pad:i$ Honderd doden bij een felle brand in Bogota Uw Wijnkelder is bij de Slijter In aanwezigheid van H.M. de Koningin Gouden jubileum van Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk Paniek in een klein warenhuis Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 Bij de opening van het jubileumcon gres van de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk in Utrecht, heeft de voorzitter van de Raad, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford vanmorgen welkom geheten Koningin Juliana, minister president dr. W. Drees, de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Justitie, de staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de voorzitter van de Eerste Kamer, een aantal commissarissen van de Koningin en de burgemeester van Utrecht, jhr. dr. J. C. de Ranitz. Dr. Quarles van Ufford sprak van de grote dankbaarheid, waarmee het vijf tigjarig bestaan van de Raad wordt ge vierd. In 1908 opgericht als de „Neder- landsche Vereniging voor Armenzorg en "Weldadigheid", werd de organisatie na de laatste wereldoorlog herdoopt in „Ne derlandse Vereniging voor Maatschap pelijk Werk". „De ontwikkelingsgang van het maat schappelijk werk gedurende deze halve eeuw", zo zei de voorzitter, „vormt geen nuchter geschiedkundig proces, want het gaat hier om de geschiedenis van de sa menwerking in het werk" van mens tot mens", dat is dus: van tot helpen be reide mensen tot de mens in nood". Het is om deze reden dat de Raad bij deze gelegenheid vóór alles rondom zich een schare van mensen heeft willen ver zamelen, die in alle schakeringen, welke zij vertegenwoordigen, geacht kunnen worden de dragers te zijn van het maat schappelijk werk in de actualiteit van het heden. Dr. Quarles va» Ufford wenste de vereniging in het bijzonder geluk met het zilveren jubileum dat H. M. de Ko ningin vandaag viert als beschermvrou we van de Raad. Zij aanvaardde de no minatie bij het 25-jarig jubileum in no vember 1933. Ontwikkeling Hoe de eerste, kwantitatief kleine maar wat intentie betreft krachtige, maatschappelijke zorg van rond de eeuwwisseling zich gedurende de afge lopen 50 jaar heeft geconsolideerd tot het gouden jubileum van het Maat schappelijk Werk, heeft de secretaresse van de Nationale Raad, mej. mr. M. Tjeenk Willink ineen uitvoerige en om vangrijke voordracht tijdens de plechtige bijeenkomst geschilderd. Zij sprak van factoren, die aanleiding gaven tot het opmerken van een „gees telijke en maatschappelijke aardver schuiving", waardoor zij scherp moest stellen dat heden ten dage een andere nood gelenigd moet worden dan in 1908. De maatschappelijke zorg in de parti culiere sector bij een vergelijking tussen 1908 en 1958 toont aan, dat het kerke- lijk-particulier initiatief ten opzichte van de overheidszorg percentsgewijs een daling van ongeveer de helft heeft on dergaan, dit ook, waar omstandigheden als het nationaal inkomen in de verge lijkingsstatistieken zijn verdisconteerd. Is dat alles „Is dat alles", aldus vroeg zij zich af, „wat men in de tegenwoordige maat schappij onder het excuus van de belas tingdruk voor dit werk over heeft, ter wijl ons volk zich nog kan permitteren om f. 850 miljoen per jaar, in rook te doen vervliegen, f. 210 miljoen om te zetten in sterke en minder sterke drank en ijsjes, en f. 72 miljoen in de bio scoopkassa's kan deponeren?". 100 miljoen meer deviezen Volgens de weekstaat van de Neder- landsche Bank is, terwijl de goudvoor raad onveranderd bleef de deviezenvoor raad met bijna f. 100 miljoen gestegen en maakt nu een bedrag uit vanf 1416,8 miljoen. De deviezenaanwas ligt voor een belangrijk deel in de sector van de sterke valuta, want convertibele devie zen zijn met f. 24 miljoen toegenomen tot f. 890.5 miljoen. Goud en deviezen samen belopen nu f. 5298.5 miljoen, waarmee zij een nieuw hoogtepunt voor dit jaar hebben bereikt. Veel glasaaltjes in IJsselmeer Nog nooit zijn zoveel glasaaltjes uit de Noordzee het IJsselmeer binnengekomen als in het afgelopen jaar. Ook spiering en bot zijn in grotere hoeveelheden dan vorige jaren het meer binnengezwom- men. Dit heeft dr. C. Deelder, visserij- bioloog van het Rijksinstituut voorvis- serijonderzoek te LJmuiden medege deeld. De recordbinnenkomst aan glasaaltjes die in de komende jaren zeer gunstige gevolgen kan hebben voor de IJssel- meervisserij, wordt door dr. Deelder toe geschreven aan de nieuwe procedure die dit seizoen voor het eerst werd toe gepast bij het laten binnenkomen van de aal uit de Noordzee in het IJssel meer. Sinds 1938 leefde men in de ver onderstelling, dat de aal slechts aan de wateroppervlakte het IJsselmeer wenste binnen te gaan. De onderzoekingen van dr. Deelder hebben aangetoond, dat dit niet juist is. De aaltjes blijken bij voor keur over de bodem binnen te zwem men. Dit seizoen heeft men de sluizen in de Afsluitdijk een klein stukje ge opend wanneer het eb was. Bovendien werd een kunstmatige lekstroom langs de sluisdeuren gecreëerd. Een ander groot voordeel van dit nieuwe systeem is het feit, dat veel minder zout water in het IJsselmeer wordt binnen gelaten dan bij de oude werkwijze. In vorige ja ren werden de sluisdeuren geheel ge opend, om de glasaal tijdens de vloed in het meer binnen te laten. Tram versplinterde kinderwagen te Rotterdam Baby bleef ongedeerd (Speciale berichtgeving) Een ongeluk, dat nog wonderbaarlijk goed is afgelopen, heeft zich gistermid dag voorgedaan op de hoek van de Noordsingel en de Bergweg te Rotter dam. Daar wilde de 31-jarige mevrouw S. AndewegPet uit de Vinkenstraat met haar acht maanden oude dochter tje Thea in de kinderwagen oversteken. De chauffeur van een autobus zette zijn voertuig stil om haar gelegenheid te geven naar de overzijde te gaan. Aan de linkerkant van de bus reed een tram en de bestuurder daarvan merkte mevrouw Andeweg te laat op. De gevolgen leken ontzettend. De kinderwagen werd ver splinterd en de kleine Thea viel een eind verder op de rijweg. Wonder boven wonder had het kind. zoals bij het voor lopig onderzoek bleek, geen letsel opge lopen. De moeder had een gebroken rechter sleutelbeen. Belden zijn naar het ziekenhuis gebracht. „Hier is", meende mr. Tjeenk Wil link", een intensieve voorlichting nodig om meer inzicht te krijgen in de maat schappelijke nood die thans nog in ons land gelenigd moet en voorkomen kan worden". „Toegegeven, de nood is van minder manifeste materiële aard, maar, zij is meer en meer gevolg van het onmaat schappelijk worden van onze samenle ving, die van „Gemeinschaft" tot „Ge- sellschaft" is geworden". Dit toont zich aldus mr. Tjeenk Willink verder, ook op ander gebied, in de toenemende echt scheidingen (thans 2,3 pet. tegen 1,9 voor de oorlog), de stijgende onkerke lijkheid, een niet in cijfers uit te druk ken functieverlies van het gezin, en een lossere sexuele moraal. H. M. de Koningin hield een korte toespraak, waarin zij zei dat maat schappelijk werk een voortdurende zorg is die ons geen rust laat. Zy sprak er haar vreugde over uit, dat de maatschappelijke zorg een grote vlucht heeft genomen en dat het onder ling overleg daarbij is gegroeid, evenals het besef, dat men elkanders pogingen moet eerbiedigen, desnoods aanvullen, maar niet elkaar moet beconcurreren. De Vorstin waarschuwde echter voor het gevaar van dood-organiseren, ter- wille van de levende bewogenheid van de maatschappelijke werkers en werk sters. Zonder die zal hun activiteit zon der resultaat blijken. En deze werkers dragen een subtiele verantwoordelijkheid en daarom mag of kan er, zo zei Koningin Juliana, nooit sprake zyn van een versagen. „Plezierige" zigeuners Zetten Hengelo op stelten Een zuidelijke „stam" zigeuners heeft zich sinds eind vorige week gevestigd in het Hengelose woonwagenkamp en hun komst is niet onopgemerkt gebleven. Direct al kreeg een sigarettenhandelaar bezoek van enkele van de heren, die tijdens de betaling zo met het wissel geld manipuleerden, dat de winkelier er f26.bij inschoot. Gisteren bezocht een aantal zigeuners een hulsarts, die acht consulten ver richtte, maar op zijn verzoek om beta ling alleen scheldwoorden naar 't hoofd geworpen kreeg. Zijn „patiënten" liepen door het hele huis, schopten tegen de deuren en verdwenen met de recepten. Het voorlopige slot van hun activitei ten kwam enige uren later, toen een grote personenauto, waarin een aantal „stamleden" gezeten was, een botsing veroorzaakte. De personenauto, een vrachtauto en een houten hek werden hierbij beschadigd en de 29-jarige, in België geboren, bestuurder, werd met de overige inzittenden op het politiebureau tot de orde geroepen. Jager door schot hagel getroffen (Speciale berichtgeving) Na afloop van een jachtpartij in de Eemnesser polder te Eemnes, is plotse ling en door nog onbekende oorzaak het geweer afgegaan van een ongeveer 80- jarige oud-politieman uit Blaricum. Het schot hagel raakte een tweede jager, de 65-jarige heer J. Krijnen, eveneens uit Blaricum, ten dele in het gezicht. Hij werd bij het oog geraakt en moest naar het Ooglij dersgesticht te Utrecht wor den overgebracht. In een klein warenhuis in het centrum van Bogota, de hoofdstad van de Zuidamerikaanse staat Columbia, brak gisteravond een brand uit, welke volgens een mededeling van het bureau van de burgemeester aan honderd mensen het leven heeft gekost. Tien personen liepen ernstige brandwonden op. De meeste slachtoffers zijn vrouwen. Ook een aantal kinderen en enige mannen kwamen om het leven. Het warenhuis was op het ogenblik dat de brand uitbrak vol mensen die inkopen deden voor Kerstmis. Het verlaten van het brandende pand werd be moeilijkt doordat de mensen in paniek geraakten. Het vuur was in een half uur geblust, maar het warenhuis was in die tyd geheel uitgebrand. Men gelooft dat de brand is ontstaan door het ontploffen van een lampje tussen kerstversiering welke vlam vatte. Uitgetreden afdelingen V. L. N. in Dordt bijeen BINNENKORT HERDENKING „VERGETEN DODEN" In september van dit jaar is het gaan rommelen in het Veteranen Le gioen Nederland. Tydens de toen ge houden ledenvergadering is het finan cieel beleid gekritiseerd, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot de uit treding van vele plaatselijk afdelin gen. De uitgetreden afdelingen Dor drecht, Delft, Rotterdam, Vlaardingen, Den Haag, Leiden, Amsterdam en Zeist, werden gisteravond door hun besturen vertegenwoordigd op een oriënterende vergadering in Dordrecht, die tot doel had richtlijnen voor de nabije toekomst te bepalen. Deze af delingen vertegenwoordigen meer dan de helft van het aantal legionairs in ons land. De vergadering werd geleid door de heer G. den Oude en droeg een sterk vertrouwelijk karakter. Na afloop werd een communiqué versterkt: „In volle dige eendracht hebben de uitgetreden leden van het V.L.N.'besloten om plaat selijk de onderlinge band met handha ving van de oude idealen te besten digen". Dit communiqué sluit aan op de beslissing die de afdeling Dordrecht deze dagen heeft genomen: zichzelf na- Jeugdige inbrekers opereerden op de Veluwe 50 INBRAKEN IN 2(4 JAAR. De Rijkspolitie te Wezep heeft in sa menwerking met de Rijkspolitie te Hat- temerbroek vijf jongens gearresteerd, die deel uitmaakten van een jeugdige inbrekersbende. Deze bende maakte de laatste 2% jaar de omgeving van Wezep onveilig met inbraken en diefstallen. Totnutoe hebben zij reeds meer dan 50 inbraken bekend, die voor het meren deel zijn gepleegd in Wezep, Hattemer- broek, Hattem en Zwolle. Zij hadden het vooral voorzien op garages en win kels. De jeugdige inbrekers woonden allen in Wezep. De politie verwacht, dat bij verder verhoor de lijst van diefstal len en inbraken nog wel gioter zal worden melijk een zelfstandig karakter te geven met handhaving van de doelstellingen van het V.L.N. Ook hier werd de naam „Oud-strijders Legioen" gekozen. De nieuwe vereniging stelt zich tot eerste taak zaterdag na Kerstmis een doden herdenking te organiseren op de alge mene begraafplaats te Dordrecht voor de „vergeten doden", dit zijn de doden uit Indonesië en Korea. De besturen willen zich distanciëren van elke sug gestie dat genootschappen als de Anjer en Lion uit de voormalige legionairs zijn voortgekomen. De uitgetreden afde lingen streven ernaar in de toekomst weer over een overkoepelend lichaam te kunnen beschikken. Vrijhandelszone Bonn bezorgd over de mislukking in Parijs Erhard werd vermaand door premier De Gaulle (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Econo mische Zaken, prof. Erhard, (keerde gisteren uit Parijs in Bonn terug, waar hij direct na aankomst een onderhoud met bondskanselier Adenauer had. In Westduitse kringen is men zeer bezorgd over het mislukken van de onderhan delingen in de Franse hoofdstad over de vrijhandelszone. De bezorgdheid is des te groter, omdat men te Bonn algemeen van oordeel is dat er een steeds groter wordende tegenstelling tussen Frankrijk en Groot-Brittannië ontstaat. Dat zou kunnen leiden tot een langdurige con troverse tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en de overige OEES-staten. Het is te Bonn niet bekend, of West-Duitsland toóh nog binnenkort met een bemiddelings voorstel op de proppen zal komen. Men is er wel op uit te voorkomen, dat ook maar een schijn van discriminatie van de overige OEES-staten zal ontstaan. Voorlopig moet men wachten tot 15 januari, als de ministerraad van de OEES weer in Parijs bijeenkomt. Inmiddels meldt het Westduitse blad „Die Welt" uit Parijs dat de Franse mi nister-president De Gaulle in het ge sprek, dat hij maandag j.l, met Erhard heeft gehad deze heeft vermaand. Hij zou zijn onbehagen hebben uitgedrukt over vroegere uitlatingen van Ertiard ten gunste van het Britse standpunt betref fende de vrijhandelszone. De Gaulle zou Erhard hebben meegedeeld dat, indien deze thans weer zijn vroegere mening naar voren zou brengen, dit niet zonder gevolgen zou kunnen blijven voor de sa menwerking tussen Bonn en Parijs, Men concludeert te Bonn uit dit bericht, dat de Fransen tydens het debat in de OEES in feite alleen en geisoleerd heb ben gestaan en weinig steun hebben ontvangen van de andere landen van de Europese gemeenschappelijke markt tij dens de strijd tussen de Franse en Britse delegatie. In het licht van de uitstekende sa menwerking, die tussen Adenauer en De Gaulle te Colombey-les-deux-Eglises en Bad Kreuznach tot stand is geko men, acht men de bedreiging van De Gaulle tegenoveT Erhard zeer ernstig. Niet voor niets had Erhard dan ook gis teren direct een onderhoud met de Bondskanselier en was hij, die doorgaat voor een altijd optimistische natuur, ernstiger dan ooit. VOOR HEDENAVOND NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Spectrum van liet Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 Vocaal ens. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Radiophilharmonlsch ork. en solist. 21.00 De existentiefilosofie, caus. 21.20 Vocaal ens. 21.50 Dit kleine, grote land. klankb. 22.15 Gram. 22.25 Mil. ork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaal- sportuitsl. 23.2024.00 Platennleuws. Hilversum II, 298 m. VARA18.00 Nws. en comm. op het nws 18.20 Hammondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 V. d. kind. 19.10 WD of WH?, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Gram. pl.m. 20.55 Wat brengt het podium, pl.m. 21.05 Operamuz. pl.m. 21.40 Wat brengt het podium? pl.m. 21.55 Operamuz. 22.20 Lichte muz. 22.45 Tussen mens en nevel vlek. caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Socialistisch nws. in Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 V. d. kind. NCRV: 20.00 Weekoverz. VARA: 20.30 De kleine prins, tv-spel. VOOR DONDERDAG 19 DECEMBER Hilversum I, 402 in. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Dubbel kwartet. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Instr. triOi 12.50 Rep. Openbare Consistorl te Rome. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.45 Koorzang. 15.20 Gram. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pia norecital. 17.00 De geluidsjagers, hoorsp. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.15 Friese uitz. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Literaire kron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. BINNENLAND Gistermiddag is het stoffelijk over schot van een 65-jarige mevrouw uit Amsterdam gevonden in het trapportaal van haar woning aan de Van Boetzelaer- straat 6. ZIJ is vermoedelijk na het ko lenscheppen van de zoldertrap gevallen. Men trof namelijk in haar nabijheid een kolenkit aan. In tegenwoordigheid van de ambas sadeur van Denemarken, J. W H. Elck- hoff, heeft vice-admiraal H. H. L. Pröp- per, bevelhebber der Zeemacht en chef van de Marinestaf, gisteravond in het Maritiem museum „Prins Hendrikte Rotterdam de tentoonstelling geopend, die daar is ingericht ter herinnering aan het sneuvelen, 300 jaar geleden, van vice-admiraal Witte Cornells® de With, tijdens de slag in de Sont. Ook de bur gemeester van Brielle. waar de With, n.l. in het dorp Hoogendijk onder Brielle, ge boren werd en waar hij nog schepen is geweest, was onder de vele genodigden aanwezig. De Rotterdamse recherche heeft het onderzoek beëindigd tegen 5 personeels leden van een grossierderij in was- en poetsartikelen, uit R'dam, en hen aange houden omdat zij door diefstallen, ver duisteringen. oplichtingen en valsheid in geschrifte hun werkgeefster voor 10 tot 15.000 gulden zouden hebben benadeeld. De vice-minister-president van Nieuw-Zeeland, tevens minister van Landbouw, de heer Clarence F. Skinner stapte gistermiddag uit het SAS-vliegtuig, dat hem van Kopenhagen naar Amster dam bracht voor een driedaags bezoek aan Nederland. Hij zal hier enkele vraag stukken bespreken, welke zowel voor ons land als voor Nieuw-Zeeland van belang zyn te achten. De minister van Economische Zaken, prof. dr. Zijlstra, heeft gisteren te Den Haag de commissie Economische Mede dinging geïnstalleerd. Tien van de elf bontmantels, die in de nacht van 30 november uit een wa renhuis aan de Voorstraat te Dordrecht werden gestolen, zijn in Amsterdam te ruggevonden. De beruchte 26-jarige in breker uit H.I. Ambacht heeft Inmiddels bekend deze kraak te hebben gezet, nadat hij op 16 november uit de Rekkense in richtingen was ontvlucht en daarna (na de inbraak) door de Dordtse recherche in de hoofdstad was gearresteerd. Hij blijkt ook nog in een Haarlems kledingmagazijn te hebben ingebroken. De daar gestolen tex- tielgoederen zijn grotendeels achterhaald. Morgen zal de vereniging „Het Ne derlandse Wegencongres" haar jaarlijkse algemene vergadering houden in het res taurant „Esplanade" te Utrecht. Na af loop der vergadering begint het congres, dat zal worden gewijd aan het onderwerp „Het Nederlandse wegennet in verband met de toekomstige verkeersbehoeften". BUITENLAND De Geneefse conferentie over de voorkoming van onverhoedse aanvallen wordt morgen in verband met het kerst feest gesloten. Er is nog geen datum vastgesteld voor hervatting van deze con ferentie, welke nog 9teeds in een Impasse over de opstelling van de agenda verkeert. Rudolf Moralt, sinds 1940 vaste diri gent bij de Weense Opera, is gisteren op 56-Jarige leeftijd aan een hartaanval over leden. De Westberlijnse politie heeft twee Oostberlijnse jongetjes van acht en negen Jaar gearresteerd, die bij de Oostduitse politie Inwoners van Oost-Berlijn hadden aangegeven, die in West-Berlljn kranten hebben gekocht. De kinderen werden vrij gelaten, nadat zij hadden bekend. Sir Anthony Eden, de Britse oud premier, gaat op advies van zijn artsen een vakantie in Mexico doorbrengen. Te Tarsus in Zuid-Turkije is bij op gravingen een groot beeld van Alexander ae Grote gevonden die van 336 tot 323 v. Chr. regeerde. Het beeld weegt twee ton en stelt het sterven van Alexander voor. Sir Hugh Foot, heeft dinsdag de vonnissen over twee Griekse Cyprioten van 27 en 23 Jaar bekrachtigd, die schul dig waren bevonden aan het vermoorden van een landgenoot in opdracht van de Eoka, de Grieks-Cyprische verzetsorgani satie. Generaal De Gaulle zal waarschijn- UJk op 7 of 8 Januari a.s. tot president van de Franse republiek worden uitgeroe pen. na op 21 december, als zodanig te zijn gekozen. De Franse bergbeklimster mevrouw Claude Kogan zal in het komende voor jaar een expeditie van tien vrouwen lei den, die zal trachten, de top van de Tso Ojoe in Nepal, een van de hoogste bergen ter wereld, te bereiken. De andere vrou wen komen uit België, Groot-Brittannie. India en Zwitserland. De Belgische regering heeft dras tische maatregelen aangekondigd in ver band met de sanering van de koleumij- nenindustrie. Deze maatregelen houden rekening met de speciale positie van de Borlnage, waar de kolenmijnen de enige bron van inkomsten zijn van de bevol king. De minister van Economische Za ken, de heer Van der Schuerer, verklaarde dat Belgische en Amerikaanse firma's binnenkort nieuwe fabrieken gaan op richten in de Borinage, waardoor de ar beiders die werkloos worden door de slui ting van mijnen, opnieuw tewerk zullen kunnen worden gesteld. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.16 Omr. ork. 11.45 Pools hoogte nemen. caus. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Arabi sche muz. 12.60 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Vlooi en piano. 14.40 zyn zeven vrouwen, hoorspel. 15.20 Kamerkoor. 15.40 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO; 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en soliste. (In de pauze: pl.m. 21.1021.35 Zijn kunstenaars allemaal gek?, caus.). 22.20 Act. 22.30 Amus. muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.25—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA EUROVISIE: 's Morgens: Rechtstreekse rep. van het Vaticaan van het openbaar consistorie. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Kunstkron. 20.45 Kerst samenkomst. 21.10 Act. van vroeger, van nu. en wellicht later. 21.55 Dagsluiting, BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m, 12.00 Dansork. 12.35 Klankb. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Pianorecital. 15.00 Ork. conc. 16.00 Lichte muz. 16.45 Klankb. 17.15 Kritieken. 18.00 V. d. kind, 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Klankb. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Documentaire enquête. 23.15 Gram. 23.30 Adventscaus. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Lichte muz. 13.00 Or gelspel. 13.30 Nws. en V. d. arb. 14.00 Pia nospel. 14.15 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 NwsJ. 16.00 Lichte muz. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Ork. conc. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en weöstr. tussen scholen. 21.00 Samenzang. 2130 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en Where are you now? 23.00 Ork. conc. 28.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Volksliederen. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16 00 Solistenconc .16.30 Oude muz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 19.45 Pianorecital. 20.20 Hoorsp. 21.45 Nws. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Amus. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 Ka- mermuz. 14.25 Klassieke muz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.35 Kamermuz. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weer ber. 12 34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.15 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.00 Volksliederen. 18 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. kron. 20.00 Gram. 20.10 Verz. progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Expe rimentele muz. 22.5523.00 Nws. 484 ni. 12.00 Gram. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 15.30 en 16.05 ld. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Viool en piano. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.55 Nws. BIRTHE WILKE OP PLEIN 8 UUR 13 In 1957 op het Eurovisie Songfestival te Frankfurt, waar Corrie Brokken de eerste prijs won, verwierf de Deense vo- caliste Birthe Wilke de derde prijs. Zij is zeer populair in Denemarken, maar ook in andere landen kreeg ze een naam, zodat ze zelfs voor de Amerikaan se televisie optrad. Deze Deense, die een veelzijdig talent heeft - ze zingt niet slechts, maar speelt ook piano en ze is acrobate! - zal op zaterdagavond 27 de cember optreden in het amusementspro gramma van de VARA: ze zal dan als gast aanwezig zijn op Plein 8 uur 13. Advertentie Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkersteeg 14 WOENSDAG (heden) Schouwburg: K. en O. Georgette Hage- doorn en Pierre Verdonck. 8 uur nam. Rehoboth: Kerstviering Bond van Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen. 8 uur nam. Rijksmuseum van Geologie (Garen- markt lb)Film over een reis naar het verre verleden. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Ontspannings avond Algem. Bond van Ouden van Da gen. 7.30 uur nam. Stadszaal (foyer)Feestavond ULO- school Pieterskerkstraat. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Oud-Hortuszicht; Kerstviering Ver. tot Bev. der belangen van Slechthorenden. 8 uur nam. St. AntoniusclubhulsBonte avond Leidse Jeugd Actie. 7.30 uur nam. Rapenburg 6; Lezing- en filmavond „Oost en West" Viro en Ver. van Antil liaanse studenten „Koninkrijksdag". 8 u, nam. Marekerk; Adventsby eenkomst Herv. „Molenwijk". Spr. ds. J. v. d. Wiel. 8 uur nam. Leider dorp Irene: Jaarvergade ring CNV. 7.30 uur nam. W assenaar Dorpskerk: Orgel concert door Gerard Akkerhuis m m.v. violiste Elsje Boerendonk. 8.15 uur nam. DONDERDAG Gymnastieklokaal Kaasmarkt 1: Leden vergadering Geref. Schoolvereniging. 8 u. nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". Concert Janine Andrade en Jean Antonietti. 8 uur nam. Lakenhal: Officiële opening tentoon stelling „Vorming". 8 uur nam. Prediker; Kerstwyding Herv. „Marewijk" Spr. ds. M. Ottevanger. 7.30 uur nam. Harmonie: Oprichtingsvergadering Jon gerenorganisatie Vrijheid en Democratie. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis): Kerstmiddag Ver. v. Vrouwen in de WD. 2.30 uur nam. Wassenaar Huize Den Deyl; Ver. van oud-leerlingen van Landbouwonder- wijsinrichtingen „Pluimveehouderij op de boerderij". 8 uur nam. Wassenaar Deylerhuis: Feest avond buurtver. Deyleroord. 8 uur nam. Levendaal 103: Kerstviering Ned. Chr Vrouwenbond. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest olv. W. van Otterloo. Solist Daniël Wayenberg. 8 uur nam. Korevaarstraat 30: Vrouwenbond NW. Voorbereiding kerstfeest. 8 uur nam. Kleine Burcht: KlaverJasavond WU. 8 uur nam. Leiderdorp Dorpshuis: Kerst feestviering Personeelsvereniging Ouder zorg De Ridder. 8 uur nam. Leiderdorp Gebouw Eikenlaan: Kerstfeestviering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Wassenaar Verenigingsgebouw Kerkstraat: Feestavond Jongerenorgani satie Holl. Mij van Landbouw. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. St. Antoniusclubhuls: Jaarfeest Am. Ver. „De Vriendenkring". 8 uur nam. Rapenburg 6: Receptie 50-Jarig bestaan „Het Groene Kruis". 35 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Open-Deur- kerstfeestvierlng. Opvoering kerstspel „De ster van Bethlehem". 8 uur nam. Gulden Vlies: Prot. Chr. Onderwyzers- vereniglng. Spr. J. de Rek over heksen waan en -waag. 3 uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. dr. J. de Tempe. „Het ontstaan van het leven". 10.30 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. St. Antoniusclubhuls: Kerstviering Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nam. De Doelen; Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. Spr. mr. F. E. de Wilde. 8 uur nam. Hooigracht 84: Kerstbyeenkomst Vrou wenbond NVV. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Kan en Corry Vonk mm v. Fred. Kaps. 8 u. nam. Tlt. Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Doelenkazerne: Kerstwyding. 4 u. nam. Stadszaal (grote zaal)Haagse Operette- zangers „In het Witte Paard" voor mi litairen Koksschool. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Universiteit (filmzaal)K. en O.-fllm- studiekrlng „Kohinta". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Kan en Corry Vonk m.m.v. Fred Kaps. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De dictator". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Het leven begint bij 16". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur LIdo: „Genadeloze Jungle". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De rode pimpernel". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. (Behalve ?aterdag en zondag geen mid dagvoorstellingen) Donderdagcyclus: "To be or not to be". Kex: "Battle zone". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo- fle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959). Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg): Tentoonstelling Lelds Kunstcentrum. Werkdagen: 25 en 79 uur nam.', zondags 25 uur (tot 24 december). Ryksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 10 januari). AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Lelden door Apotheek Boekwyt, Breestraat 74, telef. 20552 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. Bi) geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). d 31 I 5 S 3 5 S 2 r- d Helsinki Geh. bew. ono 5 -13 0 Stockholm regen O 6 2 2 Oslo sneeuw n 3 - 1 4 Kopenhagen Geh. bew. zzo 5 5 1 Aberdeen licht bew. nnw 2 1 9 Londen Geh. bew. wzw 2 4 0 Amsterdam zw. bew. zzw 4 6 1 Brussel regen zw 4 6 3 Luxemburg regen w 6 5 20 Parys Geh. bew. w 4 7 9 Bordeaux onbew. zzo 1 4 1 Grenoble Geh.bew. no 2 6 1 Nice half bew. n 5 7 16 Berlijn half bew. zo 4 3 0.3 Frankfort regen wzw 10 7 4 München licht bew. z 2 2 0 Zürlch licht bew. wzw 7 9 1 Genève onbew. zw 4 7 4 Locarno onbew. O 2 - 0 12 Wenen Geh. bew. ozo 2 2 0 Innsbruck onbew. w 4 - 0 0 Rome Geh. bew. zzo 10 16 3 AJaccio regen TOO 1 15 19 Madrid half bew. 8 5 1 Mallorca half bew. zw 5 13 0.3 Algiers half bew. wnw 4 12 1

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2