KONINGIN STREEFT NAAR EEN SPOEDIGE OPLOSSING CRISIS WEERBERICHT Tweede Kamer maandag bijeen Geen aarzeling ten opzichte van Nieuw Guinea SALAN WEGGEPROMOVEERD UIT ALGERIJNSE FUNCTIE 97ste jaargang ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 No. 29620 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Consultaties in Huis ten Bosch Uit het feit, dat H.M. de Koningin reeds gistermiddag met de con sultaties van de politieke leiders is begonnen, kan men afleiden, dat de landsvrouwe naar een spoedige oplossing van de huidige regerings crisis streeft. Nadat zij eerst mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State in Huis ten Bosch had ontvangen, verschenen daarna achtereenvol gens de fractievoorzitters van de P. v. d. A., de K.V.P. en de A.-R.- Partij, resp. de heren mr. J. A. W. Burger, prof. mr. C. P. M. Romme en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. ïe belastingen Enigt nog in behandeling Daar de Koningin de ministers heelt verzocht hun werkzaamheden in het belang van het land voorlopig voort te zetten, heeft de regering aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat zij het op prijs zal stellen, indien de Kamer in de vergadering van maandag a.s. het tweede belastingontwerp n.l. dat houdende verlenging van de tijdelij ke verhoging van enige belastingen, alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren, zal willen behandelen. De voorzitter zal dit verzoek in die vergadering aan de orde stellen. De ver gadering gaat dus te één uur door Voorts heeft de regering verzocht van de wetsontwerpen, welke op de agenda der Kamer voorkomen, alleen de drie naturalisatie-ontwerpen te behandelen. De voorzitter zal dienovereenkomstig voorstellen alle overige wetsontwerpen van de agenda af te voeren. Geen begrotingshoofdstukken Na een kabinetszitting, die gistermid dag van twee tot kwart voor vijf duur de, heeft de minister-president, dr. W. Drees meegedeeld, dat geen begrotings hoofdstukken meer door het huidige ka binet zullen worden verdedigd. Wel zal dus een deel van de belas- tingontwerpen, dat - zoals dr. Drees op merkte - vermoedelijk geen moeilijkhe den zal veroorzaken, normaal worden afgehandeld. Moskou en Boedapest in V.N. veroordeeld De commissie voor de geloofsbrieven van de Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren opnieuw besloten geen beslissing te nemen over de ge loofsbrieven van de Hongaarse afvaar diging. Dit besluit werd evenals in 1956 en vorig jaar met zes stemmen tegen een bij twee onthoudingen genomen. De Sovjet-Unie stemde tegen. Nepal en Tunesië onthielden zich van stemming. Het besluit werd genomen op Ame rikaans voorstel. De algemene vergadering zelf heeft gisteren een resolutie aange nomen waarin de Sovjet-Unie en Hongarije worden veroordeeld omdat zij de V.N.-resoluties in zake de Hongaarse kwestie niet hebben nageleefd. De stemverhou ding was 54 voor, tien tegen en 15 onthoudingen. Twee landen (Israël en Jemen) waren niet aan wezig. De assemblee heeft de Nieuw- zeelander Sir Leslie Munro be noemd tot V.N.-waarnemer voor Hongarije. Zij veroordeelde de executie van oud-premier Imre Nagy, generaal Pal Maleter en andere „Hongaarse patriotten" en deed een beroep op de Russische en Hongaarse autoriteiten om de onderdrukking van het Hongaarse volk te staken. Nederland bevond zich onder de voor stemmers. Alleen de communistische landen stemden tegen. Indonesië, India en Finland behoorden tot de onthou ders. De resolutie was door 37 landen ingediend. Tijdens het debat voor de stemming heeft de Hongaarse afgevaardigde Pe ter nog verklaard, dat Hongarije niet langer als „wapen in de koude oorlog" mag worden gebruikt. Rustiger weer De Bilt verwacht, dat de wind in ons land naar het zuiden zal draaien en dat morgen boven het continent afge koelde lucht zal worden aangevoerd, zodat de temperatuur wat lager zal worden. In de komende nacht kan tij dens opklaringen de temperatuur in het binnenland tot om het vriespunt dalen, waarbij hier en daar mist kan ontstaan. Over het algemeen wat rus tiger weer. (Opgemaakt te 10 uur). 14 DECEMBER Zon op: 8.40 uur; onder: 16.28 uur; Maan op: 11.06 uur; onder: 21.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.35 en 17.53 uur. Laagwater te 1.18 en 13.42 uur (15/12 hoogwater te 6.21 en 18.41 uur; laag water te 2.02 en 14.24 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Minister Hofstra heeft in aansluiting daarop reeds bij de Tweede Kamer een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp „verlenging van de tijdelij ke verhoging van enige belastingen, als mede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren". Door de nu door de minister aangebrachte wijzi ging wordt de verlengingstermijn voor de in dat ontwerp bedoelde indirecte belastingen van twee jaar teruggebracht op één jaar. Bijzondere omstandigheden In 'n begeleidende brief schrijft de mi nister, dat het eigenlijk normaal is als met de behandeling van deze wet ge wacht wordt tot het regeringsconflict is opgelost. Maar er zijn nu bijzondere omstandigheden. Door de donderdag in getreden situatie zou op fiscaal gebied een toestand kunnen ontstaan, die naar vrijwel algemeen gevoelen, zakelijk niet juist is. Hierbij moet echter een onder scheid worden gemaakt tussen de in dit wetsontwerp genoemde directe belastin gen - vennootschapsbelasting, vermo gensbelasting, vervroegde afschrijving en investeringsaftrek - en de directe be lastingen, als invoerrecht op benzine en omzetbelasting voor sigaren. Zonder verdere voorziening zouden deze laatste belastingen ook per 1 ja nuari a.s. komen te vervallen en terug werkende kracht bij indirecte belastin gen stuit op zeer ernstige bezwaren. Daarom acht de regering zich gehou den in het algemeen belang die voor zieningen aan de Kamer voor te leggen, welke noodzakelijk zijn om een verdere behandeling van het tweede wetsont werp mogelijk te maken. Dr. Van Baal: „Er is een grens Vastberaden aanpak is noodzakelijk De oud-gouverneur van Ned. Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, heeft gister avond tijdens een in het A.M.V.J.- gebouw te Amsterdam gehouden bij eenkomst van de stichting „Het Na tionaal Nieuw Guinea comité", zyn bij herhaling uitgesproken standpunt met betrekking tot Nieuw Guinea nog eens uiteengezet in een rede over het onderwerp „Taak en uitzicht". Hij stelde vast, dat Indonesië geen enkele aanspraak kan en mag maken op de soevereiniteit over Nieuw Guinea en zeide o.m., dat de kwestie om dit ge bied een waarschuwing inhoudt voor de landen zich te bezinnen op de wereld situatie, die thans niet alleen meer ge kenmerkt wordt door het vraagstuk democratie-communisme, maar ook door de anti-Westerse houding van de A.F. R.O.-Aziatische landen. Het Westen kan zeggen; hier ligt de grens. Daarin heeft ook Nederland een taak met zijn soeve reiniteit over Nieuw Guinea. „Nederland kan Nieuw Guinea niet meer kwijt, want geen der geopperde mogelijkheden voor dat gebied is te verwezenlijken", zo zei spreker. Hij herinnerde in dit verband aan de conclusies van het rapport der Wiardi Beekman Stichting, dat Neder land van dat gebied niet af komt. Daarom dient er volgens spreker een einde te komen aan het zaaien van nationale en internationale twij fel en aarzeling omtrent Nederlands positie. Het probleem is alleen op te lossen met een vastberaden aanpak. Bfj een positieve houding zal ook het bedrijfsleven eerder bereid zijn aldaar te investeren in de gunstige economi sche mogelijkheden, zoals delfstoffen (met name nikkel), de bos- en land bouw. Vooral bij dit laatste zal men, volgens spreker, een eigen bezittende inheemse klasse, een eigen ondernemers kern moeten vormen. Alleen op die wijze kan Nederland een positief stuk volks opvoeding verwezenlijken. „Nieuw Guinea is voor Nederland de kans om zichzelf niet te verliezen in puur burgerschap als polder van het grote Europa, om aard en karak ter niet te verliezen als toekomstige uiterwaard van Duitsland. Nieuw Guinea herinnert eraan, dat Neder land voor ons te klein is en dat er nog evenals in de historie elders een taak ligt van grootse arbeid, van moed, van volharding en doorzetting. Hier mee kan Nederland iets betekenen in zijn verhouding tot het andere volk", aldus dr. Van Baal. Vrijdagmiddag is de ministerraad in de Treveszaal in Den Haag bij eengekomen voor het bespreken van de problemenontstaan door de huidige kabinetscrisis. Deze overzichtsfoto toont om de tafel van geheel linksde heren: Jac. Suurhoff, E. v. d. Beugel, mr. J. M. A. H. Lunsmr. A. Struycken, dr. W. Drees. J. Mid delburg, mr. J. Cals, mr. J. van Aartsen, mr. C. P. Helders, prof. dr. J. Zijlstra. ir. C. Staf. mej. dr. M. Klompé. achter haar gedeelte lijk zichtbaar prof. I. Samkalden. ir. H. B. J. Wittef H. Hofstra. en. met de rug naar de camera, dr. ir. A. Vondeling. lBREESTP.I75»TEL.233371 In het noordoostelijk deel van i deze landstreek, die zo tijk aan Twente weerklinken deze dagen folkloristische gebruiken is. Op de rond Kerstmis overal de sonore foto zien we een blazer op de erve klanken van de Midwinterhoorns..Holtkamp" te Saasveld. in de om een van de typische gebruiken in geving van Ootmarsum. Zeer felle reactie in Bonn op jongste Russische uitlating Tot aan rand van oorlog (Van onze correspondent te Bonn) In de Westduitse hoofdstad reageerde men gisteren ongemeen fel op de laatste Russische uitlatingen over Berlijn, waar ir. o.m. gezegd werd, dat Adenauer, als het aan hem Adenauer lag, alles zou doen om de sfeer rondom Berlijn te vergiftigen om „de oorlogsbrand weer over Duitsland te doen oplaaien". Van de zijde van de Westduitse regering werd zelfs gezegd, dat de Sovjet-Unie met haar verklaring via het persbureau Tass en een interview van Kroesjtsjef met de „Süddeutsche Zeitung" „tot aan de rand van de oorlog" lijkt te zyn ge gaan. In het interview met genoemd blad weigerde Kroesjtsjef ook maar één woord terug te nemen van zyn nota be treffende Berlijn. Men vreest in Bonn nu dat de Sovjetrussische premier zich daarmede zó aan zijn nota heeft vast genageld. dat komende onderhandelin gen met Moskou harder dan ooit zullen zullen worden. Veel mogelijkheden voor een compro mis ziet men te Bonn voorlopig dan ook niet. Desondanks blijft men in kringen van de socialistische oppositiepartij in Bonn geloven, dat een gesprek met de Russen over de Europese veiligheid .in clusief het probleem-Berlijn, en een discussie over een vredesverdrag voor Duitsland zin heeft. Maar van de kant van de regering verwacht men van de Parijse ministers- en NAVO-conferentie, dat allereerst de Russische voorstellen nopens Berlijn van de hand worden ge wezen en dat de drie Westelijke mo gendheden nog eens zullen verkondigen dat zij zich niet uit West-Berlijn zullen laten verdrijven. In elk geval moet, aldus Bonn, wor den duidelijk gemaakt dat er onder de druk van het ultimatum van zes maan den niet te praten zal zijn Pas nadat over de kwestie Berlijn een akkoord met de Russen zal zijn bereikt, kan men, al dus de officiële zienswijze te Bonn, over problemen als het Duitse herenigings- vraagstuk en de Europese veiligheid gaan praten. Brandt bij Adenauer De Westberlijnse burgemeester Brandt bezocht gisteravond de Westduitse Bondskanselier Adenauer in diens par ticuliere woning te Rhöndorf, nabij Bonn. Na dit gesprek verklaarde Brandt, datde meningen van Adenauer en hem wat de Parijse onderhandelingen aan gaat overeenstemmen. Een tegenstelling tussen hem en de Bondskanselier is er niet meer, die is gisteravond uit de weg geruimd. Stap van Parijs tot herstel van liet gezag (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft onder voorzitterschap van generaal Charles de Gaulle gisteren eindelijk de langverbeide en veelvuldig uitgestelde benoeming bekend gemaakt van de 44-jarige econoom Paul Delouvrier tot opvolger van generaal Salan als burgerlijk vertegenwoordiger der republiek in Algiers. Delouvrier is vroeger kabinetschef van de premiers Mayer en Pleven geweest, om daarna een briljante carrière te maken in de Europese diplomatiek-economische regionen van OEES en van de Gemeenschap in Luxemburg. Delouvrier wordt in het bijzonder nu de taak opgedragen De Gaulle's industrialisatieplan voor Algerije en de Sahara in werkelijkheid om te zetten. Met de vervanging van Salan, die algemeen inspecteur voor de nationale verdediging is geworden, door Paul Delouvrier bedoelt de Franse regering nu een beslissende stap te doen naar herstel van de directe autoriteit van Parijs over Algerije. Generaal Massu benoemd tot opperprefet van Algiers Voor de kabinetszitting van gisteren, waarin ook generaal Massu nog tot opperprefect van Algiers werd benoemd, was de minister van Voorlichting Jacques Soustelle, de gast op een dejeuner van de buitenlandse persvereniging in Pa rijs. Soustelle, die nu niet meer als pre mier, doch als minister van Binnen landse Zaken van de toekomstige rege ring wordt genoemd, wees er in een korte toespraak op, dat Frankrijk mo menteel bezig is met een revolutie zon der bloedvergieten en die zich langs legale weg voltrekt om het land aan te passen aan de eisen en omstandigheden van de tweede helft der twintigste eeuw. Onder het motto blijkbaar, dat de beste verdediging nog altijd de aanval is, stelde Soustelle vervolgens eerst zelf de buitenlandse persvertegenwoordigers enkele vragen inzake sommige bericht- Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Kabinet nam afscheid van minister Algera Aan de onlangs afgetreden minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, hebben de ministers gisteravond een afscheidsdiner aangeboden in het Delta hotel te Vlaardingen, toepasselijke naam voor de minister, die de Delta-wet tot stand bracht. Inmiddels is Brandt na gesprekken met socialistische leiders te Bonn. óók naar Parijs gegaan voor de NAVO-con ferentie. Hij zal daar te consulteren zjjn tijdens de ministersconferentie van morgen over West-Berlijn. Bonn hecht aan deze en andere Pa rijse besprekingen een zeergroot belang Niet minder dan vier Westduitse minis ters (Von Brentano, Erhard. Strauss en Etzel) en honderd ambtenaren zijn thans onderweg naar de Franse hoofd stad. geving en commentaren over de uitsla gen der jongste verkiezingen in Frank rijk. Op een vraag van een der journa listen antwoordde minister Soustelle later, dat de pers in het raam der moge lijkheden haar vrijheden zou kunnen behouden. Soustelle kwam in dat ver band ook nog te spreken over de uitla ting die door de directeur van het links- liberale weekblad „rExpresse", Servan- Schreiber, vorige week in zijn hoofd artikel was gedaan en die verzekerd had, dat er zich onder de nieuwe parle mentariërs tenminste drie moordenaars bevinden. De minister noemde deze uit spraak een collectieve belediging van de Nationale Vergadering, waartegen jus titioneel helaas niet kon worden opgetreden. Oppositie-pers moet toch wel oppassen Dat de Franse oppositie-pers niettemin op haar tellen zal moeten passen, is al wel duidelijk gebleken op de eerste zitting van de nieuwe Nationale Verga dering, waar een gaullist, zelf directeur van een geïllustreerd weekblad, de vraag openlijk aan de orde stelde of het par lement zich maar straffeloos door het slyk zou moeten laten halen. De nieuwe voorzitter van de Kamer, Jacques Cha- ban-Delmas, heeft de interpellant bij die gelegenheid al gerustgesteld met de be lofte. dat een onderzoek naar de acti viteiten en methoden van bepaalde persorganen deel zal uitmaken van zijn plannen voor de naaste toekomst. Voorzieningen voor weduwen en wezen Kort voordat de stemmingen in de Tweede Kamer beslisten over het lot van het kabinet-Drees, gaf de socialis tische minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, in het gebouw van de SER te Den Haag een zeer uitvoerige toelichting op het door hem en de mi nister van Financiën ondertekende wets ontwerp voor een algemene weduwen- en wezenverzekering. By het samenstellen van dit wetsontwerp het laatste dat de heer Suurhoff, althans voorlopig zal in dienen is de bewindsman uitgegaan van het advies, dat op 25 januari 1957 door de SER werd gegeven. Slechts op enkele ondergeschikte punten is van dit advies afgeweken. De kosten, die met deze sociale voorziening gemoeid zullen zijn, denkt de minister de eerste jaren te kunnen bestrijden uit de opbrengst van de A.O.W.-premie die zoals onlangs is gebleken te hoog was vastgesteld. Elders in dit blad gaan wij uitvoerig op dit wetsontwerp in, Antilliaanse regeringsverklaring De minister-president van de Antillen de heer Jonckiheer, heeft op de Staten vergadering van gisteren in Willemstad het regeringsprogram voorgelezen, waar van de hoofdpunten luiden: de regering zal blijven streven naar loyale naleving van de bepalingen van het statuut en daarmee samenhangende organieke regelingen. In de praktijk gevoelde on volkomenheden van het statuut en ge noemde regelingen dienen zo spoedig mogelijk onder het oog te worden ge zien. teneinde te voorkomen dat de ver kregen zelfstandigheid in andere zin groeit dan oorspronkelijk de bedoeling is geweest. Met de andere Rijkspartners zal overleg worden gepleegd om geza menlijk tot een bevredigend resultaat te kunnen komen, aldus de premier.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1