Politieke leiders gaven hun mening over de heersende regeringscrisis FILMS Leerlingen Rijkstuinbouwscliool Boskoop vierden dubbel feest Jemeentebestuur kreeg standbeeld: de Geit Kerkel ijk Leven WITTE KRUIS HELPT ECHT t Prof. Oud drong gisteren aan op verkiezingen in komend voorjaar VAN DEZE WEEK Gouden jubileum der Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" 7ste jaargang Zaterdag 13 december 1958 Zesde blad no. 29620 Op grootse wyze heeft men in Boskoop de jubileumfeesten gevierd ter gelegen- lid van het 50-jarig bestaan van de leerlingenvereniging Arboricultura en van t 60-jarig bestaan van de Ryks Middelbare Tuinbouwschool. Voor dit doel ren talrijke oud-leerlingen naar Boskoop gekomen. Reeds in de morgenuren was het een gezellige drukte in het Restaurant Florida, iraar om half elf de aankomst en de ontvangst van de reünisten plaats had. de daarna gehouden buitengewone nene ledenvergadering van Arbori- ra werden bij acclamatie benoemd re-leden de heren Th. Brans en G. Noordt, die aan de vereniging ge ide tal van jaren zeer bijzondere ten in bestuursfuncties hebben end. DE GEIT !en büzonder cachet werd aan deze ileumviering verleend door de aan- ding aan het gemeentebestuur van koop van een beeld, voorstellende geit. it beeld is geïnspireerd op de be ting, welke te Boskoop aan de lingen van de Rijks Middelbare louwschool wordt gegeven: geit. herkomst van deze benaming is neer na te gaan, maar algemeen Boskoop bekend, wie met deze ilding wordt bedoeld, beeld werd ontworpen door de e kunstenaar Ton Ordody. zoals voorzitter Th. H. H. C. per van Arbori het in zyn toe- aanduidde, een geit met horens, een vurige blik en met wijd uit- poten, gereed om fel aan te deze aanbieding van het beeld aan gemeentebestuur sprak de heer ter nog zijn grote dank uit aan recteur van gemeentewerken te op, de heer T. Klazinga en diens oor de voortreffelijke wijze, waar- ïdewerking was verleend voor de waarop het beeld is geplaatst. BOEREKOOL de toespraak van voorzitter Klum- erd het monument onthuld door igste der tegenwoordige lerelingen school, A. Jans. Tot groot ver van de vele omstanders bleek dat geit bij de onthulling reeds een hoeveelheid boerekool bij de voor- te hebben opgeslagen. irgemeester Verkerk aanvaardde ens de gemeente dit symbool van eerling der RMTS met de boere- en sprak de hoop uit, dat deze spoedig een definitieve stand- s zou krijgen in het gazon, dat rorden aangelegd voor de nieuw ouwen Rijks Middelbare Turn school. ens de school sprak de directeur, Dorsman, zijn erkentelijkheid uit it blijvende geschenk. OFFICIËLE ONTVANGST oa volgde een officiële ontvangst Boskoopse raadhuis van de ju- vierders door het gemeentebe- Onder de aanwezigen merkten wy directeur en het volledige leraren- verder de oud-directeur dr. E. F. thans directeur van Artis, de ur van het tuinbouwonderwijs, Bartelds, alsmede de oud-burge van Boskoop, de heer P. A. leze receptie werd door talrijke het woord gevoerd, iet de jubilerende vereniging niet aan sympathie bleek wel uit de llende geschenken, welke bij deze werden aangeboden. Directeur in bood namens het lerarenkorps Idkist tot berging van het kapi- tr organisatie aan. Namens de fcie van toezicht bood de heer een voorzittershamer aan, terwijl 5. Harmsen namens de oud-leer- een vlag ten geschenke gaf. FAKKELOPTOCHT EN FEESTAVOND overdag de sfeer in de Bos straten gemaakt door een draai gat speciaal was geëngageerd voor gelegenheid, in de avonduren men de Boskoopse bevolking loot van de feestvreugde door een ptocht der reünisten. Daarbij men muzikaal begeleid door de lie Excelsior. hoogtepunt, maar ook het sluit- in de feestviering vormde de op- van een door de leerlingen der zelf samengestelde en uitgevoer de onder de titel van „I like opvoering vond plaats in de ongreszaal van het gebouw Flo- elke zaal geheel gevuld was met en en genodigden. De heer Klumpert biedt namens de school het gemeeentebestuur de Geit aan. (Foto Leidsch Dagblad) DANKBETUIGING VAN H.M. DE KONINGIN Voorzitter Klumper opende deze avond en deed mededeling van een in gekomen telegram van de particulier secretaris van H.M. de Koningin, waarin deze de dank betuigde voor de gevoelens van aanhankelijkheid, op deze feestdag eerbiedig tot uiting ge bracht. Deze jubileumrevue ging uit van de vergelijking tussen het Boskoopse plant- materiaal dat wordt opgekweekt en de leerlingen van de te Boskoop gevestigde tuinbouwschool, die op soortgelijke wyze hun vorming ontvangen. Het was een alleraardigste vondst om deze vergelijking op allerlei terrein door te voeren, waarbij leraren en z.g. bo- menzoekers paradeerden naast griffels en eerste-jaars leerlingen. Deze opvoering werd een daverend succes, waarbij aan het slot hulde werd gebracht aan de geestelijke vader van dit geheel, de leerling Jan Kalff. De directeur der school, ir. C. Dors man, bracht aan het einde van de avond namens alle aanwezigen de grote erkentelijkheid tot uitdrukking met de woorden „Ik ben trots directeur van een school te zijn waarvan jullie de leerlin gen zijn". Deze woorden werden onderstreept met bloemetjes voor de vrouwelyke medewerkenden Een gezellig bal hield vele aanwezigen nog lange tijd byeen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Groningen (voor bijz. werkzaamheden) R. Hensen, voorg. Ned. Prot. Bond te Baarn Beroepen te Ren- kum (toez.) J. C. van Hunnlk te Korten- hoef te Zeist (vac. dr. W. H. Bolke- stein) D. Groeneboer te Aalten. Be dankt voor Nieuw-Lekkerland (wijkge- meente Dorp) J. C. Schuurman te Bles- kensgraaf. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Moordrecht J. H. Na- wijn, kand. te Katwijk aan Zee die be dankte voor Anna Jacobapolder, Holwerd, Nieuwerbrug aan den Rijn en voor Ten Post (Gron.). Beroepen te Witmarsum W. H. van Halsema, kand. te Zwolle. VLAARDINGEN EN KERSTMIS Op initiatief van de Vlaardingse geestelijken, zowel protestantse al6 rooms-katholieke, en met medewerking van het College van B. en W. zal de gehele burgerij van Vlaardingen wor den betrokken in de komende kerst feestviering onder de leuze: „Heel Vlaardingen zingt het oude kerstlied". Uit Noorwegen is een kerstboom aan gekomen van 17 meter, die geplaatst zal worden op de markt vóór het Stad huis. Rondom deze boom zal heel Vlaardingen, zonder enig onderscheid van godsdienstige gezindte, in de open lucht het oude kerstlied kunnen zingen. Particulieren hebben gezorgd voor levering van de boom en de versche ping ervan uit de haven van Oslo naar Vlaardingen. Het college van B. en W. heeft toegezegd voor de plaatsing en de verlichting van de boom zorg te dragen. Gedurende 3 avonden vóór Kerstmis zal de burgerij zich 's avonds een half uur kunnen scharen rondom de boom, om samen, begeleid door de plaatselijke harmonie-korps en en gesteund door leden van de vele Vlaardingse koren, de oude kerstliederen te zingen. DS. G. HULSMAN OVERLEDEN In de ouderdom van 91 jaar is te Lochem overleden ds. G Hulsman, emeritus - predikant der Ned. Herv. Kerk. IN ENGELAND „KERK AAN HUIS" Engelse predikanten en leken hebben de beweging „kerk aan huis" in het leven geroepen om beter contact te krijgen met de kringen der bevolking, die van de kerk los geraakt zijn. Voor de predikanten en leken houdt dat het volgende in: de predikant gaat van huis tot huis en bedient meestal des morgens, voor de mensen naar het werk gaan, het H. Avondmaal. De bij belbespreking houdt hij niet voor een verzamelde gemeente, doch voor de leiders van de „huiskringen" om hen daarmede de nodige uitrusting voor hun arbeid te geven. De leden van de afzonderlijke „huis-kringen" bezoeken dan de gezinnen in de buurt om naar hen te luisteren en zo nodig hen te helpen. Op deze manier ontstaat nieuw kerkelijk leven in de gemeente, zo menen de^e predikanten en leken. Advertentie Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! K. V. P. en P. v. d. A. geven elkaar de schuld Het was te voorzien, dat politieke leiders de eerste de beste gelegenheid te baat zouden nemen om hun mening kenbaar te maken over de huidige kabinetscrisis. De leider van de oppositie, prof. Oud voorzitter van de V.VJD., zei gister avond tydens een 'radiotoespraak: „Er zal een nieuw kabinet moeten komen. Naar mijn mening zal het de beste op lossing zyn, dat aan de vorming van dat kabinet een nieuwe verkiezing van de Tweede Kamer zal voorafgaan. Ik hoop, dat het mogelijk zal blijken, dat de over gebleven ministers het in die richting sturen. Zij kunnen dan in een kort over gangstijdperk van enkele maanden in overleg met de Kamers de urgente maatregelen blijven nemen. Inmiddels kunnen de verkiezingen worden gehou den en in het vroege voorjaar van 1959 kan een nieuw kabinet optreden". Prof. Oud gaf als zyn mening te ken nen, dat de P. v. d. A. de crisis heeft geforceerd, een standpunt, dat blykens hun uitlatingen op de partyvergadering van de K.V.P. te Utrecht, ook gedeeld wordt door de voorzitter van de Katho lieke Volkspartij, mr. H. W. van Doorn en de fractievoorzitter van de K.V.P., prof. Romme. dc verantwoordelijk is, te vellen. Het is voor ons het wyste om alleen de feiten te geven en de Nederlandse kiezer is ver standig genoeg om dan zyn oordeel te vormen", aldus de K.V.P.-leider in zijn rede, die door de radio werd uitgezon den. Jammerlijke daad Mr. Van Doorn zei, dat een groep in de Partij van de Arbeid de huidige rege ringscrisis heeft veroorzaakt en daar door een jammerlijke daad heeft gesteld, die men van zinnige mensen niet had mogen verwachten. De ene crisis heeft de andere uitgelokt. De crisis binnen de P. v. d. A. heeft volgens hem geleid tot een crisis in de regering en Nederland zit thans met de brokken. Prof. Romme wilde in tegenstel ling met prof. Oud geen visie geven op wat er nu moet gebeuren. Dat was zyn styl niet. De Koningin is nu met haar consul taties begonnen en door het ter be schikking stellen van alle portefeuilles kan zy in alle vrijheid handelen. Uit voerig stond de fractie-voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer daarna stil by de oorzaak van de crisis. Volgens hem lagen de standpunten van minister Hofstra en van de P. v. d.-ractie nogal uiteen. De argumenten van de bewinds man achtte hi) niet overtuigend, terwijl de redenatie van mr. Burger op een tweevoudige vergissing berust. In de eerste plaats op de vergissing, dat de tegenstand tegen de verlenging alleen maar een voortrekking van de meer gegoeden beoogden en bovendien, dat het voorstel de tijdelijke belasting verhoging slechts een jaar te verlengen, ook alleen de meer gegoeden betrof. In beide gevallen betreft het ook de minder draagkrachtigen. Niet tot elke prijs Prof. Romme verklaarde echter, dat hij altijd bereid is geweest tot samen werking, maar dit niet tot elke prijs. En de prijs van de socialistische Kamer fractie, die het overleg in de Kamer kapot maakt, zullen, kunnen en mogen wij niet aanvaarden, aldus prof. Romme. Hij zei te menen, dat de minister-presi dent en de drie socialistische ministers Hofstra bij zyn aftreden zijn gevolgd uit de overwéging, daj men geen poli tieke functie kan blijven vervullen tegen de zin en het vertrouwen van eigen partij en fractie. „Het is aan de kiezers om hun oordeel over de vraag, wie voor het gebeurde „Het leven begint bij 16" Probleemstelling Luxor Een conflict met zeer moder ne en ouderwetse pedagogische inzich ten wordt uitgestreden in de film „Het leven begint bij 16". De pittig-charman- te maar bovenal intelligente actrice Ruth Leuwerik is hier de lerares aan wier zorg de leerlingen van de hoogste klas van een gymnasium zijn toever trouwd, om hen voor het eindexamen klaar te stomen. Wanneer het leeftijdsverschil zo klein is, liggen de problemen op de loer, vooral wanneer de lerares zoveel inner lijke, zowel als uiterlijke kwaliteiten bezit. En van haar leerlingen, wiens privé-leven héél moeilijk verloopt, wordt op haar verliefd, aanvaardbaar voor iemand, die in de grond een dromer is, al speelt hij voortreffelijk trompet in de jazzband van hem en zijn vrienden. Nu is er dus niet een pedagogisch, maar een liefdesprobleem geboren, met alle noodlottige gevolgen van dien. Er is edhter nog een andere kaper op de kust, namelijk de jeugdige rector van het gymnasium, in de persoon van Hans Söhnker. En wie Hans Söhnker kent, weet dat hij de kaas niet van zijn brood laat eten en doortastend is. Welnu: het einde laat zich dan ook gemakkelijk raden. Doch vóór het zover is, gebeuren er treurige, zelfs tragische dingen. Ruth Leuwerik zelf kan daar niet veel toe- of afdoen: zij is nu eenmaal zoals zij is en verenigt alle eigenschappen, die der vrouw zijn: van zelfverzekerheid tot moederlijkheid toe. Zo wordt men in deze film geslingerd tussen de opvattingen der jongeren en der ouderen, met zelfs „jazzband-muziek by een begrafenis, die daar toch minder detoneert, dan men zou denken Enfin: de jeugdige verliefde jongeman moet wel het loodje leggen tegenover de meer ervarene, maar hij is jeugdig genoeg om door zijn „Sturm- und Drangperiode" heen te komen. De jon gens van nü zijn anders dan die uit de tijd van de ..Weltschmerz" Het is een waar genoegen Ruth Leu werik met haar pupillen aan het werk te zien. Zó'n lerares zou iedereen wel dolgraag willen hebben! Genadeloze jungle Mooi Afrika Lido „Nor the moon by night" moet een van de laatste films geweest zyn, waarin Melinda Lee een rol ver- tolkte. Toen de Rank Film Organisation kortgeleden aan een reorganisatie toe was, was de roodharige Belinda een van de eersten, die zonder werk kwam te staan. Haar moeilyk karakter en haar irriterende sterallures hadden haar bovenaan de lyst van ontslagkandidaten doen komen. Trouwens, deze film kan ons ook niet overtuigen van haar acteurcapaciteiten. Nu behoeft dat niet onmiddellijk aan Belinda te liggen, want het verhaaltje mist vaart en actie en is eigenlijk opgebouwd uit een lange rij van toevalligheden en onwaarsohijnlyk- heden. Bovendien is het tooh Belinda, noch Michael Craiq, Patrich McGoohan of Anna Gaylor, die de hoofdrol ver tolken. Deze eer heeft regisseur Ken Annakin toebedacht aan het Afrikaanse oerwoud, dat hij in Eastmancolor in volle pracht en praal op het doek brengt, voor zover mogelijk althans. Naar hartelust jongleert hij met de camera langs de overweldigende schoon heid van flora en fauna in het Afri kaanse natuurreservaat, waarin de ge schiedenis zich afspeelt. De twee broers, die verantwoordelijk zijn voor de goede gang van zaken in dit natuurpark heb ben een voortdurende strijd te voeren tegen de grilligheid van de natuur en het bijgeloof en de onberekenbaarheid van de inlandse bevolking in die ge bieden. Gelukkig maar, dat Vrouwe Fortuna doorlopend op onbeschaamde wijze met hen flirt, anders zouden zij het einde van de film niet hebben kun nen beleven. Maar als of al dat geluk nog niet voldoende Is, mogen zy aan het slot van het door de fraaie natuurbeelden nog aantrekkelijke liedje de vrouw van hun dromen in de armen sluiten. In het voorprogramma wordt een fraai kleurenfilmpje vertoond over de plechtige kroning van Paus Joannes xxin. Battle Zone Weer een oorlogsfilm Rex John Hodiak, Stephen Mc Nally en de filmactrice van Nederland se afkomst Linda Christian werden uit verkoren om de hoofdrollen te vertolken in oorlogsfilm nummer zoveel Alsof we aan wereldoorlog één en twee niet genoeg hadden, hebben de film makers er het bloedige Koreaconflict bij gesleept om nog enkele films over stoere en onverschrokken militairen te kunnen produceren. Nu willen wij de laatsten zyn om de dapperheid van de Bereid tot samenwerking Hierdoor was het de heer E. Vermeer, voorzitter van de P. v. d. A. mogelyk in een later gehouden radiotoespraak com mentaar te leveren op de redevoering van prof. Romme. „De Party van de Arbeid is tot samen werking bereid, dat is een eis van de democratie. Maar evenzeer is het een eis van de democratie, dat men in die samenwerking ook iets van zyn eigen denkbeelden kan herkennen. Ik herhaal: tot samenwerking zijn wy bereid, maar alleen dan als een vooruitstrevend pro gram ons de kans biedt de welvaart, produkt van gemeenschappelyke arbeid, rechtvaardig te verdelen", aldus de heer Vermeer. De heer Vermeer gaf daarna in ant woord op de toespraak van prof. Romme nog eens duidelyk als zyn mening te kennen, dat de in het geding zijnde be lastingen in hoofdzaak de meer gegoe den aangingen. De omzetbelastingen betroffen geen goederen, die de eerste levensbehoeften raken, doch artikelen, waardoor de massa der minder draag krachtigen niet wordt getroffen, zoals benzine, auto's, televisietoestellen en dergelyke. „Tien procent van de Neder landse gezinnen bezit een auto. Tien procent een televisietoestel. Maar voor de heer Romme gaat het hierby niet temin om de lasten, die voor alle lagen der bevolking gelyk liggen", aldus de heer Vermeer. Tenslotte ging de spreker in op de op merking van prof. Romme, dat het ont slag van dr. Drees zyn grondslag vindt in de houding van de fractie van de Party van de Arbeid: „Wat kent men dr. Drees en de zynen toch slecht. Hy en de andere socialistische ministers zyn geen volgers, maar leiders. Er is by ons in de Party van de Arbeid, wat men ook moge stellen, een volstrekte eenheid. Een volstrekte eenheid tussen Kamer fracties en de vyf ministers, die thans zyn afgetreden. Tussen de fractie en die vyf socialistische ministers is geen millimeter ruimte. En wat er dan nu op het spel staat? Op het spel staat de politiek van een rechtvaardige verde ling van de welvaart. Zal die verdeling in de toekomst rechtvaardig zyn? Neen, als de heren Lucas en Weiter hun zin krijgen. Wy passen er voor aan de poli tiek van deze heren mee te doen". Herdenking 18 december te Amsterdam Op 18 december des middags om half drie, zal in het Tropeninstituut te Amsterdam het gouden jubileum van de Vereniging „De Nederlandse Dagblad pers" gevierd worden. Als sprekers zullen achtereenvolgens optreden: drs. W. van Norden, voorzitter der NDP, mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O. K. en W. en prof. mr .dr. I. A. Diepenhorst. Na afloop van deze bijeenkomst des middags om plm. 4.30 uur zal het bestuur van de NDP in de hal van het Instituut recipiëren. Vrijdag 19 december zal des avonds in het Amstelhotel een gala-diner worden gegeven. Z.K.H. Prins Bernhard, de minister-president, de minister van O. K. en W. en vele andere persoonlijkheden uit regeringskringen en kringen van het bedrijfsleven zullen als gasten aanzitten. Amerikaanse mariniers in twijfel te trekken, maar om er telkens maar weer met de neus opgeduwd te worden is echt een beetje teveel van het goede. En wij nemen toch werkelijk aan, dat dergelijke films ook wat „opdat-wy- niet-vergeten" betreft geen taak meer te vervullen hebben. Dit alles wil echter nog niet zeggen, dat de film op zichzelf slecht is. Inte- gedeel! „Battle Zone" waarvoor de opnamen inderdaad in Korea gemaakt zyn bewyst nog eens ten overvloede, dat het filmisch gezien knappe staaltjes van vakmanschap kunnen zyn. Ook hier zijn spanning, actie en een tikje romantiek op kundige, ja zelfs geraffi- l neerde wyze gehanteerd. Maar wy zyn het onderwerp een beetje beu. En wie zal ons dat euvel duiden De grote dictator Twintig jaar oud, maar nog verrassend actueel Trianon Onvermydelyk zijn enkele passages in dit meesterwerk van Chap lin door hemzelf geschreven, gepro duceerd en geregisseerd niet houd baar góbleken tegen de invloeden van de tyd. Nu wij achteraf terugzien op de volle omvang van de misdadige werk zaamheid van het beest-uit-de-afgrond Adolf Hitler is het moeilyk nog langer in die mate het lachwekkende van 's mans bedryvigheid te zien als nog mogelijk bleek te zyn in 1940, toen deze film van Chaplin werd geproduceerd. Thans zou veeleer de klemtoon vallen op het bestiaal gedrag van deze gees- telyk gestoorde, maar in die tijd kon zelfs de jood Chaplin nog de klemtoon op het komieke accent laten vallen. Hoe dit alles zy, Chaplin toont zich in dit werk in zyn volle dramatische en komische kracht. Achter de kleine grapjes gaat vaak een uiterst soherpe waarneming schuil en een grote kennis van de menselijke ziel. Dit alles maakt, dat deze film, zy het onder het voor behoud uit de aanhef, by na twintig jaar na haar eerste verschynen nog actueel is, ook al betreft zy dan een figuur, die allang van het toneel verdwenen is. Wie dit vaak zeer humoristische werk van Chaplin nog nooit gezien heeft, mag de thans geboden gelegenheid zeker niet verzuimen. „De Rode Pimpernel" Romantisch avontuur Casino De bekende roman van Barones Orczy „De Rode Pimpernel", spelend ten tijde van de Franse revolu tie, heeft nog niets van haar aantrek kingskracht verloren, gezien de drukke opkomst gisteravond in het knusse Het initiatief tot oprichting ener ver eniging van uitgevers van dagbladen werd in 1908 genomen door de direc teuren van de Amsterdamse bladen. Hun oproep daartoe vond in brede kring gehoor. 37 dagbladdirecteuren kwamen op de eerste vergadering, waarin tot oprichting werd besloten. Deze vergade ring werd gehouden op 21 december 1908 in het Bible hotel in Amsterdam, dat thans niet meer bestaat. 18 direc ties gaven zich onmiddellijk op voor het lidmaatschap; vele volgden spoedig daarna, zodat einde 1909 reeds het over grote deel van de Nederlandse dagbla den ip de vereniging vertegenwoordigd was. Al direct van de aanvang af was de Nederlandse Dagbladpers zeer actief en slaagde zij erin de gemeenschappe lijke belangen van de Nederlandse dag bladen op velerlei gebied op doeltref fende wijze te behartigen. In februari 1942 werden de bestuurs leden van de vereniging door de bezet ter ontheven van hun fuctie, waardoor de vereniging tot een welkome werke loosheid werd gedoemd. Spoedig na de oorlog, in 1945, nadat de dagbladen in bevryd gebied in 1944 al waren voorgegaan, verenigden de dagbladen zich opnieuw. Ditmaal niet met een persoonlyk lidmaatschap van de directeuren, doch als ondernemin gen. De N.D.P. vond zo haar voortzet ting in de thans bestaande organisatie, die een aantal jaren na de oorlog „De NDP 1945" heette, waarbij wederom alle dagbladen behalve „De Waarheid" zyn aangesloten en welke ten blijke van de voortzetting als vroeger de naam draagt van ,,De Nederlandse Dagbladpers". Het feit, dat alle dagbladen by de vereniging zyn aangesloten en de om- ZILFA PLEET modern bestek I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 <5r DRIESSEN zaaltje aan de Hogewoerd en er is niet de minste reden om te veronderstellen, dat zulks in de komende dagen anders zal zyn.. Met stygende spanning hebben de aanwezigen weer de avonturen ge volgd van die wonderlyke Sir Percy Blakeny, ogensohynlyk een onbenullig en min of meer verwyfd Engels edel man. doch in werkelijkheid een ridder zonder vrees of blaam, die aan de lopende band zyn leven in de waag schaal stelt om dat van anderen te red den. Met vreugde stellen we telkens weer vast, hoe hy weet te ontkomen aan de listen en lagen van de republikeinse spion Chauvelin en een zucht van ver lichting stygt op uit de zaal, wanneer hy tenslotte na zyn vermaarde fusillade weer springlevend ten tonele verschynt en uiteindeiyk met zyn kostbare bruid zyn geliefd Albion bereikt. Merle Oberon en de helaas thans wylen Leslie Howard vervullen de hoofdrollen temidden van een ook ver der voortreffelijke bezetting en wy kun nen ons nauweiyks een betere vertolking van het echtpaar Blakeny voorstellen. standigheid, dat de directeuren reeds lang aan samenwerking in verenigings verband gewend zyn, gevoegd bij de groei van de taak van de bedryfsorga- nisaties in het algemeen, hebben ertoe geleid dat de omvang en het belang van het werk van de NDP na de oorlog sterk toenamen. De werkzaamheden der vereniging zyn byzonder veelzydig. Zy liggen op het gebied van het advertentiewezen (de „regelen voor het advertentiewezen"). De bedryfsregelingen van economische aard, de collectieve arbeidsovereenkom sten, de papiervoorziening, de samen werking met de journalistenverenigin gen en zusterorganisaties, de medewer king aan instituten als de Stichting Reclame, Onderwys en de Keurings- raad Geneesmiddelen en Geneeswyzen etc. Dat de Dagbladpers in staat is debe- langryke taak van de voorlichting van het Nederlandse volk te vervullen op de goede wyze waarop dit in ons land ge schiedt, is mede aan de samenwerking der dagbladen in de NDP te danken. Het aantal abonnementen van de Ne derlandse Dagbladpers is in de laatste 50 jaar enorm gestegen en bedraagt thans 2.972.752 (opgave per 30 septem ber 1958)De advertentie-omzet bedraagt thans per jaar meer dan f 120.000.000. De Dagbladpers is het belangrijkste re clame-medium. Het aantal werknemers in het dagbladbedryf is zeer groot. Het bestuur bestaat thans uit de he ren: drs. W. van Norden, voorzitter (Het Parool)J. Groenewegen (De Rot terdammer) J. A. Haze winkel (Nieuws blad van het Noorden)mr. W. A. M. v. d. Kallen (De TUd); A. M. E. H. N. Koemans (Utrechts Nieuwsblad)H. van Kuilenburg (De Arbeiderspers); Joh. Kuypers (De Maasbode); P. W. Peere boom (Haarlems Dagblad)drs. A. A. V. Tummers (De Gelderlanderpers). Het secretariaat is gevestigd in de plaats van oprichting, Amsterdam, aan de Herengracht 268. Als secretaris treedt op mr. W. G. J. Veenhoven. Bromfietsen op 1 januari 30 km. in bebouwde kom Blykens een in het Staatsblad ver schenen K. B. zullen bromfietsen met ingang van 1 januari 1959 niet harder dan 30 kilometer in bebouwde kommen mogen ryden. Daarbuiten zal men niet harder dan 40 kilometer op brom fietsen mogen ryden. In het wegenverkeersreglement wordt verder art. 61a gewyzigd in dier voege, dat het in bebouwde kommen mogelyk wordt wegen of weggedeelten aan te geven, waarop tot 70 kilometer snelheid mag worden gereden. Op alle andere wegen in bebouwde kommen wordt de maximum snelheid van 50 km gehand haafd. Op Rykswegen gal de aandui ding 70 km door de Minister van Wa terstaat geschieden, op andere wegen door Ged. Staten. De borden, die begin en einde van snelheidszones aangeven, zyn thans by deze wyziging van het wegenverkeers reglement vastgesteld. Het einde van een bebouwde kom zal worden aangegeven door een rond wit bord met een zwarte balk van links onder naar rechts boven door het grijze cyfer 50 met de letters km eronder. Voorts is een aantal kleine technische wyzigingen inzake snelheids aanduidingen gemaakt. Zo mogen snel heidsborden met hun onderkanten niet meer dan 1 meter van de grond wor den geplaatst. Op plaatsnaamborden aan de grens van een bebouwde kom mag naast de Nederlandse ook de Friese taal worden gebruikt. Behalve de bromfietsrestricties, die op 1 januari ingaan, worden de andere wyzigingen op 1 april 1959 van kracht

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17