WESTELIJKE EENHEID INZAKE BERLIJN VERBERGT GESCHIL WEERBERICHT Stormachtig onderhoud tussen premier De Gaulle en Amerika 9s minister Buitenlandse Zaken Vakantie op Capri voor SS-ers als beloning voor massamoord.... OP VERZOEK VAN PROF. REEL WAPENSTILSTAND IN KAMER Informateur beproeft verzoening 97ste jaargang WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 No. 29623 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 Het standpunt van de Grote Westelijke Drie (Amerika, Engeland en Frankrijk) en van West-Duitsland ten aanzien van Berlijn, zoals dat zondag j.l. in Parijs werd bepaald, is gisteren door de overige elf Atlantische landen overgenomen. Iedere eenzijdige wijziging door de Sovjet-Unie van het huidige statuut van Berlijn zal door de NAVO worden beschouwd als een daad, waardoor de vrede in gevaar kan worden gebracht. Het Westen blijft dus krachtig op zijn rechten staan, maar wijst onderhandelingen over Berlijn in het grotere verband der hereniging van Duitsland niet van de hand. De vijftien NAVO-landen zijn dus iets positiever dan de Grote Drie plus West-Duitsland en de grote moeilijkheid zal nu zijn, die voorlopig nog vage tegenvoorstellen in de antwoorden aan Moskou te formuleren. Vermoedelijk zullen die Antwoorden op de brieven van Kroesjtsjef nog voor het einde van het jaar worden verstuurd. De zitting van gisteren werd door minister Luns een van de positiefste ervaringen genoemd, die hij ooit in NAVO-verband had bijgewoond. raai uit de oorlogstijd, die zich door een werkelijk of vermeend gebrek aan solidariteit der bondgenoten in zijn intiemste patriottische senti menten voelde gekwetst, stond hier weer ten voeten uit tegenover de Amerikaanse minister, die, nog ver zwakt na zijn operatie, deze bijna persoonlijke aanval nauwelijks wist te pareren Franse ruzie met de Anglo - Amerikanen Formeel kan dus van een verheu- genswaardige eendraoht worden ge sproken. doch in feite is het beter zich niet op een facade blind te staren. En inderdaad is hier weer voor een over wegend deel sprake van een facade. Tegenover het Kremiln heeft de NAVO zioh eensgezind getoond, maar achter die demonstratie gaan gapende scheu ren in de Westelijke gemeenschap schuil. Van de kloof die 2ich op econo misch gebied tussen Groot- en Klein- Europa of tussen Engeland en Frank rijk maandag in Parijs heeft geopen baard .hebben we gisteren al uitvoerig melding gemaakt. Doch aan de top der Westelijke wereld worden ook Amerika en Frankrijk door zeer ernstige geschil len verdeeld. Gisteren sijpelden in Parijs meer bijzonderheden door over het bezoek, dat de Amerikaan se staatssecretaris John Foster Dul les maandag aan generaal Charles de Gaulle heeft gebracht, en men iveet nu dat het ook in het Hotel Matignon stormachtig moet zijn toegegaan. Gedurende anderhalf uur heeft de Franse generaal-pre- mier al zijn gal uitgespuwd over de vernederingen en beledigingen, die hij uit naam van zijn land de Ver Staten ten laste legde. In een lang requisitoir werden alle grieven op gesomd, vanaf de stilzwijgende steun, die Washington de Algerijnse rebellen zou verlenen, via de Ameri kaanse sabotage van de Franse voorstellen voor een Atlantisch drie manschap, tot de neutraliteit waar mee de Amerikanen bij de Ver. Na ties het Arabisch offensief tegen Frankrijk zouden hebben aangemoe digd. De fiere en steile Franse gene- Drie jongens gedood (Van onze correspondent) Een lo-jarige wielrijder, wonende Laan van Leeuwensteijn te Voorburg, wilde gisteravond aldaar een HTM-bus die op de wegsplitsing Oosteinde-Park- weg stopte om voorrang te verlenen, links passeren. De jongen werd door een uit de andere richting komende personenauto, gegrepen. Hij kwam op de motorkap terecht en werd vervol gens op de weg geworpen. Met een schedelbasisfractuur werd de jongen naar St.-Antoniushove vervoerd, waar hij enige ogenblikken later is overleden. De 16-jarige J. Havekamp uit Olst, is gisteren het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Een autobus die regelmatig schooljongens vervoert, reed achteruit het terrein van de BLO school te Zwolle op. Havekamp be merkte dit niet en geraakte met zijn fiets onder de achterwielen van de bus. Zwaargewond werd hij overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij enige tijd later overleed. In de buurtschap Eesveen (gem. Steenwijkerwold) is vanmorgen de 12- jarige Roelof de Jonge door een mili taire vrachtauto gegrepen. De jongen overleed kort daarop aan zijn zware verwondingen. Hij fietste zonder uit kijken van een erf af de weg op, juist toen de militaire wagen naderde. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voor namelijk in de kustprovincies enkele verspreid voorkomende buien en in de nacht plaatselijk vorming van mist. Overwegend zwakke wind tussen west en zuid. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 DECEMBER Zon op: 8.44 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 12.47 uur; onder: 0.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.50 en 21.23 uur. Laagwater te 4.14 en 16.38 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Maar uit de weinige woorden, die Dul les op de aantijgingen van generaal De Gaulle te vinden wist, was toch wel op te maken, dat het Franse verlangen nu al weer een eerste of althans een derde viool in het concert der Westelijke vol- Veertig doden bij gevecht in Libanon Twintig burgers zijn omgekomen en verscheidene zijn gewond bij gevechten, die in de afgelopen vier dagen zijn ge leverd tussen Libanese veiligheidsstrijd krachten en bewoners van het dorp Or- sal in het gebied Bekaa in het zuidoos ten van het land, aldus de Libanese mi nister van Buitenlandse Zaken Edde. Een ambtenaar deelde mee, dat de strijdkrachten gebruik hebben gemaakt van geschut en vliegtuigen. Van andere zijde werd vernomen, dat er veertig do den zijn gevallen en 150 mensen zijn ge wond. De troepen hadden vrijdag bevel ge kregen Orsal te omsingelen, omdat er gevechten waren uitgebroken tussen de inwoners van dat dorp en het iets ver der gelegen dorp Nabi Osman. De span ning tussen de twee dorpen dateert nog uit de tijd van de opstand in het voor jaar en de zomer, toen Orsal de opstan delingen en Nabi Osman de regering steunde. keren te spelen, voor het moment nog niet helemaal rijp lijkt voor verwezen lijking. Men mag nu vrezen, dat, ge zien de golf van nationalisme, die door Frankrijk slaat, en ook gezien de bijzon dere natuur van generaal De Gaulle, de reacties op beide evenementen - de te genstelling met Engeland en het geschil met Amerika - van Franse zijde fel zal blijven en de eendracht nog verder dreigt te ondermijnen. En met dat voor uitzicht voor ogen is het daarom moei lijk over het eensgezinde communiqué van de NAVO over Berlijn een comple te blijdschap zonder enige bijgedachte op te brengen! Kennan over Berlijn George F Kennan, oud-ambassade van de V.S. in Moskou, schrijft in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Foreign Affairs", dat de huidige cri sis om Berlijn mogelijk een laatste kans voor het Westen zal ziin om de gehele Duitse kwestie weer aan de orde te stellen in een poging haar uit de wereld te helpen. Het recente Sovjet- russische voorstel inzake Berlijn is vol gens hem een duidelijk teken dat het volgens Moskou hoog tijd wordt. Kennan dringt opnieuw aan op aan vaarding van zijn „losmakingsplan", dat hij vorig jaar in een serie lezingen voor BBC heeft uiteengezet. Toen ver klaarde hij dat de Westelijke positie in Berlijn niet gezond en niet veilig was en hij noemde de toekomst van Berlijn van vitaal belang voor de toekomst van Duitsland als geheel. Na deze lezingen is een intensief internationaal debat over Kennans suggestie gevoerd. Zelf verklaart hij nu, dat, als dit debat tot een meer algemene opheldering van de standpunten en een soepeler Westelijk standpunt had geleid, de Westelijke kanselarijen nu in een betere positie zouden verkeren om de „ontzettend moeilijke en gevaarlijke kwesties" te behandelen die Kroesjtsjef heeft op geworpen. Lunch Luns-Lloyd Op uitnodiging van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft minister Luns vanmiddag het noenmaal gebruikt in de Britse ambassade in de Franse hoofdstad. Vermoedelijk is de Britse levering van zes Fairey „Gannef'-vliegtuigen een der onderwerpen van gesprek geweest. Russische krijgsgevangenen werden in 1941 huiveringwekkend - systematisch gedood Ik dacht niets, zegt Sorge (Van onze correspondent in Bonn) In het nog altijd voortdurend proces te Bonn tegen de beulen van het voormalige concentratie kamp Sachsenhausen, de ex-SS'ers Sorge en Schubert, kwam gisteren de moord op niet minder dan 10.800 Russische krijgsgevange nen ter sprake, die in 1941 op hui veringwekkend systematische wijze is gepleegd. Na deze „actie" kre gen Schubert en zijn vriendjes als beloning voor hun trouw en toe wijding het oorlogsverdienstekruis en een bijzondere vakantie op het Italiaanse eiland Capri. Sorge en Schubert verklaarden giste ren dat er in de zomer van 1941 te Sachsenhausen een bespreking plaats vond, waarin de „Russen-actie" werd uiteengezet. Het ging er om 10.800 Rus sische krijgsgevangenen om te brengen als wraak voor het doden van Duitse krijgsgevangenen door het Russische le- i ger. hetgeen men destijds in Duitsland als vaststaand feit aannam. Er werden in het concentratiekamp speciale fusille- ringsbarakken gebouwd. Zogenaamde „Block-Führer" en gevangenen werden nauwkeurig ingedeeld voor de actie, die in september begon en na een viertal weken, medio oktober 1941, ten einde was. Dagelijks werden in de speciale af delingen enige honderden Russen dood geschoten. Hun lijken werden in ver plaatsbare verbrandingsovens verbrand, de as werd in kisten naar Berlijn ver voerd Tijdens het proces vroeg gisteren de officier van Justitie wat Sorge destijds wel gedacht had bij deze afschuwelijke massa-moordpartij Sorge antwoordde koud en kil: niets. Hij ontkende aan de „Russen-actie" te hebben deelgenomen, maar er wel alles van geweten te hebben. Tegen de meetlat. Schubert, die tot dusverre steeds alles ontkend heeft, kwam thans voor de eerste maal over de brug en bekende, dat hij actief had meegewerkt aan het doden van mensen. Hij schilderde ook hoe de fusillering iedere dag gebeurde. De Russische krijgsgevangenen moesten zich in de barakken ontkleden. Men stelde vervolgens vast of zij gouden tan den of kiezen hadden. Vervolgens liet Schubert grammofoonplaten draaien met marsmuziek, die de dodelijke scho ten overstemden Een voor een gingen de gevangenen vervolgens in een klein kamertje. Het naakte slachtoffer moest daar tegen een meetlat gaan staan en werd dan door een gat in de meetlat met een pistool schot in het achterhoofd doodgeschoten. Het gebruik van de meetlat met gaatje maakte het mogelijk dat het slachtoffer steeds precies in het hoofd kon worden geschoten, zonder dat er fouten werden gemaakt. Wie dit duivelse systeem heeft uitge vonden, wist Schubert niet te vertellen. Hij zelf heeft enkele malen, zo beken Het Gothische stadhuis van Gouda rees gisteravond als een verlichte burcht op uit een zee van duizen den mensen, die de opening van de kersttijd bijwoonden, waarbij een groot koor kerstliederen zong. Voor het stadhuis was een grote kerstboom opgesteld met honder den kaarsjes terwijl ook de huizen om het plein met talloze kaarsjes verlicht waren de hij, dodelijke schoten door het gat in dc meetlat op de Russische krijgsgevan genen afgevuurd. I Na een dergelijke systematische moordpartij was er feest voor de SS-ers. Schubert vertelde gisteren uitgebreid dat er dan varkensvlees op tafel kwam. gebakken aardappelen, twee flessen bier en zes sigaretten Over zijn verantwoordelijkheid zei Schubert slechts: „Ik heb op bevel ge handeld. Ik was toch maar een klein mannetjeMaar tenslotte gaf hij toch ook toe dat hij vandaag aan de dag het toen begane onrecht wel inzag. Des tijds, zo zei hij tenslotte, was ik van de Juistheid van het systeem overtuigd. Probleem Indonesië in de N.A.V.O.? Het wordt in NAVO-kringen vrijwel zeker geacht, dat de situatie in Indonesië aan de orde zal komen bij de besprekingen over het Verre Oosten, die morgen op de NAVO- conferentie in Parijs zal worden gehouden. Naar verluidt heeft het secre tariaat van de NAVO een docu ment over Indonesië opgesteld, dat door de ministers zal worden be sproken. Looncompensatie A.O.W. (Van onze correspondent) In verband met de verhoging van de inkomengrens, heeft het College van Rijksbemiddelaars bepaald, dat in de beschikking looncompensatie in ver band met de inwerkingtreding van de Algemene Ouderdomswet wordt gelezen f. 417,20 per jaar in plaats van f. 386,40 als maximum van de bijslag. Voor hen, op wie een CA.O. of bin dende loonregeling van toepassing is, waarin de looncompensatie reeds is ver werkt, geldt, dat bij de loonbetaling over het bedrag, waarmede hun loon uitgaat boven f. 575 per maand, een bijslag zal worden uitgekeerd van 5,6% daarvan, tot een maximum van f. 30,80 per jaar. Minister Hofstra gefotografeerd tijdens zijn rede in de Tweede Kamer, waarin hij gisteren terug keerde na zijn afwezigheid tijdens de emotionele gebeurtenissen van maandag. Naast hem minister Cals van O. K. en W. ZWARE STORM TEISTERT WESTEN VAN FRANKRIJK Een hevige storm boven Frankrijk heeft tal van slachtoffers gemaakt en aanzienlijke materiële schade aange richt. West-Frankrijk schijnt het zwaarst getroffen te zijn. De indruk wordt ge wekt, dat het verkeer te water in dit gebied en de scheepvaart langs de kust ervan ernstig van de storm heeft te lijden. Boven bepaalde gebieden bereikte de wind een snelheid van 150 kilometer per uur, waardoor schepen tegen de kaden worden geworpen, vensterruiten breken en dakpannen worden afgerukt. In de haven van La Rochelle is een vissers scheepje, met vijf opvarenden, gezonken. Zij allen kwamen om het leven. In dezelfde plaats is een omgewaaide boom op een meisjeslyceum gestort, waardoor 25 leerlingen werden gewond. Nabij Rochefort is een in aanbouw zijnd gebouw ingestort, waarbij vier per sonen werden bedolven. Eén hunner kwam om het leven, de anderen werden gewond. Verrassende wending (Van onze parlementaire redacteur) De vergadering van de Tweede Kamer, waarin gisteren opnieuw zou worden gestemd over de belastingontwerpen, heeft een verras sende wending genomen, doordat kort voor de aanvang prof. dr. Beel in het gebouw van de Tweede Kamer verscheen. Hij verzocht de Kamervoorzitter en de voorzitters van de verschillende fracties te ver zoeken geen discussies meer te houden (over de belastingontwerpen), die een ongunstige invloed zouden kunnen hebben op zijn poging het gehele kabinet nog voor anderhalf jaar in stand te houden. Dat dan op basis van een compromis over de verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. Tijdens die poging zou er een wapenstilstand moeten zijn om de poging tot verzoening een werkelijke kans te geven* De kans op succes wordt nihil geacht De Kamer is met het verzoek van prof. Beel na een kleine strubbeling die nog niet getuigde van toenadering akkoord gegaan en als hij (waar schijnlijk morgen) advies uitbrengt aan de Koningin, kan hij dus zeggen dat zijn poging een reële kans heeft gehad. Hij heeft gisteren met minister-presi dent dr. Drees en de vice-premier mr. Struycken gesproken, vandaag confe reert hij met de diverse fractievoor zitters. De mogelijkheid van succes wordt algemeen nihil geacht, omdat de golven reeds te hoog zijn gerezen. Maar alvo rens een besluit tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen te kunnen nemen, moest de poging van prof. Beel in ieder geval worden ondernomen, op dat in het dossier over de kabinetscrisis 1958 wordt vastgelegd dat een andere uitweg niet mogelijk bleek. De Kamer heeft tevens besloten te doen alsof er d^ u g niet is gestemd over een belastingontwerp (dat met 70 tegen 3 stemmen werd aangenomen, welk besluit echter niet rechtsgeldig was omdat niet voldoende leden aan wezig waren). Misverstand Voorzitter Kortenhorst had door een misverstand laten stemmen over het wetsontwerp tot verlenging van de vrij stelling van de omzetbelasting op siga ren, terwijl de leden meenden dat de verlenging van de tijdelijke belasting verhoging op de vennootschappen en de vermogensbelasting aan de orde was, zodat de heren Weiter en Duijnstee tegen stemden. Omdat er sprake is geweest van een misverstand, wordt geacht dat de stem ming niet is gehouden, zodat alle staatsrechtelijke moeilijkheden ook zijn verdwenen, waar prof. Beel ook prijs op heeft gesteld, omdat de gang van zaken dinsdag in de Tweede Kamer heel on gewoon is geweest en de niet-socialis- tische ministers tegenover hun collega's zich daarmee waarschijnlijk niet hebben willen vereenzelvigen. Verdere afdoening Maandag a.s. zal de Tweede Kamer weer bijeenkomen voor de verdere af doening van de belastingontwerpen, alsof er niets is gebeurd. Men verwacht dat dan de socialistische ministers in middels hun ontslag hebben gekregen en de overgebleven negen andere minis ters als rompkabinet zich bereid hebben verklaard de zaken verder te behartigen tot aan de vervroegde verkiezingen. Indien op 22 december de belasting ontwerpen in de Tweede Kamer zijn aangenomen, wordt het nog even moeilijk voor de Eerste Kamer deze wetsontwerpen voor 1 januari a.s. af gehandeld te hebben. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man, deelde gisteren mee volgende week dinsdag te zullen vertellen wan neer de belastingontwerpen in de Eerste Kamer aan de orde zullen komen, vermoedelijk dinsdag 30 de cember.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1