ZWART met zwart of ZWART met wit ONS MENU Het schilderij in de boerenstal TRA1TAL 3 G1 M' ZATERDAG 13 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Om mij de ademhaling van vee.. DE MAN, DIE tot keizer van Amerika benoemd iverd door Sjouke van der Zee VAN DE WEEK Parijs, december '58. Laten we het maar meteen vaststellen: zwart is de modieuze feest kleur voor de late middag. En de elegante vrouw, die zich tijdens de feestdagen niet in kleurige avondjapon hult, verschijnt in een zwarte middagjapon, een zwart cocktailtoilet of een zwarte dinerjapon. Ze draagt er bovendien heel donkere, zo niet zwarte nylons bij en schoeit zich met slanke, puntige, zwarte pumps van suède, chevreau- leer of satijn. Haar japon, hoe gekleed en hoe gedecolleteerd ook, hoeft niet van zijde te zijn, want wol is de heldin in het verhaal, dat de geschiedenis van de moderne feestjaponnen vertelt, en een detail dat van begin tot eind door dat verhaal geweven is, is de combinatie van zwart met zwart, van zwart met wit, en van de ene stof met de andere. satijn. Witte handschoenen en zwarte pumps verstaan zich met dit modieuze, jeugdige japonnetje. Model nummer 7 is een moderne combinatie van fluweel, satijn en zij den mousseline: fluweel voor het korte lijfje met groot decolleté en minimum mouwtjes, satijn voor de brede, ge drapeerde maagceintuur, en mousseline voor de wijde, dubbelgenomen en aan- gerimpelde rok met volant. Zwarte of witte handschoenen en zwarte satijnen pumps zijn de accessoires bij dit korte avond j aponnetj e Als laatste een hoogst elegante zwarte japon, waarvoor zowel zijden organza als soepele wollen stof kan worden gebruikt. Het model is even simpel als modieus met de brede schuif, die de boothals vormt, en waaronder de mouwloze zak jurk ge rimpeld begint om verder glad om Het was als een fijn schilderijtje, waar ik plotseling binnenstapte. De milde sfeer van een oude Vermeer had het niet, noch die van een Gerard Dou, waar met licht wordt getoverd op alledaagse dingen: een boek, een glas, een koperen kandelaar; geel kaarslicht, dat glijdt over in aandacht gebogen figuren. Mijn schilderij had elektrisch licht, onbewogen, koel onder een nuchter, ijzeren kapje. Toch, in het avonduur, met de wind buiten om dak en houten wanden, met om mij heen de ademhaling van het vee en boven mij het stille schijnsel over de oude binten en de hoge, on- beschoten kap, waar het stro uit- spriette, in deze intimiteit van rustend gereedschap en tot rust gekomen dieren, voelde ik mij wonderwel thuis. De combinatie van fluweel met wol len diagonaal boucléstof en satijn ka rakteriseert bijvoorbeeld een even flatteus als handig toiletje, dat 's mid dags en 's avonds voor de heel jeug digen en de minder jeugdigen geschikt is (figuur) 1. Het bestaat uit sepa rates: een fluwelen bolerojasje, dat even van het lichaam afstaat maar desniettemin getailleerd is, een bolle, gladde rok van de genoemde wollen stof (of van cavaswol of effen zwarte tweed) en een brede, gedrapeerde ceintuur van satijn. Witte handschoe nen en zwarte pumps vullen dit toiletje aan. Mousseline en kant zijn de geklede grondstoffen voor het tweede model letje, een feestelijk, modem cocktail- avondjaponnetje. Mousseline dient hier voor de heel wijde, aangerimpelde en modem korte rok; fijne kant wordt gebruikt voor het getailleerde lijfje, dat op de rug met een punt over de rok valt en aan de voorkant een even verhoogde taille te zien geeft, terwijl het voorts voorzien is van korte mouwtjes en een gedrapeerde boothals. Zwart en wit zijn de kleuren van model 3. Zwarte wollen stof (fijn of grof, georgette of bouclé) dient hier voor de rechte hoog opgewerkte rok, die onder de geappliceerde stofcein- tuur enkele plooitjes heeft; witte, soepele wollen mousseline of zijden of wolle crêpe is het materiaal voor het korte, gerimpelde lijfje met boothals en korte mouwtjes. Witte handschoe nen en zwarte pumps zijn de acces soires. Zwarte wollen of zijden faille is een geschikte grondstof voor het volgende model (4), een japonnetje met heel bolle, gladde rok, die om de heupen wijder is dan aan de zoom. Dit japon netje heeft driekwart mouwen en een getailleerd lijfje, dat met een brede, gladde stofceintuur wordt gegarneerd. De ceintuur kan naar verkiezing van de japonstof of van satijn worden ge maakt. Zwarte wollen of zijden crêpe zijn beide geschikt voor het vijfde model, een elegant, recht japonnetje, dat amper getailleerd is, korte mouwtjes heeft en een diep rugdecolleté bezit, waarvan de drapering in twee over elkaar geslagen sjerpen eindigt. Wollen mohairbouclé, dun als ver bandgaas, en satijn worden in het zesde modelletje gecombineerd. Het betreft hier een japonnetje met drie kwartmouwen, een boothals en een ruime, lichtelijk aangerimpelde rok. De mouwen en de rokzoom zijn met een satijnen bies afgewerkt, en ook het ceintuurtje, waarvan de uiteinden tot halverwege de rok afhangen, is van heupen en knieën te vallen. De schuif is op beide schouders met een stof- strikje gegarneerd. Lange witte hand schoenen en zwarte satijnen of leren pumps vullen deze japon aan. J. V. Advertentie Uw haar vrij van roes met anti-roos Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Vraag TRAITAL 3 Voor de handel: N.V. HANDELMIJ. R. F. M. WERNEKINCK, A'dam 1. Hij heette Joshua Norton, als hij ten tijde van de grote goudrush in het jaar 1848 in Californië aankwam. Hij werd in Engeland geboren en had de hele we reld bereisd. In Zuid-Afrika had hij een vermogen verdiend, maar in Californiè raakte hij door een brand alles weer kwijt. Wat hij evenwel niet verloor, was de moed. De tegenspoed sterkte hem en op zekere dag proclameerde hij zichzelf tot Keizer Norton I van Amerika en tot protector van Mexico. 2. Wanneer Keizer Norton in zijn schitterend uniform door San Francisco schreed, steeds vergezeld door een reus achtige hond, weken de mensen eerbie dig terzijde. Niemand was tegen zoveel brutaliteit opgewassen en met echte goudgravershumor betaalde men de be lastingen, welke de keizer zijn loyale on derdanen oplegde. Wanneer hij in een bank of een bedrijf een krediet vroeg, regende het letterlijk biljetten van 10 dollar. Keizer Norton verschafte ook met waarlijk keizerlijke allure kredieten, be dacht de armen van de stad en de ker ken, waardoor hij zich zeer bemind maakte. 3. Zo schafte hij zich alles aan wat hij nodig had zonder ook maar één cent te betalen of één uur eerlijk te werken. Op zekere dag weigerde de kapitein van een rivierboot de Keizer gratis te vervoeren Norton I liet daarop onmiddellijk bekend maken dat de Keizerlijke kotter „Shu- brick" de bewuste rivier blokkeren zou tot dat de weigerachtige scheepvaarton derneming zou toegeven. Dit laatste ge beurde al heel spoedig en de Keizer kreeg zelfs met zijn gehele gevolg le venslang gratis vervoer. 4. Norton verwierf eveneens vrij ver voer op de spoorwegen en zo verschafte hij zich langzamerhand alle voorrechten welke een rechtmatige vorst toekomen. Hij was een vroom christen en bezocht iedere zondag in vol ornaat de kerk. Ge leidelijk werd, hij de meest geliefde per soonlijkheid van San Francisco en toen hij op 8 januari 1880 stierfbegeleidden 20.000 mensen hem op zijn laatste gang: zwervers zowel als miljonairs. Zijn naam en persoon leven als een legende uit de gouddelverstijd nog steeds in San Francisco voort vuld van lawaaiende stemmen en van de driftige bewegingen van het brui send, jonge dier. Van zijn welgevorm de lijf wolkt de damp, de ruige manen staan weerbarstig rechtop tussen de puntige oren. Met vlugge tred vap. de hoeven on beslagen en zaoht glissend op de ste nen vloer gaat het dan de warme stal ROOT en donker gaapten de open gaten in de houten schot ten der stallen en donkerder dan de schaduwen van ladder, kuip en wagen was het achter die gaten waar de dieren lagen of stommelden in ritselend stro. Achter mij het om vangrijke varken, dat met tussenpozen zorgelijk knorde over haar alweer aanstaand moederschap, achter mij ook de biggen, de ruzie zoekende en kijvende jonge generatie, onverzadig baar en altijd te vinden voor een rob bertje vechten. Vóór mij was de lege paardestal. Op de voederbak zaten krielkippen op een kluitje.. Een gezellig kippenfamilietje, behaaglijk samengedrukt, een kleine eenheid van even bewegende, in de veren prutsende, zeurende vogeltjes, fijntjes met hun nette verenkragen, hun rode kammetjes. Kleine vogel dametjes met spitse bek en dim halsje, dat staccato-beweginkjes maakte. EEN boerenvrouw komt binnen. Ze verzet wat gereedschap, bedisselt met bedrijvige handen, maar als zij in de buurt van de krielen komt, verandert het stille schilderijtje en gaat over in een aardig filmpje. Zij spreekt de vogeltjes toe met zacht ge mompelde woordjes, haar handen strelen de dieren, die de aanhaling beantwoorden met een onderdrukt hoendergebabbel, dat iets heeft van een geanimeerd zacht gegiechel. Een fraai getint haantje wipt op haar arm, op haar schouder en van daar op haar hoofd, waar zijn lange, gele hanebenen proberen houvast te krijgen. Warempel het lukt en zo wordt het parmantige kereltje mee gedragen tot onder het lamplicht, dat nu een helder schijnsel werpt op zijn prachtige kleuren. AAR, als ik hem van zijn ver zorgster wil overnemen ho! dat gaat zo maar niet! Ik ben een vreemde en zijn vergissing bemerkt hij onmiddellijk. Het ronde vogeloog, rood omrand, wordt wijd van schrik. De vlerken, geel en bruin met een patroon van witte spetjes, gaan klapwiekend omhoog, de vogelklauwen schutteren onbeholpen in de stof van m'n mouw en dan glijdt hij zoetjes aan omlaag. „Hier Haantje Pik ik zal je weer tussen je miniatuurtjes zetten". Bij zijn dametjes aangeland, zet het haantje meteen een hoge borst en rekt zich warempel ook nog uit, zodat hij een rood kopje uitsteekt boven zijn klokkende en zeurende hennetjes, die troost en bescherming zoeken bij him haantje de voorste, dat nog meer ontdaan is dan het vrouwvolk. Dan komt weer de vrouw met de voorzichtige handen en de stem, die zachtjes meekoert met de vogels en ze tot rust brengt. BUITEN klinken stemmen en voet stappen. De wind vangt de ge opende deur, die met een slag tegen het hout bonkt en er striemt een vlaag regen naar binnen. In het dwarrelende licht van een lantaren zie ik een paard, een twee jarig veulen, dat snel wordt binnen geleid. Het staat slank op de stevige benen, het donkere haar is zacht ge kroesd en er glimmen ronde plekken, nat van de regen. Als by toverslag is de schuur ver- binnen waar de stappen dempen op het strooisel Als de staldeur is gesloten, ver- schynt het grote paardehoofd in het donkere gat boven de voederbak, waar de krielen zitten, alweer klaar wakker van deze nieuwe emotie. Ik zie de grote nerveuze neusgaten, die wydopen de vreemde geur verken nen, ik volg de vloeiende lyn van de fluwelen neus tot de donkere ogen met het even verschietende wit: de waakzame ogen, die met de al even aandachtige oren de buitenwereld, waar het vreemde is, bespieden. En weer is er een stem met kalme rende woorden, weer zyn er bekende handen, die tot het dier komen om het vertrouwen en rust te hergeven. Rust, die pas volkomen wordt door een lok geurig hooi. Die hy echter van my niet accep teert. Naschrift: De lezeres, die in haar tuin een gryze vogel met vuurrode kop en kuif heeft gezien, heeft te maken gehad met de roodkuifkardinaal, een vogel uit subtropisch Amerika. Een ont snapte volièrevogel dus, die, als hy niet wordt gevangen, in de winter zal verongelukken. En voor m'n jonge vrind Wim: het vogelbekdier is inderdaad een zoog dier, maar een, dat eieren legt. Als de jongen uit hun ei zyn gekomen, wor den ze gevoed met een soort moeder melk. Kevers en vlinders kun je zelf niet in plastic gieten. Te moeiiyk! Ten slotte een herhaald verzoek aan degenen, die my raad vragen, een postzegel voor antwoord in te sluiten. Zy kunnen dan zeker zyn van een persoonlyk antwoord. Al meermalen hebben wy als inleiding tot verschillende weekmenu's geschre ven over het belang van melk als onderdeel van de dagelijkse voeding. Nu Het Nederlands Zuivelbureau met een grote campagne begonnen is om een groter melkgebruik, vooral ook door de jeugd, te stimuleren, heeft het zin er hier nog eens op te wyzen, dat melk niet alleen gezien mag worden als smakelijke drank of gemakkelyk hulpmiddel by de bereiding van allerlei gerechten, maar in de eerste plaats als onmisbare factor by het samenstellen van een verantwoorde gezonde voeding. Het is daarom toe te juichen dat het N.Z.B. op velerlei wyzen het drinken van melk, en wel speciaal voor de jeugd, aantrekkelijk tracht te maken. Ouders en opvoeders kunnen hierop inhaken door de kinderen erbij te helpen de liter melk, die ze nodig hebben, hetzy als drank of ook als yoghurt of verwerkt in de warme maaltyd, te gebruiken. Bedenk wel: dit is nooit luxe, integendeel het is noodzaak! MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG stoofschotel spruitjes, aardappelen, kaasblokjes; flensjes. bloemkool, verse worst, gepofte aardappelen; zoet macaroni schoteltje. uien gevuld met gehakt, rtjst; gebakken appelen met vanillevla. leverschotel met sla; karnemelkpudding (bonen in de week zetten). t bruine bonen met spek, uien en aardappelen; appelmoes met schuimkop. t bonensoep; visfilets, gemengde sla van knolseldery, biet en andijviesla, gebakken aardappelen. ossestaartsoep; kalfsoesters, schorseneren in melksaus je, aardappelenappeltaart. Recept: leverschotel. 250 g. lever, 75 g. rookvlees, 200 g. macaroni, 2 eetlepels tomaten puree, 1 lepel gesnipperde ui, 75 g. geraspte kaas, 75 g. room boter, zout, foelie, laurier. De macaroni koken, afgieten en met koud water afspoelen. De lever in 4 plakken snyden, met zout en peper be strooien, door bloem halen en in wat boter in de koekepan vlug bruin bak ken. Intussen in de vleespan de ui fruiten, de tomatenpuree erdoor roe ren en de uitgelekte macaroni, het fyngesneden rookvlees en de kaas erby doen. Alles samen goed warm laten worden en op een schotel om de lever heen leggen. Recept: Karnemelkpudding. 1. karnemelk, sap van 2 citroe nen, geraspte schil van 1 citroen, 200 g. suiker, 30 g. gelatine (waar van 5 g. rode), 1. water. De geweekte gelatine en de suiker in het hete water oplossen en door de karnemelk, waaraan het citroensap en de citroenrasp zyn toegevoegd, roeren. De massa in een met water omge spoelde puddingvorm overbrengen, zo dra ze drillig gaat worden. De pudding keren en desgewenst garneren met wat slagroom en een geconfyt vruchtje. Een vanillesaus erby geven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15