russisch regime kan vermijden. De Israëliërs hebben de Veiligheids raad dan ook enkel gebruikt als het forum, van waaruit men de wereld opinie zou kunnen beïnvloeden en op het Westen een zekere mate van morele druk zou kunnen uitoefenen. Die druk is vaak een geschikt politiek wapen ge weest in het verleden. Israëls dreiging, dat een militaire represaille-actie als daad van zelfverdediging niet kan uit blijven en een locale oorlog het begin van een wereldbrand zou kunnen inhou den, heeft niet nagelaten indruk te maken. Men heeft in Israël geleerd, dat mili taire successen ongedaan gemaakt kun nen worden indien de slag op politiek terrein naderhand verloren wordt. Dit neemt echter niet weg, dat de Israëliërs liever het risico van een verloren poli tieke oorlog accepteren dan lijdelijk te blijven toezien, dat hun grensnederzet- tingen dagelijks aan een groot gevaar bloot blijven staan. Niemand twijfelt er dan ook aan, dat de Israëliërs, indien een beschieting, zoals die, welke op 4 decem ber heeft plaats gevonden, opnieuw be gint, hun dreiging, dat wil zeggen: een grootscheepse militaire tegen-actie, zul len uitvoeren. Dag Hammarskjöld, die op 31 decem ber voor een tweedaags bezoek in Jeru zalem zal arriveren, zal een moeilijk te Ontspanning tussen Londen en Parijs Belangrijk overleg in de Belgische hoofdstad (Van onze correspondent te Brussel) Belangrijke Europese besprekingen vonden gisteren in de Belgische hoofd stad plaats ter voorbereiding van het moment, 1 januari, waarop de Europese Economische Gemeenschap door de ver laging van de onderling geheven douane rechten met 10 pet. en de verruiming van de contingenten met 20 pet. een belangrijke stap zet op de weg naar de Europese douane-unie. Tijdens een persconferentie in het Brusselse pershuis liet het Belgisch lid van de Europese commissie, de heer Jean Rey, doorschemeren, dat er in de boezem van de Europese commissie reeds een oplossing, althans de grote lijnen ervan, gevonden is om te beletten dat West-Europa volgend jaar in twee vijandige economische delen zal worden verdeeld. De Rey wilde wel mededelen, dat de oplossing van de commissie-Halstein rekening houdt met de grote verdien sten van de OEES-organisatie en met de noodzakelijkheid van actieve samenwer king met de andere Europese orga nisaties. Het plan van de commissie zal op 7 januari te Straatsburg worden bespro ken en op 15 januari zal met de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalge meenschap (KSG) en de commissie- Euratom overleg worden gepleegd. Daar na zullen de zes regeringen en tenslotte ook de andere Europese regeringen, voornamelijk de Engelse, worden ge raadpleegd. Intussen Is gisteren in de minister raad van de Euratom gebleken, dat er een aanmerkelijke ontspanning van de relaties tussen de zes, en voornamelijk van Frankrijk en Engeland voelbaar is. Begin januari hoopt de Euratom- ministerraad, die door de Duitse ter voor Atoomzaken, Siegfried Balke, werd gepresideerd, een technisch ak koord over de uitwisseling van weten schappelijke gegevens en de medewer king van Engeland voor de bouw van kern-centrales in West-Europa in Brus- sel te kunnen ondertekenen. Dit akkoord gaat minder ver dan het technische akkoord, dat vorige maand tussen Eura tom en de Verenigde Staten werd afge sloten. Het voorzien noch in leningen, noch in subsidies, noch in een gemeen schappelijk research-programma. Niet temin is de Britse ervaring op atoom gebied in menig opzicht van groot be lang te achten voor de Europese kern industrie en kernlaboratoria. Bovendien is het gemakkelijker jonge atoomdes kundigen naar de Britse dan naar de Amerikaanse atoom-centra te sturen. overreden Ben Goerion tegenover zich krygen, indien de Israëlische premier met de nieuwste voorstellen der Ver enigde Naties niet akkoord zou kunnen gaan. „Natuurlijk kan een Israëlische militaire tegenmaatregel niet uitblijven zelfs indien deze de afkeuring van de Verenigde Naties met zich mede zal brengen", verzekerde een der leden van de veiligheidsraad van het Israëlische parlement ons. 'n goed jaar gehad? FL. 6.45 PER FLES VOOR Ot HANDELH VAN I00R IZ VlAARDINGfN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER EERSTE GENEESHEER BIJ HAAGSE GEMEENTEZIEKENHUIZEN (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Den Haag heeft met algemene stemmen tot eerste geneesheer (longarts) der gemeentezie kenhuizen benoemd de heer J. G. Roo senburg, arts voor longziekten, weten schappelijk hoofdambtenaar aan het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, nummer één der aanbeveling. Grotten met een fantastisch kleurenspel (Van onze Brusselse correspondent) Het Ardenner bergdorpje Hampteau-Hotton ligt op 9 kilometer van Marche- en-Famenne, een kleine stad aan de grote rijks weg van Brussel naar Ar- lon en Luxemburg. In de bergen naast de steen groeven, eigendom van de heer Cazolet, zijn, zoals bekend, fantastisch mooie grotten ontdekt. Vier jonge Belgische speleolo gen van de Belgische ver eniging, onder wie de neef van de Belgische ambassadeur te Rome, baron Van der Eist, heb ben die grot ontdekt, na dat zij van een Brusselse bode die in die streek werd geboren, een tip hadden gekregen. De post bode was met vakantie in Hotton en had gemerkt, dat de bewoners van het dorp prachtige kristallen uit de grotten als sieraad gebruikten. Door smalle en gevaarlijke rotsgan getjes of spleten moet men zich een weg banen naar een van de vier prachtige zalen die, naar vermoed wordt, miljoenen jaren oud zijn. Door het doorsijpelen van water in de rotsbodem die vol klo ven is, hebben zich in de loop der eeuwen prach tige stalagmieten en sta- lactieten gevormd. Van die verblindend witte zuiltjes druipt het ijskou de water. Hier en daar is de kristallen wand van een zaal fantastisch roze of blauw of bloedrood. Het kleurenspel is de grote attractie van deze grotten. In een van de zalen stroomt een arm van de Ourthe, een van de mooiste Ardenner ri viertjes, een bijrivier van de Maas. De grotten worden on betwistbaar een toeristi sche attractie, zowel voor de Belgen als voor de buitenlandse toeristen. Men zal alleen een paar jaar werk hebben en er zal een flinke subsidie moeten komen om in die grotten comfortabele wan delpaden aan te leggen. De meest bekende grotten in de Ardennen zijn die van Han, waarin de toe rist een bootreisje kan maken en de „merveil- leuse" grot bij Dinant. De speleologen zijn ervan overtuigd dat er iri de Ardennen nog veel meer grotten zyn. Advertentie Keuze uit 12 fraaie garnituren vanaf f6.35 Toch ook vrees voor het plaatsen van de „rode vlagin gebied van Midden-Oosten Moskou helpt Cairo met vliegvelden en industrie Mohammed Hassan ein Heikal, die gewoonlijk tegenover de Egyptische pers als woordvoerder voor president Nasser optreedt, heeft in „Al Ahram" ver klaard niet te verwachten, dat de hou ding van de Verenigde Arabische Repu bliek (Egypte-Syrië) ten opzichte van de Sovjet-Unie zal veranderen, nu de communisten weer actief worden in de landen van het Midden-Oosten. Hy was van mening, dat de „politiek van vriendschap en samenwerking" tus sen de VAR en de Sovjet-Unie zal blijven bestaan. Hij noemde de samenwerking tussen het Arabische na tionalisme en de Sovjet-Unie „een schitterend voorbeeld voor alle kleine neutrale landen in de wereld". Hassan ein Heikal vraagt zich ten slotte af, of de communisten in de lan den van het Midden-Oosten, die tot dusver „schouder aan schouder met de Arabische nationalisten hebben gestre den," niet van de „rechte lijn van het patriottisme afwijken om de rode vlag in het Midden-Oosten te planten Krachtens een gisteren in Cairo on dertekende overeenkomst zullen er in de VAR met medewerking van Sovjet- Rusland vyf nieuwe vliegvelden worden aangelegd en industrieën worden geves tigd, zo meldt Radio-Cairo. In een door het radiostation uitgezon den communiqué van het centrale mi nisterie voor Industrie van de VAR wordt gezegd, dat er in Cairo besprekin gen zijn gevoerd tussen de voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Russische minister raad, Ni'kitin, en de minister van Indus trie van de VAR, Abbas Sidky. Tijdens deze besprekingen zijn beide partijen overeengekomen nieuwe industriële projecten uit te voeren op het Egyp tische gebied van de VAR. Bonn en Assoean Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat Westduitse ondernemingen bereid z\jn een bedrag van 200 miljoen mark te steken in het Egyptische project van de dam van Assoean. Hij voegde daaraan toe dat de ondernemingen van plan zijn deze in vestering te doen in samenwerking met andere Westelijke landen. De regering zal zo spoedig mogelijk een beslissing nemen over het verzoek van de industrie I de investering in de bouw van de dam te garanderen. Ook zal een besluit ge- I nomen worden, of de regering-zelf zal helpen bij de bouw van de dam. De woordvoerder zei, dat de Egyptische regering nog geen overeenkomst met de Sovjet-Unie had gesloten over de bouw van de dam. De Europese commissie deelde verder nog het uitgeven mede van het eerste Europese formulier, namelijk het certi ficaat voor vrij verkeer. Alleen de Europese goederenzendingen voor de gemeenschar>- jke markt, die in het exportland uit certificaat verkregen, zullen kunnen profiteren van de 10 pet. reductie op de douanerechten. Amnestie op Cyprus Tot op heden zijn meer dan 400 Grieks-Cyprische politieke gevangenen vrijgelaten met het oog op Kerstmis. Het aantal Griekse Cyprioten dat nog in kampen wordt vastgehouden op verden king van deelneming aan verzetsactivi teit. van de Eoka is hiermee gedaald tot minder dan 2.000. In het Amsterdamse RAI-gebouw wordt hard gewerkt om alles in gereedheid te brengen voor het grote concours hippique tijdens de kerstdagen. Met grote wagens worden talloze vrachten zand in het gebouw gebracht om het ge schikt te maken voor dit ruiter-eve- nement. Advertentie Engelse arbiters zijn ontevreden De scheidsrechters in Engeland zijn van mening dat de Engelse voetbalbond, ondanks de onlangs afgekondigde maatregelen tegen spélverruwingte zachtzinnig tegen overtreders van de reglementen blijft optreden. In het blad van de scheidsrechtersbond, die meer dan 12.000 leden telt, schrijft redacteur Cyril Jackson onder meer: „On danks de strenge bepalingen die de F.A. heeft afgekondigd, worden overtreders meestal slechts gewaar- schuivd en gezegd dat ze in de toe komst goede sportlieden dienen te zijn. Op zijn hoogst krijgen zij een schorsing van een week. doch zelfs dat is al een hoge uitzondering. Het heeft geen zin spelers van het veld te zenden, indien men van tevoren weet dat de straf commissie van de bond geen harde maatregelen durft te nemen". De scheidsrechtersbond heeft aan de F.A. voorgesteld de kwestie na der te bespreken, doch dit voorstel is door de voetbalbond verworpen. Utrechts boekhouder enige met 14 punten in KNVB-pool (Speciale berichtgeving) De boekhouder van een garage in de Biltstraat te Utrecht, de heer W. van Weeren, weet woensdagmiddag om twaalf uur zeker of hij bezitter is van de hoofdprijs van de KNVB-pool ten bedrage van f. 127.800—, Met 14 punten is hij namelijk de enige die tot dit hoge aantal is gekomen. De heer Van Wee- ren is ongehuwd. Hij poolde niet bij de ere-divisieclub Elinkwijk, waarvan hij toch zeer dikwijls de wedstrijden bij woont. Wanneer zich voor woensdag middag geen nieuwe kandidaten met 14 punten melden, (de sluiting is 's mid dags om 12 uur) is de heer Van Weeren bezitter van een kapitaal bedrag. De 38-jarige pool-deskundige is lid van UTSC en heeft enige weken geleden, namelijk op 30 november, een tweede prijs in de KNVB-toto gewonnen, het geen hem toen f. 189 opleverde. Betaald voetbal EREDIVISIE PSV—Fortuna '54 SpartaElinkwijk DWS/A—Willem 2 ADO—Ajax NAC—VVV Rapid J CSHS NOADMVV DOSFeyenoord Blauw WitEnschede Ie DIVISIE A Fortuna VIGraafschap WageningnHaarlem DFCLimburgia Helmond—SVV Vol end amAlkmaar LeeuwardenVSV ZFCAGOVV BW—Eindhoven Ie DIVISIE B RigtersbleekVolewijckers ExcelsiorKFC StormvogelsRodia Sport HeraclesRBC Hermes DVSHelmondia '55 RCHGVAV Sittardiar—Vitesse 2e DIVISIE A ONAWilhelmina DHC—Velox Longa—Zeist HilversumBaronie DOSKO't Gooi EDO—Xerxes De Valk—UVS 2e DIVISIE B Be QuickOosterparkers Amateurs le klasse A: CVVDe Spartaan: DWVOSV. 2e klasse A: HBS—Wassenaar; LFC Roodenburg. Reserves KNVB BETAALD VOETBAL Res. 2e divisie B: Elinkwijk 2Ba ronie 2; Velox 2—DOSKO 2. Nieuwe V.N. postzegel De posterijen van de Ver. Naties heb ben een nieuwe postzegel laten ont werpen met een afbeelding van het New York City Building te Flushing NACIO.NKS VMuas OEï»E AHHEHHfclE HALL II IJ Meadows New York. In dit gebouw is een groot aantal zittingen van de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties gehouden. Deze zegel die in een waarde van 4 c. en 8c zal verschijnen, wordt uitgegeven op 30 maart 1959. Deze zegel is de tweede uit een serie met afbeeldingen van be langrijke gebouwen van vergaderingen der Ver. Naties. De zegel is ontworpen door R. Perrot (Fr.). Leidse Bridgeclub DDS De uitslagen van de 7de ronde van de paren-competitie luiden: Groep zwart: 1 Verboog-Vellenga 45% (gemiddelde 31%); 2. mevr. Beeker-Bag- gen 39; 3. van Leeuwen-Eyndhoven 33 4. Brouwer-Brouwer 32%5. hr. en mevr. van Heusden 30; 6. dames van Tuyn-van Zijp 27; 7. hr. en mevr. de la Court 24% 8. dames Verstraaten- Nagel 20. Groep groen: 1. van der Meer-de Meyier 40 (gemiddelde 31%); 2. hr. en mevr. Kuilman 37%; 3. dames Visser van der Meer 35; 4. Parmentier-v. d. Voort 32%; 5. hr. en mevr. Lautenbach 311-6. dames Brouwer-Brouwer 31; 7. dames Guldemond-AalberSberg 24%; 8. de Nie-H. Reekers 20. Groep rood: 1. hr. en mevr. Krul 38%; (gemiddelde 31%)2. hr. en mevr: Eich- hoiti 37%; 3. Plouvier sr.-van Noort 33; 4. dames van Alphen-den Holder 32; 5. dames v. d. Valk-Schneider 30%; 6. mevr Reekers—Scholvinok 30; 7. hr. en mevr.' Lancel 29%; 8. dames v. B. H.- Landzaait 21. Bridgeclub Sans Atout De uitslagen van de 2de ronde der viertallencompetitie luiden: Zwart: team Tielkemeijer wint van team Mekel met 12 m.p.; team Bonnet wint van team Brakel met 12 m.p.; team Zwanenburg wint van team Stik- voort met 31 m.p.; team Winterkamp wint van team v. Rhijn met 9 m.p. Rood: team v. d. Zeeuw wint van team Schild met 30 m.p.; team Jonkers wint van team Altink met 10 m.p. Groen: team Mollema wint van team Niehot met 29 m.p.; team La Lau wint van team Kop met 7 m.p. ZWEMMEN. Landenwedstrijd voor onze zwemploeg Voor de vertegenwoordigende zwem en waterpoloploegen is voor het zo merseizoen van 1959 het volgende pro gramma vastgesteld: 27 en 28 juni: West-Duitsland—Ne derland (zwemmen, waterpolo enschoon- springen), plaats nog niet bekend; 12 juli: Nederland—België waterpolo (A- ploeg en juniores), plaats nog niet be kend; 25 en 26 juli: Nederland—Groot- Brittannië (zwemmen en waterpolo), plaats nog niet bekend; 31 juli en 1 augustus: Groot-BrittanniëNederland, zwemmen in Cardiff. Het eerste onderdeel van de nationale zwemkampioenschappen, de 1500 meter vrije slag, was reeds voor 1 augustus vastgesteld. Vermoedelijk zal dit nummer naar een andere datum worden verschoven. De data van de wedstrijd te Cardiff hebben trouwens nog meer moeilijkhe den veroorzaakt. Op vrijdag 7 augustus beginnen n.l. de nationale kampioen schappen. De landenwedstrijd tegen de Britse ploeg vormt een onderbreking in de voorbereiding voor deze strijd om de nationale titels en er zyn reeds stem men opgegaan om ook in deze data een wyziging aan te brengen. HENGELSPORT „DVK" hield een kerstwedstryd in Noord-Holland. Het weer was slecht, evenals de vangst. De uitslag was: 1. J. v. Went 550 gram en grootste voorn; 2. W. v. Went 260 gram; 3 D. Zirkzee 220 gram; 4. F. IJzerman 130 gram; 5. C. Glasbergen 125 gram; 6. A. Flippo 80 gram; 7. Jac. Montagne 65 gram; 8. P. Ravensbergen 65 gram; 9. J. v. d. Berg; 10. H. Flippo. L. TH. HOOLBOOM HOOFDDIRECTEUR POSTERIJEN De heer L. Th. Hoolboom, postdistricts- directeur te Rotterdam, is by Kb. van 19 december met ingang van 1 januari benoemd tot hoofddirecteur by het Staatsbedrijf der P.T.T. BU beschikking van de directeur-generaal der P.T.T., d.d. 20 december, Is hij belast met de leiding van de hoofddirectie posterijen. Donner eindigde zonder nederlaag Gistermiddag zijn te Amsterdam de partijen voor de laatste ronde van het toernooi om het persoonlijk schaakkam pioenschap van Nederland gespeeld. De resultaten waren: Ir. Van Donk—Jonkman Van den Berg—dr. Barendregt 0—1; Van Weezei—Cortlever mr. Span jaardVan Scheltinga Donner Orbaan 1—0. Roessel was deze ronde vrij. De afgebroken partij uit de 9e rond# tussen Van den Berg en Van Schel tinga eindigde in remise. De definitieve eindstand werd daar door: l. en kampioen Donner 9 pnt; 2. Cortlever 7% pnt; 3. Van Scheltinga 6% pnt; 4. Barendregt 6 pnt; 5. Span jaard 5% pnt; 6. Van den Berg 5 pnt; 7. Van Donk 4 pnt; 8/9. Roessel en Van Weezei beiden 3% pnt; 10. Jonkman 2% pnt; 11. Orbaan 2 pnt. Kampioen Donner beëindigde het toernooi zonder nederlaag. Hij verloor slechts tweemaal een half punt door remise te spelen. Jeugdtoernooi in Den Haag De Haagse Schaakbond houdt onder auspiciën van de KNSB van 13 tot 19 Juli 1959 een internationaal toernooi voor jeugdteams in Den Haag. Uitnodi gingen zyn verzonden aan de schaak bonden van Engeland, Frankrijk. West- Duitsland, Denemarken. Oostenrijk Zwitserland. Luxemburg en Nederland om in te schrijven met viertallen, waar van de deelnemers niet ouder mogen zijn dan 21 jaar. Zoals bekend werd in juli 1957 even eens in Den Haag een dergelijk toernooi gehouden, dat door Nederland gewon nen werd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7