ii Kongo levert België uitnemende economische en sociale prestaties Ma ar de politiek is vaderlijk en dient aangepast te ivorden „Oscar" in Leidse Schouwburg Monteur verkocht 11 huurauto's 7ste jaargang Woensdag 17 december 1958 Vierde blad no. 29623 (Van onze Brusselse correspondent) De verkiezingen in Frankrijk en het referendum in alle Franse erzeese Afrikaanse gebieden hebben natuurlijk invloed uitgeoefend Belgisch Kongo. Nu is die invloed althans naar de opvatting van Kongolese waarnemers niet verontrustend voor de goede gang zaken in de Belgische kolonie. De veel grotere sociale welvaart de Kongolese inlanders, vergeleken met die van de inlanders van Franse Kongolese en centraal-Afrikaanse negergebieden, is een dam". In beperkte mate mogen de inheemsen van de Franse Ionics dan wel stemmen voor blanke of eigen kandidaten, maar de Igische inheemsen verdienen een veel hoger loon, zijn beter gehuis- en hebben meer te eten, terwijl de voor Afrika zo belangrijke dische- en gezondheidszorg eveneens veel beter is georganiseerd, genover het „vaderlijke" Belgische koloniale systeem staat dus een vooruitstrevend Frans politiek systeem, maar het is gebaseerd op lagere levensstandaard. lieuwe koers van Eyskens regeringsverklaring van het nieuwe loliek - liberale kabinet - Eyskens ifct nochtans voor het eerst gewag een definitieve bepaling van de welke door Brussel binnenkort opzichte van Kongo zal worden ge- Het heet ondermeer, dat de „in- elite" bij het emancipatieproces worden betrokken, dat er meer t worden gedaan om de plattelands- te ontwikkelen, dat het onder- moet worden uitgebreid, terwijl in nabije toekomst het politiek sta- van Kongo zal moeten worden be- hij Kongo bezocht verklaarde ing Boudewijn, dat de toekomst de Belgische kolonie het best kon den gegarandeerd door het vormen een Belgisch-Kongolese gemeen- Het komt er dus op aan een de blanken en inheemsen in Bel- Kongo aanvaardbare politieke in- te geven aan het nogal vage be- Belgisch-Kongolese gemeenschap", men een federatie van twee staten, een soort gemenebest? Wordt eenvoudig een Belgisch terri- an met gelijke reohten? Of wordt een onafhankelijk land, dat aan elgische belangen en personen een preferentieel regime toekent? Rustige ontwikkeling werkgroep, geleid door de Bel- staatsminister August de Schrij- en waarin ook de liberale oud ster van Koloniën, de heer Buis zitting heeft, evenals enkele so- itische Kamerleden, is onlangs een studiereis naar Kongo, die maanden heeft geduurd, terugge- Deze Belgische politieke manda- sen zijn van oordeel, dat er zowel blanken als onder de inheem- verschillende gedachtenstromingen maar dat zowel de voorstanders nauwe gemeenschap met België voorstanders van een volkomen ïankelijke staat een geleidelijke rustige ontwikkeling wensen. Deze igrijke constatering bewijst, dat de iek van de hoge lonen voor de arbeiders, de organisatie van ager onderwijs op grote schaal en ouw van volkswoningen in sterke de politieke rust heeft bevorderd, neer de elite van jonge inheemsen, thans op de rijksuniversiteit van bebhstad en de Rooms-katholieke irsiteit Lovanium bij Leopoldstad gevormd, over enkele jaren tal- jenoeg zal zijn en politiek verant- ielijkheid zal kunnen aanvaarden, een politiek gesprek tot stand in. jonge inheemse intellectuelen er zich rekenschap van, dat ;o een arm en minder ontwikkeld is, en dat er kennis, de techniek kapitalen van de Belgische par- iere industrie en handel voor de ikkelïng van de Kongolese econo- niet kunnen worden gemist. Ka- was bijvoorbeeld een arm en gewest, waar geen inheemsen m, voor de Belgen er met de ont- ng van de kopermijnen begonnen. is Katanga, de oostelijke provin- u Kongo, een van de rijkste mi- gebieden ter wereld! Naast koper er kobalt, zink, germanium, ura- en tin ontgonnen. Een ieder geeft at de „Union Minière" aldaar voor heemse bevolking een sociaal sys- heeft opgebouwd, dat de perfectie lert. Om het verwet van welwil- De heer Apon: telbewuste huurpolitiek wordt gemist missen al te zeer een doelbewuste tpolitiek. Na de halfslachtige en eigenlijk beschamende regeling de huurverhoging met blokkering, nu alweer het nodige rumoer los, "el enig concreet voorstel niet aan 'de was cn de regering nog slechts de S.E.R. had verzocht haar van es te dienen. Mi vanmorgen de heer J. Apon, 'ter van de Ned. Chr. Aannemers- ouwvak patroonsbond tijdens de ledenvergadering, die gehou- ïn het Gebouw van Kunsten en ^happen te Utrecht. [oorzitter sprak de wens uit, dat Jlossimg die te zijner tijd voor de 'e crisis zal worden gevonden, de Ikheid zal inhouden om eindelijk aidelijk en doelbewust huurbeleid n voeren. Hij zou het helemaal Ktreuren indien minister Witte Nablijven of terugkeren om het tonen t van Volkshuisvesting en ijverheid te beheren. „Het bouw- heeft bij hem in het algemeen $np en in ieder geval een open 'een grote bereidheid tot luiste rt gesprek en tot overleg gevon- J'dus de heer Apon. achtte het onmiskenbaar, dat de dkoming van de nieuwe C.A.O. cte delen van het land sanerend it heeft. Daaronder rekende hij 't feit, dat in bepaalde streken tland de nieuwe C.A.O. de arbei dt op het niveau gebracht heeft, jn juist in de vergaderingen van 'A.B. bij herhaling gezegd is, dat «vaardigheid eist, dat zulks zou tn. slot memoreerde de heer Apon, steeds intensiever gebruik wordt van de bestaande activiteiten eigen organisatie. In 1958 maak- 11 a 800 leden gebruik van de iQ der juridische afdeling. lend paternalisme (vaderlijke voogdy) te vermijden, heeft deze mijn-vennoot schap haar sociale politiek meer en meer gericht op de verhoging van de lonen, het bevorderen van inlandse coöperaties en beheer van sociale or ganisaties door de inheemsen zélf. Baantjes voor inheemsen In tegenstelling met andere Afri kaanse gebieden wordt in Kongo geen enkele trein, binnenschip of taxi door blanken bestuurd. Het zijn allemaal baantjes voor de inheemsen. Ondanks dat alles blijft het politieke systeem in Belgisch Kongo ten achter op de ontwikkeling in de overige Afri kaanse gebieden, en dat wordt door blanken en inheemsen in Kongo niet langer geduld. De „politieke democra tie" is in Belgisch Kongo momenteel beperkt tot de vrij verkozen gemeente raden en burgemeesters in de drie grote steden: Leopoldstad, Elisabeth- stad en Jadotstoad. De verkiezingen werden in die steden beheerst door de verenigingen, welke rasgenoten uit een zelfde gebied groeperen. In Leopoldstad wonnen de Abafeo" -mannen, leden van de stammen uit Neder-Kongo, de verkiezingen en een van de inheemse burgemeesters, de heer Kasa Vubu, spreekt geregeld politieke redevoerin gen uit, waarin hij een of ander be langrijk politiek punt aan de orde stelt. Hij kwam daarbij in conflict met de voormalige gouverneur-genera al Leo Petillon, een conflict, dat echter vrij spoedig werd bijgelegd, omdat al de in heemse burgemeesters van Leopoldstad zich achter hun collega Kasa Vubu schaarden. Bekwame G. G. Het is een groot voordeel voor Kon go, dat op het ogenblik een man met een buitengewoon verstand en hart als dr. Hendrik Cornelis gouverneur-gene raal is geworden. Hij is in alle kringen van de ontwikkelde inheemsen „persona gratissima". Cornelis. die van eenvou dig territoriaal agent is opgeklommen tot gouverneur-generaal, is een veel zijdig man. Hij leidt het tienjarenplan voor de economische ontwikkeling van Kongo, richtte het Vlaamse maandblad „Band" op en bevordert de culturele samenwerking van blanken en zwarten in gemeenschappelijke culturele ver enigingen. Onvermijdelijk moest Kongo terecht komen in de politieke strijd, die over geheel Afrika, Arabieren en zwarten wakker schudde. De propaganda van Nasser en de andere Arabische leiders werkt door tot in de verste zwarte ge bieden, maar de negers herinneren zich nog zeer duidelijk, dat hun vaderen zich met de blanken verenigden om de Arabische slavenhandelaren te ver jagen. Hét gebruik, dat in sommige Afrikaanse stammen nog bestaat om de meisjes afgrijselijk in het aange zicht te verminken, is een tragische herinnering aan de tijd, toen de Ara bieren duizenden negers naar de sla venmarkten van het Nabije Oosten transporteerden Niettemin moeten nieuwe wegen wor den behandeld en de Belgische admi nistratie zal in Kongo het bewijs die nen te leveren, dat zii de tekenen van de tijd begrijpt, terwijl Brussel aan Leopoldstad veel meer eigen verant woordelijkheid zal moeten geven. Van de vierde abonnementsvoorstelling, te verzorgen door de Nederlandse Comedie moest de eerste Leidse opvoering op maandagavond door ziekte van Co van Dijk vervallen. Aan Johan Fiolet was de weinig benijdenswaardige taak opgedragen hem dinsdagavond te vervangen in „Oscar", een kluchtig blijspel in drie bedrijven van Claude Magnier in de vertaling van J. E. P. Meyeringb. Bewonderenswaardige prestatie van Johan Fiolet In een inleiding betoogt de schrijver, dat „Oscar" behoort tot de „lichte ko medies", het is een z.g. Vaudeville, die moeilijk is na te vertellen. Dit laatste ben ik roerend met hem eens en ik ga mij er dan ook niet aan wagen. Hij ver volgt, dat wat zich in de Vaudeville af speelt, nooit in het werkelijke leven zal gebeuren, maar tóch vraagt hij erin te geloven. Hij gaat verder: Als u na afloop van de voorstelling de zaal verlaat en u zoudt kunnen zeggen: „Het is volslagen waanzin! maar wij hebben ons uit stekend geamuseerd!", dan beschouw ik de party als gewonnen! En ondanks alle bedenkingen: dat het speelser, lichter en wat minder overdre ven had gekund, geef ik toe dat hy, gezien de uitbundige vrolykheid van het publiek, de party inderdaad heeft ge wonnen. En dat terwyl Johan Fiolet als Ber- trand Barnier zyn enorm grote rol heeft moeten lezen, zodat hem slechts één arm ter beschikking stond om de lawines van onheil en rampspoed af te weren! Hy sloeg er zich echter met de moed der wanhoop doorheen en oogstte daarvoor terecht een warm applaus. Christian Martin, de gladde, met mil joenen Franse franken manipulerende kantoorbediende, werd vlot en geestig door Ramses Shaffy gespeeld en was één van de weinigen, die het door de schrijver niet nodig geachte contact met de werkelyk- heid niet verloren. Mimi Boesnach had geen moeite met Madame Barnier, maar Rita Maréchal legde het er als haar dochter te dik en te weinig genuanceerd op. Het was echter nog niets vergeleken met de ongebreidelde dwaasheid, die Joop Doderer als de masseur ten toon spreidde, maar deze beschikt over een dermate uitgebreid arsenaal op het ge bied van dictie, plastiek en mimiek, dat men zich gewonnen moet geven. Adel- heid v. d. Most was een aantrekkelijke Jacqueline, Sophie Köhler-Van Dijk haar moeder Charlotte, terwyl Cor v. Ryn de chauffeur Oscar voor zyn rekening nam. Yoka Berretty, de volgens haar patroon goed gevormde dienstbode, had alles voor deze rol mee. De regie was in han den van Henk Rigters, die geheel in de geest van de auteur werkte. Het fraaie decor werd ontworpen door Harry Wich. B. H. Jeugdige massa-moordenaar in Californië gepakt Dank zy de tip van een oplettende vrouw heeft een politieman in Mission Beach, Californië, de hand gelegd op de 16-jarige Carl Eder, naar wie enige dagen was gezocht, omdat hij het ge- zin-Pendergast (vrouw en vier kinde ren) heeft vermoord. Pendergast had de politie verteld dat hij, van zyn werk thuiskomend, Eder ontmoette die hem onder bedreiging met een revolver gedwongen had naar San Diego te rijden. Eder, die van huis in New York was weggelopen, was daar uit de auto gestapt. Toen Pendergast naar huis terugging, deed hij de gruwelyke ontdekking. Na zyn arrestatie vertelde Eder, dat hy tot de moorden was gekomen omdat een van de kinderen maar niet ophield met gillen. Eder liet zich zonder strijd arresteren. Drie dagen was naar hem gezocht, tot zelfs in Mexico. Hij werd echter gepakt op slechts 25 kilometer van de plaats waar hij de moorden ge pleegd heeft. „Ik deed het omdat Diane gilde. Ze wilde maar niet ophouden. Zo is het al lemaal begonnen", vertelde Eder. Diane was 4 jaar. U behoeft niet te wachten tot de laatste dag, want elke goede kapper heeft Met een ^jX behandeling maakt hij Uw watergolf aanmerkelijk langer houdbaar. Dan hebt U dus veel meer plezier van Uw kapsel en.... van Uw geldl Onthoud dus de naam fl}* en vraég erom. Uw kapper geeft 't U graag. Om U de zekerheid te geven dat het de echte is» zal Uw kapper U de originele, gesloten flacon tonen, vol doende voor één individuele behandeling. Zeg bij Uw kapper dus „fljX" - en hij begrijpt, dat U prijs op een-watergolf die dagen langer keurig blijft zitten. - EEN WERELDBEROEMD PRODUKT VAN L' O R E A L Eervol ontslag aan Sultan Hamid II Als adjudant van Koningin Juliana By K.b. van 12 december 1958 no. 2 is, gelet op de zich inmiddels gewijzigd hebbende omstandigheden, met ingang van 15 december 1958, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ont heven als adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin Sultan Hamid II, zulks met dank voor de tot het tijdstip van de soevereini teitsoverdracht bewezen diensten. Instifuut van Ingenieurs over energievoorziening (Van onze Haagse redactie) Voor de vergadering van het Konink rijk Instituut van Ingenieurs, die van daag in de Kurzaal te Scheveningen gehouden werd, bestond grote belang stelling. Een welkomstwoord werd uitge sproken door de president, ir. G. A. Tuyl Schuitemaker. Tydens de afhandeling van het huis houdelijk gedeelte van de agenda, wer den door hem met enkele woorden de in dit jaar aan het Instituut ontvallen leden herdacht. Verder deelde spreker mee, dat de gelden van het in 1948 ge vormde bouwfonds zullen worden aan gewend om het te klein geworden Insti tuutsgebouw aan de Prinsessegracht te Den Haag uit te breiden. Het is de be doeling dat achter in de tuin het oude gebouw zal worden afgebroken, om er een nieuw neer te zetten. Thans worden de mogelijkheden nagegaan en wellicht zal in de loop van het volgend jaar het plan gereed kunnen zyn. Het bouwfonds is in de loop der jaren opgeklommen tot een bedrag van f250.000.—, waar echter de laatste tyd wat is afgehaald. Het hoofdonderwerp van de vergade ring was hierna: „De energievoorziening van Nederland". Zes sprekers waren uitgenodigd om dit onderwerp van even zovele zijden te belichten. Eerste spreker was dr. E. L. Kramer, directeur-generaal van de energievoor ziening, die een algemene beschouwing gaf. Advertentie Let maar eens op Als een gastvrouw vraagt: „thee, koffie of cacao is tien tegen één het ant woord: Ja... goed idee... cacao". Gun dan Uw gasten het beste wat er is: van Houten cacao. Drie Nederlanders ontvingen betrekkingen Op de foto de onder gisteren uit handen van de Ameri- j scheiden Nederlanders en de am- kaanse ambassadeur in ons land. bassadeurvan links naar rechts ir. de heer Philip Young de PeterE. L. C. Schiffdirecteur van de Stuyvesantprijs voor bevordering Rubberfabriek Vredestem, mej. dr. van de Nederlands-Amerikaanse J. J. van Dullemen, vertegenwoor- digster van de United States Edu- j cational Foundation, ambassadeur Young en de heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland- Amerika Lijn. Voh spoedige hereniging nog geen sprake DE VERHOUDING CHR. GEREF. KERKEN EN GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) De kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk van Dordrecht heeft een brief gezon den aan alle zusterkerken, waarin hy bezwaar maakt tegen de nieuwe ver houding tussen de Chr. Geref. Kerk en de vrijgemaakte Geref. Kerk te Eindhoven. De kerkeraden van de Chr. Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Eindhoven zyn het na sa-menspreking een heel eind eens geworden, zodat zy besloten ook samen diensten te gaan houden. Dit heeft de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk van Dordrecht aanleiding gegeven een brief aan de zusterkerken te doen uitgaan, waarin hy zyn veront rusting over deze verschynselen uit spreekt. Hy acht wat Eindhoven gedaan heeft een doorkruising van het werk van de chr. geref. deputaten en in stryd met de uitspraak van de chr. geref. synoden. Hij is van gevóélen, dat er een groot verschil bestaat tussen de Chr. Geref. en de vrygemaakte Geref. Ker ken in methode en inhoud van de pre diking en in de kerkopvatting van laatstgenoemde, waarby alle andere kerken valse kerken zyn. In de C!hr. Geref. Kerken zegt de Dordtse kerkeraad is altyd de schriftuurlyk bevindelyke prediking geaccentueerd en vandaar uit zyn de lynen getrokken naar de amtotelyke bearbeiding der gemeente. Hier moet z.i. het grootste verschil tussen beide kerken gezocht worden. Een verschil, dat men niet zon der meer door samenspreking of ge- meenschappelyke diensten kan oplossen noch door het stellen of opheffen van bepaalde formules. De kerkeraad van Dordrecht heeft daarom de zusterker ken met klem opgeroepen in een tyd van nivellering de wacht te betrekken by de chr. geref. beginselen. De zaak van ver- of hereniging moet langs kerkelyke weg aan de orde komen en die weg zal dan ook de kerkeraad van Dordrecht, naar hij mededeelt, gaan bewandelen en hij spreekt als zijn overtuiging uit, dat van een spoedige vereniging van beide kerkengroepen, op grond van boven staande overweging nog geen sprake kan zyn. JUBILEUM DS. D. SCHEELE Ds. D. Scheele te Assen een vooraan staand figuur onder de gereformeerde predikanten herdenkt vandaag de dag waarop hy vóór 25 jaar in de Drentse hoofdstad intrede deed. Ds. Scheele maakte by herhaling deel uit van de generale synode. Ambassadeur Lamping verlaat Bonn Jhr. Van Vredenburgh zijn opvolger (Van onze correspondent te Bonn) De Nederlandse ambassadeur by de Westduitse regering, de heer A. Th. Lamping zal op 31 december wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd Bonn veriaten. Als zijn opvolger wordt genoemd, jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch, directeur-generaal voor economische en militaire zaken aan het Departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De heer Lamping werd in 1893 te Brammen geboren. Hy was in de bui tenlandse dienst o.m. werkzaam te Kleef, Antwerpen, Smyrna, Santiago de Chile, Londen en Den Haag. Van 1947 tot 1950 was de heer Lamping ambassadeur te New Delhi en van 1950 tot 1952 Hoge Commissaris te Djakarta. Sedert 1953 vertegenwoordigt hy ons land te Bonn, een functie welke hy by na zes jaar heeft uitgeoefend en waarin hy o.m. te maken heeft gehad met het uitgebreide Nederlands-Duitse overleg. De heer Van Vredenburch is in 1905 te Wenen geboren, hy studeerde te Utrecht en was na de oorlog om. chef van de directie politieke zaken ten de- partemente en in 1947 vice-voorzitter van de Nederlandse onderhandelings delegatie voor de onderhandelingen met de Republiek Indonesia onder medewer king van de door de Veiligheidsraad der Ver. Naties uitgezonden commissie van goede diensten. In 1952 werd de heer Van Vredenburch plaatsvervan- eend secretaris-generaal van de Navo te Pary's en was vervolgens vertegenwoor diger van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap te Londen. Sedert 1957 is hy werkzaam aan het Departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag. President Nasser ontving jhr. mr. J. H. Loudon President Nasser heeft gisteren jhr. mr. J. H. Loudon, president-directeur van de N.V. Kon. Petroleum Maat schappij en managing-director van de Shell Petroleum Company, ontvangen. Jhr. Loudon brengt een bezoek aan Cairo in verband met de Shell-belan- gen in de Verenigde Arabische Repu bliek. Na afloop van de byeenkomst werden geen mededelingen gedaan omtrent de besproken punten. Tot de inbeslaggeno- men buitenlandse maatschappyen be hoorde ook de Anglo-Egyptian Oilfields Ltd, waarin de Koninklyke Petroleum een belang van 31% had. Met vals rijbewijs door het land Kleine mannetjes werden van hem de dupe Een keurig geklede 27-jarige metaal vormer uit Wassenaar bekende voor de Haagse rechtbank volmondig dat hy elf auto's had gehuurd en deze onmiddellyk ten eigen bate had verkocht. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van Justitie tegen hem wegens verduistering en het gebruik maken van een vals geschrift. Uit de lange reeks feiten waren de verdachte er twee ten laste gelegd. Op 27 maart 1955 had verdachte na borg- s tort ing van f. 150,in het filiaal van garage Köhler aan de Maredyk te Lei den van. een monteur een Opel Rekord in huur meegekregen. Tevoren had hy zyn nybewys met bleekwater bewerkt en er een gefingeerde naam en adres in Leidschendam op ingevuld. De aldus verkregen auto verkocht hij om met de opbrengst schulden af te lossen en om geld te krijgen voor zyn gezin. Het- ziëlfde rijbewijs gebruikte hy nog vier maal. Toen was het zo smerig, dat het niet meer (te gebruiken was maar ver dachte ging onverdroten met een nieuw rijbewijs verder knoeien. Het tweede tenlastegelegde feit had zich in Delft afgespeeld. Hier had hy op 3 juni 1957 de monteur C. F. de Vroege in garage Van Velzen aan de Molslaan een rijbewijs getoond met een gefin geerde naam en adres in Schiedam. Hy had verteld vertegenwoordiger te zyn en pech te hebben met zijn auto. Zelfs had hy die auto aangewezen, die even verder op de Molslaan stond. „Later kwam. ik te weten dat die auto er al een paar dagen stond", zei De Vroege thans melkhandelaar als getuige. De ver dachte had f 100,borg gestort en gezegd dat hy' de auto, een Ford Taunus na twee dagen terug zou brengen. Toen hy na die twee dagen niet was komen opdagen was de getuige naar het adres in Schiedam gegaan, natuurrijk ver geefs. De verdaohte had de wagen in middels al van de hand gedaan. Gemid deld had verdachte de wagens verkocht voor f. 2.000,— tot f. 3.500,—v „Ik had moeilijkheden met een geld lening vam f. 1.500,waarvan ik f. 45,- per week moest afbetalen. Dat ging niet. Zo kwam ik tot de eerste auto en het ging te gemakkelijk. Ik heb diverse dingen geprobeerd om een bedryfje op te bouwen, maar het is allemaal mis lukt", zei verdachte. Hy gaf toe enige jaren te hebben geleefd van de op brengst van verduisterde auto's. Inwoner van Gouda te gronde gericht De president bracht een geval te Gouda ter sprake, waar verdachte ook een auto had verduisterd by ie mand wiens enige auto dit was. De man had de auto zelf gefinancierd en terwijl hy studeerde en zijn best deed om iets in het leven te bereiken verdiende hy ondertussen met het verhuren van de auto zyn kost. Door de handelswyze van de verdachte is deze man uit Gouda volkomen te gronde gericht, zo vertelde de presi dent. „Trouwens, er zyn nog meer kleine mannetjes van u de dupe ge worden". „Ik dacht dat de verzekering het dekte. Het is niet zo mooi", zei ver dachte. Hy was nog niet eerder veroor deeld. De laatste tijd had hij in België gewoond. Hy had daar een bedrijf wil len oprichten, maar voordat het zover was was hy gepakt. De Rrot. Chr. reclassering schetste de mebaalvormer, die door een auto-onge luk lichamelijk gehandicapt is, als een zeer onzelfstandig figuur, 'n groot kind. Thans is hy failliet. De officier van Justitie constateerde dat als iemand maar een rybewys toomt, welke naam erop staat doet er niet toe, en de borgstelling stort, hy links en rechts auto's kan huren. Op- richtinigsmiddelen zyn er niet voor no dig. Mr. G. Dekker, uit 's-Gravenhage, de verdediger, vertelde dat verdachtes vader in Leiden een bedrijf had gehad. Dit zou onteigend worden en daarom stichtte de vader een veel te duur be dryf in Wassenaar. Toen de onteige ning niet doorging ging de zaak failliet. Ook verdachte was hierdoor in de „schuld gekomen". Ik zal alles doen om iedereen schadeloos te stellen", zei verdachte. Uitspraak 30 december Principiële verkeerskwestie voor het Haagse Hof Het Gerechtshof te Den Haag heeft vanmorgen een 37-jarige inwoner van Gorinchem veroordeeld tot een geld boete van f. 5.subsidiair 2 dagen hechtenis omdat deze automobilist zon der te stoppen was doorgereden by een kruispunt van twee provinciale wegen, welke kruising een stop-kruispunt is. De ANWB had de automobilist laten bystaan door de advocaat mr. I. Hes uit Den Haag, omdat zy deze kwestie van principiële betekenis acht. De ANWB meent, dat het stopbord daar niet noodzakeiyk is, omdat er een ruim uitzicht is en er over de wegen weinig verkeer gaat. De Procureur-Generaal had 14 dagen geleden in zyn requisitor o.m. gezegd, dat het arrest van de Hoge Raad, waarin wordt bepaald, dat het plaatsen van borden moet worden overgelaten aan de met de uitvoering belaste in stantie, de zaak terugbrengt tot een eenvoudige verkeersovertreding. Hij vor derde toen een geldboete van f. 5. subsidiair 2 dagen hechtenis. De president van het Hof wilde van morgen het verzoek van de advocaat, mr. Hes, de overwegingen van het arrest voor te lezen niet inwilligen omdat er tikfouten in zaten. Deze moesten er eerst worden uitgehaald, zo zeide de president, omdat het arrest voor het Hof belangrijk is.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7