Laatste Berichten CE MA-patent Junqham VBUDAG 19 DECEMBER 1958 „Nuttig overleg" in Parijs over Cyprus De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Grieikenland en Turkije hebben gisteren te Parijs voor het eerst sinds drie jaar rechtstreekse besprekin gen over de kwestie-Cyprus gevoerd, welke zy zelf „nuttig" noemden. Zij kwamen overeen de besprekingen langs diplomatieke weg voort te zetten, zo werd van gezaghebbende zijde verno men. Het gesprek vond plaats, nadat de spanning over de kwestie-Cyprus plot seling was verminderd door het besluit van gouverneur Foot om de doodvon nissen over twee jonge Griekse Cyprio ten te wijzigen in levenslange gevange nisstraf. Minister Averoff van Grieken land verklaarde, dat het overleg niet plaats had kunnen vinden als de man nen waren terechtgesteld. Gouverneur Foot heeft ook de vrij lating van zeventig politieke gevangen gelast. Er zitten nog ongeveer tweedui zend mensen gevangen. In Grieks- Cyprische kringen werd de wijziging ■van de doodvonnissen „een mirakel" genoemd, dat wel eens tot werkelijke vrede zou kunnen leiden. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, verklaarde op een persconferen tie te Parijs, dat hij desgevraagd gaarne weer zijn goede diensten in het geschil om Cyprus zou verlenen. Indonesisch communist niet toegelaten? Blijkens een radio-uitzending van het Indonesische nieuwsagentschap „Pia" heeft de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger te Djakarta gewei gerd de Indonesische communist Peris Pardede een visum te geven. Pardede wilde het 19de congres van de C.P.N. bijwonen. Als reden voor de weigering werd, naar Pia meldde, opgegeven, dat bui tenlanders in Nederland geen politieke activiteit mogen bedrijven. De Indonesische communistische par tij had naar aanleiding van de weigering verklaard „dat deze in strijd is met de diplomatieke gewoonten". Ze komt erop neer, dat een Indonesisch burger, in het bezit van een geldig paspoort, geen toegang krijgt tot een land, waarmee Indonesië diplomatieke betrekkingen onderhoudt. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Wllma C., dr van C. Hogewo- ning en H. Uljee, Hylke, zn van J. R. Roorda en E. van Delft. Anne M. W., dr van L. G. N. van Elk en J. A. Franck, Ro nald A., zn van H. Netjes en A. E. Boeree, Tjeerd D„ zn van G. D. van Wengen en M. F. V. S. H. van Betten. Ondertrouwd; A. W. C. van Schie, 24 jr en H. M. Zandvliet, 22 Jaar. Getrouwd; C. F. Hollander, 27 Jaar en A. M. van Es, A. Ravensbergen, 25 Jaar en M. W. van Rossum, 20 Jaar, C. J. van Dongen 26 Jaar en M. E. Seelen, 25 Jaar, J. Schaap 37 jaar en C. de Best, 45 Jaar, G. van Woudenberg, 74 Jaar en A. van der Linden 54 Jaar. Overleden: C. C. Farensbach, 59 Jaar, ü.v. P. Levedag. V.V.D.-VROUWENVERENIGING HIELD KERSTBIJEENKOMST. De presidente van de V.V.D. Vrouwen vereniging, mevrouw P. H. Smits-Wit vliet, kon op in Hotel „Het Witte Huis" gehouden bijeenkomst een groot aantal belanghebbenden wei een groot aantal belangstellenden wel kom heten. In haar korte toespraak wees zij er op, dat de V.VD. de christe lijke grondslagen, waarop een samenle ving gebaseerd dient te zijn, erkent en de sociale gerechtigheid als fundamen teel beschouwt. Het G.S.V.-dameskoor uit Wassenaar, voortreffelijk geleid door mevrouw Toos QuispelVerhey, zong, intelligent en muzikaal, een tiental kerstliederen uit verschillende landen in de oorspronke lijke taal. De soepele en voorname koorklank boeide en ontroerde eveneens in een kerstcantate van Wim Quispel, die op de piano begeleidde. Het door me vrouw E. HannemaVan Maasdijk uit stekend voorgedragen kerstverhaal van Dino Buzzaki sloot aan op samenzang van koor en aanwezigen. OUDEN VAN DAGEN BIJEEN. De U(nie) v. V(rouwelijk) Vrijwilli gers) organiseerde gistermiddag voor ouden van dagen van alle gezindten in gebouw „Irene" een kerstmiddag. Zuster I. v. d. Abeelen, presidente, opende, aarna de toneelgroep van het R.-K. "rouwen Gilde een aantal kersttaferelen itbeeldde. Met een kerstgeschenk voor de oudere generatie werd de middag iloten. LEIDERDORP Adventsmiddag bejaarden Vorige maand werd uitgaande van de ervormde Kerk de Hervormde Vrou- endienst ingesteld. De bedoeling van geheel vrijwillige dienst is om de jaarden regelmatig een bezoekje te engen en zo af en toe een contact- ddag te organiseren. Dit is een zeer ede gedachte geweest. Men bepaalt "h echter niet alleen tot oudere ge steleden boven 65 jaar, maar ook die niet tot een bepaalde kerkge- ~tschap behoren werden ingescha- ld. Nu heeft de Herdvormde Vrouwen- ënst voor al deze bejaarden een •tactmiddag in het teken van de ventstijd staande, belegd in het "rpshuis. De zaal in het Dorpshuis uitermate gezellig gemaakt met eitjes, voorzien van kerststukjes en 'tte kaarsen, die allen brandden. Ds. J. P. Honnef heette allen harte- k welkom. Gezamenlijk werd er ver- lgens gezongen: „Daar is uit's werelds istere wolken". Een viertal films werd rtoond n.l. „En de zee was niet meer", ~nte in Holland", ,,'t Schot is te *rd" en „Kerstnacht in Zweden". Vervolgens las ds. Honnef Jesaja 60 hield een korte meditatie over „Het ht schijnt overal". Er waren ongeveer 90 bejaarden, die de uitnodiging gevolg hadden ge ven. VOORSCHOTEN DAMUITSLAGEN De damwedstrijd van DES Voorscho tegen Zwammerdam is op een zware erlaag voor de thuisclub uitgelopen, uitslagen luidenDESZwammer- G. v. BemmelenG. v. Muiswin- 02, J. v. BemmelenA. Wortman A. Buskens (res.)R. Wortman 2, N. Ju—P. Zwaan 11, J. J. Staut- er—R. Overes 0—2, Th. v. d. Hulst- Zwaan 02. J. M. deBruünA. Wie- n 0—2. J. Oosterom (res.)G. Wort- 02, L. KnolA. v. Greuningen 2, J. v. d. Velde—J. P. Huntink 2—0. 615. Juwelendiefstal van f. 30.000 (Van onze correspondent) Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond voor f. 30.000.— aan sie raden en f. 3.500.aan contanten ge stolen in een woonhuis aan de Benoor- derahoutseweg te Den Haag. Men kwam binnen door verbreking van een ruit aan de achterkant. Het gehele huis werd doorzocht en alle kasten werden open gebroken. De sieraden, waarvan nog geen inventarisatielijst is opgemaakt, lagen op allerlei plaatsen opgeborgen. Advertentie 6 maanden garantie op de zolen GRATIS atlas van de Benelux bij Ieder paar Cema-patentschoenen Jongens-en meisjesschoenen Geslaagd - De heer A. Tiktak, alhier, slaagde te Delft voor het ingenieurs examen voor werktuigkundig ingenieur. RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Voorschoten vergadert vrijdag 19 december avonds om 8 uur. De agenda luidt: Opening; ingekomen stukken en mededelingen; voorstel tot het ver lenen van een tegemoetkoming in de kosten van het geven van godsdienst onderwijs op de openbare scholen (dit is de 3e maal. dat dit voorstel op de agenda staat; beide vorige keren is het vóór de behandeling afgevoerd - Red.); voorstel verlening subsidie aan bijzon dere bureaus tot voorlichting bij be roeps- en studiekeuze; voorstel verle nen bijdrage in eventueel tekort van een door de Schaakvereniging „Voorscho ten" te organiseren jeugdwedstrijd; verkoop van enige stroken grond in de Vlietwijk aan de heer J. de Graaff; voorstel tot het bouwen van 36 premie woningen aan het verlengde van de Raadhuislaan; benoeming leden van de commissie van advies woonruimtewet; verhoging salarissen wethouders. WASSENAAR Mr. E. H. Toxopeus sprak voor „Volksonderwijs" De Wassenaarse afdeling van de ver eniging „Volksonderwijs" hield gister avond in de vergaderzaal van flatge bouw ,De Burcht" een samenkomst, waarop mr. E. H. Toxopeus uit Breda, lid van het hoofdbestuur en lid van de Tweede Kamer sprak. In zijn inleidend woord verwelkomde de voorzitter van de afdeling, de heer J. A. Korma, in het bijzonder de oud-wethouder van onder wijs, de heer K. Huibregtse en de hoof den van de scholen. De heer Toxopeus besprak allereerst de toestand van het onderwijs op dit ogenblik, die bepaald sleoht te noemen is Er is een groot tekort aan bevoegde leerkrachten en aan schoolruimte. Er valt dus op onderwijs-gebied wel het een en ander te doen en de vereniging Volksonderwijs is bereid dat te cUen. De vereniging heeft een wezenlijke taak, ook al is dan het openbaar onderwijs een zaak voor de overheid. Zoals het confessionele onderwijs zijn voorvech ters vindt in eigen kring, zo heeft ook het openbaar onderwijs behoefte aan de steun van velen, die overtuigd zijn van de positieve waarden van dit openbaar onderwijs. Een van die waarden is. dat de kinderen op een openbare school om gaan met kinderen van allerlei milieus en aldus worden opgevoed tot verdraag zaamheid. Het nut van een vereniging als Volksonderwijs toonde spreker aan aan de hand van enkele praktische voor beelden. Na de pauze werd een forum gevormd, waarin behalve mr. Toxopeus zitting hadden de heer Harting. hoofd van de wethouder Huibregtse-school, de heer W. F. de Bree, oud-hoofd van de open bare school aan de Bloemcamplaan en een bestuurslid van Volksonderwijs enkele ouders. Een van de vragen, aan dit forum gesteld, had betrekking op de plannen tot het stichten van openbare kleuterscholen in Wassenaar een Wassenaar-zuid, een in de omgeving van het Dorp. Uit de discussies kwam vast te staan, dat er aan deze scholen grote behoefte bestaat. Hoewel de gemeente raad reeds geruime tijd geleden tot stichting van een openbare kleuterschool in Wassenaar-zuid besloot, is deze school nog steeds niet in het vooruitzicht. Wassenaarse bromfietser in Voorburg gedood (Van onze Haagse correspondent) Op de Roo.zenboomlaan te Voorburg verzuimde hedenmorgen een 37-jarige bromfietser uit Wassenaar bij het links- afslaan bij de Noordenburglaan aan een auto voorrang te verlenen. Hij werd hierdoor gegrepen door de personen auto, bestuurd door een 41-jarige koffie huishouder uit Leidschendam. De man sloeg tegen de voorruit en werd vervol gens op het wegdek geworpen. Het slachtoffer werd zó zwaar gewond, dat hij op de plaats van het ongeval over leed. BURGERLIJKE STAND Geboren; Theodorus H. M., zn van N. H. Vollebrecht en C. Remimerswaal, Ed- wald H.. zn van J. Sorbl en M. Schut. Ondertrouwd; B. van der Horst met H. M. Knijnenburg, A. G. Mulder en C. C. P. Rochat, A .Q. Brouwer en A. M. G. van der Ham, L. A. Karremans en J. W. Ter- heyden. Getrouwd: H. Prins en C. A. M. van Keppel. H. N. J. Juffermans en M. C. De- lescen, M. van den Vlekkert en E. van Willigen. L. G. Oosterling en E. de Vroedt U. Heins en P. M. Dolmans, A. P. R. Blok en E. M. Schade. Overleden: M. S. de Boer, 67 Jaar M, C. Eecekea, 72 Jaar. Voormalige S.S.-generaal wilde naar Egypte vluchten Volgens het Westduits® blad ,3ild- Zeitung* Is de vroegere SjS.-generaal Von dem Bach-Zelewski op last van het openbaar ministerie te Neurenberg ge arresteerd, toen hij op punt stond naar Egypte uit te wijken. Von dem Bach- Zelewski wordt ervan beschuldigd twee van zijn officieren bevel te hebben ge geven ten tijde van de zaak-Roehm in 1934 een Oostpruisisohe grootgrondbe zitter zonder vorm van proces te doden. Na zijn S.S.-carrière is Von den Bach- Zelewski taxichauffeur en nachtwaker geweest. Hy zegt Goering in 1946 de gifcapsule te hebben gegeven, die de vroegere rijksmaarschalk in staat heeft gesteld voor de voltrekking van diens doodvonnis zelfmoord te plegen. Nieuw geleidingsstelsel voor de Atlas-raket Het departement van Defensie heeft de operatie met de Atlassatelliet de naam „Score" gegeven (Signal commu nications orbit relay experiment). De „Atlas", die gelanceerd is om als re- layeerstation in de ruimte te dienen, zond reeds kort na de start een van de aarde uitgezonden signaal terug, dat echter in verminkte vorm werd ont vangen. De geleiding van de raket werd uit gevoerd met een „zeer accuraat stel sel". De technici te Cape Canaveral bestuurden de raket vanaf de grond. Bij de vorige lanceringen werd het gelei dingsstelsel vóór het lanceren ingesteld en kon men van de grond af geen in vloed meer op de koers oefenen. Woord voerders van het Amerikaanse ministe rie van Defensie noemden deze wijze van geleiding een grote vooruitgang. Salan vertrok uit Algiers De eerste fase van het herstel van het burgerlijke gezag in Algerye is vandaag voltooid met het vertrek van generaal Salan, die in de afgelopen zeven maan den alle militaire en burgerlijke be voegdheden heeft gehad. Een menigte van 2000 tot 3000 men sen had zich voor het regeringsgebouw te Algiers verzameld om generaal Salan te zien vertrekken. Honderden van hen trachtten te verhinderen, dat de auto, waarin hij vertrok, wegreed. Zij riepen: „Salan, blijf. Algerije is Frans". Salan zal in Parys de taak op zich nemen van inspecteur-generaal van de Defensie, een onlangs in het leven geroepen functie. Belangrijk winstpunt „Hitier zou nu nog behanger geweest en de tweede wereldoorlog zou ons be spaard zijn gebleven, indien de Wes terse politiek in de jaren van 1930 tot 1940 ook maar een gedeelte van de moed en het inzicht had opgebracht, die nu getoond wordt onder leiding van de Amerikanen. Bij alle moeilijkheden van het ogenblik is er één uiterst belangryk punt: men is bereid de afspraken, die men aangegaan heeft, ook inderdaad na te komen", aldus staatssecretaris drs. Van der Beugel in een toespraak voor het „Havengilde" te Amsterdam. Het is de grote verdienst van de Beneluxlanden geweest, dat zij zich op het standpunt stelden, dat een buiten landse gemeenschappelijke politiek een farce is wanneer die niet gebaseerd is op gemeenschappelijke economische be langen. Zo is de gemeenschappelijke markt ontstaan en zo is Euratom ont- I staan. NAVO-raad hield een van zijn beste vergaderingen De ministerraad van de NAVO heeft gistermiddag zyn periodieke conferentie over militaire, politieke en economische problemen, die drie dagen heeft ge duurd, geëindigd. De raad heeft o.a. een Benelux-voorstel voor een doelmatiger werking van de organisatie aangenomen, doch dit besluit zal, naar verluidt, niet worden gepubliceerd omdat het een „in terne kwestie" in. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, verklaarde don derdag, dat het een van de beste NAVO- vergaderingen tot op heden is geweest. Generaal Norstad, de NAVO-opperbe- velhebber in Europa, noemde de confe rentie „zeer goed en zeer bevredigend". Over een der dringendste politieke kwesties van dit ogenblik, de kwestie- Berlijn, verklaarde de NAVO-raad na afloop in een communiqué dat men niet mag toegeven aan Russische dreigemen ten. Op de eerste dag van de conferen tie, dinsdag, is een apart communique aan dit vraagstuk gewijd waarin de Sovjet-voorstellen werden verworpen. De raad verklaarde donderdag dat hij de kwestie nauwlettend in het oog zal hou den en spoedig overleg zal plegen over de antwoorden die op de Sovjet-nota's over Berlijn zullen worden gegeven. Een regeling van de Duitse kwestie dient volgens de vijftien NAVO-landen verbonden te worden met regelingen voor de Europese veiligheid en een overeenkomst voor gecontroleerde ont wapening. Weer spanning aan de grens van Israël met Syrië Aan de Israëlisch-Syrische grens is donderdag weer een gespannen toestand ontstaan. Volgens Israëlische persbe richten trekt Syrië troepen aan de Is raëlische grens samen. In goedingelich- te kringen in Tel Aviv verklaarde men dat de ontwikkeling nauwlettend wordt gevolgd. Geruchten over een op handen zijnde algemene mobilisatie werden echter tegengesproken. Radio-Damascus verklaarde donderdag dat er sprake is van Israëlische troepenconcentraties. Daaruit bleken volgens Damascus de „agressieve bedoelingen" die Israël t.a.v. Syrië heeft. Overval op boer te Arnhem (Van onze correspondent) In de nacht van woensdag op don derdag j.l. is een 78-jarige alleen wonende landbouwer in zijn boerderij aan de Schelmseweg te Arnhem door twee gemaskerde mannen overvallen. De man was te omstreeks middernacht naar bed gegaan en korte tijd daarna kwamen de twee mannen zijn kamer binnen. Zij mishandelden de boer door hem enkele slagen en stompen in het gezicht toe te brengen en eisten van hem, onder bedreiging, zijn geld aan hen af te geven. Met een bedrag van ruim f. 3000.zijn zij toen verdwenen. Daarna heeft de boer, die slechts licht gewond was, omwonenden gewaar- sohuwd. Deze hebben op hun beurt de politie ingelicht. „Rooie Henk" bekent De 25-jarige chauffeur, bijgenaamd „Rooie Henk", die gisteravond tezamen met een 23-jarige monteur gearresteerd werd, verdacht van de moordaanslag op de 20-jarige slagerszoon Gerrit C. Pfrommer, in de Kruislaan te Amster dam-Oost, heeft vandaag tijdens zijn verhoor een bekentenis afgelegd. HORLOGES dankbare geschenken -oor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds vanaf f 36.50 (heren) en f 48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwelier Sombere situatie in het tuinbouwbedrijf Bij de opening van de vergadering van de vakgroep tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond te Haarlem heeft de voorzitter de heer Jac. Groen, vanmorgen meegedeeld, dat de gang van zaken in het tuinbouwbedrijf, behoudens in de stookglasbedryven en in mindere mate in het glasbedrijf in het algemeen, ongunstig is te noemen. In bepaalde gebieden, niet uitsluitend in de kool- streek, is een noodtoestand ontstaan en wat de koudegrondtuinbouw in het alge meen betreft, kan niet anders dan van een slecht jaar worden gesproken. Een troost noemde spreker dat thans be paalde produkten, juist waarvan dit het minst werd verwacht^ een goede markt hebben. De heer Groen vervolgde, dat van tuin- ZOETERWOUDE Raadsstukken De raad dezer gemeente komt op maandag 22 december 1958 in vergade ring by een. Behandeld zal o.a. worden een verzoek van het bestuur van de r.-k. kleuterschool aan de Hoge Rijndyk om medewerking voor de stichting van een kleuterschool. De thans door deze school gebruikte lokalen moeten ter beschik king komen van de r.k. jongens- en meisjesschool, die thans gedeeltelijk is ondergebracht in een houten nood schoot. Deze houten noodschool komt dan vrij. Op grond hiervan stellen B. en W. voor de gevraagde medewerking te verlenen door het beschikbaarstellen van de houten noodschool ten behoeve van het kleuteronderwijs. Voorts wordt voorgesteld aan het ge meente-personeel m.i.v. 1 jan. 1959 een huurcompensatie toe te kennen. Deze bestaat uit een loonbijslag van 2% en een verhoging van de kindertoeslag. B. en W. stellen verder voor aan de Ned. Ver. tot Rheumatiekbestrijding een jaarlijkse subsidie te verlenen van een halve cent per inwoner, te beginnen met het jaar 1959. In verband met de door trekking van de Jan van Banningstraat en de verlaging van de Nieuwewegsbrug moet de gemeente kunnen beschikken over plm. 200 M2 grond van het r.-k. kerkbestuur in de Zuidbuurt. Het kerk bestuur is bereid deze grond gratis aan de gemeente over te dragen onder voor waarde, dat de gemeente de in de slo ten aanwezige kunstwerken sloopt, voor behoorlijke drainage zorgdraagt, de toe gangen tot het Don Boscohuis en de on- derwijzerswoning aan de nieuwe toe stand aanpast, genoemde gebouwen aansluit op de riolering en een behoor lijke afscheiding maakt met de weg en de eigendommen van derden. Aangezien deze voorvaarden alle een gevolg zijn van de uit te voeren werken stellen B. en W. voor deze grond te aanvaarden en de voorwaarden te aanvaarden. De bewoners van de Geerpolder heb ben verzocht aldaar een eenvoudige straatverlichting aan te brengen. Vol gens opgave van de Sted. Fabrieken te Leiden zullen de kosten hiervan bedra gen f. 3.395. Conform het advies van de commissie voor de financiën stellen B. en W. voor de gevraagde verlichting aan te brengen. De heer G. M. Hansen heeft bezwaar ingebracht tegen het uitbreidingsplan Hoge Rijndijk. Zijn bezwaren zijn, dat bii wijziging van de situatie het karak ter van zijn landhuis verloren gaat, waardoor hij financiële schade lijdt door waardevermindering van het huis. De situatie is echter als volgt. Ged. Staten hebben by besluit van 4 novem ber 1957, krachtens artikel 40, tweede lid van de woningwet het uitbreidingsplan X „Rijndyk" vastgesteld. Dit plan werd door de Kroon goedgekeurd op 29 augus tus 1958 met uitzondering echter van het tweede lid van artikel 22 van de bij dit plan behorende bebouwingsvoorschrif- ,en. Ged. Staten hebben deze bepaling nu opnieuw vastgesteld en aan het ge meentebestuur toegezonden ter publika- tie en ter visielegging. De aankondiging daarvan is geplaatst in het Leidsch Dagblad van 15 november 1958, waarbij uitdrukkelijk werd vermeld, dat bezwa ren konden worden Ingediend bij Ged. Staten. Het bezwaarschrift is dus niet tot de goede instantie gericht. B. en W. stellen ook voor het bezwaarschrift voor RAADSAGENDA De raad komt op maandag 22 decem ber te 19.45 uur ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van o.m. de vol gende punten: Verzoek van het bestuur van de R.-K. Kleuterschool aan de Hoge Ryndyk om medewerking; vaststelling van de ver goeding over 1957 voor de R.-K. Meisjes school Zuidbuurt; verzoek om vergoe ding van reiskosten; jaarwedden van de wethouders; ontwerp-wyziging van de jaarwedde-regeling voor de secretaris sen en ontvangers in deze provincie; toe kenning van een huurcompensatie aan het gemeentepersoneel; verlenen van een subsidie aan de Nederlandse Ver eniging tot Rheumatiekbestrijding; ver zoek om subsidie van de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurige zieken; om niet in eigendom aanvaar den van een perceeltje grond van het R.-K. Kerkbestuur van de parochie van St.-Jans Onthoofding; verlenen van een krediet voor het aanbrengen van een verlichting in de Geerpolder; sluiten van een geldlening groot f. 87.650,— by de Bank voor Nederlandse Gemeenten; be zwaarschrift tegen het uitbreidingsplan Hoge Rijndijk; verzoek tot toetreding tot de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten; vaststellen van de afschrij vingspercentages voor het waterleiding bedrijf voor 1958; wijziging van de ge meentebegroting 1958 VERGADERING R.-K. E.H.B.O. Gisteravond hield de R.-K. Ver. voor E.H.B.O. „St.-Lidwina" een algemene ledenvergadering in café Den Hollan der. In zijn openingswoord bracht de voorzitter dank aan dokter Kortmann en mevrouw Van Dam voor het geven van de cursus. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 40 bedroeg, terwijl met een nieuwe cursus was begonnen, waarvoor zich 30 leden hadden opgegeven. Naast de gewone cursus werd nog een herha lingscursus gegeven, terwijl aan twee wedstrijden, n.l. te Voorhout en te Lei den, werd deelgenomen. Voor de Jeugd- E.H.B.O. konden 11 diploma's worden uitgereikt. De kascommissie, bestaande uit de heer C. P. J. Paardekoper jr. en mej. B. van Leeuwen, had kas en boeken in orde bevonden De secretaresse van de vereniging, mevrouw G. van der Poel—Van den Akker, heeft haar functie neergelegd. De voorzitter dankte mevrouw Van der Poel voor het vele werk, dat zij voor de vereniging heeft gedaan en bood haar namens de vereniging een boeken- bon aan. Tot nieuwe secretaresse werd met al gemene stemmen benoemd mej To Paardkooper. Ook de aftredende afge vaardigde van de Jeugd-E.H.B.O., de heer Kobus Kortmann, werd herkozen. De voorzitter sprak een propagandis tisch woord voor de B.B. en nodigde in het bijzonder de dames uit toe te tre den tot deze organisatie. Tot üd van de kascommissie werd gekozen de er Q. Olsthoom. Bij de rondvraag deelde de heer Frie- bel mede, dat zaterdag a.s. een grote actie wordt gehouden om donors te win nen voor de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Hij vroeg hiervoor de medewerking van de dames. Staande de vergadering gaven zich 8 dames op, die aan deae actio willen medewerken. Spoedige hervatting overleg onverhoedse aanvallen Op de conferentie over het voorkomen van onverhoedse aanvallen, die te Ge- nève wordt gehouden, heeft men zich gisteren beraden over de tekst van het slotcommuniqué. In dit communiqué wordt aanbevolen de besprekingen zo spoedig mogelijk te hervatten. Zoals be kend zijn beide partijen het op deze conferentie nimmer eens geworden over de agenda. De Rus Koeznetsof verklaarde tegen over journalisten, dat het Westen een volkomen negatieve houding had aan genomen, maar de Oostelijke landenwa ren dermate van de oorzaak van een oplossing overtuigd, dat zij de vergade ring voort wilden zetten zonder kerst- of nieuwjaarsreces. Omdat het Westen op een onderbreking had aangedrongen had het Oosten 5 januari voorgesteld. De Westelijken hadden evenwel gewei gerd een datum vast te stellen. (Het Westelijke standpunt is dat de inzichten zo sterk verschillen dat de kwestie van hervatting door de regerin gen moet worden behandeld.) „Reuter" meldt uit Washington, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een spoedige hervatting van de besprekingen tussen Oost en West over het voorkomen van verras singsaanvallen voorspelt. Het zegt in een verklaring, dat het Westen heeft gepoogd een „redelijke en technisch ge zonde basis" te leggen voor de behande ling van dit vraagstuk. Het „State Department" geeft dan uiting aan zijn leedwezen, dat de com munistische staten hebben gepoogd „dit probleem op politieke basis te behande len, waarbij zij geen rekening wilden houden met de technische feiten, die hierbij ook overwogen moeten worden. bouwzijde alles is beproefd om de in dustrie ter wille te zyn, mits men zou contracteren by erkende tuinders. Uit de praktyk is gebleken, dat die industrie nooit meer dan hoogstens een derde heeft gebruikt van het areaal wat haar in enig jaar voor contractteelt ter be schikking was gesteld. De industrie heeft zich overigens ruimschoots voor haar voorziening op de veiling kunnen dekken. Tenslotte zei spreker, dat de tuinders volledige behartiging van hun belangen moeten eisen. Van de overheid mag steun en medewerking worden gevraagd, want zy is mede verantwoordelijk in de niet geringe taak voor het volksbestaan die de tuinbouw vervult. BEURSOVERZICHT Scheepvaarten hoger; internationals in reactie Amsterdam, 19 december. De grote verrassing voor de beurs was vandaag de bekendmaking van een bod van 170% op de aandelen Hollandsche Stoomboot Maatschappij (met een liqui datie-waarde van 352%) door de Stoom vaart Maatschappij Nederland. De beurs acht het bod zeer redelijk, doch voegt er tevens aan toe, dat het een koopje is. Hierdoor werden aandelen Maat schappij Nederland gevraagd, hetgeen in een paar punten koerswinst resul teerde, vergeleken bij de slotkoers van donderdag. Dat de prijs voor de aande len Hollandsche Stoomboot Maatschap pij op circa 170% werd geadviseerd laat zich door bovenstaand duidelijk verkla ren. De overige aandelen in de Scheep vaartsector lagen goed gedisponeerd. Met de internationale waarden ging het vandaag verder bergafwaarts. De koersreactie zette zich verder voort vooral voor Philips. De split-up in aan delen American Telephone and Tele graph te New York heeft de Amerika nen dermate geïmponeerd, dat zij thans geen tijd hebben voor de Nederlandse Philips-aandelen. Neem by deze afzij digheid de winstnemingen van het publiek, dan heeft men de verklaring voor de verdere koersdaling van Philips. Ook de converteerbare obligaties waren gevoelig lager. Unilever, A.K.U. en KLM ondergingen een verdere beperkte reac tie. Kon. Olie opende een halve gulden lager, dooh kon zich later optrekken tot het niveau van de vorige slotprijs. Van de leidende cultures is de animo voor de certificaten Deli de laatste dagen vrywel geheel verdwenen. Er is in deze waarden steeds wat aanbod. Dit leidde vandaag tot een koersverlies by de opening van circa f. 2.50, dat tot oiroa f. 1.50 werd gereduceerd. Amster dam Rubbers vielen na 81% terug tot 79%. Het koersverlies bedroeg hier circa 2 punten. H.V.A.'s ruim een punt lager. Staatsfondsen pryshoudend. Aandelen Allan werden vandaag nog steeds niet genoteerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 december Londen 10.58—10.58%; New York 3.70%—3.77%; Montreal 3.90%—3.90%; ParUs 89.75—89.85; Brussel 7.59%— 7.59% j Frankfurt 90.4690.51; Stock holm 73.08—73.13; ZÜrich 86.85%— 90%| Ztirich (vr. fr.) 87.93%—87.98% Milaan 60.58%60.63%; Kopenhagen 54.7354.78; Oslo 52.87—52.92; Wenen 14.61—14.62; Ankara 3.79%—3.80; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Vrijdag 19 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers Ned. '53 3% 93% Grootboek obl. 3% Ned. *47 3% (3) 89% Ned. '51 3% 93% Ned. '53 (3%) 91% Ned. '56 3% 91% Ned. '48 3% 86 Ned. '54 3% 88L Ned. '55 I 3% 87% Ned. '55 II 3% 89% Ned. '37 3 87% Dollarlng '47 3 90% Investeringscert. 3 95% Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A3 90% Grootboek '46 3 Ned. WB 6% 110% v. heden 93% 79 89% 93% 91% 91% 86% 87% 87% 89% 87% 90% 95% 94A 58 90% 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35 Nat. Handelsbank 132 Ned. Handelmy179% Amst. Rubber 81% Deli My.en (Ver.) 135.10 H.V.A130 Java Cult25% Senembah124% Vorstenlanden10% A.K.Ü242% Berkei's Patent (v.) 204% Calvé Delft cert. 385 Kon Pap v Gelder 184% Hoogovens eert329% M tiller en Co. NJB 468% Ned Kabelfabr296 Philips 468% Philips pref.194 Unilever 395% Wilton Feyenoord 195 Biliton 2de r 175% Dordtse Olie gew. 733 Kon Petr (f. 20.—181.70 Idem (50 a f.20.— Holl Amer iyn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert, v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie 180.80 151% 131% 100.50 153 125% 150% 129% 237 136% 132% 35L 134 179 80% 135.— 128% 25% 124% 9% 239% 383 185 330 323 297% 460% 190 394% 194 175 737% 182.80 181.55 153% 132% 101.— 154% 127 154% 129% 236% 136% 134% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. Den Haag 1954 3% Lelden 1947 3% R'dam '37 I-HI 3% 92% 85% 94 B 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 97B 97 A'dam '51 2% 87% 87% A'dam '56 12% 86% 87 A'dam'56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 81% Enschede '54 2% 82 81% Den Haag '52 I 2% 94% 95% Idem H 2% 94% R'dam '52 I 2% 96% 97 Idem H 2% 95% 95% 106 105% Utrecht '52 2% 99% 99% Z.-HoU. 1957 2% 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank240% HF.U. eert. 206% Rott. Bank 196 Twentsche Bank 177 Industrie Ondernemingen Albert Heyn264 Borneo Sum. H. My. 39% Ned. G. en Sp. fabr. 237% Kon. Ned. Grofsm. 115 Internatio86% Rott. Droogdok My. 575 Sikkens Lakfabr. '53 453 Tieleman en Dros 7 Ned. My. Walv.vrt. 79% Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R 243% 206% 200 177 5%B Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 29% 88% 59% 48 V8 60% 48A 97% 73% 80% 36% 88%exd. 39% 240 116L 86% 575 452% 29% 88% COft 49% 62 47Aexd. 97% 76% 80% 36 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 18/12 Edelmet. Kon. AA 52 Pref. w.a. Idem 62 306 exd. üoll Constructie 322 exd. Ing. bur. v Bouwnyv 150GL ld. div 1958 86GB 150 [nt Kunststofl Ind 42 42% Leidsche Wolsplnn 190 Ver Touwtabrieken 190% 191 Wernlnk's Betonm 104GB 104% Van wyk Textiel 60%GB 60%GB Zaalberg 107L 102B

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9