DE ESKIMO Roergebied volgt Amerika door betalen van loon via de bank! 97ste jaargang Zaterdag 20 december 1958 Derde blad no. 29626 Onverstoorbaar met brede grijnslach stapt ook in Canada uit stenen tijdperk deatoomeeuw binnen Het hoge noortien voor grote veranderingen Nog een beetje schuw kijkt dit achttienjarige Eskimomeisje naar de fotograaf, die haar wil „vereeuwigen" (Van onze Canadese correspondent) Montreal. Wie nog met de Canadese Eskimo's wil kennis maken als mensen uit het stenen tijdperk, moet niet te lang meer wachten. Ze zijn er nog, zeker, maar ze worden met de dag schaarser. De laatste jaren is de moderne samenleving op zoveel plaatsen in de pool letterlijk uit de lucht komen vallen, dat de tijd van speer en oliepit snel tot het verleden gaat behoren. De be schaving is gekomen in de vorm van radarwaarschuwingslinies en raketten, transportvliegtuigen en machines, maar ook van geleer den en bodemonderzoekers. Het hoge noorden van Canada staat voor grote veranderingen. Berichten over bodemonderzoek ertsvondsten en mijnen zijn in Canada veel gelezen lectuur. Niet zozeeromdat er zoveel gebeurt op dit gebied, maar omdat zoveel mensen proberen om door wat aandelen hier en wat stukjes daar hun spaarcenten snel te doen groeien. Sommigen is dat ook ge lukt, bovenmatig goed zelfs, maar voor de meesten is het een pad vol wisselvalligheden. En vandaar die belangstelling voor rapporten en verslagen. Nu stond in een van de bladen in Montreal, dat een pasbegonnen nik kelmijn by Rankin Inlet, ergens in de North West Territories aan de west kust van de Hudson-baai, een record seizoen achter de rug had. Er was 300 ton nikkelconcentraat meer geprodu- heeft de belangstelling voor het Noor den sterk doen toenemen. Maar ze heeft zich ook meegedeeld aan de bur germaatschappij en er is besef geko men voor de geweldige rijkdommen, die er in de bodem liggen. Tijdens de laatste verkiezingen spraken de con servatieven vaak over „visie" waar mee ze dan o.a. de mogelijkheden be doelden die in het noorden te wach ten liggen. De liberalen staken daar een beetje de gek mee en zeiden dat hun tegenstanders wegen wilden aan leggen van sneeuwhut naar sneeuw- hut, maar die grap maakte weinig op gang. Want er is daar veel te doen. Minister Diefenbaker wees onlangs op hetgeen Rusland in Siberië heeft ge daan en wat de Denen op Groenland tot stand hebben gebracht. „Wat het noorden betreft", zei hij, „hebben we maar zo'n beetje zitten dommelen. We liggen een generatie lang ten achter bij andere landen in de poolgebieden". De regering heeft grote plannen voor de bouw van wegen -en spoorlij nen, maar dat is slechts een begin naar verdere openlegging. En dus blijft er voor de Eskimo's weinig an ders over dan een keus te maken tus sen aanpassen of ondergaan. Zeer handig kk «1 Een van de ketens van de lange radarwaar- schuwingsketting, die met veel moeilijkheden in dit barre noorden is gelegd. Het laat zich gemakkelijk begrijpendat het transport naar de onherbergzame gebieden in het noorden zeer bijzondere eisen stelt. Vaak is een licht vliegtuigje het enige mogelijke middel van vervoer. Kleine particuliere toestelletjes regelen zo het vervoer van de post. van het voedsel en andere vracht. Hier ziet men een piloot zijn vrachtje lossen bij een kamp, gevestigd bij de Muldrow gletscher in Mount McKinley National Parkop korte of- stand van de hoogste bergtop in Noord-Amerika. ceerd dan de hoogste schatting in het voorjaar en er wordt gerekend op een netto-winst van 750.000 dollar. Goed nieuws voor de beleggers dus - Uw correspondent heeft er geen aandelei in - maar er stond nog iets bij, name lijk dat het hoge produktiepeil te dan ken was o.a. aan de efficiënte maniei van werken in de mijn. Experiment Er is altijd wel een jonge Eskimo, die er niets voor voelt om naar school te gaan en aan vissen de voorkeur geeft. Daarvoor moet hij een gat in het ijs hakken en ge duldig wachten tot de vis. die naar lucht komt happen, zich wel licht door het aaa laat verleiden. Achter dat ene zinnetje gaat eer experiment schuil dat op het departe ment van noordelijke aangelegenheder in Ottawa zeer de aandacht heeft ge trokken. In de mijn by Rankin Inlei werken namelijk 80 Eskimo's en het is de bedoeling dat hun aantal in de toe komst tot 100 wordt uitgebreid, waar door er dan nog maar 20 man blank personeel zal werken Er heeft hie. lange tyd twijfel bestaan of de Eski mo's wel zouden passen in 't modern» leven met zijn wekkers en vaste werk tijden. Men vroeg zich ook af of het eigenlijk niet veel beter was dat de Eskimo maar bleef wat hy was: zwerver en jager. Ook het onderwijs stuit op vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden. De vaak barre weersomstandigheden, de lange afstanden en de zeer kleine nederzettingen, maken regel matig onderwijs dikwijls onmogelijk Maar rev. J. R. James, een Anglikaanse missionairis, maakt lange Aanpassen noodzaak reizen met zijn hondengroep en kano er behandelt op de afgelegenste plaatsen de zieken. Ook treedt hij dan op als onderwijzer en geeft kinderen tweemaal per week les in de keuken van zijn woning, zoals op dfoto te zien is> Advertentie. Bij Rankin Inlet hebben ze getoond prima werkkrachten te zyn die zelfs rekening kunnen houden met de fa- brieksklok. Het verloop in het bedrijf is gering en de Eskimo's knappen er het moeilijkste werk op. De blanke heeft moeten constateren dat ze zich de nodige vakkennis eigen kunnen ma- ken in de helft van de tyd die een blanke leerling er voor nodig heeft. Nu staat die ervaring niet alleen en Ran kin Inlet is niet de eerste proefne ming. Op de radarstations zijn heel wat Eskimo's tewerkgesteld en het mag dan een vreemde gewaarwording zyn om mensen die een paar jaar ge leden nog maar als voorhistorische wezens in een verloren land beschouwd werden, nu te zien meehelpen by de bescherming van industrieel Noord- Amerika tegen atoomaanvallen: ze zyn goede vaklieden met een bijzon dere gave voor technische karweitjes. Een radartechnicus vertelde me on langs, na een langdurig verblijf in het hoge noorden, dat hij er eerst even aan had moeten wennen om Eskimo's met bulldozers en tractoren te zien omgaan alsof ze nooit anders hebben gedaan. Gewend aan veranderingen Voor de Eskimo zelf is de verande ring natuurlijk het grootst. Maar hij schijnt de revolutie in zijn bestaan met de rust en de brede grijnslach van de buitenman te aanvaarden. Tenslot te was hij altijd al een mens van de dag, nooit zeker van morgen en ge wend aan verrassingen! De hoge lo nen - en ze zijn hoog in het noorden -, verwarmde huizen inplaats van igloo's en tenten, het voedsel van de blanke: de Eskimo's nemen ze graag over. Men heeft zelfs televisietoestellen gezien - op postorder besteld - in Eskimo-hui zen waar helemaal geen televisie ont vangen kan worden. Al die luxe kan ook een gevaar zyn als de Eskimo zyn jachtinstinct verliest en zijn jachtbe- kwaamheid verleert. Tenzij de veran deringen blijvend zijn. En daar begint het op te lijken. In het noorden van Quebec, in het Ungavadistrict, gaat men rijke ijzerertslagen ontginnen - Krupp is een van de belanghebbenden in die onderneming - en ook daar maakt de Eskimo een goede kans om aan bod te komen. En als U mocht ingaan op ons voor stel om nu nog een kijkje te nemen bij ae Eskimo's van oude stempel, neemt U dan het vliegtuig naar Churchill en let goed op het geüniformeerde meis je, dat de koffie voor U inschenkt. Misschien is het Ann Witaltuk, Cana da's eerste Eskimo-luchtvaartstewar dess MET KERSTMIS Sedert generaties is >4711< Eau de Cologne het traditionele feestgeschenk. >4711< DOOR KWALITEIT - HET WERELDMERK De zomerhuisjesvan de Eskimo's. Een tent van huiden. In de winter bouwen zij hun igloo's, de „huizen" opgetrokken uit sneeuw- blokken. Op waarlijk zeer knappe wijze trekken de Eskimo's dan hun sneeuwwoningen op, die een levensduur hebben van ongeveer een maand. Niet elke iveek krakende biljetten, maar eens per maand bericht van bijschrijving (Van onze correspondent te Bonn) In de Ver. Staten is het heel normaal, dat een arbeider en een kantoor bediende hun loon en salaris niet in baar geld maar als cheque op een bank ontvangen. Het systeem heeft bijzonder veel voordelen, beweert men in Amerika. In het Westduitse Roergebied, waar zich fabriek aan fabriek rijgt tot een der grootste industriële snoeren van de wereld, is men thans voorzichtig het Ameri kaanse voorbeeld gaan navolgen. Enkele grote Roerbedrijven zyn er onlangs mee begonnen hun kantoorbedien den en arbeiders geen loonzakje meer te geven, maar voor hen een rekening te openen by een bank. Tot deze bedrijven behoren o.m. de Phoenix-Rheinrohr A.G., het Hüttenwerk Oberhausen, een bedrijf van het Thyssenconcern, en andere. Een begin is gemaakt en in het Roergebied wordt thans alom gesproken over navolging van dit voorbeeld. Op den duur, zomeent men, zal het systeem „loon zakje vervangen door cheque" alom in West-Duitsland ingang vinden. Het heeft nu weinig praktisch nut meer om zich te verdiepen in de laat ste yxaag. Het werk xoor de defensie Vooral voor grote zaken belangrijke voordelen Maar voorlopig gaat men nog slechts .angzaam met de invoering van dit stel sel te werk. De voordelen zijn weliswaar evident, maar de gemiddelde arbeider, (óf liever zijn vrouw!), schakelt niet zo gemakkelijk over van week op maand loon. Om aan de overgang te laten wen nen, zyn enige bedrijven er eerst toe overgegaan het loon om de twee weken uit te betalen De voordelen zijn groot, voor beide partijen. De ondernemers zijn in de grote bedrijven reeds lang overgegaan tot de rationalisatisering van de loonzak. Ma chines rekenen het loon tegenwoordig uit, maar het verpakken van het geld, het uitbetalen het transport (er vinden hier nogal eens roofovervallen op loon- transporten plaats), dait kost allemaal nogal veel tijd engeld. Er zijn hier bedrijven van 10.000 tot 15.000 arbeiders, die iedere week weer 200 man extra in dienst moeten nemen alleen voor het uit betalen van loon! De arbeiders en vooral hun vakbonden, zien er wel zeker brood in. De vakbonden menen, dat het sociale gevoel van de gemiddelde arbei der een stoot omhoog zal krijgen als hij zijn loon per maand, gelijk do kantoor bedienden, krijgt uitbetaald. En de arbei ders zelf zegt het bepaald wel wat, dat zij niet meer in de rij behoeven te staan voor hun loonzakje dat zij geen angst meer behoeven te hebben het te verlie zen. Daarbij betaalt het bedrijf de over- makingskosten van de bank. Ook bezwaren Maar er zijn ook bezwaren zeggen de arbeiders. Er kunnen door het beta len per oheque éénmaal per maand moeilijkheden komen voor het betalen van termijnen bij afbetalingsinkopen. Er zijn vele huisvrouwen, die gemakkelijker per week dan per maand huishoudgeld uitgeven, er zijn traditionele bezwaren., kortom, niet iedere arbeider in het Roergebied is er al voor te vinden om in plaats van een enveloppe vol rinkelend geld en krakende bankbiljetten een pa piertje van de bank te ontvangen met de mededeling dat er „zo en zoveel op uw rekening is bijgeschreven" door de fa briek. Desondanks gelooft men in het Roergebied dat het systeem er binnen niet al te lange tyd in zal gaan en dat zowel voor de ondernemers als voor de arbeiders rationeler zyn. Het „geratio naliseerde loonzakje" zoals men hier de cheque nog noemt, zal er komen, in ge heel West-Duitsland, zo meent men hier algemeen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11