IN AUSTRALIË STREEFT MEN NAAR DE 30- URIGE WERKWEEK (tsso) DE in de pijp! Geen schade voor welvaartdaar het land dan al lang tot de bedelstaf son zijn gebracht Jubileumtentoonstelling Leidse Postduivenver. De Oude Leidse l ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE RANGLIJST-VOLGORDE BLIJFT ONOVERZICHTELIJKE PUZZEL WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 (Van onze correspondent in Australië) Australië wordt het paradijs der arbeiders genoemd, maar recht op die titel heeft het niet helemaal. Vóór 1918 stond Australië vooraan op de ranglijst van landen met de beste sociale voorzieningen, tegen woordig staat het nummer 17! Er zijn dus zestien Westerse landen, die dit vooruitstrevende eiland-rijk al lang achter zich hebben gelaten. Maar er is een belangrijk punt, dat wel eens over het hoofd wordt gezien, n.l. de organisatie van de arbeid. Daarin neemt Australië een unieke positie in. In de eerste plaats kent het sinds 1948 de 40-urige werkweek.'Waan neer wij lezen (in een Nederlandse krant), dat er in Duitsland „al lang een werkweek van hoogstens 45 uur is en de vrees door het land kruipt, dat dit wel eens het begin van het einde van de welvaart zou kunnen zijn, omdat waar te weinig wordt gewerkt, te weinig wordt geproduceerd", dan zou aldus voortredenerend Australië al lang tot de bedelstaf moeten zijn gebracht. Het tegendeel is echter het geval. Landsregering volgt voorbeeld der staten De 40-urige werkweek en de vyfdaag- Ee werkweek zijn een deel van het Australisohe maatschappelijk leven. Zij ds één van de grootste aantrekkelijk heden van dit land, waar „werk" bij lange na niet die overheersende positie inneemt als in Nederland. De 40-urige (vijfdaagse) werkweek geldt voor alle bedrijven en alle beroepen. Wie langer werkt, moet (als werknemer) er voor worden betaald, in bepaalde gevallen anderhalf tot twee keer zoveel als in een normaal werkuur. Intussen denkt men er reeds lang over om de werkweek te bekorten tot 30 uur. Er is zelfs eens per jaar een vrije dag een officiële feestdag dus die bekend staat als „zes-urendag". In verschillende staten valt die dag op een andere dag (in maart, mei en oktober), maar op die bepaalde datum in die bepaalde staat wordt dan in elk geval niet gewerkt. Iedereen is vrij en wie moet werken (bijv. tramconducteurs) moet dubbel betaald worden. Er worden op die dag optochten demonstraties in de goede zin des woords gehouden om propa ganda te voeren voor de invoering van de zes-urendag. Met de komst van de automatie is dan de gedachte van de 30-urige werkweek trouwens nieuw leven gegeven. Meer vakantie Ambtenaren in Australië werken niet veel langer dan 36 uur. Als we de tien Dukw is motorrijtuig zegt advocaat-generaal (Van onze Haagse redactie) Volgens de advocaat-generaal van de Hoge Raad te Den Haag valt een Dukw (een amfibie-voertuig) onder de motor rijtuigenbelasting. Hij concludeerde, dat het beroep van de landsadvocaat tegen het vrijsprekende vonnis van de politie rechter te Middelburg, die de eigenaar van de Dukw van rechtsvervolging ont sloeg, toen deze geen belasting voor het voertuig had betaald, gegrond was. „Een Dukw wordt voortbewogen door een mechanische kracht, heeft een laad ruimte en vier wielen," aldus de advo caat-generaal. „De vraag of hij van de openbare weg gebruikt maakt, doet niet ter zake". Hij was van mening, dat de eigenaar van het voertuig tot een boete van f. 5.moet worden veroordeeld. Herdenking geloftedag Unie van Zuid-Afrika In aanwezigheid van de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, de president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner en veie autoriteiten werd gisteravond door het Algemeen Nederlands Verbond in de rolzaal van het Binnenhof te 's-Gravenhage de geloftedag (Din- gaansdag") van de Unie van Zuid- Afrika herdacht. De voorzitter van het ANV, de heer P. Kooten richtte een bijzonder woord van waardering tot de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, dr. J. van den Berg. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, legde de nadruk op de samenwerking tussen Nederland en Zuid-Afrika. De algemeen secretaris van het Afrika Studie Centrum in Leiden, mr. P. J. Idenburg, hield een rede over de aspec ten van de strijd voor het behoud van de Nederlands-Afrikaanse cultuur in de 19e eeuw. Tenslotte werden enige films over Zuid-Afrika vertoond. Man poogde zijn vrouw te wurgen De rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag in een interlocutoir vonnis het verzoek van de raadsman ingewil ligd: de zaak tegen een 38-jarige hand langer uit Amsterdam voor een nader psychiatrisch onderzoek aan te houden. Aanvankelijk was de uitspraak op 30 december bepaald. Tegen deze verdachte was gisteren vier jaar met aftrek wegens poging tot doodslag op zijn vrouw geëist. Hij had haar op 15 juli j.l. 's ochtends de keel dicht geknepen, daarna een nylonkous en tenslotte een theedoek om de hals aangesnoerd. Wel waren er tekenen van verstikking, doch de vrouw heeft deze wurgingspoging overleefd. „GEHANDICAPTENREGELING" IN WERKING OP 1 JANUARI De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft ter vervanging van de thans be staande richtlijnen een regeling uitge vaardigd, welke ten doel heeft de in schakeling van gehandicapten in het arbeidsproces te bevorderen Op grond hiervan zal het Rijk onder zekere voorwaarden bijdragen verstrek ken in door de gemeenten te treffen op dit doel gerichte voorzieningen. Deze voorzieningen kunnen betreffen de re validatie, het verstrekken van benodigde Apparatuur, vervoermiddelen e.d. Deze ■•gehandicaptenregeling" treedt in wer king op 1 januari 1959. minuten thee of koffie 's morgens en de tien minuten voor de thee 's middags er af trekken, blijft er nauwelijks 36 uur over, waarin werkelijk wordt gewerkt. Maar niet alleen in ambtelijke dienst, ook in enkele particuliere bedrijven wordt, wanneer we de theetijd er af trekken, niet veel meer dan 36 uur ge werkt. Er zyn bedrijven, waarin slechts 4% dag per week (inplaats van vijf dagen per week) wordt gewerkt. De minister president van de staat Nieuw-Zuid- Wales iJoe Cahill) heeft zioh er al over uitgelaten, dat dit een voorbeeld is, dat navolging verdient. Men kan er zeker van zijn, dat hij het op den duur niet bij gedachten of plannen laat. Hy is een voortvarend man. Nog vóór het jaar ten einde is, zal de Tweede Kamer een wetsvoorstel ter be handeling krygen, waarin aan alle arbeiders, onverschillig in welk beroep of bedrijf, drie weken vakantie met behoud van loon wordt toegekend per jaar. Totnutoe is die vakantie wettelijk vastgelegd op twee weken. Hoeveel de extra-week de werkgevers (en de rege ring zelf) zal kosten, is nog niet duide lijk, maar de circa vijftig miljoen gul den, die ermee gemoeid schijnen te zijn (op een bevolking van 3Vz miljoen) kunnen volgens de regeling best worden opgebraoht. Het wetsvoorstel wordt, ge zien de sterke meerderheid, die de regering in de Kamer heeft, beslist aan. genomen. N.Z.-Wales aan de spits De regering heeft ook voorgesteld om bij gelijke arbeid het loon van de vrouw gelijk te stellen met dat van de man. In vele beroepen is ddt al het geval, maar in andere weer niet. Daar zal nu een eind aan worden gemaakt. Ook d&t zal de werkgevers een aardig duitje kosten, maar hoewel er protesten zijn gehoord, ontbreekt er de kracht aan, die men zou kunnen verwachten. Eigen lijk is iedereen het in beginsel met de voorstellen eens. In de geschiedenis van Australië neemt Nieuw-Zuid-Wales een bijzondere plaats in. Deze staat geeft meestal het voorbeeld op het gebied van sociale voorzieningen. Dit is destijds gebeurd met de 40-urige werkweek, thans ge beurt hetzelfde met de langere vakantie en betaling van gelijk loon voor gelijke arbeid voor mannen en vrouwen. Dat de andere staten, en tenslotte de fede rale regering, het voorbeeld van Nieuw- Zuid-Wales zullen volgen, staat buiten kijf. Welke politiek de staatsregeringen en de landsregering ook'zijn toegedaan, op den duur moeten zij zwichten voor de macht van de vakbonden, die niet aflaten in hun strijd voor betere arbeidsverhoudingen. In Bloemlust te Rijnsburg In de veilinghallen van „Bloemlust" te Rynsburg wordt morgenavond de vierde bollenstreekshow, tevens 18de landelijke jubileumtentoonstelling van de Leidse Postduivenvereniging „De Oude Leidse" geopend. Plm. 700 die ren, waarvan de afdeling konijnen (312) de grootste is, zullen op deze ex positie te bewonderen zijn. Inschrijvingen kwamen binnen van liefhebbers uit Doetinchem, Zwolle en Spekholzerheide. In de verschillende rassen zijn grote klassen ingeschreven, zoals bij de Vlaamse reuzen 43 stuks; 20 Franse Hangoren, 14 Lotharingers, 26 Groot Zil ver, 45 Weners, verder nog Rijnlanders, Papilion, Havanna's, Alaska's, Gouwe naars, Zilvervossen, Rexen, Tankonijnen, Hollanders, Klein Zilvers (liefst 32), Russen, Polen en Kleurdwergen. Bij de hoenders zijn ook de meestvoor- komende rassen aanwezig, zoals Hol landse Hoenders in zwart, zilver en goudpel; Rhode Island Red, Barnevel ders, Amerikaanse en Ned. Leghorns en Brahma's. Bij de Krielhoenders, welke heden in groten getale worden gefokt in verband met de weinige ruimte, waar over men in steden en dorpen be schikt, zijn zeer fraaie inzendingen, t.w. Ned. Sabelpootkrielen in hun fraaie kleuren, Hollandse Krielen in diverse kleurslagen. Zij zullen worden gekeurd door de nestor der krielenkeurmeesters, de heer A. P. Hollemans. Voorts zijn ook de Zijdehoenkriel, Orpington, Sussex en Wyandotte krielen op deze tentoonstel ling aanwezig. Ook de sierduiven zijn goed vertegen woordigd, w.o. minder bekende soorten als Saksische Eksterkroppers en Steiger Kroppers. Ook de fraaie Holle Kroppers, Hyacint-duiven en een grote collectie Vinkduiven komen naar Rijnsburg. Inzendingen van Pauwstaarten, Krul- duiven, Oosterse Meeuwen, Antwerpse Smierels vormen een mooi geheel, ter wijl er nog prachtige klassen zijn van prominente fokkers in Antwerpse Smie rels, Oud-Hollandse Tuimelaars, Ned. Hoogvliegers en Nonduiven. Door het aanbrengen van een fraaie verlichting in het gebouw en de grote ruimte, waardoor geen kooien op elkaar behoeven te worden geplaatst, zullen de liefhebbers extra aandacht aan de ten toongestelde dieren kunnen schenken. Morgenavond vindt de officiële opening plaats door de voorzitter van de Raad van Beheer en Toezicht op de pluimvee- en pelsdierenteelt in Nederland, prof. dr. J. G. van Manen. Vrijdag en zaterdag zullen dan de poorten voor de bezoekers open gaan om getuige te zijn van wat de L.P.V. „De Oude Leidse" op organisatorisch gebied heeft tot stand gebracht. Voor voor zitter F. v. d. Mark en zijn mannen is het aantal inzendingen een groot succes, gezien de vele tentoonstellingen, welke juist in deze maand worden gehouden. Verenigingen uit Wassenaar, Woubrug- ge, Noordwijk, Katwijk en Lisse verlenen medewerking aan deze expositie. Advertentie. Een niet in de loterij. jv« w Douwe Egberts COOPVAERT zachte geurige pijptabak HENGELSPORT. Hengelsportvereniging „D.V.S." hield voor haar jeugdleden een wedstrijd in Oude-Wetering. Ondanks het minder mooie weer, werd er toch met animo door de jongens gevist. Uitslag: 1. Th. J. Schuckhard plus grootste voorn: 2. C. Zandvliet; 3. H. W. Schuckhard plus grootste blei' 4. L. Vlasveld; 5. v. d. Linden; 6. H. Schuckhard; 7. H. Vlas veld; 8. L. Beekman; 9. A. Filippo; 10. Steenbergen. In het Kon. Instituut voor de Tropen werd gisteren een nieuwe elektronische administratiemachine gedemonstreerd, welke in gebruik zal worden genomen door het Be drijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonder zoek. Dit laboratorium krijgt iedere herfst vele honderd duizenden grondmonsters te ver werken voor bemestingsadviezen. Dank zij deze machine zullen deze adviezen tijdig kunnen worden ver strekt. Advertentie Alleen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! MET ESSO BENT U BETER UIT! Opnieuw geval doping Zwaardere straf voor pikeur Tesselaar uit Alkmaar Gistermiddag is op het bureau van de Stichting Draf- en Rensport te Den Haag uitspraak gedaan in de zaak „Tesselaar". De straf van de Alkmaar- se publiektrainer en pikeur is met een maand verkort. Maar bovendien werd bekendgemaakt, dat in het lichaam van het paard Sir Parisien O opnieuw ongeoorloofde middelen zijn aangetroffen. Dit kostte de heer Tes selaar een uitsluiting tot 1 juni 1959 en bovendien zal hij tot dat tijdstip op geen enkele wedstrijd- of trai- ningsbaan in Nederland toegang heb ben. Op 12 november j.l. werd Tesselaar door het bestuur van de Stichting Draf- en Rensport voor drie maanden ge schorst, omdat hij aan zijn paard Sir Parisien O een z.g. ongeoorloofd middel had toegediend. Ook het paard mocht tot 1 maart 1959 niet meer uitkomen. Tesselaar ging, gesteund door een dierenarts, in beroep tegen de beslis sing. Zijn verweer steunde voornamelijk op het feit, dat aan Sir Parisien O drie dagen voor de race waarna de speek- selproef werd afgenomen en het dopinggeval aan het licht kwam een carbachol-injectie was toegediend. Dit middel nu, zou dezelfde reacties opwek ken als doping. Ter zitting bleef de pikeur hierin echter niet volharden, omdat, zoals ook zijn verdediger mr. dr. C. Berkhout wel inzag, dit verweer na de verklaring, uit gebracht door dr. L. Seekles uit Utrecht, niet houdbaar bleek. In zyn uitspraak zegt de raad nu, dat zij het niet bewezen aoht, dat Tesselaar zijn p?.?Jd een dopingmiddel heeft toe gediend, maar wel, dat de aanwezigheid in het speeksel van het paard van alkoidachtige eigenschappen, die in normale speekselmonsters niet voorko men een gevolg moet zijn van het in wendig gebruik van middelen, waardoor het prestatievermogen op een andere dan normale wijze kan worden beïn vloed en dat deze stoffen behoren tot de ongeoorloofde middelen. Daar de heer Tesselaar niet wist te verklaren hoe dit dopingmiddel in het lichaam van het paard was geraakt en het reglement van de Stichting Draf- en Rensport uitdrukkelijk bepaalt, dat de trainer verantwoordelijk is voor zijn paard werd hij opnieuw veroordeeld. Echter voor twee in plaats van drie maanden omdat de raad van appel niet bewezen achtte, v dat de Alkmaarse pikeur deze middelen zelf toediende. OPNIEUW Tesselaar heeft zich echter opnieuw in zijn vingers gesneden! Zoals uit een genomen speekselproef bij hetzelfde paard op 28 oktober j.l. na afloop van de draverij om de Schoonheidsprijs in Hilversum bleek, heeft Sir Parisien O wederom een ongeoorloofd middel in het lichaam gekregen. De speekselhoeveelheid in de mond van het paard was niet minder dan twee- tot driemaal zo groot als men in normale gevallen na een koers pleegt aan te treffen. Na zuivering van de speekselextracten bleken de alkaloidreacties positief te zijn. In normale gevallen zijn deze Leidse Schaakbond LSG 2, dat in de eersteklasse van de LSB steeds de eerste viool bespeelde, brengt het er dit seizoen wel bijzon der slecht af. Ditmaal moest het tegen Leiderdorp 1, dat nog geen grootse dingen had laten zien, de derde nederlaag incasseren. De Lei derdorpers wonnen met 4—6 en dis- tancieerden zich van de onderste plaats. Een zeer goede prestatie van Leiderdorp! In de 2de-klasse A won VTL 1 de moeilijke uitwedstrijd tegen Hazerswou- de en gaat zodoende weer een hartig woordje meespreken in de strijd om de leiding. De wedstrijd tegen Bodegraven 1 zal wel beslissend zijn voor het kam pioenschap De resultaten kwamen als volgt tot stand: LSG IILeiderdorp I: mr. ir. J. Westra^P. van Wijnen C. van Dijk—Joh. de Jong 0—1, dr. J. B. Wil- terdink—rector J. C. de Groot 0—1 H. v. Ringen—A. van Klaveren M. M. Segaar—B. Corts 0—1, ir. M. Eller- broek—W. Goedhart 1—0, dr. J. H. Meilink—F. Teleng 1—0, J. P. W. Weyermars—D. Braam 0—1, C. Elzenga P. C. v. d. Leek *6,1. Vogelenzang B. S. Willems of Brilman Vi. Eindstand: 46. HazerswoudeVTL I: M. J. Ravens- bergA. Smit Jac. HarkesH. J. Dingjan 01, W. van OfwegenJ. H. van Dijk 01, N. v. d. BoschP. J. Piket Vi—J. P. Cok—J. G L. Ter- vooren M-, J. A. VosH. Th. v. d. Zon 01, L. van GorkumG. Roozen- daal 10, H. MerbisA. Spek 10. Jac. van DorpJ. M. Tervooren P. HelmusJ. Brugmans 01. Eindstand: 46. Van de 2de-klasse B wedstrijd Katwijk 1LSG 3, waarvan wij reeds gewag maakten, volgt thans de gedetailleerde uitslag. De enige afgebroken partij staat voor Katwijk beter, zodat een gelijk spel niet uitgesloten ls. Katwijk I—LSG III: D. Hoek—dr. S. A. Nieuwzwaag KE. H. van Galen R. Sattler 1—0, A. C. Berkhey sr.P. S. Anes afgebr., P. BavelaarP. F. Jan zen C. BarnhoornR. Zeven 1—0, P. Rous—E. J. Kerkhoven V2—H, A. C. Berkhey jr.W. Maschkow 01. H. OuverslootJ de Raay 01, M. v. d. Plasds. P. J. Maokaay 01, C. Visser J. Vreeken Voorlopige eindstand: 4—5. reacties altijd negatief. Opnieuw een straf voor de man uit Heiloo en die is niet mis. Nu geen in trekking van de publiektrainers en rijvergunning, maar een veel zwaardere penetentie: uitsluiting tot 1 juni van het volgend jaar! Bovendien zal hij in die tijd op geen enkele Nederlandse trainings- of weds try dbaan mogen verschijnen. Sportsplinters De oefenwedstrijd tussen het Ne derlands jeugdvoe'tbalelftal (16-18 jaar) en het westelijk amateiyelftal, die he denavond op het VUC- terrein te Den Haag gespeeld zou worden, is afgelast in verband met de slechte toestand van het terrein. Op het terrein van Robur et Ve- locitas te Apeldoorn werd een oefenwed strijd gespeeld tussen het Nederlandse amateurvoetbalelftal en een Oostelijk amateurteam. De wedstrijd, die door on geveer 1500 toeschouwers werd bijge woond, eindigde in een 10 overwinning van het Oostelijk amateurelftal (rust 00). Het enige doelpunt werd gescoord door rechtsbuiten De Kleermaker (Vi- Gistermorgen is in de Amster damse haven de achtjarige Ierse ruin schimmel „Hillary" uit het s.s. „Triton" geladen, welke paard is aangekocht door de bekende springruiter Ben Arts. „Hil lary" heeft dit jaar een eerste prijs be haald in Dublin en is kampioen van Cork. Op de Hoky te Den Haag wordt woensdagavond 23 december een schaats wedstrijd over 1500 meter voor dames gehouden. Tien van de sterkste schaat- senrijdsters van ons land nemen aan deze wedstrijd deel. Het zijn: de natio nale kampioene R. Meijer, S. Hopman, R. van Steijn. L. Torenstra. J. Tabernee, A. Heijnen, A. Strooper, B. Dapper, A. Wormsbecher en H. de Waard. Zaterdag 20 december worden in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam de wedstrijden om de „Moeder Triebels- beker" gehouden. Voor de strijd om deze beker, die in het bezit is van de zwemvereniging „De Robben" uit Hilver sum, hebben vrijwel alle prominente Ne derlandse zwemsters ingeschreven, ter wijl de internationale toets wordt aan gebracht door de Düsseldörfer Schwimm Verein 1898. SKIËN. Amateurstatus Toni Sailer, de Olympische en wereld kampioen skiën, die zijn amateurstatus ernstig in gevaar heeft gebracht door in twee films mee te spelen, heeft be kend gemaakt, dat hij met het hiermee verdiende geld een hotel met 36 bedden zal openen. De grond, waarop het hotel is gebouwd, is Sailer aangeboden door de gemeente Kitzbuehel voor zijn successen tijdens de Olympische Winterspelen van 1956 te Cortina d'Ampezzo. ZWEMMEN LZC kampioen 1958 van de Kring In Gouda werden gisteravond de wln- terclubkampioenschappen van de Kring Gouwe Rijnstreek verzwommen. De deelneming van Leidse zijde was zeer groot. Men organiseert dergelijke evenemen ten niet in Leiden, omdat er voor eerst nog steeds een stimulans voor het Goudse zwemmen nodig is, zoals ook gisteravond weer bleek, maar ook, om dat financieel een dergelijk toernooi in onze stad praktisch niet is op te zetten. In totaal namen zes verenigingen deel: DONK en GZC uit Gouda en De Sleutelstad, De Zijl, LGB en LZC uit Lelden. Het bleek, dat de oudste Leidse zwem vereniging de sterkste ploeg had gezon den. LZC won namelijk met vier secon den voorsprong het totale toernooi en werd daarmee winterkampioen 1958. Dat de adspiranten een groot aandeel in de zege hadden, blijkt wel uit het feit, dat het bekertje voor deze catego rie naar de LZC ging (LGB werd hier tweede en De Sleutelstad derde), ter wijl bij de jeugdzwemmers een tweede plaats werd ingenomen achter De Zijl. De seniorenwedstrijden leverden voor de LZC eveneens een tweede plaats op ach ter het winnende GZC. De Zijl werd derde. De wedstrijden werden in estafet te-vorm verzwommen. Schoolsport De Gemeentelijke Schoolsportcommis- sie organiseert in de kerstvakantie de jaarlijkse schoolvolleybal- en tafelten- niswedstryden. Op dinsdag 23 december worden in de zalen Gymnasium, Fran- chimontlaan, Van Vollenhovenkade, Plesmanlaan, Pieterskerkgracht en Munnikenstraat de volleybalwedstrijden gespeeld. Vrijdag 2 januari volgen ln de Stads gehoorzaal (van 10 tot 4 uur) de tafel tenniswedstrijden en op de avond van dezelfde dag en in dezelfde zaal vinden tenslotte de finales van beide takken van sport plaats. Om de nationale schaaktitel Van de dertig totnogtoe ge speelde partijen staan er tien als „afgebroken" genoteerd, hetgeen van de ranglijst-volgorde een on overzichtelijke puzzel maakt. Don ner staat ons inziens terecht als nummer één genoteerd, maar Van Scheltinga bijvoorbeeld, nummer vijf, kan van het ene moment in het andere één tot twee punten rijker worsen en een directe drei ging vormen voor de leider. Donner moest gisteravond aantreden tegen oud-DD-clubgenoot ir. Van Donk. Deze trok, met zwart spelend, resoluut op, maar Donner liet zich niet impo neren. Sterk spelend damde hij alle agressieve plannen van zijn tegenstan der in en liet deze tenslotte met de nodige verzwakkingen zitten. Jonkman moest het opnemen tegen zijn vroegere leermeester Van Schel tinga. Laatstgenoemde nam spoedig het heft in handen en drong met een paard in de zwarte stelling door. Hoe wel Jonkman zich fraai weerde, kon hij niet verhinderen, dat er veel ma teriaal verloren ging. Toen het tenslot te een volle toren werd, gaf hij zich gewonnen. Cortlever. die een uur later begon, won in fraaie aanvalsstijl van dr. Ba- rendregt. Hij speelde een Konings-In- diër onregelmatig tegen, doch verkreeg een attractief, levendig spel. De partij bleef een aaneenschakeling van com binaties vertonen, waarbij wit aan het langste eind trok. Mr. Spanjaard en Van den Berg speelden een Slavische verdediging met..., Lg4 door zwart. Het spel kreeg een levendig karakter. Zwart had een ietwat actief figurenspel. Wit beheerste met opgerukte e- en f-pionnen belang rijke velden. Het middenspel kreeg vrij scherp karakter, toen wit met een vrij pion poogde op te rukken. De remise, die uit de bus kwam was een bevredi gende oplossing. Roessel. die eens met een Nimzowitsch-variant van de Sici- liaan van grootmeester Matanovic won, wilde tegen Orbaan een reprise geven. Hij slaagde hierin echter niet. Wit hield de stelling stevig onder druk en kon tegen het verstrijken van de speel tijd belangrijke positionele vorderingen maken. De partij werd afgebroken. UITSLAGEN De uitslagen luiden: mr. Spanjaard- Van den Berg V4V.i- Donner-ir Van Donk 10. Orbaan-Roessel afgebroken, Van Scheltinga—Jonkman 1—0, Cortle ver—dr. Barendregt 1—0, Van Weezei was vrij. Voorts werden nog enige afgebroken partijen uitgespeeld. Hiervan waren de resultaten Donner Cortlever 10, Jonkman—Orbaan 1—0, Van den Berg —Donk 10. De stand luidt thans: 1. Donner 4% pnt. 1 afgebr. part., 2. en 3. Van den Berg en Cortlever 3 pnt. 1 afgebr. part. (uit 5 partijen). 4. mr. Spanjaard 3 pnt., 5. Van Scheltinga 2'/2 pnt 2 afgebr. part. (5). 6. Roessel 2 pnt. 2 afgebr. part. 7. Jonkman 2 pnt, 8. dr. Barendregt 1Ï4 pnt. 1 afgebr. part. 9 en 10. Orbaan 1 pnt 1 afgebr. part. en ir. Van Donk 1 pnt. 1 uitgestelde partij (bedden uit 5). 11. Van Weezei xh pnt., 1 afgebr. 1 uitgestelde part. Afd. Leiden K.N.V.B. VOOR ZONDAG 1: St.-Bern. 1Altlor 1 2.30 uur, KRV 1Rijpweter. 1 2 uur. Rouwkoop 1 SVLV 1 2.30 uur, Stompw. B. 1Alph B. 1 2 uur, Weter. B. 1—Or. Groen 1 2.30 uur, IA: Alphen 3—DOCOS 2 12.15 uur, SJO 2Alphia 2 2 uur.Teylln. 2Lugdun 3 2 uur. UVS 5ASC 3 12.15 uur. 2: MMO 1—SJZ 1 2 uur, 2A: Altlor 2—LDWS 2 2.30 uur, ASC 4 SJC 3 2.30 uur, DOSR 2—Roodenb. 3 2.30 uur, WSB 3—DOCOS 3 12 uur. 2B: Alphia 3—SVLV 2 2.30 uur, DOCOS 4Teyling. 3 2.30 uur, DOSR 3—Rooden- burg 4 12 uur. Rijpweter. 2—UVS 6 12 uur, 3A: Alph. B. 2—Weter. B. 2 2.30 uur, LFC 5Lugdun. 5 12.15 uur, Llsse 4 VN A 2 12 uur. 3B: ASC 5Alphen 4 12.15 uur, Lugd. 6Stompw. B. 2 12.15 uur. SVLV 3SJZ 2 12 uur. UDO 2—SJC 4 2.30 uur. 3C: Foreholte 3—DOSR 4 12 uur. LFC 0 —VTL 2 10 uur Roodenb. 6—Altlor 3 2 u. 3D: LDWS 3UVS 7 11 uur, Lugdun. 7Llsse 5 12.15 uur, Teylln. 4ZLC 2 2 uur. WO A 2KRV 2 2 uur, 4A: Lugdun. 8Or. Groen 3 10 uur, VNA 3Leidse B. 3 12 uur, Roodenb. 7 ASC 6 10 uur, 4B: St.-Bern. 3SJC 5 12 uur, DOCOS 6VTL 3 12 uur. ZLC 3Stompw. B. 3 2 uur. SJZ 3Foreh 4 2 uur. 4C: Llsse 6MMO 2 2.30 uur Or. Groen 4UDO 3 12.15 uur, Roodenb. 8SVLV 4 12.15 uur. Weter. B. 3Alph. B 3 12 uur. 4D: ASC 7—ZLC 4 10 uur. Llsse 7— VNA 4 12 uur. Stompw. B. 4Foreholte 5 12 uur. SVLV 5KRV 3 12 uur. 4E: SJZ 4—Foreholte 6 12 uur, UDO 4 VVO A 3 12 uur, Unltas L. 3Stompw. B 5 12 uur. 4F: DOCOS 7Rouwkoop 4 12 uur, Warmunda 4UVS 8 12 uur. l.ugdun 11 Leidse B. 4 10 uur. Or. Groen 5LFC 7 10 uur.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11