Eeuwfeest „Lugdunum Batavorum" Leidse Joffers boden zaterdag honderdjarige een vaandel aan EEN BOUWTERREIN 97«te jaargang Maandag 15 december 1958 Tweede blad no. 29621 In Leiden thans ook een Vischhaafateeg Tot voor zaterdag kende Leiden in zijn eerbiedwaardige geschie denis in het centrum van de stad een steeg, welke naamloos was en waarlangs toch dagelijks honderden gaan. Zaterdag heeft deze steeg die een bescheiden verbinding vormt tussen de Langebrug en de Pieterskerkstraat een naam gekregen Het met zoveel enthousiasme gevierde eeuwfeest van het „Fiere ende Statelycke" studentengezelschap „Lugdunum Batavorum" gaf de ere-poorters, de poorters en de vele oud-leden deze dag niet alleen veel vrolijkheid, doch bracht tevens aan deze naamloosheid een einde. Het was Leidens eerste burger, jhr. mr. F. H. Van Kinschot, die zaterdag avond de naam van deze steeg waarvoor Lugdunum Batavorum 'de „VischhaAéteeg" had uitgedacht' onthulde. men ons later verzekerde: „het waard is edelmoedig te strijden". ONTVANGST IN HET STADHUIS Tijdens de hierna volgende ontvangst In het Stadhuis wees de burgemeester er om. op, dat „Lugdunum Batavorum", welk gezelschap zich interesseert voor alle gebeurtenissen in de Sleutelstad, nauw verbonden is aan Leiden en daar van meerdere malen uiting gaf. fAan het ophalen van enkele herinneringen naam Voordat deze plechtigheid plaats vond was aan deze eeuwfeestviering reeds menig gezellig en ook „Fiere en de Sta- lelyck" uur vooraf gegaan. Het begon om twee uur in de Bierbengel bij „Pop" aan de Langebrug, waar al vele decen nia de traditionele bijeenkomsten van „Lugdunum Batavorum" plaats vinden, met de inauguratie van nieuwe leden, gevolgd door een zeer druk bezochte en vooral ook geanimeerde receptie. Hoogtepunt van dit festijn was de aan bieding van een nieuw vaandel, waar voor de Leidse Joffers en de „ere- moeder" van Lugdunum Batavorum, mevr. A. M. van der KlaauwBruins drie van haar zonen zijn in de gelede ren van L.B. opgenomen zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. Mej. L. H. van der Vlerk bood dit vaan del met een geestig speechje aan. De praeses van L.B., de heer J. S. Meyboom was over deze charmante aanbieding en de keurige uitvoering van het vaandel zo verrast, dat zijn dankwoord kracht werd bijgezet door een kus voor de ere- moeder en de op deze receptie aan wezige joffers. Onder de velen, die deze middag in woord en veelal ook geschenk, geluk wensen aanboden waren o.m. de burge meester en wethouder, mr. J. Drijber, namens het gemeentebestuur, het col legium van het L.S.G., mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter van de 3 Octobervereeniging, de heren J. W. Henny en A. D. de Koster, namens het bestuur van de Sociëteit Amicitia, de rector-magnificus. prof. dr. H. J. Lam, de heer P. L. Gillissen namens de Ver eniging „Oud-Leiden", het bestuur van de Voetbalvereniging „Lugdunum" de heren werden met een luidruchtig „Hup Holland Hup" ontvangen een depu tatie van de leerlingenvereniging van de Meisjes HBS, „Ende despereert niet" en van „Uno Sumus Animo", de Com missie voor de Sociëteit Minerva en voorts besturen van tal van zusterver enigingen. Over en weer werden harte lijke woorden gesproken, terwijl er veel al op werd gezinspeeld, dat voor Lug dunum Batavorum nog een breed werk terrein: het Rapenburg mag nimmer gedempt worden!, is weggelegd. Een tocht in het Gippertje voerde na de receptie leden en oud-leden van het jubilerende LB. langs enkele historische punten van hun stad. waarvoor, zoals Een corsage en een kus van de praeses ontvingen de ere-moeder, mevr. A. M. van der Klaauw~ Bruins en de Leidse Joffers voor haar aandelen bij dit eeuwfeest: een prachtig geborduurd vaandel. (Foto L.D./Van Vliet) uit de historie van Leiden, verbond spre ker een hartelijk woord van gelukwens. De praeses van L.B., die zeer getrof fen was door deze vriendelijke ontvangst, getuigde eveneens van de hechte band, welke L.B. met de Sleutelstad verbindt. Een stad, welke volgens spreker helaas overging tot het dempen van de Mare en nu weer denkt aan het bouwen van een nieuwe schouwburg, terwijl ons de oude zo lief is De aanbieding van een plant voor de trouwzaal van het Stadhuis, ging ge paard met een uitnodiging tot de bur gemeester de plechtige onthulling van de Vischhaalwteeg te willen verrichten. Een verzoek, waaraan de burgemeester, na het aanbieden van de ere-wijn, gaarne gevolg gaf en dat daarna onder grote belangstelling plaats vond. Na afloop daarvan von men elkan der ..onder de netten bij de haard" van Sociëteit Minerva terug voor een borrel, met aansluitend diner in de Mensa. Tijdens een korte pauze werd een inge richte expositie over het verleden van „Lugdunum Batavorum" onder het mot to: „Fiere ende Stalelyck" bezichtigd. En zo ebde dit studentekore eeuw feest voort tot diep in de nacht Leiden heeft thans ook een Visch~ haalsteeg. Lugdunum Batavorum" maakte zaterdag een einde aan een naamloze periode. (Foto L.D./Van Vliet) JUDO Leidse successen in jeugdtoernooi Zondagmiddag werden in de Sport school .Luiten" de judokampioenschap pen verwerkt van het district Zuid- Holland voor jeugdige Judoka's van 16 en 17 jaar. Het is voor het eerst, dat men judo-kampioenschappen voor de jeugd heeft gehouden. Op 10 januari as. zullen deze districts-'kampioenen elkaar ontmoeten om het Nederlands kam pioenschap, welk toernooi gehouden zal worden tezamen met de interland wedstrijd NederlandFrankrijk, in de Philips Jubileumhal te Eindhoven. Daarna zal eveneens voor het eerst, bij de Europese kampioenschappen, welke op 10 mei te Wenen plaats vinden, een jeugdkampioenschap ingelast worden, waarbij uiteraard dus namens Neder land deelgenomen zal worden door de judoka, die 10 januari het nationaal kampioenschap behaalt. Deze jeugd kampioenschappen werden verwerkt in de gewichtsklassen lichtgewicht, mid- dengewioht en zwaargewicht. De uit slagen. een volkomen Leidse overwin ning, waren als volgt: Lichtgewicht! kampioen J. v. d. Blom (Sportschool „Luiten" Leiden): 2. J. H. v. d. Lans (Judoclub „Yu-Wa" Den Haag). Middengewicht: kampioen J. de Wolf (Sportschool „Luiten" Leiden)2. E. Oudegeest (Sportschool „Luiten" Lei den). Zwaargewicht: Geen kampioenschap wegens het feit, dat hier slechts één inschrijving was binnengekomen, het geen gezien de leeftijden overigens be grijpelijk was. Wel zal deze Judoka, H. A. M. v. Oyen (Judoclub „Ukemi" Delft) Zuid-Holland vertegenwoordigen bij de Nederlandse kampioenschappen. Na afloop deelde de heer Van Pola- nen, voorzitter van de districtscommis sie Zuid-Holland de prijzen uit. Met deze twee titels bewees de jeugd, dat het judo in onze stad op een zeer hoog peil staat. SCHOUWBURGVOORSTELLING t UITGESTELD In verband met plotselinge ziekte van Ko van Dijk gaat de abonnementsvoor- stelling, welke de Nederlandse Comedie hedenavond in de Schouwburg zou ge ven van „Oscar", niet door. In de tweede voorstelling, welke mor genavond wordt gegeven, wordt de rol van Ko van Dijk overgenomen door Johan Fiolet. Janine Andrade voor de Kunstkring Donderdag 18 dec. zal in de Stads gehoorzaal voor de Leidsche Kunstkring optreden de violiste Janine Andrade. die reeds meerdere malen met groot succes alhier is opgetreden. Medewer king verleent de pianist Jean Antoniet- ti. Er zullen werken worden uitgevoerd van Mondonville, Bach, Beethoven en Cesar Franck. ERELIDMAATSCHAP VOOR DE IIEER A. METZ Op de gisteren gehouden algemene jaarvergadering van het veteranenkorps van het KNGV, is onze stadgenoot, de heer A. Metz. voorzitter van de Turn kring Leiden en Omstreken en reeds erelid van het KNGV. benoemd tot ere lid van het veteranenkorps, waarvan hij de technische leider is. VERKIEZING AMBTSDRAGERS Tot ouderling der Chr. Geref. Kerk is gisteren herkozen de heer M. v. d. Keur en gekozen de heer H. Colijn. Bovendien werd de heer J. Platteel herkozen tot diaken en de heer F. H. Franken jr. als zodanig benoemd. Tijdens de dit weekeinde in Delft gehouden liberale studiebijeenkomst van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie heeft prof. dr. C. J. F. Bött- cher, hoogleraar aan de Leidse Univer siteit gesproken over het onderwerp „Studievrijheid". Gevraagd in Leiden of directe VOOR EEN MAGAZIJN. Groot: minimaal 9x15 meter, gelegen aan verharde weg. Opgave met verlangde prys aan: BESCHUITFABRIEK BOLLETJE, ALMELO. JUBILEA BIJ NAAIMACHINE HANDEL C. F. MEERPOEL Er aan indachtig, dat twee maal koper één maal zilver maakt had de heer C. F. Meerpoel. directeur/eigenaar van de naaimachinehandel aan de Hooigracht, zaterdag twee koperen ju bilarissen in zijn midden, die in „Het Gulden Vlies" een huldiging werd be reid als gold het voor hen een zilveren feest. Het waren mej. A. v. d. Me ij den en de heer M. Roelandse. Eenmaal aan het huldigen werd daarin ook één der monteurs, de heer A. van Polanen be trokken. Weliswaar staat hij nog vijf jaar van zijn zilveren jubileum af, doch zijn verdiensten en technisch inzicht waren van dien aard, dat het de heer Meerpoel gewenst voor Kwam. dat ook hij in de rij der jubilarissen werd ge plaatst. In tegenwoordigheid van het gehele personeel stelde de heer Meerpoel hun diverse verdiensten in het licht, waar bij hij er o.m. op wees. dat werken, in dien men dit met interesse en toewij ding doet. de grondslag legt voor het geluk. Naast de arbeid, blijft echter ook ontspanning noodzakelijk en dit zag spreker door een samenzijn als deze avond bereikt. De heer Meerpoel, die zijn jubilerende medewerkers prees voor hun ambitie bij het werk, 6chonk daarbij tevens aandacht aan de ver antwoordelijke taak, welke ieder in het bedrijf bezet. De heer P. Eradus, die namens het personeel gelukwensen aanbood, vond daarbij tevens gelegenheid om te wijzen op de prettige samenwerking met de jubilarissen, hetgeen de sfeer in het bedrijf zeer ten goede komt. Diverse geschenken werden overhandigd. Na een geanimeerd diner, aangeboden ter ere van de jubilarissen, werd nog een dansje gemaakt. Lilly Meerpoel om lijstte dit drievoudig feest met enkele gracieus gedanste balletjes. Receptie Neerlandia Toespraken en bloemen Zaterdagmiddag recipieerde, ter ge legenheid van hei eerste lustrum, in het Antonius-Clubhuis het „Hohner Accordeon Orkest Neerlandia", dat onder leiding staat van Louw Boel- laard. Het eerste, waardoor het oog getrof fen werd, waren de bloemstukken, w.o. van de Muziekverenigingen „Kunst na Arbeid" en „Nut en Ver maak" en van de pianist Henk Briër, wiens .Concertino" daags tevoren door het orkest was uitgevoerd. Het meest royale stuk kwam echter van de orkestleden zelf en werd him dirigent aangeboden met een toespraak van het oudste werkende lid, de heer Wakka. Ter sprake kwam de enorme hoeveelheid werk door hem voor het orkest verzet. Eén woord van die toe spraak hebben we afzonderlijk geno teerd-, het woord „belangeloos". Van de voorgelozen telegrammen leken ons die van de directie der Hohner-fabrieken in het Zuidduitse Trossingen, en van de voorzitter der Ned. Accordeonisten Associatie belang wekkend. Onder de bezoekers troffen we de heer J. v. d. Berg als directeur van het Hohner Agentschap Holland, de heer Th. J. Hannema namens de Maatschap pij voor Toonkunst, de heer L.. Stevens als adjunct-directeur der Toonkunst- Muziekschool, de heren De Jong en Stenz namens K. en O., en de heren Kleer, De Reede en Bakels, onder- schijnlijk namens de verenigingen „In- ter Nos", Kunst en Genoegen" en „Kunst na Arbeid". We wijzen erop, dat reeds vele ande ren tijdens de concertpauze vrijdag avond hun opwachting hadden ge maakt. Concert en receptie hebben „Neerlandia" onloochenbare bewijzen gegeven, een volledig erkend en ge respecteerd organisme te zijn in het Leidse culturele bestel! In de recensie over het concert werd vermeld, dat het „Concertino" van Henk Briër a s. vrijdag uitgezonden wordt. Men deelt ons nader mee. dat dit de zender Hilversum II betreft, om 4 uur in het programma van Rutger Schoute. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Clazlna Hendrlka. dr van J. P. van der Meer en G. M. Borsboom, Catharina Maria dr van J. Bekooy en A. M. van Velsen, Bernardina Maria, dr van J. J Straver en B. M. Kerkhoff. Carla. dr. Johannes zn. beiden van B de Rooij en A. D. van Eeuwijk. Cornelia, dr van P. J. Jansen en C. Disseveld, Lamberta Gerarda, dr van A. G. Koemans en C. A. Scholte, Yvonne Ca tharina, dr van A. Doedijns en A. Mat- thijsse. GETROUWD A. P. van den Berge en J. E. M. Kreukniet, J. J. C. Geul en C. Marree. OVERLEDEN J. A. Vooijs, 2 dagen, dochter, W. Nagte- geller, 3 maanden, zoon. JUBILEA BTJ „DE LANDBOUW" Vandaag vond in het directiekantoor van de Melkinrichting „De Landbouw" een intieme huldiging plaats van de heer W. Regeer, die 40 jaar in dienst van deze NV was en van de heer J. J. Regeer, die de 25 jaar vol maakte. We gens ziekte van de directeur, de heer A. Witmuts. voerde allereerst de adj. dir. de heer J. J. Heemskerk het woord. Deze memoreerde de ijver en toewijding van beide jubilarissen. Hij overhandigde beide jubilarissen een enveloppe met in houd en de echtgenote van W. Regeer en dochter van J. J. Regeer een boeket bloemen. Hierna nam de voorzitter van de Raad van Commissarissen, de heer L. Th. Menken, het woord. Deze bracht enkele herinneringen uit het verleden naar vo ren. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer L. G. Strijk, richtte zich vervolgens tot de jubilarissen en overhandigde hen een cadeau van het personeel. Tevens bood hij de heer W. Regeer het insigne van het erelidmaat schap van de vereniging aan. Nadat beide jubilarissen een dank woord hadden gesproken, kregen alle le den van het personeel de gelegenheid de jubilarissen gelukwensen aan te bieden Bij het demonteren van een brom fiets kwam gistermiddag een bewoner van de Cronjéstraat met zijn branden de sigaret te dicht bij een deken, ten gevolge waarvan deze in brand raakte. De brandweer heeft het vuur met een nevelspuit gedoofd. Enig beddegoed ging mede verloren. Leiilse Postduivenclub bestaat 35 jaar Enthousiaste viering Nee, U behoeft niet te wachten tot de laatste dag, want elke goede kapper heeft fÜ* Met een fliX behandeling maakt hij Uw watergolf aanmerkelijk langer houdbaar. Dan hebt U dus veel meer plezier van Uw kapsel en.... van Uw geld! Onthoud dus de naam en vraag erom. Uw kapper geeft 't U graag. Om U de zekerheid Mk te geven dat het de echte is, zal Uw A I kapper U de originele, gesloten flacon tonen, vol- doende voor één individuele behandeling. Zeg bij Uw kapper dus begrijpt, dat U prijs «telt op een watergolf die dagen langer keurig blijft zitten. - EEN WERELDBEROEMD PRODUKTVAN L' O R E A L De burgemeester en de praeses. de heer J. S. Meyboom. brengen 'een toost uit op honderd jaar „Lugdunum Batavorum" (Foto LJWan Vliet) Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Leidse Postduiven Club (LPC) was zaterdag en zondag in Oud Hor- tuszicht een tentoonstelling georgani seerd, die alle verwachtingen overtrof. Met medewerking van alle zusterver enigingen uit Leiden en omstreken, waarbij elke vereniging 5 duiven kon inzenden, werd hier een interessante show gehouden. Fel werd hier voor de overwinning gestreden, zodat de keur meesters de heren L. F. Kulik (Gouda) en C. Dekker (Zaandam) voor een zware taak werden geplaatst de niet minder dan 330 vogels te keuren. De keuring gaf het volgende resultaat te zien: Uitslag verenigingen: 1. De Reisduif (Leiden) 458 punten; 2 Steeds Sneller (Noordwijk) 458 punten 3. Snelvliegers (Leiden) 456% punt. Beste doffer: A. v. d. Hulst. Beste duivin: Fr. Hofman: Uit slag tentoonstelling: Beste van de gehele tentoonstelling D. v. d. Nieuwendijk, beste oude doffer D. v. d. Nieuwendijk, beste oude duivin J. Kukler, beste jonge doffer C. de Groot, beste jonge duivin D. v. d Nieuwendijk, beste jonge vogel C. de Groot. De beker uitgeloofd voor de beste vijf aangewezen duiven werd gewonnen door 1. D. v. d. Nieuwendijk; 2. A. P. v. d. Voort; 3. B. Geenjaar Uitslag per klasse: Klas 1 doffers 500 km en hoger: 1. B. Geenjaar; 2. C. de Groot; 3. C. Knijnenburg; 4. B. Geen jaar; 5. W. Teske. Klas 2: duivinnen 500 km en'hoger: 1. J. Flippo; 2. D. v. d. Nieuwendijk; 3. B. Geenjaar. Klas 3: doffers 270 t/m 500 km: 1 D. v. d. Nieuwendijk; 2. J. Flippo; 3. H. v. Al phen; 4. C. de Groot; 5. R. Pet. Klas 4: Duivinnen 270 t/m 500 km: I. J. Schou ten; 2. D. v. d. Nieuwendijik; 3. J. Dee- gen; 4. D. v. d. Nieuwendijk; 5. A. Fasel. Klas 5: doffers 65 t/m 270 km: 1. B. Geen jaar; 2. A. P. v. d. Voort; 3. J. Dee- gen; 4. A. P. v. d. Voort; 5. A. P. v. d. Voort. Klas 6: duivinnen 65 t/m 270 km: 1. J. Kukler; 2. D. v. d. Nieuwen dijk; 3. J. Schouten; 4 .A Fasel; 5. T. van As. Klas 7 doffers, onbevlogen: 1. W. Stoüten; 2. C. de Groot; 3. J. Zee- gers; 4 W. Teske. Klas 8: Duivinnen, onbevlogen: 1. J. Filippo; 2. H. Fasel; 3. A. P. v. d. Voort. Klas 9. doffers, onbe vlogen: 1 C. de Groot; 2. W. Teske; 3. M. de Lange; 4. P. Teske; 5. J. Filippo. Klas 10, duivinnen, bevlogen: 1. D. v. d Nieuwendijk; 2. T. van As; 3. R. Pet; 4. C. de Groot; 5 J. Filippo. Klas 11, dof fers onbevlogen: 1. J. Kukler; 2. M. de Lange. Klas 12. duivinnen, onbevlogen; 1. M. Noest; 2. P. Fasel; 3. B. Geenjaar en klas 13, duivinnen, late jongen: 1. M. de Lange; 2. D. v. d. Nieuwendijk. Leidse Bridgeclub DDS Voor de 4de ronde der viertallen competitie werden de volgende wedstrij den gespeeld: Groep A: team Lautenbach wint van team Krul met 33 m.p.; team mevrouw Reekers wint van team mevr. Visser met 18 m.p.; team Verboog wint van team Kuilman met 14 m.p. Groep B: team Van Leeuwen wint van team De Nie met 21 m.p.; team Lancel gelijk tegen team Plouvier sr. (3 m.p. voor team Lancel). Onder strenge bewaking zijn zaterdagochtend de Schatten van het Mauritshuis"voor zover deze in bruikleen aan ..De Lakenhal" werden afgestaan, in Leiden ge~ arriveerd. Binnenkort zullen de schilderijen, waarvan de waarde op enkele miljoenen is getaxeerd, wor den geëxopeseerd in de daarvoor keurig gerestaureerde Hartevelt- zaal. Bij aankomst had de directeur van „De Lakenhal"de heer J. N. van Wessem. reeds direct grote 6e- langestelling voor deze unieke col- lectie (Foto L.DVVan Vliet)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3