KRACHTIG WESTELIJK „NEEN" OP ULTIMATUM OVER BERLIJN Gaat mr. A. A. Struycken rompkabinet formeren? WEERBERICHT Ieder tegenvoorstel achterwege gelaten omdat vrije wereld zich Koerswijziging van Adenauer? niet wil laten bedreigen MAO TSE-TOENG ZOU ALS STAATSHOOFD AFTREDEN P. v. d. A.-fractie verlaat Kamer 97ste jaargang MAANDAG 15 DECEMBER 1958 No. 29621 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parijs) De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland hebben gisteren in Parijs in een gemeen schappelijk communiqué in krachtige termen bekend gemaakt geen enkele wijziging te zullen gedogen in het huidige statuut van Berlijn. Met deze verklaring, waarvoor de Westduitse minister Von Brentano en de burgemeester van West-Berlijn, dr. Willy Brandt, als adviseurs tevoren waren gehoord, hebben de Westelijke Grote Drie een bijzon der duidelijk „neen" doen horen op de ultimatieve aanspraken, die vervat waren in de nota van 10 november j.l. van de Russische premier Kroesjtsjef, waaruit een nieuwe en ernstige crisis rond de voormalige hoofdstad van het voormalige Reich was voortgevloeid. sio de Grote Drie hun akkoord hebben gevonden. Er wordt wel beweerd, dat Engeland en West-Duitsland een we derzijds comprómis hebben bereikt. De solidariteit van Londen zou namelijk door Bonn zijn betaald met de bereid verklaring de Engelse vrijhandelszone in het vervolg te zullen steunen. Of deze beweringen inderdaad door de feiten zullen wordenondersteund, zal mis schien vandaag al wel blijken, bij het OEES-overleg in het Chateau de la Muette, dat over die vrijhandelszone handelt. Het zijn dus nog maar voor postgevechten die gisteren zijn geleverd en een enigszins betrouwbaar overzicht der wederzijdse diplomatieke stellingen zal men pas geleidelijk aan in de eerst volgende dagen kunnen verkrijgen. Vele congressen in Franse hoofdstad In Parijse diplomatieke kringen heelt het intussen enige verwonde ring en zelfs ongerustheid gehaard dat het antivoord der drie zo nega tief is uitgevallen. Ofschoon de socialistische burgemeester Willy Brandt er wel op zou hebben aange- gedrongen, hebben de ministers ieder tegenvoorstel achterwege gela ten om het Kremlin duidelijk te doen gevoelen, dat het Westen zich niet door dreigementen tot onder handelen wenste te laten brengen Overigens zal het standpunt van de Grote Drie nog deze week door de overige Atlantische mogendheden - twaalf in getal - bekrachtigd moe ten worden, en het is niet geheel onmogelijk, dat er dan nog stem men zullen opgaan om de deur voo het overleg met Moskou toch nog op een kier te laten. De samenkomst van gisteren in de Beauvais-zaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay heeft een reeks van diplomatie ke ontmoetingen ingeluid, waarbij ne gentien landen met dozijnen ministers en honderden deskundigen, een dui zendtal koppen in totaal, betrokken zul len zijn. Vanmorgen om tien uur hebben de delegaties en hun ministeriële leiders zich al in twee groepen verdeeld. In het Chateau de la Muette vergaderde de Europese Organisatie voor Economische Samenwerking (OEES) om nogmaals een manmoedige poging te ondernemen een brug tussen Klein- en Groot-Euro pa te slaan en de belangrijke verschil len tussen de Engelse vrijhandelszone en de Euromarkt der zes te overbruggen In het nieuwe Unesco-paleis staken ge lijktijdig de leden van de Raad van Europa de excellente koppen bijeen. Om drie uur vanmiddag kwamen ver volgens in het Palais dTèma de West- europese Unie - Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux - tezamen en nog wat later ontving gene raal De Gaulle achtereenvolgens de Amerikaanse staatssecretaris John Fos ter Dulles, die, nauwelijks hersteld van een operatie, dapper aan deze zware week begonnen is, en de Italiaanse pre mier Fanfani. Morgen begint, als ge zegd, het traditionele halfjaarlijkse drie daagse beraad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO). Verschillende opvattingen Macmillan en Adenauer In diplomatieke kringen in Parijs heeft men de indruk, dat het inleiden de gesprek der Grote Drie plus West- Duitsland van gisteren minder gunstig is uitgepakt dan men tevoren had ge hoopt. Er was tevoren veel afgesproken over een subtiele strategie, die in Lon den zou zijn ontworpen. Terwijl Enge land zich niet geheel afkerig scheen te tonen van een „flirtation" met Moskou en West-Duitsland het Kremlin zonder meer nul op het request wilde geven, be sloten de ministers gisteren die laatste weg in te slaan. Het beraad van giste ren, dat drie uur heeft geduurd, voltrok zich in de grootste discretie en men weet momenteel nog niet op welke ba- DODELIJKE VAL BIJ TURNEN (Van onze correspondent) Tijdens gymnastiekoefeningen in de zaal aan de Rembrandstraat te Mon ster door de vereniging DOS, viel een 14-jarig meisje uit de ringen Het kwam zo ongelukkig terecht, dat het een sche- delbasisfractuur kreeg. Een kwartier la ter is het meisje aan de gevolgen over leden. Zwaar bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met af en toe enige regen. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 DECEMBER Zon op: 8.42 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 12.01 uur; onder: 23.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.09 en 19.30 uur. Laagwater te 2.43 en 15.07 uur. Bonn tevreden over Parijse overleg Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: In de Westduitse hoofdstad toont men zich tevreden met het resultaat van het eerste ministeriële overleg te Parijs over de kwestie-Berlijn (zie elders op deze pagina) en wel voornamelijk om de volgende twee punten: de ministers achten een eenzijdige Russische opzegging van de viermogend- hedenovereenkomst nopens Berlijn on aanvaardbaar; zij zijn niet van plan Oostduitsers als vertegenwoordigers van de Russen te beschouwen bij de controle van West- Berlijn. Men meent hier voorts, dat het com muniqué van de vier ministers zowel aan Adenauers als aan Macmillans wen sen tegemoet is gekomen. Waar Aden auer stond op een scherpe afwijzing van het Russische ultimatum van zes maan den voor Berlijn, zou de Britse premier geneigd zijn geweest met de Russen te gaan praten over de gehele Duitse kwestie. Uit zaterdag te Bonn bekend gemaakte mededelingen van Adenauers partij, de CDU, en de SPD, de socialis tische oppositie, zou blijken, dat thans ook de Bondskanselier zijn koers enigs zins gewijzigd heeft. Adenauer had vrijdag een onderhoud met de Westber- lijnse burgemeester Brandt, waarover laatstgenoemde zei dat zij beiden het eens waren over wat er te Parijs gebeu ren moest. Zaterdag verkondigde de SPD ook namens Brandt, dat het Wes ten zich bereid moest verklaren met de de Sovjet-Unie te onderhandelen ovei het Duitse eenheidsprobleem. Het Ber- lijnse CDU-lid Gradl verklaarde het af gelopen weekeinde eveneens, dat het niet alleen om Berlijn maar om geheel West-Duitsland gaat. Men concludeert hieruit nu dat de CDU (en dus Aden auer) teruggekomen is van haar stand punt, dat er met de Russen alleen maar te praten zou zijn over Berlijn en dat het Berlijnse vraagstuk niet mocht wor den verbonden met de Duitse eenheids kwestie, het vredesverdrag voor Duits land etc. Men meent thans, cjat de CDU, hoewel zij de Russische voorstellen no pens Berlijn uiteraard afwijst, deze toch zou willen beschouwen als aanleiding om over het gehele Duitse probleem te gaan onderhandelen met de Sovjet-Unie. Vervanging cloor Tsjoe Teh Oorsaak is ontevredenheid over het commune-systeem Volgens een hooggeplaatste functionaris van de nationalistisch-Chinese inlich tingendienst heeft het centrale comité van de Chinese communisten Mao Tse- toeng uitgestoten en als staatshoofd vervangen door maarschalk Tsjoe Teh. De reden voor deze zuivering zou zijn de ontevredenheid onder het volk over de instelling van het commune-systeem en over het uitblijven van de verovering van Quemoy. De thans 65-jarige Mao, die sinds 1945 zijn huidige functie bekleedt, zou aan blijven als voorzitter van de communistische partij. Naar in nationalistische kringen verluidt zou vandaag worden bekendgemaakt dat Mao Tse-toeng zich niet herkiesbaar stelt als voorzitter van het Volkscongres. Maarschalk Tsjoe Teh thans 72 jaar oud was in de jaren '30 opperbevel hebber van de communistische legers. Als commandant van het achtste routeleger bevocht hij samen met Tsjang Kai-sjek de Japanners. Tsjoe Teh, afkomstig uit een welvarende familie, is vice-voorzitter van het Nationale Volkscongres geweest. Alleen Rood-China heeft belang bij een atoom-oorlog In geval van een wereldoorlog zullen West-Europa en Engeland in één dag tijds vernietigd zijn; de tweede dag van een wereldconflict zou het einde van de Ver. Staten brengen, doch ook de Sov jet-Unie zou ernstig van Amerikaanse represailles te lijden hebben", aldus heeft de Scvjetrussische premier Kroesjt sjef in een recent gesprek aan mevr. Roosevelt medegedeeld zoals zij gister avond in Boston verklaarde. Volgens mevr. Roosevelt zou communistisch- China als enige mogendheid een nieuwe wereldoorlog overleven. Dit is dan ook het enige land dat eventueel belang bij een atoomoorlog zou hebben, meent zij. Mevrouw Roosevelt voegde hier nog aan toe, dat communistisch-China wel licht probeert een derde wereldoorlog te ontketenen, door de Nationalisten via Quemoy en Matsoe te prikkelen tot een aanval op het communistische vaste land, waardoor de Ver. Staten in het conflict betrokken zouden raken. Eoka zegt bestand op De Grieks-Cyprische verzetsbeweging, Eoka, heeft rasteren het bestand van drie weken opgezegd. In pamfletten, die tijdens een kerkdienst in Nicosia boven de hoofden der gelovigen werden uitge worpen vanaf een galerij, verklaarde de organisatie, dat „een nieuwe fase van de strijd op Cyprus zal beginnen met als leuze: „Wij zullen strijden tot het bittere einde". Het Britse deelgenoot schapsplan voor Cyprus verwerkt de Eoka als een „schandelijke Brits-Ame rikaans-Turkse collaboratie". Het bestand was drie weken geleden afgekondigd om een rustige atmosfeer te scheppen met het oog op het debat over Cyprus in de Ver. Naties. Als eerste gewelddaden vallen te melden: een bom aanslag op een militaire auto, het dood schieten van een Griekse Cyprioot en het beschieten van een Britse auto. Britse militairen moesten zondag traan gas gebruiken toen zjj door vrouwen en kinderen met stenen werden bekogeld. De crisis in de politiek P. v. d. A. siet voordeel in de oppositie Dit nummer bestaat uit 13 pagina's. Vier Belgische speleologen hebben in de omgeving van Hampteau en Hotton aan de Ourthe. niet ver van La Rochenieuwe grotten ont dekt, die tot de meest uitgebreide en mooiste van België zouden be horen. Zij omvatten drie zalen. waarvan er een een hoogte van 50 meter heeft. De bijgaande foto kan slechts in beperkte mate de dui zendjarige schoonheid in beeld brengen, welke in het licht van de zaklampen zichtbaar is geworden. Uit het feit, dat H. M. de Koningin zaterdagmiddag als laatste voor een conferentie in Huis ten Bosch heeft ontvangen mr. A. A. M Struycken, minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en tevens vice- premier in het nu demissionaire ka binet, meent men in politieke krin gen te kunnen afleiden, dat de landsvrouwe de oplossing van de crisis zoekt in de richting van een rompkabinet. Dit zou dus een kabi net zijn, waarin de huidige minis ters zitting hebben en dat eventueel zou kunnen worden aangevuld met andere ministers uit de partijen op confessionele basis. Het rompkabi net zou dan de lopende zaken kun nen afdoen en vervroegde verkiezin gen bijv. in maart a.s. kunnen voor bereiden. Er zijn politici, die zich afvragen of een rompkabinet, dat zou aansturen op vervroegde verkiezingen niet in strijd is met de tradities van het staatsrecht. Vooral in de kring van de P. v. d. A. is van mening, dat bij de stemming in de Kamer, dat een voldoende meerder heid aanwezig is (88 tegen 55 stemmen) als basis voor een nieuw kabinet. Er zou dus in de Kamer een debat volgen, waarin de P. v. d. A. zou protesteren tegen de voordracht van de minister president (Struycken) tot Kamerontbin ding. Het wachten is op de beslissing van de Koningin, waarover omstreeks één uur vanmiddag nog niets bekend was. Onze parlementaire redacteur schrijft verder, dat men zich in het kamp van de P. v. d. A. op het standpunt stelt, dat de Kamermeerderheid, die het ka- binet-Drees ten val heeft gebracht, nu maar moet zorgen voor een nieuw ka binet tot midden 1960. Inmiddels kan de P. v. d. A. dan zonder regerings verantwoordelijkheid te dragen voor on aangename maatregelen oppositie voeren om te trachten de dit jaar ver loren aanhang terug te winnen. Voor de K.VP. is dat een onaangenaam vooruitzicht. Daarom wil zij (evenals de V.V.D. om andere redenen) vervroegde verkiezingen. De kabinetscrisis is een puur politiek spel, dat maar betrekkelijk in verband staat met de verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. Tot de tanden gewapend NationalistischChinese kikvors mannen oefenen dag en nacht op de stranden van de Kinmen-eilan- den. aanhang wil de socialistische partij te rugwinnen door ook in de oppositie te gaan. Ondergrond Dubbel spel De bestedingsbeperking heeft de P. v. d. A. bij de jongste verkiezingen ver lies doen lijden. De P. v. d. A. verweet de andere partijen, die in het kabinet vertegenwoordigd waren, dubbel spel. Zij wilden invloed hebben in de rege ring, zo werd betoogd, maar door de be stedingsbeperking te kritiseren en er op te beknibbelen, voerden zij tevens oppo sitie tegen de meest op de voorgrond tredende socialistische ministers, de he ren Hofstra en Drees. Daarom heeft de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer zich op 30 oktober jl. los gemaakt van het regeringsprogram om niet langer verantwoordelijk te zijn voor de daden van het kabinet-Drees en evenals de andere partijen ook oppositie te kunnen voeren. Het is deze zomer ge bleken, dat de enige oppositiepartij, de V.V.D., vele duizenden stemmen heeft tengevolge Kamerontbinding gewonnen van de P. v. d. A. en die vroegde verkiezingen de enige uitweg zijn. Dat is, los van belastingkwesties en vervreemding van landbouwgronden, de ondergrond van de crisis in de binnen landse politiek. In deze omstandighe den neemt nu uiteraard de P. v. d. A. het standpunt in dat degenen, die onder aanvoering van prof. Romme (K.VP.) de kabinetscrisis formeel hebben doen uitbreken, de zaak maar verder moeten opknappen tot midden 1960. Het is echter begrijpelijk, dat de V.V.D., die oppositiepartij is en de winst bij de jongste verkiezingen tenslotte ook wil zien in de vorm van meer Kamer zetels, niet wenst deel te nemen aan een kabinet van korte duur zonder daar in haar vergrote aanhang onder de kie zers tot gelding te kunnen brengen, met bovendien het risico dat K.VP. en P. v. d. A. elkaar in 1960 toch weer zouden vinden, want prof. Romme blijft voor stander van samenwerking met P. v. d. A., zij het niet tot elke prijs. De P. v. d. A. moet inbinden. Prof. Romme wil de lug niet krommen onder de knoet van de P.v.d. A. (maar ook niet onder de zweep van de V.VJD.). Het vooruitzicht van ruim een jaar lang regeren met de P. v. d. A. in de oppositie, lokt prof. Romme echter niet aan. En als de V.V.D. ook in de oppo sitie bluft, voelen K.V.P., A.R. en C.H.U. zich helemaal niet gerust op het resul taat van verkiezingen in 1960. Daarom wil de K.V.P. vervroegde verkiezingen. Er zou via weer langdurige onderhan delingen over een rechts kabinet (K.V.P,. A.R., C.H.U.) en andere mogelijkheden, moeten worden aangetoond, dat evenals in 1956 de vorming van een kabinet zonder socialistische ministers of op een andere basis niet mogelijk is en dat dien- ver- Situatie zonder precedent (Van onze parlementaire redacteur) Overeenkomstig het verzoek van mi nister Hofstra is de Tweede Kamer van middag bijeen gekomen voor de behan deling van de verlenging van de tijde lijk verhoogde omzetbelasting en benzi ne belasting (indirecte belastingen). De verlenging van de vennootschapsbelas ting en de vermogensbelasting (direc te belastingen) heeft minister Hofstra niet willen verdedigen in de Ka mer, omdat daarover zonder bezwaar later kan worden beslist, met terugwer kende kracht van 1 januari 1959 af. Voorzitter Kortenhorst was echter van mening, dat ook de vennootschapsbe lasting en de vermogensbelasting moe ten worden behandeld, vanwege de on derlinge samenhang van de verlenging van alle tijdelijk verhoogde belastingen Over dit voorstel van de voorzitter was de heer Burger (PvdA) verwonderd Hij wenste behandeling van de belas- tingontwerpen overeenkomstig het ver zoek van de regering. De voorzitter vond zijn voorstel niet zonderling. De Kamer kan besluiten wat zij wil. Minister Hofstra had de voorzitter medegedeeld, dat hjj niet in de Kamer zou verschijnen als het voorstel van de voorzitter zou worden aangenomen, maar wel als de behandeling beperkt blijft tot de indirecte belastingen. Mr. Burger verklaarde, dat als de mi nister niet komt, de PvdA-fractie ook niet aanwezig zal zijn. De vaste commissie voor de financiën uit de Kamer wilde eerst over het voor stel van de voorzitter onderling confere ren. Daarvoor werd de vergadering van de Tweede Kamer geschorst. Na heropening van de vergadering deelde de heer Lucas (KVP) mee, dat de meerderheid van de vaste commissie voor de Financiën achter het voorstel van de voorzitter staat om ook de direc te belastingen in openbare behandeling te brengen. Met uitzondering van één lid (van de CPN) heeft de commissie geen behoefte aan discussie. De heer Burger (PvdA) vroeg wat er gebeurt, als dat lid vragen wil stellen aan de minister. Daarop kon de heer Lucas niet ant woorden. De heer Bakker (CPN) verklaarde dat er dan een nieuwe situatie ontstaat. Ook de heer Gortzak (communist) deelde mee, dat hij vragen aan de minister zou willen stellen.. Het zou een historische dag zijn, zei de voorzitter, want het is nooit eerder voorgekomen, dat wetsontwerpen wor den aangenomen zonder dat eer minis ter deze verdedigt. Het voorstel van de voorzitter werd aangenomen met 71 tegen 44 stemmen. Tegen stemden PvdA en de communis ten. Hierna stelde de voorzitter de be- lastingontwerpen aan de orde. De leden van de PvdA verlieten daarop onmid- delijk de vergadering. Vele socialisten bleven nog even achter het gordijn staan om te horen wat er verder zou gebeuren. De communisten vroegen hoofdelijke stemming over de belasting- ontwerpen. Morgen nieuwe zitting Het eerste wetsontwerp werd met 70 tegen 3 stemmen aangenomen. Aange zien het vereiste aantal leden, de helft plus een, dus 76, niet aanwezig bleek te zijn, was er geen rechtsgeldig besluit ge vallen. Omdat het vereiste aantal leden op de vergadering niet meer aanwezig was, sloot voorzitter Kortenhorst de ver gadering onder mededeling dat hij voor nemens is dinsdagmiddag een uur de vergadering opnieuw bijeen te roepen om wederom over de wetsontwerpen te stemmen. De niet-socialistische partijen kunnen ten hoogste 78 stemmen bijeen brengen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1