Twee bezienswaardige exposities Crown HerenmodeTip rio-iron shirts Peek&Cloppenburg Oud en niemv in de Lakenhal Meesters uit het Mauritshuis en moderne collectieVorming Jaarvergadering Leidse Groentenveiling Prachtige fokresultaten Leidse Pluimveever. „De Oude Leidsche" bestaat vijftig jaar Ruim 700 dieren in Rijnsburgs „Bloemlust" Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie opgericht 97ste jaargang Vrijdag 19 december 1958 Tweede blad no. 29625 Oud en nieuw in de Lakenhal: twee hoogst interessante, contrast rijke tentoonstellingen zijn gisteravond door wethouder Van Schaik geopend in de Lakenhal, namelijk een van schilderijen, tot 16 februari afgestaan door de directeur van het Mauritshuis, dr. A. B. de Vries, gedurende de tijd dat daar een Jan Steen-expositie wordt gehouden en vele schilderijen anders in de kelders opgeborgen moesten worden en een van werken van hedendaagse schilders onder de titel Vorming 1958". Schilderijen en tekeningen van oud- Starters en zich bevindend in de nu rij pere leeftijd van 35 tot 45 jaar werden voor deze expositie uit gekozen door een jury, bestaande uit de heren L. Mulder, Th. van Velzen, directeur van het Cul turele Centrum „De Beyerd" te Breda en J. N. van Wessem, directeur van De Lakenhal. De eerste omvat een aantal „primitie ven", voorts werken van meesters der zestiende eeuw en van de Vlaamse School. Het is een verrukking deze alle te aanschouwen, ook al moge men ze al eerder gezien hebben in het Maurits huis, misschien juist wel daarom. Men heeft de waarde ervan immers reeds le ren onderkennen. Zo denken wü voor alles aan de won dere, in prachtige kleuren gehouden „De beweging aan het kruis" van Rogier van der Weyden (Roger de la Pasture), levend van 13991464. Of aan Memlings (14331494) portret van „De onbekende man", vermoedelijk een Italiaans edel smid. Er is voorts een verheffende triptiek van 1525 van de Meester van de Salo mon en de hierbij afgebeelde „Gevan genisscène" met droomverschijningen op de achtergrond van de Meester van de Vorstenportretten (1587). Ook schilders als Jan de Cock, Albert Bouts, J. Gos- saert, J. Provoost, J. Savery (de oude), A Mor, D. Vinckboons, F. Fijt, Adriaen Brouwer, David Teniers en tenslotte de grote Rubens (15771641), het Vlaam se schildershoofd der 17e eeuw, wiens grote persoonlijkheid talloze anderen domineerde, zijn vertegenwoordigd. De laatste met een vorstelijk portret van zijn tweede echtgenote Hélène Fourment. Het hoofd door Rubens ge schilderd, het kostuum en de achter grond waarschijnlijk door een van zijn vele leerlingen. Men is verheugd zich aan de vervoe rende schoonheid van deze en andere stukken te kunnen layen. Men aan vaardt deze collectie dan ook als een kostbaar en onverwacht kerstge schenk, dat wij danken aan de uitste kende relaties tussen Lakenhal en Mau ritshuis. Daaronder bevindt zich ook het wel bekende portret van Prins Willem I van Oranje (15351584) van de Antwerpe naar Adraen Thomasz Key (15441589), die sterk onder de invloed stond van i Anthonie Mor Dit is een van de zeer weinige por tretten van de Prins, die naar het leven geschilderd zijn en afkomstig uit een der stadhouderlijke paleizen. Deze „schatten uit het Mauritshuis" mogen hier grote aandachtt rekken! Eeuwen worden plotseling overgesla gen, wanneer U de tentoonstelling „Vor- bezichtigt. Zij is een vervolg van de bekende ,.Start"-tentoonste!lingen voor de vrije schilderkunst. De vraag, welke beloften schilders, wier werk indertijd een plaats op een dergeiyke tentoonstelling waardig ge keurd was, na enkele jaren in vervulling deden gaan, wordt hier beantwoord. Officiële puhlikaties Te uwer Decileuing wordt u meuege aeelü, dat Burgemeester en Wethouders hebben besloten aan het weggedeelte langs de zuidzijde van de Rijn, voor zever gelegen tussen het Kort Rapenburg en de Vrouwensteeg, thans gedeeltelijk Boom- markt en gedeeltelijk Bloemmarkt ge naamd, de naam te geven van; Boom- markt. Zestien kunstenaars, wier werk zich beweegt tussen het realisme en het ab stracte - met velerlei richtingen daar tussen - presenteren hun schilderijen, tekeningen of houtsneden. Het is een veelkleurige en veelzijdige verzameling, waaruit gedifferentieerd talent in sterke mate opklinkt. Mannen van naam, reeds meermalen bekroond, naast anderen, die zich nog een naam willen of zeker zullen verwer ven. Zij zijn R. Bierman (Kon. subsidie '50), Theo Bitter (id. en Jacob Maris- Een der primitieven: Gevangenis- scène" van de Meester van de Vorstenportretten prijs '49), Enno Brokke, P. Defesche (Kon. subsidie '48, '49 en '50), Géne Eg gen, Simon Erb (in 1921 te Leiden ge boren), Arie Kater (Kon. subsidie '53), H J. Mengels, Frans Nols (Kon. subsi die '48, '50 en '51), Hans Norden, Aart Roos, J. Stekelemburg, Stellart, Nic. Wijnberg en Dick Zwier. Ook deze tentoonstelling is in hoge mate bezienswaardig, omdat zij een le vendige indruk geeft van al hetgeen de huidige kunstenaars bezielt en waaraan zij op gevoelige, rake, dan wel intelligen te wijze expressie verlenen. Het stemt daarbij zeker tot voldoe ning, dat de Koninklijke subsidies inder tijd niet ijdel zijn verleend en dat de daardoor verworven studiemogelijkheden of anderszins, vruchten, in sommige ge vallen al zeer rijpe vruchten hebben af geworpen. Een ieder, die belangstelt in de pro- duktie van tijdgenoten, dient kennis te nemen van de scheppingskracht van deze schilders, bij wie zich vakmanschap aan fantasie paart. Het is goed gezien, dat deze expositie „Vorming", evenals de Start-tentoon stellingen het land zal bereizen, zodat talrijke landgenoten zich op de hoogte kunnen stellen, van hetgeen de moder ne schilderkunst beweegt. Deze tentoonstelling blijft geopend tot 18 januari a.s. H. Omzet in 1958 vijf ten lager dan in 1957 De Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloe men veilingsvereniging „Leiden en Om streken" G.A. hield gisteren haar alge mene ledenvergadering in „Den Burcht". De voorzitter, de heer B. v. Vliet, be groette de ereleden en leden en gaf een overzicht van het jaar 1958. Hieruit bleek, dat de resultaten over het alge meen teleurstellend waren, hetgeen spe ciaal gold voor de koudegrondprodukten, hoewel ook de glasculturen niet aan de malaise ontkomen waren. De zeer rui me oogsten, ook in het buitenland, wa ren hiervan de oorzaak; deze leidden tot lage prijzen, welke door de grote aan voer niet goedgemaakt konden worden. Het gevolg was dat de totale omzet aan de veiling ruim f. 500.000 lager was dan in 1957. Toch heeft het bestuur ge meend te moeten overgaan tot het doen bouwen van een tweede neerzethal, wel ke moet dienen voor het exportklaar- maken van de produkten enz. Deze hal, welke 56 meter lang en 33 meter breed wordt, krijgt aan weerszijden luifels bo ven het water, zodat de produkten droog afgeleverd kunnen worden, terwijl ook een spooraansluiting aanwezig is. Voorts worden vloer en kapconstructie zodanig uitgevoerd, dat deze enorme hal des avonds ook voor andere doeleinden ge bruikt kan worden. De uitvoerders, de firma's Bik en Breedeveld en de Holl. Constructie Werkplaatsen, hopen het werk op 1 april op te kunnen leveren. Na lezing van de notulen en het af doen van enkele bestuursvoorstellen, welke zonder stemming goedgekeurd werden, volgde behandeling van de be groting voor 1959; deze werd na uitvoe rige toelichting door de voorzitter door de vergadering aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heren L. Verhaar en B. Slappendel, werden met grote meerderheid herkozen, terwijl in de Raad van Toezicht de plaats van de heer L. v. d. Eijk, die niet herkies baar was, werd ingenomen door de heer Noordam. Vervolgens werd besloten het veilen van bittere komkommers absoluut te verbieden. In samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen en de zaadtelers zijn enkele bit- tervrije komkommerrassen ontwikkeld, zodat iedere tuinder het zelf in de hand heeft om een goed produkt te kweken exi het publiek weer met vertrouwen komkommei-s kan kopen. Op voorstel van het bestuur werd de heer P. J. Kolderman, die de vereniging vele jaren trouw gediend heeft, wegens zijn grote verdiensten benoemd tot ere lid. De vergadering werd besloten met een geanimeerde rondvraag. KING SIZE FILTE R met volle P&C-garantie krimpvrije no-iron poplin helder wit nieuwste boordmodel 9 dress manchetten diverse mouwlengten. Een kostbaar merkshirt als P&C - Kerstgeschenk voor de speciale prijs van Het gouden jubileum van de Leidse Pluimveevereniging „De Oude Leidsche" heeft het bestuur van deze jubilerende vereniging aangegrepen om in de ruime veilinghallen van „Bloemlust" te Rijnsburg een show van ongekende omvang te organiseren. Ruim 700 dieren, in uiteenlopende rassen en ingezonden door pluim veeliefhebbers uit Leiden en omgeving, leggen hie r getuigenis af van de prachtige fokresultaten, welke met zeer veel zorg en toewijding bereikt kunnen worden. Met deze expositie presenteert „De Oude Leidsche" in haar gouden jubileumjaar wel op zeer bijzondere wjjze haar „visitekaartje". Eén van de toppers van de ten* toonstelling: een prachtige Brama- haandie het predikaat lste Z.Z.G. en enkele ereprijzen verwierf. In- j zender was de heer Th. H Bonman uit Waddinxveen. (Foto LD /Van Vliet) Ondanks het feit, dait deze tentoonstel ling eerst vandaag en morgen voor het publiek toegankelijk is, bestond er gis teravond voor de officiële opening reeds grote belangstelling. Even 8 uur verwelkomde de heer F. v. d. Mark jr., vooi-zatter van de Kring Leiden en Omstreken en tevens voor zitter van „De Oude Leidsche" de vele aanwezigen, in het bijzonder prof. dr J. G. van Manen, het ere-lid, de heer H. L. A. v. d. Horst, alsmede de vele afge vaardigden van zusterverenigingen. Speciale dank bracht spreker aan het gemeentebestuur van Rijnsburg voor de grote medewerking bij deze show onder vonden en verder aan de medewerkers en de schenkers van de vele fraaie prij zen. Bij monde van het bestuur werd de heer F v. d Mark sr., door ziekte afwe zig, tot ereiid benoemd. De heren A. L. Kreft, namens Ko-Plu- Ko te Katwijk en J. L. van Bohemen te Noordwijk brachten de heer Van der Mark dank voor het gepresteerde werk. Prof. dr. J. G van Manen, voorzitter van de Raad van Beheer en Toezicht op de pluimvee en pelsdierenteelt in Neder land, vond het een prettige doch ook moeilijke taak om deze tentoonstelling te openen, want bij de oprichting van de vereniging was hij nauwelijks 3 jaar. Dank zij echter de gegevens van de heer H. L. A. v. d. Horst kon hij de 50 jaren de revue laten passeren, waarbij het pad zeker niet altijd over rozen is gegaan. Voor Leiden en omstreken Werd enkele weken geleden in de Sleutelstad een liberale studentenver eniging opgericht in „De Harmonie", gisteravond is de afdeling Leiden en omstreken van de J.O.V.D. (Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie) tot stand gekomen. Met zeer grote na druk werd op deze oprichtingsvergade ring gewezen op het feit, dat de J.O.V.D. in tegenstelling tot vele andere politieke jongerenclubs geheel en al los staat van welke organisatie dan ook. Met de V.V.D. worden echter wel de meest hartelijke be trekkingen onderhouden. Met prak tisch politiek bemoeit de J.O.V.D. zich niei, zo deelde de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer H. H. Ja- cobse, aan het begin van de avond mede. De J.O.V.D., die ongeveer tien jaar bestaat, kan een uitermate gezel lige vereniging voor jongeren in de leeftijd van 16 tot 30 jaar zijn. maar de essentie is en blijft de bestudering van politieke problemen op basis van liberale denkbeelden. 0VW BEAUJOLAIS 1955 f 3.— p. fl. ENTRE DEUX MERS 12.75 p. fl. ZOETE SP. WIJN f 2.— p. fl. Donderdag is te Istanboel een in terlandwedstrijd gespeeld tussen de na tionale voetbalteeams van Turkije en Tsjecho-Slowakije. De Turken wonnen de ontmoeting met i0, ,na een 00 stand bij de rust. Officieel een en ander staat in de statuten vermeld heeft de J.O.V.D. I ten doel: „Jongeren nader in kennis te brengen met en te doordringen van de verantwoordelijkheden, welke het staats burgerschap hun oplegt, hen daarbij in het bijzonder voorlichtend omtrent de vrijzinnig politieke beginseden, zonder een politieke vorming in ruimere zin te I verwaarlozen". Voor deze eerste bijeenkomst van de Leidse J.O.V.D. bestond vrij grote be- langstelling. Reeds onmiddellijk na hec welkomstwooi-d van de heer A. H. Hui- bregtsen, die deel uitmaakte van het comité van oprichting, werd de nieuwe afdeling als opgericht beschouwd. Na de pauze vond de installatie plaats van het voorlopige bestuur, dat tot 1 oktober 1959 de zaken van de afdeling Leiden en omstreken van de J.O.V.D. zal behar- I tigen. In dit bestuur hebben zitting ge- I nomen Kees van Heijningen, voorzitter, Nel Zwart (Apothekersdijk 37), secreta ressen, en Aart de Kramer, penning- meester. Op bovengenoemde datum zal een definitief bestuur worden gekozen, j In het comité van oprichting hebben, behalve de heer Huibregtsen zitting ge had A. R I. Aris en J. P. Verhagen. De heer Van Heijningen dankte het comité hartelijk voor de genomen initiatieven en stelde na enige discussie vast de eerstvolgende bijeenkomt te doen houden j op 22 januari, zo mogelijk in dezelfde zaal. De vergaderingen van de nieuwe vereniging zullen bij voorkeur op een 1 donderdag worden belegd. Het aantal leden bedraagt op het ogenblik zestien. Vanzelfsprekend hoopt men dit aantal op te kunnen voeren De voorzitter van het hoofdbestuur hield op deze avond een inleiding, waar bij hij het jaar 1953 een merkwaardig keerpunt in het politieke leven sedert j 1874 (Kinderwetje van Van Houten!) noemde. Volgens hem moet thans alle aandacht geschonken woi-den aan de mogelijkheden, die er voor de enkele mens zijn, J Dank zij noeste vlijt en doorzettings vermogen en de ondervonden samen werking met pluimveeliefhebbers uit Noordwijlk, Katwijk Lisse en Hillegom, kon spreker voorzitter F v. d. Mark en zijn medewerkers hulde brengén voor de behaalde resultaten. De voornaamste uitslagen waren; Ko nijnen: Vlaamse Reus haaskleur: J. van Rootselaar; kondjnengrijs: A. G. Fas- eeur; wit: A. v. d. Bxirg, J. P. Haashout; geel: J. C van Rossum; Franse Hang oor konijnèngTijs: P. Hommel A. J. Wil- lemse; ijzergrauw: P. Hommel, A J. Willemse; bont: H. Vogels, A. J. Wil- lemse; Lotharingers: zwart: C Baak; blauw: J. J. van Leeuwen; Groot Chin chilla: A. T. den Hollander, J. van Eg- mond; Groot zilver: mej. J. J van Eden; Weners: blauw: M. Eikelenboom; wit: I. Schaddé van Doorn, N M. J. v. d. Kooy" L. v. d. Plas; Rijnlanders: J. J. Kort; Papillons: zwart: A. Duivenvoorden: Madagascar: J. van Berkel; Havana: j. Th. Steenvoorden; Alaska: D. van Duyn, C Marshand; Gouwenaars: D. Bedyn; Zilvervos: zwart: W. Rohde, C. W. Smeltink; blauw: W. Rohde; Rex: bruin: C. de Mol mevr. Smeltink; wit: L. Parlevliet; Angora: J. West/hoek; Tan: T J. Boksman; G. Th. v. d Lans; Hollander: bruin grijs: G J. H. v. Bosch; zwart: G. J. H. V. Bosch, T C. J. v. d. Velden; bruin: G. J. H. V. Bosch; blauw: H. Bagohus I. Ouwehand; Klein zilver: konijnengrijs. P v. d. Kwaak; zwart: Gebr. v. d. Spek; blauw: A. J. C. J. S. Sweerts; geel: G. W. Otten: Rus: zwart: A H. v. d. Mey, L. A. Kreft; bruin: G. W. Wonnink; Pool: roodoog: Chr. Smeltink, P. v. d. Kwaak; Kleurdwerg: mej. P. Zuidhoek. Grote hoenders: Hollandse hoenders: Zilverlaken: J. A. Otten; zwart: J A. Otten; Zilverpel: C. F. Stellweg; goud- pel: A. J. Tiele; Barnevelder: W. v d. Nieuwendijk; Leghorns: wit: J. Bath; bont: G J. H. V. Bosch; Rhode Island Red: L. Serlie, J. Lambooy; Brahma's: Th. Bouman; Trio's: L. v. d. Nieuwen dijk; Krielen: Hollandse wibkuiven: U. T. de Vries; Ned. Sabelpootkrielen: rood: F. C v. Keulen, H. C. Strijland; blauw: dr. R. K. W. Kuipers; zwart/wit: H. J. Strijland; wit: H J. Strijland; Hollandse Krielen: Patrijs: E. R. Vrost, B Donk; Zilverpatrijs: H. v. d. Spek F. v. d. Mark jr.; J. Hogervorst; zwart: 'F v. d. Mark jr., C. Walenkamp; wit: F. v. d. Mark jr.; blauw: F. v. d Mark jr.; Friese Krielen: zilverpel: A. J. van Rees, P. Matbheij; Barnevelder Krielen: L. v. d. Nieuwendijk; Welsumer Krielen: L. v. d. Nieuwendijk; Antwerpse Baardkrielen: B. Heel; Java Krielen: Jac. Haak; Leg horn Krielen: J. W. la Haye; Zijdehoen Krielen: dr. R. K. W. Kuipers; Orping tons: J. A van Gils; Sussex: U. T. de Vries; Wijnandotte: Koekoek: W. G. Lefeber: wit: J. Bats: zwart: W. G. L"- feber, C G. D. van Mourik; buff: C G. D. van Mourik; Trio's Krielen: E. R. Vrort. W. J. van Niekerk. Sierduiven: Saksische Exterkropper: W Wachelden; Steigerkroppen: A. J. Kónst; Hollandse kropper: W, J. van Nieuwendijk; Hyacinth: J. A.' Otten; Vinkduiven: J. N. Sibie; G. Eegdeman; A. v. Rooyen; Pauwstaarten: P. Kan bier: Krulduiven: J Augenbroe; Oos terse Meeuwen: A. van Rooyen; Ant werpse Smierels: H. J. Kalt: Oud Hol landse Tuimelaars: D. Geurts; J. W. H. Wienen; Nederlandse Hoogvliegers: G. S. Roos; H Smallenbroek; Straalsunder Hoogvliegers: A. van Rooyen; Non dui ven: G. Eegdeman. Postduiven: Klas 1/2 schoonheidsklasse: J. de Mooy; Klas 3 onbevlogen doffers jong: j. de Moov; Klas 4 onbevlogen duif jong: J. de Mooy; Klas 5 bevlogen doffer tot 300 km: H van Schie; Klas 6 bevlogen duif tot 30G 'vn: J de Mooy; Klas 7 bevlogen dofr r 300600 km: J de Mooy; Klos 8 bevlo- gen duif 300600 km: J. de Mooy: Klas 9 bevlogen doffer boven 600 km: H. van Schie, Klas 10 bevlogen duif boven 600 km: H. van Schie; Klas 11 bevlogen doffer jong: Th. Aanhane, J. A. Otten; Klas 12 bevlogen duif Jong: Th. Aan hane, J. de Mooy.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3