Laalsfe nieuws Heruitgegeven eigen werk aan prof. Van Eysinga aangeboden Tegen de snelheidsmaniakken Door mr. K. P. v. d. Mandele Aan prof. jhr. mr, W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar in het volken recht te Groningen, Rotterdam en Lei den en oud-rechter in het vroegere Per manente Hof van Internationale Jus titie, is vanmorgen in het Gravensteen, het Leids Juridisch Studiecentrum, het eerste exemplaar aangeboden van ^Sparsa Collecta" door mr. K. P. van der Mandele. In dit boekwerk is opgenomen een groot aantal der verspreide geschriften van Van Eysinga, heruitgegeven door prof. mr. F. M. baron van Asbeck, mr, E. N. van Kleffens, mr. K. P. van der Mandele Leidse NRV-ers zagen kleurenfilms Kris kras door Europa De Leidse N.R.V.-ers kwamen gister avond weer in de foyer van de Stads gehoorzaal bijeen. Vertoond zou worden een nieuw produkt van de filmdienst der Reisvereniging. Men had deze film die uit verschillende delen was samen gesteld, „Naar roepende verten" getiteld. Geen wonder, want de fihnreis, met de heer C. H. Groen als regisseur en de heer Ed van Ellitickhuysen aan de ca mera ging kris kras door Europa. In briljante kleuren zagen de „reizigers" de schilderachtige stadjes en dorpjes in het romantische Italië en aan de zon overgoten kust van Zuid-Frankrijk. Capri, Nice en Rome, al deze oorden, waar 'men in alle seizoenen vele hon derden toeristen kan aantreffen, ver sohenen in het beeld. Liefhebbers van de wintersport kwamen eveneens aan hun trek Hoe heerlijk is het bijvoor beeld in een plaats als Oberammergau! Een bezoek aan de afgelopen wereld tentoonstelling te Brussel stond van zelfsprekend ook op het uitgebreide reis programma vermeld. Het is immers bij zonder aardig om al de bekende en veelbewonderde Expo-paviljoens nog eens te zien. Na een heerfyke bootreis werd een tocht door de vriendelijke heuvels en dorpjes van Surrey (Enge land) gemaakt, terwijl ook een kijkje kon worden genomen in het hart van Londen. De woeste pracht van het Zwitserse landschap werd hierna ge toond. Uit de vertoonde beelden bleek overduidelijk dat vrijwel ieder land zijn eigen schoonheid kent. De belangstel ling voor deze genoeglijke avond was vry groot. NED. ELECTROLASCH MIJ De directie van de NV Ned. Electro- lasch Maatschappij alhier deelt mede dat, hoewel zy zich reeds in het begin van dit jaar gereserveerd toonde, t.o.v. de vooruitzichten voor het jaar 1958, de druk der recessie zwaarder is gebleken dan op dat moment kon worden voor zien. Vanzelfsprekend zal deze druk tot uiting komen in de financiële resulta ten van 1958 die tzi.t. zullen worden ge publiceerd en die belangrijk lager zul len zijn dan die over 1957. Directie en commissarissen hebben echter geen re den gezién een wijziging te brengen in het percentage van het interim-divi dend, hetwelk in de laatste jaren on middellijk na het einde van het boek jaar werd gedeclareerd. en mr. J. R. Stellinga; tevens bevat het een complete bibliografie van het oeuvre van deze auteur en bekende figuur op het gebied van het internationale recht. Onder de aanwezigen bij deze plechtig heid bevond zich H.K.H. Prinses Beatrix. LEIDERDORP Begroting heeft tekort van f 140.600 In de raadsvergadering van vrijdag as. bieden B. en W. van Leiderdorp de raad de begrotingen voor het komende dienstjaar aan. De ontvangsten zijn geraamd op f. 2.078.702, terwijl de uit gaven op f. 2.219.302 worden begroot, zodat er een nadelig saldo van f. 140.600 is. Voor de kapitaaldienst is een nadelig saldo geraamd van f. 1.667.680 op een telling van f. 10.259.553. Er moeten in deze vergadering namen gegeven worden aan drie straten. B. en W. stellen toor de naam Tuinstraat te verbonden aan de verbinding tussen Frederik Hendriklaan en Doeslaan. De straat tussen Tuinstraat en Mauritssin- gel willen B. en W. Bloemhofstraat noemen. De straat tussen Tuinstraat en Hubrechtstraat zal Akkerstraat gaan heten. Het krediet in rekening-courant is voor 1959 te stellen op f. 175.000. RAADSDAGENDA De raad komt vrijdagavond bijeen ter behandeling van o.m. de volgende pun ten: Voorlopige vaststelling gemeente rekening 1956; voorlopige vaststelling van het krediet in rekening-courant voor het jaar 1959; aanbieding van de diverse begrotingen voor het jaar 1959 en voorstel tot benoeming van een be grotingscommissie; vaststelling van een MARKTBERICHTEN BOSKOOP. 16 december. „De Bos- koopsche Veiling'Beshulst per bos 60 70, Kerststukjes 9590 per stuk, Ver- ticilata 5229 per tak, Kerstkransen 80 85 per stuk, Witte Pernettya 210170 per bos. Rode Pernettya 170 per bos. Witte Pernettya 180 per stuk, Denneappels 200 220 per zak. Beshulst 1 140120, Bes hulst 2 9070, Abiesnobilis 150, Abies- concolor 70, alles per kg.. Abies met lu- gles 55 per tak. Ablesglaclca 4050 per kg, Hulst met gele bes 350330 per kg., Goudbonte hulst 360, J. C. van Tol 1 140 120, J. C. van Tol 2 8090, Zllverbonte hulst 440450, Oranjehulst 120 alles per kg.. Douglas 100 per pak. RIJNSBURG, 16 december. Bloemen veiling FLORA. Tulpen: Krelage 170 230, Wintergold 240270, Overdale 250 280, W. Sael 180200, Narcissen: Helios 8090, Everly Glory 90100, Golden Har vest 100115. Rembrandt 110120, Paper White 100—105, Freesia 100—135, alles p. bos, Tulpen met bol: Brillant Star 17 22 per stuk, Hyacinten L'Innocence 32 44. Pink Pearl 31—37, Delight 34— Anne Marie 3038 per 6tuk. nieuw uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gebied gelegen in de Munnik- kenpolder en de Zijllaan- en Meijepol- der, en tot vaststelling van het uitbrei dingsplan in onderdelen „Ter Mey", met bijbehorende bebouwingsvoorschriften geven van een drietal straatnamen in complex VI; wijziging der legesverorde ning; wijziging der verordening op de begrafenisrechten; grondruil met de heer A. C. v. d. Wijngaard: wijziging van het raadsbesluit van 25 Juli 1958, tot het aangaan van een geldlening voor de bouw van 59 premiewoningen; vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van rioolrech ten; verhoging van de pachtsom voor het Dorpshuis; treffen van voorzienin gen aan de tennisbanen. In verband met werkzaamheden aan de waterleiding te Hazerswoude, zal de waterleiding in Leiderdorp in de nacht van donderdag op vrijdag tussen 1 en 3 uur worden afgesloten. OEGSTGEEST Poelgeester wijkgemeente hield kerstsamenkomst De Poelgeester Wijkgemeente der Herv. Kerk hield gisteren in Irene een wijkavond ter voorbereiding van de kerstviering. Ds. G. F. Callenbach sprak een kort inleidend woord en introduceerde de voordrachtkunstenares, mevr. Jo Wes- selinkLengkeek uit Den Haag. Mevrouw Wesselink begon haar voor dracht met een verhaal, getiteld „Het water" door Jacoba Vreugdenhill. In dit verhaal werden wij herinnerd aan de verschrikkelijke oorlogsdagen van 1944, toen oorlogsgeweld en water een eiland bevolking bedreigden. Dit verhaal met een aangrijpend slot, werd gevolgd door een voordracht van Elja Vlas „Klokken over Rusland", waarin een soldaat uit het rode leger, op wacht aan een grenspost op kerstavond dacht aan de viering van Heiligenavond, jaren gele den in zijn ouderlijk huis. Beschreven werd de vlucht van enkele mensen, die de grens wilden overschrijden uit levensbehoud. De herinnering aan Jozef en Maria bracht de soldaat ertoe de vluchtelingen de grens ongemoeid te laten passeren. Na het gedicht „De herders, de wijzen en wij" droeg mevrouw Wesselink ten slotte voor een Vlaams verhaal van Laatsman: Papoenke, de koster en Prudence. Mevrouw Wesselink wist de aandacht te boeien van de weinig taHrijke bezoe kers van deze wijkavond. ROMY IN ENDEGEEST. In het recreatiegebouw van Endegeest wordt ten behoeve van patiënten en personeel vanavond het .stralend en verrassend hoogtepunt" van de Sissi- Cyclus vertoond, n.l. Sissi, keizerin en moeder. VOORSCHOTEN BEGIN VAN BRAND Gisteravond om halftien werd een begin van brand ontdekt in de fabriek Mobrero aan de Rouwkoplaan. Door het snel optreden van de Voorschotense vrijwillige brandweer kon een uitslaande brand voorkomen worden. Eén machine werd vernield. Vermoedelijk is op' de een of andere wijze brand ontstaan in afvalprodukten. Gisteravond reed een trekker met oplegger op de hoek van de Wijngaar denlaan en de Kon. Julianalaan achter uit, waardoor een witte personenauto aan de voorzijde beschadigd werd. TONEELUITVOERING De R.-K. Toneelvereniging „St.-Gene- sius" gaf in het Bondsgebouw haar eer ste uitvoering van dit seizoen. Door werkzaamheden aan de zaal (het pla fond werd vernieuwd, er werd een nieuwe verlichting aangebracht en ook het toneel onderging verbetering) was deze eerste uitvoering wat verlaat. Ge speeld werd „Achter de wolken schijnt toch de zon", door R. Feenstra en K. Spielings. Onder regie van de heer C. P. Meegdes gaf St.-Genesius een goede en vlotte vertolking van dit toneelspel. In de pauze en na afloop bij het ge zellig samenzijn verzorgden de Johnny Wimtils, o.l.v. J. de Hollander, de mu ziek. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes, zn. van J. Box man en C. Kraan; Willem, z. v. A. de Wit en D. van der Toorn; Wijnand A„ WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 Nieuwe raketbasis bi V.S. bi gebruik genomen De Amerikaanse luchtmacht heeft een nieuwe basis voor het nemen van proe ven met raketten in gebruik genomen. Deze basis, genoemd naar de overleden stafchef van de luchtmacht generaal Hoyt Vandenberg, ligt in Californië aan dc kust van de Stille Oceaan. De aan leg heeft honderd miljoen dollar gekost. Gisteren werd een Thor, een ballastisch projectiel met middelgrote reikwijdte, gelanceerd. Ook werd een Thor afge schoten van de reeds bestaande basis in Cape Canaveral. Met de projectielen van Cape Canaveral kan Oost-Europa bereikt worden, met die van Cape Van denberg kan Wladiwostok bereikt wor den. Laatstgenoemde basis ligt 250 km. ten noorden van Los Angeles. z. v. G. H. Stomp en M. C. van der Peet: Paulus C., z. van C. J. van Leeuwen en J. H. de Groot: Linda, d. van A. H. C. Aarden en J. van de Vaart. Ondertrouwd: J. van Doorn en M. M. J. van Winden. Overleden: F. A. E. Kleering van Beerenbergh, 73 j., echtg. van A. F. C. S. Broers. WARMOND RAADSAGENDA De raad der gemeente Warmond komt dinsdagavond 23 december a.s. in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: voorstellen tot toekenning van een tegemoetkoming in de vervoerskos ten van leerlingen die middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs genieten: aankoop van twee perceeltjes grond aan de Burg. Ketelaarstraat; verhoging jaarwedden wethouders; het beschik baar stellen van een krediet voor de be strating en riolering van de door te trekken Van Beverningkstraat. WASSENAAR Balalaidka-ensemble Kazbek trad op voor het Nut Gisteravond is voor de Mij. tot Nut van het Algemeen in het Verenigings gebouw het Slavisch balalaika-ensem ble .Kazbek" opgetreden een gezel schap bestaande uit 7 instumentalisten, een zangeres, een zanger en een dans- solist. alle afkomstig uit- landen van achter het ijzeren gordijn. Ensemble ..Kazbek" bracht een zeer uitvoerig programma van niet minder dan der tig nummers volksmuziek, zigeunerlde- deren en balalaika-soli. waarmee het bij de ongeveer halfgevulde zaal veel succes oogstte. Een van de leden van het orkest kondigde de nummers aan en vertelde zo af en toe een grapje. Er werd ook een kleine toelichting gegeven op de door het orkest gebruikte instru menten: de balalaika en de domra. Voortreffelijk was de danssolo, die F. Rafaloff voor de pauze uitvoerde en de aanwezigen zullen het ongetwijfeld be treurd hebben, dat een tweede optre den van deze danssolist achterwege bleef. Groot succes oogstte de zangeres Milla Arschanskaja met haar liedjes, vooral met „Karawaan" dat gebisseerd moest worden omdat er geen einde kwam aan het enthousiaste applaus. Gouden ijsvereniging nog steeds zonder ijsbaan De Wassenaarde IJsvereniging heeft gisteravond in de bovenzaal van café Wijngaard in de Langstraat de jaar vergadering gehouden onder voorzitter schap van de heer W. J. Hoogeveen. In zijn inleidend woord herdacht de voorzitter, de heer A. Stijnis, ere-lid, die in het afgelopen jaar is overleden. Medegedeeld werd, dat een verzoek van de vereniging om als lid te worden toegelaten tot het Wassenaars Sport- contact bij deze instelling in behande ling is. Het jaarverslag van secretaris J. Bats was maar kort. Er is in het afgelopen jaar vrijwel geen gelegenheid geweest om de schaatssport te beoefenen. Het gemeentebestuur had weer en heeft bok weer voor dit seizoen de Paauw- vijvers als ijsbaan beschikbaar gesteld. Het bezwaar van deze vijvere is, dat het heel hard vriezen moet voordat men erop rijden kan. Een eigen baan voor de vereniging zal voorlopig wel tot de vrome wensen blijven behoren. En in verband daarmee zal het vijftigjarig bestaan van de vereniging die in 1908 werd opgericht zonder veel feestelijkheid voorbijgaan. De bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat de heren J. Bats, H. J. Rattink en J. J. Vogels werden herkozen. Er werd nog een verslag uitgebracht van de vergadering van het gewest Zuid-Holland der KNSB, bij welke or ganisatie de vereniging sinds enkele jaren is aangesloten. De voorzitter wees nog eens op de voordelen, die dit lid maatschap biedt: reducties op in schrijfgelden voor wedstrijden en toer tochten en een gratis ongevallenverze kering. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Monica Johanna Maria, dr van H. van der Westen en A. M. van Schagen, Fran- ciscus, zn van F. Bakker en L. Hollebeek, Theodora Elisabeth Maria, dr van T. A. J. Lamboo en C. A A. Vlnkestyn, Maria Christina Anna, dr van H. J. A. Welling en B. J. M. Diks, Willem Marlus, zn van W Voshart en M. Lekkerkerker, Sylvia, dr. van W. Algera en N. de Jong, Gertrude Martina, dr van A. W. J. Kulk en J. van Duijn, Petrus Hendrlkus Maria, zn van T. M A. Hulgsloot en H. P. M. van Benten. GETROUWD H. Peters en S. M. Kloots. OVERLEDEN M Hazevoet. 48 jaar, echtgenote van H. L. Duijm, W. Dool, 78 Jr. man, J. Betram, 72 Jr, echtgenote van P. Werk. Elektronische bekeuringen in Wassenaar (Van onze Haagse correspondent) De Haagse kantonrechter heeft voor het eerst drie overtreders van de maximum snelheid veroordeeld tot geldboeten, waarby als bewijs een foto van de te snel rydende auto diende en waarbij ook een elektronisch instrument te zien is, dat de snelheid automatisch opmeet. „Lange tijd heeft de Wassenaarse verkeerspolitie proeven gedaan met deze bijzondere apparatuur", zei de kanton rechter. „Het meetinstrument, met zijn beide op twee meter afstand van elkaar op de weg liggende gevoelige draden geeft met grote nauwkeurigheid de snelheid van de passerende auto's aan. Dat is uit verschillende rapporten van deskundigen gebleken. Ik heb geen be zwaar, de meetresultaten van dit appa raat als bewijs te aanvaarden". Ook de officier van Justitie was over de resultaten van de proeven met de elektronische verkeerscontroleur zeer te vreden. In zijn requisitoir ging hij de werking nog eens uitvoerig na. Een in specteur van politie uit Wassenaar gaf een korte demonstratie, waarbij hij de plaats van een auto innam, door snel achter elkaar op de twee draden te trappen, die anders over de weg liggen. Het apparaat kan zo worden ingesteld, dat het alleen reageert op overtredin gen, dus op auto's die harder dan 50 of 70 km. rijden. Door het elektronische brein te koppelen aan een camera, kan zonder tussenkomst van een politieman van iedere snelheidmaniak een foto worden gemaakt, zodat men deze via de nummerplaat kan opsporen. APPARAAT WERKT FEILLOOS In principe kan men het apparaat zonder meer ergens opstellen en zelf laten werken. Éénmaal per dag komt er een politieman om het filmrolletje uit het toestel te halen, waarna een automatische elektrische schrijfma chine de overtredingen registreert. Dit laatste is nog toekomstmuziek. Het zal echter niet lang meer duren, of men krijgt bü een overtreding volko men automatisch een „elcktronisch- verantwoorde" bekeuring op zijn dak. Het apparaat werkt feilloos. De Delft-se professor Schouten vond een afwijking in tijd van 0.0014 seconde. Hij acht het apparaat betrouwbaar, als het éénmaal per half jaar wordt nagezien. De offi cier gaf de Wassenaarse politie een pluim, voor het vooruitstrevende idee, dat door een Nederlands elektrotech nisch bureau is uitgewerkt. Hij noemde het een effectief wapen in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Op alle wegen zijn de twee dunne kabeltjes, die met trekveren over de weg worden ge spannen, volkomen zonder gevaar. „Het is de meest betrouwbare methode", aldus de officier. Betrouwbaarder ook dan de Amerikaanse radarsystemen, waarbij storingen optreden als twee auto's, die elkaar passeren, tegelijk door de stra lenbundel rijden. Het systeem is ook goedkoper. De elektronische verkeers controleur kost f2000.—, terwijl het ra- Wareuhuispersoneel dacht aan diefstal... Bij de rampzalige brand te Bogota zijn 101 doden te betreuren, voor het merendeel vrouwen. Het aantal gewon den is ongeveer 100. Het warenhuis was, toen de brand uitbrak, zeer vol. In het midden van de benedenverdieping ston den een kerstboom en een kerstkribbe. De ramp ontstond, doordat een vonk, veroorzaak door kortsluiting, de kerst boom in brand zette en de vlammen in een oogwenk oversloegen naar guir landes en plastic artikelen, die in de nabijheid waren tentoongesteld. Er heeft zich toen een misver stand voorgedaan, dat de voor naamste oorzaak is geworden van de catastrofe. Terwijl verscheidene honderden mens er in betrekkelijke kalmte in slaagden uit het waren huis te komen, hebben winkelbe dienden, die in de mening verkeer den, dat het tumult zijn oorzaak vond in diefstallen aan de kassa's, talrijke uitgangen gesloten. Tien tallen ongelukkigen, die daardoor in paniek raakten, bestormden daarop het achterste gedeelte van het warenhuis waar zij zich tegen de gesloten deuren wierpen. Het merendeel van de slachtoffers werd in het daarop volgende ge drang verpletterd en zeer velen stikten in de rook. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse, doch kon niet tot de slacht offers doordringen. Pas na twee uren gelukte het, deze te bereiken. Totnutoe zijn de lijken geborgen van ongeveer 60 vrouwen, 18 kinderen en 23 mannen. In het hospitaal Sint-Jan spelen zich hart verscheurende tonelen af. Arrestatie van directeur ener N.V. Enige tonnen verduisterd Vannacht heeft de recherche van het bureau Leidscheplein te Amster dam, in een hotel te Haarlem, een 32-jarige directeur van een Amster damse handelsfirma, onder verden king van verduistering, gearresteerd. Volgens de recherche heeft hij inmid dels bekend enige honderdduizenden guldens ten nadele van die handels firma, een Ji.V., waarvan hij zelf di recteur en boekhouder was, te hebben verduisterd. De fraude werd ontdekt door de fis cale inlichtingen- en opsporingsdienst, die bij de firma een onderzoek instelde, omdat er, ondanks de grote omzet we gens de geringe verdiensten, geen ven nootschapsbelasting werd betaald. De directeur zelf, die zijn verduisteringen in de afgelopen vijf a zes jaar moet hebben gepleegd, beschikte bij zijn ar restatie, volgens eigen verklaring, over een vermogen van circa vier en een halve ton, waarvan een groot gedeelte in huizen en auto's is belegd. Het onderzoek van de FIÖD had hem angstig gemaakt. Gisteravond keerde hij niet terug naar zijn huis aan de zgn. „goudkust", in Amsterdam-Zuid. Hij zocht eerst zijn echtgenote in Eindho ven op en reed vervolgens naar Haar lem, waar hij onder een valse naam zijn intrek nam in een hotel. GOUDEN NAT. RAAD VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK H.M. de Koningin, die precies vijf entwintig jaar beschermvrouwe is van de gouden Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk ontving vanochtend tijdens het jubileumcongres in Utrecht na haar toespraak uit handen van de voorzitter van de Raad, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford het eerste exemplaar van het jubileumboek, dat is samengesteld door het dagelijks bestuur. BEURSOVERZICHT Philips en Unilever zeer vast AMSTERDAM, 17 december Aan de koersstijging van Philips schijnt geen einde te komen. De gang makers dienen in Amerika gezocht te worden. De opening gaf een prijs te zien voor de aandelen van 480 tegenover een slotkoers van gisteren op 455%. In het verdere beursverloop kwam in deze prijs niet veel verandering. Zo verging het ook met de converteerbare obliga ties, die rond de 220, plus bijna 13 pun ten, noteerden. De handel in deze hoe ken was vrij levendig. Aan de grote vraag was moeilijk te voldoen, doordat de verkooplimites langzaam opdrogen. De vaste stemming voor deze waarden sloeg over op de certificaten Unilever, die op circa 400bijna 7 punten op gisteren avanceerden. Ook de stockdivi denden van dit concern konden een Voor meer dan f 40.000 aan bontmantels gestolen (Speciale berichtgeving) Vannacht is voor vel etienduizenden guldens aan bontmantels gestolen uif het magazijn van de Prijsbreker aan de Westblaak in het centrum van Rotter dam. Inbrekers zijn via het dak aan de achterzijde de zaak binnengedrongen. Zij hebben daar 50 van de duurste man tels, bisambuik, bisamrug, persianer, en nertz gestolen. De waarde van deze kledingstukken varieert van f 600 tot f 1200. Zodat er voor een bedrag van ongeveer f45.000 is ontvreemd. De in brekers hebben zich ook aan de achter zijde, waar zich een expeditiehof be vindt, uit de voeten gemaakt. Vanmor gen omstreeks half 9 is de inbraak ont dekt. glaasje! Mgr. Paolo Giobbe, de onlangs vertrokken pauselijke internuntius in Den Haag (rechts), luistert naar een pauselijk koerier, die de brief van de Paus voorleest, waarin zijn benoeming tot kardinaal officieel werd bevestigd. Beurs van Amsterdam Woensdag 17 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 93% 93% Grootboek obl. 3% 80 79 %L Ned. '47 3% (3) 99 ft 89 H Ned. '51 3% 93% 93% Ned. '53 (3%) 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned '48 3V4 85% 85% Ned '54 3Vi 87% 87% 87% 87% Ned '55 II 3% 89% 89% 87% 87% Dollarlng '47 3 90% 9oy4 Investeringscert. 3 95% 95rs 94 ft 94 y4 Cert. NWS 2% 58% L 58 %L 90 90% Grootboek '46 3 87 ft Ned. W.B 6% 109% 110% ACTIEVE AANDELEN 34 130 178 70% 136.8 Aan het einde van de bijeenkomst werden nog enkele andere exemplaren uitgedeeld, o.m. aan de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, die de laatste spreekster was geweest. De minister had in haar toe spraak, waarin zij de gelukwensen van de regering overbracht, gewezen op het feit, dat degenen, die via de armenwet geholpen worden nog onvoldoende be staanszekerheid hebben. Zij hoopte, dat een gewijzigde armenwet ook voor hen grotere bestaanszekerheid zal bieden. Want al is de bestaanszekerheid slechts een financiële zekerheid, in onze maat schappij maakt zij de basis uit van zelfstandigheid, onafhankelijk en ont- darapparaat minstens ƒ18.000.— kost. piooiingsmogelijfcheid. Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli Mij en (Ver.) H.VA130% Java Cult25% Senembah 123% Vorstenlanden A.K.U241%exd Berkel's Patent (v.) 204 Calvé Delft eert 386% Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Müller en Co N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr (f. 20.—) idem (50 a f 20.— Holl Amer lijn Java China Paket KL.M Ned Stoom v Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 183% 329% 334 2871 454% 188 394% 195% 176 738 183.10 182.80 150% 129 102.50 153 127exd. 151% 128% 236% 138% 131%exd. 34% 131 180 78 136 132% 25% 125% 11% 243% 183% 329% 330% 294 478 191B 400% 195% 174 182.90 182 182.85 151 130% 101 153 127% 151% 130% 237% 138 132 y4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3.. 91% 92 Den Haag 1954 3% 86 y4 86 Leiden 1947 3% 94B R'dam '37 I-HI 3% 91% 91% goede winst boeken. A.K.U.'s boekten een koers winst van bijna 2 punten. Tegen de gehele marktverhouding in werden aandelen KLM lager geadvi seerd. Het bezoek van de president-directeur van de Koninklijke Petroleum Maat schappij aan president Nasser heeft vrijwel geen invloed gehad op de koers van de olie-aandelen, die ingevolge Wallstreet, Iets hoger noteerden. De arbitrage durft in de olie-waarden nog geen posities aan te gaan, zolang er geen verdere gegevens ten aanzien van het vermelde bezoek zijn verstrekt. Scheepvaarten eerder iets hoger. In de cultures wordt de stemming voor Amsterdam Rubber en HVA met de dag beter. Geruchten over een samenwer king van beide maatschappijen worden reeds in de koers van de aandelen ver disconteerd. Amsterdam Rubbers liepen op van 75 naar 78 tegenover gisteren 71 als slotkoers. HVA's lagen ruim 2 punten hoger in de markt. Deli en Senembah vrijwel verwaarloosd. Op de beleggingsmarkit bestond grote vraag voor de nieuwe 4%% staatslening, waardoor deze obligaties vast in de markt lagen. In aandelen Allan en Co. en Holland- sche Stoomboot Mij kwam nog geen notering. Verder werden hoger geadvi seerd aandelen Bols, Lindeteves. Han delsvereniging Holland en Handelsver eniging Java alsmede Heineken's Bier brouwerij. Vorstenlanden werden op circa 12 laten geadviseerd. De beurs is van mening, dat een dergelijke koers te hoog is. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 december Londen 10.56%—10.57%; New York 3.767/8—3.77%; Montreal 3.90%—3.91; Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.58%-7.59y8 Frankfort 90.46—90.45; Stockholm 72.98 •73.03; ZUrich 86.76—86.75; Zürich (vr. fr.) 87.93%—87.98%; Milaan 60.51% —60.56%; Kopenhagen 54.66%—54.71%; Oslo 52.80%—52.85%; Wenen 14.59%— 14.60%; Ankara 3.79%—3.80; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26'A13.28. Industr. Obligaties philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 96 97 A'dam '51 2% 88% 87 A'dam '56 I 2% 88 8-% A'dam'56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82 Va 81 ,a Enschede '54 2% 83% 82% Den Haag '52 I 2% 95% 95% Idem H 2% 94%L 94% R'dam '52 I 2% 96 96% Idem n 2% 957/8 95% idem '57 2% 105% 106% Utrecht '52 2% 98% 98% Z.-Holl. 1957 2% 103A 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 236 237% HJ3.U. eert209% 208% Rott. Bank 194 195 Twentsche Bank 175 175y4 Industrie Ondernemingen Albert Heyn266% Borneo Sum. H. Mjj. 39 39 Ned. G. en Sp. fabr. 237% 295 Kon. Ned. Grofsm. 115% 123L Internatio86 y4 86 Rott. Droogdok Mij. 555% 568 Sikkens Lakfabr. '53 449 450 Tieleman en Dros 7 Ned. Mij. Walv.vrt. 79% 79 Spoorwegen Deli Spoorweg MjJ. 5% 5A Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29% Intern Nickel 87% 88% Anaconda 59% 59H Bethlehem Steel 48% 48 Cities Service 62% 63 General Motors 48^ 48% Kennecott97 97% Republic Steel 71% 72% Shell OU 79% 80% Union Pacific 36 36 Un. States Steel 87^ 88% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 16/12 Edelmet Kon AA 52 Pref. w.a idem 62 307GB 306 Holl Constructie 322GB 320 Ing bur v Bouwnfjv 157 158% Id. dlv 1958 150 151% Int Kunststof! Ind 42% 42 Leidsche Wolsplnn 188GB 191 Ver Touwtabrieken 190% Wernink's Betonm 104% 102% Van Wyk Textiel 60% 60 %B 108%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4