ASPRO' Chefarine ,4 Hoofdpijn Kort geding Veteranen Legioen contra drumband over uniformen Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Vervreemding landbouwgronden in de Eerste Kamer aangenomen Evert Vermeer in Amsterdam: „Wij schuwen verkiezingen niet" „La Cal las" zingt vrijdag a.s. in de Parijse Opera voor niets WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 Maar er zijn nog andere moeilijkheden Voor de president van de Recht bank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman. heeft gisteren een kort ge ding gediend tussen het Veteranen- legioen Nederland en het onlangs ge royeerde en uitgetreden lid dezer ver eniging, de heer J. L. Cassa. De heer Cassa wordt er n.L door het V.L.N, van beschuldigd met andere uitgetre den leden 'bij het optreden van hun drumband gebruik te maken van hun uniformen, die er precies zo uitzien als die van het legioen. Hierdoor wordt schade toegebracht aan de goodwill en de goede naam van het V.L.N." Zo betoogde mr. W. Voerman, na mens het Veteranenlegioen. „Waarom gaat U hiervoor eigenlijk procederen en waarom lost U die kwestie niet door onderling overleg op?" zo vroeg de president aan mr. Voerman. Deze antwoordde, dat de moeilijkheden in de boezem van het V.L.N. eigenlijk meer omvatten dan alleen het uittreden van de betrokken geüniformeerde drum band, die aanvankelijk onder de naam C.O.M.A. (Corps Oud Militairen), maar thans onder de naam „Bond voor Vrijwillige Dienstbaarheid", afgekort B.V.D., optreedt. Hy verzocht de president aan gedaagde 'te verbieden een groep in georganiseerd verband te doen optreden in deze uniformen. De verdediger van de heer Cassa, mr. D. Huisman, voerde aan, dat het juri disch zowel als praktisch moeilijk zou zijn alleen de heer Cassa te veroordelen. „Hij heeft het als individu niet in zijn macht om een eventueel verbod tot op- RECHTZAKEN Vrijspraak Vlissingse notaris NIET ONTVANKELIJK VOOR CASSATIE (Van onze Haagse redactie) De advocaat-generaal bij de Hoge Raad te Den Haag heeft conclusie ge nomen in de zaak van de Vlissingse no taris, die door het Haagse Gerechtshof werd vrijgesproken van verduistering ten bedrage van f4000.wegens vals heid in geschrifte. De rechtbank te Mid delburg had de notaris tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, hetgeen de procureur-generaal bij het Hof eveneens eiste. Het Hof sprak de notaris van de verduistering vrij, maar legde hem een boete van f 5000.op, wegens valsheid in geschrifte. De procureur-generaal van het Hof was in cassatie gegaan. De advocaat-generaal concludeerde dat het beroep op cassatie z.i. niet ont vankelijk verklaard zal moeten worden, op grond van het feit, dat het Hof een zuivere vrijspraak heeft gegeven, waar- HOGE RAAD VERWERPT BEROEP INZAKE SPIONAGE-ZAAK. (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad heeft het cassatie beroep van een musicus en agent in textielwaren te Tilburg, die door het Hof te 's-Hertogenbosch was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens het verzamelen van gegevens, die in het belang van de Staat geheim moesten blijven, verworpen. IJSKASTEN-IN-HUUR GELIJK AAN AFBETALING. (Van onze Haagse redactie) De advocaat-generaal bij de Hoge Raad te Den Haag concludeerde tot verwerping van het beroep van een Am sterdamse handelaar in ijskasten, die door het Amsterdamse Hof tot een boete van f. 200 was veroordeeld wegens over treding van de afbetalingsbeschikking. De koopman verhuurt ijskasten aan eventuele kopers, met optie tot koop. De wet stelt,, dat bij afbetaling een be paald percentage bij aflevering moet worden voldaan. Volgens de advocaat- ;eneraal staat deze manier van aan deden gelijk met koop op afbetaling. pot« ¥- M Er treden te handhaven", aldus pleiter en bestreed het standpunt van het V.L.N., dat deze organisatie als enige aan spraak zou kunnen maken op het uni form, dat, zoals een van de uitgetreden leden liet zien, bestaat uit zwarte baret, kaki tenue met zwarte stropdas en zwarte hoge schoenen. „Dat uniform heeft voor de uitgetreden leden toch wel I aantrekkelijkheden gehad," zo merkte de i president op. Het V1.N. kan geen recht doen gel den op het ontwerpen van dit tenue, want in alle winkels waar men leger- goederen verkoopt, zijn de bewuste uit rustingsstukken verkrijgbaar", zo ver volgde mr. Huisman. Hij betoogde voorts, dat het uniform weliswaar gelijk is aan dat van de V.L.N.-drumband, maar dat de onderscheidingstekenen van de afge scheiden leden anders zijn. Op de schou ders staan de letters „B.V.D." en op de linkermouw prijkt het wapen van Am sterdam. Op de onderscheidingstekenen van het Veteranenlegioen stellen de B.V.D.-ers geen prijs meer, aldus mr. Huisman. Ook aan het argument van de Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. ff Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi.' goodwill en de goede naam van het V.L.N. hechtte pleiter weinig waarde. De goodwill van het legioen zou z.i. reeds door de uitvoerige dagbladpublika- ties over allerlei interne aangelegen heden bij het publiek in diskrediet zijn gebracht. Uitspraak 23 december a.s. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp „vervreemding landbouwgronden" aangenomen, dat prijsbeheersing ten doel heeft by de verkoop van landbouwgrond. Oorspronkelijk wilde de regering deze tijde lijke wet een definitief karakter geven, maar door de aanneming van een amen- dement-Biewenga werd de werkingsduur van de wet opnieuw beperkt tot 1 januari 1963. De P. v. d. A. achtte dit in strijd met het regeringsprogram, waarna mr. Burger zich daarvan losmaakte met de gevolgen voor de huidige politieke toestand. De heren Geuze (CHU), Zegers (KVP), Louwes (VVD) en Rip (AR) verklaarden, dat zij zich met de tijde lijkheid uitstekend konden verenigen. Daarentegen zei de heer In 't Veld (P. v. d. A.) nog eens dat hij het be treurde dat van het regeringsprogram was afgeweken, terwijl de P. v. d. A. daaraan grote waarde hecht. De socia listische ministers hadden het amende- ment-Biewenga niet onaanvaardbaar verklaard omdat dan de prijsbeheersing op 1 januari a.s. geheel zou zijn ver vallen. De P. v. d.A. wil bij het dragen van verantwoordelijkheid voor de daden van de regering zekerheid dat niet van het regeringsprogram wordt afgeweken, her haalde de heer In 't Veld. Als de P. v. d.A. nu bereid zou zijn weer samen te werken met de KVP, zal een minimum aan begrip moeten worden opgebracht voor vervulling van wensen van de P.v. d.A., waarvoor de waarborg moet liggen Prof. Ch. Glasz Koninklijk Commissaris Ned. Bank Bjj K.b. van 11 december 1958 is prof. Ch. Glasz te Aardenhout benoemd tot Koninklijk Commissaris bij de Neder- landsche Bank N.V. Met deze benoe ming is voorzien in de vacautre, welke is ontstaan door het overlijden van prof. mr. F. de Vries, die deze functie van 19461958 bekleedde. Prof. Glasz geeft sedert 1946 onder wijs in het geld-, krediet- en bankwe zen aan de Nederlandsche Economische Hogeschool te Rotterdam, maakt deel uit van het directorium van het Neder- landsch Economisch Instituut en is o.a. commissaris van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en van de Spaarbank te Rotterdam. Naast een aantal publikaties op financieel-econo misch gebied verscheen van zijn hand het boek, getiteld: „Hypotheekbanken en woningmarkt in Nederland". in een regeringsprogram waar men zich aan houdt. Hij zou alleen voor het wets ontwerp stemmen omdat anders 1 jan. de prijsbeheersing vervalt. De andere partijen reageerden niet op de uiteen zetting van de heer In 't Veld, want men zag af van replieken. De socialis tische ministers Vondeling en Samkal- den hielden zich politiek buiten de kwestie. Alleen zakelijk zei minister Samkalden dat het mogelijk is dat de Grondkamer verkoopovereenkomsten goedkeurt met een bepaling dat na het vervallen van de wet op 1 januari 1963 een bedrag moet worden bijbetaald. Hij herhaalde voorts dat de regering het initiatief heeft genomen voor een wet telijke regeling van het Groningse be klemrecht. Schadelooss telling kamerleden verhoogd (Van onze parlementaire redacteurt De Eerste Kamer heeft gisteren met 62 tegen 3 stemmen (van de communis ten) de wetsontwerpen aangenomen tot verhoging van de schadeloosstelling aan de leden der Tweede Kamer. De nieuwe regeling van de schadeloosstelling voor de leden der Eerste Kamer werd met 50 tegen 15 stemmen aangenomen. De stemming over de verhoging van de kosten van een jachtakte werd aan gehouden tot de volgende week omdat aan het eind van de vergadering niet meer voldoende leden aanwezig bleken te zijn voor het nemen van rechtsgeldige besluiten. Wijziging wet op het Nederlanderschap Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van Rijkswet tot wijziging van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. Wijzigingen van laatst genoemde wet worden voorgesteld in ver band met verbinding van het Neder landerschap aan geboorte in Suriname, de invoering in het Nederlandse recht van het recht van adoptie en een in de praktijk wenselijk gebleken regeling van de aan erkenning en wettiging verbon den nat-ionaliteitsrechtelijke gevolgen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (vac. G. J. Geurt- sen) C. P. van Andel te Scharnegoutiun te Utrecht (vac. D. van aer Plas) M. Groenenberg te Amsterdam. Aangeno men naar Warffum S. Euverman te Schoonebeek. GEREF. KERKEN Beroepen te Oldemarkt J. Th. Heems kerk, kand. te 's-Gravenhage te H(J1- aard P. Wamelink, kand. te Apeldoorn. Beroepen te Belleville (Ontario, Canada) G. Rienks te Wormerveer te Bant (N.O.P.) A. J. Dondorp te Domburg te Godlinze W. Haverkamp, kand. te Kam pen te Gorredijk C. W. de Ruiter te Visvliet te Nieuw-Vennep C. W. Thijs te Voorburg te Maassluis (vac. H. Vollenhoven) H. Tien te Nljkerk. Aan genomen naar Houwerzljl L. Buitenhuls, kand. te Arnhem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Moercapelle A. F. Hon- koop te Goes. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Leerdam H. Ligtenberg te Rotterdam-West. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Veenendaal (vac. R. Kok) J. Keuning te Barendrecht. Be dankt voor Opperdoes G. J. Buys te Pa- pendrecht. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Zeist K. E. F. Heintze, hulpprediker te Utrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Gronlngen-Noord S. Zfjl- stra te Eindhoven. „Ik wil nadrukkelijk verklaren, dat we gadering van de Federatie Amsterdam in vervroegde verkiezingen in geen enkel opzicht schuwen, indien die tot een op lossing van de huidige kabinetscrisis zouden leiden. Maar ik vraag me afzijn ze nodig? In de Tweede Kamer was er een flinke meerderheid, die het kabinet ten val bracht. Deze meerderheid moet thans ook de moed opbrengen een rege ring te vormen Het lijkt er veel op dat deze meerderheid nu aan het Neder landse volk wil vragen of ze het wel goed gedaan heeft". Dit zei de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer gis teravond tijdens de openbare party ver- en nog bergan werk--- Advertentie Zitten Is er voor een huisvrouw niet bij. Het werk moet ;doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen: 2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO'bij de hand hebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zeker f door 'ASPRO'. Want 'ASPRO' doet meer. 'ASPRO' maakt dat U zich prettiger voelt, fit.' U kunt het werk weer aan' 2 'aspro" .-en U&nttoeeh fet: s programma ..HERHALING OP VERZOEK" over Radio Luttmburg (208 m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur. gebouw Bellevue. Er waren zoveel men sen aanwezig, dat ook een bijgetrokken tweede zaal de belangstellenden nauwe lijks kon bevatten. De heer Vermeer be toogde onder meer, dat met de huidige kabinetscrisis evenals in 1945 een periode is ontstaan waarin gepoogd moet wor den nieuw zicht te krijgen voor de toe komst. Was in 1945 het probleem de oorlogsmoeilykheden op te lossen en het volk een beter perspectief dan voorheen te geven, thans gaat het in wezen om de rechtvaardige verdeling van de wel vaart. Hierbij voltrekt zioh een scheids lijn sterker dan ooit tevoren. Want het gaat óf om het levenspeil van de grote massa, van het Nederlandse volk óf om het bezit van weinigen, „We zijn ook nu bereid tot samenwer king, maar vanwege de scherpe scheids lijn 'niet tot elke prijs. Alleen als een vooruitstrevend programma ons de kans biedt de welvaart, produkt van gemeen schappelijke arbeid, rechtvaardig te verdelen zijn we tot die samenwerking bereid. We passen ervoor mee te werken indien het conservatisme het inderdaad voor het zeggen zou krijgen, omdat dan van een rechtvaardige verdeling van de welvaart niets terecht zou komen". In het verloop van zijn uitvoerig betoog over de huidige politieke situatie zei de PvdA-voorzitter verder nog, dat naar zijn mening de formateur voor een nieuw kabinet prof. Romme moet zijn als een bewijs dat deze niet alleen bre ken maar ook regeren kan. Spreker zei voorts blij te zijn met de opdracht tot informatie aan prof. Beel. omdat uit diens adviezen aan de Koningin dui delijk kan blijken of prof. Romme zijn verantwoordelijkheid durft te aanvaar den. Zij kreeg al haar ivensen ingewilligd... „La Callas" zingt vrij- ig in Parijs. Zy die zich en naar alle waar- schijnlijkheid terecht Ti|de hoogst betaalde stem in de wereld noemt, zingt vrijdag voor niets. Want al wat de avond opbrengt, .1 aat naar de weldadig- heidskas van het Legioen reek I [nsc! in' n Het 53 tacle heC ed 'an Eer. Dat geldt ook voor het honorarium van La Callas: circa 40.000 gulden voor deze éne Pqavond. De avond is „gala" in de meest uitgebreide zin des woords en de offi- t ciële prijs der toegangs- t kaarten is 35.000 franken il( <350 gulden). Ze worden feeds zwart verkocht voor --"neer dan 40.000 franken. Het wordt een „spee lde coupé", eerst een tcène uit Bellini's „Nor een aria uit „Tra- Rossini's aria uit „Barbier", dan in kos- lum, de gehele tweede acte uit Puccini's „Tosca", samen met Jose Lucioni 1 Tito Gobbi. De traditie wil, dat er jou« een groot gala-souper met f. kaarslicht aan verbonden k' deze keer dan zonc^er uren kaarslicht, want La Callas x. M fe N« ,uut heeft, als vrijwel iedere sterveling, last van kaars licht in haar ogen. Al leen, niet iedere sterve ling krygt het gedaan, dat het Legioen van Eer er de traditie voor door breekt. Niet iedere sterveling.... De Parijse Opera heeft er blijkbaar haar zinnen op gezet, dat er deze keer nu eens geen „schandaal" van komt. La Callas moet in Parijs kunnen zingen zonder de schermutse lingen van Chicago, San Francisco, New York, Mi laan en Rome. Wat La Callas wil, is wet. Dat geldt zelfs voor de technicus met de hygro meter, die nauwkeurig zal moeten controleren hoe hoog de vochtigheids graad in de opera is, en daarvan verslag zal moe ten uitbrengen aan La Callas. Dat geldt voor de com plete lyst van alle zan gers, orkestleden en zelfs het technische personeel, die zullen meewerken, want men zal zich herin neren dat Maria Mene- ghini-Callas zich bitter heeft beklaagd dat men haar bijv. in de Metro politan Opera maar wat voorzette. Tot zelfs de kleedka mer is opgeknapt en wordt extra geluiddicht gemaakt, hetgeen menige solist vóór Maria zich ge wenst had. Het wordt een schit terend feest, voor oren, voor ogen, en nog meer. Tijdens het souper wordt kaviaar geserveerd uit de persoonlijke voorraad van de Sjah van Perzië De programma's voor deze voorstelling alleen zyn een bezienswaardig heid. Ze wegen weinig minder dan een kilo en bevatten een grammo foonplaat, opname van La Callas. Ze worden verkocht door twintig van de mooiste meisjes uit de Paryse society. De grote wereld, het bovenste of bijna-bovenste topje van de grote we reld, komt. Al de Brigitte Bardots, Martine Carols, Charlie Chaplins, Mau rice Chevaliers, komen. De Hertog en Hertogin van Windsor komen. Ali stelling, Khan komt. En de preri- dent der republiek. R-.né Overweldigend was de belang- toen Maria Meneghini Coty, komt. Gare de Lyon te Parijs aankwanu De politie moest er aan te pas komen om de vele bewonderaars op een afstand te houden. (Telefoto) De Hiller Aircraft Corporation in Californië heeft dit merkwaar dige vliegtuig geconstrueerddat dank zij draaiende combinaties van vleugels en motoren, in staat is ver ticaal te starten en te landen en in de lucht als een normaal vliegtuig te vliegen. Deze drie foto's tonen verschillende standen van de vleu gels. Echt smullen f In Oostenrijk dreigt een kabinetscrisis Staking mogelijk van P.T.T. en spoor met de kerstdagen (Van onze Weense correspondent) De onenigheid in het tweede kabinet- Ra ab is op het ogenblik zo groot dat het mogelijk tot eeei ernstige regerings crisis komt. Ondanks langdurige onder handelingen zijn de Rooms-Katholieke Volkspartij en de socialisten niet tot overeenstemming kunnen komen inzake belastingvragen en voornamelijk niet over de radio-contributie Om het pro gramma op hoger niveau te brengen en de hoognodige technische verbeteringen mogelijk te maken, wil de Volksparty de radio-contributie van 7 schilling per maand iets meer dan één gulden op 9 schilling brengen maar hiertegen verzetten zich de socialistische ministers met hun partij, ofschoon ook zij de voor gestelde verbeteringen noodzakelijk achten. Op grond van deze menings verschillen Is een regeringscrisis niet uitgesloten, zodat vervroegde verkie zingen voor de deur staan. Bovendien is het in verschillende afdelingen van posterijen en spoorwegen tot wilde sta kingen gekomen omdat kanselier Raab zioh vooralsnog verzet tegen de uitbe taling van een veertiende maandsalaris aan de staatsbeambten. In Oostenrijk ontvangt iedere werknemer als kerst gratificatie een z.g. dertiende maand salaris, doch in een groot aantal parti culiere bedrijven wordt nog een veer tiende maandloon uitbetaald in ver band met de intussen gestegen uitgaven voor levensonderhoud. De employé's in staatsdienst hebben deze eis nu ook voor zich gesteld en op advies van de vakbonden dreigen nu posterijen en spoorwegen met staking, maar zij willen eerst nog het antwoord van de regering op hun eisen afwachten wanneer dit antwoord niet bevredigend uitvalt zal het gehele post- en trein verkeer in de aanstaande kerstdagen stil komen te liggen! Ook op dit punt bestaat er groot verschil van mening tussen Volksparty en Socialisten. Te-1 Adenauer in conflict met rechtbank-Bonn Zaak-Kilb weer aan de orde (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer is in conflict gekomen met de Bonner rechtbank over het geval-Kilb. De Bondskanselier meent dat hij bij een eerste verhoor in deze zaak ver keerd is begrepen. Het geval-Kilb heeft enige maanden geleden veel stof doen opwaaien. Het gaat hier om de per soonlijke assistent van Adenauer, Hans Kilb. die van de bekende automobiel fabriek Daimler-Bentz enige malen auto's te leen heeft gekregen. Hij mocht in die auto's rijden zoveel hij wilde, hetgeen voor een ambtenaar bepaald niet wijst op grote integriteit, zo zegt men te Bonn. Men meent nu. dat Kilb als tegenprestatie ervoor heeft gezorgd dat Daimler-Bentz via de Westduitse regering de opdracht heeft gekregen duizend autobussen aan Perzië te leve ren. Overigens staat dit geval niet al leen: het is inmiddels bekend gewor den. dat Daimler-Bentz aan tenminste tweehonderd Westduitse hoge ambte naren en hoge officieren auto's heeft uitgeleend, zogenaamd om representa tieve redenen. De Westduitse justitie zal zich met al deze gevallen gaan bemoeien. Adenauer werd op 28 september j.l. in de zaak van Kilb. die toen inmiddels bij de Europese Economische Gemeen schap te Brussel een baan had gekre gen. verhiDord. Hij zou toen gepleit hebben voor zijn voormalige assistent en gezegd hebben dat hij wist van de geleende auto's. Wat de autobussen kwestie met Perzië aangaat: Adenauer deelde in september mede, dat deze Perzische opdracht in handen was ge legd van Kilb met de opdracht om uit nationaal en economisch oogpunt de levering zo spoedig mogelijk te doen plaats vinden. Maar Adenauer zou daarbij gezegd hebben, dat Kilb noodt de opdracht heeft gekregen zelf zake lijk in de autobussenkwestie werkzaam te zijn. Dit zou kunnen worden uitge legd alsof het Kilb verboden was de opdracht aan een hem bekende fabriek door te geven. En dat heeft hij juist wel gedaan. Het is op dit punt. dat het geschil tussen Adenauer en het Bonner gerecht draait, omdat deze uitlating van de Bondskanselier belastend voor Kilb kan werken. In een brief aan de president van de Bonner rechtbank heeft de Bondskan selier thans medegedeeld, dat zyn ge tuigenverklaringen niet goed begrepen zijn. Hij verzocht om een nieuwe ver klaring fe mogen afleggen, hetgeen de rechtbank van de hand heeft gewezen. Inmiddels weigerde de rechtbank even eens om Kilb voorlopig op vrije voeten te stellen. De verdachte bevindt zich thans in het gevangenisziekenhuis te Bochum. Zyn verdedigers hebben al enige malen geelst, dat Kilb op vrije voeten wordt gesteld daar het proces waarschijnlijk eerst in mei zal plaats vinden en er geen reden is om te menen dat Kilb zal vluchten. samen met de Volkspartij wil Kanselier Raab eerst over de loonsverhoging onderhandelen wanneer een nauwkeurig plan is opgesteld voor de bezuiniging in de staatsbedrijven, waardoor dan de nodige geldmiddelen vrijkomen. Hier tegenover verklaren de socialisten dat posterijen en spoorwegen in het komende jaar op zoveel meer inkomsten kunnen rekenen, dat de hogere uitgaven hierdoor gemakkelijk kunnen worden gedekt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9