Leiden wil aan Churchilllaan bejaardencentrum bouwen Achtenveertig galerijwoningen en pensiontehuis van 7 woonlagen Backs „Weihnachtsoratoriuiir' als heilzame boodschap in Adventstijd toster HUISVESTING VOOR 185 OUDEN VAN DAGEN Huur der huisjes 18.- per week, de pensiouprijs 2650.- per jaar Ook paard en wagen en een schip kunnen ongelukken veroorzaken Van een diepe religieuze waarde KERSTKAARTEN KAARSEN VERSIERING 97ste jaargang Dinsdag 16 december 1958 Tweede blad no. 29622 Het vraagstuk van de huisvesting van bejaar den houdt de laatste jaren particulieren en de overheid in sterke mate bezig. Hierbij speelt niet alleen het vraagstuk van de bouw en inrichting van een bejaardencentrum een rol, doch daar naast zijn aan dit probleem ook tal van sociale aspecten verbonden. Reeds geruime tijd houdt ook het gemeentebestuur van Leiden zich met de vraag bezig op welke wijze de gemeente haar taak in deze heeft te vervullen. Thans komen B. en W. met een plan, dat voor ziet in de bouw van een bejaardencentrum, ge legen aan de Churchilllaan en de Cornelis Schuyt- laan, dat is onderverdeeld in een pensiongebouw van zeven woonlagen, geschikt voor bewoning van 85 bejaarden en het nodige personeel en de bouw van 48 woningen, gebouwd in vier woon lagen (galerij-woningen), geschikt voor huisves ting van 100 bejaarden. Het complex, ontworpen door architect K. Landers te Rotterdam, ademt een frisse geest en bezit een moderne monumen taliteit en is begroot op f2.189.000. Het bouw terrein heeft een rechthoekige vorm. De gebou wen zijn daarop zodanig geprojecteerd, dat alle woonvertrekken gunstig zijn gelegen. De tuin ligt geheel op het zuiden. De toegang tot de 48 woningen vindt plaats via twee trappenhuizen, resp. aan de oost- en westzijde van het woningblok. De trappen verbinden vier boven elkaar geplaatste galeryen. Aan iedere galerij zijn twaalf woningen gelegen, waar van elf woning elk beschikken over een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een douchecel en een w.c. De eindwoning heeft twee slaapkamers. Voor de woningen in het pensiongebouw ligt de toegang aan de noordzijde. Deze toegang voert via een vestibule naar de centrale hal van het gebouw. Aan deze hal ligt het hoofdtrappenhuis en de liftschacht. Teneinde in het pensiongebouw over een tweede lift te kunnen beschikken, is de naastgelegen lift van het woon gebouw doorgevoerd tot de zevende woonlaag van het pensiongebouw. Links van de hoofdingang is de toegang tot een ruime eet-recreatiezaal ter grootte van ongeveer 170 m2. Deze zaal geeft uitzicht op de Churchilllaan, hetgeen voor de bewoners een aantrekkelijk element vormt. Achter het trappenhuis bevindt zich een biljartkamer. de verhouding tussen de zelf-betalende en de ten laste van de gemeente ko mende bejaarden ongeveer 1 1 zal zijn. Of dit te verwezenlijken zal zijn, zal in grote mate afhangen van het aantal be jaarden, dat zich een plaats wil verze keren in het centrum en van de finan ciële omstandigheden, waarin deze be jaarden verkeren. B. en W. hebben een onderzoek doen instellen naar het aan tal bejaarden, dat ondersteuning geniet van de gemeente en voor opneming in een bejaardencentrum in aanmerking zou kunnen komen. Dit aantal wordt geschat op 480, te weten 130 echtparen, 10 vrouwen met gezinslid, 180 alleen staande vrouwen en 20 alleenstaande mannen. Deze bejaarden won"*1 de gehele stad verspreid. Zo nodig droogt de gemeente in huur en pensionsprijs bij Op de begane grond zyn vervolgens ontworpen de vertrekken voor de admi nistratie, de keuken c.a., vier zieken vertrekken c.a. en een kleine rouw kamer. De ruimten voor de centrale verwarming, rijwielberging, provisie enz. zyn ondergebracht in een kelder, die onder het gehele gebouw is ontworpen. De vertrekken zijn verdeeld over vijf woonlagen, te weten 40 éénpersoons kamers en 5 tweepersoonskamers aan de oostzijde, 30 éénpersoonskamers aan de westzijde en aan de noord- en zuidzijde respectievelijk 4 en 1 éénpersoons kamer (s). Elk vertrek heeft bovendien nog daarnaast een w.c. Voor de direc trice en het inwonend personeel zijn vertrekken en een recreatieruimte ont worpen op de zevende woonlaag. Het complex kan worden gebouwd op de voet van de premieregeling woningbouw 1953. De Rijkspremie zal ruim f376.000 kunnen bedragen. B. en W. hebben in middels aan de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid verzocht de premie toe te kennen. De exploitatie Ten aanzien van de exploitatie mer ken B. en W. het volgende op. Men zal niet kunnen verwachten, dat alle toekomstige bewoners van het centrum de huur- of pensionprijs geheel zelf kunnen voldoen. Volgens de exploita tie-opzet, welke uiteraard een voor lopig karakter draagt, zal de huurprijs der woningen ruim f 18.per week bedragen, terwijl de pensionprijs op ongeveer f 2650.per jaar wordt ge raamd. Volgens het College ligt in dit opzicht mede een gemeentelijke taak uit sociale overwegingen. Het stichten van een centrum alleen voor de beter gesitueerden, zou in deze gemeente het doel voorbij schieten. Een jaar lijks teruggekeerd offer van de zyde der gemeente is naar de mening van B. en W. onvermijdelijk. De grootte van dit offer is niet te schatten. Het is namelijk niet mogelijk om ook maar by benadering te bepalen, hoeveel bewoners van het centrum in staat zullen zijn de kosten zelf te dra gen. B. en W. zyn voornemens by de opneming van bejaarden, voorzover mo gelijk, als richtlijn aan te houden, dat Het is de bedoeling van het college dat de exploitatie van het centrum zal worden gelegd in handen van een in het leven te roepen stichting, waarin uiter aard het gemeentebestuur zal zijn ver tegenwoordigd. In verband met deze plannen geven B. en W. de raad in overweging een bedrag van f2.189.000.beschikbaar te stellen voor de bouw van dit be jaardencentrum. Het ontwerp van het te bouwen bejaardencentrum. Links, met uit zicht op de Churchilllaan, het pensiongebouw, met daarvoor (laagbouw) de eet- en recreatie zaal. Rechts de woningen (galerij- bouw) voor bejaarden. KAARTVERKOOP „VOOR HET KIND" Morgenmiddag van 2 tot 5 uur zal het „Glippertje" met een aantal gymnasias ten, een rondrit door de stad maken, teneinde op verschillende punten de prentbriefkaarten „Voor het Kind" te verkopen. Voor de Leidse kantonrechter Onvoorzichtig inhalen is gevaarlijk. Wie mocht denken, dat er in deze tijd van snelverkeer alleen maar ongelukken met auto's of bromfietsen kunnen gebeuren, vergist zich: ook met paard en wagen en zelfs met een schip kunnen zich moeilijkheden voordoen, zoals gisteren voor het Leidse Kantongerecht bleek. Een Katwykse schelpenvisser stond terecht, omdat hy, met paard en wagen van de Boulevard komende, met te grote snelheid het Waaigat was ingereden. Het gevolg was een botsing met een Duitse auto geweest. Een Leidse vertegenwoordiger, als getuige gehoord, bevestigde, dat de schelpenvisser te hard had gereden. Was ik niet snel uitgeweken, dan had hu mij ook aangereden, aldus deze verklaring. De officier van Justitie mr. Van der Schans eiste f20.boete of acht dagen, tot welke straf de kantonrechter mr. De Bruijn verdachte veroordeelde. Voorts moest een inwoners van Oegstgeest zich verantwoorden, omdat hij, liggende met een woonschuit te Alkemade, een kabel over de vaart had gespan nen, waardoor een kist eieren van het dek van een passerend schip was afge schoven: schade f50.aan eieren en f 100.aan het schip. Eis f75.boete of 25 dagen. De pl.v. kantonrechter mr. De Koning, die het spannen van de kabel roekeloos vond, veroordeelde verdachte conform deze eis. Bovendien moet ver dachte de schade betalen. Zonder rijbewijs gereden Een inwonér van'Voorschoten stond terecht, omdat hij met zijn bromfiets zonder op het verkeer te letten de Veurseweg te Voorschoten overgestoken, waardoor hij door een passerende auto, bestuurd door een Engelsman, was overreden. De man werd ernstig ver wond, kreeg een shock en werd met een hersenschudding naar een ziekenhuis vervoerd. Verdachte, leunend op een stok, kon zich niets meer herinneren. Er was f. 400 schade aangericht, maar dit kon hij niet betalen. Ook stond een Haagse automobilist terecht, omdat hij onvoldoende afstand had bewaard en. toen de Engelsman plotseling moest remmen, tegen diens auto was opgere den. De officier van Justitie eiste tegen laatstgenoemde verdachte f. 15 boete of 5 dagen en tegen de tweede f. 25 boete of 5 dagen. De kantonrechter maakte er, gezien de financiële toestand van de Voorschotenaar, f. 10 boete of 4 dagen van. De Hagenaar, die f. 300 schade gekregen had, werd veroordeeld tot f. 12 boete of 5 dagen. Veertig gulden boete hoorde een in woner van Wassenaar tegen zich eisen, omdat hij met zijn auto op de Haagweg (richting Noordemde) bij het inhalen tegen een bakfiets was gereden. Ver dachte kon er geen verklaring voor geven. De officier van Justitie wees er op, dat de bakfiets op vierhonderd meter afstand zichtbaar was geweest, maar verdachte had onvoorzichtig in gehaald. Uitspraak f. 30 boete of vijf tien dagen. Ook een inwoner vam Leidschendam had onvoorzichtig ingehaald, toen hij met zijn bromfiets op het rijwielpad te Voorschoten een jeugdige Amsterdam mer, die eveneens een bromfiets bereed, had geraakt, waardo.or f. 100 schade was ontstaan. Eis f. 15 of drie dagen. Uitspraak f. 25 of vijf dagen en toewij zing van een civiele vordering ten be drage van f. 100. Een Amsterdamse stond terecht, naar links te scherp, toen hij met zijn auto de Valkenburger weg wilde oprij den. Het voertuig was omgeslagen, maar de passagiers waren er goed afgekomen. Eis f. 40 boete of tien dagen, uitspraak f. 35 boete of tien dagen. Een groot aantal personen hoorde zich veroordelen tot f. 20 of f. 25 boete, omdat zij zonder rijbewijs hadden ge reden. En een Leidenaar, die met een auto op de Hoge Rijndijk had gereden, waarvan de geluiddemper en de buis van de gastoevoer versleten waren, waardoor gas in de cabine kwam, kreeg na een eis van f. 15, een boete van f. 7.50 of drie dagen. Een Amsterdammer stond terecht, omdat zij op 26 augustus met haar auto zonder richting aan te geven met 80 km snelheid, links de afrit bij het via duct te Sassenheim was opgereden, waardoor zij tegen een andere auto was opgebotst. De officier van Justitie wees erop, dat zij getracht had, twee auto's voorbij te rijden, hetgeen niet gelukt was. Hij eiste f. 60 boete of 20 dagen. Haar raadsman achtte de overtreding niet bewezen en vroeg vrijspraak. De plv. kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f. 25 boete of 5 dagen. Een inwoner van Katwijk was op 7 oktober met zijn vrachtauto op de Breestraat door het stoplicht gereden en daarbij een fietser aangereden, die een civiele vordering van f. 107 indien de. De eis luidde f. 45 boete of 20 dagen. Uitspraak f. 60 boete of 25 dagen. Voorts moest zich een Leidenaar ver antwoorden, omdat hij zonder rijbewijs te Zoeterwoude met zijn auto te scherp naar links was uitgeweken. Er was een botsing ontstaan en een schade van f. 1200. Eis tweemaal f. 40 boete of tweemaal twintig dagen, tot welke straf hij conform werd veroordeeld. GOUDEN DOCTORAAT. Morgen is het vijftig jaar geleden, dat dr. M. A. Evelein, geboren te De Rijp en thans wonende te Haarlem, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de klassieke letteren. Advertentie Nee, U behoeft niet te wachten tot de laatste dag, want elke goede kapper heeft fti* 1 Met een ?Lbehandeling maakt hij Uw watergolf aanmerkelijk langer houdbaar. Dan hebt U dus veel meer plezier van Uw kapsel en.... van Uw geld! Onthoud dus de naam fliK en vraag erom. Uw kapper geeft 't U graag. Om U de zekerheid te geven dat het de echte ft!* is, zal Uw kapper U de originele, gesloten flacon tonen, vol doende voor één individuele behandeling. Zeg bij Uw kapper dus - en hij begrijpt, dat U prijs stelt op een watergolf die dagen langer keurig blijft zitten. - EEN WERELDBEROEMD PR0DUKTVAN L' O R E A L I „Con Amorezong naar traditie: Bijdrage van gemeente De gemeente getroost zich derhalve thans reeds belangrijke offers voor de ondersteuning van bejaarden. De bij dragen van de gemeente ten behoeve van de opneming in het bejaardencen trum zullen een aanmerkelijke verla ging van de eerstgenoemde uitgaven betekenen. B. en W. wijzen de raad er derder op, dat de exploitatie van een gemeenschappelijk bejaardencentrum, dat ook open staat voor de minder draagkrachtigen, als een vorm van sociale zorg onvermijdelijk financiële consequenties medebrengt. Tot deze con clusie komt ook de tot dit doel inge stelde werkgroep, die het college ter zake heeft geadviseerd. Advertentie Wijnen BEAUJOLA1S 1955 f3.— p. fl. ENTRE DEUX MERS f2.75 p. fl. ZOETE SP. WIJN f 2— p. fl. Het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband zal morgen te Haarlem zijn muzikale medewerking verlenen bij de opening van een nieuwe verkeersweg. Naast Bachs „Passionen" behoort het „Weihnachtsoratorium", zij het minder geïnspireerd geschreven, tot zijn dramatisch religieuze werken. Daarin is veel aan zijn Herkules-dram ontleend: een serie van zes cantates, bestemd voor de feestdagen in de tijd der „twaalf nachten". De eerste drie zijn bestemd voor de drie kerstdagen, de vierde voor de nieuwjaarsdag. Deze vier nu, zijn traditiegetrouw door de Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" onder leiding van Simon C. Jansen een prachtig bezette Stadsgehoorzaal weer als een muzikaal hoogtepunt in de Advents- weken ten deel gevallen. Er zou te discussiëren zijn over de vraag, of deze jaarlijkse uitvoering - naar wij menen thans voor de achtste maal - niet eens door die van een ander werk onderbroken zou kunnen» worden.. Doch de onverflauwde belangstelling wijst wel op een sterke geestelijke be hoefte bij een brede schare deze blijde geloofsprediking te beluisteren. Dit, voor een groot deel vanzelfsprekend voortko men uit religieuze motieven. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat dirigent en koor hiermee een zeer ge wenste stichtelijke boodschap overbren gen, waarmede aan de diepgevoelde wens van tallozen tegemoet gekomen wordt. Men kent sinds jaren de gewetensvolle wijze, waarop Simon C. Jansen, - een Bach-vakman bij uitnemendheid - het werk brengt. In een objectieve visie, die weinig ruimte laat voor al te persoonlijke ex pressie. vóór alles het accent leggend op een perfecte beheersing der partituur, welke voor dit grote en gerenomeerde grote koor werkelijk geen geheimen meer bezit. Men respecteert deze beschaafde op vatting, bewondert haar in menig op zicht, speciaal om het feit dat koren en koralen partituurlyk volkomen gekend worden. Het koor stijgt bovendien me nigmaal boven de noten uit, al ontkwa men wy niet aan de indruk dat een fantasievoller, schilderachtiger en hier en daar sterker innerlyker doorleving nog effectvolder, ontroerender en sug gestiever resultaten zou sorteren. Voor alles dient gestreefd naar con trastrijke afwisseling, teneinde de aan dacht volledig geboeid te houden. De straffe discipline bleek al onmid dellijk in het heroïsch-juichende ope ningskoor „Frohlocket", dat zo direct de blijde stemming over het goddelijk ge beuren suggereert en waarmee de stem ming van het ganse werk onomstotelijk wordt vastgelegd. Iets meer van die blyde stemming zouden wij o.a. graag gehoord hebben in de door het Amsterdamse Bachor- kest gespeelde Symfonia - de zang der herders in de met sterren bezaaide nachtelijke hemel -, waarmee het twee de deel aanvangt en dat naar ons ge voel nog te plechtstatig aandeed. Overi gens heeft dit orkest, waarin ook de bla zers zulk een dominerend aandeel heb ben - trompet! - zich fijnzinnig naar klank en stylistisch inzicht gekweten Naast het koor heeft Simon C. Jansen ook zijn instrumententalisten uitstekend in de hand. Het is, na de vele malen, dat wij reeds onze erkentelijkheid voor het koor in deze Bach uitspraken, onnodig daarop nader gedetaileerd in te gaan. Alle groe pen zyn technisch tegen de opgaven op gewassen. Wanneer de sopranen in het openingskoor in de hogere liggingen niet altijd feilloos klonken, is dit uit sluitend het gevolg van de schier on noemlijk moeilijke schrijfwijze, welke Bach toepaste. Aan de dirigent zal het wel toevertrouwd zyn, hier blijvend te schaven. Herhaaldelijk elders hebben deze sopranen, trouwens ook de andere koorleden overtuigend bewezen, wat zij vermogen. En dat is niet gering! De solisten, aan wie zulk een belang rijk deel is opgedragen, voldeden, wat de alt Aafje Heynis en de bas Hans Wil brink betreft, opeen wijze, die diepe in druk maakte. Wel is de draagkracht van de stem der eerste in de lagere regionen niet altijd even sterk, maar de glanzen de sonoriteit van haar magnifiek geluid heeft in het midden- en hogere register alweer gewonnen. Speciaal in het ont roerende „Schliese mein Herze" met een voortreffelijke obligaat vioolpartij van Karei Htisken trof zij diep. Niveau van hoge orde! Wat de intensiteit van Wilbrinks don ker getimbreerd materiaal betreft: zij behoort tot de uitzonderingen. Deze zanger munt ook uit door een voor zijn jaren opmerkelijke geestelijke diepgang. Hij weet al het gezongene tot een be levenis te maken met zijn weke, maar toch altijd mannelijke stem en legde daarbij, om van de als altijd imponeren de aria „Grosser Herr und starker Kö- nig" maar niet te spreken, bijv. in het recitatief „Auch in dem Sterben" de sterkste proeven af. De sopraan Ded Hüsken - Reuderink verbaast nog steeds door de gemakke lijke, soepele wijze van zingen, al open baren zich af en toe zwakke momenten ten teken dat de jaren zich laten gel den. Dat zij zich echter naast de ge noemde gerenommeerde krachten weet te handhaven, verdient respect. Tenslotte de tenor Gerard Honig. Hem hoorden wij wel eens gelukkiger. Zijn trage en zoetelijke verteltrant, waarin op den duur wat meer levendigheid kwam. kon ons maar matig bevredigen De aria's „Frohe Hirten" en vooral „Ich will nur dir zu Ehren leben", wer den zwak geïnterpreteerd. Een hinderlijke gebondenheid aan de noten in de laatste aria verhinderde een frank en „vrij-uit" zingen in hoge mate, zodat van het markant-bevrijdende ka rakter al heel weinig terecht kwam. Een op het programma niet genoemd ONGEVALLEN OP DE WEG Gistermiddag omstreeks half twee kwam op de Hogewoerdsbrug de 20- jarige mej. C. H. Tuuk met haar rijwiel over de tramrails te slippen. Zy viel en liep daarbij een gebroken rechteronder- been op. De E.HJ5. zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Gisteravond omstreeks kwart over zeven had op de hoek van de Koningin- nelaan en de Herenstraat een aanrijding tussen twee personenauto's plaats. Een der auto's draaide daarbij een halve slag om en kwam met de achterzijde tegen de op deze plaats staande elektrische klok terecht. De lange klokpaal kwam door de hevige klap negentig graden uit het lood te staan. Ook de beide auto's werden beschadigd. De bekende grote en uitgezochte keus. Ook voor KERSTKAARTEN is vliegen goedkoper dan U denkt. Wy beschikken over de volledige tarieven en dienst regelingen (óók voor de zeemail). Niet alleen de bekende Goudasoorten, maar ook echte waskaarsen, blank en gedecoreerd, blokkaarsen en Neder landse, Duitse en Amerikaanse fantasie kaarsen. De prijzen zullen U meevallen. Italiaanse handgesneden kerststallen, allerlei papierenenfin - en hopen dat U eens kunt kijken. SAINT LVCAS SOCIETY Rapenburg 83 Leiden koorlid bood een kleine verrassing: zy zong haar „Echo's" rein en helder. Als steeds was Hans Philips aan het klavecimbel de kundige en muzikale kracht op wie men bouwen kon en van wie een stimulerende ondersteuning uit ging. Simon C. Jansen heeft met deze uit voering wederom zijn dienende bood schap uitgedragen met de devote toe-, wyding welke men van hem verwachten mag. Zy sprak recht tot veler hart! De genadevolle betekenis ervan zal de religieuze mens opnieuw heilzaam ge sterkt hebben in zijn onwankelbaar ge loof. „Con Amore" vervult in dit opzicht een onmisbare plaats!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3