Danny Kaye's KERST KOORTS SPELEN IN HANDEL MET WEST-BERLIJN EEN GROTE ROL Hun invoer is tweemaal zo groot als die uit Nederlanddoor produkten als kaas en eieren - Ml Verschil in etalages spreekt andere taal dan propaganda Succes voor België WOORD VAN BEZINNING Bobcat no. V debuteert Zaterdag 20 december 1958 Waaraan WestBerlijn met vlijt heeft gewerkt: het beroemde Hansa-Viertel. een hyper- moderna woonwijk, waarvoor architecten uitda gehele wereld een steentje hebben bij gedragen. (Van onze Westduitse correspondent) (IV, slot) In West-Berlün wordt hard gewerkt: er is een heel belangrijke elektrotech nische industrie (Siemens, A.E.G.), er is een bepaald niet minder belangrijke textielindustrie. Er is een beurs die er zijn mag en er wordt met de hele wereld door deze stad van twee en een kwart miljoen inwoners handel gedreven. Niet het minst met Nederland! Al kan men de Denen niet ontzeggen, dat zjj het in het bijzonder zijn, die West-Berljjn met hun handel hebben „veroverd" Nederland is een van de grootste handelspartners van West-Berlijn. In de Kamer van Koophandel in deze stad vertelde men ons dat met veel genoegen, ook al blijken de cijfers nu juist niet in een voor ons land altijd gunstige zin uit te vallen. Onze Westberlijnse zegsman merkte met een olijke lach op, dat men in het Westen wat voor de vrijheid van Berlijn moet over hebben.... De uitvoer van West-Beriijn naar Nederland had nJ. in 1957 een waarde van 53.3 miljoen mark. De waarde van de Nederlandse export naar West-Berlijn was evenwel slechts 50.5 miljoen mark. Naar ons land exporteerde Berlijn voor 20 miljoen mark elektrotechnische goederen van Siemens en A.E.G., confectiekleding ter waarde van 6 miljoen mark de Berljjnse confectieindustrie geeft niet minder dan 80.000 mensen werk en levert voornamelijk aan ons land, Zwitserland en Scandinavië en machines ter waarde van 14 miljoen mark. Uit ons land kwa men hier voedingsmiddelen als groente, eieren, melk, boter en kaas en textiel- stoffen voor de confectieindustrie. In het eerste halfjaar van 1958 importeerde men zelfs voor 27.5 miljoen mark Nederlandse goederen, waarvan alleen al voor 5.7 miljoen mark groente, voor 2.3 miljoen melkprodukten, voor 1.8 miljoen mark vlees en vleeswaren, voor bijna 5 miljoen mark aan textiel, en tenlotte voor 4.8 miljoen mark aan chemische produkten. Maar de Denen stellen ons toch wel in de schaduw. Niet doordat ze hier meer reclame maken, niet door grote manifestaties, maar uit traditie is Ber lijn voor de Denen een belangrijke markt. De Denen exporteren ieder jaar voor meer dan 100 miljoen mark naar West-Berlijn, dat is twee keer zo veel als Nederland! Berlijn koopt van De nemarken zes maal zoveel als het er aan levert. Men kan zeggen dat iedere Westberlytier per jaar voor 50 mark aan Deense goederen koopt, maar slechts voor 20 mark aan Nederland seDe Denen leveren voornamelijk voedingsmiddelen, vooral eieren en kaas. In hoeverre hier voor Nederland meer dan tot dusver gedaan kan wor den is ons niet duidelijk geworden. Wel hebben we begrepen, dat grote manifestaties hier niet veel zoden aan de dijk zullen zetten. Wie de Westber lijnse markt op bijv. de Denen wil ver overen moet met andere wapens gaan strijden: met het zoeken naar goede importeurs en vertegenwoordigers, met lagere prijzen en wat dies meer zij. Ook met belangstelling voor de z.g. Durohreise van West-Berlijn, waarmee men de voorjaarsmodeshows bedoelt, die hier in het najaar gehouden wor den en waarop inkopers uit de gehele wereld plegen te komen. Via die Durch- reise krijgt men zijn contacten met de producenten van vele goederen. Etalage van het Westen Dit alles is in de grond van de zaak een verbazingwekkende affaire. Een in gesloten stad. een eiland in de commu nistische wereld beschikt over de beste handelsverbindingen met de gehele Westelijke wereld, terwijl het van die wereld in elk geval 120 km verwijderd is, die men moet overbruggen met een vliegtuig of een autorit door commu nistisch Oost-Duitsland! Wesfe-BertiJn is hierdoor voor Oost-Duitsers, voor Polen en Tsjechen geworden tot een venster van de Westelijke wereld een etalage waarmee het Westen het Oos ten laat zien wat er wel te koop is. Want politiek of geen politiek: de han del gaat doorOok hier, en zij heeft nog een politiek accent ook. De verlekkerde "blikken waarmee de Oostduitsers Westberlijnse eta lages aanschouwen, zeggen genoeg. De welstand van West-Berlijn, die tot uiting komt in de etalages met Westelijke produkten, heeft een in vloed die men niet schatten, wel peilen kan, nog te meer daar men in de Oosteuropese hoofdsteden wel eens in de war pleegt te wor den gebracht door de Russische mededelingen volgens welke de Sovjet-Unie in 1960 of 1961 de Ver. Staten zullen hebben „inge haald", een streven dat ook in Oost-Duitsland met betrekking tot West-Duitsland bestaat De etala ges spreken echter nog altijd een héél andere taal .111 Niet te versmaden West-Berlijn moge voor Nederland niet onbelangrijk zijn als leverancier en afnemer van allerlei goederen, West-Berlijn moge men in het oog wil len houden vanwege zijn elektronische, machine- en textielindustrie, achter West-Berlijn ligt een wereld, die in de handel niet wordt vergeten. De heer Fruitema, directeur van het Oost- en Westberlijnse kantoor van de Stich ting Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland heeft ons dat in zijn Oostberlijnse bureau verteld. Het Nederlands-Oostduitse handelsverkeer, dat wordt geregeld (daar de Neder- regeving Oocfc-Outostaad xriet erkent) door het zg Kammerabkom- men, dat door genoemde kamer wordt gesloten, omvat inclusief de diensten, de som van f. 200 miljoen, waarvan f. 130 miljoen aan goederenleveranties van beide zijden. Nederland 'betrekt uit Oost-Duitsland via deze overeenkomst kali bruinkoolbriketten, mijnbouw- werktuigen, machines voor de zware industrie, auto's, bureaumachines, pa pier, glas. enz. en levert aan de Oost duitsers groente, fruit, vis, cacao, eieren, textiel, leer. e.d. Het diensten verkeer van Nederland met Oost- Duitsland loopt terug, waaraan waar schijnlijk het feit schuldig is dat de Oostduitsers de laatste tijd zelf sche pen zijn gaan bouwen en zijn gaan varen op de oostelijke Middellandse- Zeeha veris. Daarbij schakelen zij hun eigen haven thans veel in (Rostock, Wismar). Het eigenaardige is, dat de Belgische handel met Oost-Duitsland zich daarentegen uitbreidt, een gevolg van het feit, dat onze zuiderburen voor de Oostduitsers enige interessante produkten hebben. West-Berlijn als etalage van het Westen is dus van groot belang voor Nederland en niet slechts uit mate riële overwegingen. Het daarachter gelegen Oost-Duitsland is het niet minder blykens de weliswaar niet om vangrijke handel en het dienstenver keer, maar toch, een totaal van f. 200 miljoen aan leveranties en aankopen is niet te versmaden. ET zou me niet verbasen, Hals U, op het moment dat U begint dit stukje te lezen, bij uzelf denkt, U een voorwoord van Godfried Bomans herinne rend: „Kom aan, weer eens een voorwoordje gelezen". Aan woor den van bezinning hebben we tegen het kerstfeest immers geen gebrek. Het is kerstfeest wat U hoort en wat U ziet. Als dit stuk van de krant blanco was gelaten, sprak het mogelijk meer dan nu. Toch kan niemand zeggen dat het overbodig is, Je op het kerst feest voor te bereiden. De bijbel, en zonder bijbel zou er geen kerstfeest zijn, gaat ons hierin voor. Johannes de Doper gaat Jezus vooruit. Trouwens altijd vraagt koninklijk bezoek om voorbereidingen. Weken van te voren maakt een stad die hoog bezoek verwacht zich gereed om de gasten een waardige ont vangst te bereiden. Als zodanig is kerstverlichting en kerstver siering een koninklijke entou rage. Het vermoeiende erin is geloof ik, dat heel veel voorbereiding niet om Jezus gebeurt, maar om onszelf. Het kersfeest wordt al te gemakkelijk aangegrepen als een mogelijkheidi om onze ge zelligheid te vergroten, of zelfs onze verkoop. Het draait in veel voorbereiding om ons en onze gezinnen. Naast feest van Gods liefde wordt het kerstfeest dan een aanleiding om onszelf In de „The five pennies' watten te leggen. Iets soberder dan op 5 december, want twin tig dagen is een korte termijn. De harde houten noodwieg van Bethlehem verstoort de warmte der watten. Jezus werd arm om ons rijk te maken. Hü dacht niet aan zichzelf, maar aan ons. aan onze nood. Die nood is kennelijk geen kleinig heid, anders komt God er niet voor uit de hemel. Dat was het wat Johannes de Doper in zijn voorbereiding uit beeldde. Hü laat zich niet voor stellen als een Jurylid, dat kerst- prijzen uitdeelt op grond van goed gerangschikt groen. Hy bereidde op het kerstfeest voor in de woestijn. De barre wildernis van heuvels en kuilen was een appèlt «er is geen weg FAMILIE-FILM 95 Men zou bijna zeggen, dat Danny Kaye er een familie-aan gelegenheid van maakt in „The five pennies", een van de films, die bij Paramount op het pro gramma staan. Het scenario voor deze film is gebaseerd op het leven van de jazzmusicus Red Nichols, zodat het begrijpelijk is, dat een enorme plaats is inge ruimd voor de muziek, die Nichols' leven heeft beheerst. De hoofdrol wordt vertolkt door Danny Kaye, maar het is niet alleen papa Kaye, voor wie een plaats in deze produktie is inge ruimd. Ook mama Kaye en het elfjarige dochtertje Dena werken er direct of indirect aan mee. voor de komende Koning. Zorgt dat die er komt". Drukbezochte kerstdiensten dateren uit de tüd van Johannes in de wildernis. Johannes was er niet blij mee. Hü vergeleek het toestromen van de mensen met het ver geefse pogen van adders om te vluchten voor een woestünbrand. Bezin U eens op de vraag wat in onze tüd, in de wereld, in ons land, ln ons eigen leven door Johannes een woestijn zou worden genoemd. Wat momen teel in strijd is met het koning schap van Christus. Kerstfeest is toch. het een feestelüke zaak vinden, dat Christus naar ons omkytot. Blü zijn met het begin van Jezus' greep naar de macht God danken, dat Hü het voor het zeggen heeft, dat Hü het laatste woord over ons leven uitspreekt. De woorden van deze Jezus zullen ons leven dan or denen zoals een magneet een magnetisch veld richt. Kerstvoorbereiding is nodig, omda t gezonde mensen niet blü kunnen zün met de geboorte van de grote Arts. Bent U er ook van overtuigd, dat de temperatuur van onze wereld zo hoog is opgelopen, dat zonder Jezus onze toestand ho peloos is? Dan zingen we met Joost van den Vondel: O, kerstnacht schoner dan de dagen! H. Bouter, herv. predikant te Leiden. ming lydt, maar gelukkig weer aan de beterende hand is. Maar het is niet alleen dit Kaye- trio, dat werkt aan de totstandkoming van deze musical. Wij noemden reeds de naam van de jazzkoning Louis Armstrong en die van Barabar del Geddes, die belangrijke rollen zullen vervullen in deze verfilming van da levensloop van Red Nichols. Deze mu sicus werd eens ontdekt door „Phil Paradise" en het laat zich gemakke- lyk begrijpen, dat deze Phil ook in de film een belangrijke figuur is. Hü wordt gespeeld door Bob Crosby. Direct na een succesvolle serie tele visie-uitzendingen met de zo uitzon- derlyke populaire zanger Perry Como, werd Bob Crosby door Paramount gecontracteerd voor zün eerste drama tische filmrol. Daarmede is hü terecht gekomen in de voetsporen van zijn nog beroemder broer Bing Crosby en diens grote rivaal Frank Sinatra, de eens overbekende „The Voice" en thans een zeer gewaardeerd filmacteur, die reeds enkele zeer knappe vertol kingen op het witte doek ten beste heeft gegeven. Een nieuwe richting wellicht ook voor Bob Crosby? Als dat waar wordt, DANNY KAYE Amerika's knappe komiek, die met zijn elfjarig dochtertje Dena in „The five pennies" optreedt, waarvoor zijn vrouw Sylvia vier liedjes schreef. Tussen de opnamen door trekt Danny even een gek gezicht naar de fotografen. Een kabelbaantje stelt de Westberlijner in de gelegenheid van een flinke hoogte te zien hoe het zijn stad en in het bijzonder de Hansawyk gaat. Sylvia Fine, Danny's byzonder mu zikale wederhelft, schreef niet minder dan vier pittige liedjes voor deze film. Het waren het titelliedje „The five pennies" en „Lullaby in ragtime", die beiden gezongen worden door Danny Kaye, „Good night, sleep tight" wordt gebracht door Louis Armstrong en Barbara del Geddes en tenslotte „Fol low the leader", dat door Danny en Barbara niet alleen gezongen, maar ook gedanst zal worden. En dan de 11-jarige Dena. Zü maakt nu haar filmdebuut. Onder de kritische blikken van haar geroutineerde en zo kundige papa. Het zal niet veel meisjes gegeven zijn te debuteren in een film waarin papa de hoofdrol vertolkt, zo dat hü steeds met raad en daad in de buurt is. „Het is niet mijn bedoeling, dat Dena wordt opgeleid tot actrice", zo verklaarde Danny in antwoord op vra gen in die richting. Maar hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat hij heus geen bezwaar zal maken als zy het later toch zou willen worden. Dat ligt ech ter allemaal nog in de schoot van de toekomst verborgen. Voorlopig speelt Dena heel naïef een rolletje. Zü is een jong patientje, dat aan kmderverlam- dan zou 1958 in dubbel opzicht een belangrijk jaar voor hem betekenen. Immers, daarin vierde hij reeds de twintigste verjaardag van zyn befaam de orkest, de „Bobcats Dixieland Jazz- group". Een vooral voor Amerika niet alledaags jubileum. Crosby is overigens niet de enige orkestleider, die in „The five pennies" voor de camera verschijnt. Ook de be kende Ray Anthony zal er een rol in spelen en wel die van Jimmy Dorsey. Hoewel er fysiek misschien niet zoveel overeenstemming bestaat, is Ray in andere opzichten geknipt voor deze rol. Immers, hoe lang heeft hü niet met Jimmy Dorsey samengewerkt? Zün eerste baantje was destüds reeds bü het orkest van Jimmy Dorsey, die een van Nichols' originele „Five pen nies" was. Later speelde Anthony in het beroemde orkest van Glenn Miller, maar tydens de tweede wereldoorlog ging hy samen met Jimmy Dorsey by de Marine. Hy heeft dus veel en nauw contact gehad met deze collega en vriend, die hü ongetwüfeld uitstekend aal kunnen uitbeelden in de musical „The five pennies".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13