HEES SABINE SINJEN jnerika blijft beurzen stimuleren LAJ Verkeerszondvloed is onafwendbaar O tijgende export in ons land mar tegen lagere prijzen.... WITTE KRUIS HELPT ECHT! Il ra CONGRES NED. WEGENNET Oppassen voor een overstroming! kinderen konden kerst verierinqen leven maken.... It jaargang Zaterdag 20 december 1958 Zesde blad no. 29626 ostprijsverlagingen zijn noodzakelijk (Van onze financiële medewerker) weerwil van het feit dat zomin in de V.S. als in de landen van Europa en p ons land de werkloosheid nog niet noemenswaard teruggaat, blijven toch richten uit het bedrijfsleven merendeels in majeur luiden, met name wat de chtingen voor het nieuwe jaar betreft. In de V.S. zullen naar men meent, in het vierde kwartaal de ondernemerswinsten na aftrek van belastingen, arniveau van 20 miljard, dat in het vierde kwartaal van 1957 werd bereikt, hrijden. Ook al zullen de resultaten van de Amerikaanse spoorwegen dit vermoedelijk de slechtste z«n sinds 1949, zo houdt men toch ook voor dit het Amerikaanse bedrijfsleven aan zyn optimisme voor de naaste toe- vast. i baseert dit o.m. op de toeneming van de binnenkomende opdrachten voor ime produkten bü industrieën, welke zich bezighouden met de produktie ransportmateriaal, van bouwmaterialen en de industrieën, welke koper, tin 1 verwerken. In overeenstemming hiermee wordt bij verschillende bedrijven trmindering van de voorraden geconstateerd, terwijl aan de andere kant de racht van de bevolking op een bevredigend peil blijft en naar verwacht door hogere regeringsuitgaven zal worden gestimuleerd. vele waarnemers is het koers- de New Yorkse aandelenmarkt aige tyd op het economisch her- oruitgeyld, maar dit heeft niet ierd, dat elke reactie in Wall- tot dusver weer door een flink gevolgd. Onder deze omstan- is het geen wonder, dat er van Yorkse beus een stimulerende op de Europese beurzen uitgaat ook de aandelenmarkt in Am- doorgaans een vast verloop dit reeds geruime tijd het geval mt die vaste stemming voorna- in de koersontwikkeling van de uonale fondsen tot uitdrukking, ze rechtstreeks door de aankoop Amerikaanse rekening wordt be- Deze week heeft daarvan weer ekend staaltje gegeven. Nadat de aandelen Philips op 19 novem- brug van 400% waren gepasseerd rorige week op oa. 440% afsloten, eze week een koers van 478 be- overeenstemming waarmee de leerbare obligaties tot 218 konden l Sindsdien is weer een reactie Jen (Red. L.D.). aandelen Unilever en Aku tich niet onbetuigd, maar hier koea-srijzing toch veel minder iflair. Amerika blijft zijn grote de voor Philips tonen door dage- ote posten in Amsterdam op te zodat er dagen zijn waarop in de gewone aandelen Philips au f. Yz miljoen wordt omgezet, omzetten in aandelen Unilever belangrijk waaruit men kan leren, dat men hier aandelen tegen die van Unilever verwisselt iet grote omzetcijfer voor novem- de gehele aandelenmarkt miljoen tegen f. 67.4 miljoen in is dan ook voor een belangrijk de internationals te danken. choeven niet omstandig te ver- welke motieven aan de Ameri- aankopen ten grondslag lig- vergelyking met gelijksoortige ikaanse aandelen en met het oog toekomst van de elektrotechniek men de aandelen Philips in S. blijkbaar nog altijd goedkoop. vele Nederlandse houders de Jing niet kunnen weerstaan de koerswinst op hun aandelenbe- lar huis te halen kan niet ver wen, ook al kan men betreuren, p deze wijze een steeds groter fan het kapitaal van onze meest 1 lieve onderneming in buiten handen komt. meer dan eens gezegd, dat de eld- en kapitaalmarkt voor geen Jeel door de verkoop van effec- r het buitenland wordt veroor- Je weekstaat van de Ned. Bank december toont opnieuw een van de goud- en deviezen- thans tot rond f. 5300 miljoen, ond f. 1200 miljoen meer dan bij in van dit jaar. Ondanks de van de laatste tijd is er dan een stijging van de rentestand ake, een verschijnsel, dat mede evorderd door de toenemende igen en de voor ons land nog anstige ontwikkeling van de fflüans. besparingen betreft, blijken Ned. Spaarbankbond aange- •anken in november per saldo IJoen meer te hebben ontvangen ugbetaald, terwijl in diezelfde van het vorig jaar f. 38 miljoen ;rd terugbetaald dan. ontvangen, oersaldo van de handelsbalans november weliswaar wat groter October f. 111 miljoen tegen illjoen maar over de eerste o is het van f. 3655 miljoen tot miljoen teruggegaan, voorname- gevolg van een verminderde in- aar de export is dan toch ook rond f. 330 miljoen toegeno- vooruitgang waarvan ook mel- ordt gemaakt in de bedrijfsbe- welke thans over het afgelopen menkomen. rerheugend verschijnsel Is ook, cijfers van de industriële pro- over oktober een flink herstel geven. Voor de maanden juli- tr zijn ze resp. 118, 122, 128 en vooruitgang waaraan nage- »Ue sectoren van het bedrjjfs- hebben bijgedragen, maar de sche nijverheid en de papier- Ine op de voorgrond treden. Er in het tweede en derde kwar- an het lopende jaar op dit punt Weidelijk herstel zichtbaar en iettemin de werkloosheid nog belangrijke mate afneemt, op een toenemende produktivi- *elke niet anders dan verheu- lan worden genoemd. «rdient intussen de opmerk- id, dat de stijging van de export waarde (dus in geld) aanmer en achter blijft bij de stijging hoeveelheid. Terwijl blijkens de publicatie van het C.B.S. het !er voor de waarde van de uit gaande van 100 voor 1953, in de a augustus, september en okto- i 138, 168 en 171 bedroeg tegen I, 155 en 166 in die maanden vorig jaar, is het cijfer van de iieid van 143 tot 159 en 170 ge- tegen resp. 119, 137 en 152 in ie maanden van 1957. e omvang van de export in ster- ite is toegenomen dan de gelds- kan niet anders betékenen dan «i lagere prijzen ie geëxporteerd, hetgeen volkomen in overeenstemming is met hetgeen door de meeste export- ondernemingen wordt gerapporteerd, n.l. dat op de wereldmarkten een steeds scherpere concurrentie wordt ontmoet, welke geen prijsverhogingen toelaat, maar integendeel tot een zo groot moge lijke verlaging van de kostprijzen noopt. Deze verlaging van de kestprijs van het Nederlandse produkt wordt thans in de eerste plaats gezocht in de modernise ring en rationalisering van de bedrijven waardoor ook verklaard wordt, dat de personeelsomvang in de meeste gevallen nog niet toeneemt. Het is echter duide lijk, dat naarmate men op deze wijze zijn afzetgebied in het buitenland en derhalve zyn produktie kon vergroten, tenslotte ook de werkgelegenheid weer moet toenemen. Een voorbeeld daarvan vindt men by Philips, waar het aantal werknemers van 152.000 uit. 1956 en 160.000 uit. 1957 op het einde van het derde kwartaal 1958 tot 171.000 is geste gen. Vooral ook met het oog op de komen de ontwikkeling van de Euromarkt is het voorkomen van een stügende kostprys evident. Zoals wU reeds de vorige week schreven, moet ook de onverzettelijkheid van de Tweede Kamer ten aanzien van de verlenging van de tijdelijkheid der in 1957 inge voerde belastingverhogingen in dat licht worden gezien. Het is een grove misvatting te menen en nog erger om de indruk te wekken dat het hier om een belangenstrijd ten be hoeve van de „bezitters en de „met- bezitters" gaat. De recente hedrijfs- berichten hebben duidelijk doen zien dat stijgende omzetten in de meeste gevallen met een kleinere winstmarge gepaard gaan, waardoor de mogelijk heden van expansie en investering en derhalve ook van een grotere werk gelegenheid, ernstig worden bedreigd. Hoe ook de nieuwe regering cr zal uitzien, haar taak zal allereerst zijn een zodanig financieel beleid te voe ren, dat de thans geldende tijdelijke belastingverhogingen overbodig blij ken te zijn! Advertentie Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. •tabletten, poeders, cachets! Filmacademie in Berlijn Een nieuw jong Duits sterretje Het is nog maar een half jaar geleden, dat in Berlijn de eerste filmacademie van de UFA werd geopend en nu reeds heeft een leerlingetje met succes haar intrede in de praktijk gemaakt. Het is de zestienjarige Sabine Sinjen, een zeer charmant meisje, dat op sprankelende wijze de hoofdrol vertolkt in de vrolijke bakvisfilm ..Stefanie". Dezer dagen ging de Europese première in Han nover. Het werd een vr< ge triomf van dit jonge sterretje. EERSTE HOOFDROL WERD EEN DAVEREND SUCCES Die filmacademie van de UFA staat in de Berlijnse villawijk Dahlem en is toegankelijk voor jongelui met talent. Uiteraard is de selectie van het grote aantal gegadigden bijzonder streng. Voor de eerste ..cursus' werd een twintigtal jongeren toegelaten. Zij hebben ervaren, dat er voor een ge degen opleiding voor het filmvak heel wat meer komt kijken dan een lieve glimlach of een aantrekkelijk figuurtje. Natuurlijk, de zakelijk aan gelegde filmmensen ontveinzen zich niet, dat dergelijke uiterlijke deugden zeer belangrijk zijn, voor een bepaald soort film wellicht zelfs doorslag gevend. Grondige opleiding Maar gelukkig zijn niet alle films op dat uiterlijke vertoon afgestemd. Derhalve krijgen de leerlingen in beide klassen een grondige opleiding. Er bestaat namelijk een klas voor beginners en een klas voor „gevor derden". De opleiding omvat o.a. tek sten leren, uitspraak oefeningen, rit misch lopen, dansen, schermen, paardrijden, gymnastiek en mimiek. De UFA betaalt kost- en inwoning, geeft de jongelui kleed- en zakgeld en biedt de geslaagden vervolgens een optie-contract van vier jaar aan. Het was van meet afaan duidelijk, dat de jeugdige Sabine Sinjen tot de veelbelovende talenten behoorde. Zij trad reeds tijdens de lessen op de voorgrond en slaagde tenslotte met vlag en wimpel. En nu is zij op weg naar overigens altijd betrekkelijke filmroem. Want reeds in „Meisjes in uniform" vertolkte zij een kleine, maar toch opmerkelijke rol. Wellicht is het juist de wijze, waarop zij zich in de film liet kennen, van doorslag gevende betekenis geweest bij de keuze van Josef von Baky. Deze be kende regisseur was op zoek naar een jong meisje, dat de hoofdrol zou kun nen spelen in zijn bakvisfilm „Stefa nie". Deze ijverige filmmaker is altijd op zoek naar nieuw, jong talent. Dit maal liet hij het oog vallen op Sabine. Dit kleine, kwikzilverachtige meisje van zestien, dat nu al aardig op weg is de harten van haar leeftijdgenoten spoorslags te veroveren, is eigenlijk een der allerjongsten van de uitver koren jongeren, die hun filmopleiding in die nieuwe filmacademie hebben genoten. Klokketoren voor Ned. carillon te Washington Bouwkosten een miljoen De bouw va de klokkestoren voor het Nederlands carillon te Washington, naar een ontwerp van de architecten ir. J. W. C. Boks, W. Eijkelenboom en A. Middel- hoek te Rotterdam, is opgedragen aan de N.V. Petit en Fritsen, klokkengiete ryen en constructiewerkplaatsen te Aarle-Rixtel (N.-Br.) Deze toren wordt geheel van staal vervaardigd in Aarle-Rixitel en in gede monteerde toestand in juli a.s. ver scheept naar Washington. De fa. Petit en Fritsen zal de toren dan daar met Amerikaans personeel opbouwen en het carillon van 47 klokken dat daar reeds aanwezig is, in de toren aanbrengen. De basis van de toren heeft een opper vlakte va 10.80 by 7.50 meter; de totale hoogte is 40 meter. Het totale gewicht van de staalconstructie alleen is ca. 200 ton, terwijl de 47 klokken die hierin komen ca. 30 ton wegen. In september/ oktober hoopt de firma Petit en Fritsen de toren te kunnen opleveren. De speel- apparatuur van het carillon zal geheel aan de Amerikaanse eisen aangepast worden. De totale bouwkosten bedragen circa 1 miljoen gulden. Deze Nederlandse klokkentoren zal in de omgeving van het Iwojima-monument in Washington komen. Afvloeiing IJsselmeervissers Na de mededelingen van minister dr. A. Vondeling in de Tweede Kamer bij de behandeling van de landbouwbegro ting 1959 met betreking tot het vraag stuk van de afvloeiing van IJsselmeer vissers waaromtrent de commissie- Van der Zaal heeft geadviseerd heb ben hem opnieuw nog verscheidene ver zoeken van belanghebbenden om snelle afdoening bereikt. Naar het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons thans mededeelt, is minister Vondeling thans gereedgekomen met de formule ring van zijn sbandpunt met betrekking tot de te nemen maatregelen, zowel in het technische als in het financiële vlak. De minister meent, dat door uitvoe ring van de doos hem voorgestelde maatregelen een economisch en sociaal verantwoorde bevissing van het IJssel- meer wordt bevorderd en dat voorts op een verantwoorde wijze wordt recht ge daan aan de door de inperking van het viswater getroffen IJsselmeervissers. Minister Vondeling heeft een uitgewerkt voorstel aan zijn ambtgenoot van Ver keer en Waterstaat voorgelegd, waarbij hij hem uitnodigt tot een gemeen schappelijk standpunt te komen. Een nieuw jong Duits sterretje SABINE SINJEN Advertentie SCHRIJFMACHINES HOGCWOeüP 91 TH.3I9I3 Hartveroverend Ze heeft haar eerste grote kans meteen met beide handen aangegre pen. Zij heeft van haar „Stefanie" een hartveroverende vertolking ge maakt. Zij deed dat op een heerlijk ongedwongen wijze, hetgeen op zich zelf nu ook weer geen verwondering behoeft te wekken, want Sabine is in wezen ook een „Stefanie". Zij is even eens een grappig, intelligent en aan trekkelijk meisje, overstelpend van levensvreugde, ontwapenend-kinder haar enkel. Het was weinig minder bekoorlijk. Haar entree in de Ufa-studio's, toen de opnamen voor „Stefanie" begon nen, was niet bepaald glorieus. Tijdens de fietstocht door de straten en langs de boulevards van het herbouwde Ber lijn kwam Sabine te vallen en ze brak hara enkel. Het was weinig minder dan een ramp, want het betekende weken oponthoud. Maar gelukkig voor haar, men dacht er niet aan Sabine te vervangen. Daanoor waren de verwachtingen te hoog gespannen. De opnamen werden uitgesteld. De resultaten hebben re gisseur en producent in het gelyk gesteld. De Europese première van „Stefanie" dezer dagen in Hannover werd een daverend succes voor het nieuwe sterretje, dat men ongetwijfeld nog menigmaal op het doek zal kun nen zien. Invoering lolgeltl tunnelbouw bepleit (Van onze correspondent) De grote boven alle andere landen uitstekende kinderrijkheid van Nederland drukt het inkomen per hoofd van de bevolking. Deze kinderrijkheid werkt waarschijnlijk ook zeer remmend op het privé gebruik van auto's. De Nederlandse families zijn gemiddeld groter en er blijft minder geld op het gezinsbudget over om zich een auto aan te schaffen. Aldus zei gisteren tijdens het in „Esplanade" te Utrecht geopende congres over het Nederlandse wegennet in verband met de toekomstige verkeersbehoeften, ir. M. Ie Cosquino de Bussy, gepen sioneerd hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat. Spreker vond een auto voor privégebruik een kostelijk bezit en hoopte dat dit bezit sterk zal toenemen. Moeilijk hogere welvaart bereikbaar In zijn beschouwing haalde de heer De Bussy nog aan, dat Nederland in de Euromarkt het op een na minst welgestelde land is. Alleen Italië heeft een kleiner inkomen per hoofd van de bevolking. Maar als men bij deze be rekeningen de kinderen uitsluit, en zich beperkt tot de produktieve groep van de bevolking, van 19 tot 65 jaar, dan staat Nederland praktisch gelijk met de rijkere landen. De sterke groei van de bevolking maakt het naar sprekers mening evenwel moeilijk een hogere welvaart te bereiken. Nieuwe wegen Ten aanzien van de uitvoering van he>t Rijkswegenplan, merkte de heer De Bussy op ,dat „dit zeer geperfectioneer de land" de voorbereiding omslachtig is, en geremd wordt door gebrek aan personeel. Hij vergeleek wegenbouw met bosbouw: resultaten kunnen sleohts met termijnen van tientallen jaren gemeten worden. In de eerst volgende jaren verwacht spreker het volgende: voltooiing in 1960 van weg 4 A (YpenburgHaarlemmer meer) en van weg 43 (AfsluitdijkHee renveenGroningen) wat voor Zuid oost-Friesland en Zuidwest-Groningen een levensbrengende verkeersader wordt. Mogelijk ook in 1960 en anders in 1961 het gereed komen van de brug over de Merwede bij Gorinchem en aansluiten de weggedeelten, waardoor een grote Maas in het Rykswegennet in het drukke Westen wordt opgeheven en een nieuwe verbinding met het centrum van het land met het eterk groeiende Noord- Brabant tot stand wordt gebracht. Rijksweg 15 zal ook in 1961 verlengd zijn tot Kesteren en aansluiting geven op de nieuwe brug bij Rhenen. Voorts zal het nut van de Velsertunnel worden verhoogd enerzijds door aanleg van Rijksweg 6 naar de Haarlemmermeer en anderzijds door de aanleg tussen Uit geest en Alkmaar van een deel van Rijksweg 9. Nauwere band met Deltagebied Ook de banden met het zuidwesten van Nederland het Delta-gebied zullen nauwer worden aangehaald. De brug over het Haringvliet even ten westen van Numansdorp en de Gre- velingendam tussen Overflakkee en Duiveland staan hoog op het uitvoe- ringsprogramma genoteerd. Hun uit voer zal meebrengen, dat het ryk der Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden dan nog slechts het bescheiden Tien- gemeten de naam „eiland" zal mogen blijven dragen. In zijn openingswoord tot het congres had mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk als voorzitter er op gewezen, dat bespoediging van kostbare werken wellicht kan worden verkregen door hiervoor rechten te heffen van het weg verkeer. Zo nam hij aan, dat het ver keer bijv. voor tunnelbouw een niet te hoog bedrag zou willen betalen. Dit zou dus invoering van tolgeld in de vorm van een bestemmingsheffing betekenen. De directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Gelderland, ir. W. Mols, wees er ten aanzien van provinciale wegennetten op, dat bij het ontwerpen van wegen gestreefd dient te worden naar een 6oheiding van het reine verkeer en het overige verkeer en zo mogelijk van het autoverkeer en het langzame verkeer. De heer R. van der Vegt, voorzitter van de auto-technische en economische commissie van de eigenvervoerdersorga- nisatie (E.V.O.) wees erop, dat goede brede wegen de levensader van de han del en productiemiddelen van de in dustrie zyn. Daarom drong hij, onder uiting van zijn lof wat reeds werd ge presteerd, aan op bespoediging van de wegenbouw. Wat is een goede weg? Als directeur Wegen en Verkeer, van de ANWB vestigde de heer A. G. M. Boost er de aandacht op, dat men op het ogenblik de verkeersontwikkeling in de komende 12 tot 15 jaar en de behoef te aan verkeersruimte behoorlijk kan peilen. Maar laten wy het voldoen aan de behoefte niet voorbijgaan aan het feit, dat driestrookswegen geen vlees en geen vis zijn, maar armoedige, boven dien gevaarlijke wegen. Wegen met ge scheiden rijbanen, een rijbaan-breedte van 7 meter, voldoend brede beplan tingsberm en vrij liggende rijwielpaden van royaal formaat, vormen samen een goede weg. Overigens make men zich geen illu sies wat het geld betreft, dat ervoor beschikbaar moet zijn: Delta- en Zuiderzeewerken belasten het budget van Rijkswaterstaat al zwaar. Naast het Delta-plan dient er, aldus de heer Boost een alfa of gamma-plan te ko men, dat de verkeersvoorzieningen in de komende 15 jaar regelt. Een plan, dat voorzieningen tot een bedrag van 4 miljard zal omvatten. Waar het geld vandaan moet komen? De heer Boost zei, dat de totale belas tingopbrengst van het verkeer in de jaren 19561970 meer dan 8 miljard zal bedragen.... Hy merkte nog op. dat de zondvloed van het verkeer ge stadig en onafwendbaar komt opzet ten en waarschuwde, dat, als men niet tijdig maatregelen neemt, er een ver- keersoverstroming dreigt. kW) OXd dere week stond riui del lik in Viet voorte ken van Wevst mis... de -.zaken", maakten en heviq ^0Mqixn da voor en wanen kook bak - demonstraties voor kevstqevecViten O*O V y» UlTKïODi.CUNCi TOT HET BDWOÜEfL VAN HET KERST- TÖRKOOt VAV cw:eve$ÊNtdiNü er komen weer f# keestsportevencmcn tenvtvaLVt woord) pi-i en vele andere dinjen vooreen stemmiq of.. VR0UJK KERSTFEEST.'.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17