Oude Kerk Katwijk-Zee krijgt „zingende" toren Kerkdiensten Leiden en omgeving STUBS VERSE AANVOER TANDPASTA BV O ROL Binnenkort begint financiële actie In april reeds carillon? ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 Zondag 21 december Leiden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10 uur ds. D. H. GJJsbers. (Jeugd dienst). Hooglandse Kerk: 10.30 ds. H. J. van Achterberg. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers, 5 uur ds. J. N. de Ruiter. Marekerk: 10.30 uur ds. H. Bouter. 7 uur ds. J. Groot. Kooikapel: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 9.30 uur ds. J. van der Wiel, 7 uur ds. H. J. van Achterberg. (Kerstwijdingsdienst mm.v. Zangkoor „Maranatha") Herv. School Boshulzerkade: 11 uur ds. J. van der Wiel. Herv. Muloschool, Asserstraat: 10 uur ds. J. Groot. Aula School Marnixstraat: 10 uur dhr. J. KooJj. Vei-. Vrijz. Herv. (Leidse Volkshuis) 10.30 uur ds. A. J. Mulder te Naarden. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. H. Bert- houd te Dordrecht. Academisch Ziekenhuis; 10 uur ds. J. Maaskant. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur dr. von Meyenfeldt. 5 uur dr. Westerink. School Timorstraat: 10 uur dr. Weste rink. 5 uur ds. Heule. Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert, 6 uur dr. von Meyenfeldt, 7 uur ds. de Boer. Maranathakerk; 11 uur ds. Heule, 5 uur ds. J. D. Koers, te Den Haag. School Telderskade; 10 uur ds. J. D. Koers, 5 uur dr. Dronkert. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. W. de Joode te Den Haag. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole naar. Evang. Luth. Gemeente; 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van Goudoever. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis, 5 uur Vespers (in Interker kelijke samenwerking) Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Cristian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Leger des Heils: 10 uur heiligingssamen komst (onderw.: de Wijzen kwamen en vonden!) 12 uur Zondagsschool, 6.45 u. Openluchtbijeenkomst Gangetje. Kerst liederen zingen met begeleiding muziek korps: 7.30 Opwekkingssamenkomst (on derwerp: Vrede in een Tyereld vol opstand) Alle diensten o.l.v. kap en mevr. R. J. Schurink. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. Bogers te Alphen, 7 uur Kerstwij ding jeugdverenigingen; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Ger. Kerk; 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem.: Julianastraat; 10 uur ds. M. Hanemaaijer, 5.30 uur ds. J. H. Bogers; Kapel Gouw- sluis; 10 uur ds. P. A. Lefeber; Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Ka pel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. J. Jorissen; Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée; Martha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. G. de Ru te Rotterdam; Geref. Kerk Zuider kerk: 10 uur ds. W. Wijma, 6.30 uur ds. J. H. A. Bosch; Noorderkerk: 10 uur ds. J. H. A. Bosch, 6.30 uur ds .G. Leene te Bos koop; Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. G. Leene, 6.30 uur ds. W. Wijma; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Hotel Centraal: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. K. Drost te Gouda; Chr. Geref. Kerk van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. M. S. Roos (H.A. en Dankz.); Oud Geref. Gem. van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur da. A. Visscher; Evangelisatie IJsbaangebouw10 uur Eredienst. 6.30 uur de heer G. Nieu- wenhuyzen te Den Haag. Abhenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. Brons, 6.30 uur ds. Salverda te Hoofddorp. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Enkelaar te Sluipwijk, 6.30 uur ds. C. van den Bosch; Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. Bouman te Katwijk aan Zee; Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. H. M. Cnossen te Am sterdam; Geref. Kerk: 10 uur ds. Kuiper te Sassenheim, 6.30 uur ds. Van den Berg CONFERENTIE VAN KERKEN IN IN OOST- EN WEST-EUROPA Van 6 tot 9 januari zullen voor de eer ste keer in de geschiedenis de niet- room-katholieke kerken van Europa bij eenkomen op een conferentie in de Deense stad Nyborg. Uitnodigingen voor het bijwonen van deze conferentie zijn niet alleen gezonden aan de leden van de Wereldraad van Kerken, maar ook aan de kerken in Oost en West, die niet bij de Wereldraad zijn aangesloten. Men verwacht ongeveer tachtig deel nemers, gedelegeerden uit Denemarken, Tsjecho-Slowakije, USSR, Polen, Zwe den, Duitsland, Nederland, Verenigd Koninkrijk, Zuid-Slavië, Finland, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Spanje, Frank rijk, Hongarije, Noorwegen en België. Het hoofdthema van de conferentie is „De Europese christenheid in de heden daagse geseculariseerde wereld". In het kader van dit thema staan de vier the ma's: ,De ontmoeting van het christe lijk geloof met de techniek op Europese bodem". „Einde van het Constantijnse tijdperk?"; „De bijdragen van de Oos terse orthodoxe aan de Europese cultuur in verleden en heden" en „Hebben de kerken van Europa een gemeenschappe lijk bezit ten aanzien van het christelijk erfgoed en van de christelijke verant woordelijkheid?" te Sassenheim; Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. B. Wentzel te Oudewater, Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur leesdienst, 3 uur ds. W. G. de Vries te Leiden; Geref. Gem.; 10 en 6 uur leesdienst; Luth. Gem.: 10 uur ds. W. F. ten Rouwelaar; Evang. Kring: 10 uur Ere-dienst, 7 uur dhr Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Pronk, 6.30 uur ds. A. de Leeuw; Geref. Kerk; 9.30 en 5 uur ds. J. Brouwer te Rotterdam; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem.: lo uur da. A. Visscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Stehouwer te Alphen. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Brouwer te Hlliegom, 5 uur ds. Boonstra te War mond (jeugdddienst). Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. (dorp)10 uur ds. C. dè Ru te Zandvoort, 6 uur ds. A. Makkenze; (Nieuwe Duinweg) 9.30 uur ds. A. Makkenze (H.D.); (Gym nastieklokaal Narcisstraat)10.30 uur dhr. J. van Ham; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. de Valk (H.A.). Katwijk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe Kerk)10 uur ds. W. A. B. Hagen, 6 uur ds. Lekkerkerker te Valkenburg. (Jeugd dienst). Aanvang 5.46 uur gemeenschap pelijk zingen voor kerkdienst; Oude Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout, 6 uur ds. L. Samson te Rotterdam; Kapel: 10 uur ds. D. Bouman, 5 uur ds. W. A. B. Hagen; Zeehospitium: 6.45 u. ds. W. A. B. Hagen; Geref. Kerk: 9.30 en 10.30 uur ds. de Boer te Leiden, 5 uur ds. Nawijn; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref Gem. Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst Geref. Gemeente in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10 en 5 uur ds. C. J. Breen. Koudekerk Herv. Gem.; 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.; 10.15 uur ds. J. P. Honnef, 6.30 uur prof. dr. G. P. van Itterson te Den Haag; (Kerkzaal)6.30 u. ds. J. P. Honnef; Geref. Kerk: 9 uur ds. Dijk, 11.15 uur ds. Banga. (H.A.), 6.30 uur ds. Banga (Dankzegging); Kerkzaal: 4.30 uur ds. Dijk (H.A. en Dankz.); Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a)10.30 uur mej. C. de Jong te Overschie. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus te Oude Wetering; Pniël: 7 uur ds. D. H. Gijbers; Geref. Kerk; 9.30 uur ds. H. J. Koffrie, 2.30 uur ds. G. W. J. van Bleek te Woubrugge. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur vic. J M. Snijders, 7 uur ds. W. Sybrandy, te Den Haag (jeugddienst); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk; 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdienst; Ger. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u. leesdienst; Ned. Prot. Bond geen dienst, 4 uur kerstfeestviering met de Jeugd. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong, 6.30 uur ds. Verweij te Zevenhoven; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem.; 10 uur ds. A. W. Cramer. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek, 2.30 uur ds. de Vree, te Oud-Beijerland, 7.15 uur ds. Ru- beek te Leiden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Zelle te Leeuwarden. Nieuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. J. Kromhout; Bethelkapel: 10 uur ds. H. M. Cnossen te Amsterdam; Ger. Kerk; 9.30 uur ds. P. de Ruig te Haarlem 3 uur ds. Joh. Mijnen te Den Haag; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. NoordwiJkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, 7 uur (jeugddienst) ds. J. van der Wiel te Leiden. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. van Dok, 7 uur ds. Smits van NoordwIJkerhout; Geref. Kerk; 9.30 en 5 uur ds. Helnen; V. d. Berghstichtlng: 11 uur ds. Helnen; Ned. Prot. Bond (lokaal Lindenplein)10.30 uur geen dienst. Noordwjjk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Hoekstra, 5 uur ds. Cupédo; Sole Mio: 10 uur ds. Cupédo; Jeugdkerk: 10 uur in de De Visserschool, Huis ter Duin straat; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Fer- werda; Herv. Geref. Evangelisatie (lokaal Schoolstraat)10 en 3 uur ds. Poort. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.A.); Paulus- kerk; 10 uur ds. G. F. Callenbach, 7 uur ds. H. A. C. Hildering; H. Mors: 10 uur geen opgave ontvangen; Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zw. Kerk: 10.30 uur dr. A. van Bie- men te Bentveld; Geref. Kerk Mauritslaan 10 uur ds. J. C. J. Kuiper te Den Haag, 5 uur ds. G. Rang te Vijfhuizen; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) W. de Zw. Kerk: 8.45 uur ds. L. Brands, 3 uur ds. K. Briinlng te Rijnsburg. Oude-Weterlng Herv. Gem.; lo uur ds P. Kloek te Leiden; 2.30 uur kand. J van Duist te Hilversum; Rem. Geref Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer. Rjjnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool te Aarlanderveen, 7 uur ds. M. Ottevanger te Leiden; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. L. S. den Boer te Sassenheim. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 7 uur ds. Walvaart (in Geref. Kerk); Geref. Kerk; 10.30 uur ds. Kuiper. 6 uur ds. van den Berg; Chr. Geref.: 10 en 6 uur ds den Boer; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Hei boer te Hollandseveld (bevestiging ds. Lindenburg), 2 uur Intrede ds. Linden- burg; Geref. Kerk: 10 uur ds. Heyner. 6.30 uur ds. Kornet te Oude- en Nieuwe-Wete- rlng. I Het prachtige interieur van de Lutherse kerk te Bodegraven (Foto L.D./Van Vltet) Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker, 6 uur ds. H. Bouter te Lel den; Geref. Kerk: 10 uur ds. D. K. Wle- llnga te Wassenaar, 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp): 10.30 uur ds. W. G. Meijering (Doop), 7 u. ds. E. Saraber; Rijndijk: 10 uur ds. E. Sa- raber; Hulp en Heil: 10 uur ds. P. v. d. Berg te Den Haag; Geref. Kerk: 10 uur ds. M den Boer, 5 uur ds. K. Smit; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)lo en 5 uur ds. I. de Wolff te Enschede. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur dhr. van Tey- lingen te Leiden; Wijkgebouw Esdoorn- laan; 9.30 uur ds. C. van den Bosch te Bodegraven. 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; Minderheidsgroep „Wet en Evangelie", 9.30 uur ds. Bloemendaal te Zevenhuizen, 6.30 uur ds. E. H. Kalkman; Geref. Kerk: 10 en 5 uur leesdienst- Rem. Geref. Kerk: geen dienst; Chr. Afgescheiden Gem.: 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra, 7 uur ds. H. L. Boonstra. (Bijzondere kerkdienst ter voorbereiding van het kerstfeest m.m.v. Kerkkoor). Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk; 10 uur ds. H. Beker, 7 uur ds. J. T. Wlersma; Kievietkerk: 10.30 uur dr. H. J Honders: Deylerhuis: 10.15 uur ds. J. T. Wiersma. 7 uur Jeugdkerk, A. Paauwe te Voorburg; Geref. Kerk Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. Chr. Teeuwen te Diemen; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur dr. P. D. Tjalsma; NPB/Doopsgez. Gem./Rem. Gem. Johannahuls: 10.30 uur ds. J. Zuurdeeg; Soefibeweging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur universele eredienst; Herv. Evangeli satie (Dorpshuis)10 en 5 uur ds. J. van Dijk te Wezep. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. W. J. van Bleek, 6.30 uur ds. Koffrie te Leimuiden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Voorst Vader te Uithoorn, 7 uur ds. Hei man te Alkmaar; Geref. Kerk; 9.30 uur ds. J. W. Genuit, 6.30 uur ds'. J. Wagenaar te Zwammerdam. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur vic. Hoogendijk. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Bosch; Geref. Kerk; 10 en 6.30 uur ds. K. J. Schaafsma te Rot terdam; Rem. Geref. Gem. geen dienst. DE BESTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct Binnenkort een zingende toren! (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) Een „staaltje" van Nederlands fa brikaat, een stalen bol van 157.000 kg. hing gistermorgen aan vier stalen kabels van een drijvende bok op de Maas, bij de construcitiewerk- plaats en machinefabriek van Braat N.V. te Rotterdam. Een bol, in Nederland vervaardigd in samenwer king met de Nederlandse Hoogovens en de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, waaraan zeven maanden is gewerkt. De grootste bol ooit bjj Braat gemaakt: diameter van 12.5 meter, wanddikte 32 mm., werkdruk 7.5 at mosfeer en een inhoud van 1000 m3. Tien minuten had de bok nodig om deze nieuwe aanwinst van Caltex de bol wordt gebruikt voor het opslaan van butaan in de takels te nemen, waarna drie sleepboten het transport naar de Caltex raffinaderij verzorgden. Daar werd de bol op de wal gezet en naar de Caltex versleept. Het vroege uur van transport was gekozen in verband met het tij. De bol is door Braat N.V. gecon strueerd, het z.g. h2-staal vervaardigd door de Nederlandse Hoogovens en de platen geperst door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Er zijn in ons land talloze „zingende" torens, zóveel dat ons land wel het „land van de carillons" wordt genoemd. Katwijk aan Zee heeft geen carillon en toch is de toren van de Oude Kerk uitstekend geschikt om er een kleine beiaard in op te hangen. Een echte Katwijker nam op zeker ogenblik het initiatief een actie te ontketenen voor het bijeenbrengen van een som geld, nodig voor het aanschaffen van een klokkenspel. Het initiatief vond direct weerklank en zodoende is er een comité gevormd, dat de gelden wil verzamelen. Tot nu toe heeft men achter de scher men de voorbereidingen getroffen, maar deze week kwamen de plannen tijdens een persconferentie op tafel. Mr. J. van der Plas, voorzitter van het comité, wees erop dat de Oude Kerk een centrale plaats inneemt in Katwijk. Voor de echte Katwijker is de Oude Kerk een begrip! Bij velen zal de idee de toren te doen zingen weerklank vinden, zo meent het comité, en er is geen enkele reden om er aan te twijfelen. Het comité is samengesteld uit mr. J. van der Plas, in zijn kwaliteit van voor zitter van VVV (voorzitter), notaris A. W. C. Verhees (secretaris), J. van Rijn, directeur van de Coöp. Raiffeisenbank (penningmeester: gironummer 230287 ten name van het comité), N. van Bee- len, T. den Duik, P. C. Priester, K. Hoek, A. Haasnoot, T. H. Meyering, J. van Rijn, terwijl burgemeester H. Duiker zich bereid heeft verklaard hetere-voor- zitterschap op zich te nemen. Het comité heeft in samenwerking met de firma Eijsbouts te Asten een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid een carillon in de toren van de Oude Kerk op te hangen. Het bleek dat de toren voor dit doel geschikt is, terwijl de plaats van de kerk bijzonder gunstig is, zowel ten opzichte van de zee als van de omliggende bebouwing. Dat alles mag nr. erg mooi zijn, er is voor dit carrillon een groot bedrag nodig: rond f. 35.000 VAN GROOT BELANG De commissieleden hebben zich de vraag gesteld of een dergelijke uitgave in deze tijd wel verantwoord is, en men heeft er volmondig „ja" op gezegd, om dat dit voor Katwijk van groot belang wordt geacht. Voor een zo sterk aan de eigen plaats gebonden bevolking zal dit een extra stimulans zijn de gemeenschapszin te bevorderen; voor de thuiskerende vissers zal het een vertrouwd welkom worden; het carillon zal een gevoel van gebor genheid in eigen kring geven. Voor de badgasten zal het eveneens een prettig iets zijn wanneer er op zomeravonden concerten worden gegeven. Het comité acht het carillon ook in geestelijk op zicht een verrijking: Katwijk viert de nationale feestdagen nog zeer groots en met name Koninginnedag is een zeer bijzondere dag voor dit vissersdorp. Hoe prettig zal 't dan niet zijn als 't carillon mee kan zingen in de feestvreugde van de bevolking. Het zal zó worden dat elke Katwijker trots is op zijn carillon, even als hij dit is op de Oude Kerk. GEHELE BEVOLKING De financiële actie richt zich tot de gehele bevolking. Het is geen actie van een bepaalde kerk - de toren is boven dien eigendom van de gemeente - en het comité is dan ook samengesteld uit ver schillende groeperingen der bevolking. Zo verwacht men dan ook dat de ge hele bevolking zich achter dit initiatief zal stellen en dat het benodigde bedrag binnen enkele maanden bijeen is. Wat zou het niet prettig zijn wanneer de beiaard zich voor het eerst op Ko ninginnedag kon laten horen! Dat is mogelijk als men over twee maanden de overtuiging heeft dat het benodigde geld er is, of spoedig bijeen zal zijn! Het motto van de actie is: „Geef, om dat Katwijk U lief is" - en welke Kat wijker zou dan achter willen blijven. De eerste giften zijn al binnen; dat er spoe dig een grote stroom volgt! De actie begint met intekenlijsten, die aan ieder huis in Katwijk aangeboden zullen worden. Vanaf 29 december kan men de collectanten verwachten. Boven dien zal men een oproep doen tot de be drijven een gift of zelfs een klokje te schenken. Voor bedragen tussen de f 250 er f. 2000 kan men een klok bestellen; de naam van de schenker wordt dan opgegoten op de klok. In totaal zullen er ongeveer 25 klokken komen; het juis te aantal zal nog afhangen van het sla gen van de actie. KLEIN CARILLON Bjj het samenstellen van het caril lon moet men uitgaan van de toren waarin het komt te hangen. De Oude Kerk vraagt geen groot carillon en dat kwam financieel gezien goed uit. Men stelt zich dan voor een carillon te laten Nieuwe hoofdredacteur „Haagse Courant" Met ingang van 1 januari a.s. is tot hoofdredacteur van de Haagsche Cou rant benoemd de heer P. H. de Wit, die, sinds het aftreden van prof. mr. A. C. Josephus Jitta, op 31 december 1957, het hoofdredacteurschap heeft waargeno men. De heer -De Wit, die op 8 december 1901 te Rotterdam werd geboren, is se dert 2 mei 1927 verbonden aan de re dactie van de Haagsche Courant. VERHOGING LUCHTRECHTEN VOOR INDONESIË Met ingang van 1 januari a.s. zullen de luchtrechten voor de verzending van brief- en pakketpost naar Indonesië, wegens het vervallen van de bestaande bijzondere regeling voor het vervoer van deze luchtpost, op het normale interna tionale peil gebracht worden. ZILFA PLEET modern bestek I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 I. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN aanbrengen van een 25-tal klokken; de grootste zal 166 kg. wegen en een door snee hebben van 651 mm, de kleinste klok gaat 14.5 kg. wegen bij een door snede van 244 mm. Een kleine uitbreiding is nog mogelijlf, maar erg veel zwaarder kan men dit klokkenspel niet maken, aangezien dit niet in de toren zou passen. De vraag was nog of men een auto matische bespeling of een handbespe ling met stokkenklavier moest maken. Men heeft besloten het eerste te ne men, aangezien men daarmede ook ver schillende wijsjes ten gehore kan laten brengen. Men wil echter ook gelijktijdig een stokkenklavier aanbrengen, zodat het carillon dan door een beiaardier be speeld kan worden. Dit maakt het ge heel wel iets duurder maar waarschijn lijk zullen de Katwijkers dit niet op zich laten zitten en zorgen dat er een zodanig groot bedrag binnen komt dat zowel het een als het ander verwezen lijkt kan worden. Ook voor handbespe ling is dit op zichzelf kleine carillon groot genoeg met zijn 2V2 octaaf. Gezien de bouw van de toren is het niet mogelijk de klokken zichtbaar op te hangen, doch dat is niet zo erg. Een beiaard die geheel binnen opgehangen is, geeft een mooier geluid en boven dien is het onderhoud veel minder kost baar. De luidklok, die in de toren hangt kan geen basis vormen voor het aan te bren gen carillon, aangezien het dan te zwaar zou worden. Deze klok blijft natuurlijk wel hangen. Het totale gewicht van het carillon is 998 kg. W(j twijfelen er niet aan of het ini tiatief zal zeker gunstig worden ontvan gen in Katwijk en de inwoners zullen dit ook met de daad tonen. Het lijkt ons lang niet onmogelijk dat voor het ko mende seizoen de Oude Kerk een „zin gende toren" heeft. Advertentie Grootste stalen bol, ooit vervaardigd Opvoering produktiviteit in Horecabedrijven „Is opvoering van de produktiviteit in de Horecabedrijf stak mogelijk?". Deze vraag stelde dr. J. F. van Saarloos op een bijeenkomst georganiseerd door het produktiviteitscentrum voor het Horeca bedrijf in Krasnapolsky te Amsterdam. Hij was van mening dat er in vele takken van het bedrijf een grotere effi ciency mogelijk is en stelde een aantal taken, waaraan het Horecabedrijf zich zou kunnen wijden, zoals bijv. de kos tenverlaging. In een groot bedrijf valt steeds het grote aantal personeelsleden op dat niets te doen heeft. Hoewel spreker meende dat dit probleem voor het Ho recabedrijf niet altjjd gemakkelijk is op te lossen achtte hij het maken van een vraag- en taakanalyse, het samenstellen van een personeelsformatie en het geven van een duidelijke werkinstructie in dit verband van belang. Als andere taken van het produktivi teitscentrum zag dr. Van Saarloos, die als adviseur aan deze instelling is ver bonden, voorlichting aan de ondernemer ten aanzien van de kostprijsberekening, het geven van richtlijnen voor de bouw van Horecabedrijven en voor het voe ren van de administratie. Ook de men selijke verhoudingen in het Horecabe drijf, de verhouding tussen het keuken en het bedieningspersoneel beval hij in de aandacht van de ondernemers aan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4