i AMSTLEVEN levensv Ruim twee miljoen voor bouw van bejaardencentrum aan Churchilllaan Dr. C. A. Crommelin recipieerde bij zijn tachtigste verjaardag foster RADIO G.S.: in 1959 zijn voor de bouw echter geen gelden beschikbaar Wat Kan kan, kan Kan alleen! Leger des Heils Leiden reikt kerstpakketten uit Leidse huisvrouwen hielden sfeervolle kerstbijeenkomst SIEMENS en teQjevLsLe 97ste jaargang Dinsdag 23 december 1958 Tweede blad no. 29628 Leidse raad besluit.. Wethouder Stolp: zoek 't in een stichting, dan is plan eerder verwezenlijkt Aan een plan, waarvoor, zoals mej. A. J. van Nienes (P. v. d. A.) gistermiddag in de Leidse raad terecht opmerkte: „reeds in 1951 een suggestie werd gedaan: de bouw en inrichting van een bejaarden centrum", werd gisteren gestalte gegeven: de Leidse raad besloot een bedrag van f 2.189.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een bejaardencentrum op een terrein, gelegen op de hoek van de Churchill laan en de Cornelis Schuytlaan. Een project, dat uiteenvalt in de bouw van een pensiongebouw van zeven verdiepingen, met een eet- en recreatiezaal, en 48 woningen, geschikt voor huisvesting van 100 be jaarden. Hoewel de raad dit voorstel van B. en W. unaniem aan vaardde, plaatste de wethouder van Financiën, de heer S. M. Stolp en hij kon niet anders er de domper op: in een gesprek met de provinciale Griffie was het hem duidelijk geworden „dat G.S. van Zuid-Holland in het komende jaar (1959) geen geld en middelen konden vinden om dit plan te verwezenlijken". Het huidige rente-gamma staat een en ander in de weg. Niet de gemeente, doch een onafhankelijke stichting, waaraan de bouw kan worden opgedragen, geeft Leiden in de toekomst nog een kans om voor een geldlening „vrij op de markt te opereren", aldus de wethouder. Een opmerking, waarmede de raad terdege rekening zal houden; van alle kanten werd de wenselijkheid naar voren gebracht om spoedig te komen tot het in het leven roepen van een stichtingsbestuur. Bovendien werd in de discussie aangedron gen om over de exploitatievorm (het werken met tekorten moet worden vermeden) spoedig opening van zaken te geven. Bovendien kon de raad deze middag weinig enthousiasme opbrengen over het gezamenlijk gebruiken van de maaltijd in het pensiongebouw. De heer Ten Broek (KVP), die even als alle fracties het College van B. en W. lof toezwaaide voor dit genomen ini tiatief - zijn fractiegenoot, dokter Kort- mann gewaagde zelfs „van een monu mentaal stuk werk" - plaatste echter een vraagteken achter de hoge pension- prijs en huren van de toekomstige wo ningen. De heer De Bree (KVP), die hier nog dieper op inging, achtte het gewenst, dat een en ander nog eens uit voerig in de commissie van Sociale Za ken werd besproken. Volgens hem komt zeker 60 van de Leidse arbeidersbe volking, bij pensionering en eventuele plaatsing in dit bejaardencentrum, voor toeslag in aanmerking. Dokter Kort- mann, die, zoals gezegd, dit plan bij ver wezenlijking een monumentaal plan achtte, vroeg daarnaast aandacht voor de mindervalide bejaarden. Ook voor hen dient de gemeente op de bres te staan. De heer Hagens (WD), die even eens blij was, dat een door zijn fractie geuite wens in vervulling zal gaan, vraagt zich af of de exploitatie-rekening niet te optimistisch is samengesteld. Voorts wenste spreker te weten hoe of B. en W. zich de exploitatievorm hebben gedacht. Wie bouwt er straks: de ge meente of de Stichting? MAALTIJD OP EIGEN KAMER De heer Portheine (WD), die het probleem van de chronisch bejaarden eveneens urgent acht: ook voor hen moet men een oplossing vinden, haakt in op een advies van de vrouwenadvies commissie, waarin stelling wordt geno men tegen een gemeenschappelijke eet zaal in het pensiongebouw. Met deze commissie is spreker voor het gebruiken van de maaltijd (voor ouden van da gen) op eigen kamer. NIET TE AMBTELIJK De heer Knol (Prot. Chr.), die het eveneens van belang acht, dat de ex ploitatievorm nog eens goed wordt na gegaan, geeft als zijn mening te ken nen, dat het stichtingsbestuur zal moe ten bestaan uit personen „die het hart op de goede plaats dragen". Z.i. zal men niet te ambtelijk te werk moeten gaan, al zal een zakelijk inzicht niet kunnen ontbreken. GROTE DAAD VAN LEIDSE RAAD Mej. Van Nienes (PvdA), die sprak van „een grote daad van de Leidse raad nu het dit bedrag moet voteren", had nog al enkele bedenkingen tegen een gemeenschappelijke eetzaal. Zij Btelde voor om op iedere verdieping een gelegenheid tot gezamenlijk eten te scheppen. Bovendien moeten de bejaar den, indien gewenst, de maaltijd ook in eigen home kunnen gebruiken. Voorts bracht zij B. en W. onder het oog, dat Leiden er met dit bejaardencentrum nog niet is. Gezien het tekort aan verzor gingsplaatsen voor ouden van dagen, staat de gemeente met de bouw en in richting van dit centrum eerst op het begin van de weg. Zij is er dan ook van overtuigd, dat de gemeente met de uitvoering van dit plan, de markt niet zal overvoeren. Er dient nog veel te worden gedaan. T.a.v. de sociale taak, waarvoor een gemeente ook in dit opzicht staat, meent zij dat in het onderhavige geval niet te veel op de kosten moet worden gelet. Mej. Van Nienes, die bij de ver zorging van ouden van dagen „het goede hart" niet geheel wenst weg te cijferen, is van mening, dat een stichtingsbe stuur allereerst een zakelijk inzicht moet hebben. EETZAAL EEN ONDING! Nadat ook de heer Van Weizen (CPN) het college hulde had gebracht voor dit Initiatief, waarbü ook van zijn zijde en kele opmerkingen werden gemaakt over de stichtingsvorm, stelde de heer Piena (PvdA) met nadruk, dat in de toekomst grote aandacht moet worden be steed aan de sociale aspecten van dit vraagstuk. Hoewel de zakelijke inslag een bestuur niet vreemd mag zijn, moet toch ook terdege gelet worden op de liefde tot het werk. De heer Questroo (Prot. Chr.), die zich als laatste in dit debat mengde, onderstreepte nog eens, dat een gemeen schappelijke eetzaal een absoluut on ding is. Voorts wees hy erop, dat de bouw van een bejaardencentrum ook ruimte schept voor jonge gezinnen, die de vrij-komende woningen van bejaar den eventueel kunnen bezetten. Terloops vroeg spreker hoe of het staat met de plannen, welke door particulieren zijn ingediend voor de bouw van bejaarden centra. Een aanvrage van de Herv. Diaconie om bouwterrein loopt reeds ja ren! GEEN GELD! Wethouder Stolp, die het financiële aspect van deze bouw belichtte, bracht de raad nog eens onder het oog, dat ge meenten, met het oog op het huidige rente-gamma, niet vrij „op de markt kunnen opereren". In dit verband deel de spreker mede, dat het hem tijdens een onderhoud met leden van de pro vinciale Griffie was gebleken, dat G.S. in 1959 voor de bouw van een bejaar dencentrum geen geld beschikbaar kon den stellen. Indien men het voorstel nog een reële kans wil geven dan dient, volgens zijn inlichtingen, spoedig een stichtingsbestuur in het leven geroepen te worden. Een bestuur, dat vrij op de geldmarkt kan opereren en dus een le ning kan aantrekken, een lening, waar voor de gemeente, wat betreft rente en aflossing, garant kan zijn. SPOEDIG STICHTINGSBESTUUR Wethouder Jongeleen, die dankbaar is voor de instemming uit de raad en we derkerig hulde brengt aan de commis sie, welke het vooi-bereidende werk heeft verzet, ging hierna in op enkele tech nische problemen. Hoewel spreker, af gaande op de ervaringen van enkele be jaardencentra, nog sterk blijft gevoelen voor een gemeenschappelijke eetzaal, wil hij de gedachte van de vrouwenadvies commissie, overgenomen door mej. Van Nienes en de heer Portheine, nog wel eens overwegen. Het college stelt zich niet op het standpunt: hier heeft de raad ons voorstel en daar blijft het bij". Met de raad is spreker de mening toege daan, dat in het te vormen bestuur mensen zitting moeten nemen, die be grip hebben voor de bejaardenzorg. Het is zeker niet de bedoeling van het col lege om te wachten met de aanstelling- van een bestuur en directrice tot het moment van uitvoering van de plan- j nen. Weth. Jongeleen is van oordeel dat het college spoedig moet overgaan tot het in 't leven roepen van een stichting. In dit verband wijst hij op de uitspraak van weth. Stolp: een stichting kan op de geldmarkt opereren. In het sluitend maken van de exploitatie-rekening kan spreker met de heer Hagens van ge dachten verschillen. Mogelijk zijn B. en W wat optimistisch en de heer Hagens te pessimistisch geweest. De tijd zal het leren. Ofschoon het zakelijk inzicht bij een te vormen bestuur niet mag ontbreken, is ook wethouder Jongeleen de mening toegedaan, dat een dergelijk bestuur be grip moet hebben voor hetgeen er leeft bij de bejaai-den. GEEN AANHANGSEL! De heer Menken, die tenslotte als der de wethouder nog de sociale kant van dit voorstel belichtte, zeide er met de raad van overtuigd te zijn, dat nog een diepgaande bespreking over de sociale aspecten dient te volgen. Een probleem, waarover B. en W. nog. niet een duide lijk standpunt hebben ingenomen, doch waarvan hij thans reeds wel kon zeggen, dat het de gemeente voor grote ver plichtingen zou plaatsen. Met nadruk verklaarde spreker, dat B. en W. van mening zyn, dat het te bouwen bejaar dencentrum geen aanhangsel mag wor den van de Dienst van Sociale Zaken. De heer Menken, die van oordeel is, dat men zo spoedig mogelijk moet ko men tot de samenstelling van een stichtingsbestuur, is het met de raad eens, dat de a.s. bewoners niet van el kander dienen te weten wat de gemeen te op de huur- en pensionprijs even tueel toelegt. GEEN POLITIEK De heer Hagens drong er in zijn re pliek op aan van de samenstelling van het stichtingsbestuur geen politieke zaak te maken. Laten wij in de eerste plaats letten op personen, die bij dit werk met hun verstand en hart te werk gaan. Bo vendien zal de gemeente erop toe zien, dat dit bejaardencentrum straks ook openstaat voor minderdraagkrachtigen. Een financiële regeling moet dit moge lijk maken. Nadat de heer Portheine en mej. Van Nienes nogmaals hadden aangedrongen op het scheppen van een gelegenheid om afzonderlijk of in klein verband de maaltijden te nuttigen en de wethouders Jongeleen en Menken de heer Questroo onder het oog hadden gebracht, dat B. en W. ook particuliere plannen, welke in deze richting gaan, met welwillend heid tegemoet treden, werd het voor stel van het college z.h.s. aangenomen. ONGELUKKIGE SITUATIE Alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden deze middag eveneens z.h.s. aangenomen. Slechts bij het voorstel om een bedrag van f. 450.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van de Willem de Zwijgerlaan, voorzover gelegen tussen de verbindingsbaan naar de SLF en de Herensingel, drong de heer Lambermont op een spoedige uit voering aan. Met name had de heer Lambermont de ongelukkige situatie op het oog, welke thans bestaat in de om geving van de Pieter Bothstraat en de Willem de Zwijgerlaan. In deze omge ving, aldus spreker, ontbreekt, mede door toedoen van de spoorwegovergang, elke verbinding. Wethouder Jongeleen zegde spoed toe, hoewel hij de heer Lambermont opmerkzaam maakte op het feit, dat de Rijksinspectie „Beveili ging Spoorwegovergangen" nogal enke le eisen stelt. Aan het einde van deze zitting wenste de burgemeester de raad gezegende kerstdagen en een goede jaarwisseling, waaraan hij de opwekking verbond om ,als raad belangstelling te tonen voor de kerstzang, welke morgenavond om kwart over zeven op het Stadhuisplein plaats vindt. KERSTNACHTDIENSTEN IN PIETERSKERK EN HOOGLANDSE KERK Morgenavond om elf uur worden in de Pieterskerk en in de Hooglandsekerk kerstmachtdiensten gehouden, uitgaan de van de Hervormde Gemeente. Ds. J. de Wit is voorganger in de Pieterskerk. De Hervormde Kantor ij o.l.v. Adriaan Blankensteen zingt een cantate voor koor, solisten en instru mentalisten. Voorganger in de Hooglandse kerk is dr. P. L. Schoonlieim. Medewerking verleent „Ex Animo". A. de Leeuw be speelt het orgel. Vóór de dienst zal hij ten gehore brengen: Noël, van L. C. d'Aquin, In dulci jubilo, J. S. Bach; Komt allen tezamen, J. Zwart: Er is een Kindeke geboren op aard; Nu sijt wellekome, PlorPeeters. JEUGDTONEELVOORSTELLINGEN In samenwerking met de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen organiseert de Leidse Jeugd Actie zaterdag en maandag in de Stadsgehoorzaal weder om een aantal jeugdtoneelivoorsteHin gen. Het stuk, dat deze keer door de toneelgroep „Arena" uit Den Haag voor het voetlicht zal worden gebracht is ge titeld: „Hoe Jan Klaassen de kous op de kop kreeg". Het publiek, dat gisteravond de Leidse Schouwburg tot de laatste plaats bezette, heeft op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van zyn ingenomenheid met het initiatief van K. en O. om Wim Kan met zijn ABC-cabaret naar de Sleutelstad te laten komen. Het zou inderdaad jammer geweest zyn als Leiden verstoken zou zyn gebleven van zijn laatste succesprogramma, waarvan ,,'t Hart van engelen en spoken" een bloemlezing is. en beheerste wijze gespeeld, in snelle opeenvolging onderbroken door pittige schetsjes van de leden van het ensemble. De wereldkampioen goochelaar Fred Kaps manifesteerde nog vóór de pauze een vingervlugheid, welke aan het onge looflijke grensde. En na de pauze Wim Kan. Volle ne gentig minuten was hij aan het woord, hij, in zijn speciale kunst, de groot meester van het woord. Als man met de burgerpet, de brand- weei-man met de uniformpet, de man met de hoed in het Rijksmuseum, ont ketende hij stormen van bijval, die zo mogelijk nog werden overtroffen door zijn meditaties op politiek terrein. Hy treedt mét zijn gezelschap dit jaar nog driemaal te Leiden op. Of dit ge noeg zal zijn? Ik betwijfel het. B. H. Overweldigend succes in stampvolle Schouwburg In het programma geeft Wim Kan o.a. ter overpeinzing: „Cabarettiers zijn in het algemeen zulke zorgelijke perso nen, doordat zij steeds in ernst met de humor omgaan". Dat hy dit niet zo maar als een grapje bedoelt, wordt de gehele avond van acht tot halftwaalf, in elk schetsje afzonder lijk, bevestigd. Zijn humor is van het zinvolste gehalte, zijn grapjes op poli- tiek-sociaal of algemeen terrein zijn nooit plat en missen ten enenmale het element om te kwetsen. Vóór de pauze een diïetal „schijn figuren en schertsgestalten"„De hoe- denmode", „de Sneeuwpop" en „de Schildpad" door Corry Vonk op geestige Gistermiddag hield dr. C. A. Cromme lin, oud-adjunct-directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium en oud-directeur van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurweten schappen in Het Gulden Vlies een re ceptie ter gelegenheid van zijn tachtig ste verjaardag. In aanwezigheid van zijn kinderen, die met kleinkinderen uit het buitenland waren overgekomen, kwamen velen de natuurkundige met het bereiken van deze mijlpaal geluk wensen. Namens de Universiteit boden vele le den van de academische senaat hun ge lukwensen aan. Mej. dr. M. Rooseboom, directrice en de heer P. van der Star, conservator vertegenwoordigden het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen en enkele weten schappelijke organisaties, namens welke zij dank zegden voor het vele werk wat dr. Crommelin, een der oprichters, voor het museum heeft gedaan en nog steeds verricht. Namens het Kamerlingh On nes Laboratorium boden prof. dr. C. J. Gorter als directeur en dr. J. van den Handel als adjunct-directeur (als opvol ger van dr. Crommelin) gelukwensen aan. Uiteraard waren er ook vertegen woordigers van de Instrumentmakers- school, bij de opbouw waarvan dr. Crommelin zich grote verdiensten heeft verworven. Ook waren er medewerkers en vroegere medewerkers van het K.O.- Laboratorium uit de tijd, dat dr. Crom melin daar werkzaam was. De foto toont prof. dr. C. J. Gorter en dr J. van den Handel, die dr. Cromme lin gelukwensen. Foto LD-Van Vliet Advertentie1» Wijnen BE AU JOL AIS 1955 f 3.— p. £L ENTRE DEUX MERS f 2.75 p. ZOETE SP. WIJN 12.— p. fl. Daartoe in staat gesteld door de of ferzin van de Leidse burgerij kerst- pottenactie en intekenlijsten kon het korps Leiden van het Leger des Heils gisteravond ruim 200 daarvoor in aan merking komende ingezetenen verblij den met een kolossaal kei-stpakket, waarvan de inhoud velen versteld deed staan. Zij was dan ook eens zo groot dan vorig jaai\ Tot tweemaal toe vulde de Legerzaal aan de Hooigracht zich met een groot en dankbaar publiek, dat niet alleen deze stoffelijke gaven in ontvangst mooht nemen, doch dat tevens in woord en lied werd bepaald by het naderend kerstfeest en de geboorte van Christus. Na het zingen van „Er ruist langs de wolken" las de bevelvoerend officier, ka pitein R. J. Schurink, het kerstevange lie, aan de hand waarvan hij wees op de komst van Gods Zoon in deze we reld om te zoeken en zalig te maken, dat wat verloren was. Nadat het zang koor zich had laten horen vertelde ka pitein Sohurink een boeiend vei-haal, waaraan de gedachte ten grondslag lag, dat de rekening van ons leven, wordt die eenmaal opgemaakt, moet kloppen. Zo is het Leger des Heils zijn kerst feestvieringen begonnen, getrouw aan het devies van zijn stichter, William Boothsoup, soap. salvation: soep, zeep, verlossing, hetgeen concreet wil zeggen, dat men bij het verlichten van de zorgen der mensheid haar ook iets mee moet geven voor de nood der ziel. Zij nog gemeld, dat behalve deze uit deling ook velen blij werden gemaakt met een kerstgave van het Leger des Heils, in de vorm van fruit. (Foto LJVVea Wet) Kerstsamenzang op Stadhuisplein Op de vooravond van Kerstmis „Komt allen tezamen" zullen mor genavond de 46 klokken van Leiden en Oegstgeest roepen, wanneer zy van 7 uur tot 7.10 uur hun stemmen over de stad en omgeving zullen laten klinken. Om kwart over zeven begint dan de samenzang op het Stadhuis plein te Leiden, waarbij de stads- beiaardier medewerking zal verlenen. Enige tijd geleden schreven, wij reeds uitvoerig over deze manifestatie, die ge organiseerd wordt door enkele personen uit verschillende kerken, zowel protes tantse als de rooms-katholieke en de oud-katholieke. Deze samenzang is be doeld voor iedei-een en er zullen uitslui tend zeer bekende kerstliederen worden gezongen, waarvan de tekst bovendien op ruime schaal verspreid zal worden. B. en W. van Leiden en de politie heb ben spontaan hun medewerking ver leend, hetgeen tot uitdrukking komt in de medewerking van het carillon van het Leidse stadhuis en de verkeers regeling tijdens de samenzang. In totaal luiden er ter inleiding van deze zang 35 klokken in Leiden, op 25 punten, terwijl in Oegstgeest 11 klokken op 9 punten hun stem laten horen. Met inbegrip van het carillon luiden 92 klok ken en klokjes. De oudste klok, de In 1520 gegoten klok van de Dr. Van Voorthuysenschool in de Marnixstraat te Leiden zal de andere klokken tot leven roepen. Leerlingen van de school zullen om één minuut voor zeven de klok gaan luiden en de andere klokken zullen daarmee instemmen. Gedurende tien minuten zullen dan alle klokken luiden. Om kwart over zeven tot kwart voor acht is er dan samenzang. Het caril lon speelt de eerste regel van het te tóngen lied voor. Tussen de verschil- Zang en voordracht De afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen hield gistermiddag haar laatste bijeenkomst in dit jaar. Deze vergadering stond vanzelfsprekend geheel in het teken van het naderende kerstfeest. De op komst was vrij groot. Evenals voor gaande jaren het geval was wilden ook nu weer de meeste Leidse huis vrouwen, die bij de vereniging zijn aangesloten, op gepaste wijze het feest van Christus komst op aarde vieren. De grote zaal van het St. Antonius Clubhuis was voor deze ge legenheid stijlvol versierd met den- negroen. De tefeltjes waren keurig gedekt en de zich daarop bevindende kaarsjes brandden gedurende de ge hele middag. De presidente, mevrouw C. Hageman- Verhagen, heette aan het begin van de middag alle aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder de ere-leden, de dames N. C. Key-Stuurman en A. Groen-Nieuwenhuizen Segaar, en sprak vervolgens een kort woord van bezin ning. Gezamenlijk zongen de dames daarop het wondermooie „Stille Nacht, heilige nacht". Aan deze bijzondere bij eenkomst verleende o.m. het huis vrouwenkoor medewerking. Onder lei ding van mevrouw T. Massaar-Van Dried zong het liederen van Dina Ap peldoorn, Bernaird Diamant en vier Maria-ddederen van Max Reger. Ook stond er een werkje van Gesar Franck op het programma. Aan de piano zat ditmaal mevrouw M. Doorn-Blok. De presidente droeg voor -de pauze een modern kerstverhaal, „Plezierige kerst dagen" getiteld, op verdienstelijke wijze voor. Trouwens ook het Oud-Engelse kerstverhaal „Jimsy's kerstfeest", dat lende liederen in zal een kort tussenspel weerklinken. Deze samenzang is een indrukwekkende inleiding op het kerst feest. Het is verheugend, dat de ver schillende kerken hierin samenwerken, waarbij het de bedoeling is, dat niet alleen „kerkelijke" mensen morgen avond naar het Stadhuisplein komen. Iedereen is welkom! Hopelijk is de de- langstelling dit jaar nog groter dan vorig jaar. later op de middag werd verteld, viel kennelijk wel in de smaak. Het was een ontroerende vertelling. De gebakjes, dae in de pauze werden uitgedeeld, waren door een aantal huisvrouwen zelf ge maakt. Men vond ze hoe zou het anders kunnen! heerlijk. Een woord van dank en waardering tot de betref fende dames gericht was dan ook zeker op zijn plaats. Mevrouw Hageman dankte verder alle anderen, die aan het welslagen van deze middag hadden medegewerkt. Met een stemmig gezon gen „Ere zij God" werd deze sfeervolle kerst-bijeenkomst beëindigd. CLUBMATCH KYNOLOGIEVER. RIJNLAND. Zondag 18 januari wordt in de Stads gehoorzaal wederom de clubmatch van de Kijnologenvereniging „Rynland" ge houden. COÖP. VROUWENBOND. In tegenwoordigheid van het bestuur van de Coöp. Vooruit vierden de leden va nde afdeling Leiden van de Ned. Coöp. Vrouwenbond gisteravond kerst feest. Voor de pauze was er afwisselend zang en voordracht, waarna de heer J. Koch aan de hand va ntal van kleuren dia's een reisbeschrijving over 7. - '--». land gaf.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3