ONS MENU Heeft U het al gehoord? smullen van VAN DE WEEK TRA1TAL 3 VARIA HAZEPEPER en ZWEEDS KERSTGEBAK 3x veiliger VERRASSING UIT HET NOORDEN DE MAN, DIE de marskoning van de wereld werd ZATERDAG 20 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Parijs, december '58. Heeft u al gehoord, dat de nieuwste nylons, die de kerstman in Parijs maar aan de boom kon hangen, de naad pal voor op het been hebben? En dat nylons met open fantasiepatroontjes in Amerika het nieuwste zijn ter aanvulling van dansjapon zowel als huiselijke kuit broek? En dat Parijs daar als semi sportieve dracht kleurig geruite larrge kousen tegenoverstelde? Heeft u al gehoord, dat u, indien u de laatste mode volgt, maar een dikke handgebreide wollen voering in uw popeline regenjas of uw leren mantel hoeft te knopen om deze wlntervaardig te maken? En dat die in ribbel gebreide voering (pa tentsteek of één recht, één ver draaid) meestal ook als „Jasschort- mantel" zonder meer te dragen is of, met een ceintuur er om en voor zien van een knoopsluiting, als jurkje? J.V. Een heel moeilijk geval is dat van een man in Engeland, die een certifi caat van een arbeidsbureau gekre gen had, waarin stond, dat hij in staat was werk te verrichten, waar bij hij niet hoefde te staan, zitten, buigen of liggen. Dan blijft ambte lijk gezien alleen wandelen en hangen over, waarvan de man in kwestie het eerste wel gekozen zal hebben. Recepten uit Nederland en Scandinavië In de komende feestdagen Vruchtenbeignets, amandelbruggetjes, Deense harten en Finse pinnen Heeft u al gehoord dat Oaritoa, die de kostbare, maar flatteuze mode van pruiken en postiches lanceerde, voor Kerstmis de meest wilde nieuwigheid heeft bedacht en nu zijden pruiken uitbracht in de meest verrassende kleuren? Kleu ren, die dezelfde zijn als die van de feest japonnen, waarbij die moderne mamaak-haardos gedragen zal wor den. Heeft u al gehoord, dat zwarte lak leren schoentjes, ail dan niet met een platte dansschoenstrik op de neus, en gedragen bij zwarte ny lons, de laatste Franse bijdrage zijn voor het feesttenue van de nog res terende decemberdagen? En dat Par ij se mannen, die met him tijd en hun mode meegaan, dit Jaar tijdens de „Réveillon" zwart satij nen schoenen zullen dragen, die met tussenzetsels van elastiek pas send om de bovenvoet vallen? Heeft u al gehoord, dat mutsen en kragen van zwanedons in Parijs de „dernier cri" zijn? En dat tassen van tapisserie (gobelin en wat daar op lijtot) in aQle soorten en vormen opgang maken? Heeft u ai gehoord, dat er in een der grote Par ij se warenhuizen para- pluus verkrijgbaar zijn, bedrukt met uw eigen (vrij grote) initialen tegen het verliezen of als blikvan ger...? Heeft u al gehoord, dat ruime, klas sieke zijde-en-kant nachthemden in de V.S. dit seizoen zo kort zijn als een onderjurk en de .naohtjurk' bij gevolg het nieuwste is.? Heeft u al gehoord, dat er in het magazijn van Dior een allerorigi- neelste ebbehouten schoenlepel te vinden is, die niet de vorm van een lepel heeft, doch die van een san- daailzoOl met halfhoge hak? Heeft u al gehoord, dat sportieve meisjes en vrouwen, die voor de tennisbal de mode niet uit het oog verliezen, zioh rijk zullen voelen wanneer Père Noël in haar kerst kous een half dozijn wit katoenen kousen laat glijden? Dergelijke ouderwetse beenbekleding is name lijk het nieuwste bij de witte, ge plooide tennisrok. De ideale elektrische koffiemolen van NEDERLANDS fabrikaat AbscSute beveiliging tegen het mei. Door hel draaien van hei geiiotendekcel wordi de motor in werking gesteld. Absolute elektro-technlsche beveiliging Volkomen Isolatie door plastic huls - door de gesloten motor - door rubberlagers Absolute stekker-beveiliging De oangespoten stekker kan niet breken of losraken en heeft een extra beschermrand. Een verrassing voor iedere vrouw I Verkrijgbaar in de moderne pasteltinten i wit/blauw wit/groen wit/gri|s PeDe primeur 23.50 PeDe stabiel 19.75 Heeft u al gehoord, dat de chatelaine voor heren en jonge mannen het nieuwste sieraad is? In Parijs wordt zo'n bijou een korte dikke ket ting zonder charivari tijdens de feestdagen via een knoopsgat van vestzakje naar vestzakje gedragen. Heeft u al gehoord, dat popeline - regenjassen tegenwoordig van een (o, zo charmant) bombkraagje wor den voorzien? En dat regenhoedjes van bedrukte gabardine niet alleen een modieuze, maar ook een opge wekte en fleurige accessoire zijn voor een sombere regendag? Heeft u al gehoord, dat een Parijse schoenmaker deze winter bij veder lichte elegante schoentjes een paar korte slobkousen levert, die zozeer op de vorm van het schoentje zijn afgestemd, dat ze daarmee als het ware een laarsje uit één stuk schij nen te vormen? Mogen wy U een gewetensvraag stellen? Tot welke groep behoort U eigenlijk? Tot degenen, die blij zijn dat ze met Kerstmis weer eens een aanleiding hebben om met heerlyk smakende en feestelijk uitziende maaltijden voor de dag te kunnen komen of hoort U tot hen, die het maar een hele corvée vinden om iets lekkers te bedenken en klaar te maken? Mogen wij U in dat geval een eindje op dreef helpen en U een paar kerst- menu's aan de hand doen, waarmee U beslist eer in zult leggen? Ze zijn niet zo heel uitgebreid, want van de diners met 5 7 gangen zijn we zo langzamer hand wel afgeraakt! Ze zyn ook niet te machtig, want er wordt in deze dagen, ook buiten de maaltijden om, toch al een aanslag op onze maag gepleegd en ze zijn ook niet al te bewerkelijk, want we brengen de kerstdagen uiteindelijk liever in onze huiskamer door dan in de keuken. Bij de bereiding wensen wij U veel succes en daarna.... smakelijk eten! kaasgehakt, witte kool, aardappelpuree; warme gember- pudding. hutspot met klapstuk; appelcompöte. garnalenkoekjes, spinazie, rauw gebakken aardappelen; yoghurt. grapefruit-cocktail; gevulde eend, aardappelen, compote; sneeuwpudding met Rijnwynsaus. kaassouflé; salmis van eend, spruitjes, rijst; fruitsla met slagroom. volledige groentesoep; gebakken banaan met chocoladecrême. kop bouillon; kalfslapjes in kerriesaus, lof, aardappelen; vruchtencoupe. MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG (le kerstdag) VRIJDAG (2e kerstdag) ZATERDAG ZONDAG Recept: warme gemberpudding. 2 ons brood, 1 ons geconfijte gember, 2 eieren, 2% dl. melk, 60 g. roomboter, 40 g. suiker. In een beboterde warme pudding vorm laag om laag dunne met boter besmeerde sneetjes brood (zonder korst) en stukjes gember leggen. De eieren met de melk en de suiker klop pen en over het brood gieten. De pud- Laat roospuntjes verdwijnen met anti-roos Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Vraag TRAITAL 3 Voor de handel: N.V. HANDELMIJ. R. F. M. WERNEKINCK, A'dam dingvorm goed afsluiten, in een pan met kokend water zetten ('t water mag niet tot het deksel komen) en de pudding daarin 1 uur zachtjes laten koken. Recept: gevulde eend. De eend schoonmaken, de traanklier boven z'n staart verwijderen en de eend van binnen met wat zout en peper bestrooien. Daar eend nogal eens vet wordt gevonden kan men hem heel goed met appelen of een combinatie van appelen en pruimen vullen, waardoor t gerecht beslist aan frisheid wint. 1 pond appelen hiervoor schillen, (de klokhuizen verwijderen), in vierde partjes snijden en vermengen met 100 g. geweekte pruimen en wat mar jolein. Dit in de eend stoppen, de ope ning goed dichtmaken, daar de vulling er anders uit kan glijden en de eend op de gebruikelijke wijze in boter in de braadpan of braadslee in 1% uur gaar braden. Hem daarna op een scho tel leggen en er wat aardappel- of kastanjepurée om heen spulten. Men kan de schotel nog een extra feestelijk aanzien geven door er deegbakjes ge vuld met rodebessegelei of cranberries op te plaatsen. Het voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: De kerstdagen en oud-en-nieuw zijn huiselijke feesten, waarvoor de huisvrouw in de keuken allerlei goeds kan brouwen, dat de tong streelt. Doet u eens uw voordeel met de re cepten. die wij deze keer bij elkaar zochten. Peper van haas of konijn. 1 haas of konijn. 100 150 g boteir of margarine, een kleine ui, 1 si naasappel, laurierblad, kruidnagel, een paar lepels azijn, aroma of pi kante saus, kaneel, suiker, zout, bloem (een blikje champignons of 100 g verse champignons). De haas of het konijn schoonmaken, in stukken snijden en deze met zout inwrijven. De boter of margarine heet laten worden en het vlees aan alle kanten bruin bakken. De ui schoonmaken, snipperen en zachtjes meebakken. Water, azijn, het sap van de sinaasappel, laurierblad en kruid nagels toevoegen en het geheel onge veer 2 uur zachtjes stoven. Het vlees is gaar. wanneer het gemakkelijk van de botten loslaat. Op het laatst het levertje meestoven. Desgewenst de jus tot een saus binden met aangemeng de bloem. De saus op smaak afmaken met een weinig aroma of Engelse saus, kaneel en suiker en nog onge veer een kwartiertje zachtjes verwar men. (Desgewenst de laatste paar minuten in schijfjes gesneden cham pignons mee stoven). Voor een gezellige koude visschotel is altijd wed een plaats te vinden. We kunnen hem opdienen als eerste gang aan een dinertje of als hoofdgerecht van een souper. Wie dat wenst kan de schotel uitbreiden met stukjes vis uit blik, (paling, garnale [en of mosselen Visschotel. Va blik zalm, 2 tongen, zout, een krop sla of struikje andijvie, olie, azijn of citroensap, mayonaise, to maten-ketchup, een hard gekookt ei, peterselie of kappertjes, toostjes of sneetjes geroosterd brood, boter of margarine. De tongen fileren en ieder filet één maal dubbel vouwen met de velkant naar binnen. De filets zouten en zachtjes gaar koken in water met een scheutje azijn of citroensap (kook tijd 5 minuten). De filets uit het kooknat nemen en laten afkoelen. De zalm (van graten en kraakbeen stukjes ontdoen en) in niet te kleine stukken verdelen. Olie en azijn of citroensap naar smaak er door men gen. De zalm in het midden van een grote schaal leggen. De tongfilets be dekken met een glad laagje mayo naise (zo nodig dikke mayonaise ver dunnen met wat viskooknat). De vis om de zalm schikken en garneren met peterselie-blaadjes of kappertjes. De tussenruimten opvullen met klein gesneden sla of andijvie. Partjes hard gekookt ei en nopjes tomaten-ket- chup ter garnering aanbrengen. De visschotel opdienen met toostjes of vers geroosterd brood. Met oud-en-nieuw mag een zoete lekkernij niet ontbreken. We bakken dit jaar eens: Vruchtenbeignets. Behalve van schijven appel kunnen we beignets maken van diverse an dere vruchten, bijvoorbeeld van ana nas. bananen, abrikozen. Hiertoe de ananasschijven desge wenst halveren en zo nodig enige uren tevoren met wat suiker bestrooi en; de bananen in 5 cm lange stuk ken snijden en met wat citroensap besprenkelen; de gedroogde abrikozen een paar uur weken in een suiker stroop, even opkoken en goed laten uitlekken. 125 g bloem of zelfrijzend bakmeel. lVa dl melk, (1 ei), zout, frituurvet Voor ongeveer 25 stuks: of olie, poedersuiker. Van bloem, melk (en ei) een glad beslag maken. Een weinig zout er door roeren. Het frituurvet of de olie heet laten worden. De vruchten door het beslag halen en laten uitdruipen. De beignets vlug bruin bakken in het hete vet. Het gebak laten uitlekken in een vergiet of op grauw papier en warm of koud opdienen, met poeder suiker bestrooid. Onze correspondent in Stock holm stuurde ons de volgende recepten, die zeker de aan dacht van de Nederlandse huisvrouw zullen trekken. De Zweden hebben in het algemeen weinig fantasie. Him keuken kent geen bijzondere gerechten en weinig geheimen. Al dat koken is ook zonde van tijd en geld, vinden de velen, die hun middagmaal kant en klaar in de winkel kopen, zodat het slechts warm behoeft te worden gemaakt. Moeder 1. Waarom wil je toch hakker worden, m'n jongen, vroeg Antonio Sousa aan zijn zoon John Philip, waar je toch een uitgesproken muzikale aanleg bezit? Na verloop van tijd stelde de zoon zijn vader in het gelijk. Op zekere dag verliet hij de bakkerij en liet zich inschrijven aan een conser vatorium in Washington. Hij maakte zul ke snelle vorderingen, dat hij al spoedig alle instrumenten kon bespelen. Weldra kreeg hij een plaats in een theateror kest; later trad hij toe tot het muziek korps van de Amerikaanse marine. 2. In april 1889 schreef het dagblad „Washington Post" een prijsvraag uit voor een mars, die bij een feest van schoolkinderen gespeeld moest worden. Dit zou een kans voor Sousa zijn. Hij schreef de mars ,J)e Washington Post" in één dag en op 15 juni 1889 kon hij de dirigeerstok heffen om zijn mars voor een publiek van 30.000 mensen ten ge hore te brengen. Honderden schooljongens hadden een plaatsje gezocht in de bomen, welke het veld omringden en toen de mars ten ein de was, barstte een ongekende bijval los. Sousa was in één slag een beroemd man geworden. 3-4-5. In 1893 dirigeerde Sousa een reusachtig orkest op de wereldtentoon stelling in Chicago. Daarna ondernam hij met zijn orkest een wereldreis. Hij schreef de ene voortreffelijke mars na de andere, maar zijn hoogtepunt bereik te hij met de „Stars and stripes for ever". Hij schreef deze aan boord van het stoomschip Teutonicop weg van Napels naar New York. Tot verschillen de passages in deze compositie werd hij geïnspireerd door de golfslag. In 1898 trokken de Amerikanen tegen de Span jaarden ten strijde en de geschiedschrij vers beweren, dat de opwekkende klan ken van Sousa's muziek hen deze oorlog deden winnen. 6. Voor Sousa in 1932 stierf, had alleen deze mars hem ongeveer 300.000 dollar opgeleverd. Hij werd in Washington (DC) begraven. Aan zijn graf sprak de minister van Marine ongeveer als volgt: „John Philip Sousa was niet alleen de marskoning van de gehele wereld, maar zijn naam werd in dit tijdvak het meeste genoemd. Op iedere plaats van de aard bol klinken zijn marsen en overal in de wereld kent men zijn naam". de vrouw spaart op deze wijze méér dan een uur uit en gedurende dit uur kan ze méér verdienen dan de hoge re kosten voor het slechts-op-te-war men eten. Eens per jaar wordt echter niet oommercieel gedacht. Eén keer per iaar gunt men zioh de tijd om in de ;euken te experimenteren en de fan tasie de vrije loop te laten, en wel gedurende de dagen voor Kerstmis. Niet iedereen verklapt zijn recept, maar voor een Nederlandse hulsvrouw wil men dat nog wel doen. Amandelbruggetjes 2 ons zoete amandelen, 2 ons poe dersuiker, 1% eiwit, 1 pakje ouwel. Glazuur: 3 dl. poedersuiker, 1 eetl. water, V2 eetl. sinaasappel- of ci troensap. Garnering: VA dl. oranje sinippers, y2 dl. gehakte sukade, 20 zoete aman delen. Maal de amandelen twee keer, de tweede keer met suiker. Stamp 't ge heel nog fijner in de mortel onder toevoeging van eiwit tot het geheel buigzaam is en gespoten kan worden. Smeer nu het amandeldeeg over de ouwel: het deeg mag niet te vloed baar zijn. Knip het geheel in strook jes. ca. 4 cm. breed en 15 cm. lang. Leg de koekjes op het bakblik en laat ze bij ca. 225 graden licht-geel wor den. Nadat ze afgekoeld zijn het gla zuur over de koekjes uitsmeren en garneren met de fijn gehakte aman delen, sukade en sinaasappelsnippers. Deense harten Zandtaartdeeg: 50 gr. suiker, 150 gr. meel, 100 gr. boter. Vanillecrème: 1 eetl. suiker, eetl. aardappelmeel, 2 eetl. vanillesuiker, 1 ei, 2 dl. room. Garnering: poedersuiker, rode Fran se vruchtjes. Maak een zandtaartdeeg van meel, suiker en boter. Laten afkoelen, ter wijl u van de vanille-creme kookt, die vrij stijf behoort te zijn; (daarna afkoelen) rol het deeg uit. Vet hart vormige vormen in en bedek bodem en wanden met het deeg. Opvullen met vanillecrème. Daarboven weer een laagje deeg. Bakken in 4e oven bij 200-250 graden. Voorzichtig uit de vormen verwijderen en bestrooien met poedersuiker. Garneren met de rode Franse vruchtjes. Finse pinnen Maak zandtaartdeeg. Uitrollen en snijden in 5 cm. lange en VA cm. brede rechthoekjes. Penseel deze in met ei. Dopen in gehakte amandelen en grove suiker. Bak de koekjes in een warme oven 8-10 min. Zachte peperkoek 2 eieren, 2 koffiekopjes suiker 1 koffiekopje zure room. A koffiekopje gesmolten boter, 2 thee], gemberpoe der. 2 theel. kaneel, 2 theel. kruidna gels. een handje rozijnen. 2>/2 koffie kopje meel, 2 theel. bakpoeder. Roer de eieren met de suiker. Voeg de kruiden, rozijnen en de room erbij. Rol de rozijnen echter van te voren in meel. Voeg er het met bakpoeder vermengde meel bij en tenslotte de gesmolten boter. Doe nu het deeg in een ingevette vorm. die met paneer meel is bestrooid. Bak de koek bij middelmatige hitte (200-225 gr.) ca. drie kwartier.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15