AMERIKA LANCEERDE „ATLAS" ALS ZWAARSTE KUNSTMAAN Rompkabinet verklaart zich niet demissionair WEERBERICHT Gewicht van 3960 kg. driemaal zo groot als van Spoetnik III MIKOJAN KOMT TWEE WEKEN NAAR DE VERENIGDE STATEN Trotseert oppositie P.v.d.A. 97ste jaargang VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 No. 29625 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Groot succes van luchtmacht Een internationale raket van het type Atlas is gisteravond van de basis Cape Canaveral in Florida gelanceerd door de Amerikaanse luchtmacht en in een baan om de aarde gebracht. Dank zij een nauw keurige werking van de besturingsapparaten kwam de Atlas twee uur na lancering in zijn satellietbaan. Dit is een opmerkelijk succes voor Amerika, aangezien hiermede de zwaarste kunstsatelliet tot dusver werd gelanceerd. De derde Russische Spoetnik, die op 15 mei werd gelanceerd, woog 1327 kg. De Atlas die thans om de aarde wentelt heeft een gewicht van niet minder dan 3960 kg., dus ongeveer driemaal zo zwaar. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat de Spoetnik III de laatste trap was van een raketcombinatie, en een nut tige lading aan instrumenten meevoerde van bijna 1000 kg., terwijl de Atlas die vier keer zo zwaar weegt in zijn geheel om de aarde wentelt met een veel geringere nuttige lading aan wetenschappelijke instru menten en zenders. Achterstand thans ingelopen? Ondanks de onzuiverheid van ver gelijking tussen Spoetnik III en Atlas satelliet, kan Amerika er thans op bogen, de zwaarste kunstmatige satel liet te hebben gelanceerd, terwijl sinds vorig jaar oktober ook de grootst be reikte hoogte boven de aarde op naam van de V. S. staat, toen namelijk de Pionier een afstand van ongeveer 130.000 km op weg naar de maan af legde, alvorens naar de aarde terug te vallen. Deze beide prestaties wettigen het vermoeden, dat Amerika zo niet de gehele dan toch verreweg het grootste deel van de achterstand ten opzichte van Rusland heeft ingelopen. De lancering van de Atlas was onder meer dan normale geheimhouding ge schied. Men vermoedde eerst, dat de At las opnieuw zou worden gelanceerd met het plan, het projectiel ruim achtdui zend kilometer naar een tevoren vast gesteld doelgebied te laten afleggen. Dit was reeds enige malen met succes ge daan. Twintig dagen Het besturingsapparaat werd echter op een ander doel ingesteld: een baan om de aarde. Dat werd onmiddelijk we reldkundig gemaakt nadat deze baan twee uur na de lancering was bereikt. Eisenhower noemde deze prestatie een „duidelijke stap voorwaarts in ruimte operaties". Boelganin vindt het gezonder om zijn „fouten" te erkennen Maarschalk Nikolai Boelganin heeft „schuld bekend" en toegegeven, dat alle door Kroesjtsjef geuite kritiek juist is geweest. Hüj betuigde spijt over de fout, die hij jegens de partij had begaan door zich bij de anti-partij groep aan te slui ten. Twee dagen tevoren had Kroesj tsjef bij de opening van het partijcon gres felle kritiek geleverd op Boelganin en de andere leden van de „anti-partij- groep", waartoe Malenkof, Molotof, Sjepilof en Kaganowitsj behoren. De oud-premier verklaarde dat hij zich, toen de groep in 1957 met haar activiteit begon, bij de leden voegde en in zijn hoedanigheid van eerste-minister niet alleen medeplichtig maar ook in naam de leider werd. De anti-partij - groep kwam samen in zijn bureau en daar werd het „tegen de partij gerichte werk" geconcentreerd. De groep had zich constant verzet tegen de koers, zo als die door het twintigste partijcongres was uitgezet, en had verhinderd dat de besluiten ten uitvoer werden gelegd. Boelganin beschreef Molotof als een man, die van het leven vervreemd is en niets afwist van industrie en landbouw. Kaganowitsj was iemand die „bedreven was in het uitspreken van fraaie vol zinnen en zich bezig hield met het be lemmeren van het werk door zijn lange en verwarde redevoeringen". Het strenge en principiële aan de kaak stellen van de misdadige activiteit van de groep had hem (Boelganin) al het kwaad van de groep doen inzien waarvan hij deel uitmaakte. „Thans poog ik eerlijk de taak te ver vullen welke het centrale comité mij heeft toevertrouwd. Werkend in de raad voor de nationale economie zie ik het geniale karakter en de wijsheid van de politiek van onze partij en haar centra le comité, en van haar praktische werk bij het leiden van de nationale economie van het land", aldus de oud-premier, die verder verklaarde, dat de anti-partij- groep het werk van het presidium van het centrale partijcomité had vertraagd en zich fel verzet tegen reorganisatie van de leiding van de industrie en de bouwnijverheid en tegen de uitbreiding van de rechten van de afzonderlijke re publieken en de plaatselijke partij- en Sovjet-organen. Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen Matige tot krachtige, tijdelijk harde zuidelijke wind. Aanhoudend zaoht. (Opgemaakt te 11.15 uur) Dit nmnmef beslaat uit 20 pagina's. De raket behaalde een snelheid van 27.200 km per uur en kwam daardoor in een baan, waarvan de hoogte va rieert van 184 tot 1472 km boven het aardoppervlak. Dit betekent, dat de Atlas door luchtlagen loopt, die zyn snelheid vrij sterk zullen afremmen. Men verwacht dan ook, dat de Atlas niet langer dan twintig dagen om de aarde zal blijven cirkelen. De baan ligt tussen 32 graden noor derbreedte en 32 graden zuiderbreedte. Deze kunstsatelliet (die als een heldere ster door de hemel trekt) zal dus niet in ons land zichtbaar zijn. Heruitzending Het voornaamste doel van deze lance ring is, de mogelijkheden te onderzoeken om van de satelliet een station te maken voor de heruitzending van radiosigna len. Men heeft niet bekend gemaakt, op welke frequentie deze heruitzending kan geschieden. Wel is bekend gemaakt, dat signalen over wetenschappelijke waarne mingen van het instrumentarium van de satelliet op 107,97 en 107,94 megacycle: worden uitgezonden. De baan om de aarde wordt nu in on geveer 100 minuten afgelegd. Inmiddels heeft het „kleinere broeTtje" van de At las, de Spoetnik III, sinds 5 mei onge veer 3000 maal de baan om de aarde af gelegd. Bij lancering 109.800 kg Op het ogenblik van de lancering woog de „Atlas", een driemotorige raket, 109.800 kilo. Twee van de motoren wer den afgeworpen, nadat zij waren uitge werkt. De derde motor wentelt in de raket mee om de aarde. De .Atlas" heeft twee motoren met een stuwdruk van 75.000 kilo en één met een stuwdruk van 30.000 kilo. Gewoon lijk worden bij de start de drie motoren tegelijkertijd aangezet. Een medewerker van afdeling ruimte vaart van de Convairfabriek, dr. Ehricke, heeft te San Diego gezegd, dat het jongste experiment met de „Atlas" aan toont, dat de romp van de raket als ruimtestation kan worden gebruikt. „Wij kunnen een mens met de .Atlas" in de ruimte brengen, waarbij speciale maat regelen moeten worden getroffen om hem in leven te houden". De Convair-fabriek bouwt de Atlas" raketten. Dient handelsoverleg als camou flage voor voorbereiding van bezoek van Kroesjtsjef? (Van onze Amerikaanse correspondent) Amerika heeft prompt een visum verleend aan Mikojan, op Kroesjtsjef na de voornaamste figuur in de Sovjet-Unie. Mikojan komt begin januari naar Washington en zal daar twee weken blijven. In de Amerikaanse hoofdstad ver wacht men algemeen, dat Mikojan de situatie rond Berlijn wil bespreken. Toen Senator Humphrey kortgeleden een lang gesprek met Kroesjtsjef had, vroeg deze herhaaldelijk wat Eisenhowers tegenvoorstellen inzake Berlijn zijn. De Russen schijnen dus geïnteresseerd in suggesties van Amerikaanse zijde. Dit verklaart enigszins de ongerustheid in Bonn over Mikojans bezoek aan Washington, doch in feite is er voor de beduchtheid der Duitsers nauwelijks reden, zolang Dulles de leiding heeft van de Amerikaanse buitenlandse politiek. als een afgezant van Kroesjtsjef. Velen hier achten het mogelijk, dat Mikojon een bezoek van Kroesjtsjef zelf zal trachten voor te bereiden. Humphrey had sterk de indruk dat de Russische premier nog steeds gaarne naar Wash ington zou komen. Mikojan, die expert is in de handel met het buitenland, kan in elk geval ter camouflage van de hoofdbedoelingen besprekingen voeren over de uitbreiding van de handelsbetrekkingen. Daarvoor is zeker ruimte: het handelsverkeer tus- Ontwikkeling in Finland maakte slechte indruk Dat Dulles overigens terstond bereid was Mikojan een visum te verlenen, komt overeen met de voorkeur van de Amerikaanse staatssecretaris voor on officiële diplomatieke polsingen boven met veel tamtam aangekondigde confe renties. Hoe belangrijk Mikojan ook in de Sovjet-hierarchie is, toch beschouwt men hem in Washington in hoofdzaak Twee pioniers van de KLM, de vroegere boordwerktuigkundige M. H. Grosfeld (links) en de oud-vlieger L. Sillevis (rechts) werden gisteren in de vergaderzaal van het civiele dienstgebouw van de KLM op Schiphol door de presi dent-directeurde heer I. A. Aler gehuldigd. Gisteren was het precies 25 jaar geleden dat „De Pelikaan" van Schiphol vertrok. Voor de his torisch geworden recordvlucht naar Batavia. Grosfeld is de enige van de bemanning van vier, die nog in leven is. Boon Sillevis vloog in die dagen de normale lijnmachine. On derweg had hij de post overge nomen van de Panderjager, die een snelle vlucht zou maken, doch in Italië strandde. De Pelikaan haalde Sillevis in Johdpur (India) sen Amerika en de Sovjet-Unie bete kent vrijwel niets. In 1957 exporteerde Rusland voor Z% miljoen dollar naar Amerika, terwijl het zelf voor 16Vz miljoen dollar uit de Verenigde Staten importeerde. Op dit moment zijn de Amerikaanse autoritei ten er echter meer dan ooit van door drongen, dat de Sovjet-Unie de handel gebruikt als een politiek wapen. De economische druk op Finland bijvoor beeld heeft hier diepe indruk gemaakt. Daarom zal het voor Mikojan niet bij zonder gemakkelijk zijn op dit terrein succes te behalen. Op de Glienick-brug te Potsdam, welke de grens vormt tussen Oost en West in Duitslandis een grote kerstboom geplaatst, waarvan het licht uitstraalt aan beide zijden van het IJzeren Gordijn Luxemburg spoedig naar de stembus Regeringscrisis opgelost (Van onze Brusselse correspondent) In Luxemburg werd de regeringscrisis gisteren opgelost door de beslissing van de drie partijen, katholieken, liberalen en socialisten, om per 1 februari a.s. nieuwe verkiezingen te organiseren. De aftredende katholieke premier, prof. Pierre Friedcn, die door Groothertogin Charlotte met een informatie-opdracht was belast, heeft deze opdracht gisteren aan het staatshoofd teruggegeven. Het besluit is echter nog niet in het „Me morial" of de Luxemburgse Staatscou rant gepubliceerd. Men weet, dat de regeringscrisis voornamelijk door de liberale oppositie werd geprovoceerd, als protest tegen het feit, dat de socialistische minister van Justitie en van Openbare Werken, de heer Bodson, een bekende figuur bij de Benelux-conferenties, verzuimd had het dossier van een aannemer van openbare werken, die gepoogd had een ambtenaar om te kopen, bij het gerecht aanhangig te maken. De liberale partij heeft mee gedeeld, dat zij haar verkiezingscam pagne in de eerste plaats zal concen treren op het zuiveren van staatsdien sten van alle oneerlijke ambtenaren en verdachte methodes van het bedrijfs leven om voordelen van de staat te ver krijgen. De socialisten beschuldigden de katholieken ervan, dat zij in de nu ne genjarige katholiek-socialistische rege ringscoalitie steeds de sociaal-vooruit strevende plannen van de socialistische ministers hebben geremd of op de lange baan hebben doen schuiven. Over het sociaal beleid van deze door de katho lieken geleide regering gaan wij een boekje opendoen, aldus verklaarde gis teren de heer Fohrman, leider van de socialistische Kamerfractie. In het zo rustige Groothertogdom Luxemburg zijn de gemoederen dus thans wel erg roerig en men vraagt zich af of het na de verkiezingen wel mo gelijk zal zijn om de traditionele ka tholiek-socialistische regeringscoalitie opnieuw van wal te doen steken, temeer omdat een aantal katholieke Kamer leden er de oorzaak van is, dat de so cialistische minister Bodson door de Kamer werd afgekeurd. Tot verkiezingen op 11 maart (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag heeft de kabinets informateur prof. dr. L. J. M. Beel aan de Koningin eindrapport uit gebracht over de mogelijkheden de kabinetscrisis op te lossen. De conclusie is, dat de vijf socialis tische ministers hun ontslag krij gen en dat de negen andere minis ters als rompkabinet aanblijven tot de vervroegde verkiezingen op woensdag 11 maart. Mede op aan drang van de fractieleiders Romme (KVP), Tilanus (CHU) en Bruins Slot (AR) is het rompkabinet voornemens zich niet demissionair (aftredend) te verklaren, maar gedurende drie maanden de oppo sitie van de P. v. d. A. te trotseren. Het zal bijvoorbeeld ook de begrotin gen van Defensie en van Nieuw-Guinea in de Kamer behandelen, hetgeen een demissionair kabinet niet zou doen. De ministerraad in zijn oude samen stelling is vanocthend voor het laatst bijeen geweest in de Treves-zaal op het Binnenhof te Den Haag, onder leiding van dr. Drees. Alleen minister Luns was afwezig, omdat hij zich in Parijs nog niet had kunnen vrijmaken. De socia listische ministers verklaarden na af loop van de ministerraad, dat het voor hen de laatste keer was geweest. De niet-socialistische ministers zou den vanmiddag weer bijeenkomen voor nadere besprekingen. Dit rompkabinet zal waarschijnlijk worden aangevuld tot een volwaardig „rechts" kabinet. Informateur prof. Beel zou vanmid dag om halfdrie aan de Koningin het eindrapport uitbrengen. Niet bereid In de vergadering van de niet-socia- listische ministers met de fractieleiders Romme, Tilanus en Bruins Slot, is er wei gesproken over de wens van prof. Beel maandag as. in de Tweede Kamer niet over de vennootschapsbelasting en vermogensbelasting te stemmen. De fractieleiders waren echter niet bereid door de 'knieën te gaan en daardoor de heer Burger (P. v. d. A.) te laten lachen omdat deze, in overeenstemming met minister Hofstra, alleen de omzetbelas ting en benzinebelasting wilde verlen gen. Er komt dus tijdelijk, voor de drie maanden tussen het besluit tot Kamer ontbinding en de vervroegde verkiezin gen, een normaal „rechts" kabinet, steunend op KVP, CHU en AR, dat moedig de handschoen opneemt tegen de te verwachten felle oppositie van de P. v. d. A. KATWIJKSE VLIEGER VERLIET STRAALJAGER Om ongeveer tien over elf vanoch tend heeft de 24-jarige ongehuwde ser geant-vlieger C. M. Schalke, uit Kat wijk aan Zee, als bestuurder van een Meteor 8" straaljager van de vliegba sis Leeuwarden van de Koninklijke Luchtmacht, op achttien kilometer ten noorden van de basis zijn toestel moe ten verlaten. De jonge Katwijker is be houden per parachute neergekomen bij Hallum. De piloot vloog met zijn toestel op ruim zesduizend meter hoogte juist vorodat hij zou landen, toen er vermoe delijk een motorstoring optrad. De be stuurder achtte het raadzaam het vlieg tuig per schietsteol te verlaten. Het toestel is, voor zover thans be kend, in een weiland terechtgekomen. Of er schade is aangericht was heden middag nog niet bekend. Kleine meerderheid De rechtse partijen verwachten, dat zij door deze positieve houding stem men zullen terugwinnen van de WD, De KVP met 49 zetels, AR met 15 zetels en de CHU met 13 zetels, moeten in de Tweede Kamer van 150 leden steunen op een meerderheid van 77 zetels. Bij afwezigheid van leden is extra steun van WD en SGP dus welkom, maar er is geen enkele binding met de WD en geen enkele afspraak gemaakt. Gistermorgen heeft prof. Beel eerst een 'bezoek gebracht aan dr. Drees en daarna in „Het Torentje" op het Bin nenhof vergaderd met de niet-socialis- tische ministers, die vervolgens (zonder prof. Beel) een conferentie hadden met de fractieleiders Romme, Tilanus en Bruins Slot. Omstreeks 3 uur gistermiddag verlie ten de fractieleiders de bijeenkomst, waarna de niet-socialistösche ministers alleen in conferentie achterbleven. Na inmiddels weer een bezoek te hebben gebracht aan de Koningin in Huis ten Bosch en vervolgens bij dr. Drees, verscheen prof. Beel te 4 uur weer bij de niet-socialistische ministers (het rompkabinet), waarna hij in het kabinet der Koningin aan de Korte Vijverberg in Den Haag telefonisch de Koningin in So est dijk van het laatste nieuws op de hoogte bracht. De Koningin moest gisteravond aan wezig zijn op de verjaardag van de moeder van Prins Bernhard tn Kasteel Warm el o in Diepenheim, zodat prof. Beel zijn schriftelijk eindrapport, dat hij gisteravond moest opstellen, van daag pas heeft uitgebracht. Von Brentano vraagt intrekking ultimatum Ovatie in W.E.U. voor de Westduitse minister De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Heinrich von Brentano heeft gisteren in Parijs een beroep ge daan op Sovjet-Rusland om zijn ulti matum inzake Berlijn in te trekken en voor vredes-onderhandelingen over Duitsland aan de conferentie-tafel te gaan zitten. De Westeuropese Unie bracht Von Brentano staande een ova tie. toen deze zijn verklaring, die 12 mi nuten duurde, had beëindigd. Het parlement van 89 leden, o.w. zich parlementsleden bevinden van Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de landen van de Benelux keurde met al gemene stemmen een motie goed, die de houding van de regering van Bonn ten volle steunt en het ultimatum van Sov jet-Rusland aan de kaak stelt. Von Brentano zei, dat iedereen goed diende te beseffen, dat Berlijn het niet als vrije stad zou overleven in een com munistische zee, wanneer het eenmaal van het Westen zou zijn afgesneden. Wij kunnen de mensen van Berlijn en ook de 17 miljoen Duitsers, die in de Oostzone van Duitsland leven, niet in de steek laten. Wij moeten hen ervan overtuigen, dat wij onze verplichtingen gestand doen. De Assemblee luisterde in grote stilte naar het dringende beroep van Von Brentano. De voorzitter van het parle ment, Sir James Hutchinson, stelde Von Brentano aan de Assemblee voor als „een van onze grote vrienden". Von Brentano legde nadruk op de „volledige overeenstemming", die zondag door de Westerse Grote Vier (nl. hun ministers van Buitenlandse Zaken) en hemzelf bereikt was. Hij zei verder, dat West-Duitsland be reid was tot onderhandelen over de hele Duitse kwestie, over de Europese veilig heid en over de ontwapening in heel de wereld. Hij verklaarde verder ook, dat Duits land graag het zijne bij zou dragen om het geschil over de vrijhandelszone te verzachten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1