jè tit UTRECHT GONSDE ZATERDAG VAN HET POLITIEKE LEVEN ®00G@000 Kapitein van „Nieuw Amsterdam" in Ierland aan oog geopereerd Geheim consistorie in Yaticaan voor creëren van 23 kardinalen K.A.B.-voorzitter dringt aan op beëindiging van de loonstop Burgemeester van Koudekerk op 48-jarige leeftijd overleden 97ste jaargang Maandag 15 december 1958 no. 29621 Vergaderingen op vier plaatsen Utrecht gonsde zaterdag van het politieke rumoer. Op niet minder dan vier plaatsen in de stad werden politieke bijeenkomsten gehouden waarop uiteraard de huidige rege ringscrisis ter sprake kwam. In het Jaarbeursrestaurant was de partijraad van de KVP bijeen, de AR-jongeren-studieclubs vergader den in Hotel Smits, de kieskring Utrecht van de CHU had het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen af gehuurd, terwijl ook de leden van de dt. Wiardi Beckmanstichting naar do Domstad waren gekomen om een onlangs gepubliceerd rapport te be spreken over de landarbeider in de nieuwe tijd. Aan het einde van de party raadsver gadering van de KVP - die gewyd was geweest aan de militaire diensttyd en waarby was opgemerkt, dat verkorting van de diensttyd op grote moeilykheden stuit en onze militaire veerkracht sterk zou aantasten - wees de voorzitter, mr. H W. van Doorn, nog eens op de ern stige politieke situatie, waarin we nu verzeild zyn geraakt. Men zal een con structieve geest nodig hebben om uit de impasse te komen. Hoewel de socialis ten weinig voelen voor vervroegde ver kiezingen, ligt het - volgens mr. Van Doorn - toch ln de rede, dat deze er komen. Daarmee dient men ernstig re kening te houden. De KVP is er klaar voor. De partijraad aanvaardde ten slotte een verklaring, waarin gezegd wordt, dat men het met het beleid van de KVP-fractie, met name met betrek king tot de belastingwetsvoorstellen vol komen eens is. In Hotel Smits werd het woord ge voerd door dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. voorzitter van de AR-fractie in de Tweede Kamer, die als zyn mening gaf, dat de Party van de Arbeid doelbewust de kabinetscrisis heeft gewild. Hy sprak er zyn vreugde over uit, dat de andere fracties eensgezind hebben gevochten te gen het socialistische opdringen. Dr. Bruins Slot merkte op, dat nu op de partyen, die voor de motie-Romme heb ben gestemd, de dure plicht rust Neder land naar hun vermogen te biyven die nen. De tweede voorzitter van het cen traal comité van AR-kiesverenigingen, de heer J. Smallenbroek, verklaarde dat men rekening zal moeten houden met verkiezingen op korte termyn. Russische nota aan de NAVO-landen Ernstige gevolgen van kernwapenbases In een zaterdag overhandigde nota aan de NAVO-landen heeft de Sovjet- Unie opnieuw een topconferentie voor gesteld ter vermindering van de inter nationale spanning. In de nota wordt de nadruk gelegd op de noodzaak van oplossing van de kwestie-Berlyn. zy herhaalt de eerder door de Sovjet-Unie gedane voorstellen op dat punt. Ook wordt opnieuw voorgesteld een niet-aanvalsverdrag tussen de leden van de NAVO en het verdrag van War schau. Rusland dringt aan op vermin dering van de troepensterkte aan beide kanten en invoering van het plan- Rapacki tot instelling van een atoom- vrye zone in Centraal-Europa in eniger lei vorm. Sommige Westelijke waarnemers in Moskou zyn van oordeel, dat de tyd van indiening interessanter is dan de inhoud van de nota. Aan de vooravond van de NAVO-conferentie wil Moskou de deur openhouden voor besprekingen over Berlyn en andere Europese kwes ties, aldus deze waarnemers. Overigens waarschuwt de Sovjet- regering de landen van de Noordatlan- tische-Verdragsorganisatie, dat zy zich in een „uiterst ernstige positie" brengen door de V.S. toe te staan raket- en kernwapensbases op hun grondgebied aan te leggen. Volgens de verklaring heeft de erva ring geleerd, dat elke bijeenkomst van de militaire leiders van de NAVO en elke zitting van de NAVO-raad gericht is op „een verdere uitbreiding van de bewapeningswedloop, de inrichting van nieuwe oorlogsbases en vergroting der militaire begrotingen". De Sovjet-regering acht het nodig nogmaals de aandacht te vestigen op de ernstige gevolgen van de uitvoering van dergelyke plannen daar een aanval op de Sovjet-Unie en de communistische landen vergeldingsaanvallen op bedoel de NAVO-bases met zich mee zou bren gen, aldus de verklaring, volgens welke een byzonder groot gevaar gelegen is in het feit, dat men West-Duitsland in de eerste plaats met kernwapens wil uitrusten. „De Sovjet-regering is er nog steeds van overtuigd, dat de beste manier om onder de huidige omstandigheden de internationale geschillen te regelen, een byeenkomst van regeringshoofden is". Brussels oud-burgemeester v. d. Meulebroek overleden Baron Jozef van de Meulebroeck oud-burgemeester van Brussel, is zondagochtend op 82-jarige leeftijd overleden. Hij is van 29 november 1939 (enige weken na het overlijden van burgemeester Adolf Max) tot 10 februari 1956 burgemeester van Brussel geweest, met een onderbre king van juni 1941 tot september 1544, toen hij door de Duitsers was afgezet. Deze afzetting in de oorlog heeft hij nooit erkend, getuige zijn openbare protestbrief in 1941, waar in hij zei: „Ik ben en blijf en zal steeds blijven de enige wettige bur gemeester van Brussel. Zij die van ons ras zijn, zijn voor niemand en mets bang. Zij vrezen slechts één zaak: niet geheel hun plicht te doen en hun eer te verliezen". Na de publikatie van deze brief werd hij door de Duitsers gearresteerd en twee maanden gevangen gehouden. Daarna kreeg hy als verblijfplaats Berlare bij Dendermonde toegewezen, doch op 1 september 1944, kort voor de bevryding. keerde hij in het geheim naar Brussel terug, waar hy op de dag van de bevryding zyn ambt als burge meester weer op zich nam. Het stoffelyk overschot van baron Van de Meulebroeck is hedenochtend naar het stadhuis van Brussel overge bracht, waar zyn stadgenoten hem de laatste eer zullen bewyaen. Hoewel tydens de byeenkomst van de dr. Wiardi Beckmanstichting de sociale positie van de landarbeider onderwerp van gesprek was en ir. H. Vredeling een vurig pleidooi hield voor een verbetering van de huidige situatie, daar dit anders tot grote spanningen zou kunnen leiden kwam ook de kabinetscrisis in het ge ding. Het Tweede Kamerlid, de heer C. Egas merkte op, dat de „nieuwe politie ke situatie de PvdA niet verheugt. De kabinetscrisis vindt zyn oorzaak in het feit, dat het ons onmogelyk is gemaakt mede de verantwoordelijkheid voor het regeringsbeleid te blyven dragen. Onge veer hetzelfde werd gezegd door de heer L. J. de Ruiter, bestuurslid van de PvdA. Volgens hem had de rechtse meerderheid in de Kamer geen middel onbeproefd gelaten om de invloed van dc socialisten af te grendelen en terug te dringen. „Het is een oude strijd. We zyn nu wel gedwongen de politieke stryd buiten de regering te voeren, maar onze veerkracht is niet gebroken", aldus de heer De Ruiter. Advertentie RUÏS kantoormachines Vest/gingen door geheel Nederland Het vlaggeschdp van de Holland- Amerika Lyn „Nieuw Amsterdam" heeft haar reis naar New York in de nacht van vrijdag op zaterdag plotse ling onderbroken en is teruggekeerd naar Cork in Ierland, ten einde de kapitein van het schip, commodore C. Bouman uit Oegstgeest aan land te zetten. Commodore Bouman (64) heeft een ernstige oogblessure opgelopen tijdens ongewoon zwaar weer op de Atlantische Oceaan. De kwetsuur is veroorzaakt door glasscherven van een verbryzelde ruit. Men neemt aan. dat een van de vensters van de brug bezweken is en dat de gezagvoerder de scherven in het gelaat gekregen heeft. In Cobh, de haven van Cork, waren alle maatregelen genomen voor een snel operatief ingrijpen. Zodra commo dore dan ook met een loodsboot aan land was gezet, werd hy vervoerd naar het ziekenhuis in Cork. De „Nieuw Amsterdam" vervolgde na een half uur reeds de reis naar New York. waar men op een dusdanig tydstip denkt aan te komen, dat de afvaart van de eerste toeristenreis geen vertraging zal on dergaan. In New York zal het comman do worden overgenomen door kapitein H. Hogervorst. De operatie werd verricht door de oogspecialist dr. John D. O'Sullivan in het „Bon Secours" ziekenhuis in Cork. De operatie duurde drie uur. Na af- Paus Joannes heeft hedenochtend in gen uit handen van respectieveiyk de de consistonezaal van het Vaticaan het Portugese president, admiraal Americo geheim consistorie voor het creëren van 23 kardinalen geopend met een rede, waarin hij uitweidde over de vervolging, waaraan katholieken in China bloot staan. Sommige rooins-katholieke geeste lijken zijn gezwicht onder de druk van de vervolging, zo verklaarde hij, en „hebben helaas de weg voor een tragi sche poging tot een schisma geopend". (De Chinese regering heeft eigen bis schoppen benoemd in Peking. Sjang hai, Woetsjang. Hankou en mogelyk in nog andere steden, ter vervanging van vroegere, door het Vaticaan gekozen prelaten die nu in het buitenland»of in gevangenschap vertoeven. Volgens Chi nese kranten nemen veel geestelijken nu deel aan het produktieproces en beper ken zy drastisch de tyd die zy aan ge- loofsarbeid wijden). De Paus verklaarde dat hy by de aanvulling van het college van kardi nalen boven het sedert bijna 400 jaar geldende maximum van 70 leden was gegaan wegens de behoefte van de groei ende kerk als geheel en in het bijzon der met het oog op Romeinse curie, het centrale bestuur van de kerk. Van de totaal 23 nieuwe kardinalen zjjn er dertien Italianen. De overige tien zijn van Frankrijk, Duitsland, Oosten rijk, Spanje, Mexico, Uruguay, de Ver enigde Staten en Groot-Brlttannië. Door him opneming in het college telt dit 29 Italianen en 45 niet-Italianen, vertegenwoordigers van 26 landen over de gehele wereld. Slechts een-en-twintig nieuwe kar dinalen vertoeven thans te Rome voor het geheime consistorie Van vandaag en het openbare consistorie van donderdag a.s. in de Sint-Pieterbasdliek tydens hetwelk de Pfaus de rode hoeden zal overhandigen. De twee niet in Rome aanwezige nieuwe kardinalen zyn mgr. Fernando Cento (Italië), die apostolisch nuntius in Portugal is. en mgr. José Bueno Yonreal. aartslAschop van Sevilla. Deze twee zullen de rode baret ontvan- Rodrigues Tomas en het Spaanse staats hoofd generaal Francisco Franco, op grond van een door de Pausen aan ze kere r.-k. staatshoofden verleend voor recht. Een ,.jy mag dom zijn, maar ik ben nog dommer; Ik heb moet Je weten, M'n TIP fles vergeten. Maar lk haal hem wel op met m'n brommer". 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hx. A. v. D.. Den Haag. ontv. 1 fl.TIP 4- 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks lnz. aan IT. Bootz -A'dam. loop deelde het ziekenhuis mede, dat men zeer veel hoop heeft, dat het be schadigde oog behouden blyft. Dr. O'Sullivan achtte de toestand van de patiënt bevredigend. Naar gisteren gebleken is. had com modore Bouman ook een diepe wonde aan het voorhoofd opgelopen en twee vingers van zyn linker hand waren ernstig gewond. S.E.R.-adviseert over loongrens verzekeringswetten De S.E.R. heeft besloten aan de sociale commissie, die een pre-advies in zake het doen vervallen van de huidige loongrens der werkloosheidswet voorbe reidt, te verzoeken daarnaast een even tuele verhoging van de thans geldende loongrens voor de ziekengeld- en de zie kenfondsverzekering onder het oog te zien. Aanleiding hiertoe vormde een brief dd. 4 november jl. van de drie Nederlandse Vakcentralen aan het da- geiyks bestuur van de S.E.R. met de vraag of de thans geldende loongrens voor de ziekengeld- en voor de zieken fondsverzekering, die op 1 januari qotu werd gesteld op f.6900, niet moet wor den verhoogd, in aanmerking genomen de sinds de datum van invoering plaats gehad hebbende ontwikkeling van het algemeen loonniveau. Dezelfde vraag werd gesteld ten aanzien van het be drag van de voor de onderscheidene ver zekeringswetten geldende maximum daglonen, waarnaar premie wordt ge heven en uitkeringen worden verstrekt. De sociale commissie zal dus t.z.t. over deze problemen aan de Raad een afzon- deriyk pre-advles uitbrengen. BENOEMINGEN BIJ MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN Met ingang van 1 januari is benoemd tot pl.v. directeur-generaal van de in dustrialisatie drs. J. Louwman, die thans als pl.v. hoofd van de directe financie ring en deelnemingen aan het directo raat-generaal voor de industrialisatie en energievoorziening is verbonden. Met ingang van dezelfde datum zal by het directoraat-generaal voor de in dustrialisatie en energievoorziening wor den ingesteld een directie algemene industrialisatie aangelegenheden. Met de leiding van deze nieuwe directie zal worden belast dr.s A. W. F. Bakker, thans hoofd van de directie algemene economische politiek. In deze laatste functie zal de heer Bakker worden op gevolgd door dr. J. E. Andriessen, thans hoofd van de afdeling parlementaire en financiële zaken van de directe alge mene economische politiek. Bij de opening van de Verbondsraad vergadering van de KAB vanmorgen in Utrecht heeft de voorzitter, de heer J- Middelhuis, aandacht besteed aan vele nog hangende sociale en economische problemen. Allereerst het vraagstuk van de huuraanpassing, dat de KAB volgens de heer Middelhuis niet in de eerste plaats wil zien als een vraagstuk van huurverhoging. De KAB zal eerst dan medewerking aan een verdere verhoging van de huren kunnen geven als een po litiek van een verantwoorde verlaging van de bouwkosten haar succes metter daad heeft bewezen. Voordat nog meer nationale ruimte wordt aangewend voor huuraanpassing, zullen regering en bouwnyverheid in 1959 moeten aantonen, dat de huur- aanpassingsoffers van 1957 niet vergeefs zyn gebracht. Ook het probleem van de melksubsi- die kan volgens de heer Middelhuis worden opgelost zonder een beroep te doen op de nationale ruimte. Maar dan moet eerst eens worden uitgemaakt, welk deel werkelyk consumentensubsidie is en welk deel een verkapte producen tensubsidie. Daarover zijn de geleerden het nog lang niet eens. De KAB zou trouwens het vraagstuk van de consu mentensubsidies gekoppeld willen zien aan het op korte termijn door de SER uit te brengen advies inzake het ga rantiesysteem voor de landbouw. De heer Middelhuis toonde zich opti mistisch over de volkshuishouding, die zich volgens hem weer in een groeipe riode bevindt. Ook in het bedryfsleven leeft een geest van vertrouwen op de toekomst. De bestemming van de ruim te, die er dan zal komen, hangt uiter aard in de eerste plaats af van de groot te van die ruimte, waarover in de SER nog een studie gaande is. Voorts stond de heer Middelhuis nog even stil bij de weduwen- en wezenver zekering, welke nu by de Tweede Ka mer is ingediend, de wetsontwerpen tot herziening van do kinderbijslag, die bij de Kamer in behandeling zijn, de wet duurtetoeslag. de herziening van de in validiteitsverzekering en de gemeente classificatie. De heer Middelhuis gaf als zyn me ning te kennen, dat er op loonpolitiek- gcbied een einde moet komen aan de zgn. loonstop van minister Suurhoff. Nu de toestand dit weer toelaat dient ook hier wat ruimer gemeten te worden. Verdere voortzetting van de loonstop zal volgens de heer Middelhuis kunnen leiden tot grote spanningen in sommige bedryfstakken en onnodig tegenhouden van een verbetering van de positie van de werknemers. Deze vermanende windwijzer is i tuele deugnieten doen er goed aan. aangebracht op het dak van del eerst te kijken uit welke hoek de gevangenis van Hannover Even-1 wind waait Tram botste tegen auto ONGELUK IN RIJNSBURG In de Brouwerstraat te Rynsburg is vanmorgen omstreeks kwart voor acht een uit Leiden komende tram tegen een stilstaande vrachtauto van de rei nigingsdienst gebotst. De trambestuur der was van mening, dat de auto nog net buiten de rails geparkeerd stond en merkte eerst op het allerlaatste ogen blik zyn vergissing. Hy remde krachtig, maar kon niet verhinderen, dat de tram tegen de voorzyde van de vracht wagen reed. De auto werd achteruit geduwd, stak dwars de weg over en kwam tegen een hek tot stilstand. Zo wel de tram als de vrachtauto werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Het tram verkeer tussen Leiden en Noordwyk was ongeveer anderhalf uur gestremd. Mr. j. P. de Herder aanvaardde ambt in 1953 Na een ambtsperiode van bijna zes jaar is in de nacht van zaterdag op zondag te half twee te zijnen huize overleden de eerste burger der gemeente Koudekerk aan den Rijn, mr. Johannes Pieter de Herder, in de leeftijd van acht en veertig jaar. Enige weken geleden moest hij opgenomen worden in het Diaconessenhuis te Leiden, maar kon al spoedig zijn werk al was het ten dele hervatten. Op 1 december leidde overledene weer een raadsvergadering, bijna met dezelfde energie als altijd. Verleden week werd hy enige dagen voor onderzoek opgenomen in een zie kenhuis te Velp, vanwaar hy vryda;g naar huis terugkeerde. De oorzaak van zrijn overly den is een hersenbloeding De overleden burgemeester J. P. de Herder werd geboren op 6 juni 1910 te Amsterdam. Na de lagere school volgde hy het Lyceum aldaar. Na zyn eind di- j ploma studeerde hij in de rechten, waar- I in hy de meestertitel verwierf. Hierna werkte hy geruime tyd op de gemeentesecretarie te Weesperkarspel, terwyl hy ook nog werkzaam was als volontair te Voorschoten. In 1939 en 1940. tydens de mobilisatie en de oorlogsdagen diende hy als reserve eerste luitenant by 10 RI te Ede. Na de capitulatie verrichtte hy werk zaamheden by de dienst van sociale za ken te Amsterdam Later moest hy tot na de bevrijding onderduiken. Tot het eind van 1949 was mr. J. P. de Herder algemeen secretaris van de re geringscommissaris voor het radiobestel. BENOEMING HU vestigde zich in 1950 als advocaat en procureur te Amsterdam tot hU met ingang van 16 maart 1953 werd benoemd tot burgemeester van de gemeente Kou dekerk aan den Ryn. Hy vervulde toen de opengekomen burgemeestersplaats we/gens h£t ver trek van burgemeester G. Verheul naar Rhoon. Op 21 maart 1953 werd burge meester de Herder door wylen wethouder Molema in zijn ambt geïnstalleerd in de bovenzaal van hotel de Bruin. Al direct werd men geconfronteerd met de zeer goede eigenschappen van de eerste burger der gemeente. Hij stond voor ieder klaar met woord en daad. Niets was hem teveel. VEEL TOT STAND GEKOMEN Veel is ©r onder leiding van de heen gegane burgervader tot stand gekomen o.a de bouw van zevenentwintig wo ningen in het nieuwe uitbreidingsplan, de restauratie van het verpleeghuis, weg en brugverbeteringen aan de Gnephoek en het tot stand komen van een indus trieplan in het oosteiyk deel der ge meente. Ook mocht hij op 31 augustus Jl. nog officieel het nieuwe sportveld ln het uitbreidingsplan openen. Telkens als men met hem in aanraking kwam was men verwonderd over zijn grote wilskracht en doorzettingsvermo gen. De overledene was gehuwd en had drie kinderen. Hij was lidmaat der Ned. Herv. Kerk en gedurende zijn verblyf in Amsterdam ook tweede voorzitter van de Ohr. Hlst Kiesvereniging aldaar. Demonstratie tegen Kroesjtsjef? Volgens de Londense „Empire News" hebben in Charkow tweeduizend perso nen gedemonstreerd voor het aftreden van Kroesjetsjef, voor betere lonen en vrijheid. Enkele soldaten en ook officie ren zouden aan de demonstratie hebben deelgenomen. De „Empire News" schrijft, dat pre mier Kroesjtsjef thans met de ernstig ste crisis sinds het aftreden van Malen kof te kampen heeft. In talryke fabrie ken zouden langzaam-aan-acties wor den gevoerd. Luxemburg behoudt wel een rooms-rood coalitiekabinet (Van onze Brusselse correspondent) Het kleine Luxemburg, waar de mi nister van Buitenlandse Zaken, Josef Bech, reeds meer dan dertig jareen mi nister is. is plotseling in een regerings crisis verwikkeld. In Luxemburg-stad, met haar 30.000 inwoners, praat men sedert geruime tyd over de „onverdraag zaamheid" van de heer Victor Bodson, de socialistische minister van Justitie, tevens minister van Verkeer. Het gesprek gaat voornamelijk over het feit, dat hij weigerde een corruptiezaak by de pro cureur-generaal van het gerechtshof in Luxemburg aanhangig ite maken. Bod son wordt er nu door de liberale fractie van beschuldigd, dat hij nagelaten heeft de poging tot omkoping van een amb tenaar door een particuliere firma, die belang had by een bouwproject van de staat, normaal voor het gerecht te bren gen Bodson gaf in het kamerdebat toe, dat hy geen melding had gemaakt van de poging tot omkoping. Hij zei echter, dat naar zijn mening het feit, dat de firma niet werd toegelaten tot de open bare aanbesteding al een voldoende straf was. De katholieken en de libera len steunden de motie tegen Bodson. In tussen hebben de socialistische minis ters meegedeeld, dat zy als gevolg van deze blaam op de socialistische minister Bodson ontslag nemen uit de regering, waarop de premier, de katholieke profes sor Pierre Frieden het ontslag van het gehele kabinet aan Groot-hertogin Charlotte aanbood De liberale woordvoerders hebben ver klaard dat zy in ieder geval in de oppo sitie blyven. De heer Bodson had zich antipathiek gemaakt door een staats controle op automobielen en vracht wagens. Ieder jaar moet een eigenaar van een personen- of vrachtauto zyn voertuig aan een verplicht» controle onderwerpen. De controle gebeurt in een dorpje niet ver van Luxemburg-stad en is door de minister in handen gegeven van een privé-firma. Er is zoveel pro test tegen die verplichte technische con trole, die ongrondwettelyk wordt ge noemd dat de regering de uitvoering van het plan met zes maanden heeft uitgesteld. De katholieke party, die in de kamer over een comfortabele meer derheid beschikt, zal een homogeen- katholiek kabinet kunnen steunen, maar men vermoedt dat de katholieken en so- sialisten verder zullen regeren, wellicht met een andere socialistische minister van Justitie, ondanks -het feit dat de katholieken tegen Bodson stemden. Het is de eerste werkelijke regeringscrisis sedert de oorlog in een landje van 300.000 inwoners, waar de regermss- stabiliteilt kenmerkend was. VELE FUNCTIES Tydens zijn ambtsperiode te Koude kerk was hij voorzitter van de Woning bouwvereniging „Goed Wonen", voorzit* ter van de afdeling Groene Kruis, presi dent van de Nutsspaarbank Koudekerk - Hazerswoude Rd." en van de regenten van het Verpleeghuis; terwyl 'hij ook nog het e re-voorzitterschap vervulde van de Muziekvereniging .Kunst na Aiheid". BEGRAFENIS De begrafenis zal plaats vinden don derdagmiddag a.s. op de Alg. Begraaf plaats te Koudekerk. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de Ned, Herv, Kerk, aanvang te elf uur. Deze dienst wordt geleid door ds. G. Koerselman. Hedenavond te half acht zal de raad dezer gemeente in spoedeisende open bare vergadering byeenkomen in het gemeentehuis in verband met het over lijden van haar voorzitter, burgemeester j. P. de Herder. De Gaulle thans officieel kandidaat presidentschap (Van onze correspondent te Parijs) De Franse premier, generaal Charles de Gaulle, heeft zich nu eindelijk offi cieel kandidaat gesteld voor de verkie zingen, waarby op 21 december as. ruim 70.000 kiesmannen de eerste president der vyfde Republiek moeten aanwyzen. Nadat by het referendum van 30 sep tember j.l. een meerderheid van by na 80 pet. der Fransen al „ja" tegen De Gaulle had gezegd, heeft de generaal nu dat ja-woord dus teruggegeven. Of schoon grondwettelyk in een eventuele tweede ronde voor deze presidentsver kiezingen op 28 december is voorzien, lijdt het niet de minste twyfel of de generaal zal onmiddellyk door een ver pletterende stemmenmeerderheid tot staatshoofd worden gekozen. Hij heeft slechts twee concurrenten, het voormalige communistische Kamer lid Maurrane, en de heer Chatelet, een oud-professor van de universiteit van Parijs, die door de linkse anti-gaullisti- sche oppositie kandidaat is gesteld. Ook de voorzitter van de „Federatie van welwillende Fransen" heeft nog aanvankelijk een worp naar het Elysee willeb doen. Van diens concurrentie is De Gaulle echter gespaard kunnen, bly ven doordat deze idialistische scherts figuur niet de constitutionele steun van minimaal 50 kiesmannen heeft weten te verkrijgen. De uitslag van de verkiezing, die in het Paryse stadhuis plaats zal vinden, wordt pas begin januari officieel bekend gemaakt. Uit hoffelykheid jegens presi dent René Coty, hebben de generaal en de regering namelyk geen officiële op volger van het huidige staatshoofd wil len uitroepen, zolang de traditionele plechtigheden van 1 januari, waarby het corps diplomatique en de Franse dignitarissen de president der republiek hun beste wensen voor het nieuwe jaar komen betuigen, niet hebben plaats ge- vonden. Stij RI]NSBURQ ii gentle omzet veiling Flora Donderdagmiddag a.s. zal de alge mene ledenvergadering van de veiling vereniging „Flora" worden gehouden. De resultaten van de veiling zijn finan cieel weer goed te noemen. Waren de resultaten tot 1 mei zeer goed de zo mermaanden stelden ietwat teleur. De kosten aan de veiling gaan door ver schillende omstandigheden nog steeds omhoog. Meer aanvoer brengt op alle gebied meer kosten met zich mee. De uitbreiding met een nieuwe zaal en tri bune zal volgehs het bestuur van de veiling weer personeel eisen en meer rente voor het onderhoud en in gebruik nemen. Vele kopers hebben in de afge lopen jaren aangedrongen op de bouw van boxen. Het bestuur is thans van plan, na overleg met de Raad van Bij stand, om als proef acht boxen te bouwen. Deze boxen moeten zichzelf finan cieren door de huuropbrengst, maar de kosten van Investering vergen f. 100.000. Het bestuur is ook van mening dat men moet komen tot het bouwen van een nieuwe koelcel. Wat de balans betreft deze geeft een eindbedrag van f. 1.057.192.44 aan en batig saldo een van f. 128.739. De ex ploitatierekening eindigt niet een be drag van f. 656.138.12. Lonen en sala rissen vergen een bedrag van niet min der dan f. 202.777,32. De hoogste in komsten put men uit de veilingpro visie, f. 626.212. De omzet bedroeg in het seizoen 1957-'58 f. 10.401.437,30, in het voorgaan de seizoen f. 9.098 936.15 en in 1955-'56 f 8.310,332.76. De maanden maart en april gaven de hoogste cyfers te zien resp. f. 1.612.395,36 en f. 1.612.005,01.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4