W, OP HET ALLERLAATSTE OGENBLIK.... RYNBENDE'S NIEUW ROOD Engeland staat ver aan de spits bij uitvoer van landbouwtractors beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefariae 4 Duits dorp in 't Taunusgebergte terroriseert joodse caféhouder Voor IJNEN AKKA Uitvoering Belgisch-Nederlands cultureel verdrag besproken 97ste jaargang Dinsdag 23 december 1958 Derde blad no. 29628 Sterk gestegen invoer van de Nederlandse fruitsorteermachines dank zij activiteit! (Van onze correspondent in Londen) Engeland exporteert thans meer landbouwtractors dan de Verenigde Staten en Duitsland samen. Vorig jaar bedroeg het aantal 115.000, vergeleken met 49.000 door de Verenigde Staten en 36.000 door Duitsland. Gedurende dit jaar bleef de gunstige ontwikkeling aanhouden, speciaal wat betreft de afzet op het vasteland van Europa, welke in het eerste kwartaal met tien procent steeg. De Duitse export daalde met elf procent. In negen van zestien landen wonnen Britse firma's het pleit. De prijzen zyn niet alleen lager dan die in West-Duitsland, maar ver wacht wordt dat de Duitse prijzen zullen stijgen, terwijl de Britse waarschijnlijk stabiel zullen blijven. In hetzelfde kwartaal daalde ook de Amerikaanse tractor export. Het merkwaardige is, dat de Britse export thans meer kansen bezit op het Europese vasteland dan in het eigen sterling-gebied. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de tractor-uitvoer naar het Gemenebest 38 procent van de totale export van dit artikel, vergeleken met 48 procent vorig jaar, terwijl de export naar het Europese vasteland van 38 procent tot 44 procent steeg. Verstandige aanpak biedt nog vele mogelijkheden Het grootste deel van de zendingen ging naar de landen buiten de Euro- markt, zodat men zich nog geen al te grote zorgen maakt over eventuele strubbelingen, hoewel erkend wordt, dat <op de lange duur de afwezigheid van een vrijhandelsgebied nadeel zal opleveren, zeker voor die firma's, welke geen eigen filialen binnen de grenzen van de Zes bezitten, zoals met enkele grote fabrieken het geval is. Ook de uitvoer naar Noord-Amerika van be kende firma's zoals Fordson, Massey- Ferguson en David Brown nam aan zienlijk toe. De vuur-rood geschilderde tractors van allerlei makelij trokken halverwege deze maand sterk de aan dacht op de Smithfield show in Londen, de grootste tentoonstelling ter wereld van vee en landbouwmachines, welke uiteraard ook voor ons land van bete kenis is. Mede door de oorlog, toen het toch al chronische tekort aan arbeidskrach ten op het Engelse platteland nog schrijnender was dan thans Groot- Brittannië moet als typisch industrie land heden ten dage nog de helft van zijn voedsel invoeren! is de Britse landbouw waarschijnlijk sterker geme chaniseerd dan in enig ander land. Dit jaar waren op de Smithfield show 37 machines, welke nog nooit ergens waren getoond. De export van Britse land bouwwerktuigen in het algemeen heeft alle records geslagen. Nederlandse inzending Desondanks is er in Engeland nog plaats voor de produkten van een fabriek van werktuigen voor land- en tuinbouw in het noorden van ons land, welke enkele jaren geleden met succes een export-campagne is begonnen en de Britten tot haar grootste klant heeft weten te maken. Op de show ontmoetten wij de door Europa reizende heer K. E. Hoekstra, die met grote voortvarendheid een voor onze export braak liggend terrein op voortvarende wijze heeft veroverd door dit systematisch te bewerken en een net van agenten op te bouwen. Zijn belangrijkste artikel is de fruitsorteer- der, waarvan de omzet in Engeland nog steeds stijgt. „De Britse kwekers mopperen wel eens over onze concurrentie, omdat ze tegen ons eersteklas fruit vaak niet op kunnen, hoewel de invoer ervan is be perkt. Maar ik maak hun stemming weer goed door him de helpende hand te bieden met onze machines, waardoor ze misschien beter opgewassen zijn tegen hun Nederlandse mededingers". Een les voor onze exporteurs De sorteermachines worden gebruikt voor het uitzoeken naar grootte en soms ook van kwaliteit van fruit en bloem bollen en ook van fruit en groente voor de conserven-dndustrie. Er is pas een nieuw type fruitsorteer- der in Engeland geïntroduceerd. De ver wachting is, dat in de loop van de jaren de techniek van deze uiterst praktische werktuigen nog aanzienlijk zal verbete ren. Nieuw ook voor Engeland is de machine, welke bloembollen telt. De Nederlandse firma voert ook kisten- stapelaars en bloembollenplantmachines naar Engeland uit. In de laatste jaren is haar afzet daar, ondanks concurren tie, verveelvoudigd. De meer en meer toegepaste verpakking van groente en fruit voor de detailhandel bevordert sterk het gebruik van sorteermachines. De heer Hoekstra onderstreepte het belang voor onze export in het alge meen van het persoonlijk contact zoals hij dat regelmatig met de agenten en afnemers onderhoudt. Ook wij zelf hebben dikwijls waargenomen, dat fabrikanten in Nederland de propaganda voor hun artikelen te veel overlaten aan hun Britse vertegenwoordigers, die soms nog nooit het bedrijf waar voor ze werken mét eigen ogen hebben aanschouwd en de achter grond en sfeer daarvan niet ken nen!! Door hun belangstelling te stimuleren, zal zeker hun verkoop betere resultaten opleveren. Dit geldt temeer daar in de meeste takken van onze export het Ne derlandse artikel vaak slechts een is uit vele, dat de buitenlandse agent behandelt. Vee uit de schoonheidssalon In de enorme tentoonstellingshal waar elk jaar de glanzende auto's prijken, stond of lag thans het glanzende vee, waarvan de Britse eilanden zulk een grote variëteit bezitten, dat menige koe of schaap een Nederlander vreemd aan doet. De ons vertrouwde ..Frisians", welke ook een grote rol spelen bij de Engelse melkproduktie, waren op deze show verdrongen door het voor de slacht gefokte vee, dat zo uit de schoon heidssalon leek te zijn gestapt, bepaald om de steedse bezoeker op zijn gemak te stellen De eerste Smithfield show werd reeds aan het eind van de achttiende eeuw gehouden, oorspronkelijk, zoals de naam al zegt, in Smithfield Market, in het hartje van Londen, waar thans nog de reusachtige dagelijkse vleesmarkt is ge vestigd, welke tien miljoen mensen van PROF DR H. J. WITTEVEEN LID EERSTE KAMER Prof. dr. H. J. Wibteveen heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer voor de WD aanvaard. Prof. Witteveen ver vult de vacature, ontstaan door het overlijden van grof. mr, A. N, Molenaar, hun biefstuk en lapjes moet voorzien, terwijl de slagers soms van 300 km ver komen voor hun inkomen. Er heerst al lang een tekort aan in Engeland zelf voortgebracht vlees, hetgeen de vee houders toeschrijven aan de weigering van de huisvrouw om meer te betalen. Die huisvrouw is echter van oordeel, dat vlees hoe langer hoe meer een kost bare luxe dreigt te worden B'i P'j". griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel libltl dal U weer mei pleiler Uw werlr kunt doen I Opstandelingen zijn weer terug Volgens Antara uit Medan, hebben opstandelingen het kantoorgebouw van de onderneming „Panigoran", ten zuiden van Medan met bazooka's beschoten en verwoest. Enkele andere gebouwen op de onderneming werden door de opstande lingen in brand gestoken. De bende trok zich vervolgens in het oerwoud terug. De laatste tyd voeren de opstandelin gen, die in het begin van dit jaar door de regeringstroepen waren teruggesla gen, een guerilla-oorlog tegen de thee- en rubberondernemingen rondom Me dan, aldus de correspondent van Antara. Intussen meldt Antara, dat volgens een legerwoordvoerder in Medan, de hulp uit het buitenland aan de opstan delingen op Sumatra afneemt. Welis waar vliegen nog enige niet-geidentifi- ceerde vliegtuigen over Sumatra en West-Borneo, doch dit zijn waarschijn lijk door de opstandelingen gehuurde toestellen. Voorts deelde de woordvoerder mede, dat alle opstandelingenleiders op twee na zich op Sumatra bevinden. Deze twee uitzonderingen zijn de premier der „re volutionaire regering", Sjaffroeddin Prawiranegara, en de minister van Fi nanciën, Soemitro. Busongeluk in Griekenland: 28 slachtoffers Bij Jannina in Noordwest-Grieken land is gisteren een autobus in een diep ravijn gestort. Van de dertig inzit tenden kwamen er 28 om het leven. Zes inzittenden werden zwaar gewond. Een meisje zag kans bijtijds uit de bus te springen en bleef ongedeerd. De meeste passagiers kwamen van een dorpsbrui loft. Relletje in Oost-Duitsland Volgens een communistisch blad uit Halle hebben zich vorige week dinsdag in deze Oostduitse stad relletjes voorge daan, die begonnen toen jongelui een korporaal van het Oostduitse leger te lijf gingen. Een legerpatrouille en een honderdtal politiemannen waren nodig om een einde aan de gevechten te ma ken. Verscheidene jongelui werden aan gehouden. Volgens het blad waren de leiders van de jongelui in het bezit van rock 'n roll-platen, stripverhalen en foto's van schaars geklede vrouwen die zij in West-Berlijn hadden gekocht. Gezin werd voortdurend getreiterd en ook bedreigd Politie onderzoekt deze zaak Nu kan ik het niet langer meer uithouden'. De justitiële autoriteiten in Frankfort hebben detectives naar het dorpje Köppern in het Taunus-gebergte ge stuurd. om een onderzoek in te stellen naar een geval van anti-semitisme. In genoemd dorp heeft een joodse Duitser, Kurt Sumpf genaamd, in augustus van dit jaar een café geopend. Sedertdien is hij het slachtoffer van een terreur, die doet denken aan de beruchte „Kristal lnacht" van maart 1938. Herhaaldelijk zijn de ruiten van zijn café ingegooid. Glazen en aarde werk zijn tegen de muren geworpen, zijn vrouw kreeg eens een klap in het gezicht en het gezin is voortdurend be ledigd. „Smerige buitenlander" was nog de mildste belediging, die Sumpf te ho ren kreeg. Eens vertelde de eigenaar van een begrafenisonderneming in Köp pern aan zijn vrienden, toen hij Sumpf binnen zijn gehoor wist: „Het zou jam mer zijn aan hem een kogel te ver spillen". en zich vervolgens tot Sumpf wendend: „Jou begraaf ik gratis". De negenjarige Peter Sumpf moest van school worden genomen, omdat hij door andere kinderen geplaagd werd. En nog steeds plegen de kinderen zich bij het café op te stellen en tegen het kind te roepen: „Jood, smerige jood". Na publikatie van deze affaire werd het departement van Justitie in Frank fort overstelpt met telefoontjes van mensen, die een onderzoek eisten. „Ik had geen grote illusies toen ik KRAAIERSTRAAT 30 - TEL. 21180 twee jaar geleden naar Duitsland terug kwam", heeft Sumpf verteld, „maar nu heb ik er genoeg van: Ik kan het niet langer verdragen". Eens, vertelde Sumpf, kwamen vijf mannen zijn café binnen. Een van hen wilde telefoneren. Toen Sumpf ver telde, dat de telefoon op de eerste etage was, in zijn woning, werden de mannen kwaad en vielen zij hem aan. Zij bra ken zijn duim en lieten hem pas los toen twee politie-agenten arriveerden. Op een andere keer ging Sumpf naar buiten om te onderzoeken wat het la waai daar betekende. Uit het duister floot een kogel over zijn hoofd. Een politieman .die op een avond aanwezig j was, had niets gedaan om een eind aan het gesar te maken. ..Je kunt beter slui- j ten", was alles wat de agent gezegd had. De Justitei heeft beloofd, dat in de nabije toekomst het resultaat van het onderzoek bekend wordt gemaakt. 1 (Foto L.D./Ven Vliet) ZE staan er weer ,op de Apo- ithekersdijk. De kerstbomen met rijen vol! Ge vraa.gt verbaasd, waar ze allemaal ineens vandaan komen. Het lijkt, alsof hele bossen zijn leeggehakt. En dit is nog maar een miniem onderdeel van alles, wat er in het land te koop is. Wat is er nu waar van da-t verhaaltje, dat de dennebomen uitsterven? IEDEREEN wil er op het aller- allerlaatste ogenblik nog een op de kop tikken. Ze horen bij het feest, Zonder boom geen feest. Ge moet eens kijken, hoeveel huisvaders en huismoeders nog komen aandraven. Hoeveel auto mobilisten een boom achter in hun wagen stoppen, hoeveel fietsers trots naar huis gaan met een boompje boven het achter wiel. onder de arm of recht- vooruit over het stuur, met het kruishout in top. Ze hebben hun keus zorgvuldig bepaald. Precies goed voor hun grote of kleine kamer. Bomen of boompjes, met evenwichtig zij waarts uitgespreide takken, waarop straks de kaarsjes ge makkelijk kunnen branden Deze boom of dit boompje wordt hun glorie in de komende dagen! Er ging veel loven en bieden aan vooraf. De koper wil gen te hoge prijs betalen, de koopman laat zich de kaas niet van het brood eten. Ook hij moet leven! DE Apothekersdijk lijkt nu één dennewoud! Met schepen vol kwamen de bomen binnen. Ei' had zich als in Breda's turfschip een gans leger onder kunnen verbergen. Hele huisgezinnen taxeren ze. Ze vergapen zich aan het groen. Zelfs de baby in het fietsstoeltje kijkt de oogjes uit. Het kindje zal straks nog meer verwonderd zijn, als de lichtjes stralen. Dat toch is de bedoeling: allen tezaam bij de lichtjes om de blijde geboorte te herdenken. Daarom reppen al die man nen, al die vrouwen, al die kin deren zich naar de markt. Ze zijn blij als ze net nog 'bijtijds hun boompje in triomf naar huis kunnen brengen. Nu wordt het goed! En de bomenkoopman had het óók goed. Hij wist wel, dat zijn klantjes komen zouden. Al was het op het laatste ogenblik Dan is-ie „los"! FANTASIO Exposities, uitwisseling hoogleraren, enz. Te Gouda is de vergadering gehouden van de gemengde technische commis sie voor de uitvoering van het Bel gisch-Nederlands cultureel verdrag, voorgezeten door mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en tref- /re/e ^aaA> hteuu)/ Nieuwe C.A.O. voor dagbladjournalisten ALGEHELE OVEREENSTEMMING De onderhandelingen die in de afge lopen maanden door delegaties van de Nederlandse Dagbladpers en de drie journalistenkringen over een nieuwe CAO voor dagbladjournalisten zijn ge voerd. hebben tot volledige overeen stemming tussen deze delegaties geleid. Het door de delegaties aanvaarde ontwerp zal thans aan de bevoegde or ganen van de betrokken verenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. Vakantiereisje. De Russische vice-premier Anastas Mikojan heeft gisteren in Moskou ge zegd, dat zijn reis naar de V.S. be schouwd moet worden als een vakantie reisje. Hij zei tegen diplomaten op een bijeenkomst ter gelegenheid van de on dertekening van een handelsverdrag tussen Rusland en Italië: als mijn reis naar de V.S. een succes wordt zoals gy verwacht, zal deze reis voor de hele wereld veel goeds opleveren. Mikojan hoopt tijdens zijn verblijf in Amerika de gast te zijn van de Russische ambassa deur. Zoals bekend gaat Mikojan in januari naar de V.S. Morgen zal vanuit de derde studio van de Ned. Televisie Stichting, gevestigd in het voormalige Ned. Hetv% wijkgebouiv. aan da Huizaom. weg te Bussum het eerste program ma worden uitgezonden. Deze foto toont het zogenaamde „iichtorgel" aan da tueuwa studio* uxuttmeda da gehele verlichting volgens een nieuw systeem kan worden be diend. de buitenlandse culturele betrekkin gen. De Belgische delegatie stond onder leiding van de heer J. Kuypers, gevolmachtigd minister, belast met de culturele betrekkingen. Op uitnodiging van de burgemeester van Gouda, dr. mr. K. F. O. James, heeft de com missie vergaderd in het stadhuis al daar. Besloten werd tot het organiseren van een tentoonstelling van werken van de Belgische kunstenaar Jozef Contré in drie Nederlandse steden. Van Nederlandse zijde zal een ten toonstelling van moderne Nederlandse schilderkunst naar België worden ge zonden. Een tentoonstelling van Vlaamse miniaturen bevindt zich in een ver gaand stadium van voorbereiding. De komende zomer zal de tentoonstelling in Brugge, Parijs en Amsterdam te zien zijn. Een documentaire tentoonstelling van werken van James Ensor zal ter be schikking komen voor een rondreis door Nederland. Een Nederlandse en een Franse versie van de Nederlandse docu mentaire tentoonstelling „Wie was Rembrandt" maken op het ogenblik een tournee door België. Het voorstel om in de toekomst weder zijds op tentoonstellingen werken van kunstenaars uit het andere land aan te kopen zal nader in studie genomen worden. Overwogen zal worden om de Nederlandse „Start"-tentoonstellingen ook in België te brengen. Op het gebied van het beroepstoneel staat een uitwisseling van drie voor stellingen op het programma voor 1959 1960. Ook de uitwisseling van ama teur-toneelvoorstellingen zal worden be vorderd. Aan de verspreiding van monogra fieën over letterkundigen uit het andere land zal medewerking worden verleend. Op het gebied van de muziek zal de uitwisseling van musici in het kader van de middagconcerten te Brussel en de museumconcerten te Amsterdam plaats hebben. De Nederlands-Belgische componistendagen, welke in 1958 in Bilthoven zijn gehouden, zullen volgend jaar weer in België georganiseerd wor den. De uitwisseling van hoogleraren zowel voor kortere als voor langere duur zal zoveel mogelijk bevorderd worden. Te Gent zal door de universiteit een „Nederlandse universitaire week" ge organiseerd, tijdens welke een aantal Nederlandse geleerden gastcolleges zul len geven. Een overeenkomstige „Bel gisch universitaire week" zal plaats heb ben aan de universiteit van Nijmegen. Wat betreft de gelijkwaardigheid van diploma's kan vermeld worden, dat in België een K.b. in voorbereiding is, waarby een aantal Nederlandse uni versitaire getuigschriften op het ge bied der letteren en wijsbegeerte als gelijkwaardig met de overeenkomstige Belgische erkend zal worden. In Ne derland wordt de gelijkwaardigheid van zodanige Belgische getuigschrif- en reeds erkend. Bezien zal worden in welke mate het Nederlandse K.b., waarbij de toelating tot universitaire examens geregeld wordt ven degenen, die in het bezit zijn van een Belgisch gehomologeerd humaniora- getuigschrift van Latyn-Wetenschap- peo. Kerkdiensten in de kerstnacht In Leiden en omgeving Ter Inleiding van het feest van de ge boorte van Christus in de stal te Bethlehem wordt morgenavond in tal van kerken en in vele gemeenten een kerstnachtdienst gehouden. In Leiden vinden deze diensten in de volgende kerken plaats: Leiden Hervormde Gemeente Pieters kerk; 11 uur ds. J. de Wit (mm.v. De Hervormde KantorJj.) Hooglandse Kerk: 11 uur dr. P. L. Schoonheim (m.m.v. Ex Animo. Onderw.: „Festival van de armoede"). Geref. Kerk Zulderkerk: 11 uur (De kerk spreekt naar buiten) ds. J. H. de Boer, (m.m.v. Geref. Kerkkoor e.a.). Evang. Luth. Gemeente: 11 uur ds. H. J. A. Haan (Kerstvespers). Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10 uur ds. J. Th. Mackenzie. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 11 u. Kerstnachtmis. Abbenes Herv. Gem.: 11 uur ds. H. Brons. Alplicn Herv. Gem. (Oudshoornse- weg): 11 uur ds. G. Cadée (mm.v. koor en solisten). Bodegraven Evang. Luth. Gem.: 11.30 uur ds. W. F. ten Rouwelaar (mm.v. Kerk koor). Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk; 8.30 uur Interkerkelijke dienst. Liturgie; ds. W. A. B. Hagen. Spreker: ds. G. van Dui nen. geref. predikant te Wassenaar, on derwerp: „Het wonder van de kerstnacht" (mm.v. de Chr. Zangvereniging „Hallelu ja" en de Chr. Muziekvereniging „UNI"). Leiderdorp Geref. Kerk: 10 uur (in terkerkelijke dienst). Liturgie ds J J. Dijk. meditatie ds. J. P. Honnef. Nieuwkoop Rem. Gem.; 9.30 uur kerstavonddienst. Noordw(|k aan Zee Lldo. 8 uur (Herv. Jeugdraad en Geref. Evang. Comm ds. D J. Roos te Haarlem. Noordwfjkerhout Herv. Gem.: 11 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv Gem. Groene Kerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach; Pauluskerk: 11 uur ds. B. C. Visser. Rijnsburg Herv. Gem 11 uur ds. H. van Gosllga (mm.v. Kerkkoor). Sassenheim Herv. Gem.: 10.30 uur ds. Walvaart. Voorhout Herv. Gem.: 11 uur ds De Jong. Voorschoten Herv. Gem 10 uur ds. W G. Meyerlng. Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk): 12 uur ds. H. J. Honders en ds. H. Beker, (radio-dienst, m.m.v. Haags Liturgisch Ka merkoor): Geref. Kerk (Zijllaan), ds. G. van Duinen. De vakantie-cursussen voor docenten uit het andere land, welke in beide lan den georganiseerd worden en zich in een grote belangstelling verheugen, zul len worden voortgezet. Nagegaan zal worden of er geldmiddelen gevonden kunnen worden, die het organiseren in België van een cursus van Nederlandse onderwijzers naast de reeds bestaan de voor Nederlandse leraren mogelijk maken.. In Nederland worden telken- jare reeds twee cursussen gehouden.. Op het gebied van de spelling 'der Nederlandse taal wordt thans overleg gepleegd tussen beide landen voor de I regeling van de spelling der bastaard woorden, op dat van de technische ter minologie zal zeer binnenkort een woor denboek verschijnen, samengesteld door de centrale taalcommissie voor techniek onder voorzitterschap van prof. dn. Krui

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5