VOOR DE KERSTTAFEL Guinea's leiders zijn meer zwarte nationalisten dan rode agitators IN WEST-BERLIJN STAAT NU EUROPA'S MODERNSTE HOTEL ZATERDAG 13 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 REIS DOOR FRANS WEST-AFRIKA (V) Verset tegen Europa's beschavingdaarentegen ontwikkeling van Afrikaanse persoonlijkheid Minister Soustelle ziet het verkeerd Smalle top en beperkte elite Eetzaal-vloer van varkensleer - Desgewenst kamer van 235 mark voor één enkele nacht wrijving en weerstand, verbitterd door het verschil tussen Europa thuis en Europa uit, het allermeest wanhopig geworden door het uiteindelijk falen in het aanvankelijk krampachtig na gestreefde éigen assimilatieproces. Zo grepen zij, zij het een aantal Eu ropese technieken in him bagage meevoerend, uiteindelijk terug naar het eigene, zo men wil naar „les Bal- Maar goed, dit is dan het nieuwe Afrika, zoals het zich manifesteert aan zijn smalle top, die van een beperkte elite. De brede basis van het oude Afrika bestaat uiteraard ook nog. Het is dat van de naakte, zwarte man in de ontzaglijke lege ruimtes. Schuil zoekend tegen goden, beesten en eenzaamheid in de collectiviteit van stam en familie, die hem niet alleen de stam- tekens in het gezicht kerft, maar ook een onuitwisbaar stempel op zyn ziel drukt. Een primitieve, maar hecht georganiseerde maatschappij, die slechts langzaam en pijnlijk wordt openge scheurd door de ploegmessen der Westelijke kolonisatie. Een anachronistisch continent, dat noch het wiel, noch het schrift, noch een kalender uitvond en dat blijft hangen in het jaar nul, terwijl men tienduizend kilometer verderop bezig is raketten naar de maan af te schieten! Hierin ligt geen reden die jonge Afrikaanse élite te veronachtzamen of af te doen met de klassieke defini tie „een handvol agitatoren". Want tussen hen en ons Westen wordt ge dongen om het (schijnbaar) onbe schreven blad van het oude Afrika. Wie en wat zijn deze „kwade, jonge mannen", oppositie voerend in Euro pa's Afrikaanse gebieden zoals Tom M'Boya in Kenya en Ly Abdoellaye in Senegal, of reeds leiders van on afhankelijke staten, Kwame N'Kroe- mah in Ghana en, sinds een maand, Sékou Touré in Guinea. Moet men de Franse minister van voorlichting, Soustelle. of het merendeel van de Franse pers geloven, dan zijn Sékou Touré. Keita Fodeba en hun vrienden doodeenvoudig agenten van Moskou, aohter het ijzeren gordijn getrainde marxistische agitators, wegbereiders van het rode imperialisme. Ik veroor loof mij op dit punt noch de heer Soustelle noch mijn Franse collega's te geloven. Na lange gesprekken met Touré en Fodeba staat het voor mq vast, dat iedere wasechte marxist zijn haren uit het hoofd zou trekken, wanneer hij de on-gedisciplineerde, onratio nele, intuïtieve, diffuse, overigens wel vaak slimme en zeker typisch-Afri- k lanse denk- en betoogtrant van deze ministers zou moeten ontleden. Maar zijn zij dan niet achter het gordijn geweest, was Sékou Touré niet een tijdlang parlementair compagnon der communisten en een der voormannen van de communistische vakbond CGT, is zijn Democratische partq van Gui nea met ziin ijzerharde partijdisci pline en fijnvertakt celsysteem niet naar communistisch model opge bouwd? IJzeren gordijn en CGT Zeker. Touré en Fodeba zijn achter het gordijn geweest, Touré op twee vredescongressen, hetgeen bij een Afrikaan oi' Aziaat weinig bewijst, en Fodeba is er opgetreden met zijn dansgroep, een voorbeeld dat door het Britse Koninklijk Ballet i6 ge volgd! Niet alleen Touré, maar ook de huidige minister van Staat in De Gaulles kabinet. Houphouet-Boicnv. en alle Afrikaanse leiders trouwens waren eens parlementaire metgezellen der communisten, omdat toen alleen de communisten anti-koloniaal waren. Touré is de laatste jaren daarentegen parlementair bondgenoot van Mitte- rand geweest, heeft met de CGT ge broken en zijn eigen zwarte vakbond, de Ugtan, opgericht. Niet alleen Touré's PDG madr ook de Tunesische anti -communistische Neo - Destour heeft leentjebuur bij de communis tisch organisatievorm gespeeld. Men vergete iiiet, dat zij geen politieke partij in de parlementair-democra tische zin van het woord, maar een strijdende onafhankelijkheidsbewe ging vormden. Bewondering voor Rood-China Wél geven Touré en Fodeba blijk van onverholen belangstelling voor communistisch-Ohina, zeggen onom wonden dat veel van de aldaar ge bruikte methodes hun bijzonder ge schikt schijnen voor de ontwikkeling van Zwart-Afrika, een gedachte die overigens door iedere Franse admini strateur, die ik sprak „en privé" vol ledig werd gedeeld. Maar Touré c.s. leggen evenveel belangstelling voor het experiment-Israël aan de dag. En waarom? Omdat zij van mening ziin. dat iedere ontwikkeling van Afrika uit moet gaan van het onuit roeibaar collectivisme van de Afri kaan, een mening die werd gedeeld door een van Frankrijks beste ken ners van de Afrikaanse psyche, wijlen Jacques Richard-MoQard. Het ls niet waarschijnlijk, dat de keuze in Afrika ligt tussen een libe rale democratie en het socialisme, wél tussen een democratisch socialis me op coöperatieve grondslag en een totalitair socialisme. Als men als West-Europeaan geen afstand kan ducn van zijn privé-optiek, van'de ge dachte, dat onze op de Gricks-La<t5n- se opvatting over het individu geba seerde beschaving die ons een aan gename en vruchtbare civilisatie heeft opgeleverd pasklaar moet zijn voor alle andere volken, dan Premier Sekou Toure (in het wit) zwart nationalist kan men iedere hoop om Afrika te begrijpen, wel laten varen Verdriet en trots Men zal mij tegenwerpen, dat bijna alle jonge nationalistische Afrikaanse leiders, produkten van Europese uni versiteiten zijn. Dat zijn zij ook. Maar dan toch veelal produkten van (Van onze Conakry. De avondbries draagt de koelte aan van de zee, die in het donker onder de pal men ruist. De gasten wiegelen behaaglijk in de kleurige „swings" op het onberispelijk gazon, de zwarte boy serveert koud-beslagen glazen whisky- soda. Het gezelschap, verkoeld door douche en schoon wit overhemd, vergeet de hitte van de dag, maakt grapjes in elegant Frans, lacht en verdiept zich dan in een gesprek over ballet. Het is een toneeltje, dat zich op iedere willekeurige avond in de tuinen van duizend villa's in Frans Afrika afspeelt. Het enige verschil is hier dat bijna alle gasten zwarte Afrikanen zijn. En de gastheer, die deze cocktail zo vriendelijk te mijner ere organiseerde, ook uit erkentelijkheid voor de bijval en de vriendelijke ontvangst, die hem in Nederland altijd ten deel zijn gevallen, is de isredacteur) minister van Binnenlandse Zaken van Guinea, Keita Fodeba. U kent hem beter als stichter en leider van „Les ballets Africains". Trouwens, vier van de hier aanwezige Guinese ministers en staatssecretarissen zijn ex-dansers van dit Afri kaanse ballet en Keita Fodeba beaamt onmid dellijk het aarzelend geopperde vermoeden, dat de aanleiding tot de stichting van zijn dansgroep en de redenen tot vestiging van de republiek Guinea vrijwel identiek zijn: verzet tegen het kolonialisme en tegen het opdringen der Euro pese civilisatie, bevestiging daarentegen van de Afrikaanse persoonlijkheid, ontwikkeling op Afri kaanse grondslag. Ziedaar de drijfveren van deze en sommige andere jonge leiders van het nieuwe Afrika. Waarbij de blanke buitenstaander dan enigszins meesmuilend, zij het discreet zwijgend, nog een portie persoonlijke ambities voegt. Zangers van Keita Fodebas ballet terug naar het eigene Iets Africains" in plaats van naar „het Zwamenmeer", naar de repu bliek Guinea in plaats van naar de beloofde gelijkschakeling ln de Franse republiek. De Senegalese dichter--politicus Leopold Senghor spreekt van de Negritudehet verdriet, de on ontkoombaarheid en tenslotte de trots van zwart zijn. Het viel mij op Keita Fodeba's bijzonder ele gante cocktailparty op, dat het discrete woord Afrikaan" of het rondweg belachelijke „Afrikaanse Fransman" plaatsgemaakt had voor zwarten", eens taboe, nu haast met wellust uitgesproken. Ziedaar een kort geschetst portret van deze Sékou Touré en Keita Fodeba's, linkse collectivisten. omdat zij Afrikaan zijn, zeker niet fel-com- munist, omdat zij in eerste instantie anti-kolonialist zijn. Maar vandaar naar „agent van Moskou" blijft nog een hele stap. Hoe zij als leiders van een jonge staat op het praktische plan opereren, hoop ik in een vol gend artikel te beschrijven. Dat baart mij vooralsnog misschien meer zor gen dan hun beweerde marxisme. Want de ministeriële gasten op het tuinfeest, die hun kriebelende onge rustheid over hun stoutmoedig „nee" verstaken onder lacherige branie van een h.b.s.-klas die een leraar tart en in staking gaat, gaven niet altijd blijk van veel zin voor de realiteit. En dat misschien, omdat zij, wanneer Guinea terug zou zakken tot het barre bestaansminimum van Afrika, toch wel aan hun trekken zullen komen? die de lift bedienen, zien er eerder uit als mannequins dan als hotel bediendes. In de kapsalon van het hotel geeft men de klanten gratis lippestift en flacons Franse par fum. En toch wordt verkondigd dat Berlin-Hilton geen luxe hotel is, hoewel men er kamers kan krij gen van 105 mark per nacht en hoewel dergelijke appartementen met een eigen bar en dergelijke extravagante dingen opgesierd kunnen worden tot zij de lieve som van 235 mark per nacht kosten Trouwens van iedere kamer uit kan men direct ieder gewenst nummer in Berlijn en West-Duits- land draaien. Iedere kamerkrijgt, indien gewenst, een televisietoestel, een schrijfmachine, een filmpro jector, een grammofoon of wat men al niet wil. Maar, zonder die aparte zaken kost een gewone ka mer hier 24 mark per nacht zonder ontbijt - en dat is voor West- Duitsland beslist niet onredelijk. Oneerlijke concurrentie Voor de officiële opening had Hil ton nog al wat reclame gemaakt. Er was een feest aangericht waarvoor de toegangsprijs niet minder dan 100 mark bedroeg. Wie op die kleinigheid lette kon beter thuis blijven, want in de galanaoht viel méér te betalen dan 100 mark. Er was zoveel te eten en te drinken in het 70 meter lange, 17 meter brede en 55 meter hoge ge bouw, dat men er bepaald zonder een ruime beurs niet aan te pas kwam. Het is een hotel, zo blijft men overigens van de zijde van de directie zeggen, voor iedere vakantieganger en West-Berlijn krijgt per jaar bezoek van zo'n een miljoen reizigers, die meestal uit nieuwsgierigheid „Euro pa's meest interessante stad" eens willen zien. Voor hen is Berlin-Hil ton wel zeer geschikt, beweert men hier, tot ergernis van de andere Ber- lijnse hoteliers, die reeds hebben laten blijken, dat zij in het geheel niet ingenomen zijn met de financiële steun van de stedelijke regering, die de bouw van het hotel heeft mogelijk gemaakt en die zich vooral groen en geel ergeren aan de overdadige luxe van hun concurrent, waar bijvoor beeld de belangrijkste employé's tij dens hun dienst in het hotel een soort walkie-talkie dragen, waardoor zij op ieder ogenblik door een centrale kun nen worden opgeroepen, dan wel opdrachten daaraan kunnen geven... Met dergelijke zaken, beweren de Westberlijnse hoteliers, neemt men ons in het bijzonder de goedbebalende Amerikaanse gasten af. Dat is geen eerlijke concurrentie meer! Maar tegen Hilton, „de grootste hotel-ex ploitant aller tijden", kan men toch moeilijk op. Berlijn heeft hem uitbundig be groet: met een orkestje op het vliegveld, waar hij met een spe ciaal toestel met zestig voorname Amerikaanse gasten uit Los Ange les arriveerde, want Hilton had de Westberlijners nog eens eert extra hart onder de riem gestoken, toen hij na de rede van Kroesjtsjef en de Russische nota over Berlijn, had getelefoneerd: „Nu openen roe he lemaal, nu is het juist de hoogste tijd om te openen"! !l Nederlandse bijdrage Hilton heeft het beste uit vele lan den hier willen halen en daartoe be horen bloemen uit Nederland. De heer Jan Geytenbeek uit Utrecht heeft in het Hilton-hotel een bloe- menzaak geopend. Reeds van juni j 1. af toomt deze landgenoot hier Neder landse bloemen in een eigen winkel in een hoek van de hotelpromeria 'e. Geytenbeek sloot daarvoor een con tract voor vijf jaar met Hilton, met wie hij, zo deelde hij ons mee, eens bij toeval in contact is gekomen. Nu is deze Nederlandse contractant-win kelier zo vervuld van lof voor Hilton, dat hij reeds overweegt ook in andere Hiltonhotels Nederlandse bloemen winkels te stichten. Trouwens in Ber lijn heeft men Geytenbeek alle moge lijke steun gegeven, zelfs van de zijde van de concurrentie. Er waren bij de opening van Berlin-Hilton enkele vooraanstaande Nederlanders. Offi ciële gasten waren de heer De Mon- chy, directeur van de Holland-Ame- rikalijn, en oud-generaal Kruis na mens de directie van de K.L.M. „Juist nu openen" zei eigenaar Hilton (Van onze Westduitse corespondent) Onder meer dan normale belang stelling is in West-Berlijn aan de Budapesterstrasze het grootste hotel van Duitsland, Berlin - Hilton ge naamd, geopend. Die belangstelling gold niet alleen de grote luxe van dit hotel, maar toch ook het feit, dat juist in deze voor de Westberlijners zo spannende dagen, van Amerikaan se zijde daadwerkelijk getoond wordt, dat men niet van plan is deze stad aan zijn lot over te laten. Dit Hilton-hotel, dat er prat op gaat het modernste van geheel Euro pa te zijn, is een attractie voor Ber lijn. Het is gebouwd door een hotel bouwmaatschappij, die de Westber lijnse regering heeft gefinancierd. Hil ton, wiens maatschappij in de gehele wereld 33 hotels exploiteert en die kan bogen op een jaaromzet van meer dan 200 miljoen dollar, heeft het hotel gepacht. Het gebouw heeft 14 verdiepin gen, 350 kamers en kost 27 miljoen mark. Alles is er duur en groot aan: zelfs de portier is abnormaal wat zijn lengte aangaat, hij meet namelijk 2.14 meter! De vloer van de eetzaal van Berlin-Hilton is van varkensleer gemaakt, de meisjes Het ls erg prettig om het ons met Kerstmis zo gezellig mogelijk te maken, bloemen en planten mo gen op het kerstfeest zeker niet ontbreken: gron en bloemen zijn er nu te kust en te keur en het zijn vooral de rode en witte kleuren, die rondom Kerstmis domineren. Overigens hebben ze met de vie ring van het kerstfeest niets te maken: ze worden alleen maar uit traditie gekocht. Een feestelijke tafel kan gezellig zijn. Met geringe middelen kan men zelf wel een tafelstukje in el kaar zetten en als men daar niet handig genoeg voor is: de bloemist heeft nu allerlei gezellige stukjes in voorraad: dure en goedkope. Er zal heus wel iets voor u bij zijn. Tafelstukje Lage sc-haaljtes kunnen heel goed met bloembollen beplant worden; de witte hyacinten en de rode tulpjes doen het altijd goed doch verwerk ze niet samen in één mandje of sohaaltje, want dat zal niet zo aardig staan. De tulpen en ook de hyacinten kunt u dan het best met bol en al aanschaffen; des te langer plezier zult u ervan hebben. Zet ze voor Kerstmis vooral niet te warm; ze zullen anders al uitgebloeid zijn op de dag, dat u ze werkelijk nodig heeft. Zet zo'n schaaltje liever in een koele, doch wel vorst/vrije kamer. Zorg ervoor, dat de bollen ook vol doende water krijgen; zij zullen nu alleen maar kunnen leven op water en als de grond droog wordt zullen de bloemen bruine plekkkn krijgen. Als tulpen of hyacinten in een schaaltje gepoot worden, dient men dat wel af te werken met wat groen; enkele takjes sparregroen kunnen dan al voldoende zijn. doch het staat aardiger indien er ook wat bestakjes van de rode hulst bijgestoken worden. Er is nu zoveel hulst, dat dit geen bezwaar kan zijn. Indien u ze bemachtigen kunt, is het ook wel fleurig indien wat takjes bonte hulst tussen het groen en de bloemen verwerkt wor den. Voor de bessen behoeft men dat niet te doen; bonte hulst vormt wel bessen, doch lang niet zoveel als de gewone groenbladige soorten. Met lange, witte kaarsen wordt er ook veel gewerkt; aange vuld met groen en beshulst kan het een heel aardig geheel worden, waar zelfs geen bloemen meer bij nodig zijn. Propjes grijs IJslands mos doen het tussen het groen en tussen de rode tulpjes ook altijd neel aardig. Als u er geen kans toe ziet, heeft de bloemist wel Iets wat kant en klaar op tafel gezet kan worden. G. KROMDUK.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14