mm Dr. W. Drees zal niet meer optreden als de lijsttrekker van de P.v.d.A. Uw Wijnkelder is bij de Slijter Maar zal ivel deelnemen aan de verkiezingsactie in maart a.s. JungJiam MUH/ÏomMCL Met een enkel woord Agenda DINSDAG 23 DECEMBER 1958 Eindelijk tvelverdiende rnst! (Van onze Haagse correspondent) Dr. Willem Drees zal nog deel nemen aan de verkiezingsactie van de Partij van de Arbeid, maar stelt zich niet kandidaat bij de komende Kamerverkiezingen. De P. v. d. A. zal naar een andere lijsttrekker moeten omzien. Dr. Drees am bieert geen openbaar ambt meer. „Ik had me al op mijn zeven tigste, twee jaar geleden, willen terugtrekken. Maar in 1956 heeft men mij overgehaald nog één keer een kabinet te, vormen. Nu, op mijn 72ste, wil ik er toch echt mee ophouden", vertelde de heer Drees, toen wij hem gistermiddag op zochten, enkele uren nadat de Ko ningin zijn ontslag had aanvaard. Dertien-en-een-half jaar achtereen heeft dr. Drees zijn invloed doen gelden op het landsbeleid, ruim drie jaar als minister van Sociale Zaken en ruim 10 jaar als minister-president. Als kam pioen van de „brede basis" wist htf een samenwerking tot stand te brengen, die het buitenland deed spreken van „Het Hollandse wonder", het verrassende snelle herstel na de tweede wereldoorlog. Schokkende gebeurtenissen en zware tegenslagen zijn ons land in de tien jaar van dr. Drees' premierschap niet be spaard. Maar noch het Indonesische drama, noch de watersnoodramp ver mochten het na-oorlogse herstel te fnuiken. Hoe groot de problemen ook waren, hoe zwaar de verantwoordelijk heid ook drukte op de leider van het kabinet, dr. Drees liet zich niet van zijn stuk brengen, hield het hoofd koel, bleef vasthouden aan de breedst mogelijke samenwerking, en boezemde vertrouwen in door zijn volkomen integriteit, zijn eenvoud en zijn rust. Terugblik Voor de laatste maal stond gistermid dag een dienstauto van het departement van Algemene Zaken voor het huis aan de Beeklaan. De chauffeur bracht map pen met persoonlijke papieren van dr. Drees. De zojuist tot minister van Staat (een eretitel) benoemde oud-premier zat midden in de drukte van de afwikkeling van zijn ambt. Herhaaldelijk rinkelde de telefoon. Toch was de heer Drees onmiddellijk bereid ons even te ontvangen. En met dezelfde prettige rust en vriendelijk heid, die hem altijd heeft gekenmerkt, beantwoordde de zojuist afgetreden pre mier onze vragen. Waar hij nu het liefst op terug zag? Dr. Drees noemde direct zijn ambtspe riode als minister van Sociale Zaken in het kabinet Schermerhorn-Drees (1945- 1946) en het daarop volgende kabinet- Beel (19461948). „Minder spectaculaire functie dan het premierschap, maar aantrekkelijk omdat je initiatieven kon nemen en meer rechtstreeks vruchtdra gend werk kon doen". Als minister van Sociale Zaken kon de heer Drees zich geheel geven aan het herstel van de on gestoorde arbeid en de bevordering van samenwerking tussen werkgevers en werknemers. Hij zorgde voor de noodwet ouderdomsvoorziening (voorloopster van de AOW) en nam het initiatief voor de werkloosheidsverzekering. Als minister-president werd de coör dinatie van de werkzaamheden der ver schillende departementen de voornaam ste taak van dr. Drees. Samenwerking in het landsbelang was daarbij zijn lei dend beginstel. Samenwerking In het kabinet is er altijd een goede samenwerking geweest, verzekerde hij ons. We konden het altijd eens worden over de zaken. Er is altijd veel gemop perd over „het gehate compromis" - maar hoe kan men het ooit (en dat geldt niet alleen voor de regering!) eens worden zonder compromissen? Ook over de wetsontwerpen, die heb ben geleid tot het uiteenvallen van de „brede basis", bestond eensgezindheid in het kabinet. Dr. Drees herhaalde nog eens wat hij hieromtrent in de Kamer heeft verklaard: zowel over de onbe perkte verlenging van de prijsbeheer- sing voor landbouwgronden als over de verlenging met twee jaar van de tijde lijke belastingverhogingen was in de ministerraad overeenstemming bereikt. Eenstemmigheid bestond alleen niet over de politieke consequenties van amendering der belastingontwerpen. Wat hij dacht van de oplossing der i kabinetscrisis? Hierover wilde dr. Drees zich liever niet uitlaten, alvorens het nieuwe kabinet zich aan het parlement heeft voorgesteld. Het woord is nu in de eerste plaats aan de Tweede Kamer. Nog eenmaal zal de man, die in zo grote mate zijn stempel heeft gedrukt op het na-oorlogse beleid, zich in het politieke strijdgewoel storten om de Partij van de Arbeid, zij het dan niet als lijsttrekker, te steunen in de verkie zingsslag. Daarna zal hU zich terugtrek ken uit de dagelijkse politiek. Maar de naam van „Vader Drees" zal in de ge schiedenis blijven voortleven als de lei der der na-oorlogse politieke samenwer king, wiens woord een groot gezag kreeg en die met al zijn eenvoud een ieders respect afdwong. Advertentie Hoogste toren ter wereld (in Tokio) in gebruik De „Toren van Tokio", die met zijn 332 meter de hoogste van de wereld is, is gisteren -plechtig voor het publiek opengesteld in tegen woordigheid van verscheidene leden van de Japanse keizerlijke familie en andere Japanse autoriteiten. De toren zal fungeren als antenne voor televisie-uitzendingen. WEKKERS enkel-, dubbel- en drietonig, wek ken eerst zacht, dan luid. In vele kleuren verkrijgbaar bij Uw hor- loger-juwelier, reeds v.a. f 9.75 Handelsovereenkomst BeneluxPolen Een gisteren te Warschau getekende handelsovereenkomst tussen Polen en de Beneluxlanden voorziet in een goe derenuitwisseling ter waarde van 50 miljoen dollar in het jaar 1959. Onder deze overeenkomst zal Polen aan de Beneluxlanden levensmiddelen, chemi sche produkten, textielgoederen, kerami sche produkten, glaswerk en andere industrieprodukten leveren. De Benelux landen zullen o.a. machines, non-ferro- metalen, chemische en farmaceutische produkten, fosfaat en haring naar Polen uitvoeren. Schiphol in de mist Gistermiddag kwart voor drie trok een snel opgekomen mist de luchtha ven Schiphol geheel dicht. Tot des avonds half acht landde er geen vliegtuig meer, met uitzondering van een „Convair" van de Finnair, die uit Londen komend, om 16.56 uur op baan 19 aan de grond kwam. Het zicht was toen zeer slecht, de mist bank hing n.l. op 30 meter boven het beton en horizontaal meldde de waar nemer van de meteorologische dienst een zicht van 250 meter. Na half acht 's avonds trok de mist weg en een half uur later arriveerde een toestel van de Hongaarse Lucht vaartmaatschappij Malev op Schiphol, met aan boord 18 Tsjechische voetbal lers, op doorreis naar Costa Rica. Ver scheidene diensten van buitenlandse maatschappijen en van de KLM waren inmiddels reeds geannuleerd. De Super Constellation van de KLM, op weg van Tokio via India naar Amsterdam, zocht Dusseldorp als uitwijkhaven op, waar de passagiers met de trein verder naar ons land reisden. Nasoetion weer in Djakarta Luitenant-generaal A. H. Nasoetion, chef van de generale staf van het In donesische leger, is gisteravond in Dja karta teruggekeerd van een bezoek van drie dagen aan Medan op Sumatra. Een legerwoordvoerder die de generaal heeft vergezeld, verklaarde bij aan komst in Djakarta, dat de toestand in Noord-Sumatra „normaal" is. De bevol king steunt zoveel mogelijk de regerings autoriteiten. Generaal Nasoetion heeft routinebesprekingen gevoerd met plaat selijke militaire bevelhebbers, zo zei hij. V 7 a r Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP. pol. caus. 18.30 Oram. 18.40 Trompet en harp. 10.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sport- praatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Brabants ork. en 60list. 21.35 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 22.05 Gram. 22.20 Dit is de stad, hoorsp. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO- 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: De Maan, door dr. H. Groot. Twee de lezing: Wat leder met elementaire middelen over de maan kan te weten komen. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 La Tosca, opera. In de pauze (pl.m. 21.35) Toneelbeschouwing. 22.20 Act. 22.35 Orgelconc, 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21— 24.00 Dansmuz. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Documentaire film. 21.00—22.40 Speel film. VOOR WOENSDAG 24 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Tussen avonden ligt de dag. hoorspel. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Kamerork., Omr. koor en solist. 12.37 Kerstwijdlngsdienst. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Amus. conc. 13.50 Gram. 14 10 Oude muz. 15.00 Kerstwij dlngsdienst v. d. zieken. 16.00 V. d. Jeugd 17.20 Vocaal Dubbelkwart. 17 40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Leger des Hellskwartler. 18.15 Molukse kerstviering. 18.35 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kamerkoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af .20.00 Volkskerstzang. 21.30 Het land waar Jezus woonde, rep. klankb. 22.00 Muz. lessen. 22.30 Avondoverden- klr.g. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.45 Bei- aardconc. 24.001.00 Kerstnachtdienst. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbytclub. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Een handvol spijkers, caus. 10.05 Morgen wijding VARA: 10.20 V. d .hulsvr. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 V h. platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoon stellingsagenda. 13.20 Orgel en zang. 13.50 Medische kron. 14.00 Kerstconcert door de Jeugd. 14.30 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsultz.: Rijksdelen overzee: Paskoe-kerstfeest op Curasao, door Frank Martlnus Arlon. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.30 VARA-Varla. 18.35 Beginsel of gedragslijn?, toespr. 18.50 V d kind VPRO: 19.00 Kerstfeest voor de kind. VARA; 2000 Nws. 20.05 Strijk- ork. en harp. 20.50 Brieven van het front, hoorsp 21.50 Act. 21.55 Mijn naam is hond. 2215 Planorecital. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50 Soc. Nws. in Esperanto. KRO: 24.001.30 Plechtige nachtmis. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20 00 Weekoverz. NCRV: 20.30 De geest van Kerstmis, tv- spel. 21.5022.00 Dagsluiting. NTS- 23.551.15 Eurovisie: Nachtmis in de Abdy Mont St.-Michel. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) Johann Sebastian Bach. Toccata en Fu ga in d kl. t. BWV 565. Helmut Walcha, orgel The first Nowell. Joseph est bien marlé, The holy and the ivy. Koninklijk Mannenkoor „Mastreechter Staar" olv. Martin Koekelkoren. Archangelo Corelli. Concerto grosso fatto per la notte dl na tale in g kl. t. op. 6 nr. 8. Ulrlch Greh- llng, Otto Schaernack. viool; Gerhard Stenzei cello; Fritz Neumeyer. cembalo; Cappella Coloniensis olv. August Wenzln- ger. Giovanni Battista Grazloli, Adagio. Enrico Malnardi, cello; Michael Rauchel- sen, piano. Quand Dieu naqult h Noël Det kimer nu til Julefest Volei la Noël Rise up shepherd Entre le Schaduwen, liard en teer (Van onze t.v.-med©werker) Gebeurtenissen plegen hun schadu wen vooruit te werpen, wil men wel eens zeggen. Dat was dan zeker het ge val met het programma dat de KRO ons gisteren voor zette en het was het naderend kerstfeest, dat de schaduwen veroorzaakte. Maar eerst wierp Jan Cottaar een terugblik op het sportleven van 1958. Hij deed dit door een aantal kampi oenen in hun gewone doen ten tonele te voeren en verder wat hoogte- en dieptepunten te releveren. We telden acht of negen ruzies in de verschillen de sportbonden. Niet zo best! Van Domburg gaf een paar goed ge kozen delen van een nieuwe Italiaanse film „De jonggehuwden" en daarna kreeg Leo Riemens gelegenheid iets te vertellen over „De verkochte Bruid", de opera, die op eerste kerstdag in play back zal worden vertoond, dat is een opname, waarbij spel en zang aan ver schillende kunstenaars is toevertrouwd om toch vooral het beste van het beste te kunnen vertonen. We zullen zien, maar hebben ons voorgenomen niet te veel te letten op het samenvallen van geluid en gebaar, want dat leidt zo af en ze zullen wel voor een goede syn chronisatie hebben gezorgd. Jan Willem Hofstra interviewde Con- ny Stuart, die beter zingt en speelt dan praat over zichzelf, naar onze smaak. De Duitse t.v.-reportage uit Bethle hem en Nazareth had tijd nodig vaart Bouwen Nederlanders havenwerk in Noorwegen Volgens een bericht van het Noorse persbureau NTB zou er een overeen komst zijn gesloten met de Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken voor de bouw van een steiger in de Oslofjord bij de nieuwe olieraffinaderij van de Esso te Slagen. Het bouwwerk, dat zich 523 mater in de Oslofjord zal uitstrek ken, komt te rusten op 350 pijlers. Het zal de grootste steiger van Noorwegen worden, waar tankers tot 47.000 ton zullen kunnen aanleggen. Volgens het Noorse bericht zal met de bouw worden begonnen in het begin van 1960. WEGENWACHT EERSTE KERSTDAG OUDEJAARSAVOND EN NIEUWJAARSDAG NIET OP DE WEG Op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag zal gemotoriseerd Nederland een ver trouwde verschijning op de wegen mis sen: de ANWB-Wegenwachten zullen dan namelijk geen dienst doen. De goede gewoone getrouw zullen deze populaire helpers-in-de-nood de gele genheid krijgen de beide feestdagen in de huiselijke kring door te brengen. Op tweede kerstdag zijn de gele pech- bestrijders weer op de weg, dan zal de normale zondagsdienst gereden worden. Op oudejaarsavond zal de ANWB de avonddienst van de Wegenwacht bekor ten, zodat de manschappen n& achtuur hun deel aan de huiselijke gezelligheid kunnen hebben. BINNENLAND Tijdens de afwezigheid van de be woners is 's avonds ingebroken bij een familie aan de Mecklenburglaan te Rotterdam. De daders hebben voor een totale waarde van ongeveer f. 15.000 aan juwelen en sieraden gestolen. Het Centraal Museum te Utrecht heeft met medewerking van de Vereni ging Rembrandt een schilderij van Jan van Scorel „De Madonna met de wilde rozen", aangekocht. Met dit doek ls de Jan van Scorel-collectie van het museum uitgebreid tot zes schilderijen. De Nederlandse Vereniging voor tex tieltechniek en de Nederlandse Vereni ging voor textielchemie zullen Jaarlijks drie prijzen van elk f 500,uitloven voor de beste oorspronkelijke, wetenschappe lijke opstellen over een textieltechnlsch, en textielchemlsch en een textlelecono- mlsch onderwerp. De inzendingen ,dle tot 1 Juli 1959 kunnen worden ingestuurd, zullen worden beoordeeld door een Jury onder voorzitterschap van prof. J. Beyer te Delft. Sinds korte tijd ls de dienst lucht vaart van de Rijkspolitie overgegaan tot het nemen van luchtfoto's ten behoeve van politionele en Justitionele doelein den. De luchtfotografie kan van groot be lang zijn by het onderzoek, wanneer een strafbaar feit op een groot terrein ls ge pleegd. Grote en soms Ingewikkelde ver keersongelukken kunnen vanuit de lucht op de gevoelige plaat worden vastgelegd. Zelfs kunnen luchtopnamen het zoeken naar een oplossing van verkeersproblemen vereenvoudigen. Gistermiddag ls de 4-Jarlge Mary v. d. Tuin uit de Daniël Stalpertstraat te Amsterdam ln een der vyvers van het Vondelpark gevallen en verdronken. Op aanwijzing van een zes-jartg vriendje heeft de politie na enige tyd zoeken het ïykje gevonden. Tot en met 2 februari wordt ln het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft een tentoonstelling gehouden van schilderyen, aquarellen en tekeningen van Johannes Bosboom (18171891) wel ke vanavond, wordt geopend door mr. F. P. Th. Rohling. hoofd van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het ministerie van O. K. en W Binnen enkele weken zullen vier sleepboten van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst op zee zijn met drie dryvende booreilanden, die naar de Per zische Golf moeten. Deze booreilanden zyn bestemd voor oliewinning uit de zee bodem. Alle reizen beginnen ln de Golf van Mexico en de te slepen afstand* zal 11.000 mijl bedragen. Onder deze boor eilanden bevindt zich de C. H Thorton, het grootste object van dit soort, dat tot dusver van de Verenigde Staten naar de Perzische Golf werd getransporteerd, Het kabinet van de gouverneur van Suriname heeft medegedeeld, dat de gou verneur van de Ned. Antillen, de heer A. B. Speekenbrink, van 19 tot 31 Januari a.s. een offlclei bezoek aan Suriname zal brengen. Gouverneur Speekenbrink zal vergezeld zyn van zyn echtgenote. BUITENLAND In Oost-Finland worden sinds en kele dagen Jachtpartyen op grote echaal georganiseerd tegen troepen hongerige wolven die uit nabye Russische wouden voedsel komen zoeken ln Finland. De Jacht wordt ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat de beesten de grens over gaan zodra men ze op het spoor is. De perstribune van het Israëlische parlement, de Knesseth, was gisterochtend leeg tengevolge van de boycoracti^van de Israëlische parlementaire verslaggevers. De journalisten verzetten zich tegen de beperkingen die de regering hun heeft op gelegd. Zo mogen zij geen contact op nemen met afgevaardigden en niet ln het restaurant van de Knesseth komen. De buitenlandse correspondenten steunen de Israëlische journalisten. Premier Ben Goe- rion heeft beloofd zijn bemiddeling verlenen. In Keulen hebben maandag rozen gebloeid. Voor het parlementsgebouw in Bonn staat een appelboom ln bloei en een tuinder uit Siegburg bij Bonn heeft meegedeeld, dat hy de vorige week 2$ kg aardbeien heeft geplukt. De filmacteur H. B. Warner, die zijn loopbaan begon in de stomme film „Ko ning der Koningen" van Cecil B. de Mille, is gisteren op 83-Jarige leeftijd in Los Angeles overleden. Zijn laatste rol heeft hy gespeeld ln „De tien geboden", even eens een produktie van De Mille. Een rechter te Ltineburg heeft giste ren zes leden van de ln West-Dultsland verboden communistische party veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot twee jaar wegens het verspreiden van communistische kranten. Na een ontploffing en een brand in een flatgebouw in het oosten van de Ca nadese stad Montreal zyn ln de ruines van de flats de lijkjes van vier kinderen gevonden. Vier mensen liepen verwondin gen op en zyn naar een ziekenhuis over gebracht. Joseph Joanovicl. de „miljonair-vod denraper", die naar Israël was uitgewe ken na ln Frankryk te zyn gezocht we gens malversaties, vertrekt vrijdag a.s. per schip naar Zuld-Amerika, nu hy door de Israëlische autoriteiten is uitgewezen. Hy zal zich vestigen ln het Zuldamerl- kaanse land dat hem toelaat. De communistisch-Chinese politie heeft Iemand aangehouden, die een in- sectendodend middel zou hebben gedaan ln de rijstpotten van een eetgelegenheid van een volkscommune te Loengsl. De gemakshalve een „contra-revo- Bij een rondvraag door de Vereni ging van protestantse predikanten ln Zwitserland over een resolutie waarin atoombewapening als de grenzen der wet tige verdediging te buiten gaand wordt gekenschetst, hebben van de 1533 leden, die de vereniging telt er 970 geantwoord: van hen verklaarden 530 zich tegen de re solutie, 407 zich voor, en 33 stemden blanco. Een rechter te Boston heeft gisteren de fabrikant en miljonair Bernard Gold- fine veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf wegens ongehoorzaamheid aan een rechtbank, die hy by het onder zoek in een belastingzaak geen inzicht heeft willen geven ln boeken van zyn maatschappij. Goldfines secretaresse, Mil dred Paperman, werd om dezelfde reden tot tien dagen gevangenisstraf veroor deeld. Een krygsraad in Madrid heeft maan dag 31 arbeiders van kolenmijnen ln As- turlas, Noord-Spanje, veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van twee tot twintig Jaar wegens het organiseren van communistische groepen. Een verdachte is vrygesproken. De vonnissen moeten nog door een hogere krijgsraad worden bevestigd. De gemeentesecretaris van Padua heeft zaterdag een briefkaart ontvangen, die zyn broer hem op 4 maart 1936 tij dens de Italiaanse veldtocht tegen Ethio pië had gestuurd. De Ver. Staten hebben een verdrag van „vriendschap, economische betrek kingen en consulaire rechten'1 getekend met de sultan van Muscate en Oman. Amerikaanse functionarissen verklaarden gisteren, dat het een zuiver commercieel verdrag is zonder politieke betekenis. In het sultanaat, dat onafhankeiyk is, wer ken drie Amerikaanse ollemaatschappyen Volgens mededeling van natlonalls- tlsch-Chlnese zijde zijn de communis tische strijdkrachten die tegenover For mosa op het Chinese vasteland zyn ge legerd uitgerust met raketten die door vliegtuigen tegen doelen in de lucht kun nen worden gebruikt. Deze raketten zou den te vergelijken zijn met de „Sidewin ders" die de nationalisten van de Ameri kanen hebben gekregen. man wordt gemaksha lutionair" genoemd. - In Detroit zyn zondagochtend zes kinderen uit één gezin by een brand om gekomen terwyi hun ouders naar de kerk waren. De Jongste was anderhalf en de oudste zeven Jaar. Het echtpaar had dit Jaar al een tweeling door ziekte verloren. Het is nu kinderloos. - De Poolse (communistische) Ver enigde Arbeldersparty heeft in de periode van oktober 1957 tot en met september van dit jaar als gevolg van de zuive ringscampagne twintig procent van haar ruim 1.300.000 leden verloren. Vooral on der de arbeiders, speciaal ln de gebieden van Warschau, Katowice en Lodz. zijn velen uit de party verdwenen. Onder de Intellectuelen was dit het minste het ge val. boeuf et l'ane gris. Svend Saaby Koor met instrumentale begeleiding Frans Schubert. Impromptu op. 90 nr. 3 ln ges gr. t. Adrian Aeschbachter, piano. Giuseppe Tartini. Pastorale in a gr. t. (bew. voor viool en orkest van O. Respl- ghi). Michelangelo Abbado, viool; Orches tra d'Archl dl Milano. Frans Schubert. Ave Maria Enrico Malnardi, cello; Michael Raucheisen, piano. Peter Cornelius Cfcrist- baum Die Könlge Christkind. Irm- gard Seefrled, sopraan; Erik Werba, plano. Robert Schumann Abendlied. Enrico Mal nardi, cello: Michael Raucheisen, piano. Francois Boieldieu. Concert voor harp en orkest ln c gr. t. Mireille Flour, harp; Or kest van Radio Luxembourg olv. Henrl Pensls. Eugène Isalje. Extase. David Ols- trach, vlooi; Vladimir Yampolsky, piano. Giuseppe Verdi. Laudl alia Verglne Ma ria. Aachener Domchor olv. Theodor Reh- mann. Maurice Ravel. Berceuse sur le nom de Gabriel Fauré. Nathan Milsteln, viool; Leon Pommers, plano. Peter Tsjai- kowsky. Mélodie op. 42 nr. 3. Nathan Milsteln, viool; Leon Pommers, plano. Henri Wlenlawsky. Légende op. 17. Alfre do Campoli, viool; London Symphony Or chestra olv. Plerino Gamba. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Hoorsp. 13.00 Dans muz. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 ProgT. voor oudere mensen. 15.00 Voordr. en zang. 15.30 Gram. 16.00 Kerstliederen, en voordracht. 17.20 Hoorspel. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.45 Volksdansen. 20.00 Gram. 20.30 Round Britain quiz. 21.00 Symf. ork. 22.00 Nws. 22.15 Licht progr. 22.45 Kerstliederen en voordr. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianokwart. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12 15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevarieerd programma. 14.00 Dansmuz.. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Varlété-ork. 17.30 Nws en mrs. Dale's Dagboek. 17.45 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws.). 19.00 Gevar. progT. 19.45 Hoorspel. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Lichte muz. 0.15 Dansmuz. (Om 0.30 Nws.). 0.55 Nws. 1.00 Klokgelui en Kerstliederen. 1.07- 2.00 Nachtmis. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Idem. 16.55 Nws. 17.00 Kerst liederen. 19.30 Symf. ork. 20.00 Kerstlie deren. 20.40 Symf. ork. en solist. 22.45 Klarinet-kwint. 23.20 Koorzang. 23.45 Koor en sol. 0.151.30 Nachtmis. Frankryk 3, 289 en 235 m. 12.05 Kamermuz. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Franse muz. 16.00 Koor zang. 16.55 Gram. 20.16 Kerstprogr. 23.10 Gram. 23.52 Nws. 24.00 Nachtmis. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 en 14.00 Gram. 15.00 Ork. conc. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 ld 16.45 Koorzang. 17.00 Nws. 17.10 Kamer muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. «19.30 Koor zang. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Weih- naohtsoratorium. 23.40 Gram. 23.45 24.00 Nachtmis. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.10 Idem. 14.15 Kamermuz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz, 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.35 en 24.00 Gram. 0.031.00 Nachtmis. te krij-gen, maar had in het middenge deelte uitstekende momenten. De Drie-» Koningen-kitsch en het slot zal veel kijkers minder hebben aangesproken. Het ls te hopen, dat NTS-commenta- tor Tania deze fil-m heeft meegekeken. Het werkt n.l. zo ontwikkelend. In het Journaal had hij gesproken over de ge boorte van Christus in Nazareth en hoewel wij de overigens zeer bekwame medewerker daarover niet al te hard willen vallen, het is toch eigenlijk wel een klein schandaal, een harde scha duw. Het laatste onderdeel van de uitzen ding werd met bijzonder veel smaak en toewijding gebraoht. De declamatie van Ank van der Moer mogen we zonder overdrijving een artistiek evenement van grote waarde noemen. Ook de keuze van de gedichten ls boven lof verheven. Lea de Boer zong zonder pretentie, eerlijk en eenvoudig, zichzelf aan haar fraaie harp begeleidend, een aantal oude kerstliederen uit verschil lende landen. De tamboerijn hadden ze wat ons betreft thuis kunnen laten. Het ging daardoor soms even te Spaans toe. De wijze, waarop Pater Veriiagen in het geheel was ingesohakeld was uit regie-oogpunt voortreffelijk. Hij toonde meer moed dan een anonieme brief schrijver, die hem n-are dingen had toe gevoegd en die hij met grote ernst en openhartigheid beantwoordde en met mededogen behandelde. Zo verinnigde hij de harde contouren tot tere lijnen, die naar de kerstboodschap wezen. Onze drie erepalmen ditmaal in de vorm van dennetakken, gaanmaar Ank van der Moer, de pater en naar Wim Bary, die aan de knoppen zat. Hubert Cuypers wordt vrijdag 85 jaar Op tweede kerstdag hoopt de compo nist en dirigent Hubert Cuypers 85 jaar te worden. Ter gelegenheid hiervan zal de AVRO op ^eze dag Hubert Cuypers' declamatorium „Terwe" met JanMusch als declamator uitzenden. De KRO zal 's morgens een uitvoering van Cuypers' „Missa in Honorem Sancti Alphonsi"en 's avonds een interview uitzenden. De heer Cuypers hoopt zijn verjaardag in intieme kring te vieren en zal geen offi ciële receptie houden. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's Getuigen. „Waarvoor verschafte Christus het rantsoen?" 3 uur nam. Schouwburg: Haags Volkstoneel „De duivel in de vrouw". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Amusementspro gramma. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: gem. „Ecclesia". Evangelisatie Christen- uur nam. mandersloot donkerstee? 14 nam. WOENSDAG DINSDAG Universiteit (filmzaal): K. en O.-film- studiekring „Kohinta". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Kan en Corry Vonk mm.v. Fred Kaps. 8 uur nam. Haarlemmerstraat 115: Receptie 60- Jarlg bestaan Woninginrichting Pop tie. 35 uur nam. Leldse VolkshulsKerstwijdlngsdienst met kerstspel. Ver. Vryz. Hervormden. 8 u nam. Wassenaar Café Van der Zalm: Jaarvergadering Tuinbouwverenlging 8 u. Abêrideen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort Münohen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Stadszaal; Kerstnachtwyding Leger desl Mallorca Hells. 6 uur voorm. 1 Algiers Rehoboth: Kerstfeest Zondagsschool „Andreas". 7 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)- Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Stadhuisplein: Samenzang van kerst liederen 7.157.45 uur nam. DONDERDAG Gem. Abattoir (restaurant): Opening Jubileum tentoonstelling LPKV. 1 uur Gerecht 10: Soefl-beweglng. Spr. dhr. Hartzulker. 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Byeenkomsi Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jeugdtoneel L.J.A. en Leldse Bond van Speeltuinverenigingen. 2.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 6.30 uur nam. MAANDAG Stadsgehoorzaal; Jeugdtoneel L.J.A. en :idse Bond van Sr 10.30 uur voorm. en 1 Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. 2.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Kan en Corry Vonk mjn.v. Fred Kaps. 8 uur nam. Tit. Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Casino: "Kiss me deadly". 18 jaar. Dage lijks 7 en 9.15 uur. Geen middagvoor stellingen behalve zaterdag en zondag. Lido: „Manlna". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Met de rug tegen de muur". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Heimweh". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 9.15 uur. Rex: „Het boek der wildernis". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag; 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je ln de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959). Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg) Tentoonstelling Leids Kunstcentrum. Werkdagen: 25 en 79 uur nam.J zondags 25 uur (tot 24 december). Rijksprentenkabinet (Klokateeg 25) Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 2—5 uur nam. (t/m 10 januari). LakenhalTentoonstelling „Vorming". Werkdagen; 10 uur voorm. 4 uur nam.: zon- en feestdagen 14 uur nam (tot 18 Januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Maurlts- huls". Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). Avond- en nachtdienst Apotheken. De avond- en nachtdienst der Apothe ken wordt waargenomen te Lelden door Apotheek „Tot Hulp der Menschheid". Hooigracht 48, tel. 21060 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wllhelmina- park 8, tel. 26274. By geen gehoor bU Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). i £L rf Helsinki geh. bew. Stockholm zw. bew. Oslo geh. bew. Kopenhagen regen half bew. gieh. bew. mist mist geh. bew. regen regen regen geh. bew. geh. bew. licht bew. mist geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. regen geh. b< licht bew. regen ilcht bew. nno 3 windstil windstil no 4 windstil no 3 4 0 4 11 2 0 1 0 15 0.1 windstil 11 5

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2