Raad Voorschoten nam afscheid van H. A. Korthals, die vertrekt Arrestatiebevel tegen Officier van Justitie in West-Duitsland Raad van Leiderdorp stelde het nieuwe uitbreidingsplan vast 'El Saterdag 20 december 1958 I11 Vlietwijk komen 36 premiewoningen De voltallige gemeenteraad van Voorschoten heeft gisteren voor de laatste maal in 1958 vergaderd o.l.v. burgemeester C. J. van der Hoeven, die deze avond voor het eerst in een raadsvergadering zijn nieuwe ambtsketen droeg. Eerder had hjj deze keten reeds gedragen bij de ontvangst ten gemeentehuize van de genodigden bü de Treubherdenking en bij de ontvangst van de Commissaris van de Koningin. Het langdurigst is in deze vergadering gediscussieerd over een voorstel van B. en W. om een verzoek van de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Gemeente in te willigen en een vergoeding toe te kennen voor het door de pre dikanten van deze kerk op de openbare scholen gegeven godsdienstonderwijs. Nadat dit voorstel al tweemaal eerder op de agenda gestaan had, maar steeds vóór de bespreking was afgevoerd, werd nu langdurig over het voorstel gespro ken. De predikanten geven twee lessen aan de Parksohool, 1 aan de Vlietschool en 3 aan de Openbare Ulosohool, waar voor B. en W. een vergoeding dachten toe te kennen van f. 100 per wekelijks lesuur per jaar, dus in totaal f. 600 per jaar. Vóór hij dit punt in bespreking gaf, deelde de burgemeester mede, dat n.a.v. opmerkingen in de commissie voor on derwijs B. en W. besloten hadden de redactie van het voorstel zodanig te wijzigen, dat de vergoeding niet alleen voor het openbaar onderwijs zou gelden, maar dat, indien daarom gevraagd werd ook voor het geven van godsdienst onderwijs door predikanten, godsdienst onderwijzers of geestelijken aan bijzon dere scholen dezelfde regeling zou gelden. Zowel het r.-k. kerkbestuur als het kerkbestuur van de Gereformeerde Kerk hadden desgevraagd op principiële gronden medegedeeld, dat zij geen sub sidie zouden aanvaarden. De heer Mol (P.v.d.A.) bestreed de mededeling van de voorzitter, dat in de commissie gevraagd zou zijn het woord openbaar te schrappen. Achteraf bleek, dat dit ook niet het geval was, maar dat twee leden, die hun stem voorbe houden hadden, naderhand daarom verzocht hadden. Daarop ontspon zich een levendige discussie over deze gang van zaken. De heer De Groot (VVD) stemde met de heer Mol in en merkte op, dat wijzigin gen van een dergelijke strekking toch eerst weer in de commissie behandeld hadden behoren te worden. Ook vroeg spr. het begrip kerkgenootschap zeer ruim te nemen, en vast te stellen, dat het hier gaat om godsdienstonderwijs, gebaseerd op de bijbel en niet om catechese. De heer Mol bestreed vervolgens de mening van B. en W., dat het woord openbaar gerust geschrapt kon worden. Het bijzonder onderwijs heeft de voor zieningen getroffen uit de aard van zijn structuur. De verantwoordelijkheid voor de openbare scholen berust bij het ge meentebestuur. Het oorspronkelijke voorstel, waarbij alleen gesproken werd van het openbaar onderwijs, kon de in stemming van de P. v. d. A.-fractie dra gen.. Nu, met deze clausulering wordt een novum aan de bestaande interpre taties toegevoegd. We gaan daarmee aan onderwijswetgeving doen. De heer De Groot merkte toen op, dat bij de discussie talloze nieuwe punten naar voren zyn gekomen, zodat het hem gewenst leek voor diepgaande studie het voorstel naar de commissie van onderwijs terug te verwijzen. De subsidie als zodanig kon wel aller in stemming vinden, daarom zou onge twijfeld een oplossing in deze com missie gevonden worden. Daarop werd besloten het voorstel niet verder te behandelen, maar eerst in de onderwijscommissie opnieuw te bestuderen. GARAGES EN WINKELS De heer J. de Graaff had verzocht om enige stroken grond te kunnen kopen in 42 STADSNIEUWS MUZIEKAVOND REMBRANDT-LYCEUM Traditiegetrouw werd ook gisteravond in het Rembrandt-Lyceum in een ge heel gevulde gymnastiekzaal een avond met klassieke muziek en declamatie ge geven onder auspiciën van de Stichting Ceno, verzorgd door leerlingen en en kele oud-leerlingen. Na een openingswoord door de rector, dr. J. D. A. Boks, hebben de aanwezigen kunnen genieten van een programma, dat op hoog peil stond. Verschillende solisten, met uitstekende begeleiding, leverden opvallend goede prestaties. Ook het koor van het Rembrandt- Lyceum deed zich van zijn beste zijde kennen. Speciale vermelding verdient het vlotte tempo, waarin het programma werd afgewerkt. Een dankwoord van de rector aan alle medewerkenden en aan de aanwezigen voor het aandachtige gehoor besloot deze sfeervolle avond. BEPLEISTERING HOOGLANDSE KERK Bij een bezoek, dat de provinciale Monumentencommissie onlangs aan de Hooglandse Kerk heeft gebracht, is haar gebleken, dat een witte bepleiste ring van de rode bakstenen wanden van dit gebouw in het voornemen ligt. Naar haar mening zou het de voorkeur ver dienen bepleistering achterwege te laten. Ged. Staten van Zuid-Holland zijn bereid deze suggestie ter kennis van de bevoegde Ryk&instantie te brengen. Leidse Mixed Hockey Club Na het natte weer van de laatste we ken, ziet het er nauwelijks naar uit, dat er aan de gedwongen rustperiode, die de hockeysport heeft moeten ondergaan, een einde is gekomen. De huidige con ditie van de velden in Leiden en om streken is van dien aard, dat men zijn verwachtingen aangaande een uitge breid competitieprogramma niet te hoog mag stellen. Toch staan er voor de LM HC 22 wedstrijden op het programma, waarvan er 8 op De Krogt zullen wor den gespeeld. De belangrijkste thuis- ontmoeting is die van heren 1, die zon dag de sticks gaan kruisen met Hilver sum. De wedstrijd begint om 2 uur. Het programma luidt: Heren: Leiden 1Hilversum 2; Delftse Studs 3Leiden 2; Leiden 3Groen Geel 2; Delftse Studs 2Leiden 4; Ever Swift 1Leiden 5; Rijswijk 3Leiden 6; Siseo 2Leiden 7Leiden 8Zuidwijck 2. Dames: HGC 2Leiden 1; Rood Wit 2—Leiden 2; Leiden 3Ever Swift 2; Leiden 4—VCL 3. Jongens: Aeolus aLeiden a; Leiden bSiseo a; Leiden cGroen Geel d; Leiden d—VCL f; Wilhelmus b—Leiden e; Groen Geel 1—Leiden f. Meisjes: Victoria a—Leiden a; Kievi ten bLeiden b; Siseo aLeiden c; Kie viten c—Leiden d. de Vlietwijk om de bouw van enkele garages en een drietal dagwinkels mo gelijk te makeh. De 17 garages zullen een integrerend onderdeel vormen van het plan ,,'t Kan" en ook de dagwinkels behoren daartoe. Natuurlijk kwam n.a.v. dit verzoek de vraag weer op, wanneer B. en W. met het rapport betreffende winkelplanning zouden komen. De ver koop gaat door en de prijs van de grond is bepaald op f. 20 per m2. PREMIEWONINGEN Naar een ontwerp van de directeur van Openbare Werken zullen in de Vlietwijk 36 premiewoningen in flat- bouw gebouwd worden. De woningen zijn bestemd voor 4, 6, 9 of 11 perso nen en zullen gebouwd worden aan het verlengde van de Raadhuislaan. Van deze woningen zal de helft be stemd worden voor Marinepersoneel, dat als woningzoekend staat ingeschreven. De totale stichtingskosten zijn begroot op f. 707.927.50. De huurprijs, inclusief centrale antenne en huur boilers, is be rekend op f. 25.05 per week. De raad stelde de gevraagde kredie ten beschikbaar en stemde met het plan in WETHOUDERSSALARISSEN Nadat de wethouders de vergadering verlaten hadden stelde de burgemeester aan de orde zijn voorstel om de wethou derssalarissen met 20% te verhogen. In aanmerking genomen het loon- en sala rispeil in het algemeen meende de heer Pels te moeten stellen, dat een verho ging van 10 k 12% per 1 januari 1959 in overeenstemming met officiële cijfers zou zijn. De heer Korthals zag dit voor stel echter los van het algemeen loon- en salarisbeleid. Spr. wilde dit voorstel op zijn eigen merites waarderen en kwam tot de conclusie, dat een beloning van f. 2400.per jaar bepaald niet overdre ven was. De heer Pels kon de argumentatie van de heer Korthals volgen, waarna de raad besloot aan Gedeputeerde Staten voor te stellen de wethouderssalarissen met terugwerkende kracht van 1 januari 1958 af te verhogen tot f.2400. SUBSIDIE VOOR JEUGDWERK Aan de heer R. Otten, hoofd van de openbare ulo werd op zijn verzoek, in verband met zijn benoeming tot hoofd van de openbare ulo en directeur van de Gemeentelijke Middelbare Handels avondschool te Velsen, met ingang van een nader te bepalen datum eervol ont slag verleend. Besloten werd een krediet beschik baar te stellen voor de eerste vijf onren dabele aansluitingen aan de waterlei ding, een subsidie te verlenen aan bij zondere bureaus tot voorlichting bij be roeps- of studiekeuze, eveneens subsidie te verlenen aan de schaakvereniging „Voorschoten" voor het te organiseren jeugdschaaktoernooi. Daarbij merkte de heer De Groot (VVD) op, dat hij zich erover verheugde, dat hier ouderen hun vrije tijd beschikbaar stelden voor de rijpere jeugd. Spr. verbond daaraan een beroep op allen, die wat vrije tijd heb ben, zich beschikbaar te stellen voor de jeugd. De overheid doet hier een goede stap, door te tonen, dat zij achter dit streven staat. H. A. KORTHALS BEDANKT ALS RAADSLID De heer H. A. Korthals, ccon. drs. deelde bij de rondvraag mede, dat hij, in verband met zijn verhuizing naar Leiden (Witte Singel 63) bedankte als raadslid. Burgemeester Van der Hoeven wenste de heer Korthals geluk mei zijn nieuwe woning. Spr. betreurde het, dat een zeer gewaardeerd lid van de raad ging vertrekken. In 1940 is de heer Korthals in Voorschoten komen wonen, in 1949 is hij raadslid geworden. In 1955 rnoest de heer Korthals wegens zijn drukke werkzaamheden bedanken, maar in september heeft hij zijn intrede in de raad weer gedaan. Spr. zou met bij zonder veel genoegen terugdenken aan dit raadslidmaatschap. Er was wel eens wrijving van gedachten geweest, maar daaruit was altijd weer iets goeds ge boren. De burgemeester meende, dat de Leidse Raad ook nog wel eens een be roep op de heer Korthals zal doen en spr. hoopte, dat dan de lieer Kort hals bij niet nader te noemen pro blemen zou tonen, dat hij zijn hart aan Voorschoten verpand had, om een aandeel te leveren in de verdere op bouw van deze gemeente. De heer Korthals betreurde het even eens, dat hij moest vertrekken. Spr. prees wat de woningcommissie en het college gedaan hadden om net woning probleem voor hem op te lossen, maar het bleek in Voorschoten niet mogelijk. De wrijving van gedachten in de raad had nooit geleid tot persoonlijke moei lijkheden, maar da.ardoor had men el kaar juist leren waarderen. Spr. was zeer erkentelijk voor de wyze waarop hij in de raad geaccepteerd was. Hij prees de goede verstandhouding met dè voorzitter, de wethouders, de raadsleden en in het bijzonder ook met de zeer goede ambtenaren. die Voorschoten heeft. Hij liet zich zeer gunstig over het ambtenarencorps uit. dat hij in staat achtte een grotere gemeente te administreren. Zijn bijzondere belang stelling voor de gemeentepolitiek was mede beinvloed door de gedachte, dat de gemeenten zoveel mogelijk een klei ne gemeenschap moeten blijven, 't Was in de raad wel eens scherp toegegaan maar dat kon. omdat steeds gepoogd werd de goede bedoelingen in het oog te houden. Met een hartelijke wens voor goede kerstdagen en een goede jaarwisseling sloot de voorzitter daarna deze verga dering. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. godge leerdheid de luer J C. M. v. d. öiuys (Leiden)k^ssiekt taal- en letterkun ,i Vi. l. Meyjes (Den Haag) en ae heer P. A. Meijer te Rot terdam (cum laude); kand. ex. klasiseke taal- en letterkunde mej. J. E. van Blarkom (Delft). Politie op de loer Olef liet niet op rich wachten (Speciale berichtgeving) „Het ml al heel gek moeten lopen als hier niet een dief op af komt", dacht de rijkspolitie van Delden gisteravond, toen bekend werd, dat in de safe van de af gelegen melkfabriek „De Vooruitgang" in Deldenerbroek een groot bedrag lag. Het geld had men vandaag nodig voor de uitbetaling van de melkleveranties. De politie besloot de schat nauwgezet te bewaken. Het resultaat was, dat men in derdaad een inbreker kon vangen! De politie verborg zich 's avonds in het gebouw van de door bossen om ringde melkfabriek, dicht bij de weg DeldenAlmelo in Deldenerbroek In de kluis lag een grote' 6om geld te wachten om te worden uit betaald. Er heerste een diepe stilte in de wat naargeestige winterse omgeving van de fabriek. De agenten spitsten tegen tien uur de oren: klonken daarbuiten geen verdachte geluiden? Inderdaad, er werd wait aan het slot gemorreld. Korte tijd later draaide een deur langzaam open. Een ombekende sloop naar bin nen. Bijgelicht door een lantaarntje, ging hij door het gebouw op zoek naar de safe. De man moet tot diep in zijn binnenste geschrokken zijn, toen daar plotseling een harde stem riep: „Halt, politie!" Hij verloor zijn tegenwoordigheid van geest evenwel niet. Snel trachtte hij de deur weer te bereiken, negeerde een waar schuwingsschot, maar moest zyn vlucht staken toen een tweede kogel hem in de benen trof. De politie had toen weinig moeite met hem. Zij arresteerde de man, die in het bezit was van een tas met in brekerswerktuigen. Nieuwe, want volgens het kassabonnetje waren zij zojuist in Hengelo gekocht. De man werd door het Rode Kruis naar het r.-k ziekenhuis in Deldein ge bracht. Het bleek een ongeveer 50-jarige man te zijn, die zijn verblijf buiten ons land heeft. Zijn vrouw en kinderen wo nen echter in Delden. Hij is reeds ver scheidene malen wegens inbraak ver oordeeld. Bonn tracht' onverkoopbare kolen te verminderen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering nam gisteren een vergaande beslissing inzake het kolenprobleem. Deze komt erop neer, dat in de toekomst ook stookolie met omzet belasting zal worden belast. En voorts dat een kartel tussen de mijndirecties en de oliemaatschappijen tot stand kan komen. Daarmee hoopt men een eind te maken aan de steeds groter wox*dende onverkoopbare kolenvoorraden bij de mijnen in het Roergebied, die thans meer dan twaalf miljoen ton groot zijn! Tot- dusver werd in West-Duitsland stook olie niet, steenkool wel met omzetbelas ting belast. Van regeringszijde werd gisteravond gezegd, dat door de heffing op olie thans de concurrentievoorwaar den gelijk zijn gemaakt. Onderscheiding voor de heer H. Wilbrenninck De directeur van de Oorlogsgraven stichting, de heer H. Wilbrenninck, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit is medegedeeld op een bijeenkomst in Hotel de Wittebrug in Den Haag, Daar werd een afscheids bijeenkomst gehouden voor de heer Wilbrenninck, die per 1 januari a.s. zijn functie van directeur neerlegt. Hij is opgenomen in de Raad van Bestuur van de Oorlogsgravenstichting. Jan Steententoonstelling in het Mauritshuis Gisteravond heeft burgemeester mr. H A. M. T. Kolfschoten in het Mau ritshuis te Den Haag een Jan Steen tentoonstelling geopend. De expositie omvat 58 schilderijen, afkomstig van verschillende inzenders. Zo zond Koningin Elisabeth van En geland twee schilderijen naar het Mau ritshuis. Ook uit Engels particulier be zit bevinden zich vele fraaie werken van Jan Steen in dit museum. Verder droe gen bij verzamelaars in Denemarken, Frankrijk, Ierland, Nederland, de Ver. Staten, Zweden en Zwitserland enz. De tentoonstelling duurt tot 15 februari. Justitie is actiever geivorden Wilde Zind en Eisele naar Cairo volgen (Van onze correspondent te Bonn) Te Frankfort is gisteren een arresta tiebevel uitgegeven tegen de geschorste officier van Justitie in deze stad, Schweinsberger. Deze was beschuldigd van passieve medewerking aan moord op joden en zou voor maandag aan staande een vliegtuigreis van München naar Egypte hebben geboekt. Als bekend vluchtten de afgelopen drie maanden eerst de arts Eisele, eens de gevreesde kampdokter van het con centratiekamp Buohenwald, en vervol gens de antisemiet Zind, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, naar Egypte, dat weigert deze mannen aan Bonn uit te leveren. Schweinsberger werd donderdag j.l. uit zijn ambt ge schorst, een Oostduits dagblad en een Westduits weekblad hadden beweerd, dat hij in 1942 als lid van een krijgs raad verhinderd had, dat een proces wegens moord op joden zou worden ge voerd, en dat hij destijds had ver klaard, dat het vermoorden van Joden in de zin van het nationaal-social isme juist was. Het gaat hier o.m. om de moord op 75 joodse mannen, vrouwen en kinderen, die toegegeven is door een SS-er. Deze heeft na zijn bekentenis gezegd, dat hij destijds niet voor een krijgsraad behoefde te komen, omdat Schweinsberger dreigde Himmler in vertrouwen te nemen, indien dit proces tooh doorgang zou hebben gevonden. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn vierde zijn 45ste ver jaardagEen charmante peuter kwam hem namens de bevolking een bloemetje aanbieden. Van de zyde van de Justitie te Frank fort deelde men gisteren officieel mee, dat voor Schweinsberger een vliegbiljet Miinchen-Cairo was gekocht, hetgeen de geschorste officier van Justitie heeft ontkend. In ieder geval blijkt hieruit, dat de Westduitse Justitie thans een derde geval Eisele wil voorkomen. Op haar was de laatste tijd scherpe kritiek geuit we gens de gevallen-Eisele en -Zind. De justitiële activiteit ten deze en de vrees voor nieuwe ontvluchtingen naar Egypte, dat blijkbaar een paradijs voor ex-nazi's is, blijken ook uit 'het feit, dat men te Neurenberg de voormalige SS-generaal Von dem Bach-Zelewski direct maar heeft gearresteerd. Deze wordt ervan verdacht iets te maken te hebben met de moorden die tijdens de beruchte Röhm-putsch in 1934 door Hitier c.s. zijn gepleegd op de tegenstanders in de naziparty. Gezicht beviel hem niet De thans 59-jarige ex-generaal zou in 1934 in Oost-Pruisen twee van zijn SS- mauschappen hebben bevolen een kas- teelbezitter dood te schieten, omdat diens gezicht hem niet beviel Een van deze beide SS-mannen heeft onlangs een bekentenis afgelegd en daarbij Von dem Bach-Zelewski be schuldigd. Men heeft ook in dit geval maar geen risico genomen en de ex- SS-generaal meteen gearresteerd. Von dem Bach-Zelewski werd tjjdens de Neurenbergse processen tegen de nazi grootheden bekend, toen hij beweerde aan Göring een stuk zeep en daarin ver borgen een ampul cyaankali te hebben gegeven, waardoor laatstgenoemde in staat was zelfmoord te plegen voor hij opgehangen zou worden. De laatste raadsvergadering in 1958 is een historische vergadering geworden. Na langdurige bespreking heeft de raad toch haar goedkeuring gehecht aan het nieuwe uitbreidingsplan voor het gebied gelegen in de Munikkenpolder en de Zijllaan-Meyepolder, en aan de vaststelling van het uitbreidingsplan in onder delen „Ter Mey", met bijbehorende bebouwingsvoorschriften. De voorzitter, burgemeester Van Die- peningen deelde mede, dat van het Bu reau Sociale Zorg bericht ontvangen was, dat deze, ingaande 1 januari 1958 20% van het salaris van de maatschap pelijk werkster voor haar rekening zou nemen, dit naar aanleiding van een schrijven van de Protestants Interker kelijke Stichting. Bij de ingekomen stukken was een ver daging van G. S. van de beslissing van de raad tot verkoop van grond aan de heer Meerburg en N. V. Bouwbedrijf Schiehil en tot de verkoop van gronden aan de Zuid-Holl. Bouwonderneming. In de begrotingscommissie werden be noemd mevr. Seret, en de heren De Graaf en Andrik. UITBREIDING SPLAN. Daarna kwam het uitbreidingsplan ter tafel. De heer Nievaart vroeg zich af, of er met dit uitbreidingsplan rekening gehouden is met de toekomstige stad Wilsveen? De nieuwe stad immers kan het surplus van Den Haag verwerken en is het dan nog wel nodig zoveel kost bare cultuurgrond aan de bestemming te onttrekken? De heer De Graaf (C.H.) zei, dat de raad nog nimmer een zó groot besluit heeft behoeven te nemen. Toch bezwaart hem dit ten zeerste, omdat vooral vele boeren- en tuinbouwerszonen gedupeerd OEGSTGEEST De Ster van Bethlehem In de Willem de Zwijgerkerk voerde gisteren de chr. toneelgroep „Imperium" uit Leiden het kerstspel van M. Nijhoff „De ster van Bethlehem" op. Er bestond voor deze avond, die was georganiseerd door de geref. evangelisatie zeer veel belangstelling en het was vooral opval lend dat er zoveel jeugdige bezoekers waren. Als inleiding op het spel werden verscheidene kerstliederen gezongen, af gewisseld met schriftlezing. De heer Smelik hield een korte toespraak, waar in hij erop wees dat men, om het feest van het hemelse licht te kunnen erva ren, eerst de beklemming van de ang stige duisternis moet hebben gekend. Dan pas voelt men Kerstmis als een verlossing. Het is onze taak het licht van Kerstmis uit te dragen. Hierop werd het bekende kerstspel van Nijhof ten tonele gevoerd. Het is overbekend spel, doch telkenj are willen honderden het weer zien en onder de bekoring komen van dit prachtige spel. De opvoering was alleszins geslaagd. Hedenavond wordt dit spel opgevoerd in het wijkgebouw Levendaal en maan dag in de Oosterkerk, beide te Leiden. WARMOND Warmonclse afdeling van K O De Leidse Volksuniversiteit K. en O., die in het culturele leven van Leiden zo'n belangrijke plaats inneemt, telt onder haar leden vele ingezetenen dezer gemeente. Dit is voor enkele inwoners aanleiding geweest om te overwegen of het mogelijk en wenselijk was ook in Warmond een afdeling van de Leidse V.U. op te richten, om op deze wyze ook in deze gemeente de nodige activi teiten te kunnen ontwikkelen. De directeur van de Leidse Volksuni versiteit bleek met dit idee zeer inge nomen te zijn en hy was ervan over tuigd dat ook het algemeen bestuur van de Leidse V.U. dit initiatief bijzonder op prijs zou stellen. De oprichting van een Warmondse afdeling was spoedig een feit. Als voorzitster zal optreden mevr. B. von Fisenne, als penningmees ter de heer H. v. d. Voet en als overige bestuursleden prof. A. v. d. Boog, ir. P. J. Rosenwald, A. C. Haarsma, G. J. v. d. Kroft en M. F. v. Stijn; de heer H. Roels is vice-voorzitter en secretaris. Het betreft hier een zelfstandige afde ling, welke o.a. het plaatselijk program ma samenstelt en de plaatselijke acti viteiten ontwikkelt. Al is het winter seizoen 1958/1959 reeds enigszins gevor derd, toch heeft men gemeend op be scheiden schaal te moeten beginnen met het geven van een filmvoorstelling en populaire lezingen. De eerste uitvoering zal plaats vinden op 14 januari a.s. waarbij de bekende film „The Lady killers" van Alexander Machendrick zal worden vertoond. Op woensdag 25 febr. houdt de bekende schipper Mees Toxo- peus een lezing over het reddingwezen langs de Nederlandse kust en vertelt hierby over eigen ervaringen. Op woens dag 11 maart volgt een lezing met ver toning van kleurendia's, met muzikale illustratie over „Te midden der India nen aan de oevers van de Rio Grande en de Colorado" te brengen door Lucy Schouten. Op 1 april zal optreden het Nederlands Marionettengezelschap van Bert Brugman uit Blaricum. ZOETERWOUDE MUZIEK EN TONEEL De Zoeterwoudse Mandoline- en To neelvereniging gaf gisteravond haar jaarlijkse uitvoering in „Ons Huis". Na het welkomstwoord werd de oud-voor zitter, de heer J. Versteegen, gehuldigd voor alles wat hij in de afgelopen 21 jaar voor de vereniging heeft gedaan. Als blijvende herinnering werd hem een vulpen aangeboden. Voor de pauze bracht de mandoline afdeling achtereenvolgens ten gehore Prisiène, van Florian Julian, Jolie Pa- risienme, van Mario Maciocchi, Groos- dika, van Joh. B. Kok, Nuits Florenti nes, van Mario Maciocchi en Sobre las Olas, van Juventus-Rosa. Over het al gemeen werden deze nummers goed uit gevoerd. Na de pauze voerde de afdeling toneel het blijspel „De poets van Akkerlust", van O. Hersman, op. Dit aardige blij spel werd zeer goed gespeeld. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester H. Smeets en echtgenote. Medische Dienst Voorschoten Dokter F. J. M. To- nino, Voorstraat 23, tel. 2493. Voor wijk verpleegster: Gezondheidscentrum, tel. no. 2177. Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649 en dokter LanenBaron, tel. 21610. Warmond Dokter A. W. Bots, tel. K 2532 7393. Leiderdorp Dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Zuster A. Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, tel. 24909. Wassenaar Dokter J. A. J. Pauli- des, Van Zuylen van Nijeveltstraat 42. tel. 4561 (Noord) en dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1 (Zuid). Apo- thekersdienst tot woensdagmorgen a.s.: Wassenaarse Apotheek, Sohouwweg 32, tel. 2402. zullen worden. De heer De Graaf vroeg het college met klem zich geheel in te zetten deze mensen te helpen en elders, bijv. in de N.O.polder, een nieuw bedrijf te kunnen beginnen. Er wordt door de regering nog genoeg land in cultuur ge bracht, maar het is zeer moeilijk hier een plaats te bemachtigen. De heer De Graaf vroeg dan ook aan het te nemen besluit de voorwaarde te verbinden, deze gedupeerden eventueel voorrang te verlenen. De heer Andrik vroeg of de raad wel voldoende op de hoogte is van de proble men, die zich voordoen in de randstad Holland. Ook vestigde hij er de aan dacht op, dat er vooral zorg voor moet worden gedragen voor een afgeronde economische éénheid. De heer Kleiss (R.-K.) meende, dat de tyd van voorbereiding voor de raad te kort is geweest. De heer Lolling vroeg toch vooral geen industrieën te weren, doch inte gendeel deze aan te trekken. De heer Boot vroeg of deze geheel nieuwe wijk een speciale woonwijk zal worden, omdat het industrieterrein aan de overkant gepland is. WOONWIJKEN NODIG De voorzitter beantwoordde al deze vragen met het geven van een algemeen overzicht. Het basis-structuurplan is enige maanden geleden door de raad aanvaard; de industrieterreinen zouden komen tussen de Ryn en de spoorlijn. Men heeft in het westen van ons land woonwijken nodig. Dit is in de agglo meratie noodzakelijk, dit blijkt o.m. uit de cijfers van de statistieken van de randstand Holland. De burgemeester zei, volkomen bereid té zyn om, indien er wensen uit de burgerij zijn, zich hier omtrent nader te informeren, een avond te beleggen, om deze plannen met één of meer deskundige sprekers nader uit een te zetten. De uitkering van schadevergoeding is bfj liquidatie uiteraard veel groter, dan wanneer de gemeente nieuwe gronden aanwyst. Ook is het zo, aldus de voor zitter, dat dikwijls een particulier er makkelijker in slaagt grond te verkrij gen dan de overheid. B. en W. voelen zeer goed de bezwa ren, die voor velen met deze plannen gemoeid zijn en zouden het ook liever anders zien. Maar, zo meende de burgemeester, gezien de grote woning schaars te in het westen, moet de gemeente Leiderdorp hierin haar taak verstaan. Hen, die van hun bedrijven moeten verdwijnen zegt 't college alle mogelijke hulp en voorlichting toe. Alle grond zal worden gekocht tegen door een deskun dige vastgestelde prijs. Het was al kwart over tien geworden toen de hamer viel en dit voorstel dus was aangenomen. Het nader uitgewerkte voorstel, aan gaande het rioolrecht, aangenomen in de vorige raadsvergadering, werd met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Nievaart en Andrik (PvdA) en Kleiss (R-K). De verhoging van de pachtsom voor het Dorpshuis met f300 werd goedge keurd. Het voorstel van B. en W. om te komen tot noodzakelijk vernieuwing van de tennisbanen werd met algemene stemmen aangenomen. De banen zullen gedraaid worden, zodat met de toekom stige uitbreiding van de gemeente reke ning is gehouden en er dan altijd nog T nieuwe banen bij kunnen komen.. De kosten zullen f 13.500 bedragen. Aan het slot van deze zeer lange vergadering het is tegenwoordig steeds kort voor middernacht als de voorzitter sluit wenste de burgemeester de raad geze gende feestdagen in de familiekring toe. Namens de raad, dankte de heer De Graaf voor deze goede woorden, de bur gemeester en de zijnen wederkerig dit alles toewensende. LEIDERDORP KERSTFEEST NCVB De laatste vergadering van dit jaar, die gisteravond werd gehouden door de Ned. Christen Vrouwenbond in het ge bouw Eikenlaan, stond geheel in het teken van het naderende kerstfeest. Na opening en meditatie door de presidente mevr. v. Stralen, was er declamatie door mevr. v. d. Sijs-Schalkers, die een kerst lied van Willem de Mérode declameerde. Het kerstverhaal „Klokken over Rus land" van Elja Vlas werd verzorgd door mevr. Reijneveld. Na de pauze werd de kerstliturgie ge houden, verzorgd door de NCVB, waarbij de verschillende strofen door dames be stuursleden om beurten werden gezegd. Het geheel werd afgewisseld door sa menzang. KERSTVIERING OUDERZORG—DE RIDDER Gisteravond waren vele personeelsle den van „Ouderzorg-De Ridder" met hun kinderen in het Dorpshuis bijeen gekomen om het kerstfeest te vieren. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de directeur, de heer C. Sweris en echtgenote. De leiding van deze avond was .-in handen van ds. Banga, gereformeerd predikant alhier. Deze sprak over de aankondiging van Jezus' geboorte. Ds. Honnef, herv. predikant alhier, ging nader in op de invloed, die het kerstfeest op de mens heeft, terwijl pastoor Kouwenhoven van de parochie Meerburg te Zoeterwoude het kerstver haal „De geboorte" vertelde. Aan deze avond, die in zeer prettige stemming verliep, werd medewerking verleend door het kinderkoor van „Ex Animo" uit Leiden, onder leiding van de heer H. de Wolff. Zij zongen o.a. de kerstcantate „De Heiland is gekomen". Het geheel werd afgewisseld door sa menzang, met orgelbegeleiding door de heer C. Grims. Aan het slot van de avond bedankte de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer G. J. Diseraad, alle mede werkenden, waarna aan de kinderen nog enkele verrassingen werden uitgereikt. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 20 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: kroten 47, boerenkool 511, rode kool 714. gele kool 611, groene kool 811, witte kool 8. prei 10-23. stoof- sla 4867. spruiten A 3054. B 1950 tomaten A 47—93. B 44—81. CC 54—6o! uien 1—12, waspeen 21—25, witlof 5380, per 100 stuks: bloemkool B 2956, C 22 39, knolselderle 910, sla A 28,90. B 15.50 23.00, per 100 bos: peterselie 9.1010.00 selderie 6.80—10.30.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9