Bouw van een H.B.S. voor meisjes aan de Kagerstraat Stichting R.K. Lagere school nabij Haagweg 97ste jaargang Woensdag 17 december 1958 Tweede blad no. 29623 Voorstellen aan Leidse raad Teneinde eniger mate tegemoet te komen aan de grote" behoefte, welke in Lelden bestaat aan nieuwe scholen, leggen B. en W. de raad a.s. maandag een aantal voorstellen ter behandeling voor, dat beoogt in deze noodtoestand te voorzien. Allereerst is er een voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw en inrichting van een nieuwe h.b.s. voor meisjes met afdeling middelbare meisjesschool aan de te verlengen Kagerstraat. Over de bouw van deze school volgt dezer dagen nog van de zijde van het college een nadere uiteenzetting. Hoewel de financiële consequenties nog geregeld moeten worden, zijn B. en W. voorts bereid om mede te werken aan de stichting van een r.-k. lagere school, met zes gewone leslokalen en twee vaklokalen, nabij de Haagweg. Verder wensen B. en W. te voldoen aan het verzoek van de Geref. School vereniging om de in het zuid-westelijk stadsdeel te bouwen ulo-school niet te doen bestaan uit vier leslokalen, doch uit zes, met bovendien een vaklokaal. CHR. KLEUTERSCHOOL In de sector scholenbouw is er ten slotte een voorstel om aan het bestuur van de Stichting Chr. Kleuterscholen te Leiden en Oegstgeest een krediet van f. 42.490 te verlenen ten behoeve van grondaankoop voor een aan de Antonie Duycklaan te bouwen kleuterschool. De urgentiöverklaring voor de bouw van deze school is reeds afgegeven. Binnen kort kan het advies van de Rijksinspec tie over het bouwplan tegemoet worden gezien. UITBREIDING LEERPLAN VAK SCHOOL VOOR MEISJES By zijn om preadvies in handen van B. en W. gesteld schryven van 1 sep tember 1958 verzoekt het bestuur van de Vereniging Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken de Raad, om met toepassing van het bepaalde by artikel 25, lid 6, juncto lid 2, der Nyver- heidsonderwyswet, de uitbreiding van het leerplan van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg 23, met een opleiding voor aspirant-leerlingver pleegster, nodig te oordelen. Deze oplei ding heeft tot doel aan meisjes, die vanwege hun leeftijd nog geen oplei ding tot leerlingverpleegster mogen volgen, reeds vah te voren een grondige theoretische en praktische voorbereiding te geven. De opleiding zal in samen werking met het Academisch Ziekenhuis en het Diaconessenhuis geschieden. B. en W. geven de raad in overweging zich met deze uitbreiding akkoord te ver klaren. AANLEG GEDEELTE WILLEM DE ZWIJGERLAAN Zoals bekend besloot de raad enkele jaren geleden gelden beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gronden, gelegen ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan (plan noord III). De aanleg van de middenrybanen van de laan werd toen niet urgent geacht, waarom voorshands is volstaan gewor den met de aanleg van parallelwegen. De verdere ontwikkeling van dat stadsdeel maakt het thans nodig, dat tot de door de bestedingsbeperking enige tijd uitgestelde aanleg van het onderhavige gedeelte van de Willem de Zwijgerlaan, gelegen tussen de verbin- dingsspooihaan naar de Stedelijke Fa brieken van Gas en Elektriciteit en die naar het emplacement-Herensingel, wordt overgegaan. De kosten hiervan worden geraamd op f. 450.000 Omtrent de te maken overwegen in de beide verbindingsspoorbanen plegea B. en W. nog overleg met de Ned. Spoorwegen. Hoewel dit overleg in een vergevorderd stadium verkeert, menen B. en W., dat zij met het doen van een voorstel in zake de aanleg van het ge noemde gedeelte Willem de Zwijgerlaan die mede met het oog op de woning bouw in deze omgeving urgent is, niet langer kunnen wachten. In deze geest bereikte de raad dan ook een voorstel. VERHOGING WEDDE WETHOUDERS De burgemeester stelt de raad voor om aan Ged. Staten van Zuid-Holland te verzoeken de jaarwedde van de wet houders te rekenen van 1 januari 1958 af, te verhogen van f. 11.500 op f. 13.800. VERPLEEGT ARIEVEN ENDEGEEST C.A. Nu op grond van de thans beschik bare gegevens is te verwachten, dat de exploitatie van de inrichtingen Ende geest dit jaar een tekort van ruim f. 100.000 zal opleveren, stellen B. en W. de raad voor om het tarief voor de verpleging in de psychiatrische inrich tingen „Endegeest" en „Voorgeest" met ingang van 1 januari 1958 te verhogen van f. 7.75 tot f. 7.95 per verpleegdag. Voorts stellen zij voor om de tarieven voor de verpleging in de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" c.a. met in gang van 1 januari vast te stellen als volgt: a. voor de inrichting Endegeest op f. 8.85 per dag; b. voor de inrichting Voorgeest eveneens f. 8.85 per dag, een en ander met dien vèrstande, dat: 1. zowel de dag van opneming als die van vertrek of overlijden als een ver pleegdag wordt aangemerkt, met deze beperking, dat de dag van overplaatsing naar een andere psychiatrische inrich ting of een ziekenhuis buiten aanmer king wordt gelaten: 2. bovenstaande bedragen met f. 0.25 worden vermin derd indien de verpleegde met toestem ming van de geneesheer-directeur eigen kleding draagt. SALARISMAATREGELEN PER 1 JANUARI 1959. Bij besluit van d.d. 15 oktober 1956 werden de wedden van het personeel dezer gemeente, voor zover zijn bezol diging is geregeld bij de Bezoldigings regeling 1954, en van het onderwijzend personeel, voor zover zijn bezoldiging niet van Rijkswege is geregeld, met in gang van 1 juli 1956 met 6% verhoogd. Deze verhoging werd op grond van de gegeven voorschriften niet in de wed den opgenomen, doch uitgekeerd bij wijze van vaste toelage. Bij circulaire van 26 november 1958, deelt de minister van Binnenlandse Za ken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie mede, dat met ingang van 1 januari 1959 deze 6% toe lage in de salarissen van het betrokken Rijkspersoneel zal worden geïncorpo reerd. Tevens verzoekt hij de gemeen tebesturen overeenkomstige maatregelen voor het gemeentepersoneel te treffen. Inwilliging van het verzoek van de minister betekent, dat de staten, beho rende bij de Bezoldigingsregeling 1954 moeten worden herzien. Deze herziening kan uiteraard voor 1 januari 1959 niet haar beslag krijgen. Niettemin zijn B. en W. van oordeel, dat, zulks teneinde vrij omvangrijke administratieve werk zaamheden te voorkomen, het wenselijk is, de met 6% geïncorporeerde wedden van 1 januari 1959 af betaalbaar te stellen. BENOEMING LEERKRACHTEN pok in de zitting van a.s. maandag middag heeft de raad weer verschillende onderwijsbenoemingen te doen. Van de tafel van B. en W. zijn er de volgende voorstellen: I. alsnog met ingang 1 september 1958, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cur sus 19581959, te benoemen aan het Gymnasium: a. mej. A. K. de Buck, tot tijdelijk lerares in de klassieke talen; b. de heer J. den Boeft tot tijdelyk leraar in de klassieke talen; c. mej. J. M. Hol laar tot tydelyk lerares in de Neder landse taal en letterkunde; d. mej. E. H. Hulshoff Pol tot tijdelijk lerares in de Franse taal en letterkunde; II. als nog met ingang van 15 september 1958, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1958—1959, te benoemen aan het Gymnasium: de heer J. J. Huizinga tot tijdelyk leraar in de geschiedenis; III. alsnog voor het tijd vak van 15 september 1958 tot 1 januari 1959 te benoemen aan het Gymnasium: de heer M. P. H. Roessingh tot tijdelijk leraar in de geschiedenisalsnog met ingang van 1 september 1958, tot weder opzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1958—1959, te benoemen aan de hogere burgerschool voor meis jes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: a. de heer D. J. van Kooten tot tijdelijk leraar in de geschiedenis; b. de heer R. S. Wlasdis- law Perdeck tot tydelijk leraar in de muziek; met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum te benoe men: a. mej. M. H. Koch tot onderwij zeres aan de openbare lagere school aan de Telderskade; b. de heer A. M. Delfos tot onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Telderskade; c. de heer A. F. G. W. Nijs tot onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Haverstraat; de heer H. P. Nooteboom alsnog met ingang van 10 september 1958, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1958—1959, te benoemen tot tijdelijk leraar in de biologie aan het Rembrandtlyceum; de heer W. P. Leenen met ingang van 1 januari 1959 nader te benoemen tot leraar in de lichamelijke oefening in volledige betrekking aan het Rem brandtlyceum. AANKOOP VAN PERCELEN Met het oog op de stadsuitbreiding, overeenkomstig het partieel uitbrei dingsplan „Leidt wi-Meerburgerpolder'", wensen B. en W. de woning, met erf, stal en schuur, gelegen aan de Hoge Rijndijk 197, aan te kopen voor f. 24.500, idem in het belang van de volkshuis vesting de huizen en erven, staande en gelegen aan het Levendaal 43. 45/45a en 47 voor de prys van f. 22.775; het huis en erf, staande en gelegen aan de St..-Jorissteeg 14/14a voor de prijs van f. 8.175; idem de huizen en erven, staande en gelegen aan de Uiterste gracht 113, 115 en 119, voor de prijs van f. 2.600; idem I. het perceel weiland Officiële publikaties OPENING BRUGGEN Promotie M. Mulder De heer M. Mulder, verbonden aan het Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde te Leiden, is gister middag aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „groepsstruc tuur, motivatie en presta/tie". Voor deze promotie bestond ook buiten de kring van psychologen veel belangstelling. Enige jaren geleden hebben de Con tactgroep Opvoering Produktiviteit en de adviseur van de produktiviteitsbevor- dering van het Ministerie van Econo mische Zaken, mr. J. A. Berger, bevor derd, dat uit de „tegenwaarderekening" gelden ter beschikking werden gesteld voor sociaal wetenschappelijk research- werk op het gebied van de groepspresta- tie. Ook het onderzoek van de heer Mulder is op deze wijze gesteund. Dit onderzoek is in de eerste plaats gericht op de toetsing van enige nieuwe theorieën door middel van scherp opge stelde groepsexperimenten, onder meer in het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten. Promotor was prof. dr. J. Koekebak- ker, hoogleraar in de groepspsychologie aan de Gemeente Universiteit en hoofd van de afdeling geestelijke gezondheid van het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde. JUBILEA BIJ MARKT- EN HAVENDIENST Dinsdag hopen de heren F. van Dissel en K. van Staden het feit te gedenken, dat zij 40 jaar geleden in diens»t traden bij de Markt- en Havendienst. met boerderij c.a., gelegen en staande in de Bos- en Gasthuispolder en het perceel weiland, gelegen nabij de Voor- schoterweg en de Trekvliet, voor de prys van f. 98.000 in totaal; II. een be drag van f. 50.000 beschikbaar te stellen wegens uitkering van een bedrijfsscha de vergoeding. Voorts zijn er nog de volgende voor stellen: aan de heer N. Mol, te Leider dorp, te verkopen het perceel bouwter rein, groot plm. 740 m2, gelegen aan de Roomburgerlaan, hoek Duyvendakstraat voor de prijs van f. 32.50 per m2 (bouw rijp, niet opgehoogd); de in het schrij ven van het bestuur van het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren in Zuid-Holland d.d. 15 november 1958 voorgestelde, met ingang van 1 januari 1959 aan te brengen wijzigingen in de I.Z.A.-regeling Zuid-Holland, te aan vaarden; aan het bestuur van het Lief dewerk van de H. Cunera medewerking te verlenen voor het aanschaffen van vijftig tweepersoons banken voor het eerste en tweede leerjaar van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Levendaal; voor het aanbrengen van voetenwasbakken en kranen in de kleedkamer bij het gymnastieklokaal van het Gymnasium een krediet te ver lenen van f. 2.500; idem een bedrag van f. 4.152.50 voor het aanschaffen van een draagbare pompinstaLlatie ten behoeve van de reiniging van de veemarktter reinen; de termijn van ontruiming van de woningen Caeciliastraat 39 en Sion- steeg 7, welke woningen onbewoonbaar zijn verklaard bij raadsbesluit van 29 juli 1957 te verlengen tot 2 september 1959 en de termijn van ontruiming van de woning Lange Scheistraat 7, welke woning onbewoonbaar is verklaard bij raadsbesluit van 2 juni 1958 te verlen gen tot 7 juli 1959; het brengen van een wijziging in de verordening op de Gem. Accountantsdienst; het toekennen van bouw- en grondvoorschotten intrek ken besluiten uitgifte van grond in erfpaoht verkoop van gronden voor woningbouw; het treffen van een rege ling inzake het aangaan van kasgeld- leningen gedurende het jaar 1959; het rentegevend beleggen van overtollige kasgelden gedurende 1959; het aangaan met de N.V. Ned. Middenstandsbank van een rekening-courantovereenkomst voor het jaar 1959; het aangaan ten laste van de gemeente met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te Gravenhage van een geldlening ten bedrage van f. 352.000, tegen een rente van 4 3/4% per jaar; het aanbrengen van een wijziging in de begroting voor 1958 en het treffen van een regeling in zake de exploitatievergoeding aan bijz. scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. over de jaren 1956 en 1957. De Leidse beiaardier, de heer Leen 't Hart. zal als inleiding tot de kerstnachtdienst. welke de Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op 24 en 31 december 1958 na A .C.a. Vin de nacht van 2d Op 25 £00 uur niet meer geopend nullen wor- decembe[ uiUendt, de bciaard van de Hilversumse raadhuistoren be spelen. De heer 't Hart tijdens het bespelen van het Hilversumse carillon. Voor uw schoonheldsbehandellng thuis HORMOONCRÈME Nu kan elke vrouw zichzelf een schoonheids behandeling geven. Er is nu Endocil Hormoon- crème. Een geheel nieuwe, wetenschappelijke dag- en nachtcrème, die uw huid weer glad en veerkrachtig maakt Perzik-zacht en met een tedere, levendige gloed! Neem voortaan Endocil Hormooncrème voor uw schoonheidsbehandeling thuis. Alleen Endocil Hormooncrème geeft u binnen enkele weken de bekoorlijkheid terug van uw eerste jeugd Endocil Hormooncrème werkt anders en beter! Endocil Hormooncrème geeft uw huid een na tuurlijke schoonheidsbehandeling en prikkelt de huidcellen tot snellere vervanging en nieuw leven. Met als natuurlijk resultaat: een gave, zachte, gezonde huid. g\ Uw schoonheidsbehandeling thuis I C. M. Meyer verlaat de N.C.R.V. Leiden als incasseerder Gisteren zijn dertigjarig jubileum nog gevierd De heer C. M. Meyer is gisteren tach tig jaar geworden. Maar eerlijk, men zou hem de leeftijd der zeer sterken niet aanzien. Men moet het weten, anders zou men het niet willen ge loven. Zó vitaal nog en zó levens lustig. Maar desondanks, de jaren gaan nu toch wel tellen en daarom achtte de heer Meyer het toch beter het werk als incasseerder van de NCR(adio)V. voortaan maar aan jongeren over te laten. Op 1 januari a.s. zet hij er een punt achter. Maar helemaal afscheid nemen van deze omroepvereniging kan hij toch nog niet. Propagandist blijft hy en hij wil er in de toekomst nog vaak op uittrekken om nieuwe leden te winnen. Maar nu is hij niet meer zo gebonden, nu kan hij thuis blyven als het hem buiten te bar is en zo'n eis moet je kunnen stellen, als je tachtig bent geworden. In het kleine huisje van het Juffrouw Maas-hofje aan de Kalvermarkt 6 was het gistermiddag een drukte van jewel ste. De woonkamer was geheel „uitver kocht". Familieleden, het plaatselijk comité van de NCRV, ja zelfs uit Hil versum waren er heren overgekomen om de jarige en tevens jubilaris geluk te wensen. Wamt, zo bleek uit de gehou den toespraken, de heer Meyer heeft er al dertig jaar opzitten als incasseerder propagandist. De chef van de propagan- dadienst, de heer B. Buddingh, maakte een variant op de bekende stidhtig „Het leven begint bij veertig". De heer Meyer begon volgens hem op vijftigjarige leef tijd nog aan een nieuwe carrière, waar in hij van talloze goede eigenschappen heeft blijk gegeven. Maar vooral was het onverwoestbare humeur van de jarige altyd een bron van vreugde voor allen, die met hem moesten samenwer ken. Het bestuur van de NCRV was by zonder dankbaar voor het vele werk, dat de heer Meyer steeds met opgewekt heid en enorme plichtsbetrachting heeft verricht, een dankbaarheid, die gestalte kreeg bij de aanbieding van een pols horloge. Ook de voorzitter van het plaatselijk comité, de heer J. de Tombe, was uiterst dankbaar. Dankbaar voor het werk, dat de heer Meyer als penning meester heeft verzet. Maar gelukkig, het plaatselijk comité verliest dit opge wekte lid nog niet. Men kan hem trou wens ook als organisator nog lang niet missen. Tenslotte stak de heer Th. van Breda, chef van de NCRV-administratie, de loftrompet van de man, die in al die dertig jaar blijk gegeven heeft van trote toewijding, trouw en omkreukbaar- ïeid en ten overvloede nog van een prettige nauwgezetheid. Hetgeen met al dat geld wel zeer voornaam is. Want er zijn nu in Leiden 1919 weekabonnees. Wel wat anders dan de enkeling, waar mee de incasseerder-propagandist Meyer dertig jaar geleden begon. De enorme kist sigaren, die de heer Van Breda daarna tevoorschijn toverde, was dan ook zeker verdiend. Dat bleek wel uit zijn gehouden lofzang. N.V. HOLL. CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN Directie en commissarissen der N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen geven reeds thans een tussentijds over zicht van de gang van zaken in het lo pende boekjaar. In het jaarverslag 1957 werd reeds gesteld, dat het moeilijk was om nieuwe opdrachten te verkrijgen. In deze situa tie is geen verbetering gekomen. Bij de aanvang van het boekjaar 1958 was de orderportefeuille echter nog ruim voorzien en dit heeft de N.V. in staat gesteld om, tezamen met de in het lopende boekjaar ontvangen nieuwe op drachten, de werkgelegenheid op het zelfde peil te handhaven als in 1957. Een en ander heeft ertoe geleid, dat de gang van zaken over 1958 nog als zeer bevredigend kan worden aange merkt. Dit heeft directie en commissarissen doen besluiten om wederom een inte rim-dividend van 6 in het begin van 1959 betaalbaar te stellen. Christendom is een wachten op Christus KERSTVIERING R.-K. MIDDENSTANDSBOND Onder grote belangstelling van de zijde van leden van de bij de raad van maatschappelijk en cultureel overleg aangesloten organisaties te Leiden hield de afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond gisteravond in „Het Gulden Vlies" haar jaarlijkse kerstvie ring en tevens gastenavond. Rond de kerstkribbe werd een stijlvol program ma afgewerkt van zang, pianomuziek en een woord van verdieping bij de Advent en het kerstfeest. Spreker was pater Rembertus o.f.m. Cap. en muzikale medewerking verleenden de pianist J. v. d. Meer en een jongenskoortje o.l.v. de heer H. A. Rijnbeek, aan de vleugel be geleid door de heer G. J. Bots. De heer J. C. J. Lambermont, voorzit ter van de afdeling en gastheer, wees bij zijn begroetingswoord op de wense lijkheid van een geestelijke voorberei ding in bezinning op Kerstmis naast het zakelijke element. Pater Rembertus hield bij zyn ont wikkeling van de adventsgedachte de aanwezigen voor, dat het in de aard der mensen ligt ergens naar uit te kyken. Hij vergeleek hierbij het toneelstuk „Wachten op Godot": twee mensen wachten op een onbestemde figuur en leven geheel in verwachting van zijn komst. Hun verwachting wordt niet ver vuld: Godot komt niet- De verwachting van iets te krijgen is altijd mooier dan in het bezit ervan zijn. Zo is ook het christendom een wachten, een uitzien naar Christus' komst; zo lang we wach ten kunnen wy van alles aan, totdat Hy eens terugkomt. De viering van het kerstfeest in West- Europa, aldus pater Rembertus in zijn kerstgedachte, wordt voor een groot ge deelte beheerst door het diner-dansant bij candlelight, het eten van kalkoen en het rode licht in de kamer. Na 1500 jaar is het nog niet gelukt de heidense bij gedachten zoals eens het Zonnefeest werd gevierd uit te bannen. Pater Rembertus gaf in overweging, de tijd te nemen om voor te bereiden op Kerst mis en geen verontschuldigingen te ma ken van te drukke werkzaamheden. Christus is het hart van ons leven. Hij komt op Zijn verjaardag royaal met geschenken en wijst ons erop, dat wij heel gewone mensen zijn. Wij zoeken een God en wij vinden een Kind, in Wie ons is verschenen de royaalheid, de goedheid en de menselijkheid. Met Kerstmis goed zijn, menselijk en harte lijk. dat betekent, dat alle ruzies en veten worden bijgelegd en dat wij ande ren alle goed toewensen; dat is de wel daad van het kerstfeest. In zijn slotwoord bracht de heer Lam bermont dank aan pater Rembertus voor zijn visie op het kerstfeest en dankte voorts de medewerkenden aan deze avond. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht mej. M. van Es (Den Haag), mej. J. E. Lucardie (Voorburg) en de heren E. P. Veldhuizen (R'dam), N. S. Ar- riëns (Den Haag), A. Statema (Den Haag) en J. A. Borman (Den Haag); kand. ex. geschiedenis mej. C. C. Mel- chior (Leiden) en de heer H. L. Wesse- ling (Leiden)kand. ex. sociologie mej. M. J. van Buren (Voorburg) en de heer P Kleerebezem (Wassenaar); kand. ex. F wis- en natuurkunde mej. K. P. Ver steeg (Leiden), mej. J. ten Kate (Lei den) en de heren J. Perdijk (Leiden), N. Heijboer (Leiden) en J. L. den Ot ter (Leidschendam)doet. ex. scheikun de mej. E. M. den Tonkelaar (Leiden) en de heer H.-L. Boter (Leiden); kand. ex. H wis- en natuurkunde de heer M. M. Fischer (Leiden); kand. ex. I wis- en natuurkunde de heer T. A. Sieswerda (Leiden)kand. ex. K wis- en natuur kunde mej. M. L. Bakker (Leiden) en de heren W. J. J. O. de Wilde (Leiden) en K. R. Libbenga (Hillegom)kand. ex. K wis- en natuurkunde mej. P. J. Smink (Amsterdam) en de heer J. M. C. Hoog (Leiden); kand. ex. B wis- en na tuurkunde de heer H. J. A. de Berg hes (Oegstgeest); kand. ex. L wis- en natuurkunde de heer N. H. M. v. d. Wouw (Leiden). OPEN DEUR KERSTFEESTVIERING Zaterdagavond wordt in het wijkge- bouw „Levendaal" een Open Deur kerst feestviering gehouden. De Chr. Toneel groep „Imperium" zal deze avond het kerstspel van M. Nfjhoff „De ster van Bethlehem" opvoeren. Ds. D. J. Vossers spreekt de kerstoverdenking uit. „De voddenrapers van Abbe Pierre" „Ons zal de toekomst zijn, als wty mens en menselijkheid naar Gods wil herstellen in liefde en rechtvaardig heid". Deze voor een ieder belangrijke bood schap plakte Abbé Pierre in zyn inlei dend woord als een etiket op de film, die regisseur Robert Darène heeft ge maakt naar het boek van Boris Simon „De voddenrapers van Abbé Pierre". Gisteravond werd deze belangwek kende film vertoond in het St.-Antonius Clubhuis aan de Mare. Het was de derde voorstelling in de serie smalfilms van de Leidse Volksuniversiteit K. O. Toen deze film vorig jaar oktober in het Ca sinotheater aan de Hogewoerd draaide, hebben wy er reeds uitvoerig by stil gestaan. Toen al wezen wij er op, dat het de bijzondere verdienste is van Darène, dat hij zich gehouden heeft aan de op zich zelf al zo schrijnende realiteit. Nergens is hij overgaan tot overdaad, die de suggestieve kracht van deze felle aan klacht had kunnen schaden. Want de trieste omstandigheden, waarin de naamloze zwervers verkeren, is een etterende wonde van onze huidige maat schappij. Abbé Pierre heeft destijds met zijn spectaculaire kruistocht het gewe ten even wakker kunnen schudden, om dat hy de vinger legde op deze pijnlijke plek. De film is een sober, maar daar door juist zo sterk aansprekend relaas van de gebeurtenissen. Van een werke lijkheid, die boeiender en treffender is dan wat de stoutste fantasie kan uit denken. Natuurlijk heeft deze drama tische, maar toch soms ook humoristi- tische geschiedenis een r.-katholieke in slag. Maar de boodschap, die er op zeer objectieve wijze is ingeplant, geldt voor een ieder. De rol van Abbé Pierre wordt vertolkt door een onbekend ac teur, André Reybaz. Hy werd niet geko zen om zyn talenten, maar om zijn frappante gelykenis met de priester, die hij moet uitbeelden. Onder de kundige regie van Darène weet hij echter tot een zeer acceptabel niveau te geraken. Waar lijk groots is echter vooral Ives Deniaud als de goedmoedige Djibouti, wiens tra gische dood tevens een knappe climax was van een verhaal, dat pakte en boeide door zyn sobere eenvoud. LEIDSE VOGELVRIENDEN VOGELSHOW De Leidse Vogelvrienden houden za terdag en zondag in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" in de Borneostraat een vogelshow. Lezers schrijven Vluchtelingen met Kerstmis Het begin is er. Er is net zoveel geld binnengekomen, dat het mogelijk is naar Lager Haid te reizen. Maar het is de bedoeling daar kerst feest te vieren. Behalve de oude, zieke, verminkte mensen leven daar ook kinderen. Kin deren, die niet weten wat speelgoed is, die overdag wat rondzwerven, en - zoals een bezoeker van dat kamp schreef - des avonds ergens op een stoepje verkleumd in elkaar zitten, wachtend tot de ouders dronken vaak thuiskomen en hen onder vloeken binnenhalen. Maar juist met deze mensen en kinderen moet er Kerst mis gevierd, opdat zy weten, dat Christus ook en juist voor hen verschenen is om nieuwe hoop en blydschap te brengen. Om met deze mensen en kinderen tenminste eenmaal een kerstmaal te houden en kerstavond te vieren, is on- metelyk veel geld nodig. Stort daarom nog heden - de tyd en de nood dringt - om uw eigen en hun kerstfeest in Christus' geest te vieren, uw bydragen op rekening van dr. E A. Franken—Duparc, onder Nr 285812, Lammenschansweg 71, Leiden. Namens het Comité voor Vluchtelingenhulp te Leiden: E. VAN ASBECK-JONCKHEER. E. A. FRANKEN—DUPARC C. GOSSEN-AZINGS-VENEMA. A. RUTGERS-VAN DER LOEFF. SABELKAMPIOENSCHAP Het bestuur van de LPSV stelt het op prys te verklaren, dat het lanceren van de in ons blad van gisteren gepubliceer de redenen van het niet deelnemen van de Leidse politie-sabreurs aan de als Leids sabelkampioenschap 1958 aange kondigde onderlinge wedstrijd uiteraard geheel voor rekening van de Scherm- vereni&ing A£.W. is.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3