Laatste nieuws In 1959 wordt niet begonnen met aanleg zwembad Oegstgeest Beurs van Amsterdam PhUlp8 Doiiarmg -bi DINSDAG 16 DECEMBER 1958 Rhijnliofweg wortlt in zijn geheel verbeterd De verbreding van de Hoge Mors- weg staat al enige jaren op het pro gramma van de gemeente Oegstgeest. Dat aangedrongen werd op uitvoering van dit werk was te verwachten. B. en W. hebben, zo delen zij mee In de memorie van antwoord bij de gemeen tebegroting, verschillende pogingen gedaan gelden hiervoor beschikbaar te krijgen. Op 22 oktober j.l. werd nog eens een poging gedaan geld te mo gen lenen. Hierop is nog geen beslis sing binnengekomen. B. en W. stellen de raad nu voor opnieuw een begro tingswijziging met het destijds ge raamde krediet van f. 171.000.ver minderd met f. 11.000.voor de reeds uitgegeven kosten van aankoop van de grond vast te stellen en deze wijziging ter goedkeuring van G.S. in te zenden met verzoek desnoods af te zien van de eis dat leningskapitaal aanwezig moet zijn in verband met de omstan digheid, dat de liquiditeitspositie der gemeente gunstig is, daar de gemeente geen vlottende schuld meer heeft. Al het mogelijke zal in het werk wor den gesteld om dit werk in 1959 uit te voeren. Wat de Hoge Morsweg betreft kan nog worden meegedeeld, dat B. en W. alsnog voorstellen aan de aanleg van trottoirs prioriteit te verlenen en een krediet van f20.000 hiervoor beschik baar te stellen. VERBETERING RHIJNHOFWEG Alvorens tot uitvoering van de voor 1959 geraamde kapitaalswerken zal wor den overgegaan, zal het advies van de commissie van openbare werken worden gevraagd. Aan G.S. zal machtiging wor den gevraagd om de verbetering van gedeelten van de Rijnsburgerweg met STADSNIEUWS ALMANAK VVSL Als 34e in de reeks is verschenen de Almanak van de Vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden 1959, uit stekend verzorgd uitgegeven door Eduard Udo N.V. te Leiden. Van VVSL-almanakken mag men ver wachten, dat ze tot in de puntjes ver zorgd zijn. Ook dit jaar wordt die ver wachting niet beschaamd. Enkele as pecten van deze 34e Almanak mogen niet onvermeld blijven. Aantrekkelijk is de vorm van de jaarverslagen, die op deze wijze heel wat leesbaarder zijn dan dorre feitenopsommingen. Vorig jaar heeft het Collegium van het LSO zich aan een almanak-foto in nieuwe stijl gewaagd, doch dat waagstuk bleek een dergelijke mislukking, dat men er dit jaar niet op terug is gekomen. Blijkbaar heeft nu ook het WSL-bestuur de nei ging gevoeld, eens anders in de alma nak te prijken dan gewoonlijk. De dames hebben het er daarbij beter af gebracht dan de heren. In de eerste plaats hebben zij die foto-nieuwe-stijl als een soort „reserve" opgenomen na de traditionele, in de tweede plaats is die reserve een heel wat vlotter plaatje geworden dan het LSC-experiment van vorig jaar. De fotootjes bij het zeer uit voerige novitiaatsverslag doen het uit stekend. De overige illustraties uit het „eigen" gedeelte van de Almanak zijn van goed gehalte, maar het is jammer dat ze scherp contrasteren met de illu straties van het Civitas-gedeelte. Die consequentie van gedeeltelijke almanak integratie moet met enkele andere bezwaren nu eenmaal worden aan vaard. Het mengelwerk laat naar onze smaak in omvang wel iets te wensen over, doch de inhoud van het gebodene vormt anderzijds weer een tegenwicht. Tot slot het begin: de Almanak opent met een bijzonder goede foto van het Koninklijk Paar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anne Mirella, dr van J. J. van Egmond en H. J. Meere, Marinus, zn van L. Lind- hout en M. C. van Vliet, Pieter, zn van G. Zaalberg en C. Knibbe, Sjoerd Franciscus, zn van J. J. Stouten en B. Nederlof, Pe trus Johannes Maria, zn van T. H. Witte- man en L. C. WIJnands, Irene, dr van A. Ouwerkerk en M. van 't Wout, Leendert, zn van H. Schaap en M. Kool, Adriana Maria, dr van H. Schaap en M. Kool, Hen- drlcus Nicolaas Mljndert, zn van M. G. F. Eleveld en C. H. M. de Gunst, Annemieke. dr. van W. J. van den Wijngaard en G. A. Verdoes, Gertine Willemlen, dr van C. Willems en P. H. van der Zaal, Petrus, zn van J. G. van den Berg en M. W. Phl- llppo, Josephus Wilhelmus, zn van A. J. Ellgersom en J. F. van Ravesteljn, Johan nes Jacobus, zn van C. van Velzen en M. van Houten. Willem, zn van J Remmel- zwaal en M. A. van den Eijkel, David Louis, zn van M. J. de Vries en N. Cop- pens. GETROUWD G. J. J. Slokker en A. F. Offenberg, P. H. van der Klugt en A. C. J. van Rijn. H. Schilder en C. Lensveldt. C. Hunders- marck en C. van der Linden, P. van Eg- mond en H. Steenvoorden, J. C. Nleuwen- hulzen en A. A. van Houwellngen. OVERLEDEN J. Boezaard, 57 jaar èchtgenote van H. van Varlek, F. J. B. M. Swlnkel6, 46 jaar, man, A. J. van Noort, 82 jaar, man, A. A. van der Lans, 68 jaar, echtgenote van C. J. Heuzen, C. C. Farensbach, 59 jr, echt genote van P. Levedag, M. Noort, l jaar dochter. spoed te mogen uitvoeren. Sommige le den geven er de voorkeur aan de Rhyn- hofweg in het volgend jaar In zijn ge heel te verbeteren. B. en W. hadden n.l. voorgesteld een deel onder handen te nemen. Thans zUn B. en W. bereid f. 45.000.— voor de gehele verbetering beschik baar te stellen. De tijd zal leren In hoeverre het werk in 1959 gerealiseerd kan worden, zo merken zU op. De wens was uitgesproken om de sloot langs de Pastorietuin nu al te dempen. B. en W. zullen hieromtrent contact op nemen met het R.-K. kerkbestuur. Ge vraagd was welke verhoogde beveiliging wordt verwacht wanneer de machinist bij het rioolwaterzuiveringsbedrijf komt wonen. De noodzakelijk geachte woning zou f. 20.000 moeten kosten. B. en W. geven een opsomming van technische gegevens waaruit blijkt dat het wonen bij de installatie een aanmerkelijk ho gere beveiliging betekent. Inzake gym nastieklokalen werd de vraag gesteld waar deze zouden komen, daar spoedige vaststelling van de definitieve plaatsen gewenst is om bij toewijzing van ur gentie enz. snel te kunnen bouwen. Uit het antwoord blijkt, dat er één lo kaal zou moeten komen aan de RUn- zlchtweg. Dit zou dan bestemd zijn voor de Kon. Julianaschool en de R.-K. scho len. Een tweede lokaal zou komen In de omgeving van de HofdUck/YVyttenbach weg. Het zal noodzakelijk zijn - aldus B. en W - uitstel te aanvaarden van het ver beteren van de opryiaan van Oud-Poel geest. GEEN ZWEMBAD IN 1959 Aangearongen was op verbetering van de verlichting van het tweede gedeelte van de Kempenaerstraat. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. Vele le den vroegen naar de bouw van een nieuw zwembad. Hierop werd geant woord dat de vele voorbereidende werk zaamheden, welke nog moeten geschie den voor de bouw van een nieuw zwem bad en de vele moeilijkheden, welke in verband daarmede nog moeten worden overwonnen, het irreeël maken dit werk te beschouwen als een plan waaraan reeds in 1959 een begin van uitvoering zou kunnen worden gegeven. Het plan zal niettemin zoveel mogeiyk worden bespoedigd. Daar het in de bedoeling ligt sport velden aan te leggen tussen de Rijks weg en de Rhyngeesterstraatweg werd erop aangedrongen de benodigde gron den spoedig in handen te krygen. B. en W. delen mede, dat In de loop van het volgend Jaar een voorstel tegemoet kan worden gezien omtrent de onteigening van de nog resterende gronden voor de realisering van het uitbreidingsplan Oegstgeest-Noord. SUBSIDIES Hoewel alle subsidieverzoeken in het afdelingsonderzoek waren betrokken en dus in de memorie ter sprake komen wordt hier slechts op één verzoek nader ingegaan. In de openbare vergadering komen de andere tevens ter sprake. De Ned. Herv. Gemeente had t.b.v. de kos ten van de jeugdwerkleidster een sub sidie aangevraagd ad f. 4000, een be drag dat ook vorig jaar door de raad was toegestaan, hoewel B. en W. dit bedrag toen en dus ook nu te hoog achtten. Uit oogpunt van een billijke verdeling van de subsidies voor het jeugdwerk bleek dat de voorkeur gege ven wordt aan het algemeen subsidie, waarover het overkoepelend orgaan van de jeugdbeweging aan B. en W. advi seert, belangryk te verhogen n.l. tot f. 5000.-. Ten aanzien van de volkshuisvesting delen B. en YV. mede geen behoefte te hebben aan een adviescommissie voor de huisvestiging, waarom enkele leden had den gevraagd. Algemeen was men van oordeel dat by de minister van Justitie moet worden aangedrongen op de stichting van een nieuw gebouw voor de politie omdat de huidige huisvesting niet meer voldoet aan redelijk te stellen eisen. B. en W. zullen dit oordeel van de raad aan de minister doorgeven. Bijbels poppenspel herleeft De vrouwengroep van de Vereniging van Vryz. Hervormden Lelden/Oegst- geest, kwam gisteren bijeen in het Ver enigingszaaltje aan de Middelweg, dat met kerstversiering in stemming was gebracht voor de adventswydingsavond. Hieraan werkten mede de dames Bar nard en Pieck, die aan de piano bege leid door mevrouw Zimmerman, enkele Oudhollandse kerstliederen zongen en La Vierge de la Crèche van César Franck ten gehore brachten. Het hoogtepunt van de avond vormde het poppenspel „Maria's droom", ver toond en gesproken door mevrouw G. J. JansmaVan Schouwenburg en de heer J. P. Hulsbos. Het spel berust op een oud gegeven van M. Cordes, maar is door mevr. Jansma geheel opnieuw geschreven. De heer Hulsbos zeide in zyn inlei ding, dat, terwijl sinds oude tijden pop pen werden gebruikt om heilige hande lingen uit te beelden of bijbelse verha len weer te geven, dit sedert de middel eeuwen verloren is gegaan. Sinds kort heeft het bybels poppenspel weer zyn Intrede gedaan o.a. twee Jaar geleden met veel succes op een avond voor deze vereniging. Het spel, dat zeven taferelen omvat, toont in zes daarvan episoden uit de toekomst, die Maria in een droom be leeft. Zo zagen we Jozef opschrikken by de binnenkomst van de herders, die vertellen al wat zy gezien en gehoord hebben. Een volgend tableau vivant (de poppen doen zich Inderdaad voor als levende personen!) liet ons Koning Herodes zien; Maria dreigend, dat hy het verwachte koningskind uit de weg zal ruimen door alle pasgeborenen te laten ombrengen. De sfeer van het bybelse verhaal werd byzonder goed getroffen door de van veel smaak bij de vervaarddgster getuigende kleding der poppen en hun prachtig getypeerde koppen. Een enkel detail, zoals byvoorbeeld de zeven armige kandelaar in de scène met Herodes, versterkte dit nog. Vooral het tafereel in de voorhof van de tempel en die, waarin van de won derbare spijziging wordt verhaald, muntten uit door een zeer levendige uitbeelding. Hiertoe droegen zeker ook een mooie weergave van de stemmen en een goede voordracht van de gesprekken veel by. Tenslotte noemen wy nog de dramatisch gegerven intfochit in Jeru zalem, waar Maria inneriyk medejuicht met de menigte, maar als zij bemerkt, dat het gejuich haast ongemerkt in ge schreeuw „kruisigt hem!" is overgegaan, roept zU uit: „Gij scheurt Hem van my af! In het volgende tafereel komt de berusting: Zijn liefde draagt ons voor immer. Het muzikale tussenspel werd ver zorgd door mevr. Zimmerman. NEDERLANDSE KANDIDATEN VOOR EUROPESE HOF VOOR DE RECHTEN VAN DE MENS 0.w. onze stadgenoot mr. F. M. baron van Asbeck Nederland heeft de professoren mr. F. M. baron van Asbeck, mr. dr. L. J. C. de Beaufort O.F.M. en mr. dr. J. H. W. Verzijl kandidaat gesteld voor een func tie als rechter van het nieuwe Europese hof voor de rechten van de mens. Hun namen komen voor op de hjst van 45 kandidaten, die het minister comité van de Raad van Europa maan dag in Parys heeft opgesteld. De raad gevende vergadering zal op haar ver gadering in januari uit deze lyst de 15 rechters voor het hof kiezen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. genees kunde II, mej. M. van Aarem (R'dam), mej. M. F. J. v. d. Kaaden (Hillegom), mej. P. W. v. d. Sloot (Bloemendaal) en de heren G. M, v. d. Ent (DenHaag), J. C. H. Friederich (Wageningen), J. Fijnheer (Harlingen), R. Gaymans (Made). W. Golsteyn (Den Haag). A. H. Labruyère (Voorburg) en H. J. Werre (Santpoort): doet,ex. geneeskun de II, de heren E. Brookman (Voorburg) 1. Biitler (R'dam), D. G. Byrnes (USA), W. Fontein (Delft), Th. M E. Govaert (Stein), H. W. Hack (Den Haag), J. F. R. Harms (Den Haag), A. B. Kunst (Haarlem). J. J. van Leeuwen (Voor schoten). P. M. de Vries (R'dam) en H. L. de Windt (Leiden)semi-artsex., de heer F. G. Claassen (Leiden)arts- mej. A. F. F. Manusama (Leiden) en de heren A. Ingelse (Oegstgeest) en A. A. de Zeeuw Cs-Gravendeel); kand. ex. sociologie, mej. W. Chardon (Vlaar- dingen) en mej. T. C. J. Leenderts (Lei den). LEIDERDORP DIEFSTAL VAN BROMFIETS VERIJDELD Gisteren trachtten twee Leidenaars, van wie één een goede bekende van de politie is, een bromfiets te stelen bij ae Touwfabrieken. Ze werden echter ont dekt, waarop beiden de bromfiets lieten staan en vluchtten. De politie wist hen in de kraag te grijpen in Oud-Ade. Het bleek toen, dat zij ook nog een fiets hadden gestolen bij een fabriek nabij de driesprong van de Provinciale weg, teneinde snel weg te komen. De politie heeft de laatste tijd zeer veel rijwielen in beslag genomen, die 's nachts in het Zijlkwartier en Tuin dorp onbeheerd en iet op slot stonden. UITSLAG COMPETITIEWEDSTRIJD FOTOCLUB DAGUERRE JUNIOR Gisteravond vergaderde de Fotoclub in het Dorpshuis en werden de uitsla gen van de ingeleverde foto's bekend gemaakt. Er werden in totaal 29 foto's ingeleverd. De uitslagen luiden als volgt. Voor gevorderden: 1. mevr. Goldberg, 35 p.; 2. de heer Jongkind, 33 p.; 3. de heer W. Zuidervaart, 29 p.; 4. de heer D. Goldberg, 26 p. Voor de beginnersgroep; 1. de heer Officiële publikaties .Vft 3- de~heer Vlertelhau- VERKEERSREGELING APOTIIEKERSDIJK TIJDENS KERSBOMENMARKT Burgemeester en Wethouders van Lei- e heer Wijling, 27 p.; 4. de heer v. d. Pluym, 27 p.; 5. de heer Vister, 26 p.: 6. de heer Lugtenburg, 26 p.; 7. de heer Rotteveel. 26 p.; 8. de heer Feven, 26 p.; 9. de heer Schramp, den brengen ter openbare kennis, dat zij 25 p.; 10. mej. Schellingerhout, 24 p.; hebben besloten de Apothekersdijk op 17. i n de heer J. Ph. v. d. Bosch. 24 p.; 12. 20- 22 en 23 december 1958 van 13 00 de heer Beurze, 24 p.; 13. de heer Jansen »nt ,onn 94 *"'24 p.; i4. de heer Herruer, 24 p.; 15. de heer T. v. d. Bosch, 23 p.; 16. de heer Vister, 22 p. Oprichtingsvergadering „De Kleine Does" Gisteravond werd in het Dorpshuis de oprichtingsvergadering gehouden van de Zwem- en Polovereniging „De Kleine Does", als onderdeel van de Zwemver eniging „De Does". Het is n.l. zo, dat deze laatste vereniging meer een exploi tatievereniging is. Namens het voorlopig comité heette de heer J. J. Vermeulen alle aanwezi gen hartelyk welkom in het bijzonder de heren v. d. Horst en Rens van de Zwemvereniging „De Does". Vervolgens zette de heer Vermeulen nieuwe vereniging tot 19.00 uur en op 19 en 24 december 1958 van 6.00 tot 19.00 uur gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee ln de richting Klppenbrug. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1959 De Burgemeester van Lelden maakt be kend, dat: a. aan alle ingeschrevenen, die tijdens de zitting 1957/1958 (keuring lichting 1959) ter keuring moesten verschijnen, de oproeping voor opkomst ter keuring is verzonden; b. de ln 1939 geboren mannelijke perso nen, die ln een der Nederlandse bevol kingsregisters zijn opgenomen of daar in hadden behoren te zijn opgenomen en de oproeping voor opkomst ter keu ring dan wel een bericht van niet- lnschrijving nog niet hebben ontvan gen. zich vóór 1 Januari 1959 ter ge- v u meentesecretarie, afdeling Militaire Za- Hppri waarom deze rKTiS.» .966. |«ou wórden opgericht. Doel ie het «wen,- burgemeester, men^^polc^petën wedsteydvert^d De burgemeester. F. H. VAN ENBCHOT wat bereiken, onder goede leiding moe ten gebeuren en in competitieverband. De heer v. d. Rheyden lichtte vervol gens nader toe wat het zou inhouden lid te worden van de KNZB. Lid kunnen worden zij, die in Leider dorp wonen, aan de Hoge Rijndijk-Zoe- terwoude en de andere kant uit tot de Wilhelminabrug; ook zy, die niet in Leiderdorp wonen, maar vóór 1 septem ber 1958 lid waren van „De Does", ter wijl het bestuur machtiging heeft in toyzondere gevallen te beslissen. Van „De Does" zal één der bestuursleden zitting hebben in het bestuur. Het bestuur van „De Does" zal mee helpen by de eerste aanschaffingskos- ten en stelt zich de eerste twee jaar garant voor de financiën. Daar by de gelegenheid tot aanmel ding het verplicht aantal bereikt werd, kon er een bestuur gekozen worden. Bij acclamatie werd het oprichtingscomité tot bestuur verkozen voor één jaar, met als voorzitter de heer J. J. Vermeulen en verder mevrouw v. Gent en mej. Scheepstra en de heren v. d. Rheyden en Labordus. WASSENAAR Vragen van raadsleden bij de begrotingen voor 1959 NIEUW POLITIEBUREAU Meerdere leden van de raad hebben blijkens het voorlopig verslag van de behandeling der begrotingen voor 1959 gevraagd naar de stand van de plannen voor de bouw van een nieuw politie bureau. Het wordt van belang geacht deze plannen bestekklaar te maken zo dat ze kunnen worden uitgevoerd zodra de omstandigheden gunstig zyn. Een van de raadsleden heeft aange drongen op een betere inrichting van de kamer van de commissaris van politie, die op het ogenblik „in stryd is met het aanzien van de gemeente Wassenaar". VERKEERSPROBLEMEN In verband met de openstelling van een gedeelte van de nieuwe Ryksweg 4a zouden enkele raadsleden gaarne recente gegevens ontvangen over de verkeerstel lingen op de Rijksstraatweg. Meerdere leden hebben gevraagd naar de plannen om op deze weg lichtbakken aan te brengen, die de weggebruikers kunnen waarschuwen, dat er een verkeersonge val heeft plaats gehad. Gepleit wordt voor de vorming van jeugdverkeers- brigades. BRANDWEER Over de brandweer wordt door enige lieden opgemerkt» dat de la a U te Besprekingen van prof. dr. L. J. M. Beel De informateur, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft heden aan het eind van de morgen een onderhoud ge had met de minister-president, dr. W. Drees, in dienst kabinet. Daar na heeft hij een bespreking ge voerd met de president van de Tweede Kamer, waarop een con ferentie met het seniorenconvent is gevolgd. Hedenmiddag ontvangt de informateur te zijnen huize de vice-president van de ministerraad, mr. A. A. M. Struycken. Morgen hoopt de informateur te zijnen huize respectievelijk te ontvangen de voorzitters van de fracties van de Tweede Kamer, de heren Bur ger, Romme, Tilanus, Oud en Bruins Slot. Minister Hofstra weer in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra is vanmiddag weer in de Tweede Kamer verschenen om aanwezig te zUn bij de spoedeisende be handeling van het wetsontwerp betref fende de financiële verhouding tussen het Ryk en de gemeenten voor 1959. Het wetsontwerp werd zonder discussie en zonder hoofdeiyke stemming aange nomen. Er volgde een rustig debat, waaraan deelnamen de heren Bakker (CPN), Gortzak (communist), Lucas (KVP), Peschar (P.v. d.A.) en Van Leeuwen (WD) over het voorstel de heffing van invoerrechten op wyn in Benelux-ver- band weer te vervangen door een accyns op wyn. Dit houdt verband met de verlaging per 1 januari a.s. van de invoerrechten in het kader van de EEG. Minister Hofstra zette uiteen, dat voorshands de lasten op wyn vrijwel niet hoger worden. Het wetsontwerp werd zonder hoofde- ïyke Btemming aangenomen. Irak sluit grens met Perzië Volgens in Cairo ontvangen berichten van Radio-Bagdad heeft Irak de grens met Perzië gesloten en alle telefoon- en telegraafverbindingen met dat land verbroken. Perzië heeft eind vorige week erover geklaagd, dat Irak een vijandige hou ding ten aanzien van Perzië had aan genomen en dat anti-Perzische demon straties en activiteit werden toegelaten. BOETE EN VOORWAARDELIJK GEVRAAGD VOOR BELEDIGING In eerste instantie was een 34-Jarlge vrouw uit Leiden wegens eenvoudige belediging veroordeeld tot vier dagen gevangenisstraf onvoorwaardeiyk. De procureur-generaal bij het Haagse Ge rechtshof, waar de zaak ln hoger be roep diende, vorderde veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf en vijf enzeventig gulden boete of vyf dagen. Op 27 februari j.l. had verdachte op straat ln Lelden een vrouw ontmoet, met wie ze op voet van oorlog stond. Ze had deze vrouw allerlei leiyke betitelingen gegeven, althans volgens de dagvaar ding. De verdaohte zei, dat men elkaar had uitgescholden en dat ze het anders gezegd had dan was tenlastegelegd. De procureur-generaal vond echter op grond van getuigenverklaringen, dat de belediging wel vast stond. Verdachte moet dit afleren, maar vier dagen ge vangenisstraf vond hy wel wat zwaar. Mr. Schaper uit Leiden, de raadsman, beaamde dat een gevangenisstraf voor een eenvoudige belediging in dit milieu absurd zou zyn. Ook de boete vond hy te zwaar. Door affecten was verdachte een ogenblik haar zinnen kwyt. Arrest 19 december. JONGERENORGANISATIE VVD Afdeling Leiden in oprichting Donderdagavond wordt in „De Har monie" een vergadering gehouden, met het doel te komen tot oprichting van een afd. Lelden en omstreken van de „Jongerenorganisatie Vrijheid en De mocratie". De heer H. H. Jacobse, voor zitter van de landelijke organisatie, zal in deze by eenkomst het woord voeren. De heren A. R. I. Arts, A. H. Huibregt- sen en J. P. Verhagen maken deel uit van het comité van oprichting. het vrijwilligerskorps op voortreffeiyke wijze is getraind. In verband hiermee zou moeten worden nagegaan of de be roepskern niet met 3 of 4 man kan worden verminderd, en meer gebruik gemaakt kan worden van de vrywillige brandweer. Een van de leden is echter tegen inkrimping van de beroepskern omdat hy grote waarde hecht aan de vakbekwaamheid van dit personeel. NOODWONINGEN De aanwezigheid van de houten nood woningen aan de Haven wordt door enkele raadsleden een aanfluiting voor de gemeente genoemd. Andere leden vragen deze barakken een wat fleuriger aanzien te geven. Gepleit wordt ook voor verhoging van de huur van deze woningen ter bevordering van een gro tere doorstroming. WOONSCHEPEN Burgemeester en Wethouders hebben in juni '58 aan de bewoners van woon schepen in de gemeente in een circu laire er de aandacht op gevestigd, dat by verkoop of verhuur van deze sche pen de nieuwe bewoners niet moeten rekenen op een ligplaatsvergunning. Meerdere leden van de raad wensen omtrent de bedoeling van deze circu laire te worden ingelicht. Sommige van deze leden achten deze circulaire ln strijd met de Wet op de Woonwagens en Woonschepen en tevens in stryd met het door de raad genomen besluit, dat woonschepen in de Princehaven kunnen blijven liggen tot een andere definitieve ligplaats met redelijke voorzieningen kan worden ingenomen. ZOETERWOUDE BENOEMING GROEPSCOMMANDANT DER RIJKSPOLITIE Met ingang van 15 december is tot groepscommandant der rykspolitie van de groep Zoeterwoude benoemd de op perwachtmeester deer Rijkspolitie D. Tigchelaar van de verkeersgroep Hee renveen. De Groep Zoeterwoude omvat de ge meenten Benthuizen, Hazerswoude, Moerkapelle en Zoetarwoude. NAYO-overleg in Parijs begonnen De kwestie-Berlijn, hoofdschotel van het zelfs voor Parijs ongekend inten sieve politieke overleg staat ook op de halfjaarlijkse bijeenkomst van de NAVO-ministers, die vanochtend in Palais de Obaillot door minister Luns als voorzitter wordt geopend, als eerste punt op de agenda staan. Algemeen wordt verwacht, dat reeds vanavond een in vry krachtige bewoordingen ge steld communiqué van de Atlantische gemeensohajp zal worden uitgegeven, waarin de positie van de vijftien mi nisters zal worden bevestigd. Het feit, dat de Sovjetrusaisohe drei ging reeds zolang voortduurt, mag nim mer aanleiding zyn tot een verslapping van onze waakzaamheid. Militaire pa raatheid is en biyft de enige garantie tegenover de Russische dreigingen. Dit neemt niet weg, dat het economische offensief, dat de Sovjet-Unie heeft ge lanceerd, een onderwerp dient te zyn van serieuze studie binnen het verband van de NAVO. aldus minister Luns ln de rede, waarmede hij vanochtend de ministersconferentie heeft geopend. Minister Luns besprak voorts de op deze vergadering aan de orde gestelde problemen. Daarbij legde de minister nog eens de nadruk op de door de mili taire experts gestelde minimum-eisen, en dat tegen de achtergrond van de evaluatie van de Sovjetrussische drei ging. Uit studies, die door de deskundigen zijn gemaakt, is immers gebleken, dat die dreigingen zeker niet minder groot zijn dan een jaar geleden. Dit is op nieuw duidelijk geworden door de Ber- ïynse kwestie, die kan worden be schouwd als een van de vele pogingen van de zijde van de Sovjet-Unie om de NAVO-defensie te ondermijnen, aldus mr. Luns. In dit liicht dient ook te worden gezien het plan-Rapacki en de voorstellen om te geraken tot demili- tarisatie, desatomisering en „disenga gement" in Midden-Europa. Mr. Luns legde vervolgens de nadruk op een aantal positieve resultaten die in NAVO-verband zijn geboekt. De toe nemende kracht van de schildstrijd- krachten, mede als gevolg van de Duitse bijdrage en de grote vorderingen op het terrein van de politieke con sultaties. Dr. ir. F. den Hollander plv. president-curator T. H. (Van onze Haagse redactie) Dr. ir. F. Q. den Hollander, lid van het College van Curatoren van de Technische Hogeschool te Delft, is be noemd tot plv. president-curator. Deze benoeming is een gevolg van het feit, dat dr. den Hollander na zijn pensio nering bij de Ned. Spoorwegen per 1 januari a.s. meer tijd krijgt voor de Technische Hogeschool. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 december. Vette var- kensmarkt. Toegestane gewichtskorting 2 procent. 163 stuks. Zwaar geen notering, licht f 1.871.91, slagersvarkens f 1.92 1.94. zeugen f170,- tot f178,-. Handel re- deiyk. LEIDEN, 16 december. Lwdse Coöp. Groente- en Fruitveiling, Prijzen per 100 kg.: appelen 1737, andyvle 6286, kroten 6, Idem gekookt 26, boerenkool 8 17, rode kool 616, gele kool 8-14, groene kool 1315, witte kool 10, prei 1528, atoofsla 2741, spruiten A 3057, Idem B 1953, uien 210, waspeen 78, per 100 stuks: bloemkool C 1326, sla A 19, Idem B 8.70—15.10. ROTTERDAM, 16 dec. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3135, weektotaal 5740, vette koelen en ossen 400, gebruiksvee 819 vette kalveren 212, graskalveren 249, nuchtere kalveren 602, varkens 31, biggen 41, paarden 108, veulens 6, schapen of lammeren 050, bokken of gelten 17. Prys ln oents per kg: vette koelen le kW. 295/325, 2e kw. 280/290 3e kw. 250; 260, vette kalveren 280/300, 260/270, 210» 250, slachtpaarden 220. 190, 180 Prijs ln guldens per stuk; graskalveren le kw. 450, 2e kw. 375, 3e kw. 280, nuch tere kalveren 75 60 50, biggen 60 45 40, schapen 90 70 60, lammeren 98 78 60, kalfkoeien 1200 1000 850, melkkoeien 1200 1000 850. vare koelen 875 750 600, vaarzen 900 800 600, pinken 650 500 400. Moord op baby bewezen geacht De u irechtse Rechtbank croordeelde fajunorgen een 29-jarige inwoonster van Culemborg tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege ring. Tegen haar was vyf jaar met ai- trek en terbeschikkingstelling geëist. 14 dagen geleden stond zy terecht omdat zy in de middag van woensdag 16 april van dit jaar haar 20 maan den oude zoontje Leo in de echtelijke woning te Culemborg in een babybadje met kokend water had gedrukt, nadat zy de radio hard had aangezet. Het kind liep aan beentjes en onderlichaam zo danige brandwonden op. dat het na enkele uren overleed. Tevoren had zy herhaaldelijk tegen buren en bekenden gezegd, dat dit oudste kind gek was. Haar voorkeur ging duidelyk uit naar het jongste zoontje. De Rechtbank te Utrecht achtte het misdryf moord bewezen. De verdediger van de vrouw, mr. A. A. M. Peppelenbosch uit Amersfoort, had een aanvullend psychiatrisch rap port en opneming in een psychiatrische observatiekliniek gevraagd. Hy deelde ons mede, dat hy ernstig overweegt van dit vonnis van de Utrechtse Rechtbank in hoger beroep te gaan by het Ge rechtshof te Amsterdam. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 16 december Gesteund door de hogere slotkoersen uit Wall Street, kwam het Damrak van middag wederom met vastere koersen voor de internationale waarden voor de dag. Hiervan profiteerden opnieuw de Philipsaandelen, tengevolge van vraag voor Newyorkse rekening. Ook de olie aandelen waren goed ln herstel; zij kwamen boven de koersen van giste ren uit. Unilevers konden zich zeer goed handhaven evenals Aku's, die ex 4% in terim-dividend werden genoteerd. Aan delen KLM werden volkomen genegeerd. De arbitrage had het vandaag niet druk en kon internationaal moeiiyk tot za ken komen. Dit was dan ook de oorzaak, dat de handel in de internationale sec tor van geringe omvang was, zelfs voor de Philipspapieren. De 5% converteer bare obligaties Philips noteerden een paar punten boven de vorige slotprijs. Op de scheepvaartmarkt werd het eerste beurshalfuur tamelyk vlot gehan deld. KPM werd ex 7 dividend op een prys genoteerd, die weinig afweek by de vorige slotprys cum dividend. De gisteren gehouden vergadering van deze maatschappy had voor de beurs geen stimulerend nieuws opgeleverd. Aande len Scheepvaartunie ex 1.9 6lotdivi- dend waren eveneens vrywel onveran derd by de koers van gisteren cum divi dend. De overige scheepvaartwaarden waren eerder een fractie lager. Aande len Hollandsche Stoomboot Maatschappij (122%) werden vandaag op last van het beursbestuur niet genoteerd in ver band met een te verwachten bericht van deze maatschappy, waarvan eerst het publiek kennis dient te nemen. Ook aandelen Allan en Co. kwamen vanmid dag niet in de notering vanwege een bod van 20%. of Indien hoger, op alle aandelen van deze maatschappy. De koers schommelde de laatste tijd om de 30%. De cultuurmarkt zette kalm en ver deeld in. Al spoedig bleek dat er voor enkele leidende fondsen wat specula tieve vraag loskwam. Hierdoor lagen HVA's vast in de markt evenals Amster dam Rubbers, die vandaag ook goede aftrek vonden. Deli kon zich moeiiyk handhaven en Senembah lag eerder aangeboden. Staatsfondsen lager voor de kortlopende sector. wisselkoersen Londen 10.56%—10.57 New York 3,76%—3.77Vs: Montreal 3.01ft3.91 A Parys 89.77%—89.87%: Brussel 7.58%— 7.58%; Frankfort 90.41—00.46; Stock holm 72.97—73.02: Ztlrich 86.66%— 86.71%; Zurich (vr. fr.) 87.92—87.97; Milaan 60.52 %-60.57 Koperfagen 54.6654.71 Oslo 52.80% —52.85%, Wenen 14.59%—14.60%Ankara 3.79% —3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. n Industr. Obligaties Dinsdag 16 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 891* 99ft 93 93% 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 87% 87% 87% 87% Ned. '55 II 3% 89% 89% 87% 87% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 95% 95% Ned. 62-64 3 94% 94 ft Cert. NWS 2% 95 J/4 L 58% L 90 90 Grootboek '46 3 87ft Ned. WB. 6% UO 109% 96% 94% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN 1 Bank- en Credietinstelllngen Amst, Bank236 236 HJB.U. eert210 209Vi Rott Bank 196 194 Twentsche Bank 177 175 Industrie Ondernemingen 95% b 88% 87% 95% 82% 83% 95% 95 96% 95% 104% 99% 102% 88% 88 95% 82% 95% 94 V. 96 105V4 98% ¥801 ACTIEVE AANDELEN NB. Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My.en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap v. Gelder Hoogovens eert. Müller en Co. Ned. Kabelfabr. Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Bilkon 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr (f.20.—) idem (50 a f.20. Holl. Amer lyn Java China Paket KIM Ned. Stoomv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE 34% 34% 128 130 180 178 67% 70% 137.50 136.80 128% 130% 25 25% 123% 123% 12 11% 244% 241%exd. 203 204 383 386% 186% 183% 327 329% 337% 334 290 2871 449% 454% 187 188 393% 394% 195% 175 176 726 738 180.30 183.10 180.80 182.80 191 150% 130 129 102.10 102.60 153 153 136% 127exd. 151 151% 130% 128% 235% 236% 138% 138% 134% 131%exd. Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92 Den Haag 1954 3% 86 Vt Lelden 1947 3% 94B R'dam *37 I-IH 3% 91% 91% Borneo Sum. H. My. Ned. G. en Sp. fabr. Kon. Ned. Grofsm. Internatio Rott. Droogdok My. Sikkens Lakfabr '53 Tieleman en Dros Ned. My Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg My Amerik. fondsen Canadian Paclfio R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republio Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 39 39 238 237% 115% 115% 86 86 y4 555% 555% 444 440 79% *79% 5% 29% 87% 58% 48% 62% 47% 97 70% 79% 35% 87% 29% 87% 59% 48% 62% 48ft 97 71% 79% 36 »7H Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 15/12 Edelmet Kon AA 52 Pref. w.a Idem 62 307 OB Holl Constructie 3220B i - Ing bur v Bouwnyv 159 157 Id. Vt dlv 1958 148% 150 Int Kunststof! Ind 43% 42% Leidsche Wolspinn 190GB 188GB Ver Touwtaorieken 192% 190% Wernink's Betonm 103GB 104% Van Wyk TexUeJ 60B 60% Zaalberg 108% 108%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7