Het Groene Kruis" halve eenw in dienst van Leidse gezonheidszorg Fusie - in 1949 - gaf belang rijke uitbreiding aan kruiswerk Interessante collectie zang en kleurkanaries van „De Zanger" 97ste jaargang Zaterdag 13 december 1958 Tweede blad no. 29620 V Fondsgeneesheren namen initiatief Jubilerende vereniging beschikt over 9 wijkverpleegsters en 7 considtatiebureaus Het is deze maand om precies te zijn op 29 december vijftig jaar geleden, dat in Leiden een afdeling van de Ned. Vereniging „Het Groene Kruis" werd opgericht. Voortgekomen op initiatief van de Leidse „fondsgeneesheren" staat „Het Groene Kruis nu al een halve eeuw op de bres voor de gezondheidszorg in de Sleutelstad. Zij heeft daarbij .o.m de beschikking over negen wijkverpleegsters, die veelal dag en nacht in touw zijn, en zeven consultatiebureaus. Onder de vele feiten, welke zijn opgetekend in het „album der historie" van deze nog steeds levenskrachtige afdeling, neemt de reorganisatie van het kruis werk in 1949, waaraan de vereniging con amore medewerkte, een belangrijke plaats in. Dank zij deze reorganisatie^ waaruit een fusie met de wijkverenigingen Bethesda, Phebe, Levendaal en de Ned. Protestantenbond voortvloeide, konden alle krachten worden gebun deld en volgde opneming van de preventieve gezondheidszorg in het normale kruiswerk. Een fusie, welke mede tot gevolg had, dat de Vereniging „Het Groene Kruis" haar vleugels breder uit kon slaan en in enkele jaren groeide van 2000 tot ruim 8500 leden. Hoe het begon Lichten wij enkele historische bij zonderheden uit het leven van deze vijftig-jarigewaarbij wij de on misbare voorlichting ontvingen van de heer H. Filippo WFzn., die reeds 3± jaar in het bestuur zitting heeft, dan blijkt, dat dokter L. Mulder in een op 25 september 1908 gehouden vergadering van „fondsgeneesheren" de vraag ter sprake bracht of het niet op de weg van deze artsen lag om tekomen tot de oprichting van een afdeling Leiden van „Het Groe ne Kruis". Zijn opmerking vond weerklank, hetgeen tot gevolg had. dat een „commissie van onderzoek" in het leven geroepen werd, die voor het eerst ten huize van dokter J. A Schreuder bjeenkwam. Allereerst werd steun gezocht bij een twaalftal te Leiden werkende zieken fondsen. Na nog enkele malen als com missie vergaderd te hebben, had 29 december 1908 in het Nutsgebouw de constitueerde vergadering plaats. Na een inleiding van dokter Schreu der werd een bestuur gevormd waarin zitting namen mr. N. de Ridder, burge meester, ere-voorzitter, J. A. Schreuder, voorzitter, L. Mulder, vice-voorzitter, dr. H. J. Taverne, secretaris, mej. G. B. C. v. Rhijn, tweede secretaresse, mej. Naudin ten Cate, J. Hulst, dr. Weebers, W. de Jong, J. Graf en mr. J. C. van der Lip. De eerste lijsten-rondgang bracht maar f375— op. Een bedrag, dat men niet onvoldoende achtte om voor f 250 .per jaar een huis aan de Boommarkt te huren. EERSTE ONDERDAK De aanvankelijke opzet was verple- gingsartikelen te kopen, die aan zieke- leden en hun huisgenoten konden wor den uitgeleend en daarvoor had men een magazijn nodig. Dank zij de medewer king van het bestuur van de Wijkver- eniging „Phébe" aan de Oude Vest vond men daar voorlopig een onderdak. On der presidium van dokter Mulder werd de eerste algemene ledenvergadering op 30 november 1909 in de Graanbeurs ge houden. Een begroting voor 1910 werd behandeld en enige wyalgiogen in het bestuur vonden ptaata. Bo wer4 N. C. de Gijselaar als opvolger van mr. de Ridder ere-voorzitter en mr. J. H. Goudsmit in de vacature mr. J. C. van der Lip tot bestuurslid benoemd. Al spoedig bleek, dat de jonge afdeling zich niet tot een magazijn van verplegings- artikelen kon beperken. In een leden vergadering van 20 mei 1910 werd reeds een ander geluid gehoord. Een der le den, de latere voorzitter dr. Boonacker, wees erop, dat het noodzakelijk was de wijkv-olegingsdienst in te voerpn Waar sinds 1952 het hart van geheel het Groene Kruiswerk klopt: het voormalig Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis aan de Middel- is 1913 EERSTE WIJKVERPLEEGSTER Met het stelsel van uitbesteden van verpleegdiensten werd in 1913 gebroken door het aanstellen van een wijkver pleegster in vaste dienst op het beschei den aanvangsalaris van f 780.per jaar. De eerste was zuster A. E. Neeb, die in maart haar werk begon en in juni 1914 voor één jaar werd opgevolgd door zus ter Lever. Van 1915 tot 1920 was zuster Hermans als zodanig werkzaam. Wel moest mede gebruik gemaakt worden van hulp van ongediplomeerde krachten. Van deze assistent-zusters noemen wij de dames Van der Valk Bouman (19141920) en Goddijn (1920 —1926). Na een tweejarige werkzaamheid van zuster Van Ingen Schenau werd zuster M. Th. van Bottenburg van 19221927 wijkverpleegster. Bij een ledental van 1500 k 1600 werd de taak voor één wijkverpleegster te veelomvattend; met ingang van 1 okto ber 1926 werd een tweede vaste ver pleegster aangesteld, t.w. zuster E. Eve- lein, die van 1926 tot mei 1952 hulp verleende. In 1927 werd zuster Van Bot tenburg opgevolgd door zuster M. F. de Wit, dit tot augustus 1935 bleef. In de jaren 1920 tot 1935 hadden door vertrek en overlijden vele wijzigingen in de samenstelling van het bestuur plaats. Als concierge werd, na eervol ontslag van de heer Wiggers, de heer J. van Egmond met ingang van 1 no vember 1920 benoemd. MOEILIJKE BEZETTINGSJAREN Ook moeilijke perioden deden zich in het leven der vereniging voor. Om streeks 1935 had de economische inzin king grote invloed op het ledental. Bezonder zwaar werden de jaren 1940 tot 1945. Er kwam gebrek aan verple- gingsartikelen, doch dank zij de aan koop van bruikbare surrogaten, in het bijzonder voor rubberartikelen, kon de uitlening worden volgehouden. Hulp werd door velen gaarne aanvaard, wat het ledental weer ten goede kwam. Een bewogen moment in de Duitse bezettingstijd was de dreiging om „Het Groene Kruis" in het gehele land op te heffen en een „Nederlandse volks- dienst voor de gezondheidszorg" in te stellen. Het moedige antwoord van het hoofdbestuur der Vereniging heeft 13 februari 1942 als fatale datum doen voorbijgaan, zonder dat de Duitse in stanties hun plan hebben doorgezet. Het Leidse Groene Kruis heeft de verplegingsdienst, zonder ernstige be lemmering van de zijde der bezetters, weten vol te houden. Mede dank zij de kordate houding van de penning- meesteresse, mejuffrouw F. A. Ie Poole, behield de afdeling haar fondsen. v>eg. (Foto L.D./Van Vliet) NAAR DE PIETERSKERKGRACHT In de bestuursvergadering van 30 de cember 1910 werd meegedeeld ,dat een lokaliteit voor de berging van verple- gingsartikelen werd gevonden in het ge bouw aan de Pieterskerkgracht 8 toebe horend aan mevrouw de weduwe Knep- pelhout. De huurprijs bedroeg f 100. met vrij gebruik van waterleiding. Het gebouw, waarin een Christelijke school was ondergebracht en waarin de Leidse schilders- en tekenacademie: „Ars Aemula Naturae" haar lokalen had, was voor het Groene-Kruis magazijn geschikt gelegen. Een voorrecht van be tekenis was, dat de concierge, de heer Wiggers, bereid was voor de afgifte en terugontvangst der verplegingsartikelen te zorgen. WIJKVERPLEGING TER HAND GENOMEN Met de wijkverpleging kon toen ge leidelijk worden begonnen. De notulen van de secretaris, dr. Taverne, vermeld den dat een te verspreiden circulaire de aandacht zal vestigen op het voordeel, dat leden door bijbetaling van 50 cent per jaar, zich kunnen verzekeren van de hulp van een pleegzuster voor kleine prestaties. Er was toen nog geen vaste verpleegster aan de vereniging verbon den. In Leiden gevestigde verpleegsters werden belast met het werk. In 1912 was een vijftal zusters bereid gevonden tegen een toelage verpleegstershulp te verlenen. Dat deze wijkverpleging op den duur niet voldeed ligt voor de hand. De contributie van f 1.en f 0.50 per jaar voor verplegingsprestaties was te laag om meer te bieden De Eerste Leidse Vereniging van Kanarieliefhebbers en Vogelbescher ming „De Zanger" heeft momenteel in zaal „Mekel" aan de Hogewoerd 87 een interessante collectie van zang en kleurkanaries bijeengebracht. Voor de jury, bestaande uit de keur meesters de heren J. R. Soer, H. de Boon en P. Weyers, was het lang geen gemakkelijke taak om uit deze grote inzending de winnaars aan te wijzen. De kwaliteit van de voor deze wedstrijd ingezonden vogels stond op hoog peil, terwijl de voor een prijs in aanmerking komende inzenders veelal met een ge ringe pun ten verschil hun rivalen ton den verslaan. Na een nauwkeurige beoordeling de vogels werden op zang en kleur getest konden de volgende prijzen worden toegekend: lste en 2de Meesterzanger: A. v. Drumdt, Leiden; lste en 2de kampioen kleur W. Oomen, Oegstgeest; B. en W. prijs W. Oomen; legpenning LJD. R. v. Drumpt; Klasse 1, 4 vogels, eigen kweek '58, zang, lste pr. R. v. Drumpt, Leiden; 2de prijs B. Blan'kenstein, Leiden; 3de prijs B, Schouten, Leiderdorp. Klasse 2: 2 vogels eigen kweék '58 zang: lste pr. R. v. Drumpt, Leiden, 2de prijs L. Lacourt sr., Leiden, 3de prijs B. Schou ten, Leiderdorp. Klasse 3: 1 vogel eigen kweek '58 zang: lste prijs J... Kagenaar, Rijnsburg, 2de prijs R. v. Drumpt, Lei den, 3de prijs F. J. Nieuwkerk, Leiden. Klasse 4: 1 vogel eigen kweek overjarig, lste prijs R. v. Drumpt, Leiden, 2de prijs L. Lacourt sr.. Leiden. Klasse 5: 1 vogel vrije klasse zang, lste prijs H. v. Vene tië, Leiden, 2de prijs J. Kagenaar, Rijns burg; Derby zang J. v. d. Berg, Leiden; Derby kleur A. Wemer, Oegstgeest. Klasse 6: 1 vogel eigen kweek '58 vet stof, kleur: lste prijs W. Oomen, Oegst geest. 2de prijs A. Wemer, Oegstgeest, 3de prijs P. G. de Graaf, Leiden. Klasse 7: 1 vogel eigen kweek '58 pigment, kleur, lste prijs W. Oomen, Oegstgeest, 2de prijs J. F. Snik, Leiden, 3de prijs M. v. d. Maat, Voorhout, klasse 8: 2 vogels eigen kweek '58, kleur, lste prijs W. Oomen, Oegstgeest, 2de prijs A. Werner, Oegstgeest, 3de prijs J. F. Snik, Leiden. Klasse 9: 1 vogel eigen kweek overjarig, kleur, lste prijs P. G. de Graaf, Leiden, 2de prijs M. J. Hersohe, Leiden. Klasse 10: 1 vogel vrije klasse, kleur lste prijs J. B. v. d. Wijngaard, Leiderdorp, 2de prijs A. Seegers, Lisse. klasse 11: vluch ten poppen eigen kweek, zang, lste prijs L. Lacourt sr., Leiden, 2de prijs J. Kage naar, RijnSburg. Klasse 12: vluchten poppen eigen kweek, kleur, lste prijs J. F. Snik, Leiden, 2de prijs P. G. de Graaf, Leiden. Klasse 13: exoten eigen kweek '58, lste prijs J. B. v. d. Wijn gaard, Leiderdorp en klasse 14: exoten vrije klasse, lste prijs mej.. S. Leman, Leiden, 2de prijs N. v. Polanen, Leiden. De tentoonstelling, welke mede is in gericht ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van „De Zanger", is heden avond tot tien uur en morgen van 10 tot 5.30 uur geopend. Leidse huisvrouwen gaan sparen voor microfoon! De afdeling Leiden van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen hield gister middag in de grote 'bovenzaal van „Het Gulden Vlies" een bijeenkomst, de op één na laatste in dit jaar. Op 22 december volgt nl nog een kerstmiddag. De pre sidente," mevrouw C. Hageman-Verha- gen opende de vergadering met een kort woord van welkom. Zij noemde het afge lopen jaar althans voor de vereniging in Leiden, bijzonder geslaagd en deelde als antwoord op een desbetreffende vraag mede dat op 29 april a.s. te Rotterdam de algemene vergadering gehouden zal worden. Ook werd melding gemaakt van het feit, dat twee nieuwe leden in de commissie van bijstand zitting hebben genomen. Een aantal dames verklaarde zich op deze vergadering bereid regel matig bezoeken af te steken bij zieke leden. Men twijfelt er niet aan of dit experiment zal slagen. Voorts werden er enkele groepjes gevormd voor het be handelen van studie-onderwerpen. Later op de middag werd de nieuwe correspon dente voor het I.V.H.A.. mevrouw ir. F. A. J. Roos-Westerhof, aan de aanwezi gen voorgesteld. Mevrouw Van Eek-Van Dordt, die deze functie enkele jaren heeft vervuld, had gemeend haar taak over te moeten dragen. Tijdens de rond vraag werd besloten te gaan sparen voor een microfoon. Er bestaat nl. zeer grote behoefte aan een dergelijk apparaat. Op veler verzoek zal een excursie naar de bloemenveiling in Aalsmeer in het a.s. voorjaar voorbereid worden Na af loop van de eigenlijke vergadering wer den er kleurendia's vertoond. Aan deze projectie was een eenvoudige wedstrijd met prijzen verbonden. Zij tot slot nog vermeld dat de ingezonden handwerken voor de landelijke liefhebberijententoon stelling op deze gezellige bijeenkomst werden geexposeerd. AANBESTEDING GROND- EN RIOLERINGSWERKEN In het Stadhuis vond gisteren de aan besteding plaats van het maken van grond-en rioleringswerken ten behoeve van een gedeelte van de Churchilllaan, de Ventweg langs de Haagweg en de Toussaintkade met bijkomende werken. Er werd als volgt ingeschreven: L. J. Zoetemeyer, Brielle, f. 45.300; Firma gebr. Den Elzen J.zonen, Noordwijker- hout, f. 39.123; Chr. Overdevest, Rijn- saterwoude f. 38.950; Firma J. Stam, Voorschoten, f. 37.400; N. Overdevest, Zoeterwoude, f. 37.000; Koster en Visser, Waddinxveen, f. 36.900; A. Hogeboom, Rijpwetering, f. 35.750; G. Hulseboch, Bloemendaal, f. 34.900; J. Mens, Lisse, f. 33.500- L. P. van der Geer en zoon, Leiden, f. 32.400; A. Th. Stuifzand, Lei den, f. 31.325; Aannemersbedrijf ge broeders Sohouls N.V., Leiden, f. 30.730; en Firma H. Compeer, Oegstgeest, f. 30.075. Reeds jaar op de bres voor de i heer H. Filippo WFzn., die sinds gezondheidszorg. De secretarisdel 1924 zitting hee[t in het bestuur. j .{foto MDvVao VU*6) ZUIGELINGENZORG TER HAND GENOMEN In een bestuursvergadering van 20 november 1947 kwam dokter J. Steyling, directeur van het bureau der Zuidhol landse Vereniging: „Het Groene Kruis" pleiten voor het particulier initiatief op het gebied der zuigeLingenbescherming. De bestaande vereniging „Zuigelingen zorg" was in moeilijkheden geraakt en nu deed deze vereniging een beroep op „Het Groene Kruis" het werk voort te Dokter Van Alphen, in 1947 bestuurs lid geworden, heeft zijn volle krachten hierna direct ingezet om de consulta tiebureaus voor zuigelingen en kleuters op gang te brengen en te houden, waar in hij op prijzenswaardige wijze is geslaagd. Thans werken er, over alle delen der gemeente verspread, zeven bureaus. REORGANISATIE EN FUSIE Een belangrijk moment in het leven der vereniging werd ingeleid met een bespreking tussen de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, en de afgevaardigden van de Leidse kruisverenigingen op 11 oktober 1948. Tijdens deze bespreking wees de wet houder erop, dat de gemeente de af zonderlijke wijkverplegingen niet lan ger zou subsidiëren en een coördinatie wenste. Ook van Rijkswege, zo werd uiteengezet» wilde men deze kant uit. In het consultatiebureau. Uok het terrein der zuigelingenzorg is reeds vele jaren door ,.Het Groene Kruis" betreden. (Foto L.D./Van Vliet) Na vele discussies besloten de Wijk verenigingen „Bethesda", „Phebe", Chr. Wijkverpleging „Levendaal", „Ned. Protestantenbond" en „Het Groene Kruis" de wijkverpleging, uitgebreid met de zuigelingen- en kleuterzorg gezamen lijk voort te zetten in één Protestantse Vereniging „Het Groene Kruis", terwijl het r.-k. deel van de bevolking op gelijke wijze werd verzorgd door het „Wit-Gele Kruis". Pogingen om de Geref. Ver. voor Ziekenverpleging in „Het Groene Kruis" op te nemen zijn mislukt, waar na deze vereniging in 1954 afzonderlijk onder de naam Prot. Chr. Ver. „Het Oranje-Groene Kruis" de wijkverpleging ter hand nam. De fusie van de kleine afzonderlijke verenigingen stelde de vereniging „Het Groene Kruis", waarvan dokter J. C. Meyboom sinds 1940 voorzitter is, in staat haar vleugels breed uit te slaan. Het ledental, dat voor de fusie plm. 2000 bedroeg, breidde zich in enkele jaren uit tot 8.500; het aantal wijkverpleeg sters werd uitgebreid tot 9 en op 3 plaatsen in de stad werden consultatie bureaus voor zuigelingen en kleuters ge houden, t.w. Prinsenstraat, Herenstraat en lste Binnenvestgraciht. In 1952 kon het bureau van „Het Groene Kruis" aan de Pieterskerkgracht worden verplaatst naar de veel ruimere behuizing aan de Middelweg 38. waar ook het magazijn en het in dat jaar opgerichte Kraam- centrum van de Groene Kruisvereni gingen Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest een onderdak kon vinden en eveneens een consultatiebureau werd geopend. Ook na 1952 werd hard gewerkt aan de verdere uitbouw van de organisatie. In 1956 werd een vijfde consultatie bureau geopend in het wijkgeb'ouw van de Maranathakerk (Morskwartier), ter wijl het dit jaar is gelukt in een tweetal andere wijken een consultatiebureau te openen, n.l. voor het Haagwegkwartier in het gebouw Hoflaan 164 en voor de Professorenwijk in het gebouw Kam. Onneslaan 22, dit laatste dank zij de welwillende medewerking van de zuster verenigingen „Het Wit-Gele Kruis". RECEPTIE ZATERDAG 20 DECEMBER Ter gelegenheid van dit halve eeuw feest wordt zaterdag 20 december, des middags van 3 tot 5 uur, in het Pryta- neum aan het Rapenburg een receptie gehouden. Beperkte geldmiddelen, en mede gelet op het groot aantal leden, maken het het bestuur vanzelfsprekend onmogelijk om alle leden in een groots opgezette jubileumviering te doen delen. Teneinde toch een zeker relief aan dit 50-jarig bestaan te geven, zullen alle in decem ber onder behandeling van de wijkver pleegsters zijnde patiënten een kleine verrassing ontvangen. Een verrassing, z\j het in andere vorm, waarin de pro- paganda-commissie ook het bestuur wil laten delen. In haar midden is n.l. het plan gerijpt om het bestuur tijdens de receptie een groot aantal nieuwe leden aan te bieden. Zij denkt dit doel te be reiken -door ieder lid, dat vóór 20 december twee nieuwe leden aanbrengt, een jubileumtheelepeltje met Groene Kruis-embleem aan te bieden. Uit particulier initiatief voortgekomen en voortgezet, heeft de Vereniging „Het Groene Kruis" voor haar on baatzuchtig werken op het aan zovele facetten rijke terrein der volksgezond heid recht op onze bijzondere waarde ring en warme sympathie. Het initia tief van de „fondsgeneesheren" heeft rijke vruchten afgeworpen!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3