penseel ii Amazone leven vele, wel vreemde, naar veelal smakelijke vissoorten ROERLOOS VOOR DE STORM? ,december-voordeel-verkoop' .Werkelijke' kortingen van 107„ tot 50% Dr. A. Meschkat (F.A.O.) doet in Brazilië baanbrekend werk H ,nog een prettige verrassing' HET LEVEN IN BELGIE IS BEZIG DUURDER TE WORDEN ste jaargang Vrijdag 12 december 1958 Vierde blad no. 29619 Onnodige armoede onder de vissers (Van onze correspondent) Als een geweldenaar onder de wereldrivieren stroomt dwars door grote vlakte van het Braziliaanse land de Amazone. Een rivier met :1e grillige vertakkingen, die alleen al door haar jonkvrouwelijke tam tot de verbeelding spreekt. Een machtige waterstroom van meer 5300 kilometer lengte en een stroomgebied van zes miljoen vier- inte kilometer, die is gemarkeerd met grote meren als de Lagoa dos itos en de Lagoa Mirim aan de grens van Uruguay. Een water- room, die zich dwars door geweldige oerwouden slingert en meer in tweeduizend vissoorten herbergt, waarbij de in scholen zwem ende en opererende gevreesde piranhas.In dit verre en fascine- nde stroomgebied van de Amazone verricht één van de visserij- tskundigen van de F.A.O. al bijna drie jaar lang zijn baanbrekend erk, namelijk dr. A. W. Meschkat, die levendig over zijn ervaringen an vertellen en al heel wat vissers van de Amazone heeft geleerd, >e zij meer vis kunnen vangen en hoe zij hun vangst vers aan de arkt kunnen brengen. Dr. Meschkat heeft op zijn langbe- reizen over de Amazone en bij het uit oefenen van de visserij, heel wat zeld zame vissoorten leren kennen. De can- diru, piranha, pirarucu en een soort stekelrop. De candiru is een parasiet achtige vis van ongeveer veertien cen timeter lang en een centimeter dik. Hij dringt door de kieuwen van de vissen en voedt zich met de ingewanden.. Een gevaarlijk heerschap dus. Hij is ook in staat om in een menselijk lichaam te dringen. Na een aanval van een can diru volgt veelal de dood. maar vrijwel altijd zware pijn en ziekte.. [ennen het modern visgerei niet eens Het verre land aan de Amazone is ier dan een groen paradijs, zegt hij fcelijk, ook nu nog leven er vele men- i in de dorpen en gehuchten aan de aazone en haar talrijke vertakkingen, een groot gebrek hebben aan tuurlijk en dierlijk eiwit. Dit grote :ort aan eiwitstoffen zou echter op aeven kunnen worden, wanneer de insen aan de Amazone de zeer rijke Voorraden van deze geweldige rivier ter zouden kunnen benutten. Hoe men zij echter aan modern visgerei? kt hebben zij nodig voor het invoeren n de nieuwe visserij technieken. Daar- ,ast kampen zij, de vissers van de nazone, met het probleem, dat het tosport van de vis naar de steden en hien vormt. _Ik heb de vissers in de jaren, die ik er nu al heb doorgebracht, allerlei soor- moderne visnetten gedemonstreerd, i heb ze getoond, dat men met een Bdern nylon-visnet meer dan vijfen- rtig kilo vis in twintig minuten kan ngen. Dat is meer vis dan een visser er in een gehele dag met een werpnet tn vangen". Bedervend klimaat Het is heet en vochtig aan de Amazo- .Het tropische klimaat doet de ge ingen vis snel bederven. De afstand issen de steden en dorpen en gehuch- n, waar men de vis aan de man of de •ouw zou kunnen brengen, is zo groot, it het transport soms dagen lang iurt. Financieel en technische moei- fcheden hebben de bouw van ïjsfabne- ;n en koelruimten voor de opslag van s totnutoe verhinderd. Dr. Meschkat erde de vissers daarom eenvoudige dddelen benutten voor de aanvoer van s in verse staat over grote afstanden. :k liet houten bunnen bouwen .sten met gaten erin. Na de vangst erpen de vissers de vissen in de bun 1 zo zijn wij er in geslaagd om vis vend aan de markt te brengen. Ik heb 5 vissers nu in flinke dorpen het ge- mik van de bun geleerd, maar wat •tekent dit nu nog in een gebied, dat groot is als de helft van Europa", ïgt dr. Meschkat, die bij zijn werk avoorstelbare moeilijkheden moet over- innen. Hij zal nu het gebruik van de an in nog tien andere dorpen propa- eren. En hU hoopt, dat het goede nieuws an de „bun" tenslotte in het gehele ebied van de Amazone bekend zal wor- en. Met zijn boot heeft hij op de Ama- fine totnutoe 3500 kilometer afgelegd, 'eel langere reizen maakt tuj met vlieg- 'ligen, want hij bezoekt de vissers aan les, e grens van Peru en Bolivia net zo derJoed als de vissers aan de monding van *e6Pe Amazone. Met pijl en boog Koer r 1 vissers in het Amazonegebied ge- ruiken nog altijd pijl en boog en speer ïanpij het uitoefenen van hun beroep, teiiaarnaast gebruiken zij kleine werpnet- h£n van zelfgemaakt garen, dat echter ^hel in het water verrot. Dr. Meschkat .j daarom van mening, dat het invoe- •jrl^en van netten van synthetisch mate- x)p{laal, dat de vernietigende en bederven- omre kracht van het water kan weerstaan, leruan de allergrootste betekenis is voor téet verhogen van de levensstandaard •""jan de vissers aan de Amazone.. 's „De grote armoede, waarin de vissers iven, en importmoeilijkheden staan de ivoer van deze netten echter in de reg. Het is vervelend om te moeten 0n!aststellen, dat Brazilië grote hoeveel- "jLieden gedroogde vis, vooral kabeljauw, f^ivoert uit andere landen. Men steekt 'de tfild in vreemde waren, dat mogelijk nwiet uitgegeven zou hoeven worden, oroe/anneer de Braziliaanse vissers over or .«oede netten beschikten", zegt de F.A.O. anw;ionier enigszins bitter. „En dan te be denken, dat bijna alle tweehonderd vis soorten, die in de Amazone zwemmen, ostt^tbaar zijn. Er zijn een paar uitzonde- Vissen, die men niet eet van- het bijgeloof van de bevolking. Er seft in de Amazone bijvoorbeeld een ke drachtige gevlekte en getekende vis, die 1 Taeer dan vijftig kilo weegt.. De mensen de dorpen eten deze vis niet, omdat J°di,ij geloven, dat deze vis lepra veroor Wel, ik heb zo'n vis gevangen en beitr wat van gegeten. Zo heb ik de men en aldaar het bewijs geleverd, dat er ppejeen reden voor het bijgeloof was, want ag k werd niet ziek elk Primitief J Een van de primitiefste methoden om r Le vissen, is het afzetten van de diepe in de oever van de Amazone en tian proberen om de vissen met de hand f-e vangen. Dr. Meschkat probeerde dat »ma)ok eens, evenals hij de visserij met banipeer en pijl en boog op de Amazone geoefende. „Ik was erbij, toen een visser KJn plaats van een grote vis een dikke iatilang in zo'n gat greep. Het was een rgfiinaconda of een boa constrictor. Het 6vater was zo troebel, dat we het mon- i liter niet konden zien. De visser wist rpfcehter, dat het een slang was.. Hij liet met mijn hand het koude lichaam K,an slan8 voelen. Toen de visser de water wilde halen ontsnap- en is een zeer goede moeder voor haar jongen. Zy blijft bij ze tot ze groot ge noeg zijn om voor zichzelf te zorgen. De pirarucu moet regelmatig aan de oppervlakte van het water komen om lucht in te ademen en vormt dan een gemakkelijk te behalen buit voor de vissers.. Zy blijft namelijk met haar Jongen op één plaats.. De vissers van gen deze vis met een pijl of een har poen. In de onderloop van de Amazone ziet men ze vrijwel niet meer, maar verder, het binnenland in, komen zij nog vrij veel voor. Datzelfde geldt voor de manatus of de zeekoe, die goed vlees levert. Het vel van deze rivierbewoner kan gedroogd worden en tot leer worden bewerkt. De zeekoe wordt ook drie meter lang, maar vermenigvuldigt zich lang zaam.. Om de twee jaren werpt zij een kalf.... Het is een zoogdier en niet aan vis soorten verwant. .De zeekoe lijkt wat op een walvis. Een van de gevaarlijkste vissen is volgens dr. Meschkat de stekel- rog, die een lichaam heeft, dat zo rond is als een schotel. De stekelrog heeft een dikke staart met in het midden een forse stekel. Er zijn soorten, die twee stekels hebben.. Een mens, die door de stekelrog gestoken wordt, is veelal vier maanden ziek. De door de vis veroor zaakte wond heelt zeer slecht te het gevaarlijke dier." Dr. Meschkat moest leergeld aan deze naarling onder de vissen betalen. „Toen ik voor het eerst met mijn houten bun vol levende vis op stap ging en de rivier afzakte om deze vis naar de markt te brengen, drong een candiru door een van de gaten in de bun en veroorzaakte een ware slachting onder mijn vangst. Na deze ervaring heb ik voor de bun gaten rasters gemaakt, zodat de candiru niet meer in de houten kist kan komen." Wrede piranhas Niet gevaarlijk De piranhas zijn wrede vissen, die ongeveer zeventig centimeter lang wor den. Zy zijn gewapend met twee rijen driehoekige tanden en vallen iedereen aan. Ze opereren in grote scholen en scheuren him buit in stukken.. Geen vis dus om mee uit vissen te gaan. Dan is de pirarucu een van de grootste op de wereld levende zoetwatervissen, heel wat goedaardiger; volgens dr.. Meschkat. De pirarucu wordt ongeveer drie meter lang De F.A.O.-pionier, dr.. Meschkat kan urenlang vertellen over de vreemde vissoorten, die hij in de Amazone heeft gevangen -r- maar zijn taak is tenslotte om de vissers de rijke visvoorraden van de Amazone beter te leren gebruiken en hy is op dat punt, hoewel er nog heel veel hindernissen zullen moeten wor den genomen, niet pessimistisch ge stemd. „Wat dit gebied echter vooral nodig heeft, zijn mensen van de weten schap. kooplieden en ondernemers met karakter. Er zyn veel mensen, die het werken aan de Amazone griezelig en gevaarlijk vinden. Inderdaad vind je er slangen, krokodillen en andere gevaar lijke dieren; maar deze hebben meer angst voor de mensen dan aanvalslust. Ik zelf heb in het oerwoud nooit een slang gezien, wel een aantal zwemmen de in het water. De enige mensen, die wel eens gevaar lopen, zijn de Indianen. Die trekken geluidloos met hun jachtgerei door het oerwoud en stuiten soms onverwacht op een slang. Een Europeaan kan echter niet geluidloos door de wouden dwalen. Gevaarlijke dieren slaan op de vlucht voor het lawaai. Volgens mij is het gevaarlijker om in een moderne stad de straat over te steken dan in de maag delijke wouden van de Amazone te leven, te werken en ze te doorkruisen". Zweedse zakenlieden gaan een reuzen-show maken in Moskou (Van onze correspondent te Stockholm) Vierhonderd Zweedse bedrijven hebben een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de eerste goede rententoonstelling, die door een Wes telijk land in Rusland zal worden ge houden. Achter deze expositie, die in juli 1959 in het Moskouse Gorki-park zal plaats hebben en 20 dagen zal duren, staan een kurkfabriek en een bedrijf voor garen, kousen en trico tage. De organisatie is toevertrouwd aan de heer Folke Claesson, de man van de (geheel subsidievrije) Stock - holmer jaarbeurs, de St.-Eriks Massa. Reeds enige tijd geleden wist men, dat er iets in de maak was. De Zweden zijn namelijk met een handelsdelegatie van meer dan honderd personen in Moskou geweest en hebben zeer waar schijnlijk toen al het besluit inzake de expositie genomen, want reeds nu is de deelname van enkele grote bedrijven verzekerd. De Zweden zullen met deze tentoon stelling van al hun belangrijke export- produkten de eerste Westelijke mogend heid zijn, die op een dergelijke wijze zijn goederen toont. Kort daarna, zo verzekerde men ons, komen Amerika. Engeland. Frankrijk en misschien ook Oostenrijk. In vier hallen staan 8000 vierkante meter ter beschikking, terwijl er nog een behoorlijke niet-overdekte ruimte is. De tentoonstelling wordt door het be drijfsleven opgezet, maar de Zweedse ambassade in Moskou zal alle steun verlenen, terwijl de minister van Handel op een afstand een oogje in het zeil houdt. Men zal zich herinneren, dat de Zweedse (socialistische) premier Tage Erlander, onlangs heeft gedreigd de handelsrelaties met Rusland te verste vigen, indien „De Zes" hun. zoals hij zei, discriminerende handelspolitiek per 1 januari a.s. gaan verwezenlijken. In politieke kringen wijst men er echter op, dat Zweden ondanks dit vlag vertoon wel de nodige voorzichtigheid bij zijn handel met Rusland in acht zal nemen. De jongste ontwikkeling in Finland is immers waarschuwing ge noeg. Dit land werd zojuist gevoelig ge troffen door het Russische besluit om (uit politieke overwegingen) bestellin gen en betalingen voor een bedrag van 24 miljoen gulden uit te stellen. Vragen over Nederlandse diplomaten in Peking Het Tweede Kamer-lid. de heer Goed hart, heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan de minister van Bui tenlandse Zaken: 1. Is het waar, dat het Chinese per soneel van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Peking een boy cot-actie is begonnen tegen de Neder landse zaakgelastigde aldaar; 2. heeft de minister de indruk, dat een dergelijke actie mogelijk is zonder dat zij door de regering van communis tisch-China zelf geïnspireerd werd?: 3. is hij bereid hierover mededelingen aan de Kamer te verstrekken? ET is nog niet zover. Tóch kan het héél gauw komen; witte rijp over de bomen, misschien straks sneeuw. Dat hóórt er zo bij als Kerst mis in zicht komt. Wie immers draagt een „witte Kerstmis" niet als ideaal in het hart? Nog even geduld, mijne vrien den en de vlokken vallen uit de hemel. Het zal dan opeens héél anders zijn. We krijgen weer die witte schilderijtjes, waarvan de kerst kaarten vervuld zijn. Die eerste kerstkaart is al binnengevlogen, gans uit Cana da, waar ze er blijkbaar vroeg bij zyn. Straks volgt de grote stroom. Want zó modern kan de mensheid niet zijn. of het con servatisme komt altijd even om de hoek kyken. Niets is prettiger dan zo'n ty pisch Dickens prentje te ont vangen met een romantische mailcoach en een trompetteren de palfenier op de bok. Met groen, rood of geel uit gedoste feestelijke kerstgangers op weg naar de kerstgans. Een beetje ouderwetse sfeei hebben wij in de komende we ken broodnodig om het jaai 1958, met overal likkebaardende dictators op de loer naar het Westen, te overleven. Dan komt er een nieuw jaar dat ons misschien nóg meer van die huiveringwekkende heren zal brengen. Zolang we niet in Pastenaks schoenen staan, voelen we ons gelukkig vrij. om af en toe ach terom te kijken en met Kerst mis te doen, alsof er niets aan de hand is NOG één moment en ook dr kerstboommarkten staai weer vol. Er is moeilijk aan te komen maar een goede kerstbomen- koopman weet ze wel op de kot te tikken. Anders zou z'n handeltje ver lopen en dat is het laatste, wat ie wil. Met kerstbomen gaan jong er oud naar huis. Ook dat is eer van de laatste resten romantiek die de hedendaagse mens noe ter beschikking staan om zijn leven te vermooien. Met de kerstboom in huis is het goed Kerstmis vieren. Er i.- nauwelijks één mens, die zich dat laat ontgaan. Dan branden de lichtjes ln huis. Men sluit de boze wereld af. met elkaar op zoek naar iets hogers en edelers dan alle moord en doodslag op een we reld, waarin het „in de mensen een welbehagen" tot utopie ge worden is ZO gaan wij in deze decem bermaand mooie dagen te gemoet. Voor héél kort verwisselen we de harde realiteit voor de kost bare illusie. We dénken dan, dat geen wrede macht ons teisteren kan, dat alles pais en vree is dat ieder mens tevreden en gelukkig door dit leven gaat, totdat één dag daarna de roepstem van het kwade opnieuw door de ether flitst en de gebroken illusie in scherven aan onze voeten ligt. Dan wordt het weer „oppas sen" geblazen voor de dreiging, die aan alle kanten om ons ligt. Zolang die dreiging niet in de daad wordt omgezet, is er nog tijd om te kijken naar wat een prachtige natuur te geven heeft. Zoals dit plaatje zo overtui gend toont: trotse bomen onder de rijp. Roerloos in de diepe stilte.... Vóór de storm? FANTASIO Advertentie Morgenochtend om 9 uur starten wij traditie- getrouw niet onze die zoals elk jaar vooraf gaat aan onze balansopruiming. Wij hebben voor onze klanten en natuurlijk ook voor hen, die wij nog niet in onze zaak mochten begroeten weer een bijzondere reeks interessante aanbiedingen. spreken voor zichzelf duidelijke taal, maar wel in het bijzonder nu ze gelden voor alle heren- en jongcnskleding uit onze kollektie. Dat dit een unieke kans is om uw garderobe, op een voordelige wijze aan te vullen zult u wel met ons eens zijn, temeer u nu in de gelegenheid bent om rustig uw keus te doen voordat de januaridrukte begint. Last but not least Wij ontvingen deze week de eerste serie modellen van Ascot's-voorjaarskollektie 1959. Alleen, snaar dan ook alléén gedurende de december-voordeel-verkoop krijgt u hierop ook een reductie van 10°tot 50°j„ ter kennis making. (Denkt tt er wel om... deze nieuwe modellen komen niet in de balansopruiming) Al bijna een eeuw Hedingspecialist. Haarlemmerstraat 175. Prijzen der grondstoffen dalen teel, maar die van kleinhandel volgen onvoldoende De bekende spiraal I (Van onze Brusselse correspondent) De recente stakingen in de elektri- citeits- en gasbedrijven hebben het probleem van de levensduurte in België op vrij scherpe wijze naar voren ge bracht. Wij beleven thans een periode van gematigde economische depressie, waarin de prijzen van de verbruiksgoe- deren normaal een dalende tendens te zien zouden moeten geven. Maar, in tegendeel. in België en elders in de wereld stijgen de kleinhandelsprijzen en dalen sommige grondstof prijzen. Daar de arbeiders in vele fabrieken geen overuren meer verrichten, is hun inkomen gedaald, en dat is een van de oorzaken van een wrevelige stemming onder de loontrekkenden. Met een ge ringer inkomen moeten toch hogere prijzen voor levensmiddelen enz. wor den betaald. De regering heeft door de staking van de tramarbeiders zelf een offer moeten brengen. Vrijstelling van de omzetbelasting op het verkeer maakt het de bus- en trammaatschappijen nu mogelijk om aan de tramarbeiders een loonsverhoging van 3 procent te be talen, zonder dat de tramkaartjes we derom duurder hoeven te worden. Maar enkele dagen later heeft de regering de verbruiksbelastingen op een aantal produkten verhoogd en nam de staat wat hij de ene hand gaf, met de andere weer terug! De levensduurte zal in de komende maanden ongetwijfeld toenemen. In België zijn de lonen gebonden aan de schommelingen van de index der de tailprijzen. De hogere prijzen voor ben zine. het herstel van de omzetbelasting op koffie tot 10 procent, de hogere ac cijns op tabaksprodukten en de even eens ter sprake gebrachte verhoging van de broodprijs zal de index van de kleinhandelsprijzen wel doen toenemen, waardoor ook de loonschaal in bewe ging zal komen. Men ziet het: de be kende spiraal! Enige lichtpunten Er zijn in de huidige situatie natuur lijk ook wel enige lichtpunten. Zo is het duidelijk geworden dat de leiders van de grote vakbonden zich reken schap geven van het feit, dat zij in een land met de hoogste lonen van Europa niet meei zo lichtzinnig een staking mogen doen losbreken als in het voor oorlogse BPlgië-van-de-lage-lonen. De vergoeding, welke door de vakbonden aan de stakende arbeiders wordt uitbe taald, bedraagt normaal een minimum van acht gulden per dag. met bijslagen voor kinderen. Maar in veel bedrijven verdienen de arbeiders 20 tot 30 gulden per dag. Vandaar dat de staking in de trambedrijven niet werd voortgezet, daar veel arbeiders tegen de wil van de vakbond-vrijgestelden toch het werk wilden hervatten. In grote bedrijven in de sterk geïndustrialiseerde gewesten van België, o.m. in Luik en Charleroi, waar de socialistische vakbonden zeer veel invloed hebben, ondervindt de lei ding van die vakbonden sedert geruime tijd een groeiend verzet vanwege de oudere arbeiders om vakbondbij dragen te incasseren. Indirect voordeel Dat de kleinhandelsprijzen niet in voldoende mate dalen, rekening hou dend met de daling van de prijzen der grondstoffen, heeft indirect een voor deel. Met name blijven hierdoor de in komsten van de staat op peil, en de regering heeft dringend nieuwe fiscale inkomsten nodig, zowel als stabiele courante inkomsten. De minister van Openbare Werken heeft medegedeeld, dat ter bestrijding van de werkloosheid aan de gemeenten opnieuw vergunning wordt verleend om werk aan de wegen in de gemeenten door werklozen te laten uitvoeren. Men schat, dat over enkele maanden opnieuw circa 30.000 werklozen op die manier aan het werk zullen kunnen gaan tegen een normaal loon, dat gedeeltelijk door de gemeen ten en gedeeltelijk door de schatkist wordt betaald. In de kringen van de kleine aannemers heeft men altijd be weerd dat de werken, door werklozen uitgevoerd, de gemeente in feite duur der komen dan wanneer zij door da aannemers zelf worden uitgevoerd. Voorzichtig aan Wat de huidige ontwikkeling meer dan ooit duidelijk doet uitkomen, is het feit dat de hoge lonen en de hoge staatsuitgaven het voordeel van de ver laagde prijzen op de wereldmarkt doen verloren gaan. De detailprijzen blijven op een te hoog peil. Maar dat heeft dan weer een gunstige invloed op de inkomsten van de schatkist die er de tewerkstelling door kan stimuleren. Er is één aspect, dat door de economen en politieke waarnemers binnenskamers! in het licht wordt gesteld, n.l. het gevaar van de ..economische propaganda". Het is bekend, dat de Amerikaanse pers en officiële spreekbuizen in de jongste maanden massa's be richten over het economische her stel in de Verenigde Staten de wereld insturen. Men moet daar, aldus de Belgische economen, ech ter zeer voorzichtig mee zijn. In het vooruitzicht van de verkiezin gen in 1960 hebben de Republi keinse kringen er alle voordeel bij om zoveel mogelijk de indruk te wekken, dat het zakenleven door de periode van depressie heen is. Men moet er volgens die waar nemers in West-Europa rekening mee houden, dat ook 1959 niet zo'n best jaar gaat worden, en het is al meer dan eens gebeurd dat een echte economische herle ving in Amerika gepaard ging met een vertraging van het zakenleven in Europa, of vice versa.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13