Nieuwj aarsadvertenties in deze tijd! ulo's thans over liet Schuttersveld Ma^f^^omevredln1 GOUDEN JUBILEUM N.D.P. BESLOTEN MET GALADINER Londen en Parijs hervatten het gesprek over de vrijhandelszone „VERSTEKELINGEN ZULLEN MOETEN WORDEN OPGEVOED" Ie jaargang Zaterdag 20 december 1958 Vijfde blad no. 29626 ers schrijven wethouderssalarissen lis mededeling in het L.D. van is, is men voornemens de j aar- Tan de wethouders te verhogen, onlangs, om de kool en de geit en, het aantal wet-houderszetels id. live had men mogen verwach- de jaarwedde van f. 11.500 zou uggebracht tot f. 9.200. Doch in- sl wordt een verhoging voorge- f. 13.800. Een vooruitgang van fo. het niet verstandiger zijn, het laar bij f. 11.500 te laten? Hoogachtend, H. J. WITKAN, Rapenburg 21. K.S. niet opgeheven [enstelling met het bericht, dat tg j.l. in de Leidse dagbladen eerd is, deel ik namens het be- Chr. Jeugdvereniging mede, oemde vereniging helemaal niet leven. maanden geleden echter kon bestuur de verantwoordelijkheid «er dragen tegenover de dona- eden en zusterverenigingen en heeft het gemeend eigenmach- fereniging te moeten opheffen, eze daad bevindt UKS zioh in ilijk parket, maar van liquida- het geheel geen sprake, ieuwe bestuur heeft reeds maat- genomen en besprekingen met officiële instanties zijn nog imeris het bestuur van de Chr. ugdvereniging U.K.S., de secretaris, L. v. d. BERG, Marnixstraat 12. DRGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN nes Marcus Maria, zn van T. C. tahout en A. W. B. Varkevisser, Hendrik Johannes, zn van J. van en E. W. Flanderhijn, Nicollne Johanna, dr van J. P. J. Ramb van Steenbergen, Caroline, dr van ie en C. C. Eckhardt, Prlscilla, dr V Wuijster en L. G. Baart, Maria tha Martina Cornelia, dr van E. a der Togt en J. J. H. Peeters, i van P. Kruit en C. Noorlander, inna Maria, dr van J. N. Spruit van Berkel, Geertrulda, dr van P. en G. Koopman, Saakia, dr van it en M. Zeemans, Alexandra, dr Visscher en A. E. den Daas, An- van D. Bekooij en G. Gebert, in, zn van P. Pronk en A. Bar- ONDERTROUWD Poortenaar en E. T. van Zwieten, leertins en C. P. Rügebregt, T. en E. Kooien, A. Vreeman en L. I. Brouwer en W. Gesink, H. Hen- B. Zuurmond, W. Hogendoorn en n Dam, A. J. Kempers en T. M. Lever en G. Vrielink, J. Et:aan Faas, H. P. Nooteboom en I. H. A. Rensen en J. S. J. Rlel. GETROUWD Hamming en B. C. de Jong. OVERLEDEN Offerman, 51 Jaar, man, W. Dijk- T Jaar. echtgenote van C. Nleuw- Repelius, 74 jaar, weduwe van J. man, I. van Wijk, 90 jaar, man, Steenbergen, 81 jaar, weduwe van 'tters, S. de Vink, 50 Jaar, echt- 'an J> van Roljen. Zonder enig officieel vertoon: perso neel van de uitvoerder verwijderde de hekken, is hedenochtend om half tien de thans bestrate weg over het Schut tersveld voor alle verkeer opengesteld. Zonder bijzondere maatregelen te treffen zal het verkeer, zowel uit de richting station als uit de richting Rijnsburgersingel. van deze weg gebruik kunnen maken. Indien mocht blijken, dat het verkeer op deze weg te intens wordt, of dat zich bepaalde moeilijkhe den zouden voordoen hetgeen de ver- keersdeskundigen onwaarschijnlijk voor komt zal, althans voor auto's, een éénrichtingsverkeer worden ingevoerd. Naast de rijbaan is aan de zijde van het gebouw van de Kamer van Koophandel een betegeld voetpad aangelegd. Helaas ontbreekt een dergelijk pad voor hen, die vanuit de richting Maris- laan en het dichtbevolkte „achterland" naar de Stationsweg (station) gaan. In deze regenperiode moeten zij zich een weg zoeken door een modderpoel, waar van onze tweede foto een beeld geeft. O.i. moet het mogelijk zijn om tegen ge ringe kosten hiervoor een oplossing te vinden. Nu bij de nieuwe situatie ook het par keerterrein voor de veemarktbezoekers met een omrastering (palen) is afge sloten, is deze voetgangers bovendien de mogelijkheid ontnomen gebruik te maken van het verharde gedeelte van dit parkeerterrein. i Overigens betekent de aanleg van deze i rijweg op dit punt een grote verbetering, I die o.i. de ontlasting van de toch al j drukke Stationsweg zeker tsn goede zal i komen. i (Foto L.D./Van Vliet) Prins Bernhard onder vele aanwezigen De herdenking van de stichting vanmaar al zijn werkzaamheid moet gericht de Vereniging de Nederlandse Dag bladpers in 1908 werd gisteravond voortgezet en besloten met een gala diner in het Amstelhotel te Amster dam. Prins Bernhard had zich bereid verklaard aan het diner aan te zitten, Onder de vele eregasten bevonden zich voorts de ministers dr. Drees en mr. Cals, de staatssecretarissen dr. Van Rhijn en mr. Schmelzer, dr. De Graaf, secretaris van Prins Bernhard, en vele andere autoriteiten. De galamaaltijd stond onder het pre sidium van de heer P. Peereboom, be stuurslid van de NDP. De voorzitter, de heer Van Norden, was de eerste spreker, Hij wees nog eens op de grote plaats, die de krant als spiegel van het dagelijks leven inneemt., De pers is verheugd, haar taak te kunnen verrichten in vol komen vrijheid. En de pers heeft mede een grote taak om die vrijheid te hand haven. Hij hoopte op een schone toe komst voor de vrije pers in een vrij Ne derland. Prins Bernhard dankte het bestuur van de Nederlandse Dagbladpers voor de uitnodiging. Z.K.H. roemde de gelukkige verhou ding die in ons land is tussen de zake lijk en de redactionele leiding der dag bladen en hoopte op een nieuwe halve eeuw van verdere gelukkige ontwikke ling der NDP in haar hoge taakvervul ling. Verzakelijking Prof. Rooy, hoogleraar aan de Am sterdamse Universiteit, wees op de ver- zakeling van ons leven, waarmee ook de NDP zich aanstonds bij de bevrijding zag geconfronteerd. Met klaar inzicht in de eisen van de tijd heeft de NDP or ganisatorisch de overgang gevonden van vereniging van directeuren naar vereni ging van ondernemingen. Dit ging ge paard met de verwerving met één slag, van een volkomen .representatief karak ter. De regering heeft dit representa tieve karakter aanstonds aanvaard door de distributie van het voor de dagblad pers beschikbare papier geheel over te laten aan de NDP Begrip voor de geest van de tijd, al dus spreker, bleek ook uit de bereidheid van de NDP om collectieve arbeids overeenkomsten te sluiten met de jour nalisten en het administratieve perso neel. Spreker wees erop, dat de verantwoor delijkheid van de dagbladuitgever an ders is dan die van dé journalist, maar principieel gelijkwaardig, omdat beide verantwoordelijkheden wortelen in de ene en ondeelbare persvrijheid. Deze vrijheid omvat niet alleen de vrijheid van meningsuiting maar evenzeer de vrijheid van vestiging en van econo mische mededinging op persgebied. De heer Rooy concludeerde dat het door de NDP gevoerde beleid de toets van de eisen der persvrijheid ten volle kon doorstaan. Dr. W. Drees aan het woord De minister-president, dr. Drees, zeide zich afgevraagd te hebben of hij als demissionair minister, wel aan de feest maaltijd van de NDP kon delnemen. Maar de uitnodiging zo concludeerde hij was niet los te maken van het ambt, dat hij nog vervulde en de NDP is in ons nationaal bestel een gewich tige organisatie. Spreker zei zich zeer bewust te zijn van de grote betekenis welke een vrije pers in een democratisch lands heeft. De pers heeft, aldus de minister, mee de taak de persoonlijke belangstelling van ons volk in de democratie te bevor- i deren. Natuurlijk: het dagblad is een j onderneming, het moet kunnen bestaan, zijn op het brengen van geestelijke waarden. In dit opzicht valt de vergelij king van de Nederlandse pers met die in andere landen voor de eerste onge twijfeld goed uit. Zij staat op hoog peil. Ook om haar verscheidenheid mag ons volk verheugd zijn. Mr. Ward, de voorzitter van de En gelse zusterorganisatie van de NDP deed bij zyn gelukwensen het licht vallen op de grote waarde van inter nationale ontmoetingen. Na de maaltijd bleven de gasten nog geruime tijd bij elkaar en geno ten van het optreden van Georgette Hagedoorn, het pianospel van Pierre Verdonck en van de illusionist Fred Kaps. Dit is maarschalk Tsjoe Teh. die genoemd wordt als opvolger van Mao Tse-toeng als president van Communistisch-China. Jeep door trein meegesleurd Twee militairen aan de dood ontsnapt Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn ArnhemUtrecht, onder de gemeente Woudenberg, is gistermor gen een militaire jeep gegrepen door een trein. De twee inzittenden van de jeep hebben er als door een wonder het leven afgebracht. Het ongeluk- gebeurde op een onbe waakte overweg, waar juist de sneltrein Ede-Utreoht naderde toen de jeep de overweg opreed. De jeep werd door de trein gegrepen en een eind meegesleurd. Toen de twee inzittenden uit de wrak stukken kropen, 'bleek slechts één van hen gewond: tweede luitenant Soi van het Regiment Huzaren van Boreel uit Amersfoort. Hij had een hoofdwond. De tweede inzittende, eerste luitenant R. E. Detouns van hetzelfde wapen, bleek zelfs ongedeerd. Het is niet duidelijk hoe het ongeluk is kunnen gebeuren, waait het zicht was goed. De trein, die werd beschadigd, kreeg een vertraging van 28 minuten. JV Ook in deze gemechaniseerde tijd zijn beleefdheid en hoffelijkheid gewaardeerde eigenschappen gebleven. Natuurlijk kan de zaken man onmogelijk zijn talrijke relaties PERSOONLIJK zijn goede wensen ter gele genheid van de jaarwisseling gaan aan bieden. Maar dit behoeft ook niet! Met een nieuwjaarsadvertentie in het meest gelezen dagblad in Leiden en omstreken, het Leidsch Dagblad, bereikt U in Leiden alleen reeds meer dan 6 van de 10 gezinnen. Verzuim daarom niet bijtijds Uw nieuwjaarsadver tentie voor ons nummer van 31 december a.s. op te geven. Voor nieuwjaarsadvertenties geldt een speciaal verlaagd tarief. LEIDSCH DAGBLAD N.V. Advertentie-afdeling TELEFOON 25041. TOESTEL 4 MÉÉR DAN 21.000 ABONNEES! f In begin van het volgend jaar Britse industrie tracht vrijhandelszone te vormen met de Scandinavische landen „Geen politieke bluf" Overleg met Londen (vijf weken lang) vastgelopen Ex-premier Dom Mintoff, de leider der Maltese Arbeiderspartij, die vijf weken te Londen besprekingen heeft ge voerd over de status van het eiland Malta en zijn economische vooruitzich ten, heeft gisteren op een persconfe rentie aldaar verklaard, dat de Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, heeft geweigerd te spreken over onmid- delijk ingaande onafhankelijkheid voor het eiland. ,De minister heeft gedreigd de voor stellen der Britse regering aan het Mal tese volk op te leggen. De strijd voor de vrijheid der Maltezen zal thans in in- tênsiever vorm worden voortgezet", al dus Dom Mintoff, wiens regering in april j.l. is afgetreden uit protest tegen de Britse politiek ten aanzien van Mal ta. Na het aftreden van Dom Mintoffs regering heeft de Britse gouverneur, Sir Robert Laycock, het eiland, met ge bruikmaking van de daarna ingestelde noodtoestandsbevoegdheden, bestuurd. In antwoord op vragen verklaarde Dom Mintoff dat zijn partij gekant is tegen geweld, „dat noch ons, noch En geland zou helpen". Hij voegde hieraan toe: „De strijd voor de vrijheid zal worden gevoerd met alle wettige middelen, die de volkeren der wereld, waaronder het Britse, kun nen aantonen, dat de Maltezers zich niet slechts ongelukkig gevoelen bij de huidige stand van zaken, doch dat zij vastbesloten zyn alles in het werk te stellen, om hierin verandering te bren gen". Dom Mintoff besloot met te zeggen dat beantwoording van de vraag, of een onafhankelijk Malta al dan niet lid van het Britse Gemenebest zou blijven, zou plaats vinden op grond van de overwe ging, wat voor het eiland het beste zou zijn. „De besprekingen over opnemen van Malta binnen de grenzen van het Ver enigd Koninkrijk kunnen als definitief geëindigd worden beschouwd", verklaar de hij. Spaans politieinspecteur ensceneerde roofoverval Een inspecteur van politie heeft gisteren samen met zijn vrouw ge tracht twee miljoen peseta's (onge veer twee ton) te ontvreemden, die werden vervoerd in een auto van het Spaanse ministerie voor de Luchtmacht en welke moesten die nen als betaling van nieuwjaarsgra tificaties voor personeel van ver schillende diensten van het ministe rie. In een communiqué van de Spaan se politie waarin dit wordt meege deeld, wordt verder verklaard, dat de inspecteur die als geleide was aan gewezen, had bekend de chauffeur te hebben gedood, een twintig km buiten Madrid. De vrouw, die onder weg vermomd was ingestapt, maakte zich met het geld en met een revol ver gewapend uit de voeten en de inspecteur verwondde zichzelf met een kogel om de schijn te wekken, dat hij het slachtoffer van een roof overval was geworden. Veertig minuten na de overval werd de vrouw echter reeds gearres teerd, in het bezit van het geld en de revolver waarmee zij verzet trachtte te plegen. De inspecteur legde een volledige bekentenis af, aldus het communi qué. Geneefse conferentie over kernproeven verdaagd De driemogendheden-conferentie in Genève over een verbod van kernwapen proeven is vrijdag verdaagd. De afge vaardigden van Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie zullen de besprekingen op 5 januari hervatten. De conferentie, die op 31 oktober be gon, heeft tot op heden vier artikelen voor een ontwerp-verdrag goedgekeurd. Artikel 1 gaat over de verplichtingen van de atoommogendheden om kern proeven te verhinderen; artikel 2 han delt over instelling van een internatio nale controle-organisatie en -commissie; de artikelen 3 en 4 regelen de samenstel ling van die organisatie en commissie. De Rus Tsarapkin zei later tegen journalisten, dat het aannemen van de vier ontwerpartikelen niet te optimis tisch moet worden uitgelegd omdat er nog zeer grote moeilijkheden moeten worden overwonnen voordat men van een succesvolle afsluiting der onderhan delingen kan spreken. Een van de groot ste problemen noemde hy het bemannen van de grondcontroleposten, waarvoor het Westen internationaal personeel wenst en Rusland louter landslieden. Van de zijde der Britse delegatie werd vernomen, dat een der moeilijkheden wordt gevormd door de „intense achter docht" van de Russen, dat het Westen tracht door middel van controleposten een uitgebreid spionagenet in de Sov jet-Unie te organiseren. Verwacht wordt, dat Frankrijk en En geland begin januari diplomatiek over leg zullen plegen om te proberen de im passe in de besprekingen over een vrij handelszone te doorbreken, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren be kendgemaakt. Deze stap volgt op de be sprekingen van deze week tussen De Gaulle en de Britse minister Selwyn Lloyd. Intussen heeft Engeland aangeboden de invoerquota van de OEES-landen met meer dan 24 miljoen pond sterling te verhogen, zo heeft het ministerie van Financiën te Londen medegedeeld. En geland heeft dit bekendgemaakt in een nota aan de andere zestien landen van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking. Het verbond der Britse industrieën onderhandelt met de werkgeversorgani saties van Zweden, Noorwegen en Dene marken over de vorming van een vrij handelszone, die deze vier landen om vat. Voor een dergelijke vrijhandelszone Voorbeeldige betrekkingen Nederland-Conad Tijdens een in de Canadese ambas sade gehouden persconferentie heeft de nieuwe Canadese ambassadeur mr. Charles Hébert verklaard, dat de be trekkingen tussen Nederland en Ca nada voorbeeldig zijn. Mr. Hébert meende, dat zijn komst naar Den Haag een uitdaging voor hem betekent, daar hij twee succes volle en eminente ambassadeurs moet opvolgen. Mr. Dupuy vertegenwoor digde zes jaren Canada in Den Haag en mr. Thomas Stone heeft een „her innering aan prestatie, charme en bekwaamheid achtergelaten" aldus mr. Hébert. De nieuwe ambassadeur hoopte de band tussen de twee landen nauwer aan te halen. „Canada en Nederland hebben veel gemeen, zoveel, dat ik van oordeel ben, dat onze betrekkingen meer zijn dan die van bevriende landen" aldus mr. Hébert. Hij betoogde, dat beide lan den dezelfde idealen delen en dezelfde denkbeelden huldigen in zake de inter nationale politiek. „Onze hoop en ons geloof in de echte democratische begin selen en ons vertrouwen in de NAVO als bescherming tegen agressie zijn even zovele symptomen van onze ge lijkgerichte opvattingen" aldus de Ca nadese ambassadeur. Mr. Hébert bezocht Den Haag in 1945 als militair attaché, toen de Duitsers de stad verlieten voor de Canadese intocht. Sedert 1954 was hij ambassadeur in België en gezant te Luxemburg. Hij werd op 18 februari 1899 in Montreal geboren, en studeerde aan de Mc. Gill Universiteit en in Oxford. Gouverneur Nieuw-Guinea in ons land Papoea ziet Indonesiër als vreemdeling Gisteravond is dr. P. J. Platteel, gou verneur van Nieuw-Guinea, voor een werkbezoek van ongeveer een maand in Nederland aangekomen. Tegenover ver slaggevers op Schiphol verklaarde hij, dat de moeilijkheden met de versteke lingen inderdaad juist zijn geweest. Maar de meeste verstekelingen zijn op dit ogenblik tot ander inzicht gekomen. Er zijn vele jongeren bij, die geen op leiding hebben genoten. „Wij zullen hen moeten opvoeden en de afdeling So ciale Zaken op Nieuw-Guinea bemoeit zich dan ook met hen. Tegenover de Papoea's heb ik ver klaard, dat de Nederlandse regering hen naar Nieuw-Guinea heeft laten brengen uil humanitaire overwegingen en niet uit politiek oogpunt. Men moet niet ver geten, dat de Papoea de verstekelingen als vreemdelingen beschouwt. Enkele verstekelingen zullen ook in Hollandia worden ondergebracht. Dat sommigen van hen zullen proberen weer naar Ne derland te komen, mag wel als vast staand worden aangenomen". Gouverneur Platteel ging vervolgens wat dieper in op de mogelijkheden om Papoea's in diverse functies te plaatsen. Vanzelfsprekend is er nog slechts een kleine toplaag, die voor een functie als bestuursasslstent in aanmerking komt. De moeilijkheid, is dat de Papoea altijd aleen maar zijn stam, zijn streek heeft gezien. Maar daar werkt het gouverne ment naar toe en het aantal Papoea's, die in onderscheidene functies verdien stelijk werk zullen kunnen leveren, neemt geleidelijk toe. De Papoea's zien de Indonesiërs beslist als vreemdelingen en gouverneur Platteel meende dan ook, dat de propaganda van Indonesische zijde van geen of weinig invloed zal zijn. Gevraagd, welke aangelegenheden de gouverneur in Nederland zou behande len, antwoordde dr. Platteel, dat hij zich voor zijn vertrek naar Nieuw-Guinea eerst in Nederland een beeld had ge vormd van het land. Nu hij zelf met Nieuw-Guinea heeft kennis gemaakt („De kennismaking is bijzonder meege vallen, eigenlijk is het een verrassing voor me geweest", aldus dr. Platteel) zijn de twee beelden over elkaar heen gevallen. Nu acht hy de tijd gekomen om met minister Helders het beleid voor de toekomst te bespreken. Oorspronke lijk had dr. Platteel in november zullen terugkomen, maar door verschillende oorzaken is het wat later geworden. In de derde week van januari keert dr. Platteel naar zijn post terug. is uiteraard de toestemming der betrok ken regeringen vereist, maar de organi saties doen reeds het voorbereidende werk voor het bereiken van overeen stemming. Zij hopen hun plannen in maart gereed te hebben ter voorlegging aan de regeringen. Andere landen, bijv. Zwitserland en Oostenrijk, kunnen aan dit vrijhandels- plan deelnemen, indien zij dit wensen. Van welingelichte zijde te Londen is medegedeeld, dat de Engelse industrie begonnen is met de Scandinavische lan den, omdat deze in economisch opzicht reeds nauw verbonden zijn. Andere deel nemers zullen echter welkom zijn. Van de zyde der Engelse industrie werd voorts verklaard, dat dit bepaald een praktisch plan is en geen politieke bluf. Er wordt ondehandeld op basis van het plan voor een vrijhandelszone, dat door de Fran sen ls verworpen. C.A.O. bloembollenbedrijf opgezegd (Van onze correspondent) De werknemersorganisaties betrokken bij de vaststelling van de CA.O. voor het bloembollenbedrijf, hebben deze ar beidsovereenkomst per 15 januari^. a.s. opgezegd. De laatste tijd verliepen de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers stroef. De werknemers organisaties hadden voorstellen gedaan voor een nieuwe functie-indeling in het bollenbedrijf. Daarna kwamen de werk gevers echter met tegenvoorstellen, die op essentiele punten van die van de werknemers afweken. Op 19 januari zullen de onderhandelingen over de C.A.O. worden hervat. Russische raketmotor met kernaandrijving? Volgens het Amerikaanse tijdschrift "Missiles and Rockets" hebben de Rus sen proeven genomen met een „vliegend prototype van een raket met kemmotor die een stuwdruk van 22.700 kg ontwik kelt". Het tijdschrift meldde voorts dat de V.S. volgende maand op de grond een proef zullen nemen met een kemmotor met een stuwdruk van 2270 kg. Dit ap paraat zou echter geen prototype van een vliegende /rernreactor zijn. Volgens "Missiles and Rockets" heeft de Sovjet-Unie zich ten doel gesteld tegen 1962 de beschikking te hebben over een kemraketmotor met een stuw druk van een miljoen kg. President van India beëindigde Staatsiebezoek De president van India, Rajendra Prasad, die een staatsiebezoek van elf dagen aan Indonesië heeft gebracht, heeft gistermorgen de thuisreis weer aanvaard. In een afscheidsboodschap sprak president Prasad de hoop uit, dat zijn bezoek zal hebben bijgedragen tot een nog nauwer aanhalen der tussen India en Indonesië bestaande vriend schappelijke betrekkingen. President Soekarno verklaarde op zijn beurt, dat Indonesië en India, welker volkeren gelijk zyn en elkaar liefhebben, niet van elkaar kunnen worden geschei den. België tracht veiligheid van het verkeer te verhogen De Belgische regering heeft tot dras tische maatregelen besloten ter ver mindering van het aantal verkeersonge lukken. Er zullen rijbewijzen worden inge voerd, ter verkrijging waarvan men een schriftelijk verkeersexamen moet afleg gen. Mensen die al rijden krijgen zon der formaliteiten het bewijs. In de vyf grote steden Brussel, Antwerpen, Char leroi, Gent en Luik; wordt voorlopig voor een Jaar een maximum snelheid van 60 km per uur ingevoerd. Gedurende een proefperiode van drie maanden zal op zaterdagen en zondag op de buitenwegen een maximumsnelheid van 80 km per uur gelden. Voor kleine verkeersovertredingen zal men voortaan ter plaatse met de bekeurende agent kunnen afrekenen. K e r k e I ij k Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Baarn (toez.) H. Harkemn to Zeist. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dwingelo D. Brem mer te Numansdorp. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aldergove (EC.) (Fr- Chr. Ref. Church) en voor Bunschoten j Brons te Mijdrecht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7