[inister Hofstra weigert zó langer 3 verantwoordelijkheid te dragen VVfi Leidse familie vond in Australië in zeven jaar een mooi bestaan sa let redevoeringen al in sfeer in de volgende verkiezingen! Voor T A TIJNEN 'AKKA S.S.- generaal wordt nu al weer eerbiedwaardige soldaat genoemd Van 20 pond tot eigen huis e jaargang Vrijdag 12 december 1958 (Van onze parlementaire redacteur) 'an KVP'Zijde is in de Tweede Kamer gezegd, dat de minister Financiën voor elk bedrag aan inkomsten maar hard moet vech- \ls Kamer en regering aldus tegenover elkaar staan", zei minister tra gistermiddag in de Tweede Kamer, „komt de basis van het rling vertrouwen te ontbreken. Soortgelijke uitdrukkingen zijn KVP-zijde bij herhaling gebruikt. Dat wordt ernstig als de ïrmeerderheid zich er achter schaart. Dan verzeilen wij geleidelijk, n situatie waarin het land door interne tegenstellingen niet meer urbaar kan worden geacht. Dan komt het moment dat de regering n regeerder tegen dergelijke voortdurende oppositie „neen" moet »n. Bij aanvaarding van het amendement tot beperking van de luur van de belastingverhogingen zal ik de verantwoordelijkheid het beleid niet meer kunnen dragen. Ik zal de consequentie ten en aftreden". de zakelijke vragen, die aan de orde waren. Hij wilde alleen antwoorden op vragen van prof. Oud over de politieke consequenties. „Het kabinet acht het eenstemmig uitermate wenselijk, dat de belasting verhogingen worden verlengd voor twee jaar opdat althans op dit punt een vaste financiële grondslag zou zijn ver kregen voor de duur van wat men pleegt te achten een normale parlemen taire periode. Diezelfde eenstemmigheid bestaat niet ten aanzien van de vraag of dit noodzakelijk meebrengt, dart de portefeuille als kabinetskwestie moet worden gesteld. Het gaat natuurlijk niet om het heengaan alleen van de minister van Financiën. De heer Oud vroeg speciaal naar de houding van de ministers, die lid zijn van de P. v. d. A. Hij zal nu ongetwijfeld al hebben verondersteld wat ook juist is dat zij zeker niet zullen aanblijven als de minister van Financiën heengaat. Gezien de wor dingsgeschiedenis van het kabinet en zijn samenstelling raakt dit uiteraard heel de basis van het kabinet", aldus dr. Drees. Zaangemeenten willen prioriteit Coentunnel In een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat, ondertekend door de besturen van negen Zaange meenten, de Kamer van Koophandel en het industrieschap Zaanstreek, wordt met kracht gepleit bij de bepa ling van prioriteit tussen de Coen- en LJtunnel, deze aan de Coentunnel te verlenen. Betreurd wordt dat niet twee tunnels tegelijk kunnen worden gebouwd, daar beide voor de toekomstige ontwikke ling van ons land van het grootste be lang moeten worden geaoht. In het adres wordt erop gewezen dat het ver keer het meest gebaat zal zijn bij de totstandkoming van de Coentunnel, waarvan de bouw ternauwernood amo- tie vergt van bestaande gebouwen of inrichtingen. Bij de bouw van de IJ- tunnel is het tegendeel het geval. De bouw van de Coentunnel vergt een veel lagere investering dan de IJ-tunnel, aldus het adres. Dit brengt mede, dat de Coentunnel ook de kleinste jaar lijkse investeringen eist. In dit verband wordt er mede op gewezen dat. al zou de aanleg van de op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal gelegen aan- voerwegen tot een latere datum worden Grote verkeersborden bij de Gouwebrug Reflecterend uitgevoerd In nauw overleg met de Rijkswater staat heeft de ANWB thans een aan tal nieuwe, zeer grote, richtings- en voorrichtingsborden geplaatst nabij de brug over de Gouwe, in de verbinding UtrechtDen Haag (E 8) teneinde de situatie aldaar te verduidelijken. De aftakkingen naar Gouda, Rotterdam, Boskoop en Waddinxveen vormen het oudste klaverblad in Nederland. Sinds de aanleg in 1938 is de snelheid van het verkeer zo toegenomen, dat de lussen van het klaverblad thans te dicht by de brug blijken te liggen: velen, die ter plaatse onbekend zijn kiezen hier een verkeerde weg. De aanleg van een nieupw klaverblad zou zeer grote bedra gen vergen. De ANWB tracht daarom de situatie te verbeteren door het plaat- uitgesteld, de Coentunnel toch zijn funotie reeds zou kunnen uitoefenen, hetgeen bij de IJ-tunnel niet het geval zou zijn, zo besluit het adres. Een van de hoogtepunten van spanning tijdens de Kamerzitting van gistermiddag: minister-presi dent dr. WDrees (links staande) verklaart, dat de socialistische mi nisters uit het Kabinet zullen tre den. Duidelijk zijn de overvolle tribunes (boven) te zienwaarop velen de debatten aanhoorden. sen van zeer grote borden, die een af meting hebben van 3 meter in het vier kant. De voornaamste plaatsnamen zijn hierop aangegeven met letters van bijna een halve meter hoogte. De eerste voorrichtingsborden staan reeds op 900 meter vóór de aftakking naar Gouda en worden enige honder den meters verder nogmaals herhaald. Bovendien is de brug op deze borden aangegeven in een duidelijke, gele kleur, zodat het snelverkeer ruim schoots de gelegenheid heeft te be slissen of de aftakking vóór dan wel na de brug gekozen dient te worden. De borden buiten het brugcomplex zijn reflecterend uitgevoerd, zodat de reuzeletters ook bij duisternis goed leesbaar zullen zijn. De borden nabij de brug zelve worden van een eigen verlichting voorzien. ikelijke motieven ren de doorslag" D Is wij gisteren nog in een gedeelte nze oplage konden melden, legde er Hofstra deze belangrijke ver- H g af tijdens de zitting van de e Kamer. Prof. Romme (KVP) larna te kennen, dat hij dit „on- B ardbaar" betreurde, omdat minis- B tfstra van de Kamer volledig zijn B 'n krijgen voor 1959, plus de toe- - g, dat tijdig over voorzieningen I960 moest worden gepraat. Hij rde de verklaring ook. omdat mi- Hofstra het aan anderen overliet .959 de financiën in orde te ma- De minister vond het onverant- I geen zekerheid te hebben voor maar hij laat het aan anderen zorgen voor de directe behoeften 9. B Jiciële wanorde, zei de heer Ti- B (CHU), kan de minister door zijn B en toch niet willen. „Ga als re- B mensen rond de tafel zitten. Dan B het toch mogelijk zijn een uitweg - ien". „Ik heb zakelijke motieven", ardde minister Hofstra, „die voor 5 ïorslaggevend zijn. Ik kan geen woordelijkheid dragen zonder de ke zekerheid voor 1960. De ver- Drding voor de toestand na mijn m ligt bij de Kamer, die iets van Jt, dat ik niet kan doen", ëite komt het „onaanvaardbaar" m de minister, constateerde prof. VVD), maar van de P. v. d. A.- Wij zuchten de laatste maanden het slechte humeur van mr. als gevolg van de voor hem te llende verkiezingsuitslagen. Als mer hiervoor uit de weg zou gaan, fractie van de P. v. d. A. ons land i. Zakelijk rechtvaardigt het ver- an mening het „onaanvaardbaar" Burger (PvdA) herhaalde, dat de mg van de belastingverhoging tot ir voor de P. v. d. A. onaanvaard- 3, omdat helemaal niet wordt ge- aan de minder draagkrachtigen, leen zouden kunnen worden ge- door een loonsverhoging van IC beeld vijf procent. J vond de heer Bruins Slot (AR) e kiezers een verkeerde voorstel- an zaken, omdat het hele com- an het terugdraaien van de be- jsbeperking in 1959 kan worden na het advies van de S.E.R. over kp en en de melksubsidies. Voor 1959 'J de belastingen onveranderd. Als ake is van beperking geldt dat »or benzine en de omzetbelasting aretten enz., waardoor de prijzen ïrhoogd en waarbij het volk be- ieeft. Zevende tournee Ied. Studenten Orkest januari gaat het Nederlands lenten Orkest voor de zevende 1 een tournee langs de Neder- se concertpodia maken. Het or- staat weer onder leiding van Jan •sen. Solistische medewerking It verleend door Hubert Barwah- I I die het fluitconcert no 2 in d gr n Mozart zal spelen, opbrengsten zullen dit jaar wor- Wdeeld onder de stichting het ands Studenten Sanatorium en liversitair Asyl Fonds. Deze tour- >or zieke en ontheemde studen- als volgt samengesteld: 19 janu- roningen, 20 januari Bergen, 21 1 Maastricht. 23 januari Am- -4 januari Eindhoven, 26 januari laag 27 januari Haarlem, 28 ja- utrecht en 29 januari Rotterdam, [otconcert op 30 januari is een ooert in het Concertgebouw te Basis van onderling vertrouiven ontbreekt Er was ook nog een levendige ge- dachtenwisseling tussen de heren Bur ger en Bruins Slot over de beschuldiging van „woordbreuk" die mr. Burger heeft gericht aan het adres van de AR. Dat had met een vette kop in de partijpers van de P. v-. d. A. gestaan. De heer Burger verklaarde dat woord steeds zorgvuldig te hebben vermeden hoewel het steeds door zijn hoofd spookte. Met dergelijke redevoeringen was men reeds geheel in de sfeer van de volgend- de verkiezingen. Drees aan het woord De minister-president, dr. Drees. vond het niet nodig nog eens in te gaan op KRAAIERSTRAAT 30 - TEL. 21180 KRITIEK IS STRENG VERBODEN De heer Burger voert het woord in een rumoerige Tweede Kamer. Veel leden aanwezig Ondanks deze ondubbelzinnige ver klaring van de minister-president, wer den de motie-Romme en het amende ment van de vaste Financiële Commis sie der Tweede Kamer met 88 tegen 55 i stemmen aanvaard. Zoals uit deze uit- 1 slag bleek waren 143 leden in deze dra matische vergadering aanwezig. Afwezig waren de heren Gerbrandy (AR), J. M. j Peters (KVP). Van der Weyden (KVP) en WagenaarComm. Groep), allen we gens ziekte. Mevrouw StoffelsVan Haaften (WD) en de heren Ruygers (PvdA) en Hazenbosch (AR) wegens verblijf in het buitenland, de beide eer sten voor de Verenigde Naties en de laatste wegens conferentie te Straats burg Alvorens de behandeling van de be- lastingontwerpen op verzoek van mi nister Hofstra werd geschorst, had hij zijn zin gekregen omtrent de hem te verlenen machtiging tot beperking of opheffing van de vervroegde afschrij ving en de investeringsaftrek De amen dementen. die daartegen in gingen, werden ingetrokken. Vijf Van Weerens in nieuw vaderland Pedagoog mocht niet zeggen, dat vroegere Hitlerianen zich stil moeten houden Jeugd hoort weinig over geschiedenis na 1914 (Van onze correspondent in Bonn) „Iedereen die in de Hitlertijd op een verantwoordelijke post politieke schuld op zich heeft geladen, is moreel ver plicht zich thans politiek op de achter grond te houden". Omdat de Noord- duitse pedagoog, dr. Ernst Hessenauer, deze woorden voor een jongerengroep te Kiel uitsprak, is hij in zekere zin in moeilijkheden gekomen. De voormalige S.S.-luitenant-generaal en S.S.-politiechef van de vroegere Duitse provincie Posen, Reinefarth, is er niet lang geleden van beschuldigd, dat hij de hand gehad heeft in de mee dogenloze moordpartij, die de S.S. heeft gehouden in Warschau in 1944. De be wijzen' ontbreken evenwel en Reinefarth gaat dan ook vrij uit, is zelfs als lid van de Vluchtelingenpartij en burge meester van de badplaats Westerland gekozen tot lid van het Sleeswijk-Hol- steinse parlement. Tijdens een lezing en een daarop volgend debat voor jongeren te Kiel had Hessenauer gezegd, dat het een doodzonde tegen de democratie zou zijn als „de Reinefarths" weer een rol in het politieke leven zouden gaan spe len. Scholieren hadden hem, zo ver klaarde hij later, steeds weer vragen gesteld over het geval-Reinefarth en hij was er niet onderuit kunnen komen met algemene antwoorden. Maar de minister-president van de deelstaat Sleeswijk-Holstein, Von Hassel, verklaarde dat hij Hessenauers kritiek op Reinefarth niet kon dulden. Deze mededeling komt er in feite op neer, dat aan Hessenauer een spreekverbod is op gelegd, althans dat het hem verboden is over dergelijke onderwerpen te spre ken op discussie-avonden met jongeren. De CDU in Kiel onderstreepte Von Hassels woorden nog eens door te ver klaren, dat Hessenauer als ambtenaar niet het recht had de juridische juist heid van het mandaat van Reinefarth in gevaar te brengen, nadat deze ex- S.S.-er gedenazificeerd wasDaar entegen heeft de Sleeswijk-Holsteinse minister van Cultuur, Osterloh, Hesse nauer gesteund en hem alleen aangeraden wat meer terughouding in acht te nemen. Ook hy meende dat vooraan staande ex-nazi's niet meer op het po litieke toneel moeten verschijnen, maar een regering van een deelstaat en haar ambtenai-en moesten z.i. formeel juiste denazificatiemaatregelen niet bestrijden, dat kon volgens hem beter de pers doen. Op de achtergrond van dit bepaald onsmakelijke geval van verdediging van een ex-S.S.-generaal staat de opvoeding van de Westduitse jeugd. Er is al ge ruime tijd over geklaagd, dat deze jeugd in feite maar weinig hoort over de ge schiedenis na 1914. Diezelfde jeugd moet overigens wel luisteren naar uiteenzet tingen van een man als dr. Gille, voor zitter van de Vluchtelingenpartij, die voor een drietal Noordduitse school klassen over de ex-S.S.-generaal heeft gezegd dat Reinefarth „slechts een ar geloze, maar eerbiedwaardige soldaat uit de tweede wereldoorlog" is ge weestHessenauer zelf, die uit leraarskringen vele blijken van sym pathie heeft ontvangen, meent dat de jeugd hem niet meer zal geloven als hij ter ene zijde kritiek zal oefenen op de democratische politici en ambtenaren van vóór 1933, maar ter andere zijde zal moeten zwijgen over degenen die na 1933 aan de touwtjes hebben getrokken en daarbij totaal over de schreef zijn gegaan. Reeds eenmaal, aldus deze pedagoog, zijn het gebrek aan politiek inzicht en het ontbreken van burger lijke moed oorzaken geweest van een politieke catastrofe. Maar inmiddels is Reinefarth burgemeester en lid van het parlement van een deelstaat.... Acht jaar geleden raadde een vriend de Leidse vloerenlegger Abram van Weeren en zqn echtgenote aan, naar Australië te emigreren, waar zij een mooie toekomst voor hun kinderen zouden kunnen opbouwen. „We hebben de laatste jaren onderbonden, dat dit misschien wel het beste advies was, dat wij ooit heb ben gekregen", verklaarde deze oud-Leidenaar onlangs. Enige maanden geleden zjjn de Van Weerens in hun eerste eigen woning getrokken een comfortabele zevenkamerwoning in Ipswich (Queensland). Voordat zij naar Australië kwamen leek een eigen woning een onbereikbaar ideaal. De Van Weerens, Abram en zijn vrouw Martien en hun kinderen Neeltje, Grietje en Hendrik, verlieten in 1951 hun woning, Levendaal 151A in Leiden, en vlogen (ter verkorting van de tijd dat zij niets zouden verdienen) naar Australië. Toen zij daar aankwamen, bezaten ze nog slechts twintig pond, wel erg weinig om vijf monden te voeden in een vreemd land! Maar daarnaast hadden ze enthousiasme en werkkracht, en dat heeft ze in deze jaren gebracht tot wat ze nu zijn: een gelukkige welvarende familie in een nieuw vaderland. Niet omkijken Nog geen dag na zijn aankomst in Australië had Van Weeren al werk ge7 vonden, bij een vroeger Nederlandse constructiefirma, die uit Utrecht naar Brisbane was verplaatst. Hij werd daar aangenomen als tegelmaker voor ge prefabriceerde woningen, waarmede hij letterlijk en figuurlijk zijn steentje bijdroeg (zoals zovele Hollanders hebben gedaan) tot overwinnen van de zeer grote woningnood in dit zich ontwik kelende werelddeel. „We hebben sindsdien niet veel naar het verleden omgekeken", vertelt de heer Van Weeren, „hoewel mijn vrouw de eerste tijd wel wat last van heim wee had. Ongeveer twee jaar na onze vestiging in Australië hadden we ge noeg verdiend om haar nog eens met Neeltje voor een paar maanden naar Holland te laten terugkeren, en toen ze weer in Australië kwam was geen sprake meer van heimwee!" De kinderen De 14-jarige Neeltje volgt thans de High School in Ipswich, zij heeft haar taalmoeilijkheden zo goed overwonnen, dat zij thans van plan is bibliotheca resse te worden. Lezen en schrijven zijn haar meest geliefkoosde bezigheden. Onlangs kreeg zij een eervolle vermel ding voor haar woordkeus in een kort verhaal, dat zij ter beoordeling inzond naar een letterkundige vereniging. Eer der in dit jaar trad zij op in een radio programma, waartoe zij ook was uitver koren op grond van haar schoolopstel len. Na haar kennismaking met de radio heeft ze ook wel eens plannen gehad, om omroepster te worden. Haar liefde voor de watersport deelt zij met haar 19-jarige zuster Grietje en haar 17-jarige broer Hendrik. Die beiden zijn ook dol op paardrijden, een sport die in Australië heel wat meer be er oefend wordt dan in Nederland. Grietje is werkzaam als verkoopster De Van Weerens in Australië. Van links naar rechts Neeltje. Hendrik, Grietje en hun ouders. in een kledingwinkel. Haar verloofde werkt als stoker in een plaatselijke faJbriek. Zij hopen over een Jaar of twee te kunnen trouwen en kijken nu reeds uit naar een mogelijkheid om in Ipswich een eigen woning te kopen of zelf te bouwen. Na zijn schoolopleiding te hebben voltooid, is Hendrik al geruime tijd werkzaam in een van de grootste bak kerijen van Ipswich.. Zijn vrije tijd brengt hij voor een groot deel door met voetballen. Hij is al in verschillende wedstrijden tegen andere steden en voor Queensland tegen andere staten uitge komen. Maar zijn grootste belangstel ling geldt toch zijn werk en zijn toe komst. Hij overweegt nu de mogelijk heden, om een eigen bakkerij op te richten. Typerende uitlating „Van wat ik van Australië gezien heb", zo zegt Hendrik, „lijkt het mij, dat je hier zulke dingen best kunt ondernemen. In dit land is er niets tegen, grote ambities te hebben. Als je maar werken wilt, worden ze nog vervuld ook". Die uitlating geeft eigenlijk heel goed weer, wat alle leden van de familie Van Weeren stuk voor stuk denken en doen. Zij hebben niet anders dan grote waardering voor hun nieuwe vaderland, dat hun een mooie toe komst heeft geboden „We zijn een grondig „hartelijk dank" verschuldigd aan die goede vriend, die ons adviseerde hier een toekomst op te bouwen", zo besloot Abram van Weeren een praatje over hem en zijn familie.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7