TWEEDE KAMER GING MET FRANSE SLAG" TE WERK PHILIPS Snelle en wendbare boot voor de Deltadienst GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Nooit nam Kamer wetsontwerp aan buiten aanwezigheid van minister Milde straf voor chirurg Wowo in Karlsruhe is een jaar geëist kerstboomverlichting Moeilijkheden en mogelijkheden in de landbouw onder de loep Voor IJNEN AKKA In Lisse gebouwd met „schottel" 97ste Jaargang Dinsdag 16 december 1958 Derde blad no. 29622 TEGENSTELLINGEN OP SPITS GEDREVEN ,9? (Van onze parlementaire redacteur) De niet-socialistische Kamerleden, van wie velen in het buitenland vertoeven voor vergaderingen, waarin zij als Nederlandse afgevaar digden aanwezig moeten zijn zoals in het Europese parlement te Straatsburg zijn onverwijld door hun fracties teruggeroepen om vanmiddag in de Tweede Kamer aanwezig te kunnen zijn bij de tweede stemming over de belastingvoorstellen. Socialisten liepen nit vergadering weg In een gedeelte van onze oplage konden wij het gisteren nog melden, dat de Tweede Kamer besloot het gehele complex van de voorstellen tot verlenging van de tijdelijke be lastingverhogingen te behandelen en niet alleen het gedeelte, dat mi nister Hofstra behandeld had willen zien. De minister weigerde daarbij aanwezig te zijn en de socialistische en communistische Kamerfracties besloten na dit „ondemocratische besluit" de zitting te verlaten. Bij de stemming bleken slechts 73 leden (70 voor, 3 tegen) aanwezig te zijn, zodat geen rechtsgeldig besluit kon worden genomen. Volgens het regle ment van orde moet dan in de vol gende vergadering opnieuio worden gestemd. En die is uitgeschreven voor vanmiddag één uur. Deze gang van zaken gisteren in de Kamer zonder voorbeeld in de parle mentaire geschiedenis, om een wetsont werp aan te nemen buiten aanwezigheid van een minister, heeft op vélen een ondemocratische indruk gemaakt. Het herinnerde aan de Franse toestanden, waarin de Kamer haar wil doordrukt en niet de regering regeert. Maar de Ka mermeerderheid (zonder PvdA en de communisten) wilde echter niet in stemmen met minister Hofstra om al léén de verhoging van de omzetbelastin gen en het invoerrecht op benzine te verlengen, waardoor ook de minder draagkrachtigen worden getroffen. Die Kamermeerderheid was bevreesd, dat de PvdA het argument zou gaan hante ren, dat de Kamermeerderheid niet de verhoging van de vennootschapsbelas ting en de vermogensbelasting wilde verlengen, dus niet de meer draag krachtigen wilde treffen. Dus wil de Kamermeerderheid zonder verdere dis cussie met de Franse slag doordrukken, dat alle tijdelijke belastingverhogingen worden verlengd. Men nam het minis ter Hofstra kwalijk, dat hij daar niet aan wilde meewerken. De socialistische Kamerleden namen dit doordrukken niet en verlieten de vergadering. Historische dog De Kamermeerderheid redeneerde, dat de belastingvoorstellen in overleg met de minister reeds waren behandeld en dat by de beslissing de aanwezigheid van de bewindsman niet vereist was. Een dergelijke gebeurtenis is zonder voorbeeld ia de parlementaire geschie denis. Het was een historische dag. Daardoor heeft men echter misschien er niet aan gedacht, dat er een moei- lykheid zou kunnen ontstaan bij aanne ming van de belastigontwerpen en mi nister Hofstra zou de hem opgedrongen besluiten niet willen ondertekenen. Die moeilijkheid zou weer kunnen worden opgeheven, doordat de Koningin minis ter Hofstra het door hem gevraagde ontslag met spoed verleent, zodat een andere minister zyn handtekening zou kunnen zetten om de verantwoordelijk heid te dragen. Het besluit van de Ka mermeerderheid oefende dus een zekere druk uit op de beslissingen van de Ko ningin, als men niet wil, dat er 1 ja nuari a.s. een fiscale en daardoor finan ciële wanorde ontstaat. Vanmiddag wordt er dus opnieuw ge stemd. De socialisten bezetten in de Ka mer van 150 leden vijftig zetels. De com munistische groepen bezetten zeven ze tels. Zonder de socialisten en de com munisten kunnen de andere partijen - als alle leden opkomen - dus 93 stem men uitbrengen. Een meerderheid, die ruim voldoende is voor rechtsgeldige be sluiten. Immers, daar is de helft plus één - dus 76 - voor nodig. de gang van zaken „een schandaal". Als de Kamermeerderheid verkiezingspropa ganda had gevreesd over het feit, dat de verhoging van de vennootschapsbelas ting en de vermogensbelasting niet is verlengd, zou die propaganda nog voor de verkiezingen de PvdA uit handen kunnen zijn genomen door over enkele weken die belastingontwerpen aan te nemen. De gang van zaken toont in ieder ge val duidelijk aan dat de breuk tussen de PvdA en de andere partijen volledig is. Daaruit willen sommigen concluderen, dat de Kamermeerderheid vervroegde verkiezingen heeft geforceerd. Anderen redeneren, dat verkiezingen nu juist he lemaal niet nodig zijn omdat zich helder een nieuwe Kamermeerderheid heeft af getekend en dat eerst moet worden on derzocht of deze bereid en in staat is aan een kabinet zonder socialisten steun te verlenen. Interessant Het is een interessante kwestie voor staatsrechtsgeleerden uit te maken wat er behoort te gebeuren. Staatsrecht ont staat echter ook door feiten zoals gis teren in de Tweede Kamer. Het is nog nooit gebeurd dat de Kamer een wets ontwerp heeft aangenomen (al of niet rechtsgeldig) buiten aanwezigheid van een minister. Als besloten wordt tot Kamerontbinding en vervroegde verkie zingen omdat een meerderheid van de adviezen aan de Koningin in die rich ting wijst om geen tijd te verliezen met formatie-pogingen, dan wordt zo'n feit ook staatsrecht. Maar door de gang van zaken gisteren in de Tweede Kamer, eventueel gevolgd door een besluit tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen, zou in het Kamerdebat met de dan optredende mi- nister-president, die voor de voordracht tot Kamerontbinding verantwoordelijk is - evenals in 1933 in een dergelijk ge val - allicht weer het woord dictatuur vallen. De binnenlandse politiek is ziek. Zy is, zoals veertien dagen geleden in de Eer ste Kamer prof. Anema (AR) en dr. Drees (PvdA) reeds opmerkten, in een onverkwikkeiyk stadium getreden. De tegenstellingen zyn op de spits gedre ven. De oplossing wordt meer en meer verwacht van vervroegde verkiezingen. Het is te venvachten dat de Koningin zich eerst laat inlichten of beslist geen andere uitweg mogelijk is en dan be sluiten zal nemen. De benoeming van prof. Beel tot informateur wijst reeds in die richting. fijn als u iets in huis hebt! Donderdag uitspraak (Van onze correspondent in Bonn) Tegen de Beriynse chirurg, dr. Wolf gang Wohlgemuth, is gisteren te Karls ruhe een jaar gevangenisstraf geëist onder aftrek van de zes maanden, dat de beklaagde reeds in hechtenis heeft gezeten. Donderdag zal de uitspraak in dit proces, dat een definitieve streep zet onder de gehele affaire-John, volgen. Wohlgemuth werd niet schuldig ge acht aan een ontvoering van dr. Otto John in 1954. Laatstgenoemde was des- tijds president van het Westduitse bureau tot bescherming van de grond wet, een soort binnenlandse veiligheids dienst. John zelf heeft steeds beweerd, dat Wohlgemuth hem met vergiftigde koffie heeft bedwelmd en daarna van West- naar Oost-Berlijn heeft ontvoerd en Keuze uit r>—12 fraaie garnituren vanaf f6.35 Minister Vondeling te Groningen: Over 25 jaar een totale ivijziging zware strijd met communistisch blok Dr. ir. A. Vondeling, minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening, heeft gistermiddag in Groningen op de algemene vergadering van de Groninger Maatschappij van Landbouw, een rede gehouden over de moeilijkheden en de mogelijkheden die de landbouw te wachten staan. „Er dreigt minder geld te komen voor de minister van Financiën, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er minder mogelijkheden zullen zijn voor de minister van Landbouw. Een moge lijkheid is verder, dat u een betere minister van Landbouw krijgt dan u hebt. Het valt mij mee, dat er geen stem opklinkt uit de zaal die zegt: „Maar dat is zeker", maar deze zekerheid is zeker nog geen zekerheid", aldus de minister. „Een eerste moeilijkheid is, dat wij bewoners zijn van een klem land naar oppervlakte en inwonertal. Daarenbo ven sterk afhankelijk zijn van het bui tenland en een snel groeiende bevol king hebben. Nodig is een zo open mo gelijk contact met de vrije wereld". Een tweede moeilijkheid was volgens de minister, dat veel landen een over dreven. welhaast nationalistische poli tiek voeren, in het bijzonder wat de landbouw betreft. „De Benelux zal als schoolvoorbeeld kunnen gelden hoe mbeilijk het is. om tot aanvaardbare regelingen te komen. De historische importlanden zyn gekenmerkt door een „koud-watervrees" en durven geen ri sico's te lopen. Binnen enkele maanden zullen we toch wel zekerheid moeten hebben of ook voor de landbouw de Be nelux een voorbeeld van samenwerking zal kunnen zijn of niet. De heffing op kaas in België noemde de minister een ongehoorde daad onder vrienden, die de Belgische minister van Landbouw 10 tot 15 miljoen gulden in de Belgische landbouwpot verschaft. Een ander probleem vond de mi nister de structuur van de Neder landse landbouw, zowel wat betreft het land als het bedrijf. De pietepeu terige verkaveling staat een moderne, groot opgezette, rationele bedrijfs- voering in de weg. een aanwyzing, dat het land, dat zich het snelst en het soepelst aan past aan de vraag, een zekere voor sprong heeft. De vordering van de wetenschap en de techniek zal zo danig zon, dat we over 25 jaar de Nederlandse landbouw niet meer kennen. Wat de ontwikkelingen in het buitenland betreft merkte spreker op, dat de bereidheid om Nederlandse produkten op een grotere markt te aanvaarden, zal afhangen van de aanvaarding en de doorvoering van structurele wijzigingen. Wü vérzetten ons vaak al tegen structurele wyzi- gingen, maar dat verzet is in het bui tenland in wezen nog veel sterker. Verder waarschuwde de minister voor de concurrentie van het Russische blok. Rusland heeft na doorvoering van het laatste zeven jarenplan de mogelijk heid, op elk gebied onze fijngevoelige economie te verstoren. We kunnen de concurrentie wel eens heel sterk gaan Vervolgens besprak de minister het probleem van de prijzen en het garan- tiebeleid, waarin tegenover elkaar staan het naoorlogse streven van de Nederlandse regering naar een rede lijke bestaanszekerheid voor iedereen en het feit, dat de produktie op de be hoefte gericht moet blijven. Een garan tieprijs kan alleen maar gehandhaafd worden als nationale produktie en con sumptie met elkaar in evenwicht zijn. De financiering van het garantiebeleid hangt hiermede nauw samen. De moge lijkheden hangen af van de landbouw ers zelf, van de steun en de solidariteit van het Nederlandse volk. van de ont wikkeling van de vraag in de wereld en van de ontwikkeling van wetenschap en techniek. De vraag wordt door de ontwikke ling van wetenschap en techniek meer gevarieerd. Dat is op zichzelf al voelen. Een belangrijke factor vond de minister de bereidheid van het eigen volk. de landbouw niet in de steek te laten De minister van Landbouw is onder de huidige omstan digheden afhankelijk van de minister van Financiën. De minister van Land- hem daar in communistische handen heeft gespeeld. Uit het betoog van de officier van Justitie van het Bondsgerechtshof te Karlsruhe bleek gisteren duidelijk, dat deze bewering van John niet geaccep teerd wordt. Men neemt algemeen aan dat Wohlgemuth John niet heeft ont voerd. John alleen draagt de verant woordelijkheid voor zijn reis naar Oost- Berlijn. Daarvoor is hij ook tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maar men acht Wohlgemuth wél schuldig aan het feit, dat hij de weg voor zijn voormalige vriend heeft gebaand om in contact met de Russen en communisti sche Oostduitsers te komen. Daardoor is het deze mogelijk gemaakt om van John staatsgeheimen los te krijgen. Wohlgemuth heeft daardoor persoon lijke betrekkingen mogelijk gemaakt, die in de richting van landverraad dui den. Er is dus. aldus de officier van Justitie, geen sprake van dat Wohlge muth een onschuldig man is. De Berlijnse ohirurg werd gekarakte- risseerd als een man. die. op de rand van het normale burgelijke leven heeft geleefd en die er bepaald geen scherp omlijnde politieke ideeën op na houdt. Hy is geen communist in de ware zin des woords. Lid van de Oostduitse com munistische partij werd hy alleen om chirurg aan het Oostberlijnse zieken huis Charité te worden. Hij heeft het evenwei mogelijk gemaakt, dat Russen en Oostduitsers met John. die vrijwillig naar Oost-Berlijn is gegaan, een poli tiek spel hebben kunnen bedrijven. Was John namelijk destijds na zün gesprek in Oost-Berlijn naar West-Berlijn te ruggegaan, dan zouden de Russen en Oost-Duitsers hem hebben kunnen be dreigen met bekendmaking van het Oostberlijnse gesprek met hen en hem Westduitse geheimen hebben kunnen afpersen. Desondanks meende de officier van Justitie, dat een milde straf voldoende was wegens het lot, waaronder Wohlge muth gebukt gaat. In Oost-Berlijn was hij vier jaar lang in feite een gevangen man en wat zijn beroep aan gaat is hij thans verder van zyn doel af dan ooit. W, KRAAIERSTRAAT 30 bouw, die niet solidair is met de minis ter van Financiën, wanneer die meer geld vraagt, is geen knip voor de neus waard, aldus de heer Vondeling. De minister stelde het volgende al ternatief: óf de landbouwgarantieprij- zen zullen in de toekomst meer gekne pen worden, óf de belastingen zullen op het huidige peil moeten blijven. Ik zie geen andere mogelijkheden als ik op dergelijke wijze wil financieren, aldus spreker. De minister zag een stryd op leven en dood met het communistische blok op economisch gebied. De landbouw moet open staan tegenover de vorde ringen van de technieken. De Neder landse landbouw moet verder de rest van de bevolking de overtuiging kun nen geven, dat zij vooruitstrevend is en een vooruitziende blik heeft. „Pas op voor een kortsluiting tussen agra rische bevolking en de rest van de bevolking", zo besloot de minister. Duel over damesondergoed... De Argentijnse algevaardigde Augustin Rodriguez Araya kreeg op zekere dag de overtuiging, dat de Mexicaanse ambassadeur bij zijn re gering, generaal Aguilar, een te grote voorliefde voor damesonder- kleding aan de dag legde. Volgens Araya ging dit zover, dat de ambas sadeur van zijn diplomatieke on schendbaarheid gebruik had ge maakt, om 13.000 stuks dameson dergoed Argentinië binnen te smok kelen. Toen dit de ambassadeur ter ore kwam - hij bevond zich op dat ogenblik in de stad Mexico - nam hij dit hoog op. Hij zond telegrafisch een uitnodiging tot een duel aan de Argentijn, die hem naar zijn mening had belasterd. Het duel moest in een neutraal land worden uitgevochten. Als tweede mogelijkheid stelde ge neraal Aguilar, dat beiden hun di plomatieke onschendbaarheid zou den opgeven en de zaak aan een rechtbank voorleggen. Araya heeft thans het telegram van de Mexicaan beantwoord. Hij heeft voor het duel gekozen en Uru guay als kampterrein voorgesteld. Ga naar huis, Rountree! Het onder toezicht van de regering staande Egyptische persbureau „Mena" meldde gisteren, dat de Amerikaanse onderminister voor Buitenlandse Zaken William Rountree, die thans een reis door het Midden-Oosten maakt, op het vliegveld van Bagdad, by aankomst uit Cairo, door de politie tegen een vyan- dige menigte moest worden beschermd. Volgens „Mena" was er een grote menigte op de been, die met pamflet ten zwaaide en riep: „Ga naar huis, Rountree!" en „Wij willen niet. dat u ons land met samenzweringen bevuilt". Onder politiebewaking vertrok Roun tree vervolgens naar de Amerikaanse ambassade. Eerder op de dag had Rountree, bij zijn vertrek uit Cairo, verklaard dat hij zich niet bezorgd maakte over de be richten, dat de toestand in Bagdad ge spannen was en dat zijn bezoek aan de Iraakse hoofdstad mogelijk moei lijkheden zou veroorzaken. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat Rountree's auto met eieren, afval en stenen werd bekogeld nadat hy een kort beleefdheidsbezoek aan de leden van de soevereinitedtsraad. in Bagdad had gebraoht. Er werd nie mand gedeerd. Een kleine menigte de monstreerde toen Rountree bij de Amerikaanse ambassade aankwam, maar de betogers werden spoedig door militairen verspreid. Rountree verklaarde bij zijn aan komst in Bagdad „geen reden te zien. waarom het Verdrag van Bagdad niet zijn werking kan biyven vervullen". „De lidstaten van de Bagdadse ver- dragsorganisatie zijn voornemens hun samenwerking, waaronder de verzeke ring van hun veiligheid, tot wederzijds voordeel voort te zetten", aldus Roun tree. Hij verklaarde een „nuttig en openhartig gesprek" met president Nasser gehad te hebben, hieraan toe voegend: „Ik hoop. dat de bëtrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Ver enigde Arabische Republiek steeds beter zullen worden. Niet elegant Buiten de kring van de PvdA vonden velen de houding van de Kamermeer derheid tegenover minister Hofstra „niet elegant", omdat de minister toch in weerwil van bezwaren de dringendste belastingontwerpen nog had willen be handelen met de Kamer. Men had ech ter ook begrip voor de verkeerde indruk, die daardoor zou kunnen zijn gewekt. In de kring van de PvdA noemde men Belgische Poolonderzoekers door Russen gered De inzittenden van het Belgische vliegtuig dat donderdag j.l. in het Zuidpoolgebied verongelukte, zijn gered, zo heeft het Sovjetrussische persbureau Tass bekendgemaakt. Het Belgische toestel had vier per sonen aan boord onder wie Prins Antoine de Ligne, schoonzoon van Groothertogin Charlotte van Lu xemburg, en kapitein De Gerlach, de leider van de Belgische Zuidpool expeditie. Zij hadden het neerge storte vliegtuig verlaten en een briefje achtergelaten waarin zij meedeelden op weg te zijn naar dc Belgische basis Boudewijn, op een afstand van 130 km. Tass deelde mee, dat het Russi sche reddingsvliegtuig de vier man nen gisteravond aantrof toen zij rond een tent stonden. Het toestel landde en nam hen mee naar de basis Boudewijn. De mannen had den slechts voor enkele dagen voed sel. Ten behoeve van de Delta-dienst worden op Akerbooms scheeps- en jachtwerf N.V. te Lisse twee scheepjes gebouwd, waarvan het eerste gereed is gekomen. Het zijn bijzonder sierlijke boten die een hoge snelheid kunnen ontwikkelen en zeer wendbaar zijn. De naam van dit eerste schip „Zwaluw" is zeer toepasselijk: zoals een zwaluw over het water kan scheren en zonder moeite zeer scherpe bochten neemt, zo ook gaat deze directieboot over het water. Het belangrijke van deze boot is dat zij is voorzien van een Schottel-roerpropellor, waarbij de schroef tevens als roer gebruikt wordt. Roerpropellor Er zijn in ons land reeds meer boten uitgerust met de Schottel-aandrijving, een Duitse vinding, doch tot nu toe moesten deze schepen steeds uit Duits land worden geïmporteerd, hetgeen deze vaartuigen vrij duur maakte. De „Zwa luw" is nu de eerste boot. die geheel in Nederland ontworpen en gebouwd is, terwijl de Schottel apart gekocht is. Er moest bij de bouw van dit scheepje flj^rii diverse eisen worden voldaan. Het I schip moest plaats bieden aan 15 per- I sonen, waarbij een snelheid ontwikkeld j moest worden van 28 km. per uur, ter- i wijl de lengte niet meer dan 14 meter mocht bedragen. Met de Schotel heeft men dit weten te bereiken, hoewel men een motor heeft gebruikt van slechts 240 pk. Men heeft zelfs meer weten te bereiken, want de snelheid kan opge voerd worden tot 31.5 km. per uur. Dit is dan voornamelijk te danken aan de vorm van het schip. Het bOoocxiere van deaa voortstuwing is dat de schroef direct in het volle wa ter slaat, daar deze onder de boot uit steekt. Deze schroef is tevens het roer en is in verband daarmede 360 graden draaibaar. Het grote voordeel hiervan is, dat de trekkracht van de motor on veranderd blijft, welke richting het schip ook vaart. Ook voor achteruit is dit een groot voordeel: de snelheid achteruit is even groot als die van nor maal vooruit, omdat dit voor de schroef geen verschil maakt In vergelijking met een normale schroef is deze con structie veel voordeliger: het motorver mogen kan bij een gelijke snelheid kleiner zijn voor een Schottel dan voor een normale schroefconstructie. GROTE WENDBAARHEID De wendbaarheid van het schip is zo groot, dat het met zyn lengte van 14 meter gemakkelyk kan draaien in de Ringvaart van de Haarlemmer meer, zonder enige malen voor- en achteruit te moeten varen. Het is zelfs by grote snelheid mogelyk het schip om zyn as te laten draaien. Ongetwijfeld zal dit nieuwe systeem, dat dus nu voor het eerst is toegepast op een in Nederland gebouwde boot, veel opgang maken. Ook in Frankrijk, België. Engeland en de Verenigde Sta ten heeft men veel interesse voor de schepen van Akerboom, dus mogelijk wordt Nederland van importland wel exportland. RUIM INTERIEUR Het schip zelf is 14.5 meter lang en heeft een breedte van 3 65 meter en een diepgang van 1.10 meter. Een ruime stuurhut en grote kajuit bieden gemak kelijk plaats aan 15 personen. De bin- nenbetimmering is afgedekt met plas ticplaten. In de kajuit staat een tafel met er omheen zitbanken, die tevens dienst kunnen doen als slaapbanken. Verder treft men nog aan een toilet, een wasbak, een aanrecht en tal van handig verborgen kastjes. De verwar ming geschiedt met een hete-lucht- installatie. In de stuurhut bevinden zich ook weer enkele banken rond tafels, terwijl de stuurplaats aan bakboord zijde vooraan is. Het geheel ls keurig afgewerkt. „Zwaluw" is een mooi en zeer prak tisch vaartuig, diat zeker goede diensten zal kunnen bewijzen bij de uitvoering van de Deltawerken. Prijs van f25.000 In de 541e Staatsloterij, vierde klasse 14e lyst is een prijs van f. 25.000 ge vallen op no. 20348. Godsdienstonderwijs op de prot. chr. kweekscholen Tijdens de in Utrecht gehouden jaar vergadering van de Bond vati Protes tants-Christelijke Kweekscholen heeft de heer Th. Jansen uit Hilversum ge sproken over de praktijk van het gods dienstonderwijs op de protestants-chris telijke kweekscholen. Men hoort, aldus de heer Jansen, vaak de lof zingen over het godsdienstonder wijs in dier voege, dat dit het centrale vak van de opleiding dient te zyn. Toch blijkt in de praktijk zowel op de kweek school als op de lagere school nog veel te wensen over te zijn. Hij acht het noodzakelijk, dat op iedere protestants-christelijke kweek school de geloofsleer of dogmatiek als volwaardig onderdeel in het programma wordt opgenomen. De systematisering der sohriftgegevens, in directe relatie met de bijbel geeft de noodzakelijke structuur aan het onderwijs in de bij belse geschiedenis, aldus de heer Jan sen. Derhalve dient het godsdienstonder wijs naar zijn mening op de protestants- christelijke kweekscholen primair als een gewoon vak gedoceerd te worden, met alle gevolgen van dien Dit impli ceert dat allereerst gestreefd zal moe ten worden naar het bijbrengen van een grondige functionerende bijbelkennis. De huidige situatie waarin, volgens spre ker, een ernstig functieverlies van het godsdienstige leven kan worden opge merkt. leidt tot de slotsom, dat een volk. dat zyn bijbelkennis aan het verliezen is, daardoor ook zyn God dreigt kwyt te raken. Aanbesteding gemeentelijke sportvelden te Voorhout B en W. te Voorhout hebben de on derhoudswerkzaamheden aan de sport velden openbaar aanbesteed. Er waren 9 inschrijvers, t.w.: J. v. d. Berg, Wasse naar. f.6125; P. v. Leyden, Oegstgeest, f. 7500; gebrs. Den Elzen, Noordwij ker- hout, f.8150; v. Lint, Boskoop, f.8200; H. v d Berg, Maarsen (U.), f.8300; J. J. Nederstigt, De Zilk, f.9458; P. A. Hoek, Voorhout, f.9674; gebrs. v. Tol, Amster dam, f. 12.400; J. v. Wieringen, Voor hout, f.6.987. Tegelykertyd lieten B. en W. inschrij ven voor hetzelfde doel aan de bermen aan de Leidsevaart. De hoogste inschrij ver was f7450, de laagste f2295. De werkzaamheden aan de sportvel den zijn gegund aan J. v. d. Berg, Was senaar. De gunning van de Leidsevaart hielden zij aan om deze in eigen beheer te doen plaats vinden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5