BIJNA IEDEREEN IN ISRAEL LEEFT BOVEN ZIJN STAND.... f 1.95 f 1.9 JAARBOEK WIE WAT WAAR Grote behoefte aan economische en sociale zekerheid Tekort aan pioniers aan geld en Kerkelijk L even Grootse culturele manifestatie van Nederland in Stockholm 'iB 1 L LEIDSCH DAGBLAD Zakelijk kan Nederland nauwei betrekkingen met Italië liebbi VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 (Van onze correspondent in Jeruzalem) Wie niet aan wonderen gelooft is geen realist, heeft dr. Weizmann, Israëls eerste president, eens geantwoord toen men hem de vraag stelde waar de Zionistische leiders eigenlijk hun optimisme op baseer den. Het lijkt alsof dr. Weizmanns lijfspreuk voor menigeen als leidraad gediend heeft gedurende het eerste moeilijke tiental jaren van Israëls bestaan. Er werd in de afgelopen periode veel bereikt, dat vol komen onbereikbaar leek te zijn en waaruit de Israëliërs het onwankel bare vertrouwen hebben geput, dat hun land zich eens zal kunnen handhaven als een militair sterk en economisch onafhankelijke staat. Na de vreugderoes om het tienjarig bestaan van de staat, de periode van betrekkelijke rust als gevolg van de Sinai-oorlog en een zekere economische stabiliteit ondanks een voortdurende Arabische econo mische blokkade, komt de ontnuchtering. Deze ontnuchtering was gemakkelijk te voorspellen, want geheel Israël leeft verre boven zijn stand! Men begint hier herhaaldelijk te bouwen zonder dat de beno digde gelden voor het bouwwerk binnen zijn gekomen. Men leeft verder, dank zij buitenlandse leningen en giften! De meesten, die erheen trekken, ho pen over enige jaren „naar het noor den" met een mooi spaarpotje terug te keren. Een derde der in Elath verdiende maandelijkse lonen van vakarbeiders gaat naar de sparende familie in het noorden. Teneinde vakmensen aan te trekken, schiep men in Elath een ge vaarlijk precedent, de salarissen voor lieden liggen 20 25 procent hoger dan elders in het land en zijn bovendien belastingvrij! Elaths 36-jarige burge meester en oud-Nederlander, de heer Nenner, heeft met een groepje pioniers, onder wie verscheidene Nederlandse ge zinnen, jarenlang de harde strijd in deze ver afgelegen nederzetting aan het uit einde van Israëls woeste woestijnland schap verbeten doorgezet. Zij hebben er jarenlang gewacht op hèt grote ogen blik voor Israël en Elath: de opheffing van de Arabisch militaire blokkade van de Rode Zee. De Sinai-oorlog maakte aan dit wachten een einde. Sterke inflatie Het is moeilijk te bepalen, wie vaar diger en stoutmoediger de budgettekor ten tezamen jongleert, de regering of de gemiddelde burger. De regerings instanties hebben haast. Zonder immi gratie en zonder de uitvoering van vi tale ontwikkelingsprojecten in een ver hoogd tempo, zou men de wedloop met concurrerende staten en Israël vijandig gezinde landen eens op het laatste nip pertje kunnen verliezen. In de worsteling om het bestaan kan men de strijd een dozijn keren op verschillende fronten winnen. Echter kan men alles op één enkel front weer verhezen ook. Immi gratie is een van die gevaarlijke fron ten, merkte Israëls regeringsdagblad on langs nog op. Zolang Israëls bevolking beneden de twee miljoen-grens blijft en vijftig procent van Israëls in de Negeb- woestijn gelegen grondgebied zonder be langrijke industrie- en landbouwcentra blijft, kunnen de handelsmogelijkheden, bijvoorbeeld met Azië en Afrika, niet ten volle benut worden. De verhoogde immigratie-quota en de uitvoering van nieuwe ontwikkelingsprojecten hebben de gemiddelde Israëliër echter tamelijk murw gemaakt voor oude nationalisti sche of Zionistische slagzinnen. Stoïcijnse moed Op een zeer kleine groep van welge- stelden na, leeft de gehele bevolking boven zijn financiële stand en het land bevindt zich in een voortdu rende toestand van inflatie. Het lijkt tevens alsof de tijden van massale pio niersgeest en avontuurlijke onderne mingslust voorbij zijn in Israël. Men is mat en vol kritiek op de regering, die de chronische kastekorten niet heeft weten aan te vullen ondanks de ver hoogde leningen en schenkingen der joden in het buitenland. Israëls buiten landse belastingbetalers en ondanks de fiscale zware druk op de locale bevol king. Men accepteert hier met stoïcijnse moed de economische en militaire be dreigingen, die aan Israëls ongunstige politieke ligging te wijten zijn. Veel meer echter schijnt de bevolking voorlopig niet meer te kunnen opbrengen, want het overgrote deel wil eindelijk wat sociale en economische zekerhuis, een huis met meubelen en een ijskast als minimum-eisen, en een carrière! Om dit te bereiken jongleert me nigeen met even grote fantasie als de overheidsinstanties zijn budgetten hier voor bij elkaar. De gemiddelde Israë liër koopt zich een flatje zonder te weten op welke wijze en wanneer hij hiervoor in verscheidene plaatsen aan gevraagde leningen zal kunnen terug betalen. Wanhopig zoeken. Tegen de raadgevingen van vele finan ciële experts in heeft premier Ben Goerion derhalve besloten weer eenmaal een groots beroep te doen op de vrij willige offervaardigheid van iedere bur ger. In plaats van verhoogde belasting plichten werd het .nationale immigra- tieleningfonds" in het leven geroepen, waarmede men binnen twee maanden ruim twintig miljoen Israëlische pon den (ruim 40 miljoen gulden) hoopt aan te vullen. Daags voor aanvang van deze natio nale inzamelingsactie, welke op 25 no vember begon, vermeldden de Israëli sche dagbladen: Elath zoekt wanhopig naar een specialist voor zijn stadszieken huis". Ruim een jaar zoekt men in Is raëls zuidelijkst gelegen havenstadje aan de mond van de Rode Zee naar specia listen en vakarbeiders. NED. 1IERV. KERK Beroepen te Kockengen H. Zethof, kand. te Putten, GEREF. KERKEN Beroepen te Vroomshoop A. Wierslnga te '6-Graveland. Aangenomen naar Bo- zum (tevens voor de Evangelisatie-arbeid) W. F. Bolt, kand. te Groningen naar Steenwijk R. Reltsma te Warns (Fr.). JUBILEUM DS. W. R. ZEYDNER Ds. W. A. Zeydner, emeritus-predikant te Rotterdam viert maandag zijn veer tigjarig ambtsjubileum. De jubilaris, die in de Ned. Herv. Kerk een vooraan staande plaats inneemt, werd 4 decem ber 1890 te Voïlenhove, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij studeerde aan de Leidse Universiteit en aanvaard de 15 december 1918 het prediktambt te 's-Heerenberg. De jubilaris nam een actief aandeel aan het verzet en zijn preek van 10 mei 1942, alsmede het doen zingen van het Wilhelmus, bracht hem in gevangen schap, o.a. in het concentratiekamp van Amersfoort. Na de bevrijding trad hij op als praeses van de generale synode, die op 31 oktober 1945 in Amsterdam Verkiezingen in zicht Echter, evenals op vele andere kolo- nisatiepunten wil het ook in Elath niet zo goed vlotten met menig ontwikke lingsobject. Men heeft derhalve gebrek aan geld, ook een chronisch tekort aan mensen. Zullen die er komen uit vrije wil of zal de regering nieuwe immigran ten naar die verlaten punten moeten sturen? Zal de bevolking, wier levens standaard door de verhoogde immigra tiequota constant bedreigd wordt, in voldoende mate de avonturiers en pio niers opleveren, aan wie het land op het ogenblik minstens zo een gevaarlijk gebrek heeft als aan nieuwe leningen? Het succes van de dezer dagen inge zette nationale campagne, het „Natio nale Immigratie-leningsfonds", zal het bevestigende antwoord op deze vraag kunnen geven. Het liberale dagblad „Ha'Arentz" merkte op: „Onze afkeuring van de fi nanciële regeringspolitiek mag onze be reidheid om mede te werken aan de opname van nieuwe immigranten niet verzwakken. Voor hun inschakeling in het land is geld nodig en nu het mi nisterie van Financiën het niet alleen heeft kunnen klaar spelen, zal het pu bliek actief mee moeten helpenDe burger zal in de komende verkiezings dagen (oktober 1959) de regering zijn persoonlijke rekening indienen. Intussen behoren wij de nationale last vrijwillig te dragen". Zilveren jubileum van ir. J. G. Tukker Maandag a.s. herdenkt ir. J. G. Tuk ker, voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, dat hij 25 Jaar lang diverse officiële functies in de be drijf spluimveehouderij heeft bekleed. Het bestuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren wil dit jubi leum niet ongemerkt laten voorbijgaan en biedt daarom zijn voorzitter een receptie aan, welke op maandag 15 de cember a.s. in „Esplanade" te Utrecht zal worden gehouden. KERST- EN NIEUWJAARSPOST PERSONEEL KON. MARINE Kerst- en Nieuwjaarsbrieven of brief- pakjes, welke men via de luchtpost naar het overzee dienend personeel der Kon. Marine wenst te zenden, dienen op de navolgende data uiterlijk ter post te zijn bezorgd: Kerstpost voor Ned. Nieuw-Guinea: 16 december a.s., voor de Ned. Antillen: 18 december a.s., voor de Ver. Staten: 15 december a.s. Nieuwjaarspost voor Ned. Nieuw- Guinea 23 december a.s., voor de Ned. Antillen: 22 december a.s., voor de Ver. Staten: 21 december as. Brieven te p.a. Amsterdam C.S. - Marine. Onze driekleur boven Zweedse hoofdstad Imposante muziekweek alsmede fraaie expositie van schatten uit Gouden Eeuw Zweeds-Nederlandse Ver. spande zich zeer in (Van onze correspondent in Stockholm) Drie maanden lang zal Stockholm in het teken van Nederland staan. Het nieuwe jaar zal namelijk wor den ingeleid met een Nederlandse muziek-week en eind januari zal de Koning een tentoonstelling van onze schatten uit de Gouden Eeuw ope nen. Tenslotte zal ook het jaarlijkse gala-feest van vier koninklijke ver enigingen aan ons landje zijn ge wijd. De Nederlandse muziekweek is een initiatief van de Zweeds-Neder landse Vereniging, die in januari haar 40-jarig bestaan hoopt te vie ren. Koningin Juliana heeft zich be reid verklaard het beschermvrouwe schap voor deze muziekweek te aan vaarden, terwijl de Koning van Zweden het beschermheerschap op zich heeft genomen. De week begint op 6 januari met een kerkconcert. Het koor van de Zweedse Radioprogramma's en Kabinetscrisis In verband met de kabinetscrisis brengt de VARA vanavond na het nieuws van 18.00 uur een extra com mentaar door mr. M. Vrolijk. De rubriek „Nota bene", Vlaamse notities van Ka- rel Jonckheere, wordt nu tussen 17.55 en 18.00 uur in de tijd van de uitzending „Dingen van de dag" uitgezonden. In het Vara-avondprogramma van vandaag komt de uitzending „Politieke parade" te vervallen. Daarvoor in de plaats komt tussen 21.35 en 22.05 uur een programma, dat aan de actuele po litieke situatie is gewijd. Hierin zal o.m. de voorzitter van de PvdA, de heer Ver meer, het woord voeren. Op vrijdag 19 en zaterdag 20 decem ber houdt de PvdA een congres, dat aan de buitenlandse politiek gewijd zal zijn De Vara zal op zaterdagmiddag 20 de cember een reportage uitzenden van de slotrede van het congres, te houden door de heer Evert Vermeer. De voorzitter van de VVD prof. P. J. Oud, zal vanavond van 19.25 tot 19.35 uur over de zender Hilversum I (402 m.) in het kader van de door de regering ten behoeve van de politieke partijen ge vorderde zendtijd, over de kabinetscri- Prins Bernhard gefotografeerd tijdens de persconferentie, welke hij in Milaan hield in verband met het congres van de Europese Cultuur stichting, waarvan hij voorzitter is Vandaag wordt dit congres door Prins Bernhard geopend. Militaire conferentie te Bandoeng In Bandoen»* is een conferentie van alle regionale militaire commandan ten van Indonesië begonnen, onder leiding van de chef-staf van de Land macht, luitenant-generaal Nasoetion. Op het programma der besprekingen, die vier dagen duren, staan intensivering der operatie tegen de opstandelingen en uitbreiding der daarvoor benodigde groepen. Voorts zullen de laatste voor bereidingen voor de „slotfase" van de campagne voor de terugkeer van Wes telijk Nieuw-Guinea worden besproken Verwacht wordt, dat president Soe- karno en premier Djoeanda op de con ferentie het woord zuilen voeren over de radio zal dan Nederlandse k capella Koorwerken van ondermeer J. Ookeg- hem, Josquin des Prez en Jan P. Swee- limdk ten gehore brengen. Waldeonar Ahlen speelt Nederlandse orgelmuziek uit de 16de en 17de eeuw. De volgende dag geeft het Philhar- mondsch orkest het dubbelconcert voor viool en violoncel van Joh amies Brahms, waarbij als solisten zullen op treden Herman Krebbers (Den Haag) en Tibor de Machula (Amsterdam). Dit in de grote zaal van het Concert gebouw. Op 8 januari zijn het de solisten Eleonora Collin-Norrby (mezzo-sopraan) en Willem Noske (viool), die Neder landse werken uit de 17de en 18de eeuw ten uitvoer zullen brengen. Op het pro gramma staan werken van Willem de Fesch, Pieter Hellendaal, Ernst Heyn- sius alsmede A. Diepenbrock en H. An- driessen. Vervolgens zal Cor de Groot het pu bliek naar de kleine zaal van het Con certgebouw trekken en de violisten Willem Noske en Piet Nijland alsmede Carel van Leeuwen Boomkamp (viola a a gamba) en Hans Schouwman (cem balo) zullen in het Historisch museum sonates en trio-sonates uit de 18de eeuw ten gehore brengen. De week wordt op 13 januari in de Koninklijke Opera besloten met de uit voering van „La Traviata", waarbij Er na Spoorenberg (sopraan) in de rol van Violetta zal optreden. Alle Nederlandse toonkunstenaars die aan de muziekwereld deelnemen, zullen de leden van de Zweeds-Neder landse vereniging op 10 januari een gezamenlijk concert aanbieden. Deze gala-avond zal worden gegeven in het paleis Van der Noot, eens de residentie van de ambassadeur van de Republiek der Verenigde Nederlanden! De kosten van de muziekweek wor den gedeeltelijk bestreden uit bijdragen van een aantal in Zweden gevestigde Nederlandse bedrijven. Het ministerie van O. K. en W. heeft bijgedragen door de violist Willem Noske opdracht te geven tijdens zijn verblijf in Zweden een onderzoek in te stellen naar de in Zweedse bibliotheken aanwezige en in Nederland nog onbekende muziekwer ken van de Nederlandse school van de 18de eeuw. Ook voor de reiskosten van enkele andere solisten zijn subsidies verleend. Men kan al haast van een succes spreken, aangezien de Zweeds-Neder landse vereniging heeft ingehaakt op bestaande abonnementsconcerten. Einde januari zal dan door de Zweedse koning de tentoonstelling van onze schatten uit de gouden eeuw wor den geopend. Het gaat hier niet in de eerste plaats om schilderstukken, maar meer om een indruk te geven hoe de Nederlanders in de 17de eeuw hebben geleefd. Deze tentoonstelling, die in het Nationaal Museum zal plaatsvinden, blijft twee maanden lang geopend. De drijvende kracht voor dit evenement is de ambassadeur, mr. Jan Visser, ge weest. Tenslotte zal einde februari een gala-feest van clubs (de automobiel-, zeil-, motorboot- en aero-club) in het teken van Nederland staan. Bij elkaar een manifestatie waar zelfs de grote mogendheden jaloers op zullen zqn! Sanering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en Spoorwegpensioenfonds Op voordracht van de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO is bij de Staten Generaal een wetsontwerp ingediend, dat maatregelen bevat in verband met de financiële positie van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en van het Spoorweg pensioenfonds. Wat het eerstgenoemde fonds be treft hebben de sedert 1939 verschenen wetenschappelijke balansen een sterk toenemend actuarieel tekort in het Fonds te zien gegeven. Op 1 januari 1955 bedroeg het tekort voor de burger deelgerechtigden f. 4.853 miljoen. Van 't Spoorwegpensioenfonds bedraagt het tekort met betrekking tot de verstreken dienstjaren f.156 miljoen. Voor dit be drag zal de staat een grootboekin schrijving openen. Op het voetspoor van het advies der staatscommissie voor de pensioenwet- geving bevat het wetsontwerp een sys teem van financiering, dat is te be schouwen als een tussenvorm van een consequent kapitaaldekkingsstelsel en van een consequent omslagstelsel. De omvang van het door de staat als schuld te erkennen tekort dus het tekort, voorzover het op verstreken dienstjaren betrekking heeft is be rekend op f. 3.840 miljoen. Het wets ontwerp gaat uit van een rentevoet van 3%, in overeenstemming met de reken- rentevoet gebruikt bij het opstellen van de wetenschappelijke balans, aangezien de rente aan het einde van elk jaar •a'l worden betaald is dit percentage in het wetsontwerp een fractie hoger gesteld. De rente zal f. 117 miljoen per jaar bedragen. Het wetsomftreES) houdt voorts in, NOG SLECHTS ENKELE EXEMPLAREN is onze voorraad gre en een herdruk is uitgesloten. ond tevc ling Lnc (een aan less IIOO mee lesg woi bep Als U wilt voorkomen dat U «uitverkocht" krijgt te horen, haal nu Uw exemplaar van het Bestellingen kunnen desgewenst worden opgegeven aan onze plaatselj agenten en aan onze bezorgers. Bij franco levering aan huis bedraagt de prijs f 2.30. Girorekening no. 571 ten name van Leidsch Dagblad N.V., Leiden. Vele artikelendie ons leven zonnigei en kleuriger zouden kunnen maken d£ (Van onze Romeinse correspondent) San sch Bij herhaling hebben wij erop gewezen, dat onze importeurs goed zouden B.0i wat meer aandacht te besteden aan wat de Italiaanse landbouw en industrk0111 te bieden hebben. Italië is een van de landen, waarmee onze handeIsbalamC13 positief eindcijfer toont: wij voeren meer naar dat land uit dan wij aan Itala_r^ produkten invoeren. Hierbij moet echter worden bedacht dat ook heel wat NBgr"c landse deviezen naar Italië gaan in de vorm van uitgaven door Nederbhie toeristen. Wat dit laatste betreft is het daarom onze zaak de Italianen I ter brengen, dat een vakantie in Nederland een goedkope en een bijzonder pn 193 vakantie kan zijn. Belangstelling voor ons land is er hier meer dan genoeg, Mc al doen natuurlijk de gebruikelijke cliché's van „molens, bloembollen, klompe uit Marker vissers" nog opgeld. Maar wat die positieve handelsbalans betreft, mivoc wij ook in ons eigen belang er voor zorgen, dat ze positief blijft en dat zowt cijfers voor de import als voor de export stijgen. Dat kan heel goed. yy 1 Wonderlijke reclame voor „Nederlandse cacao" Italië heeft nog tal van dingen te bieden, die bij ons grif aftrek zouden vinden. Wij noemen allereerst goede wij nen. Behalve de Chianti, welk woord als „kjantie" moet worden uitge sproken (die zeer goed iswanneer ze werkelijk uit het Chianti-dal komt en dus voorzien is van het ,merk" der pro ducenten van die streek, een kraaiende haan) zijn er nog heel wat andere uit stekende wijnen, bijv. Barrolo en Bar- bera uit Piemonte, Soave uit de buurt van Verona, Verdicchio van Iesi, Corvo uit Sicilië en vele meer. Verder goede vermouts (de klassieke vermout is Carpano), velerlei soorten kaas. echte uit hard graan gemaakte „spaghetti" uit het Napolitaanse, walnoten, vijgen en in het algemeen zuidvruchten. Dan zijn er artikelen als: dassen uit prima zijde met zeer originele en smaakvolle dessins, die hier in de kleinhandel nooit meer kos ten dan tien gulden, zeer fraai dames ondergoed, handschoenen, optische ar tikelen, de meest ingewikkelde appara ten voor het bereiden van vruchtensap pen en „milkshakes", en honderd ande re dingen meer. In het algemeen zullen wij uit Italië weelde-artikelen moeten invoeren, die ons leven wat zonniger en kleuriger kunnen maken en naar dit land massagoederen uitvoeren. Neder landse confectie is vooral voor Zuid- Italië van groot belang, omdat de Ita lianen, mannen zowel als vrouwen, er prijs op stellen goed gekleed te gaan, een ideaal dat voor de minder welgestel- den tot nu toe onbereikbaar was. Goede reputatie Jammer genoeg komen er zo af en toe minder prettige dingen voor, die de we derzijdse handelsbetrekkingen kunnen schaden.. Er is een tijd geweest, dat een inferieur soort kaas uiterlijk enigszins overeenkomend met onze Edammer, hier als „formaggio Olande- werd aangeboden. Dat was in de ja ren van Mussolini's autarkische dromen. Zodra de echte Edammer weer aan de markt kwam (tegen een lagere prijs dan gelijkwaardige Italiaanse soorten!) ver dween het namaakprodukt geheel. Maar af en toe ziet men nog „formaggio Olandese", die uitDenemarken stamt. Een Italiaanse distilleerderij heeft ook jarenlang „zuivere dubbele Cura?aolikeur" (onder die naam) ver kocht. Ook daaraan schijnt een einde te zijn gekomen. Maar dezei dagen be leefden wij een avontuur, dat de moeite v/aard is te worden verteld. Bij een koffie- en theehandelaar vroe- dat het percentage van de door de or ganen verschuldigde pensioenpremie zonodig na elke wetenschappelijke ba lans van het fonds bij algemene maat regel van bestuur zal worden herzien. Daarbij zal het percentage niet alleen afhankelijk worden gesteld van de om vang van pensioenaanspraken terzake van toexomstige dienstjaren, doch ook van de tekorten of overschotten, die uit de in de toekomst op te maken ba lansen zullen blijken te bestaan terzake van verstreken dienstjaren. Het wets ontwerp voorziet bovendien in de mo gelijkheid van tussentijdse wijziging van het premiepercentage Ten aanzien van het Spoorwegpen sioenfonds, waarbij een soortgelijke si tuatie is ontstaan als bij het algemeen burgerlijk pensioenfonds, bevat het wetsontwerp een regeling, die groten deels met het bovenstaande overeen komt, gen wU om „cacao Olandese" (Ne landse cacao). Onze cacao heeft 3" een zo goede naam, dat men ook lo Jr voor een betrekkelijk lage prijs Olandese" kan kopen. De kwaliteit 7® van laat echter te wensen over tei weigerden dan ook een dergelijk toen ons dat werd aangeboden, vn de om een pakje van een of ander merk. De winkelier kwam aandn met een geel pakje van één ons veel minder kostte (slechts 75 cent) de goedkoopste Italiaanse soorten, suiker gemengd, die minstens een den kosten. De goede, bekende N landse merken kosten ongeveer f, per ons. Nieuwsgierig geworden, be 40 ten wij een pakje van die goedkope &e derlandse cacao te kopen. Thuis k wij het opschrift. Aan de ene stond alles erop In keurig, zelfs ven V.1 Italiaans, aan de andere zijde in taal, die als Nederlands bedoeld K Stuurt U nu even de kinderen de kt uit, want als ze dit Bargoens gek hebben, vrezen wij, dat hun opsti ?y op school er onder zullen lijden. In het „Nederlan Wij lazen dus: ,Jtetto gewichi pi grams. Van de Zon's cacao is uit ni van de beste en bekende cacao ro gelmoes verkrijgt. Voor zijn on vt perkte karakteristiekzuiverheid,\ de aangename reuk en smati m het bijzonder geschikt om een fi, drank met hooge voedzaam ven gens te krijgen, zoals pudding, l ken en veelal andere gebakkei maken". Op de voorzijde van het pfi g stond: Cacao Van de Zon's en i ia grote letters daarboven: „Om f komelijk". Dit woord konden werkelijk eerst niet thuisbre». x, De rest was keurig door iemand, onze taal niet kent, met behult t een woordenboek uit het Italia vertaald, maar wat betekent j overkomelijk"? Op de andere i t stond in het Italiaans „insupen 6, le'' hetgeen overeenkomt met l 1 „onovertroffen" of „onovertreflM v Het heeft even geduurd, voor wij' herinnerden, dat inderdaad „s? v rare" in het Italiaans zowel ot c treffen als te boven komen betelv 7 ev dat men de uitdrukking: c onoverkomelijke hinderpaal" i vertalen als „un ostacolo insupc bile". Vandaar dus dat „onoven t melijk". Deze cacao was vervaardigd in Tu Dat stond tenminste op het dcc Maar het meest trof ons, dat aan b' zijden (steeds in het Nederlands) te zen stond: „Nederlandse Kamer Koophandel in Italië". Deze Kamer' j Koophandel, met zetel te Milaan, staat inderdaad en zij zou er stellig f aan doen eens een onderzoek naar cacao in te stellen. Hetzelfde geldt: tuurlijk voor de handelsattaché bi' Nederlandse ambassade te Rome. I gaat om een produkt, dat onze go naam als cacao-producerend land breuk kan doen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4