Laafsfe nieuws vijf jaar naam als een klok! 93 ct KATERDAG 13 DECEMBER 1958 Interessante lustrumviering „Neerlandia" verwierf zich in Groot succes voor Henk Briërs spontaan Concertinovoor piano en orkest „Neerlandia" jubileerde: nog maar een eerste lustrum. Maar dit accordeon orkest heeft zich in die luttele jaren een naam verworven, die klinkt als een klok! In een dubbel programma is getuigenis afgelegd van het speelpeil. Tien tallen waren er ditmaal ook aanwezig, die tot de kernbezoekers van de grote symfonische concerten behoren en voor het eerst een accordeonorkest van nabij volgden. Denkelijk niet zonder enige verbazing, want welk wonder maakte het mogelijk, dat deze speeltuigen, die de nakomelingen zyn van het verachte „schip- persklavier" van weleer, thans het vlak raken van de werkelijke kunst? De twee antwoorden zyn: technieken onderwijs, en beider beschaving en per fectionering. Met behulp van deze ele menten heeft de dirigent Lauw Boel- laard zijn orkest leidinggevend gemaakt. Daarnaast heeft hij nog iets tot een feit gemaakt, dat in de naam „Neer landia" besloten ligt: een vertegenwoor- digingsrecht van Nederland in den vreemde. Een verheugende bij-omstandigheid vergezelt dit lustrum: het eerste pro gramma werd opgenomen en zal a.s vrijdag in de ether komen. Daarbij zal zich het „Concertino voor piano, accor deonorkest en slagwerk" bevinden, dat onze stadgenoot, de Toonkunstleraar Henk Brieër, voor Neerlandia's jubileum en uit persoonlijke waardering en be wondering voor zijn collega Lauw Boel- laard schreef. Deze bewondering delen wij volkomen! Weinigen kennen wjj in het muzikale domein, die met een zo fabuleuze ener gie de gehele persoonlijkheid voor een zaak kunnen inzetten als deze pedagoog en organisator! De meeste belangstelling is uiteraard uitgegaan naar Briërs Concertino, voor hem een compositorische eersteling en al dadelijk een volledig succes. Het is brui sende muziek uit een impulsief hart, maar met een scherpe controle van het intellect, bevestigd door logica en sterke vormkracht. Het is spontaan uit de pen gevloeid, fris en modern door de karakteristieke variabele ritmische en syncopische be wegingen, waarbij de rumba een rol vervult. De vier bondige en onopge smukte, welgebouwde en welbespraakte delen staan in de tijd, laten bitonale wrijvingen horen, maar missen gelukkig modern-„ismen", ze zijn niet van dat gevreesde grauwe, schrale en ascetische soort. Integendeel: er is overal een warm en levendig coloriet en overvloedig me lodisch materiaal, dat met inzicht uit gewerkt wordt. Tussen de drie meest bewogen delen, een uitwisselingsspel tussen piano en orkest, staat een Poco Adagio, een lyrisch bespiegelend intermezzo, waarin alleen piano en electronium (in saxtoon bespeeld door Freek Geertsma) een tweegesprek voeren. Hier laat de pianist een Bach-citaat horen en juist deze be lijdenis: „ik geloof in Bach", bleek een treffend moment. Pauk en trom hebben een verantwoordelijk en nobel aandeel in het gehele verloop en op bepaald voortreffelijke wijze realiseerden de he ren Wakka en Brugman hun partijen. Dit Concertino is veeleisend, maar een enkel orkest in ons land kan het uit voeren, het zal dus zijn weg over de grenzen moeten vinden. Dat het inter nationale waardering deelachtig wordt, kunnen we ons best indenken. De piano partij eist een virtuoos en het was Briër zelf die zich (ofschoon door koorts geplaagd) aan de vleugel als zodanig liet gelden. „Neerlandia", een vitaal orkest tegen alle moeilijkheden opgewassen, heeft hoge speelkwaliteiten tentoongespreid, met name ook in de Tango van Brehme's Ballet Suite. In het algemeen boeit het accordeon ons het meest in de kleurschilderende episodes, zoals er wa ren in Ponchielli's Urendans en in Ma- tyas Seibers Preludium, dat de stijl van Bachs voorganger Buxtehude oproept. Een kapitale orkestrale slagvaardigheid bleek uit Rossini's Ouverture „La gazza Ladra", die we overigens voor de accor deontimbres niet zo passend achten. Een lichter programma volgde na de pauze, waarvan we de boeiende en sug gestieve „Groszstadtbilder" van Hans Rauch vermelden en diens meeslepende „Foxtrott Vision", waarin de concert meesteres Inie Dreef knap een obligaat partij verzorgde. Door spel en toelichting van de heer De Monchy, cultureel leider van de Hohner-vertegenwoordiging in Neder land, heeft het auditorium (dat het St.- Antonius Clubhuis geheel vulde) ook kennisgemaakt met het cemtoalet, een nieuw instrument met vijf octaven om vang, dat men zich denken moet als een clavichoru, dot n °t 1 - ren. maar via toetsen op windtongen betokkeld wordt. Verbonden met de klankregelaar van een radio, biedt het talloze mogelijkheden. ten kr i benadering orgel, clavecimbel, gitaar en allerlei meer on sne'er» t en z 1 .er vibrato en klankversterking. V. neemt vaker.. lekkerste jam die er is Zwaardemake jam! bessen frambozen aardbeien BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan, zn van P. van Waai] en M. G Hertog, Margriet Constance Maria, dr van J Bavelaar en W. G. Wesselius, Johannes Antonlus Hendrlcus, zn van L. G. Rem merswaal en A. M. van Berge Henegou wen, Jan. zn van J. Geyteman en H. van Rijn. Wllhelmlna Johanna, dr van E. Brinks en M. Arnoldus. Rudolf Chrlstlaan zn van R. C. Heemskerk en H. A. Haas noot, Paulus Jacobus, zn van W. C. van Putten en P. G. Ouwehand, Johanna Jo- seflna, dr van G. de la Rle en W. Tetlt, Anlta Martlne Heieen, dr van M. J. W. Otto en C. W. Fopma, Elizabeth Hermine. dr van L. C. Snel en H. Unk, Louise, dr van A. van Veen en J. R. Kouwenberg, Wllhelmlna Helena, dr van W. J. van Rooljen en R. W. Zaalberg, Margaretha, cir van G. de Wit en J. A. Bogerd. Yvonne Maria, dr van N. L. Semp en M. Kriek. ONDERTROUWD A. H. Oostra en M. K. HotHes, A. Swa- nepoel en J. van Dam, P. J. G. F. Molen kamp en M. Hofland, A. A. den Hartlgh en S. van der Feljst, C. J. M. van Die- men en J. M. C. Schrama, M. C. J. Sep en C. W. Koppers, C. Pape en M. M. van Eek, J. J. Kapaan en C. J. Marljt, W. G. Bousie en P. H. van Hooidonk, I. G. van de Water en L. A. Siebert, P. W. J. van der Velden en W. M. E. J. Schoenmakers, W Rijsdam en A. E. Zitman, W. A. de Boer en C. G. Roos, P. C. P. Hagemeljer en W. G. M. Castelein, B. Slouke en M, T. L de Haan, A. C. J. E. Mutsaers en L. H. M. Maat, L. Barnard en A. A. van der Rat, F. F. van der Mark en J. C. van Ben ten, C. G. Baart en C. van der Haven, J. D, Goel en A. Kuiken, F. Oort en E. van Baarlen. GETROUWD P. J. Aleman en R. Blitz. OVERLEDEN C. J. Huls. 89 jaar, wed. van J. Horree, C. Smit, 62 Jaar, man, K. van Leeuwen, 79 Jaar, man. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland bij besluit »an 3 november 1958, B. nr. 55798 (le afd.) G.S. nr. 238/1. gedeeltelijk hebben goedgekeurd het partiële uitbreidingsplan ■Leiden-Houtkwartier-Zuid", vastgesteld bij raadsbesluit van 23 december 1957. nr «2l, met Intrekking van een gedeelte van bet uitbreidingsplan van 6 november 1933, sedert gewijzigd, en van een gedeel te van het partiële uitbreidingsplan „Lel- den-Boerhaavelaan". vastgesteld bfj raads besluit van 26 september 1955. Het gedeeltelijk goedgekeurde plan ligt met uitvoerige kaarten c.a. voor een leder ter inzage ter gemeentesecretarie, afde- 111) °penbare werken (Stadhuis, kamer Lelden, 12 december 1958. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Zwaardemaker Gistermiddag omstreeks kwart over vier vond op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Janvossensteeg een aan rijding tussen twee wielrijders plaats. Een van hen, een 14-jarige jongen uit Noordwfjik, kwam te vallen en bleef met zijn voet in de tramrails haken. Hij brak zijn rechteronderbeen. De E.H.D. zorgde voor vervoer naar het Academisch Zie kenhuis. „Leidse" Friezen amuseerden zich uitstekend De Friese vereniging heeft in de kof fiekamer van Den Burcht haar tradi- jfeonele Sinterklaasavond onder zeer grote belangstelling gehouden. Er heer ste al onmiddellijk een feestelijke stem ming bij de aanblik van de vele prijzen, die de leden voor de gezelschapsspelen hadden meegebracht Na het zingen vaii het Friese volks lied werden de huishoudelijke zaken in tempo afgedaan. De voorzitter bereidde de leden voor op de grote cabaret avond op 21 januari In Den Haag en op het gezamenlijk bezoek in februari aan de tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde onder het motto „Wat doe je in de kou?", voorafgegaan door een filmvoorstelling over het leven der Eskimo's. Vier kriteleden, de dames Piersma en Van der Schaaf en de heren Van den Berg en Piersma, vergastten de aanwezigen op een bijzonder geslaagd programma van kleinkunst: een een- actertje, alleraardigst gespeeld door de beide heren, een plezierige voordracht door mevrouw van der Schaaf, en ais hoogtepunt een schaduwen-spel bij een van grammofoonplaten weergegeven gedeelte -uit de mooie revue van Telman de Vries: „De tüd haldt gjin skoft" (De tijd staat niet stil) waaraan alle vier medewerkten. Voor de spelen, die na een gezellige koffiepauze, werden beoefend (sjoelen, pijlwerpen enz.) bestond veel animo; het was bij alle borden even druk en de voorzitter moest zich haas ten om voor middernacht de uitslagen bekend te maken en de prijzen uit te rei ken. A Avonden als deze dragen ongetwijfeld tot -het saamhorigheidsgevoel in niet ge ringe mate bij en kunnen door hun fris karakter als eohte ontspanningsbijeen komsten worden aangemerkt. Lezers schrijven Vluchtelingen met Kerstmis „Met Kerstmis mag niemand een zaam zijn". Dat is de slagzin, waarmee wij elk jaar opnieuw opgeroepen wor den om onze huizen en harten open te stellen voor de eenzamen. Eenzamer dan zij, die dez oproep op het oog heeft, leven in het Lager Haid, bij Linz in Oostenrijk, vluchtelin gen, sommigen al ruim dertien jaar. met het besef nooit meer van dit leven verlost te worden. Het zijn de ouden van dagen en de zieken, zij die lijden aan t.b.cf. of aan gewrichtsreumatiek, de verminkten ook, het zij door ontbering, het zij door dwangarbeid en-degenen, die op hun vlucht arm of been werden afgeschoten. Ze lijden ook nameloos door kou, omdat er nauwelijks geld voor brandstof is en wind. regen en sneeuw de enige bezoekers zijn van hun tochti ge barakken. Misschien lijden ze het allermeest door de eenzaamheid, het gevoel ook in de vrije wereld van allen verlaten te zijn en nergens bij te horen. Het ligt in de bedoeling met deze mensen Kerstmis te gaan vieren om voor enkele dagen dit troosteloos be staan te doorbreken. Of en hoe we dit kerstfeest kunnen vieren, hangt van U af. Al Uw bijdra gen. zijn welkom, dekens en kleren (mits in goede staat), schoenen, pantof fels. wol, levensmiddelen, vooral koffie en thee, versnaperingen, alle attributen nodig voor een kerstviering, en bovenal geld; want er is veel nodig om een 500 mensen een goed kerstfeest te bereiden. Wij hopen van harte, dat U deze Vluchtelingen en U zelf een gezegend kerstfeest bezorgt door Uw girogaven op rekening van Dr. E. A. Franken-Du- parc, onder 285812. Lammenschansweg no. 71, telefoon 20408, te storten. „Avibus" toont prachtige vogelshow De Club van Vogelliefhebbers „Avi bus" heeft in het gebouw St.-Leonar- dus aan de Haagweg een interessante vogelshow georganiseerd. In prachtige vitrines en volières, met een rijkdom aan planten en fraaie beschilderingen, is een ryke collectie vogels te bewon deren. Aan deze.expositie is ook een onder linge wedstrijd verbonden, waarvan de uitslag als volgt luidt: Zangkanaries Harzers (eigen kweek 1958) 2 vogels, le prijs: L. Tlsseur; 2e prijs: G. van Leeu wen. Zangkanaries Harzers (eigen kweek 1958), 1 vogel, le prijs: J. Broekman; 2e en 4e prijs: G. van Leeuwen; 3e prijs: W. Zitman. Zangkanaries Harzers (open klasse), le prijs: L. Tisseur; 2e prijs: G. van Leeuwen; 3e prijs: J. Broekman. Zangkanaries Waterslag (eigen kweek 1958), le prijs: J. A. Goos- sen (medaille L.Crt). Zangkanaries Wa terslag (open klas), le prijs: J. A.Goos- sen. Geplgmenteerde kleurkanaries (eigen kweek 1958), le en 2e prijs: W. Zitman (beker N. L. Crt.). Gepigmen- teerde kleurkanaries (open klasse), le prijs: R. Karei.Ongepigmenteerdekleur kanaries (eigen kweek 1958), le prijs: J. Broekman. Ongepigmenteerde kleur kanaries (open klasse», le prijs: W. Zit man. Bastaarden van kanaries (eigen kweek 1958), le prijs: J. Planje. Bastaar den van kanaries topen klasse), le prijs: C. J. Fennes. Kruisingen Tropische vo gels (paren eigen kweek 1958), le prijs: G. F. de Rooij; 2e prijs idem; 3e prijs: J. Broekman. Kruisingen Tropische vo gels (enkele eigen kweek 1958), le prils: A. Laterveer. Kuif- en Vormkanaries (eigen kweek 1958), le prijs: G. F. de Rooij. Paren Tropische vogels (eigen kweek 1958). le en 2e prijs W. Zitman (plaquette L.D.); 3e prijs: A. Laterveer. Paren Tropische vogels (open klasse), le en 2e prijs: G. F. de Rooij; 3e prijs: W. Zitman. Enkele Tropische vogels (eigen kweek 1958), le prijs: W. Zitman; 2e prijs: A. Laterveer. Enkele Tropische vogels (open klasse), le prijs: G. F. de Rooij. Paren Parkieten (eigen kweek 1958), le prijs: W. Zitman. Paren Par kieten (open klasse), le pi-ijsC.Schoo- nens. Enkele Parkieten eigen kweek 1958), le, 2e en 3e prijs: M. K. Wierstra. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht mevr. A. S. Maas Geestera- nusLange (Eindhoven), mej. F. D. van der Sluis (Breda) en de heren G. W. van der Feltz (Nijmegen), M. C. Heering (Haarlem) en J. M. Gerritzen (Den Haag); voor het cand. ex. psycho logie mej. W. S. Zuur (Delft) en de he ren J. Kaayk (Voorschoten), J. W. Mo- jet (Den Haag) en J. A. M. van Hame ren 'Leiden); voor het prop. ex. god geleerdheid mej. C. W. de Graeff (Den Haag», mej. C. A. Canneman (Hoorn), mej. V. Terlaak (Scheveningen) en de heer G. J. van Hartesveldt (Leiden); voor het doet ex. godgeleerdheid mej. E. Vijlbrief 'Leiden). CORRESPONDENTIE W. J. S., te L. De stadhuisbrand te Leiden vond plaats in de nacht van 11 op 12 februari 1929. Enkele Parkieten (open klasse), le prijs: M. K. Wierstra. Wildzang, le prijs: J. Planje. Vitrines, le prijs: G. F. de Rooij; 2e prijs: W. Zitman; 3e prijs: J. A. Goossen. Vluchten, le prijs: A. Later veer; 2e prijs: C. Schoonens; 3e prijs: C. J. Fennes; 4e prijs: mevr. v. d. Horst. De tentoonstelling is ook hedenavond tot 10 uur en morgen van 10 tot 8 uur geopend. Onveilig Leiden! Thans reeds 4 aanrijdingen meer dan vorig jaar Ondanks alle goede bedoelingen, o.a. het invoeren van een maximumsnel heid in de bebouwde kom, neemt, al thans in Leiden, het aantal verkeers ongevallen nog steeds toe, al zullen er dit jaar vermoedelijk en dit is een groot winstpunt in onze stad min der dodelüke verkeersongelukken te fictreuren vallen. Met nog een kleine drie weken „voor de boeg", is het aantal aanrijdingen, dat zich dit jaar voordeed, reeds vier meer dan in 1957. Tot en met 11 december jl. was dit aantal reeds gestegen tot 1924 (v.J. in totaal 1920). Aannemende, dat het aan tal verkeersongevallen gemiddeld 40 per week bedraagt, kunnen er in de reste rende periode van dit jaar nog onge veer honderd bijkomen, waardoor het totaal dit jaar de 2000 zal overschrijden. Een cijfer, dat nu niet bepaald op „een veilig Leiden" wijst! De afgelopen maand steekt met 161 aanrijdingen (in november 1957: 145) ook al weer ongunstig af. Over de periode van 5 t.e.m. 11 de cember vonden in onze stad 43 aan rijdingen plaats, waarvan elf met licha melijk letsel. Consultalies in Huis ten Bosch- duren voort H.M. de Koningin heeft vanoch tend de gistermiddag begonnen con sultaties voortgezet, zoals blijkt uit de mededeling van het kabinet van de Koningin, dat de landsvrouwe voor een conferentie op Huis ten Bosch achtereenvolgens heeft ontvangen de fractievoorzitters van Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, van de afzonderlijke Communistische Groep, van de Communistische Partij Ne derland, van de Staatkundig Gere formeerde Partij en van de Chris telijk Historische Unie, resp. de heren prof. mr, P. J. Oud, H. Gort zak, S. de Groot, ds. P. Zandt en dr. H. W. Tilarfus. JUPITER" MET AAPJE IN DE NEUS GELANCEERD Het Amerikaanse leger heeft vandaag een „Jupiter"-raket gelanceerd met een aapje in de neuskegel, aldus wordt van Cape Canaveral gemeld, waar de Ame rikaanse basis voor proeven met raket ten is gevestigd. Medische Dienst Voorschoten Dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Wassenaar Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66. tel. 2075 (Noord) en dokter K. T. de Wit, Jonkerlaan S3, tel. 2460 (Zuid). Apotheek: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. (Ge durende komende week). Warmond Dokter Walenkamp, tel. no. 220. Leiderdorp Dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Oegstgeest Dokter F. W. N. en dokter J. B. Hugenholtz, Wilhelmlna- park 2, tel. 20390. Namens het Comité voor de Vluch telingen te Leiden: E. van Asbeck-Jonckheer E. A. Franken-Duparc C. Gosses-Asings-Venema A. Rutgers van der Loeff „UITVERKOCHT?" Toen ik een paar maanden geleden op een middag naar de Rex-bioscoop ging om de ,3rug over de Kwai" te zien, bleek de parterre „uitverkocht" volgens het bordje. Aangezien er slechts een vijftal mensen voor de ingang stond, leek me dit wel erg sterk. Ik bestelde toch een kaartje parterre en hoewel de juffrouw antwoordde, dat deze rang uit verkocht was, bleek er toch een kaartje beschikbaar te zijn. Moederziel zat ik die middag alleen op deze rang! Ook in het Trianontheater prijkte onlangs weer het bordje „uitverkocht". Toch bestelde ik maar weer een parterre plaats! .Parterre wordt niet meer ver kocht", zei de juffrouw aan de kassa. Dan maar een duurdere parketplaats genomen. Deze rang zat flink vol; de voorste rijen waren leeg. De bedoeling van de directie van deze theaters is wel duidelijk. Men verkoopt liever een dure dan een goedkope plai Logisch! Maar laat men niet proberen het publiek op deze wijze zoveel moge lijk geld uit de zak te kloppen. Toen ik indertijd met een kennis hier eens over sprak, vertelde hij, dat hij dezelfde ervaringen had opgedaan. Laten we hopen, dat de direotie van genoemde theaters haar stadgenoten voortaan van deze onredelijke „prijsop drijving" zal verlossen. Een Bioscoopbezoeker. De directie van de beide voornoemde theaters, aan wie wij het bovenstaande stuk ter inzage hebben verstrekt, deelde ons in antwoord daarop mede „dat, daar in deze theaters het Cinemascope-doek bijzonder groot is, er om technische re denen diverse plaatsen zijn vervallen". Uitreiking van hoge onderscheidingen DOOR AMBASSADEUR TE BRUSSEL (Van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse ambassadeur te Brus sel, jhr. Teixeira de Mattos, heeft gis teravond aan de hoofd-functionarissen van het Commissariaat-Generaal der wereldtentoonstelling hoge Nederlandse onderscheidingen uitgereikt. De eerste Belg, die een hoge onderscheiding ont ving, was dr. Marcel Thienpont. de adjunct secretaris-generaal, die gedu rende zes maanden van de wereldten toonstelling de rechterhand is geweest van graaf Moens de Fernig, de Com missaris-Generaal der wereldtentoon stelling. Dr. Thienpont is de ziel van de Expo geweest. Hij is benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Een tiental vooraanstaande functionarissen, die zich verdienstelijk hébben gegeven, werd eveneens onder scheiden. De ambassadeur onderstreepte nog, dat geheel Nederland enorm onder de indruk van de Expo is gekomen. Een receptie besloot deze avond. VRIJE ZONDAG HORECAPERSONEEL Met ingang van 1 januari as. zal aan Horecapersoneel tenminste tweemaal in zes achtereenvolgende weken een vrije zondag moeten worden gegeven. Deze wijziging van het werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotelpersoneel beoogt een redelijke verdeling van de voor dit per soneel voorgeschreven 17 vrije zondagen per jaar te waarborgen. LEIDERDORP ARJOS In een der lokalen achter de Geref. Kerk vergaderde gisteravond de Anti- Revolutionaire Jongeren Organisatie. De heer P. Rodenburg behandelde art. IA en m 5 van het beginselpro gramma en allereerst de geschiedenis van het program. De grondgedachten zijn van Abraham Kuyper, terwijl dr. H. Colijn later enkele wijzigingen aan gebracht heeft. Nog later, n.l. in 1952 en 1955 zijn door twee verschillende com missies rapporten uitgebracht, welke enige wijziging in de redactie beogen. Hierna behandelde de inleider elk der vijf artikelen afzonderlijk. De voorzitter, de heer G. Dompeling, dankte de inleider voor zijn werk, en meende te moeten opmerken, dat men deze artikelen niet uit het hoofd hoefde te leren, maar zich er wel goed van be wust moest zijn. Na de pauze werd er hersengymnas tiek gedaan. JAARVERGADERING K.V.P. Gisteravond hield de KVP in het Dorpshuis haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzit ter allereerst het feit, dat de KVP, in de persoon van de heer Broxterman, nu een wethouder heeft gekregen. Verder werd besloten om het werk van de werkgroepen te stimuleren, daar dit de laatste tijd wat gestagneerd is. De heer Kuilenberg heeft gemeend, dat de tijd gekomen is, dat hij als secretaris moet bedanken. Hem werd dank gebracht voor al het werk wat hij voor de KVP heeft verricht. In zijn plaats werd ge kozen de heer F. Giezen. Er werden vragen gesteld aangaande het gemeen tebeleid inzake de grenswijziging, de woningbouw, de uitbreidingsplannen en de in uitvoering zijnde riolering. Deze vragen werden door de heer Broxterman beantwoord. OEGSTGEEST Hogere uitkering uit gemeentefonds Nadat de afdelingen van de gemeen teraad op 3 en 4 deeember de gemeen tebegroting hadden onderzocht, uit welk onderzoek nogal wat vragen naar voren kwamen, is nu de Memorie van Ant woord van B. en W. verschenen. By de inleidende beschouwingen was de vraag gesteld hoeveel men uit de saldireserve mag putten en of de sahli-reserve opge bruikt moet zijn voordat een gemeente in aanmerking komt voor een subjec tieve verhoging van de bijdrage uit het gemeentefonds. Er bestaan geen richtlijnen ter beant woording van de vraag hoeveel een ge meente uit de saldi-reserve mag putten. Dit ligt voor de ene gemeente geheel anders dan voor de andere, zo delen B. en W mee Ongetwijfeld zullen Gedeputeerde Sta ten (en by een aanvrage van een sub- lectieve verhoging van de algemene uit kering uit het gemeentefonds ook de Rijksregering) behalve de structuur van de bepaalde gemeente in rekening bren gen. de gevolgen, die nieuwe Investe ringen en andere begrotingsmaatrege len hebben voor de toekomstige laren. Belastingcapaciteit en vermogensposi tie zullen tevens een rol spelen Het is dus stellig niet zo. dat objec tieve gegevens voorhanden zyn, waar uit de gemeente kan aflezen hoever zy kan gaan met het beschikken over de saldi-reserve. Wijs beleid vergt intussen indien enigszins mogelijk de reser ve niet tesnel op te maken, opdat men voor realisering van toekomstige plan nen iets achter de hand houde. Het is niet zo, dat de saldi-reserve De dochter van onze stadgenoot, prof. dr, P. B. Kreukniet, is van daag in het huwelijk getreden met een zoon van de regeringscommis saris voor fiscale zaken, mr. dr, W. H. v. d. Berge, te Den Haag voordien staatssecretaris van het Ministerie van Financiën. Voor dit huwelijk, dat voltrokken werd door mevr. O. Prins-Clarion. bestond uit de kring van de ambtelijke wereld grote belangstelling. Het jonge paar in de trouwzaal. (Foto LD./Van Vliet) Volleybalcompetitie Winst voor VVS tegen CSVD VVS heeft gisteravond in het gym nasium een beste partij volleybal weg gegeven. Er zat vaart en overtuiging in de ploeg. Men durfde te spelen, missers te maken en juist daarom bleef waar- schijnlijk het aantal missers tot een mi nimum beperkt. CSVD startte met en kele dreunende smashes. Smashes, die onze stadgenoten onbewogen incasseer den. Tot 30 konden de Delftenaren uitlopen. Sterk en geplaatst serveren en prima blokkeren bracht VVS snel ge lijk en met Van Duyn en Baronner als uitblinkers in de aanval gaat de eerste set met duidelijk verschil naar VVS, 15-8. Het is in de tweede set weer v. Duyn die direct de aandacht vraagt. Op een afgemeten tweeslag set-up van v. d. Kwaak laat hij zo'n flitsend, snelle smash los dat het CSVD-blok kansloos is. En op de serve weet hij ook van wanten. Driemaal suist zijn „molenwiek" onhoudbaar door de Delftse gelederen. Dan verbijten de gasten zich, vangen de volgende kogel van de VVS-er knap op er- werken die even knap af. De serve komt by CSVD. Ver brengt die serve hen niet. Een punt weten de Delftena ren maar te boeken. Een blok van Kleingeld en Favier geeft WS de kans om nog wat verder uit te lopen, 105. Weer zet CSVD zich grimmig aan het werk om de achterstand ongedaan te maken. Duikend naar de onmogelijkste ballen en die dan ook verrassend retour nerend. halen zij even de balans uit de VVS-ploeg. Er worden enkele onnodige fouten gemaakt bij het opvangen van de CSVD-serve. Van 10-5 komen de Delfte naren geiyk, 1010. Baronner herstelt het vertrouwen van zijn teamgenoten in eigen kunnen met een loei, die al buiten het speelveld is gekaatst, voor dat de CSVD-ers tot een afweer komen. Het is het beslissende punt voor de tweede set. CSVD is moreel aangeslagen. Met 15-8, 15-10 voor WS kan er voor de gasten alleen nog een gelukspel worden be haald. Het ïykt er niet op. dat zij hierop nog een kans hebben, wanneer WS in de 3e set dankzij uitstekend serveren op 149 komt. Maar met de zege zo goed als in handen worden onze stadgenoten nonchalant. En dat komt hun tegen een dapper volhoudend CSVD duur te staan Van 14—9 voor WS wordt het 18—16 voor CSVD. Een puntenverdeling bereiken de Delf tenaren echter niet. Daarvoor is de re actie van VVS op het onverwachte ver lies van de 3e set te onstuimig. In een oogwenk wordt CSVD met knallende serves en smashes onder de voet gelopen. Baronner eist de eer van het laatste punt voor zich op. Hy doet dat met een afmakende smash, waartegen geen Delfts verweer bestand bleek, 15—6. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 46—80, kroten, gekookt 25, boerenkool 914, Chinese kool 11 12 groene kool 13. prei 17—30. stoofsla 29— 36, spruiten A 4958. B 39—54, winter peen 25—31, witlof 76—92, por 100 stuks: bloemkool B 22—54. knolselderie 8—10. sla A 1820, B 1113. per 100 bos: peter selie 5.806.70, selderie 7.00—8 60. ALKMAAR. 12 december. Kaasmarkt. Commisaienoterlng fabrleksedainmer f 2.13 Handel kalm. opgebruikt moet zyn alvorens in aan merking te komen voor verhoging van de gemeentefondsuitkering. Intussen verkeren de gemeenten thans in weer een nieuwe situatie, omdat er een nieuwe regeling van de financiële verhouding op komst is. Het gemeente fonds zal Jaarlijks naar geheel andere maatstaven worden verdeeld Iedere ge meente zal hebben af te wachten, we ke voor- of nadelen de nieuwe regeling il opleveren. Nog niet is bekend of c'e nieuwe regeling 1 januari 1959 in wer king zal treden, dan wel de oude rege ling met 1 Jaar zal worden verlengd Tn- dien het laatste geschiedt, is verder niet bekend of er een mogelijkheid il zyn om opnieuw een subjectieve ver hoging der algemene uitkering aan te vragen. WARMOND TAFELTENNIS. Steeds Vooruit Na een spannende wedstrijd won Steeds Vooruit 2 in Lisso met 7—33 van Reflex 4.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9