3987.- Kamerontbinding op 19 maart 1959 WEERBERICHT Thans komen alleen de lopende en urgente zaken in behandeling Amerikaanse begroting voorziet in recorduitgaven voor defensie nu 97ste jaargang DINSDAG 23 DECEMBER 1958 No. 29628 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Verklaring van prof. dr. L. J. M. Beel: Hultle aan minister van Staat tlr. Drees De minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft vanmiddag in de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd: „Mijnheer de voorzitter, Het kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen, stelt het bijzonder op prijs aanstonds na zijn optreden de ge legenheid te hebben een verklaring in uw hoge vergadering af te leggen. Het wenst vooraf van deze plaats hulde en dank te brengen aan hem, die gedurende meer dan dertien jaren deel heeft uitgemaakt van alle na-oorlogse kabinetten en ruim tien jaren aan vier dezer kabinet ten op voortreffelijke wijze leiding heeft gegeven, oud-minister president dr. Drees, thans minister van Staat, aan wie H.M. de Koningin met ingang van gisteren op zijn verzoek ontslag heeft ver leend uit zijn ambt onder bijzondere dankzegging voor de uitnemende diensten onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden aan haar en het koninkrijk bewezen. De leden van dit kabinet, die allen onder zijn leiding hebben mogen arbeiden, betuigen gaarne hun bijzondere waardering jegens deze staatsman, aan wie ook zij veel verschuldigd zijn en wiens heengaan uit de regering zij betreuren. Het kabinet vangt zijn taak aan in een tijd van ernstige politieke spanningen en op een ogenblik, waarop in verband daarmede, gewich tige beslissingen zijn genomen. Begrenzingen Afstanden groter Na een terugblik op de recente ge beurtenissen vervolgde spreker: „Zo eenvoudig deze feiten zich laten weergeven in een korte opsomming, zo vol bewogenheid, ernst en zorg voor de toekomst is de situatie, welke achter deze feiten schuil gaan. De ge beurtenissen, waarvan ik melding maakte, vormden slechts de aanleiding tot de ontstane crisis, de oorzaken daarvan liggen dieper. De verhouding tussen de staatkundige groeperingen, waarvan leden in het thans afgetre den kabinet zitting hadden, alsmede tussen de daarmede corresponderende Tweede Kamer-fracties, verslechterde in de loop der laatste jaren. De af standen werden groter, ernstige me ningsverschillen traden aan het licht. Bij deze verscherpte politieke tegen stellingen was geen oplossing te vin den, welke een normaal voortzetten van de arbeid door het in 1956 ge vormde kabinet zou hebben ingehou den. Ook de vorming van een nieuw kabinet voor het nog resterende deel van de parlementaire periode en steunend op een meerderheid in deze Kamer bleek niet mogelijk. Voortdurende paraatheid De behartiging toch van de belangen van het Koninkrijk vergt zeer zeker in deze tijd van internationale verwikke lingen en spanningen een voortdurende paraatheid van de regering tot het nemen van beslissingen. Zij behoeft daartoe een zo groot mogelijke steun en medewerking van de zijde van de volks vertegenwoordiging. Dit laatste geldt evenzeer voor de oplossing van de vele en ingewikkelde problemen, waaraan de regering binnen het Koninkrijk haar aandacht heeft te wijden. Voor een constructief beleid, alsmede voor een vruchtbaar gemeen overleg is tenslotte een sfeer van vertrouwen on ontbeerlijk. De omstandigheid, dat reeds in 1960 de normale verkiezing van leden uwer hoge vergadering zou plaats hebben, bemoeilijkte op zich reeds de formatie van een kabinet voor de nog resterende periode. Immers op het tijdstip, waarop de leden van zodanig kabinet zich zou den hebben ingewerkt, stonden de ver kiezingen reeds voor de deur. Deze om standigheid zou onder normale omstan digheden op zich geen genoegzame reden zijn voor Kamerontbinding. Dit wordt nochtans anders tegen de achtergrond van de conflictssituatie, waarover ik zo even sprak. Het ontbreken van de zo even door mij gestelde voorwaarden noopte der halve reeds tot een bekorten van deze periode en mitsdien tot vervroeging der verkiezingen. Daarmede wordt tevens bereikt een zoveel mogelijk uitschakelen van elementen, welke een zuivere oor deelsvorming bij dit beleid en overleg in de weg zouden kunnen staan. Daarenboven biedt deze vervroeging het voordeel, dat de vraag, op welke basis de vorming van een kabinet, het welk alsdan zijn program zal kunnen richten naar een normale vierjarige pe riode, zal geschieden, beantwoording zal kunnen vinden, nadat afstand is geno men van de recente gebeurtenissen en nadat het Nederlandse volk de gelegen heid heeft gekregen zich uit te spreken over de samenstelling van deze Kamer. Noordoostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk op de meeste plaat sen mist of laaghangende bewolking. Meest matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 15.45 uur; onder: 6.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.13 en 14.26 u. Laagwater te 10.15 en 22.25 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Een Koninklijk besluit, hetwelk nog heden in het Staatsblad zal worden openbaar gemaakt, Ixudt in, dat uw kamer wordt ontbonden met ingang van 19 maart 1959. Op diezelfde dag zal de zitting der Staten-Generaal worden gesloten. Het thans opgetreden kabinet ken merkt zich in tweeërlei opzicht door een begrenzing, welke normaal niet aan een kabinet wordt aangelegd De eerste begrenzing betreft zyn levensduur de tweede in samenhang daarmede zyn taak. Dit kabinet ziet zijn opdracht vol bracht op het tydstip, waarop na de ontbinding van uw kamer, waartoe H.M. de Koningin op zijn voordracht heden heeft besloten, de vervroegde verkiezingen zullen hebben plaats ge vonden. Dit kabinet heeft tot het zo juist ge noemde tydstip tot taak de behartiging van al hetgeen het in het belang van het Koninkryk noodzakelijk acht. Behalve de lopende zaken zullen slechts die aangelegenheden in behan deling worden genomen, waarvan uitstel niet in 's lands belang of dat van het Koninkryk is te achten. Vraagstukken, het beleid op langere termijn betreffende, zullen enkel in gieval van noodzaak tot beslissingen kunnen leiden. De indiening van wets ontwerpen. waarvan aan de regering de urgentie van behandeling in eerstko mende maanden niet zal blijken, blijft achterwege. Het contact met de Staten- Generaal zal derhalve een beperkte strekking hebben. Voor wat betreft reeds bij de Staten- Generaal ingediende wetsontwerpen zal de regering eenzelfde gedragslijn volgen Uiteraard stelt de regering zich voor over een en ander in voorkomende ge vallen met de Kamers overleg te ple gen. Aan de totstandkoming van dit kabi net is niet vooraf gegaan het maken van enige afspraak met welke fractie uit Uw midden ook. Verantwoordelijkheid en ernst De regering is zich diep bewust van haar verantwoordelijkheid, nog verzwaard door de ernst en het uit zonderlijk karakter van de huidige situatie. Zij vertrouwt, dat de staat kundige ontwikkeling in ons vader land zich in rustige banen zal voort zetten en dat allen, die voor deze ontwikkeling verantwoordelijkheid dragen, ook in de komende maan den zich van deze verantwoordelijk heid bij voortduring beioust zullen blijven. Het kabinet heeft zijn taak aan vaard in het vertrouwen, dat het zal mogen rekenen op de steun der Staten-Genraal. Moge Gods zegen rusten op ons aller arbeid! Vijf nieuwe partijen (Van onze correspondent) Naar wij vernemen, zijn vandaag bij beschikking van de kiesraad, naast de bestaande politieke partyen, geregi streerd: de Pacifistisch Socialistische Partij, het Gereformeerd Politiek Ver bond (GPV), de Bóeren-partij (BP), de Partij voor Overheidspersoneel (PVO) en de partij voor Landbouw en Mid denstand (PLM). Het staat vast, dat de eerstgenoemde twee partijen aan de op 12 maart te houden Tweede Kamer verkiezingen zullen deelnemen, wat de drie overige, kleine partijen, betreft is dat aan twijfel onderhevig. Het bovenstaande sluit niet uit, dat er toch ook nog andere, hier niet ge noemde partyen (b.v. de afgescheiden communistische groep), aan de komen de verkiezingen zullen deelnemen. De namen van deze partijen zullen dan echter nóch op het oproepingsbiljet, nóch op het stembiljet zelf worden vermeld. In verband met het Kerstfeest zullen onze kantoren op woensdag 24 december vanaf des namiddags om 4 uur gesloten zyn. Dr. W. Drees thans minister van Staat Het kabinet der Koningin deelt mede, dat H.M. de Koningin de oud-minister-president, dr. W. Drees, benoemd heeft tot minister van Staat. Niettemin in evenwicht door vermindering van uitgaven en vergroting van inkomsten President Eisenhower heeft gisteren aangekondigd, dat hij by het Congres een in evenwicht verkerende begroting voor het jaar 1959/60 zal indienen, waarvan de uitgaven ongeveer 77 miljard dollar belopen. Naar hij mededeelde zal deze begroting voorzien in recorduitgaven voor vredestijd voor de defensie. Ook voor enkele binnenlandse programma's, die geen betrekking op de defensie hebben, zal een recordniveau blijven bestaan. Er worden verminderingen van de totale uitgaven verkregen door het beëin digen van tijdelijke programma's voor landbouw, werkloosheidsverzekering en woningbouw. Vergroting van de inkomsten zal volgens de begroting verkregen moeten worden door verhoging van de posttarieven en benzinebelasting. De be grotingsvoorstellen zullen geen algemene belastingverhogingen inhouden. Bijzon derheden zullen worden bekend gemaakt in de begrotingsboodschap, welke omstreeks het midden van januari zal worden gepubliceerd. Washington wenst vooral inflatie te voorkomen Uit een m evenwicht verkerende be groting zal volgens de president blijken, dat de Amerikaanse regering vast be sloten is te leven naar haar middelen en dat zij haar deel zal bijdragen om inflatie te voorkomen en economische expansie aan te moedigen. Het aangekondigde begrotingscijfer van 77 miljard dollar was een verras sing, daar Republikeinse Congresleiders de vorige week na een onderhoud met de president voorspeld hadden, dat de uitgaven in 1959/60 ongeveer 80 miljard dollar zouden belopen. Voor het lopende begrotingsjaar zul len de uitgaven vermoedelijk 79.2 mil jard dollar bedragen. Het ministerie van Financiën heeft een begrotings tekort van ongeveer 12 miljard dollar voorspeld. Geen onverdeelde instemming De aankondiging van president Eisen hower, dat hij voor 1959/60 een sluiten de begroting zal voorstellen, had een Ir. Ingen Housz heeft gisteren afscheid genomen van de Hoog ovens. De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen reikte hem daarbij de versierselen uit van zijn benoeming tot Commandeur in de Orde van Qranje-Nassau. verdeelde ontvangst in Washington. Een Republikeinse woordvoerder juichte deze aankondiging toe en de meeste Demo craten wensten met hun commentaar te wachten, maar het onafhankelijke blad Washington Post schreef in een hoofd artikel. dat de vrees voor inflatie en wellicht de wens „de politieke gunst voor 1960 te winnen", de president ertoe hebben geleid zich te wagen aan een roekeloze gok met de economie. Het is volgens dit blad eenvoudig niet mogelijk, dat de regering in ernst een sluitende begroting voor het volgende belastingjaar voorstelt zonder de be staande programma's, waarvan er vele belangrijk zyn voor de verdediging van het land, ingrijpend te besnoeien, tenzy de regering zich met wat glibberig be- lastinggegoochel bezig wil houden. De regering tracht kennelijk de blaam van een bijna onvermydel"'-" onevenwich tigheid van de begroting op het Demo cratische Congres te schuiven. Wy vin den dit een droevige misslag, deze ver moeide begroting van een vermoeide regering, aldus de Washington Post. Mergelgroeve in België ingestort Twintig slachtoffers Vanochtend heeft zich in een mergel groeve te Zichen-Zussen-Bolder, een kwartier gaans ten zuiden van Maas tricht, een instorting voorgedaan. De Maastrichts brandweer haastte zich de grens over om assistentie te verlenen. Op het ogenblik, dat de instorting in de groeve waar een champignonkwe kerij is ingericht, zich voordeed, waren er ongeveer 150 personen aan het werk. Velen hebben zich kunnen redden, maar er zijn nog talrijke vermisten. Het stof felijk overschot van een meisje is gevon den. Vele gewonden zijn naar het zie kenhuis van Tongeren gebracht. Uit de laatste berichten blijkt, dat van zeventien of achttien personen, onder wie een aantal vrouwen en meisjes, het lot geheel onzeker is. Men vreest, dat zij niet te redden zijn, omdat de instorting zo volko men is, dat het gehele gebied, waar de champignonbedden liggen, een oppervlakte van drie tot vier ha., to taal is ingezakt. De luchtdruk was daar zo groot, dat wolken mergel- stof honderd meter hoog werden op gejaagd. De bodem in wijde omtrek is met geel zand bedekt. Grote brokken steen bij de ingang van de berg werden tientallen me ters weggeslingerd. Honderd perso nen, die op enige afstand van het centrum werkzaam waren, hébben zich kunnen redden. Noodweer in Spanje, Portugal, Brazilië Volgens niet-officiële cijfers zyn 46 mensen om het leven gekomen als ge volg van zware regenval, welke in de nacht van zondag op maandag in Rio de Janeiro overstromingen heeft ver oorzaakt. De regen viel acht uur achtereen. Gehele wyken staan blank. Meer dan 10.000 gezinnen moesten hun woningen verlaten omdat het water naar binnen drong. Mensen zaten op daken van autobus sen, omdat het water ook daarin was binnengespoeld. Honderden voertuigen zijn gestrand. Talrijke huizen zijn door aardverschuivingen bedolven. In een ervan vonden zeven personen de dood. Op sommige gedeelten van laag lig gende wegen staat twee meter water. Het reddingswerk wordt hierdoor be moeilijkt. In een van de grote zieken huizen van de stad staat de beneden verdieping blank. De burgemeester heeft het reusach tige stadion van de stad opengesteld voor de vele duizenden daklozen. Ook in Spanje was het noodweer. Als gevolg van zware stormen en hevige regenval zijn daar sedert zaterdag zeker 12 mensen om het leven gekomen en 6000 personen dakloos geworden. De havenstad Malaga is getroffen door een storm met windsnelheden tot 150 km. per uur. Verscheidene kleine vissersschepen zijn in de haven gezon ken. De spoorlijn van Malaga naar Ma drid is door aardverschuivingen ver sperd. Te Sedes bij El Ferrol zijn vier men sen door de bliksem getroffen en ge dood. De stad Murcia werd gisteren op geschrikt door een aardbeving. Er vielen geen slachtoffers en er zijn geen mel dingen van schade binnengekomen. Ook in Portugal heeft men met slecht weer te kampen. Plaatselijk hebben zich overstromingen voorgedaan. In de ha vens zijn veel vissersschepen beschadigd. Talrijke wegen zijn onbegaanbaar. Bloedige strijd van Algerije gaat voort Franse troepen hebben vorige week 504 opstandelingen buiten gevecht ge steld, aldus is gisteravond in Franse militaire kringen te Algiers meegedeeld. Er liepen 26 opstandelingen naar de Fransen over. Het hoofdkwartier van het Algerijnse leger te Cairo heeft gis teren te Cairo bekendgemaakt, dat de Algerijnse opstandelingen op 17, 18 en 19 december 245 Franse soldaten heb ben gedood, 90 gewond en twee gevan- gengemaakt. In dezelfde tijd onderna men de nationalisten zeventien aanval len op de Fransen, vernielden zij twaalf militaire posten en bliezen zij zeven tien pantserwagens en een trein op. Volgens het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn in de afge lopen 3V2 maand 24 Algerijnen bij ter roristische acties in Frankrijk gedood en 5.500 agenten der opstandelingen gearresteerd. Volgens functionarissen van het ministerie was tachtig procent der nationalistische „doders" gegrepen In de strijd tegen het terrorisme wer den 10 politiemannen gedood en 35 ge wond. Russen in Belgrado Er is gisteren een Russische „vredes- afvaardiging" in Belgrado aangekomen ter bespreking van „vraagstukken in verband met de strijd voor de vrede" met Joegoslavische communisten. Joego slavische ambtenaren hebben geen com mentaar op het zenden van de afvaar diging willen geven. De Russen hebben het initiatief tot dit bezoek genomen, zo zeiden zij. Hoofd van de delegatie is de secre taris van het Russische comité voor de vrede, Kotof. De Russen zullen spreken met verte genwoordigers van de onder communis tische leiding staande massa-organisa tie het socialistisch verbond. Russische militaire uitgaven veel hoger dan de Amerikaanse Deskundigen in Londen en Washing ton hechten niet veel waarde aan d® vermindering van de Russische uitga ven voor de defensie, zoals opgegeven in dc nieuwe begroting. Volgens deze be groting worden de defensie-uitgaven voor het vierde achtereenvolgende jaar verminderd, nu met ruim 193 miljoen roebel tot een totaal van ruim 91 mil jard. Volgens de deskundigen zijn veel uit gaven voor militaire doeleinden opgeno men in de begrotingen voor industriële ontwikkeling, voor onderwijs en weten schap, welke alle een grote stijging la ten zien. Verder wijst men erop, dat de vermin dering van dit jaar vrij gering is verge leken met voorgaande jaren <193 mil joen roebel staat gelijk met 48 miljoen dollar volgens de officiële koers en met 19 miljoen dollar volgens de toeristen- koers). Ruslands .zichtbare militaire budget ligt 13 miljard dollar lager dan het Amerikaanse, maar staat er wat zuive re koopkracht betreft, waarschynlyk ongeveer mee gelyk. En als by dit .zicht bare" budget de uitgaven voor atoom- en raketonderzoek en -proeven worden opgeteld, die waarschijnlijk verscholen zyn in de begrotingen voor industriële expansie, onderwijs en wetenschap, lig gen de Russische uitgaven op militair gebied veel hoger als de Amerikaanse, aldus de deskundigen. Bollenkwckers zijn bevreesd voor Japan In de voortgezette vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen: de heren J. Hopman, Szn uit Egmond aan de Hoef en G. van Straalen Wzn uit 's Graven- zande. Bij de rondvraag vroeg de afde ling Wij denes of het mogelijk was een inzicht te krijgen van de bloembollen cultuur in Japan. Er wordt concur rentie verwacht speciaal in Amerika. Is het waar, vroeg de afgevaardigde, dat men in Japan zeer geheimzinnig is ter wijl Japanners wel in ons land gelegen heid krijgen kwekerijen te bezoeken. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zedde enigszins op de hoogte te zijn van de geheimzin nigheid ten aanzien van het kweken van bollen in Japan, maar als de kwe kers aldaar him „fabrieksgeheim" niet bekend willen maken zal het moeilijk zijn er achter te komen. Voorts deelde spreker mee, dat wel enige cijfers over de export van bollen van Japan naar Amerika bekend zijn, maar verontrus tend noemde de voorzitter die niet. Advertentie CITROEN 2 cv zomer en winter, op klinker- straten en asfaltwegen, op bergen en In dalen - overal en altijd betrouwbaar Verdeling van de woningwetwoningen Van de veertigduizend van Rijks wege te financieren woningen, zyn 38.150 woningwetwoningen over de provincies verdeeld. Zuid-Holland krygt hiervan een groot gedeelte n.l. 10.700, maar hiervan zyn er ten minste 2250 voor Den Haag en 3250 voor Rottredam bestemd. Van de lan delijk nog resterende 1850 woningen zyn er 350 bestemd voor de polder Oostelyk-FIevoland, 1500 zyn gereser veerd voor woningwetbouw ten be hoeve van de ontwikkeling van indus triële bouwmethode. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de provinciale be sturen verzocht aan de gemeenten zo spoedig mogelijk te doen weten op welke aantallen zij mogen rekenen. Btf deze verdeling die evenals vorig jaar een globaal karakter draagt heeft de minister het advies van het Centraal Orgaan van de Wederopbouw en Bouw nijverheid gevolgd. Voor de premie woningen is geen ver delingsschema opgemaakt. Zoals bekend is, is op het bouwprogramma voor 1959 rekening gehouden met een aantal van 40.000 particuliere woningen, waarvan 38.000 premiewoningen. Gelet op het be lang dat aan het zoveel mogelijk vrij laten van de particuliere initiatieven moet worden gehecht, heeft de minister althans voorlopig van een verde ling daarvan afgezien. PLV. THESAURIER-GENERAAL BU K b. van 19 december 1958 is mr. A. Rmnooy Kan met ingang van 1 januari 1959 benoemd tot plaatsvervan gend thesaurier-generaal. Tot zijn opvolger als directeur be windvoering is benoemd mr. J. C. W. M. Huysmans, advocaat en procureur te Schiedam.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1