w SCHUDEL* CITROEN Nieuwkoop's wensdroom in beeld Australië en Amerika erkennen ositie van Ned. Nieuw-Guinea J. van Nieuwenhuyzen voorzitter van Hollandse Mij. van Landbouw Tsjang woedend, toen gezinspeeld werd op ontruiming van Quemoy DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 'Van onze parlementaire redacteur) let Australië bestaat volkomen over stemming over de internationale K^itie van Nieuw-Guinea, heeft minis- Luns gistermiddag in de Tweede reiner verklaard. Ook de Verenigde hebben verhoogde belangstelling de strategische positie van dit ge- jjet Amerikaanse beginsel dat geen iêdsverovering kan worden toege- m met geweld, geldt ook voor Nieuw- jiea. Minister Dulles heeft zijn col- 1 Luns gemachtigd daarvan medede- -rg te doen. Alleen Indonesië maakt i Nieuw-Guinea een probleem, zei bister Luns. Zonder de Indonesische .tatie zou het geen probleem zyn. k jederland kan zijn taak in Nieuw- inea aan verzekerde hij de heer De Ht De 'Nederlandse soevereiniteit I> Nieuw-Guinea is geen doel op zich- f maar een tijdelijk middel om de tolking tot zelfbestuur te brengen. Dat lerlands prestige de richting van het Bid zou moeten bepalen, is de rege- z volkomen vreemd men de Verenigde Naties egt Nederland het beheerschap over iUW-Guinea op te dragen, weet men -~J -waar men mee begint, maar niet ar het eindigt. jen klacht by de Veremgde Naties •r de roof in Indonesië is nutteloos, dat het recht in de Verenigde Naties t de boventoon voert. Iet is niet mogelijk de kosten voor de 'ensie van Nieuw-Guinea in mindering te brengen van onze bijdrage aan de NAVO. want ieder land moet het maxi mum van zijn f inancdeel-economisoh vermogen bijdragen. De heer De Kadt verklaarde later, dat het antwoord van de minister hem niet had bevredigd. Maar hij was ervan overtuigd, dat bij eventuele vervroegde verkiezingen Nieuw-Guinea ongetwijfeld naar voren zal worden gebracht: „De uitspraak van het Nederlandse volk zrul- len wü met enige gerustheid afwach ten". „Wowo" in moeilijkheden In het proces tegen dr. Wolfgang Wohlgemuth („Wowo"), die beschuldigd wordt van het onderhouden van betrek kingen die in strijd zijn met de West- duitse grondwet, heeft een getuige gis teren verklaard dat Wohlgemuth tegen hem gezegd had dat hij van plan was het voormalige hoofd van de Westduitse veiligheidsdienst, dr. Otto John, naar Oost-Berlfjn te brengen om de auto riteiten aldaar het bewijs te leveren dat hij, Wohlgemuth, geen Amerikaanse spion was. De getuige Bruno Kropidlofski zei voor de rechtbank in Karlsruhe dat Wohlgemuth in zijn aanwezigheid het bandje had afgedraaid van een telefoon gesprek met John. Uit de woorden van John bleek, dat hy zeer terneergedrukt was. DUBBEL GESTOOKTE Gemiddeld 5400 htscheidingen per jaar 1 Uit een publikatie van het Centraal lureau voor de Statistiek, betreffende le echtscheidingen in Nederland in iet tijdvak 1900—1957 blijkt o.m., dat n de laatste jaren gem. per jaar ruim »400 huwelijken door echtscheiding yorden ontbonden. 5e gemiddelde duur van de bij deze Htscheidingen betrokken huwelijken is ■ïijaar. Ruim de helft van het totaal ■atal ingeschreven echtscheidingen had l huwelijksduur van minder dan 10 IT. 3et blijkt o.a., dat voor echtparen jder minderjarige kinderen de echt- Heidingsfrequentie ruim tweemaal zo Dg is als voor die met minderjarige Aderen. Jaarlijks zijn in totaal circa )0 minderjjarige kinderen bij echt- leidingen betrokken, waarvan 2400 iii. circa 36% - in huwelijken, welke g geen 10 Jaar hebben geduurd, 'tt.w. in gezinnen met jonge kinderen, ar na ast zijn bij de door echtscheiding tbonden huwelijken met een huwe- <sduur van 20 jaar of langer nog 1200 kinderen betrokken. De echtscheidingsfrequentie onder ✓aiet-gemengde huwelijken, waarbij •*&man en vrouw beiden rooms-katholiek, >f beiden nederlands-hervormd, of bei dden gereformeerd, of zonder kerke lijke gezindte zijn, is ruim viermaal zo laag als die onder huwelijken, waarbij man en vrouw niet behoren tot een zelfde van de hier genoemde ge- zindten. C|V00r de niet-gemengde huwelijken ssen rooms-katholieken, resp. tussen ^reformeerden, is de echtscheidings- ■lequentie lager dan voor die tussen [derlands-hervormden, en voor deze atste groep weer aanmerkelijk lager i in voor de huwelijken, waarbij noch de *an noch de vrouw tot een kerkelijke et zindte behoort. Voor de gemengde hu- c. «lijken tussen rooms-katholieken en "ideren is de echtscheidingsfrequentie Sger dan voor de overige gemengde hu- ïlyken. De laagste ech'tscheidingsfre- jentie onder de gemengde huwelijken fftoont de combinatie nederlands-her- imid met gereformeerd. Bij een onderscheiding naar sociale ilieus blijken aanmerkelijke verschil- a. De echtscheidingsfrequentie onder ïwelijken, waarvan de man een niet- frarisch beroep heeft is ruim zesmaal hoog als die in de agrarische sector. j is ook in de middelgrote en grote de echtscheidingsfrequentie be- hoger dan in de overwegend attelandsgebieden. Mede in verband y-iarmede loopt eveneens voor de af- nderlijke provincies de echtscheidings- taequentie sterk uiteen, tfc Bejaarde visser op Merwede verdronken De 77-jarige visser J. Klop uit Hen- drik-Ido-Ambacht is gistermiddag op de Merwede door verdrinking om het leven gekomen. Zyn 70-jarige neef C. Klop kon op het nippertje gered wor den en hun stalen vissersbootje met aanhangmotor zonk. ^Het ongeluk gebeurde toen de vissers •Ir hoogte van het Lange Veer te Har- wixveld een draad overgooiden naar het eepschip Edelweis om zich voort te .ten trekken. Achter dit schip met nog pee andere, getrokken door de sleep- )ot „Fatima", hingen ankerdraden on- T 14chtbaar in het water. Toen een van ïze kabels strak getrokken werd, raakte ~e beklemd tussen zwaard, en romp van illeiet vissersbootje. Dit werd gedeeltelijk de at het water gelicht en kapseisde. Vis- Jw c. Klop, die op de kop zat, kon iiefc£h vastklemmen aan de bolder van de Sdelweis" en werd daar aan boord ge- V.k?n' maar zÜn 77-jarige neef kwam jjl het water terecht. Hij wist zich nog tijd zwemmend aan de oppervlakte - houden. De kraandrijver T. Putters scheepswerf „De Hoop" te Har- sprong direct in een roeiboot haalde de bewusteloze visser uit het 2rJfter- Er werd geruime tijd kunstmatige •adtern g toegePast, maar men slaagde niet in de levensgeesten op te wekken, de adp^en betrouwbaar nieuws JJff p ?sident Eisenhower verklaarde gis- ftfren op zijn persconferentie over de \t rflchten omtrent Russische atoomvlieg- dat de Amerikaanse regering been enkel betrouwbaar bericht heeft ntvangen waaruit zou blijken dat de .us^en erin geslaagd zyn een vliegtuig kernenergie te laten vliegen. JTL verband merkte hij op, dat het ven zin heeft om te proberen een vlieg en g o?eteen kernmotor alleen maar een aar honderd meter van de grond te «■Mgen. Het onderzoek in de Ver. Staten ?stë aan ook gericht op de ontwikkeling jjjjjan een atoomvliegtuig dat voor vreed zame of militaire doeleinden op bevre digende wijze kan worden gebruikt. Dat ïeeni natuurlijk niet zeggen, dat het we- ^enschappelyk onderzoek naar atoom- „i«lo!?ren voor vliegfcuigen en het over- t ktn Van opgewekte energie ls ge- NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDEN Euromarkt bepalend voor landbouwbeleid „Zonder hulp van de overheid zou het instandhouden van het landbouwbedrijf onmogelijk zijn. Dat is jammer genoeg de noodlottige ontwikkeling van deze tijd en deze wereld", zo zei de aftre dende voorzitter van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, de heer J. C. Dyksen (Purmer), in zjjn openingswoord op de gisteren in Krasnapolskv te Am sterdam gehouden 180ste algemene ver gadering van de maatschappij „De spanningen, waarmede wij op dit moment te maken hebben zijn in wezen van internationale aard en dit betekent dan ook dat de oplossingen daarvoor in de eerste plaats op internationaal niveau moeten worden gezocht". De voorzitter plaatste zijn opening®- en afscheidsrede tegen de achtergrond van wat hij noem de een ingrijpende ontwikkeling die zich staat te voltrekken. Het landbouwbe drijf anno 1958 is een uiterst dyna mische ondernemingsvorm die zioh in snel tempo op talloze nieuwigheden moet instellen. De produbtie per manuur moet zo hoog mogelijk worden opge voerd. EISEN In deze tijd van mechanisering en automatisering ziet de landbouw zioh voor dezelfde eisen gesteld als elke an dere ondernemingsvorm. Dit vraagt veel geld voor investeringen, die tenslotte al leen maar gericht zijn op verlaging van de produktiekosten. Men 'besefte wel dat wij daarvoor de middelen moeten heb ben. Met betrekking tot het inkomen merkte de voorzitter op, dat de land bouw financieel in staat moet zijn om slechte produbtie jaren uit de reserves op te vangen, zonder reservevorming is op den duur geen enkel agrarisch be drijf in stand te houden. Als agrarisch exportland liggen op de Euromarkt en hopelijk ook de vrijhan delszone, of onze kansen of ons noodlot, zo vervolgde spr. „De Euromarkt is ten slotte bepalend voor ons nationale land bouwbeleid. Wij moeten nu eenmaal met een zeer grote 'hoeveelheid van onze produ'kten naar die Euromarkt toe. Lukt dit, dan slaagt ook onze nationale landbouwpolitiek". Otto van Habsburg tegen monarchistische partij De Oostenrijkse troonpretendent Otto van Habsburg heeft in een vraaggesprek met het Weense blad „Neuer Kurier" verklaard, dat hy, ingeval van terug keer naar Oostenrijk, geen monarchis tische partij zal stichten. De monarchis tische gedachte heeft niets te maken met partijpolitiek zei hy. Hy had zich ook in het verleden al tegen de oprich ting van een monarchistisohe partij uit gesproken (in Oostenrijk bestaat op het ogenblik een „monarchistisohe bewe ging"). Iedere verandering van de grondwet, ook een eventuele verandering van de staatsvorm, zou slechts door de meerder heid van de bevolking, d.w.z. praktisch sleohts door de bestaande partijen geza menlijk kunnen worden uitgevoerd. In een moderne constitutionele monarchie zouden de bevoegdheden van de mo narch die van de huidige president van de republiek kunnen dekken, aldus Otto van Habsburg. Hij geloofde niet, dat zijn eventuele terugkeer naar Oostenrijk tot protesten van vreemde mogendheden zou leiden, daar de mogelijkheid van zijn terugkeer ook in het staatsverdrag (vredesverdrag met Oostenrijk) zou zijn opengebleven. VOLGEPROPT WESTEN Sprekende over het grote verlies van landbouwgronden merkte de voorzitter om. op: „Het schijnt nu wel een uit gemaakte zaak te zijn, dat men perse het westen wil volproppen. Van een wel doordachte spreiding van industrie en bevolking komt weinig terecht. Dat be tekent, dat men onze grond moet heb ben, die tot de meest produktieve van ons land gerekend mag worden. Voor recreatie zeker als de vijfdaagse werkweek wordt ingevoerd zal ook nog wel veel grond worden opgeëist. On ze boerderijen zullen wat uiterlijk en af metingen betreft aan alle beperkende bepalingen moeten voldoen. Hetzelfde geldt voor de kassenbouw ook hier zal het nog een hele toer wórden om een bedrijf zakelijk verantwoord te kunnen opzetten of uitbreiden" De heer Dyksen, die als voorzitter aftrad, werd tot lid van verdienste be noemd, De vice-voorzitter, de heer J. A. van Nieuwenhuyzen (Ooltgensplaat) werd met algemene stemmen tot voor zitter benoemd. Ir. M. C. van Hameien, landbouwattaché bij de Nederlandse ambassade te Bonn, hield daarna een voordracht over: „Duitsland, groot af nemer van Nederlandse land- en tuin- bouwprodukten". Dag der Rechten van de Mens in Utrecht In de Geertekerk te Utrecht is gister middag het feit herdacht dat 10 jaar ge leden de universele verklaring van de Rechten van de Mens door de Algemene Vergadering der Ver. Naties werd ge proclameerd. Op deze bijeenkomst was HM. de Koningin vertegenwoordigd door haar kamerheer in buitengewone dienst, J. H. E. baron van Nagell. Voorts waren o m. aanwezig de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. R. H. Pos; de gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lampe en de Informatie-attaché van de Verenigde Naties, E. K. Baumgarten. De bijeenkomst werd ingeleid door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die er o.m. zijn vreugde over uitsprak dat H.M. de Koningin door haar vertegen woordiging op deze bijeenkomst op nieuw demonstreert hoe zeer haar de in de universele verklaring voorkomende rechten en plichten ter harte gaan. Deze verklaring, aldus spreker, is tien jaar geleden niet zomaar uit de lucht komen vallen, maar is de vrucht van een staat kundige en geestelijke ontwikkeling van eeuwen. Hierna werd het woord gevoerd door de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp en prof. mr. M. Bos. Jeugdige dievenbende te Vianen Gevolg van stripverhalen? (Speciale berichtgeving) De Rijkspolitie te Vianen is op het spoort gekomen van een jeugdbende. Enkele jongelui, die door de politieman nen werden ondervraagd over kleine winkeldiefstallen, sloegen door en zo kwam het bestaan van deze bende aan het licht. De bende werd gevormd door zeven jongens van 14 tot 16 jaar uit Vianen. Als herkenning hadden de kna pen een penning in hun bezit en hun bijeenkomsten vonden plaats in een donker straatgedeelte of op een een zame plek in de omgeving van Vianen. De bende was in het bezit van drie alarmpistolen. In hun fantasie hadden zij reeds overvallen in elkaar gezet die uit stripverhalen waren overgenomen. Ook hadden zij een leider achter de schermen, die de plannen voor de leden uitwerkte. RECTORAATSOVERDRACHT THEOL. HOGESCHOOL Met het uitspreken van een rede over „Verwachtingen en veronderstellingen rondom de oud-testamentische priester" heeft in de aula van de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken (syno daal) prof. dr. J. L. Koole het rectoraat overgedragen aan prof. dr. H. Ridder bosch. Bedreigingen voor de baksteenindustrie Gevolgen van structurele ontwikkeling; alle energie concentreren op de afweer „De bedreigingen van de bedrijfs tak zijn ernstig maar niet onafwend baar. Voor zover zij naar buiten moeten worden bestreden zal men dit gemeenschappelijk moeten doen, voor zover zij een aanpassing van de industrie vragen, zal men ook deze in eensgezindheid moeten blijven na streven, opdat de plaats van de bak steenindustrie in Nederland voor de toekomst bewaard blijve". Aldus de heer E. van de Pol, vice- voorzitter van de vereniging „De Ne derlandse Baksteenindustrie," in de jaarrede die hij op de vandaag in Am- hem gehouden baksteendag uitsprak in de plaats van de wegens ziekte verhin derde vooraitter, de heer O. C. Huisman. In deze rede werd er voorts de aan dacht op gevestigd, dat de straatsteen- fabrieken hun produktie in de loop van 1958 verminderden van ruim 500 mil joen tot 400 miljoen, waarbij men mag aannemen, dat zich van dit verschil ongeveer 80 miljoen in het afgelopen jaar gevoegd heeft bij de sectie metsel steen. Hierdoor zal de produktie van metselsteen in 1958 tooh nog op ruim 1 y2 miljard komen. De export daarvan bedroeg in het af gelopen jaar rond 90 miljoen stuks. Nog in de eerste helft van dit jaar is de kentering ingetreden, de voorra den metselsteen waren tot april opge lopen tot 300 miljoen, die van de straat steen bot 145 miljoen in juni. Deze aantallen zijn sindsdien gezakt, en. ge zien de herleefde bouwactiviteit en de uitgegeven bouwvergunningen, mag men 1959 wat optimistischer tegemoet zien dan 1958. De Jaairrede stelde verder in het licht, dat er in de huidige bouwwijze een sterker wordende tendens te be speuren valt om minder baksteen te Straatsbeen wordt voor de hoofdver keerswegen niet meer gebruikt, doch teruggedrongen naaj- parkeerstroken en afritten en naar de bebouwde kommen van steden en dorpen. Bovendien mag dit produkt nog dienen als voorlopige verharding, zolang de bodem zich nog niet. heeft gezet en nog niet stevig ge noeg is voor een gesloten wegdek. De baksteenindustrie moet er zich van bewust zijn, dat deze en vele an dere verschijnselen niet van voorbij gaande aard zyn. Het zijn uitingen van een structurele ontwikkeling, welke een ernstige bedreiging vormen voor haar bestaan. Men zal alle ener gie moeten concentreren op de vraag, hoe de baksteenindustrie haar appa raat in de meest uitgebreide zin des woords zal kunnen aanpassen aan de ontwikkeling van, het bouwen, voor zover dit als juist en verantwoord kan worden aangemerkt, aldus de heer Van de Pol. De vraag werd nog gesteld, of op den duur een nauwer samengaan van alle z.g. grofkeramische industrieën niet ge wenst is. nu de ontwikkeling van het fabricageprogramma van vele hiertoe behorende bedryven wellicht tot een hergroepering der ondernemingen zal leiden. Als voorbeeld werd hierbij ge noemd de vervaardiging van holle vloer stenen door baksteenfabrieken en door dakpanfabrieken. In de toekomst mag men in toenemende mate verwachten, dat de huidige indeling met de daarbij behorende organisaties doorkruist zal worden door een ander fabricagepatroon. Ook werd de hoop gevestigd op het gebruik van baksteen als materiaal voor dijkgilooiingen. Dienaangaande worden reeds proeven genomen bij de Rijnkana lisatie en de Zuiderzeewerken. De bak steen zal een bescherming bieden, die minder sterk is dan bazalt, maar ook Alsop bepleit duidelijke politiek „De Verenigde Staten zijn satelliet van de generalissimoaldus columnist In de .Saturday Evening Post" heeft de beken de „columnist" Stewart Alsop evacuatie van de Quemoy- en Matsoe eilanden voor die kust van communistisch-China bepleit. Alsop betoogt, dat de Verenigde Staten door het ontbreken van een duidelijke politiek, aan de rand van een oorlog heb ben gestaan. In april veraocht presi dent Eisenhower genera lissimo Tsjang Kai-sjek de koistedlanden, eventueel mot Amerikaanse hulp, te ontruimen. Hiervoor in ruil was de Amerikaanse regering bereid „water dichte" garanties betref fende de defensie van Formosg, en de Pescado res te geven. De voorstel len werden overgebracht door de onder-minister van Buitenlandse Zaken Robertson en de voorzit ter van de commissie van chefs van staven, admi raal Radford. „Tsjang werd woedend en bezwoer, dat hij nog eerder de graven van zijn voorouders zou ontheili gen dan de eilanden te ontruimen", aldus Alsop. De missie van Robertson en Radford werd een vol slagen mislukking, maar toen de crisis afnam werd deze voor de Ame rikaanse regiering hoogst onaangename zaak ter zijde gelegd. Dit ondanks het feit, dat de president een beslis sing van principiële be tekenis had genomen „ontruiming van de eilanden voor de kust van China is van Ameri kaans belang". Toen de Chinese com munisten enkele maan den geleden opnieuw pressie begonnen uit te oefenen bleven Eisenho wer en Dulles vastbeslo ten, dat de eilanden niet zouden worden ontruimd. Dit hoewel deze kust- eilanden de .Formosa- resolubie" een door het Congres aangenomen resolutie, dat Formosa en de Pesoadores zullen wor den verdedigd niet wor den genoemd. „Wanneer wij ooit weer een adempauze krijgen zoals in 1955 kunnen wy ons niet veroorloven ver licht adem te halen en de onaangename zaak op nieuw af te leggen. Wan neer wy dit doen zal deze zaak ons opnieuw, en pijnlijker dan ooit, onder de neus worden gewTe- ven", aldus Alsop. Washington betoogt, dat Tsjang geen satelliet van de Verenigde Staten is. Dit is zo, maar de Ver enigde Staten zijn even min een satelliet, van de generalissimo. De tijd moet komen, dat de pre sidentiële beslissing van 1955 logisch wordt uitge voerd. „Wij moeten de Chinese nationalisten zeggen, dat zij, wanneer zij weigeren troepen en burgers van de eilanden voor de kust, onder Amerikaanse be scherming, terug te trek ken, dit geheel op eigen verantwoordelijkheid doen Slechts dan, en uitslui- dan, zullen de Verenigde Staten als één land, en met de steun van de vrye wereld, de Chinese communisten tegemoet kunnen treden. Slechts dan kunnen wij Mao Tse- toeng zeggen: wanneer je Formosa wilt en ons uit het westelijk deel van de Stille Zuidzee wilt verja gen, ga je gang. probeer het, we zullen zien wie zijn neus stoot, en elk woord menen", aldus Alsop. Voorlopige raad voor de beroepskeuzevoorlichting In een aan de Tweede Kamer aange boden wijziging van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1959 wordt f. 370.000 subsidie aange vraagd voor bijzondere bureaus voor beroepskeuzevoorlichting. De minister heeft besloten de instel ling van een raad voor de beroeps keuzevoorlichting te bevorderen. In gevolge de grondwet behoort een vast college van bijstand en advies aan de regering bij wet te worden ingesteld. Daar hiermede vrij veel tijd gemoeid zou zijn en het de minister bovendien wenselijk voorkomt eerst enige erva ring met het adviesorgaan te verkrij gen, ligt het in zijn bedoeling, te beginnen met bij ministeriële be schikking een voorlopige raad in het leven te roepen. Een ruimere subsidiëring van de bij zondere beroepökeuzetoureaus dient naar de mening van de minister gepaard te gaan met de instelling van een inspectie van de beroepskeuzevoorlichting. Deze inspectie zal niet alleen in haar weik betrekken de bijzondere beroepskeuze- bureaus, dooh ook de beroepskeuze afdelingen van de gewestelijke arbeids bureaus. Te zijner tijd is in verband hiermede een nader voorstel tot wijziging van de begroting te verwachten. DS. J. DE VRIES 25 JAAR PREDIKANT Woensdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. J. de Vries uit Apeldoorn werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat kand. De Vries in november 1932 door het provinciaal kerkbestuur van Drente was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk en hy eerst van 1932 tot 1933 enige tijd te Utrecht werkzaam was geweest als hulpprediker werd hy op 17 december 1933 door zyn vader ds. C. E. F. de Vries, toen nog predikant te Nijland en thans emeritus predikant te Soest, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Haskerhome en Oudehaske in de classis Heerenveen. Daarna stond de jubilaris verder nog te Nieuw-Vennep van 1936 tot 1939; Be verwijk 1939 tot 1943; Rotterdam-Vree wijk 1943 tot 1946 en sinds 28 april 1946 dient hij de hervormde gemeente van Apel doorn. INDIA'S PRESIDENT EREDOCTOR VAN UNIVERSITEIT DJAKARTA. Aan de president van India, Rajendra Prasad, die een statiebezoek van 12 da gen aan Indonesië brengt, werd gister morgen door de universiteit van Dja karta een eredoctoraat verleend. Ook bracht president Prasad een be zoek aan het Indonesische parlement, dat te zyner ere in een bijzondere zit ting was bijeengekomen. Zoals wij enkele dagen geleden Dit beeld is gezien vanaf deaan een groot parkeerterrein. Daar- reeds meldden zal in de raadsver- Noordense weg. Het bad krijgt een achter en ten westen van het bas- gadering van maandag a.s. de be-1 totale afmeting van 50x20 meterin 1 sin is ruimte gelaten voor zeer minder kostbaar. Door het gebruik van asfalt, dat in de waterbouw een grote toekomst tegemoet gaat, is het mogelijk geworden de bakstenen die ter verster king van dijklichamen zullen dienen tot grotere eenheden samen te voegen, waarmee voorkomen wordt, dat zij door het water zullen worden losgeslagen. Uiteraard zal de baksteen als zodanig slechts toepassing kunnen vinden voor dat deel van het dyklichaam, dat boven de normale waterspiegel ligt, en dan in hoofdzaak voor rivierdijken. Beneden de normale waterspiegel zal de dijkver sterking nog uit bazaltsteen moeten blij ven bestaan. De fabrikanten van straat steen zien aldus een goede kans op een nieuwe afzetmogelijkheid. slissing vallen of de plannen tot de bouw van een nieuw zwembad al of niet doorgang zullen vinden het midden gescheiden door een tuime speelweiden. De ingang is loopbrug. Onmiddellijk daarachter ter hoogte van het midden van het ziet men de cirkelvormige kleuter- bassin gehouden met links en Bovenstaande foto, gemaakt van vijver, waarin de allerkleinsten met rechts de kleedcabines, de fraaie maquette, geeft een dui- het zwemwater kennis zullen gaan Het is wel zeer te wensen dat delijk beeld van de situatie zoals j naken. Geheel links is een klein I dit fraaie plan verwezenlijkt zal die er straks uit gaat zien. restaurant geprojecteerdgelegen I kunnen worden. Soldaat viel in ketel met kokende soep Zijn toestand is ernstig (Speciale berichtgeving) De uit Rijsssen afkomstige soldaat P. Kiestra is bij oefeningen in Oldebroek in een ketel met kokende soep geraakt. Met ernstige brandwonden aan rug en benen is hij overgebracht naar het So fia-ziekenhuis in Zwolle. Zyn toestand is ernstig. INTERNATIONALE CONFERENTIE OVER DE TERRITORIALE WATEREN De algemene vergadering van de V.N. heeft woensdag besloten een interna tionale conferentie voor te stellen over de kwestie der territoriale wateren en visserij grenzen. De conferentie zou in maart of april 1960 moeten worden ge houden. De desbetrefende resolutie is met 71 tegen nul stemmen, bij zes onthoudin gen, aanr nomen. Het was een geamen deerde resolutie. De oorspronkelijke wil de de conferentie in juli of augustus 1959. Vice-president Hoge Raad BU K.b. is benoemd tot vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden dr. mr. P. H. Smits, thans raadsheer in gemeld college. Indonesië verzet zich tegen de Euromarkt De Indonesische minister van Finan ciën, Slamet, heeft voor het Parlement verklaard, dat Indonesië zich krachtig verzet tegen de Europese gemeenschap pelijke markt, aldus Antara. De minis ter zeide, dat de Indonesische export voor ongeveer driekwart naar de zes landen van de Euromarkt gaat. Zodra deze In werking treedt, zullen de rech ten op Indonesische koffie in deze lan den van nul tot 16% worden verhoogd, en die op tabak van 10 tot 39%, zo ver klaarde de minister. Regen in Brazilië De laatste dagen vallen er stortregens in de streken van Brazilië, die sedert maart van de droogte te lijden hebben gehad, met name de staten Rio-Grande do Norte, Pernambuco en Paraiba. De weerkundige diensten hopen dat hier mede een einde is gekomen aan de periode van droogte, die de uittocht van duizenden naar andere streken tenge volge heeft gehad en tot plunderingen heeft geleid. De vluchtelingen maken zich thans op om weer naar hun haard steden terug te keren. Sjafroeddin niet in Malakka of Singapore De hoofden van de immigratiediensten in Singapore en Malakka hebben mede gedeeld, dat uit een ingesteld onder zoek kan worden afgeleid, dat dr. Sja froeddin Prawiranegara, de premier der «revolutionaire regering" van de Indone sische opstandelingen, zich niet in Ma lakka of Singapore bevindt. Enige dagen geleden was - gelyk ge meld - door het Indonesische consulaat- generaal in Singapore verklaard, dat Sjafroeddin in Malaka zou zyn voor het voeren van besprekingen met andere op standelingenleiders over de afkondiging, medio december, van een afzonderlijke „Staat Sumatra". OVERNAMEPRIJS BACONVARKENS VERLAAGD Met het oog op de dalende markt en de wenselijkheid de baconproduktie iets af te remmen, aangezien rond Kerstmis en Nieuwjaar de verschepingsmogelyk- heden beperkter dan normaal zijn, heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten met ingang van 15 december 1958 de overnameprijs voor baconvarkens met 5 cent per kg. te ver lagen. Met ingang van die datum geldt der halve tot nader order voor baconvar kens ln de gewichtsklasse van 63 t.m. 70 kg. een overnameprijs van f. 2.42, f. 2.38, f £.34 en f. 2.30 per kg. koud geslacht gewicht voor de prijsklassen 1 t.m. 4. NIEUWE VOORZITTER NED. I*OND VAN GEMEENTEAMBTENAREN By enkele kandidaatstelling is tot voorzitter van de Ned. Bond van Ge meenteambtenaren gekozen de heer J. A. Hoogkamp, burgemeester van Veen- dam. De heer Hoogikamp is benoemd in de plaats van de 'heer mr. G. D. Rehorst burgemeester van Den Helder, die dit jaar als voorzitter heeft bedankt. Het voorzitterschap van de Bond wordt thans nog waargenomen door de heer C. J. van As. gemeentesecretaris van Gouda, die, omdat hy per 1 juni 1959 de gemeentedienst gaat verlaten geen kandidatuur kon aanvaarden. RECHTZAKEN Zeven jaar m.a. voor Monsterse postbode (Van onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank heeft een ge vangenisstraf van 7 jaar m.a. opgelegd aan een 46-jarige Monsterse postbode, die op de ochtend van 2 april J.l. zijn vrouw in de echtelyke woning aan de Zeestraat te Monster met een hamer heeft neergeslagen om haar daarna met zijn handen te wurgen. De postbode werd vrygesproken van de primair en subsidiair ten laste gelegde moord, resp. doodslag. De rechtbank achtte alleen zware mishandeling, de dood tengevolge hebbend, bewezen. De officier van Justi tie by de Haagse Rechtbank had 14 dagen geleden ter zaike van doodslag een gevangenisstraf van 10 jaar m.a. geëist.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9