n Onder de vrijwilligers bestaat zeer grote animo voor N.-Guinea U ZIET 'T IN PANORAMA! Agenda Met een enkel woord Huidgenezing F»U ROL ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 DAT het parlement in een tweetal leidinggevende staten van het Westen thans een ingrijpende ver andering heeft ondergaan, is een om standigheid, welke met het oog op de toekomst vooral niet uit het oog verlo ren mag worden. In Amerika is, zoals men weet, het aantal Democraten in het Congres belangrijk gestegen ten koste van Eisenhowers Republikeinen en in Frankrijk beheersen de conservatieven dankzij de zege van Soustelles (als „gaullistisch" aangeduide) UNR de eer ste Nationale Vergadering van de nieu we Vijfde Republiek. Het klinkt merk waardig, maar in beide gevallen is dit een handicap voor de man, aan wiens leiding de gang van zaken in hoofdzaak is toevertrouwd. In het geval-Eisenhower behoeft dit geen verbazing te wekken, omdat het nu eenmaal niet aantrekke lijk voor een Amerikaanse president is te moeten regeren met een Congres, dat zó sterk door de tegenstanders beheerst wordt als nu het geval is. En wat Frank rijk aangaat, daar blijkt, dat een over winning evenveel moeilijkheden kan op roepen als een nederlaag, namelijk in dien de meerderheid van de triomferen de party er in wezen andere opvattingen op nahoudt dan de man, in wiens naam de victorie behaald werd! MISSCHIEN is de tegenstelling tus sen het Republikeinse verlies in Amerika en de Gaullistische winst in Frankryk nog sterker dan hierboven reeds werd aangeduid: het is allerminst ondenkbaar, dat de Amerikaanse presi dent meer aanspraak kan maken op een gelukwens met zyn nederlaag dan De Gaulle met zyn doorslaande overwin ning. Aan gene zyde van de Oceaan is de Democratische party immers zó sterk geworden, dat er inneriyke spanningen zijn ontstaan, die slechts met moeite onderdrukt kunnen worden. Aan de ene kant zyn er de vooruitstrevende noor- delyken, aan de andere kant de vooral op rassengebied sterk conservatieve zui- deiyken. Toen aan de leider van de Democraten in de Senaat, Lyndon B. Johnson, onlangs gevraagd werd, welke wetsvoorstellen er van de zyde van zyn party in de komende tyd verwacht mochten worden, somde hy een lange lyst van onderwerpen op, die naar zyn mening nodig aangepakt moesten wor den, maar het rassenprobleem was daar niet bijGeen wonder, want terwille van de eenheid in de partij willen de Democraten dit maar liever op de lange baan schuiven. Of dat lukken zal, is een andere vraag, want in het noorden van de States zijn heel wat Democraten, die na de verkiezingsoverwinning de tyd gekomen achten definitief spijkers met koppen te slaan. De zuidelijke Demo craten echter zijn, juist op dit vitale punt, conservatiever dan hun als min der progressief te boek staande Repu blikeinse tegenstanders. BETEKENT dit nu, dat de Democra ten hoewel overwinnaars zul len struikelen over interne onenig heid? Zo is het nu ook weer niet. Want er moge dan een sterke falanx van min of meer reactionaire zuidelijken in hun gelederen marcheren, die voert toch niet de boventoon. Het kortgeleden in Wash ington gehouden partycongres heeft namelyk aan het licht gebracht, dat er in de rassenkwestie tekenen zyn van een zekere kentering. De adviesraad van de party waarvan o.m. oud-president Truman en Adlai Stevenson deel uit maken kwam met vooruitstrevende plannen voor de dag, die o.m. het na- drukkeiyk naleven van de burgerrech ten en de heropening van de nu nog gesloten „blanke" scholen beogen. Des ondanks zagen de zuideiyke Democraten er van af demonstratief de zaal te ver laten, of, zoals wel eens gevreesd werd, een eigen party aan te kondigen. Zodat de conclusie kan lulden, dat de Demo cratische party wel verdeeld, maar niet gespleten is en dus in een redelyke mate van eenheid de presidentsverkiezingen van 1960 tegemoet gaat. Vanzelfsprekend heeft dit vooruitzicht een rol van be lang gespeeld. Het zou immers niet zo moeliyk zijn geweest thans brokken te maken, maar daarmede zouden de De mocraten over twee Jaar natuurlijk niet gediend zijn, de zuidelijken evenmin als de noordeiyken. VAN een op zelfbehoud bedachte tegenparty, wier leiding rekening moet houden met een zekere anti these onder de aanhangers, behoeft president Eisenhower uiteraard niet zo veel te vrezen. De opvattingen van Democratische progressieven en zyn eigen denkbeelden lopen tenslotte niet al te ver uiteen, al zyn er dan ook be paalde nuances. Welnu, in dit opzicht heeft De Gaulle het in Frankryk heel wat moeilijker. Ten aanzien van een cen traal vraagstuk als het rassenprobleem in de V.S. stroken de ideeën van de Republikein Eisenhower en zyn Demo cratische antipoden méér met elkaar dan hetgeen De Gaulle zelf en zijn „gaullistische" aanhangers in de kwestie- Algerye nastreven. Dit is misschien wat scherp gesteld maar benadert ongetwij feld de feitelyke omstandigheden. Om het nóg wat scherper te zeggen: Eisen hower (Republikein) en oud-president Truman (Democraat) zyn méér eikaars geestverwant dan De Gaulle en Soustelle, die beiden in naam dezelfde idealen aanhangen. Waarmee weer eens bewe zen is, dat men soms gemakkelijker met „andersdenkenden" kan samenwerken zoals dus in Amerika binnen het be reik ligt dan met zyn eigen volgelin gen, zoals Frankryk thans laat zien. BEWAAR me voor myn vrienden, zal premier De Gaulle deze dagen gezucht hebben. En daarby zal hij dan in het byzonder gedacht hebben aan de rechtervleugel, die de betrekke- lyk liberale generaal als een fascistisch schrikbeeld voor ogen moet staan, al behoort hy niet tot de lieden, die zich spoedig laten intimideren. By de beoor deling van de kracht van die rechter vleugel mag men niet vergeten, dat de gehele Nationale Vergadering in haar nieuwe vorm sterk naar rechts verscho ven is, nu de communisten tengevolge van het nogal merkwaardige kiesstelsel gedecimeerd zyn en de socialistische groep gehalveerd is. Door het ontbreken van een redelijk tegenwicht in het mid den en ter linkerzyde is er een aanspo ring voor de Franse ultra's temeer om zich met kracht te laten gelden, veel meer dan zij in een evenwichtiger- samengestelde Kamer zouden doen. Vooral als het probleem-Algerye aan de orde komt, zullen zij hun eis van „inte gratie" („eenheid" met, in werkelykheid onafhankelykheid v&n Parys) bepaald niet onder stoelen en banken steken! HOEZEER het huidige Franse parle ment een vertekend beeld geeft van de werkelijke stemverhouding in het land, kan hieruit biyken, dat de communisten hun zetelaantal van 145 tot 10 zagen dalen, maar dat daaraan slechts een stemverlies van 5 (zegge en schryve: vyf!) procent ten grondslag ligt. Eén zetel van de satellieten van Moskou vertegenwoordigt 300.000 stem men, één socialistische 75.000 en één gaullistische (dus van de UNR) 17.000. Nu kan men zeggen, dat elke communistische zetel er een teveel is, maar dat neemt niet weg, dat het nieu we kiesstelsel wel heel erg onbillyk is In de loop van de volgende maand zal de eerste afdeling vrywilligers van de Kon. Landmacht voor Nieuw-Guinea per vliegtuig naar de basis Biak vertrekken, om van daar uit naar de verdere bestemming te worden ovregebracht. De man schappen staan onder commando van majoor C. A. A. Kanters. Zy zyn thans in de legerplaats Oirschot tezamen gebracht, waar de laatste voorbereidingen voor hun uitzending getroffen worden. Alvorens te vertrekken zullen zy nog een korte verlofperiode krygen om de komende feestdagen thuis door te kunnen brengen. Dit werd medegedeeld tydens een gistermorgen in de legerplaats Oir schot gehouden persconferentie onder leiding van overste A. W. van de Logt van de inspectie artillerie te Den Haag by wie de leiding berust van de uitzending der vrywilligers voor Nieuw-Guinea. Bezoldiging Er is een bezoldigingsregeling getrof fen, volgens welke de 6oldaat per maand f124.— ontvangt, de soldaat eersteklas f 138.de korporaal f 185.en de ser geant f256.—. Daarnaast wordt per dag e entoeslag gegeven van fl.— voor de soldaat en van f 1.25 voor de korporaal en de sergeant. Kleding, voedsel en legering worden vanwege het Ryk ver strekt. De vrywilligers zyn verantwoor- deiyk voor het onderhoud der kleding, zodat reparatiekosten voor hun reke ning komen. Verder is de mogeiykheid geschapen na afloop van de dienst- plichttyd een verbintenis aan te gaan voor minimaal een en hoogstens drie jaar, in verband waarmede een salaris regeling is opgesteld volgens welke de soldaat f 195.tot f 225.verdient, de ongehuwde sergeant f345.tot f385. en de gehuwde sergeant f 495.tot f 550.—. Na de verbintenis By het beëindigen van de verbintenis zal de militair een premie van f 600. per jaar ontvangen. De animo om zich als vrywilliger voor Nieuw-Guinea op te geven bleek boven verwachting groot te zyn. Het aantal aanmeldingen heeft de behoefte zelfs enige malen overtroffen. De uitzendtyd varieert van 6 tot 12 maanden al naar gelang de dienstplich tige in Nederland in speciale opleiding is geweest. By uitzending moet vast staan, dat de vrywilliger nog minstens zes maanden in Nieuw-Guinea dienst plichtig is. De welzijnsverzorging valt onder de Kon. Marine. De vrywilligers krygen een tropenuitrusting. Uit gesprekken, welke wy in de leger plaats Oirschot met tal van vrywilligers hadden bleek van enige interesse om straks een verbintenis voor Nieuw- Guinea aan te gaan zo goed als geen sprake te zyn. De meestcn verklaarden aan het einde van hun dienstplichttijd beslist naar Nederland te zullen terugkeren. Slechts enkelen waren minder posi tief. Zy zouden ginds de kat eerst eens uit de boom kijken en dan naar bevind van zaken beslissen of zy zul len terugkeren dan wel een verbin tenis zullen aangaan hetzy by de landmacht hetzy in de particuliere sector. Maar by allen is hoofdmotief voor het vertrek: de kans benutten om wat meer van de wereld te zien, zonder dat het hun een cent kost. Stuurknuppel van vliegtuig los in de vlucht Een thans 39-jarige directeur van een naamloze vennootschap te Am sterdam bemerkte op zondag 25 mei JA, toen hy als enige inzittende van een tweepersoons vliegtuig van de Na tionale Luchtvaartschool, een terrein- vlucht maakte boven de omgeving van het vliegveld Hilversum, dat hy op een gegeven ogenblik de stuurknuppel los in de hand had, zodat het vlieg tuig niet meer te besturen was. Naby de ingang van het vliegveld Hilver sum botste het toestel tegen de grond. By onderzoek in een ziekenhuis bleek dat de bestuurder een gebroken rug- wervel had opgelopen. Hy is ruim twee maanden in een ziekenhuis ver pleegd en is nog steeds onder dokters behandeling. Op advies van de vooronderzoeker heeft de Raad voor de Luchtvaart gis termiddag een nader onderzoek inge steld naar de oorzaak van het ongeval met dit vliegtuig. De conclusie van de Ryksluchtvaart- dienst op grond van de stukken van het vóóronderzoek was dat de technische dienst van de Nationale Luchtvaart- school ernstig in gebreke was gebleven bij het nemen van die maatregelen die waren voorgeschreven. Arrestaties op Cyprus Dertig personen, die ervan worden verdacht leden der Grieks-Cyprische verzetsorganisatie „Eoka" te zyn, zyn gedurende een actie door Britse een heden gearresteerd. Er zyn ook opslag plaatsen van wapens en ammunitie ge vonden en leeggehaald. Reuter meldt uit Londen, dat de lei der der Turkse minderheid op Cyprus, dr. Fadil Koetsjoek. gisteren aldaar op een persconferentie heeft verklaard dat de „Eoka" per post uit West-Duits- land en Groot-Brittanmië vuurwapens van gering kaliber ontvangt. Volgens Koetsjoek kwamen de wapens in hoofd zaak uit Duitsland doch een klein ge deelte zou de „Eoka" ook uit Engeland U hoort 't door de radio U leest 't in de krant... REPORTAGES HEET VAN VE NAALD: I «f BötVè.W tS NO PANORAMA! VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Fanfare corps. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Koorzang. 15.15 Metropole Ork. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse gezangen. 16.20 V. d. Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Journa listiek weekoverz. 18.10 Amateursprogr. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.36 Omr. ork., koor en soliste. 20.30 Ja, met my, schets. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Pol. oaus. 22.05 Lichte muz. 22.35 wy lui den de zondag ln. Aansluitend: Avondge- Aan het einde van het nader onder zoek van gistermiddag zeide de direc teur-generaal van de Ryksluchtvaart- dienst, de heer J. W. F. Backer o.a. dat dit ongeluk voorkomen had kunnen worden, wanneer o.a. het toezicht op de controle van de luchtwaardgiheid van het toestel waarmede het ongeluk is ge beurd, niet zo slecht was geweest. Dit toezicht, zo zeide de heer Backer, is wel zéér slecht geweest. Hy vorderde een berisping uit te spreken aan het adres van een vliegtuigmonteur uit Paters- wolde en een werkmeester, die samen als laatsten in het toestel hadden ge vlogen, voordat het slachtoffer er enige dagen later in vloog. De Raad zal 9 Januari a.s. uitspraak doen. Dulles naar Parijs Minister Dulles i6 in gezelschap van zijn vrouw en een aantal medewerkers uit Washington naar Parys vertrokken, waar hy de vergadering van de NAVO- raad zal bijwonen. Kort tevoren had hy een onderhoud van een uur met president Eisenhower gehad. De minis ter verklaarde, dat de byeenkomst dit jaar wordt gehouden tegen een achter grond van gestadige economische voor uitgang, nieuwe wetenschappelijke ont dekkingen en groeiende kracht van de NAVO. Aan de andere kant. aldus Dulles, hangt boven de conferentie de wolk van een toenemende druk van het com munistische imperialisme in verschei dene delen van de vrye wereld. Een ontmoedigend aspect van de in ternationale toestand is volgens de mi nister het feit, dat de russen, wat Duitsland betreft, zich niet aan hun eens gegeven woord wensen te houden. ZATERDAG St. Antoniusclubhuis: Uitvoering Accor deonvereniging D.V.V. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avi- bus". 10 uur voorin, tot 10 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jubileumuitvoe ring Damesgymnastlekver. „Concordia". 8 uur nam. Rapenburg 22: Lezing Joh. Stüber over vioolbouw. 4.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 87: Kanarletantoonatelllng „De Zanger". 10 uur voorm. 5.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Haagweg 14; Vogeltentoonetelling „Avl- bus". 10 uur voorm. tot 8 uur nam. Lldo-theater: Inst. v. Arbeidersontwik keling. 10.30 uur voorm. MAANDAG Stadszaal (grote zaal): Chr. Oratorium vereniging „Con Amore" zingt het Weih- nachtsoratorium" van J.S. Bach. 8 uur nam. Tit. Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Ned. Comedie „Oscar". 8 uur nam. Leiderdorp Dorpshuls: Verga dering „IJssport". 8 uur nam. BINNENLAND De directeur-generaal van de Land bouw. Ir. A. W. van de Plassche. heeft gisteren ln Den Haag de voorlopige lan delijke bosbouwvoorllchtingsraad geïnstal leerd. Deze is ingesteld in afwachting van een krachtens de wet vast te stellen re geling en heeft tot taak de minister van Landbouw desgevraagd of eigener bewe- fing van advies te dienen ln voorllch- ingszaken betreffende de bosbouw en de houtteelt. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het regerlng6-emlgrantenschip „Johan van Oldenbarnevelt" van de N.V. Stoomvaart Maatschappy „Nederland" on der commando van kapitein P. A. de Groote, een dag vroeger te Amsterdam ar riveren en wel op dinsdag 16 december a.s. Het schip zal meren langszij de Su- matrakade van de Stoomvaart Maatschap py „Nederland" te Amsterdam, alwaar de debarkatie der ruim 300 passagiers uit In donesië zo spoedig mogelijk na aankomst, via loods „Celebes" zal aanvangen. In het Henri Dunanthuls by „Woud- schoten" te Zeist houdt de Chr. Boeren- en Tulndersbond op 9 en 10 Januari een tulnbouwconferentle. De Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond F.N.Z. houdt dinsdagmiddag 23 de cember zijn algemene vergadering ln hotel Smits te utrecht. BUITENLAND De Franse politie heeft donderdag twaalf Algerijnen gearresteerd van een. wat zij noemt „belangryke afdeling van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront" in Frankrijk. Ongeveer dertig tot veertig procent van de Zweden ïydt aan lichte geestelijke storingen, aldus een onlangs te Stock holm uitgegeven medisch rapport. In Stockholm vertoont veertig procent van de bevolking tekenen van neurose. De voorzitter van de uiterst rechtse „Italiaanse nationalistische vereniging". Caputo. heeft het pistool gekozen als wa pen voor zijn duel met de Brit Bridgland. die voor Lord Montgomery een uitdaging van Caputo heeft aanvaard. De Italiaan had Montgomery uitgedaagd om diens kritiek op de Italiaanse soldaten in de tweede wereldoorlog! uitgevallen, zó onbillyk, dat premier De Gaulle er met zijn gematigde opvattin gen zélf in wezen de dupe van is. Niet de generaal-naamgever in eigen per soon deelt de parlementaire lakens uit, maar zijn voormalige adjudant Soustelle. Het ziet er dan ook naar uit, dat die twee het vaker met elkaar aan de stok zullen krygen op het punt van essen tiële punten dan in Amerika het geval zal zyn met Eisenhower en de Democra tische overwinnaars. Een wys man heeft eens gezegd, dat „menigeen bij zyn pogingen om nog te redden wat er te redden valt, ook nog verliest wat er nog te verliezen valt". Het is voor Frankryk te hopen dat dit niet voor De Gaulle en de Vyf de republiek zal gelden! In de afgelopen dagen was in drie brandweerkazernes in de staat New York zonder aanwijsbare oorzaak het alarm- stelsel in werking getreden. Het blijkt nu dat Radio-Hanoi uitzendt op dezelfde golflengte als die welke voor het alarm stelsel wordt gebruikt. Hanoi ligt 22.000 km van New York. Bij een vechtparty tussen militairen uit Guinea, die deel uitmaken van het Franse leger, ls ln een kamp te Oran één man gedood en tien gewond, aldus !s of ficieel te Oran (ln het westen van Alge rije) bekendgemaakt. Nadat Guinea tegen de Franse grondwet en voor onafhanke lijkheid had gestemd, kregen de leden van een bataljon soldaten uit Guinea de keus of zy al of niet ln het Franse leger wilden blijven. De helft van hen wilde naar huis terug. Het Openbaar Ministerie te Bonn heeft een verzoek Ingediend tot herzie ning van het proces Schneider. Schnei der ls zoals gemeld veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie Jaar en tien maanden wegens valsheid in geschrifte. Hy was op vertoon van een nagemaakte doktersbul militair arts by het Westdultse leger geworden. Later werd hij aangesteld tot chef van de psychologische dienst van dit leger en als zodanig heeft hij verschei dene maanden lang rekruten getest. In de beheerschapscommlssle van de V.N. heeft men geen oplossing kunnen vinden voor het geschil tussen Italië en Ethiopië over de grens met Italiaans So- maliland. Secretaris-generaal Haanmars- kjöld verklaarde daarop dat hij ln con tact zou blijven met de twee regeringen om eventueel te helpen bij het zoeken van een regeling. De Russische schryver en winnaar van de Stallnprijs Tsjesjwlll heeft giste ren te Frankfort een verklaring uitgege ven, waarin hij zegt naar het Westen te zijn gekomen om zyn letterkundige ar beid voort te zetten. Tsjesjwlll, die drie weken geleden in West-Berlljn de Ame rikanen om politiek asiel heeft verzocht, zegt het als zyn literaire taak te zien de intellectuele kringen van de twee werel den dichter by elkaar te brengen. Uitwis seling van Ideeën tussen de twee werel den kan veel bijdragen tot begrip tussen die werelden, aldus Tsjesjwlli's verklaring. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren be kendgemaakt. dat Dulles, die zoals bekend ln het ziekenhuis heeft gelegen ln ver band met een Ingewandsstoornis, na af loop van de conferentie van de NAVO- mlnlsterraad, die volgende week te Parijs wordt gehouden, naar Jamaica zal gaan waar hy een week zal biyven. Kolonel 8ullivan, hoofd van de afdeling maag- en darmziekten van het Walter Reed-hospl- tal te Washington, waar Dulles werd ver pleegd. zal de minister vergezellen op zijn reis naar Parijs. Dr. Galeazzl Llsl. de lyfarts van wy- len Paus Pius XII. ls door het Italiaanse medische genootschap als lid geroyeerd. Zoals bekend, had de dokter aan enige bladen een beschryving van de laatste levensdagen van de paus verkocht. De Veiligheidsraad van de V.N. zal maandagmiddag byeenkomen ter bespre king van Israëls klacht over „agressie" van de zijde van de VAR, aldus ls officieel ln New York bekendgemaakt. De nieuwe Afrikaanse onafhankeiyke staat Guinea ls gisteravond als lid van de Verenigde Naties aangenomen. Wassenaar De Burcht: Propa- ganda-avond Volksonderwijs. Spr. mr Toxopeus. 8 uur nam. DINSDAG St. Antoniusclubhuis: K. en O.-film „De voddenrapers van Abbé Pierre". 8 uur nam. Gulden Vlies: Kerstviering Ned. R.K. Middenstandsbond. 8.15 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Ned. Comedie „Oscar". 8 uur nam. Oegstgeest (Warmonderweg 20)Ledenvergadering Kon. Ned. Natuur historische Ver. 8 uur nam. Wassenaar Verenigingsgebouw (Kerkstraat): Optreden Balalaika-ensem ble Kezbek. 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Georgette Hage- doorn en Pierre Verdonck. 8 uur nam. Aoad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Rehoboth: Kerstviering Bond van Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen. 8 uur nam. Ryksmuseum van Geologie (Garen- markt lb)Film over een reis naar het verre verleden. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Ontspannings avond Algem. Bond van Ouden van Da gen. 7.30 uur nam. Stadszaal (foyer): Feestavond ULO- school Pieterskerkstraat. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Oud-Hortuszlcht; Kerstviering Ver. tot Bev. der belangen van Slechthorenden. 8 uur nam. St. Antoniusclubhuis; Bonte avond Leidse Jeugd Actie. 7.30 uur nam. Wassenaar Dorpskerk: Orgel concert door Gerard Akkerhuls m.m.v. violiste Elsje Boerendonk. 8.15 uur nam. DONDERDAG Oegstgeest (Witte Huls): Kerstmiddag Ver. v. Vrouwen ln de WD. 2.30 uur nam. Gymnastieklokaal Kaasmarkt 1Leden vergadering Geref. Schoolvereniging. 8 nam. Stadszaal (grote zaal)L.K.K. „Voor Allen". Concert Janine Andrade en Jean Antonlettl. 8 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert Residentie-orkest olv. W. van Otterloo. Solist Daniël Wayenberg. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „De dictator". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag; 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Het leven begint by 16". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Lido: „Genadeloze Jungle". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De rode pimpernel". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. (Behalve zaterdag en zondag geen mid dagvoorstellingen) Donderdagcyclus: "To be or not to be", lex: "Battle zone". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je ln de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959). Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg): Tentoonstelling Lelds Kunstcentrum. Werkdagen: 25 en 79 uur nam.; zondags 2—5 uur (tot 24 december) Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 10 Januari). De avond- en nachtdienst der Apothe ken. Te Leiden ls geopend Apotheek Boek- wyt. Breestraat 74, tel. 20552. Bovendien ls geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Ha ven-Apotheek, Haven 18. tel. 20085 en Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telef. 21313. Te Oegstgeest is geopend Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef, Pleterse, Jansen en Pleiter. Te Oegstgeest door de doktoren Hu- genholtz sr en Jr, tel. 20390. B(j geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. bed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Koor zang. 14.55 Streekultz. 15.20 Is de maat vol?, caus. 15.35 Omr. ork. en solist. 16.20 Boekenwysheld. 16.40 Instr. trio. 17.00 Vers van de pers. 17.30 Act. 18 00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19 00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen. 19.45 Deze week, caus. 19.50 Iets voor niets, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Twintig vragen. 22.10 Instr. sextet. 22.35 Anekdotes. 23.00 Gram. 23.15 Nws. 32.30—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 In 't Pothuis. 20.40 Hobby programma. 20.55 Quizprogr. 21.20 De Dik Trom Story. 22.05 Dagsluiting. Advertentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. VOOR ZONDAG 14 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR; 10.00 De kerk aan het werk. 10.15 Kamermuz. 10.30 Evangelisch Lu therse kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. kind. 14.30 Klavecimbelspel. 14.55 De vliegende Hollander, caus. 15.05 Saxofoon kwartet. 15.30 Muzikale caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Geref. kerkd. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang. 19.30 De mens en ik, Eva, Maria, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Act. 20.15 Cabaret. 20.45 Promenade-ork. en solist. 21.30 Achter de bonte lap, hoorsp. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Moderne muz. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.35 Boekbespr. 10.45 Cabaret. 11.15 Omr. ork. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz. progr. v. d. stryd- krachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Residen- tie-ork. en soliste. (In de pauze: pl.m. 15.2015.40 Tertulla by Anita en Juanl- ta. caus.). 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Theaterork., Vocaal dubbelkwartet. en sol. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sport- ultsl. en sportjoum. VPRO; 18.30 Doops gezinde kerkdienst. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De open deur, caus. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Theaterork. en sol. 20.45 Zijn zeven vrouwen, hoorsp. 21.25 Gram. 21.45 Act. 22.00 Muz. portret. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.20—24.00 Dansmuz. Radio-Bloemendaal 10 uur ds. Gabe van Duinen te Wassenaar-Zuid (uitzen ding van de dienst gehouden op 7-12-1958 om 2 uur nam.); 11.15 uur ds. G. Toorn vliet te Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden gehouden op 7-12-1958 om 7.30 uur nam.); 3.45 uur ds. G. Toornvliet, (rechtstr. uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA Gez. progr. AVRO. KRO, VARA en VPRO: 20.1022.00 Relais Duitse tv: Sle- ben auf elnen Streich, gevar. progr. en quiz. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vogels in Groot Brlttannlë. 14.40 Operamuz. 15.00 Wen ken v. d. tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.15 Caus.). 17.15 Can I help you?, caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Juurn. 19.45 Lichte muz. 20.30 Amerikaanse nieuws brief. 20.45 Avonddienst. 21.25 Liefdadigh opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lezing 22.45 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.00 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Have a go! 12.30 Kerk dienst. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Idem. 15.45 Film- progr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Licht progr. 18.30 Hoorsp. 19.00 Sa menzang. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.35 Verz. progr. 21.30 Sa menzang. 22 00 Gevar. progr. 23.00 Gevar, muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Amus. conc. 15.00 Lichte muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Adventsmuz. 19.00 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.154.30 Gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Ork. conc. 13.35 Hoor spel. 15.45 Die lustige Witwe. operette. 17.30 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Moderne muz. 22.10 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. ork. (verv.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold, 14.00 Gram. 15.30 Sport. H5.45 Gram. 17.00 Nws. 17.16 Gram. 17.45 pra am. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. (-24.00). 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 14.30 Ork. conc. 15.35 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.05 Verz. progr. en sportber. 19 00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws 20.00 Festival v. Salzburg: Figaros Hochzelt, opera. 21.54 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Figa ros Hochzelt (verv.). 23.45 Gram. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 15 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV; 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportultsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V d. vrouw. 10.15 Theologische etherleer gang. 11.00 Gram. 11.25 Quizprogr. 12.00 Kerkorgelconc. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.16 Instr. trio. 13.45 Zlgeunermuz. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.30 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Ka mermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Rijksdelen Overzee: Mano- kwari ln Nederlands-Nleuw-Guinea 60 Jaar stad, caus. door W. G. F. Wlnia. NCRV; 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Promenade-ork. en solist. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen .19.30 Ra diokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Gram. 20.30 De stille overwinning, hoorsp. 21.30 Gram. 21.35 Cello-recital. 22.00 Par lementair commentaar. 22.15 Gram. 22.25 Kerkkoor en blazersensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8 00 Nws. 8.18 De Matryspoort. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus. 10.05 Mor- genwyding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Ou de en nieuwe dansen. 11.35 Viool en pla no. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platte lend. 12.38 Planoduo. 13 00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Instr. Octet. 13.45 De weg naar volwassenheid, caus. 14.00 Vierhandig pianospel. 14.30 Alarm, hoorspel. 15.10 Gram. 15.30 Philharm. ork. en koor. 15.50 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.50 Nederl. liedjes en volks dansen. 17.05 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Mill. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. op het nws 18.20 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Het puik van zoete kelen. 19.45 Regeringsultz.; De B.B. van binnen en van bulten: mr. L. Tielenius Kruythoff directeur van de stichting bevordering bescherming bevol king, vraagt de aandacht van de Neder landse noodwacht. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Cabaret. 21.00 Etherforum. 21.40 Kunstrubriek .22.10 Trombone-ens. 22.30 Strykork. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Lichte muz. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 21.20 Pol. overz. 21.30 Perry Co- (Over de 4e lijn van 1820 uur) I. Richard Strauss. 1. Concert voor hoorn en orkest nr. 1 ln es gr. t. op. 11. Allegro. Andante. Allegro Rondo. (Alle gro Tempo I Lento Tempo I). Dennis Brain, hoorn. Phllharmonia Or kest olv. Wolfgang Sawalllsch. 2. Burles que ln d kl. t. voor plano en orkest. Margrit Weber, plano. Symphonle Orkest van de Berlljnse Radio olv. Ferenc Fric- say. 3. Till Eulensplegels lustige Streiche. Symphonlsch gedicht op. 28. Concertge bouw Orkest olv. Eugen Jochum. II. Sir Edward Elgar. 1. Ouverture Froissart op. 19. Phllharmonlsch Orkest van Londen olv. Sir Adrian Boult. 2. Enig ma Variations op. 36. Symphonle Orkest van Pittsburgh olv. William Steinberg. 3. Nursery Suite. Aubade. The Serious Doll, (flultsólo: Edward Walker). Busy-ness, The Sad Doll. The Wagon (passes). The Merry Doll. Dreaming-Envoy (coda), vioolsoloThomass Matthews). Sympho nle Orkest van Londen olv. Lawrance Col- lingwood. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 LatlJns-Amerikaanse muz. 12.30 Vragenbeantw. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Hoorsp. 15.25 Gram. 16.00 Hoorsp. 17.30 Lichte muz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Klankb. 21.30 Ge var. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.30 Gram. 23.45 Pari, overz. 24.00 NW6. 0.06— 0.36 Gevar. muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en Schots ork. 13.00 Ork. conc. 13.30 Nws. en ork. cono. 14.00 Ork. muz. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Ork.- conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport, 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Interviews. 21.30 Nws. en boksrepartage. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m, 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rnmuz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Vrol. muz. 20.10 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Ge var. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.25 Idem. 14.30 Hoorsp. 16.00 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 20.00 Ork. conc. 23.15 Kamermuz. 23.30 Gram. 23.5224 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.45 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Kamermuz. 15.45 Gram. 10.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Kinderliederen. 18.00 Franse les. 18.15 Kinderlied. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.40 Idem. 20.00 Kamermuz. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Koorzang. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Moderne muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 ni. 12 00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Ork. conc. 15.15 Gram. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.45 Gram. 18.40 Id. 19.30 Nws. 22.00 Nws. 22.10 Experimentele muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfunt Mtlnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Alaccio Madrid Mallorca Algiers bc •o do o E 3 CJ S a ci sneeuw n 1 -(20 0.1 licht bew. windstil -13 0 zw. bew. windstil - 9 0.2 geh. bew. ozo 14 0 0 half bew. windstil 1 zw. bew. ozo a 2 4 half bew. zzw 4 5 6 geh. bew. z 2 5 5 geh. bew. wzw 4 6 0 geh. bew. zzw 3 8 4 regen zw 4 9 24 regen z 7 11 6 regen nnw 5 9 0.3 regen ozo 6 1 1 regen zw 5 7 4 regen wzw 1 4 7 regen zw 2 6 11 regen zw 10 8 20 geh. bew. O 4 3 0 mist zo 6 1 0 geh. bew. w 4 1 0.3 zw. bew. z 6 12 0 geh. bew. ono 2 12 1 motregen zzw 6 10 0.3 half bew. w 7 16 licht bew. wzw 6 15

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2