Laatste nieuws De televisie en het kind Al Uitbouw kleine gemeenten l>eter dan bouw nieuwe grote steden Is elektronisch apparaat voor snelheidscontrole bruikbaar Sympathiek concert van Warmonds Fanfare onder Hondongs directie VRIJDAG 12 DECEMBER 1968 Afd. Leiden Ver. voor Pedagogiek Vergroting van bestaande beeldenvloed? Voor de Leidse afdeling van de Vereniging voor Pedagogiek heeft ds. J. A. van Nieuwenhuyzen, hoofd van dé televisie-sectie van de VPRO, gis teravond gesproken over „Opvoed kundige problemen rondom de tele visie". Geen enkel beeld op het televisie scherm werkt zo indringend als het ïnenselijk gezicht op ware grootte. Maakt men het beeld groter of kleiner, dan verliest het deze eigenschap. Ook (stoffelijke voorwerpen geven op ware grootte de sterkste indrukken. Men kan li lhet ook zo zeggen: de close ups zijn Jbeelden en de vergrotingen en verklei- Iningen geven slechts de indruk van plaatjes. Met deze constatering begon ds. Van iNieuwenhuyzen zijn hoorders in te wij lden in de geheimen van de televisie en maakte hij hen vertrouwd met de prin cipiële basis van dit nieuwe medium. De televisie is een typisch huiskamer medium en de programmamaker moet er dus altijd rekening mede houden, dat de uitzending voor de groepjes huis kamerkijkers geschikt is. Hij moet er voor zorgen, dat er steeds een mens in het middelpunt van de belangstelling staat, dan slaat het het diepst in. Spreker wees vervolgens op de vele mogelijkheden, die een regisseur heeft. Om zijn taak te kunnen volbrengen moet de regisseur er van zijn kant ge heel „in" zijn, „er in geloven". Het kijken naar de televisie is niet 'maar louter plaatjes kijken, want woord en geluid zijn wezenlijk en onafscheide lijk met elkaar verbonden. Ds. Van Nieuwenhuyzen zeide van me ning te zijn, dat de televisie altijd ge richt zal worden op persoonlijkheidsvor ming. De mens staat steeds centraal. Het hart van de televisie klopt dan look het snelst als de kijker wordt ge richt op de waarachtig levende mens in I zijn werk, met zijn liefhebberijen en op jde mens in de kunst of in de weten schap. Daarnaast is er het televisiespel, dat speciaal voor de televisie geschreven dient te zijn en een handeling moet weergeven tussen een klein aantal mensen. Na dit inleidend overzicht besprak ds. Van Nieuwehuyzen de problemen die dit nieuwe medium in het gezin brengt. VOOR- EN NADEEL Een nadeel is, dat de kinderen, die toch reeds met een beeldenvloed wor den overstroomd, nu nog de televisie erbij krijgen, waardoor ze apathisch dreigen te worden. Vervolgens zijn er de klachten, dat het huiswerk er on der lijdt en de kinderen nachtrust te kort komen. Er zijn echter ongetwijfeld ook voordelen, zoals het element van ken nisverrijking en spreker, die enkele in dit opzicht leerzame uitzendingen noemde, is van mening dat de tele visie in dit opzicht een ideaal me dium is. Ze kan bijdragen tot de cul turele vorming van de jongeren. Voortdurend worden de jongeren in ontmoeting gebracht met persoonlijk heden in de wereld, mensen die wat te zeggen hebben op velerlei gebied. Om LEIDERDORP PROT. INT STICHTING VAN MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINSVERZORGING In het bestuur van deze stichting is een wijziging gekomen. Het dagelijks bestuur is thans als volgt samengesteld: de heer C. Gordijn voorz.; mevr. A. A. F. Groeneveld-Lamers, penningmees- teresse; de heer J. Flippo 2e voorzitter; de heer A. Klinkenberg secretaris. Het adres van de stichting is Burg. Brug- plein no. 6. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren; Antonius W. J. M„ zn van J. C. J. Juffermans en C. J. C. Bertels, Go- liëEVert J., zn van Fr. P. T. H. Holtzer en A. M. de Hoop, Johannes P. M., zn van A. C. |J. Kooloos en J. Chr. Steenbergen, Tycho, zn van H. W. van der Reijden en C. E. M. van den Berg, Anthonius M., zn van Th. h van Noort en P. W. Zandvliet, Agatha BirM., dr van D. van der Luit en A. M. W. IJl Hakker. Ondertrouwd: M. S. Shapers, 24 jaar en M. Fr. Briër, 23 Jaar. 5£3r Getrouwd: H. A. Hoffmann, 24 jaar, en M. G. Peeters, 20 Jaar, G. van der Meu- len, 40 jaar en E. Vrijenhoek, 23 jaar. Overleden: H. M. Schreuder, 89 jaar, wed. van C. Fr. van Weijnen, J. D. D. Rienstra, 66 jaar, e.v. J. M. H. Roodzant, A. P. van der Heijden, 48 jaar e.v. E. van Ry. VOORSCHOTEN Ouderavond hervormde scholen In het Cultureel Centrum hebben de beide hervormde lagere scholen een ge zamenlijke ouderavond gehouden, waar van een deel gevuld werd door leerlingen van deze scholen. Zij brachten een stukje over kabouters, feeën en heksen. ,De heks in de fles", en het lied van Sinterklaas en zijn zwarte pieten in flmibtskleding beide een groot succes. De heren N. J. Schut en G. v. d. Schinkel, hoofden van de scholen gaven in het kort een overzicht van het afge lopen jaar. Mevr. Woudstra, secretaresse van het bestuur van de Vereniging voor Christe lijk Nijverheidsonderwijs in Leiden hield een causerie over het onderwijs, dat vol gend jaar in de nieuwe huishoudschool in Leiden zal worden gegeven. De heer Schut sprak tenslotte nog over „verkeersopvoeding". Het leren van een aantal verkeersregels is niet vol doende. volgens spr. Dit moet gedragen worden door de Grondwet van het Ko ninkrijk: de liefde tot de naaste. Een aantal „verkeersregels" overgebracht op de verhouding huis-school bracht de heer Schut tot enkele behartenswaardige op merkingen over de gedragingen van sommige ouders ten opzichte van de leerkrachten. Met een kort slotwoord waarin hij het christelijk karakter van het onderwijs accentueerde sloot ds H. P. Fortgens de bijeenkomst, waarna de ouders gele genheid kregen in de beide schoolge bouwen het werk van hun kinderen te zic-n en met de leerkrachten te bespre ken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus, zn van E Baas en E. Stedehouder, Anja C., dr van N. Mid- aei en J. de Jager, Johannes Ph., zn van 7an der Toorn en J. H. den Hertog, r\ j van J- Griffioen en J. Vogelaar. Ondertrouwd: H. L. J. Lieuwma en J. M van Eek, J. E. F. Herkströter en E. A. M van den Nleuwendijk, A. Pont en H. Mourik Cren' Van en van Overleden; T. Knuppel, 63 Jaar, echtge noot van A. M. de Ronde. deze voordelen te genieten, dienen voor waarden te worden gesteld. Het pro probleem is eigenlijk hoe de televisie goed zal functioneren in het gezin, niet door middel van een sleutel op het toe stel, maar dat de kinderen leren hoe er mede om te gaan. Een selectief gebruik van de uitzendingen is geboden en daar aan moet dan eigenlijk een opvoeding tot selectieve kijkers vooraf gaan. Volgens ds. Van Nieuwenhuyzen zou de vorming van de kinderen (de toe komstige ouders) op school moeten be ginnen, dus schooltelevisie als hulpleer middel en tevens om dit medium te leren gebruiken. Als het gaat om het redden van het „naaste zijn" voor elkaar, dan kan de televisie een zeer waardevolle bijdrage leveren, aldus besloot ds. Van Nieuwen huyzen zijn betoog. Bij de beantwoording van vragen na de pauze bepleitte ds. Van Nieuwenhuy zen betere voorlichting t.a.v. de televisie. De televisie opent een nieuwe wereld voor alleenstaande oude mensen. Er kwam ook veel kritiek los over voor kinderen ongeschikte uitzendingen op een te vroeg tijdstip. Naar aanleiding van een vraag, merkte ds. Van Nieuwenhuyzen op, dat de omroepverenigingen wel alle om de tafel zitten, maar dat ze niet samen werken, zodat het eenvoudig onmogelijk is het aantal vervolgkinderverhalen tot één te beperken en dit gezamenlijk te verzorgen. Het is o.m. daarom, dat de VPRO voor een nationale omroep is. Ook was er kritiek over het gebrachte nieuws. Spreker beaamde, dat het vaak geen nieuws, maar een brutaal de masqué van sensatie was. Over de slechte films deelde spreker mede, dat de televisie slechts die films mag ver tonen, die reeds drie jaar uit de circu latie zijn. Eredoctoraat voor ambassadeur J. van den Berg De universiteit van Stellenbosch (Zuid-Afrika) verleent vandaag, naar medegedeeld wordt bij gelegenheid van „Gradedag" het eredoctoraat in de filo sofie aan de Nederlandse ambassadeur in de Unie van Zuid-Afrika, de heer J. van den Berg. Dit is bedoeld als erken ning van het werk dat de ambassadeur ter bevordering van de Nederlandse en Zuidafrikaanse kunst, wetenschap en cultuur in het bijzonder in het kader van het Nederlands-Zuidafrikaanse cul tuurverdrag heeft verricht. Verkeersonderwijs verplicht op kweekscholen (Speciale berichtgeving) Nu met ingang van januari '59 het verkeersonderwijs op lagere scholen verplicht wordt, is dit ook een verplicht vak op de kweekscholen geworden. Op 3 februari zal voor het eerst op alle kweekscholen in ons land schriftelijk examen worden afgenomen. WASSENAAR In de week vari 15 tot en met 20 december zal ook in Wassenaar een campagne gevoerd worden ter bestrij ding van de bruine rat. Wie ergens rat ten weet, doet er goed aan zich in ver binding te stellen met de dienst van gemeentewerken, Raadhuislaan 4, tel. no. 2241, toestel 73. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolette E. A., dr van L N. H. de Bruijn en A. Visser. Johanna P. A., dr van D. J. Swagers en C. M. C. van der Holst, Cornelia C.. dr van A. G. Nievaart en A. C. C. Knijnenburg, Jeroen A.. zn van A. P. Sloekers en G. P. Cuijpers. Ondertrouwd: H. L. J. van Willigen en M. M. Bunnik, C. Haasnoot en A J. Treurniet, J. J. Ulder en W. J. Mol, T. Y. Coenen en E. H. Baart. Getrouwd; H. Cleton en E. Ohaudron. Overleden: J. M. J. Reurhoff, 80 jaar, N. Brand, 2 maanden, H. J. J .Bronswijk, 69 jaar, C. Rijnborg van Eelde, 91 jaar. De kabinetscrisis Koningin begint met consultaties Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft voor heden ter conferentie in het Huis den Bosch achtereenvolgens uitgenodigd: mr. J. A. Jonkman, voorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter Tweede Kamer der Staten- Generaal en dr. A A. L. Rutgers, vice- president van de Raad van State. 8000 opstandelingen in gevangenschap De Indonesische premier Djoeanda Kartawidjaja die tevens minister van defensie is, heeft vandaag in het Parle ment verklaard, dat 8.000 opstandelin gen, die tüdens de militaire operaties in Sumatra en Celebes werden gevangen genomen, nog steeds worden vastgehou den. Degenen, die zich vóór de daarvoor gestelde tijdslimiet hadden overgegeven, zullen eerherstel krijgen, doch de opstan delingen, die zich tijdens de operaties overgaven, zullen door krijgsraden te velde worden berecht. Studenten die zich bij de opstande lingen hadden aangesloten, doch zich later vrijwillig bij de regeringsautoritei ten hebben gemeld, werden na korte tijd te zijn aangehouden, weer in vrijheid gesteld, aldus de Indonesische premier. STADSNIEUWS Leidse Golfbrekers In de Overdekte hebben leden van de Leidse Golfbrekers voor hun diploma ge zwommen. Na afloop kon dit diploma worden uitgereikt aan: Meisjes A: Tineke Biegstraten, Willy van Kordelaar, Mady Dolmans, Corry Baak, Maud van Dongen, Marjo v. d. Holst, Elly van Dam, Corry Beugelsdijk, Willy Hug, Evelientje Lindenhoff, Cath. Hoorn, Anneke de Winter, Marianne Visser, Anneke Tiel, Doortje Lager- berg, Tiny Kompier, Joke de Vrind, Nelly van Schooten, Leonoor Tolenaar, Ria van Wieringen, Marian Verplancken, Hermien Driessen, Clasien Juffermans, Anny Juffermans, Minie Beekman, Jo- pie Beekman, Rina van Oosten, Lilian v. d. Bos, Carla Spendel, Gijsbertha v. Hees, Astrid Veeren, Jos Aalders, Mieke Menken, Eveline de Rooy, Anneke de Roo, Mieke v. d. Holst. Bep v. Leeu wen, Tonny Juffermans. Jongens A: Robby Blansjaar, Henny Stipdonk, Wim de Haas, Ton v. d. Meel, Kees Meyer, Peter v. d. Bos, Koos Bayer, Ton Elderhorst, Peter Groenen dijk, Gerard Verhoef. Meisjes B: Rosemarie Coster, Mausje de Vrind, Liesbeth Peeters. Joke de Groot, Greet Baerken, Joke Molenaar, Joke Schrier, Corry Kettenis, Willy Kroone, Ineke van Marwijk, Veroniek van Dongen, Inge Looyes'tein, Laura Castelein, Melleke v. d. Heiden, Nellie Blansjaar, Elsje Opdam, Joke v. Berge Henegouwen, Ria Bakker. Jongens B: Wim Bots, Jos Gubbens, Peter v. d. Bos, Maarten Menken, Adri Bergens, Jan Droogh, Ruud Onderwater, Paul Rijnbeek, Chris Bierman, Fred Grlindemann, Peter v. Kralingen, Theo Post, Robbie v. Deventer en Ton Rijn beek. A.R. vergadering in Leiderdorp Gisteravond vergaderde de A.-R. Kiesvereniging „Vrijheid en Recht" in gebouw Irene. Voor deze vergadering bestond veel belangstelling, omdat het onderwerp, dat behandeld zou worden n.l. „Wilsveen of Leiderdorp" door de heer J. Poot van de provinciale planologische dienst, voor ons dorp zeer actueel was. De voorzitter van de kies vereniging, de heer C. Hobo, mocht dan, naast de leden, ook zeer veel gasten hartelijk welkom heten, speciaal burgemeester Van Diepenin- gen, de gemeente-secretaris en wethouder van Zoeterwoude, en de directeur van gemeentewerken uit Leiden, de heer Lem. Ook de leden van de Arjos en de CHJG waren goed vertegenwoordigd. De heer Hobo zei o.m., dat het de bedoeling was zich rustig te oriënteren over wat in het westen van het land gaande is. Dit is een zaak van ge meenschappelijk belang. Ingaande op het tweede punt, meende de heer Poot, dat de overheid zal moe ten overwegen of de geestelijke en ze delijke volkskracht er bij gebaat is deze groei te bevorderen. Er ontstaat een grote onkerkelijkheid. Het Chr. volks deel zal hier tegen op moeten komen en erop aandringen, dat de overheid maatregelen neemt, de industriële voor waarden in de noordelijke provincies te verbeteren. Zal men er toe overgaan stad Wilsveen te bouwen, dan zal deze stad toch een satelliet worden van Den Haag, zoals Hoogvliet van Rotterdam, omdat Den Haag in het bestuursappa raat van Wilsveen de meeste vertegen woordigers zal hebben, dus zelf de ont wikkeling in de hand kan houden. De stichting van nieuwe steden kost veel geld, hetgeen tenkoste van andere gemeenten gaat. Dit tast dan ook de autonomie der gemeenten aan en de vrijheid der inwoners. De heer Poot meende, mede met het oog op de bloei van het kerkelijk leven, dat het streven der overheid erop gericht moet zijn, de groei van bestaande plaatsen, dus ook Leiderdorp, te stimuleren. De heer Poot begon zijn duidelijk overzicht, met te zeggen dat, al is het gemeentebestuur nog zo actief, toch ook de ligging van de gemeente van be lang is, ten opzichte van de afstand naar Den Haag. De planologische dienst acht het zgn groene hart van grote betekenis voor de recreatie in de randstad Holland. De randstad Holland wordt begrensd door Amersfoort, Utrecht, 't Gooi, Amster dam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rot terdam en Dordrecht. Het begrip, zoals men dat in ons land verstaat, kent men in het buitenland niet. Daar is een za kenwijk het middelpunt, een groen hart vinden we er niet. Het schrikbeeld der planologen, aldus dc heer Poot is, dat er geen groen hart meer is, dus geen recreatiegebied. Als men zegt Nederland is te klein voor zyn aantal inwoners, dan is dat eigenlijk niet juist, want het is nog al tijd zo, dat op dat groene hart 25 mil joen inwoners kunnen wonen. Trekken we vergelijkingen met het buitenland, dan vinden we in Neder land een gelijkmatige verdeling der be volking. Of de randstad één stad zal worden hangt van 2 punten af n.l. ten eerste de economische ontwikkeling waarop wij geen invloed kunnen uit oefenen en ten tweede het overheidsbe leid, waarop wij wel invloed kunnen uit oefenen. Ingaande op punt één zei spre ker, dat bijv. de zeehavens, basisin dustrieën aantrekken, zoals hoogovens en olieraffinaderijen, die dan weer meer mensen aantrekken, ook uit de noorde lijke provincies bijvoorbeeld; dus meer woningen en dus minder groen hart. Schoeu wringt in voorstellingsvermogen In een groot en befaamd orkest heeft ieder lid de dirigeerstaf in de ransel. D.w.z., al is ieder maar een notebaik in de partituur, ieder heeft tegelijk een voorstelling van het gehele omringende lijnenspel, waarvan die notebaik maar een partieel is. Door dat voorstellingsvermogen is het, dat alles goed loopt. Van zelfsprekend is ook een gefundeerde techniek een der voorwaarden, want met technici alleen komt geen muziek, die leeft, te voorschijn. Nu lijkt het scherts om „Warmonds Fanfare" te vergelijken met een wereld orkest en zijn aanvoerder Hondong met bijv. Toscanini. Het ging ons maar om dat woordje „voorstellingsvermogen". En dat in dubbele zin. Ten aanzien van het raderwerk, dat een orkestcompositie is en ten aanzien van het klankbeeld, dat men levert. Hier wringt de schoen een beetje in Warmonds Fanfare. Met de voorhanden technische mogelijkheden kunnen best heel aardige concertjes scheep gaan. De zwakste schakel beslist echter en niet de sterkere. Het Volle, ronde baswerk geeft geen enkele zorg, maar een ver schijnsel is, bij de sectie bugels vooral, dat met het stijgen van de toonhoogten de trefzekerheid niet meeklinkt. Ook in de hoge liggingen moet de toon vol en rond glanzen, niet dun dus en opper vlakkig worden, waardoor iets schrils en spichtigs optreedt. Dat geschiedde heus niet al maar door, maar toch te veel. In deze fanfare wint de kleppentech- niek het van de embouchure. De krachten in het korps zijn wat ongelijk en daarom is het aan te beve len, de moeilijkheidsgraad daaraan aan te passen. De onvergetelijke Schumann, die behalve componist ook muziekcriti cus was, gaf deze simpele raad: „Doe uw best. goed en met plezier gemakke lijke stukken te spelen, dat is beter dan moeilijke werken onvolmaakt weer te geven". Nu leze niemand uit deze woor den de suggestie, dat het maar povertjes moet zijn geweestDat liever niet! Maar wel, dat de Fanfare wel eens een betere avond heeft gehad. Sympathiek bleef het opreden van het gezelschap ons ten volle en soms klonk dat element ons ook warm, kleurrijk en zangrijk toe We blijven bij deze algemene impres sie. Er waren drie hoofdnummers, om om gevat tussen vier marsen, van welke de „Alte Kameraden" aan de kop stond en de laatste vol feestgedruis met de tamboers werd uitgevoerd. Op dit programma parafrasaarde Boedijn po pulaire, honderd jaar oude Amerikaanse songs van Stephan Collins Foster, w.o. „My old Kentucky home"; vervaardigde Walters een wat verwereldlijkende rap sodie over de aangrijpende Negro Spi ritual „Deep River" (een foxtrot sticht nu eenmaal niet!), en arrangeerde Mellema een fantasie op thema's uit het „Lustige Weeuwtje" van Léhar. Die Bcedijn en Walters klonken opperbest voor fanfare en vormden tevens dank baar studiemateriaal. Van echt Weense muziek kan men evenwel geest en aroma niet overdragen op de fanfare, ze is daarvoor te karakteristiek symfo nisch gedacht.. In ,,'t Trefpunt" was het goed vol (en vanavond herhaalt men het concert). Na de pauze werd het daar „Een raar stelletje mensen"! Niet de fanfaristen natuurlijk, maar een pensionhouder, diens vrouw, dochter en nicht, een kunstschilder, een psychiater en een kaasfabrikant, in gedaante van acteurs van het ensemble „De vrolijke Noot". De dirigent heeft de werken toege licht. Dit is stellig, zoals voorzitter J. Ouwehand veronderstelde, hartelijk op prijs gesteld. Aan de aanwezige be schermheer mr. Menten werd het wel kom toegeroepen en een dankbetuiging aan het damescomité, dat zoveel werk voor de vereniging verzet. V. DISCUSSIE Bij de discussie van vele belangrijke vragen meende de heer Poot dat een stad met een inwonertal beneden de 100.000 een ideale grens is. Mede hier om wilde hij aan een bestaande ge meente vasthouden, omdat men daar nog de gemeenschapsgedachte vindt. De ervaring is, dat in grote steden langzamer gebouwd wordt en duurder, dan in de kleinere. Dit jaar zijn in Zuid-Holland 23.000 huizen gereed ge komen, tegen eerder 15.000. Deze 8.000 meer, zijn gebouwd in de kleinere ge meenten. De gemeénte Leiderdorp heeft nog een te bebouwen grond vanaf de Berkenkade naar De Zijl, waar 30.000 mensen zullen kunnen wonen. En het gemeentebestuur is in staat dit zelf te realiseren, aldus merkte wethouder Meerburg op. Anderhalf jaar voor uitlokker schrootschandaal (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maan den opgelegd, zonder aftrek van de twee maanden, die hy heeft doorge bracht in preventieve hechtenis, aan de directeur van de N. V. Zeeuwse Metaalmaatschappij te Vlissingen, die, zoals bekend, voortvluchtig is en ver moedelijk verblijf houdt in Israël. Het verzoek van de procureur-gene raal om een bevel tot onmiddellijke gevangenneming van de verdachte, werd afgewezen. De procureurgeneraal by het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, had 14 dagen geleden anderhalf jaar gevangenisstraf mét af trek geëist. Evenals destijds de Haagse rechtbank, achtte het Hof bewezen, dat de schroothandelaar zich heeft schuldig gemaakt aan omkoping van een refe rendaris van het ministerie van Econo mische Zaken. De procureur-generaal bij het Haagse Hof deelde 14 dagen geleden ter zit ting mede, „zeer sterk de indruk te hebben, dat de kwade genius achter dit internationale schrootschandaal, de vorige directie is van het Duitse Han- saconcern". Deze Duitse onderneming had de bewuste partijen schroot van de Zeeuwse Metaalmaatschappy opge kocht. De Vereveningskas van de K.S.G. werd in totaal voor een bedrag van ongeveer anderhalf miljoen gul den opgelicht. Philippijnen verlaten de conferentie in Cairo De Philippynse delegatie naar de Afrikaans-Aziatische conferentie in Cairo heeft gisteren verklaard, dat zy zich terugtrekt en verder niet meer aan de besprekingen zal deelnemen. Dc reden hiervoor is, dat de Philippijnse delegatie niet had mogen spreken over toelating van Zuid-Korea en nationalis tisch China tot do conferentie. De zitting van het Haagse kantonge recht van dinsdagmiddag 16 decem ber a.s. belooft een interessante zitting te worden omdat dan de eerste over tredingen van de maximumsnelheids- bepalingen berecht zullen worden, die geconstateerd werden met behulp van een gloednieuw elektronisch apparaat van de Wassenaarse verkeerspolitie Na enige maanden van experimenteren met dit apparaat, heeft de Wassenaar- se verkeerspolitie het op zekere dag in de Van Zuylen van Nijeveltstraat opge steld, een straat in de bebouwde kom van de gemeente, waar de maximum snelheid van 50 km geldt. De bevin dingen van het apparaat vormden de basis voor enkele pro cessen-verbaal. In opdracht van de Justitie heeft een des kundige op het gebied der elektronica het apparaat aan een onderzoek onder worpen en op de zitting van dinsdag middag zal wel blijken of het bruik baar is, iets waaraan de Wassenaarse verkeerspolitie geen ogenblik twijfelt. Het apparaat ziet er vrij eenvoudig uit: een klein kastje met een wijzer plaat en wat knoppen. Bij het kastje behoren twee dunne kabeltjes, die op een onderlinge afstand van slechts 2 meter dwars over de rijbaan worden gespannen. Via deze kabeltjes ontvangt het apparaat impulsen van elk passe rend voertuig. Het ..elektronisch brein" berekent uit de tijd, die tussen de eerste en tweede impuls verloopt, met grote nauwkeurigheid de snelheid van dat voertuig, en wijst die snelheid aan op een wijzerplaat. De eenvoudigste wijze van werken met het nieuwe apparaat is deze, dat men het apparaat bijvoorbeeld 50 meter verder dan waar de kabeltjes liggen opstelt. Zodra een voertuig de gestelde snelheidsgrens overschrijdt en er een rood lichtje gaat branden kan de politieman de overtreder een stop teken geven en zijn proces-verbaal op maken. Op deze wijze zijn de thans in het geding komende overtredingen ge constateerd. Voor controle op drukkere wegen, ►als bijvoorbeeld de Rijksstraatweg, heeft de Wassenaarse politie een an dere methode uitgewerkt, Daarbij is gebruik gemaakt van de foto-appara tuur, die sinds enkele jaren gebruikt wordt voor het vastleggen van ver keersovertredingen. Het elektronisch apparaat kan n.l. zo worden afgesteld, dat het' alleen in werking treedt als een bepaalde, tevoren ingestelde snel- heidsgrens wordt overschreden. Het ap paraat kan dan automatisch de camera in bedrijf stellen. Met de camera wordt niet alleen de overtredende auto gefo- Bedrijfschap voor fotografen? (Van onze Haagse redactie) De S.E.R. heeft vanochtend (vrijdag) besloten de ministers van Binnenlandse Zaken, Economische Zaken en Sociale Zaken en Volksgezondheid te adviseren een bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf in te stellen, met dien ver stande, dat nog nader overleg zal wor den gepleegd met het Algemeen Neder lands Persbureau en de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten over de instelling van een commissie, die in het bijzonder de belangen van de pers fotografie zal behartigen. tografeerd zodat het kenteken dui delijk leesbaar is maar ook het elek tronische apparaat zelf, dat op dat moment de snelheid van de overtreder aanwijst en bovendien een klok met datum-aanduiding. In één foto die volkomen automatisch gemaakt wordt, worden dus alle voor een proces verbaal benodigde gegevens vastgelegd. De Wassenaarse verkeerspolitie ver wacht in de toekomst een grote uitwer king van dit nieuwe apparaat, met name een grote preventieve werking. BEURSOVERZICHT Na lager opening oplopend AMSTERDAM, 12 december Er heerste vanmiddag bij de opening een tamelijk flauwe stemming ter beur ze voor de internationale waarden. De lager afgekomen koersen uit Wallstreet waren zeker geen stimulans om kopers in de markt te brengen. Het buitenland liet verstek gaan met het gevolg, dat lagere koersen werden genoteerd. New York had belangstelling voor de Philips- aandelen maar dan alleen op prijzen, die belangrijk beneden de vorige slot- koers lagen. De aandelen liepen op van 437tot 440. De slotprijs van gisteren was 445%. De berichten over de olie- politiek van de nieuwe president van Venezuela gaven in de Oliehoek van daag vrijwel alleen verkopen te zien. Aandelen Kon. Olie lagen bijna f. 2 lager dan de vorige dag. De hangende Kabinetscrisis deed de lust tot zaken doen tot een minimum terug lopen. Het naderende weekeinde deed de arbitrage en de speculatie huiveren, om nieuwe posities aan te gaan. Er vonden van daag, vooral by de opening, over vrijwel de gehele linie winstnemingen plaats. In het verdere beursverloop konden de koersen op geringe vraag aantrekken en werden de aanvankelijk behoorlijke koersverliezen voor het grootste gedeel te ingelopen, behalve voor aandelen Kon. Olie. A.K.U.'s trokken aan van 237% tot 240 en verloren uiteindelijk ciTca 3 punten, Unilevers liepen op van 384% tot 388, vrijwel onveranderd bij hst vorig slot. De stookdividenden fluc tueerden van f. 936 tot f. 955, slot gis teren f. 953. In KLM ging vrijwel niets om. Na een lagere opening verbeterden de Scheepvaartwaarden en kwamen om en nabij de slotkoersen van gisteren. K.P.M. boeüfte een winst van bijna 2 punten. Bij de opening lagen Certificaten Deli gevoelig lager, nu de directie van de maatschappij de geruchten over een 25% bonus in aandelen heeft gedemen teerd. Ook hier werd het verlies in het verdere beursverloop door wat aankopen gereduceerd en beliep uiteindelijk circa f. 1.50. Amsterdam Rubbers ruim 1 punt lager en Senembah prijshoudend. De Staatsfondsen konden zich zeer goed handhaven waarbij bleek, dat de Kabinetscrisis in deze sector niet van invloed was op de koersVorming van de obligaties. Aandelen Lindeteves werden een paar punten hoger geadviseerd in verband met de as. rusie van de maatschappij met de as. fusie van de maatschappij Co. Deze fusie wordt door de beurs gunstig opgevat. De handel was zeer rustig. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 december Loden 10.56%—10.57%; New York 3.76%—3.77%; MoDtreal 3.91%—3.91%; Parijs 89.7589.85; Brussel 7.58% 7.59%; Frankfort 90.43%—90.48%; Stock holm 72.95%—73.00%; Zürich 86.81%— .86%; Zürich (vr. fr.) 87.93%—87.98% Milaan 60.54%60.59%; Kopenhagen 54.66—54.71; Oslo 52.80%—52.85%; We nen 14.60%—14.61%; Ankara 3.79%— 3.80%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Vrydag 12 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 93% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 90^ 90 Ned. '51 3% 93 93 91% 91% 91 91 85% 85% 87% 87% 87% 87% Ned. '55 II 3% 89 89 87% 87% Dollarlng '47 3 90% 90 Investeringscert. 3 95A 95^ Ned. 62-64 3 94-: s 94% Cert. NWS 2% 59% 95%L 90% Grootboek '46 3 87 v Ned. WB. 6% 109 H 109% 2% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 12%. A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I Idem H 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 237% 236 H.B.U. eert209 209 Rott. Bank 199 198'/ Twentsche Bank 179 95%B 95% 88% 88% 86% 87 94% 95 82% 82% 83% 83% 95% 95% 93% 93% 95% 95% 104% 104 105% 105 %L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon Pap v. Gelder "Hoogovens eert Muller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr (f. 20.—) idem (50 a f.20.—) Holl Amer. lijn Java China Paket KX.M Ned Stoomv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE 34% 34% 127 128 178 177 68 67 138.80 127% 126% 26 25% 122% 123% 12% 12 243% 240% 207 375 375 185 186% 330 323 339% 340 290 291 445% 439% 185 183 387% 388% 199 198 179% 175 756% 749 186.50 184 186.90 184.95 149% 149% 130 129% 104 104 148 149% 135% 136% 151 150 129% 129% 235 235 138% 138% 133% 132% Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93 Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 94B R'dam '37 I-LU 3% 91% 90% Industrie Ondernemingen Albert Heyn%08 Borneo Sum. H. Mij. i Ned. G. en Sp. fabr. gg* Kon. Ned. Grofsm. OLQ Internatiogg Rott. Droogdok Mij, sft911 178 266 y 40 234 70 85 Sikkens Lakfabr '53 Tieleman en Dros Ned. My. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel ZZZ 0* 26/ 5% 5%] 29% 29% 87% 87% 58A 58,5e 49exd. 48% 61% 63% 48% 47% 96% 95% 70% 71 73% 79% 35% 89% 87% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 11/12 Edelmet. Knn AA 52GL 52 Pref. w.a. idem 62 Electrolas B 305 B 307GB Holl Constructie 325B Ing bur v Bouwnyv 155 157GB ld. div 1958 141 3 4 148% Int Kunststof! Ind 43% 44 Leidsche Wolsplnn 185% 188% Ver Touwfabrieken 192% Wernlnk's Betonm 103GL 101GB Van wyk Textiel 60GB 60% GB 109 109%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9