OVERBRUGGINGSKABINET MET PROF. DR. BEEL ALS PREMIER WEERBERICHT Minister-president krijgt ook Sociale Zaken Lopende zaken afhandelen tot de vervroegde verkiezing in maart DE GAULLE TOT PRESIDENT VAN FRANKRIJK GEKOZEN Weer vele verkeersongevallen in het afgelopen weekeinde 97ste jaargang MAANDAC 22 DECEMBER 1958 No. 29627 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel l' Lelden Glro no 57055 Hooldredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; t. 2.55 per maand; 1.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 MORGEN REGERINGSVERKLARING H.M. de Koningin heeft zaterdag de minister van Staat, prof. dr. L. J. M. Beel, verzocht zich te belasten met de vorming van een kabinet. Dit kabinet zal zich voor een tweeledige taak ge plaatst zien: het voorbereiden van vervroegde verkiezingen en het afdoen van de lopende zaken. Prof. Beel heeft deze opdracht aanvaard. Hieruit meent men te mogen concluderen, dat alles reeds in kannen kruiken is, anders had hij de opdracht wel „in beraad" gehouden. Dit zou betekenen, dat de vijf socialistische ministers niet meer mee zullen doen. De negen overige ministers zetten hun taak voort. Prof. dr. Beel zou minister-president worden en tevens de Nadat prof. Beel zaterdagmiddag een onderhoud van anderhalf uur had gehad met de Koningin in Huis ten Bosch, sprak hy in het departement van Binnen landse Zaken op het Binnenhof een uur met mr. A. A. M. Struycken. Toen hy tegen vyf uur naar buiten kwam, was het communiqué nog niet verschenen. Prof. Beel weigerde de journalisten enige mededeling te doen. Wel ging hij weer naar binnen om te vragen wanneer het communiqué zou verschijnen, maar hy gaf zelf geen commentaar. De aanwyzing van een kabinetsformateur is zeer speciaal voorbehouden aan de Koningin en ofschoon prof. Beel de opdracht reeds had aanvaard, had hy het terecht niet correct geacht van zyn kant aan de jour nalisten daarvan mededeling te doen. De verslaggevers moesten tot zes uur wachten, eer zy officieel bevestiging kregen van hun vermoedens. mogelijkheden open te houden voor het dan te vormen kabinet. De vraag is echter ook hoe de verschillende politieke partijen het kabinet-Beel zullen karak teriseren en wat zij er van verwachten. Wind uit de zeilen De P.v. d.A. heeft bij herhaling be toogd, dat de consequentie van de ge beurtenissen in de Kamer is, dat er een „rechts" kabinet moet komen onder lei ding van een KVP-er. Men kan zeggen dat er nu inderdaad zo'n „rechts" ka binet tot stand is gekomen, waarmee de P. v. d. A. bij voorbaat wind uit de zeilen is genomen. De P.v.d.A. zou prof. Beel alleen nog kunnen verwijten dat hy de voordracht heeft gedaan tot Kameront binding en vervroegde verkiezingen. Dat kan t.z.t. blijken bij het debat over de regeringsverklaring. Het zal in het „rompkabinet" zijn toe gejuicht dat prof. Beel zich bereid heeft verklaard de portefeuille van Sociale Zaken te beheren. Voor de overgebleven ploeg van negen personen leek het wel erg zwaar hetzelfde werk te doen waar mee anders veertien ministers zijn be last. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M Klompé, zou de eerst aangewezene zijn geweest Sociale Zaken erbij te nemen, maar de beslom meringen door de gebeurtenissen in In- portefeuille van Sociale Zaken gaan beheren. Op de overgebleven romp van het oude kabinet zou dus een nieuw hoofd gezet worden, maar verder wordt het niet aangevuld. Het nieuwe kabinet steunt op de KVP, AR en CHU en men zou het dus een „rechts" kabinet kunnen noemen. Maar het heeft van de Koningin de taak meegekregen de Kamerontbinding te be vorderen. Dus kan men van prof. Beel verwach ten, dat hij het morgen in de regeringsverklaring in de Tweede Kamer liever wil karakteriseren als een intermezzo- of overbruggingskabinet, dat een beperkt beleid voert, al zal het zich niet demis sionair verklaren. donesië hebben haar reeds oververmoeid, zodat zy er lichamelijk niet tegen opge wassen zou zijn twee departementen te beheren. Dat probleem zou zo opgelost zijn: „Nieuw" kabinet zy wisten toen, dat prof. Beel kabi netsformateur was geworden. Dat hy minister-president zal worden en tevens Sociale Zaken zal waarnemen, is nog niet bekend gemaakt. Dat zal eerst offi cieel worden medegedeeld als het nieuwe kabinet vandaag onder leiding van prof. Beel heeft vergaderd. Een volwaardig kabinet dus, dat geen „rompkabinet" genoemd wil worden. Het heeft een nieuw hoofd gekregen, het is een nieuw kabinet. Deze aanvulling was nodig om het tegenover de P.v.d.A. meer gezag te geven, want prof. Beel is na de oor log altijd voorstander geweest van sa menwerking met de socialisten, een houding, die stamt uit de jaren van het nationaal verzet tegen de Duitse over weldigers. Hij is volkomen eerlijk, zonder am bities ook in een volgend kabinet als minister-president op te treden. Als hy zijn kabinet beschouwt als een onver- mydelykheid om de periode te over bruggen tot de volgende verkiezingen, dan zal hy niet anders willen dan alle Kabinet gevormd Vanmorgen heeft prof. Beel in „Het Torentje" op het Binnenhof bijna drie uur vergaderd met de negen niet-socia- listische ministers, met wie hy geza menlijk nog niet had gesproken en die er dus nog over moesten beslissen of zij met prof. Beel als minister-president in zee wilden gaan voor drie maanden. De negen ministers hadden plannen, die afweken van de bedoelingen van de kabinetsformateur. Over het ontwerp van zyn regeringsverklaring is daarom langdurig gesproken. Men is echter tot volkomen overeenstemming gekomen. Daarvan getuigt het onderstaande com muniqué, dat vanmiddag tegen half drie door het kabinet van de Koningin werd uitgegeven. „H.M. de Koningin heeft op hun verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan: dr. W. Drees, als minister-president en als minister van Algemene Zaken; prof dr. I. Samkalden als minister van Justitie; H. J. Hofstra als minister van Finan ciën; dr. ir. A. Vondeling als minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning; J. G. Suurhoff als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid; drs. E. H. van der Beugel als staats secretaris van Buitenlandse Zaken; M. van Veen als staatssecretaris van Oorlog; mr. dr. A. A. van Rhijn als staatssecre taris van Sociale Zaken en de minister van Staat prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot minister-presi dent en minister van Algemene Zaken. H.M. de Koningin heeft geen ontslag verleend aan de overige ministers en staatssecretarissen, die hun porte feuilles, onderscheidenlijk hun func ties ter beschikking hadden gesteld en de minister-president, minister van Algemene Zaken benoemd tot minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid a.i., de vice-minister-president, minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO tot minister van Justitie a.i., de minister voor De fensie tot minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening a.i. en de minister van Economische Zaken tot minister van Financiën a.i.". De nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen waarschynlyk worden gehouden op donderdag 12 maart. Oorspronkelyk was gedacht aan woensdag 11 maart, maar daar bestaan in het oosten van het land bezwaren tegen, omdat op die dag de Gebedsdag voor de Oogst valt. Daarom zal de ver kiezingsdag wel worden verschoven naar donderdag. Zaterdagochtend heeft H.M. Koningin Juliana in het Paleis Soestdijk dr. W. Drees ontvangen voor een korte bespreking. Dr. Drees bij het verlaten van het paleis. Te zwaar Indien de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO, mr. A. A. M. Struycken, de portefeuille van Jus titie erbij had moeten nemen en tevens had moeten optreden als minister-pre sident zou dat voor hem ook te zwaar zyn geworden. Ook dat probleem is opgelost, door dat prof. Beel, die zich had losge maakt uit de actieve politiek, voor de zoveelste maal toch weer bereid is ge vonden terug te keren en enige maan den het minister-presidentschap waar te nemen als een figuur die niemand tegen de haren strijkt. De Kamermeerderheid verwacht dat minister Zijlstra (Economische Za ken), die ook Financiën gaat'beheren, morgen in de Tweede Kamer, de ver lenging met één jaar (in plaats van twee jaar) van alle tijdelyke belas tingverhogingen zal willen verdedigen. Men kan in de loop van 1959, als een nieuw kabinet is gevormd, dan nader bezien of verdere verlenging voor 1960 nodig is. Voordat de Franse generaal Raoul Salan uit Algiers naar Parijs ver trok voor het aanvaarden van een belangrijke functie bij de Franse defensie, nam de bevolking op stormachtige wijze afscheid, waar bij op het laatste moment nog ge tracht werd hem te bewegen zijn post in Algiers niet op te geven. Ingrid Bergman getrouwd Ingrid Bergman is zondag in Lon den getrouwd met de Zweedse im presario Lars Schmidt. Het is haar derde echtgenoot. Beiden zijn 41 jaar. De sluiting en de inzegening van het huwelijk in de Zweedse kerk te Londen geschiedde in het geheim Er waren slechts drie vrienden bij aanwezig. Het paar was al goed en wel in Parijs, toen een der vrienden het huwelijk wereldkundig maakte. Bijna tachtig procent van de stemmen der kiesmannen, vooral uit de kleine plaatsen (Van onze Paryse correspondent) Met de overweldigende meerderheid van 78.5 procent der stemmen is generaal Charles de Gaulle gisteren gekozen tot de eerste president der nieuwe Vyfde republiek. Het percentage is nagenoeg gelijk aan het aantal stemmen, dat de generaal in september bij het referendum over de nieuwe grondwet kreeg. De twee enige concurrenten in de competitie van gisteren, de communist Marrane en prof. Albert Chatele^ die door de Unie van democratische krachten van Pierre Mendès France kandidaat was gesteld, verdeelden samen, resp. met dertien en 8.3 procent, de rest der stemmen. Ofschoon hij geen kandidaat was, werden hier en daar ook nog al wat stemmen op het scheidende staatshoofd René Coty uit gebracht, stemmen die derhalve ongeldig moesten worden verklaard. Pas op 8 januari a.s. de officiële bekendmaking Charles de Gaulle is nu de zeven tiende president, die de vyf republieken sinds de Franse revolutie hebben ver bruikt. Samen met maarschalk Macma- hon is hy de enige die niet uit het par lement maar uit het leger is voort gekomen. De officiële uitslag van de stemmen van gisteren zal, uit hoffe lijkheid jegens René Coty, die tot pre sident der constitutionele raad benoemd zal worden, pas op 8 januari a.s. bekend worden gemaakt. Een ietwat zonderling gebaar overigens, omdat de vice-presi dent der hoge raad, Cassdn, wel de uit slagen van gisteren al wereldkundig maakte. Zijn proclamatie moet echter als officieus en bijna als een indiscre tie worden opgevat. De hele verkiezing van gisteren kan men met respect overigens als een niet al te briljant geregisseerde komedie omschrijven. Zoals bekend had generaal De Gaulle zich de post van president der republiek al sinds de gebeurtenis sen van mei j.l. zelf toegekend en nie mand, of bijna niemand, die zijn wens in de wind heeft willen slaan. Ieder element van verrassing was tevoren zo dan ook wel volledig uitgeschakeld. Het kiezersvolk Is by deze stemming intussen niet te pas gekomen. Tot de stemming waren uitsluitend toegelaten ruim 80.000 kiesmannen, welk college was samengesteld uit de Kamerleden, de Senatoren, de leden van de provin ciale staten, de burgemeesters en voorts een massa gemeenteraadsleden, waar bij de kleine plaatsen naar verhouding met een overzwaar gewicht wogen in de balans. Op 8 januari a.s. treedt generaal De Gaulle officieel in functie in het Elysée om dan als eerste daad als staatschef onmiddellijk een minister president te benoemen. Op die aanwy zing wordt van nu af dan ook alle po litieke belangstelling geconcentreerd. Mexicaanse autobus in een ravijn gestort: 70 doden Het Amerikaanse radiostation „YVRCA" heeft gemeld, dat zeventig der 72 in zittenden van een autobus om het leven zyn gekomen toen het voertuig, onge veer 65 kilometer ten zuiden van Oa- xaca, in Mexico, in een ravyn stortte. 38 gewonden bij een busbotsing op een berucht wegkruispunt onder ljssebnonde (Van onze correspondent) Voornamelijk aan het feit dat er zich niet zoveel passagiers in bevonden, is het te danken dat er geen doden zijn gevallen, toen zaterdagavond een RET-bus van lijn 50 door een bus van „De Twee Provinciën" werd geramd. De botsing op het beruchte kruispunt in de Rijksweg RotterdamDordrecht nabij de Konin ginneweg onder IJsselmonde was zo hevig dat de RET-bus (het gemeentelyke voertuig dus) in de flank finaal werd opengereten. Door de schok werden de talrijke passagiers, die zich in de bus van „De Twee Provinciën" bevonden, door elkaar gesmeten. Uit de zwaarbeschadigde voertuigen werden niet minder dan 38 gewonden gehaald. 32 van hen konden, nadat hun verwondingen ter plaatse of in een ziekenhuis waren behandeld, naar huis worden gebracht. Zes moesten er in een ziekenhuis worden opgenomen. Van twee passagiers zijn de kwetsuren zeer ernstig. Tegen 6 uur was de RET-bus van het beginpunt te IJsselmonde vertrokken. By het beruchte kruispunt zag de chauffeur in de verte een bus van „De Twee Provinciën" aankomen. Aanvan kelijk remde hij af om op de drukke Rijksweg voorrang te verlenen, maar meende hij gezien te hebben, dat de tegenligger een richtingwijzer had uit gestoken. Daaruit had hij geconcludeerd dat de bus by het kruispunt zou afzwen ken naar de Koninginneweg. De chauffeur van „De Twee Provin ciën, die in de richting van Ridderkerk reed, verklaarde, dat hy niet anders verwachtte of de bestuurder van de gemeentelyke bus zou hem voorrang verlenen. Tot zyn grote schrik zag hij echter, dat de snelheid van dat voertuig werd opgevoerd. Hij trachtte nog te remmen, maar de vaart was tè groot om direct tot stilstand te kunnen komen. Zo vloog de blauwe bus met een enorme klap tegen de flank van de gele RET-er. Over een grote lengte werd de gemeentelyke bus van onder tot boven opengereten. Talrijke zitbanken werden van hun plaatsen gerukt en van de carrosserie bleef aan een kant maar heel weinig heel. Paniek In de bus van „De Twee Provinciën", die op weg was naar Henrik Ido Am bacht en Dordrecht, waren de 43 zit plaatsen allen bezet, waren de 43 zit- nog 12 staanplaatsen ingenomen, zo dat op het moment van de botsing 55 passagiers werden vervoerd. De inzittenden werden met grote kracht door elkaar geslingerd. Er ontstond even een paniek. Van „De Twee Provinciën"-bus werd de motor geheel in elkaar gedrukt. Vele inzittenden van „De Twee Pro- vinciën"-bus liepen snywonden op. Vyf ziekenauto's hebben af en aan gereden om de gewonden te vervoeren. De bussen zijn met behulp van takel wagens weggesleept. Het verkeer over de Rijksweg kon zijn normale loop her nemen. Men vraagt zich echter af: „Hoe lang zal de situatie op dit punt zo biyven?" Te veel gedronken? In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks drie uur is de 21-jarige vertegenwoordger II. F. op 't Einde uit Amsterdam, rijdend in zyn eigen bestelwagen, op de Rijksweg nr. 1 onder Diemen, met grote vaart op een tegemoetkomende vrachtauto gebotst en op slag gedood. De vrachtwagen, een 12 meter lange trekker met op legger van een transportbedrijf uit Amsterdam, kwam met kostuums en décors van het toneelgezelschap Johan Kaart uit Enschede, waar een voor stelling was gegeven. In het pension te Amsterdam, waar het slachtoffer in de kost was, spra ken rechercheurs twee zijner vrien den. Deze verklaarden, dat de jeug dige vertegenwoordiger zaterdagavond tot 2 uur toe met hen café's by de Nieuwendijk had bezocht en dermate aangeschoten was. dat zij gepoogd hadden hem het contactsleuteltje af te nemen. Opgeschoten jongens op de Nieuwendijk hadden zich echter met de zaak bemoeid en het voor de ver tegenwoordiger opgenomen. De twee vrienden waren toen gedwongen de vertegenwoordiger zijn sleuteltje te rug te geven. Waarom het slachtoffer naar 't Gooi besloot te gaan ryden is een raadsel. Gisteravond reed een 27-jarige brom fietser op de Nieuwe Zyds Voorburgwal te Amsterdam tegen een geparkeerd staande auto. Hy en zyn 46-jarige duo passagier kwamen beiden ten val. De bestuurder van de bromfiets, die onder invloed van sterke drank verkeerde, ging ruzie maken met de bestuurder van de auto. De duopassagier, die niets met de vechtpartij te maken had, zakte plotse ling ineen en bleek by onderzoek over leden te zyn. Te Rijperkerk op de Rijksstraatweg LeeuwardenGroningen is in de nacht van zaterdag op zondag een personen auto, bestuurd door de heer J. Puitrum uit Houtigehazge, met grote snelheid tegen een boom gereden, waarbij een der inzittenden, de 19-jarige M. van der Heide uit Boelenslaan op slag werd ge dood. De bestuurder liep een schedel- basisfractuur op. De auto werd totaal vernield. Zaterdag tegen de avond is op het kruispunt DoetinchemsewegKruisberg, seweg te Doetinchem het 7-jarig doch tertje van de familie R. Radstake, om het leven gekomen. Zij was met haar vader naar een kerstfeest geweest, stapte uit de auto en stak de weg over, zonder uit te kijken. Juist op dat mo ment passeerde een auto; de bestuurder kon een aanrijding niet voorkomen. Hij bracht het slachtoffertje naar het Wil- helminaziekenhuis te Doetinchem, waar het bij aankomst bleek te zyn over leden. In het ziekenhuis te Tegelen is van nacht aan zijn verwondingen bezweken, de 44-jarige M. J. Faassen, vader van zeven kinderen, die gisteravond door een vrachtauto werd gegrepen. Het slachtoffer was op de fiets onderweg met nog een tweede fiets aan de hand. Een vrachtauto uit Tegelen, kwam uit de tegengestelde richting. Dit is het achtste verkeersslachtoffer dit jaar in Tegelen; een dergelijk aantal is hier nog niet bereikt. Op het kruispunt Utrechtseweg— Amerfoortseweg, te De Bilt, werd gister middag de 69-jarige bromfietser J. A. van Gardingen, uit Hilversum, door een auto aangereden en levensgevaarlijk ge wond. De afgelopen nacht is hij aan zijn verwondingen overleden. Koninklijke jachtpartij In paleis Soestdijk zijn gisteren aan gekomen Prins Jan van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte. Zij nemen vandaag deel aan een jachtpartij in de omgeving van Apeldoorn. Aan de jacht partij nemen ook deel de heer Claude Hettier de Boilambert, president van de Internationale Jachtraad en de heer Francois Sommer. een bekende figuur in de internationale jachtwereld. Plaatselijk mist De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Overwegend droog met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Vannacht tempera turen om het vriespunt. Morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur> 23 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 15.04 uur; onder: 5.48 uur. Hoogwater te Katwyk te 1.34 en 13.49 u. Laagwater te 9.30 en 21.41 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1